Tweede Winn vao 01 MieuwjaarWensch No. 1. Donderd. 1 Jan. '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. .H.E C." 10 jaar. By gelegenheid der herdenking van het 10-jarig bestaan Uwer Voetbal vereeniging mijn hartelijke gelukwen- schen. Hei feit, dat Uwe vereeniging 10 jaar bestaat, is echter minder vermei denswaard dan de omstandigheid dat ze, als jongste harer zusteren, zich aan de spits heeft weten te stellen van de Waalwijksche voetbalsportbeoefenaars. Voor mij is dat een bewijs, dat in Uw Bestuur en in Uwe leden een gezonde, sportieve geest huist, en dat deze door gestadige en doelmatige oefening, spieren en organen krachtig en har monisch hebben weten te ontwikkelen. Uwe vereeniging heeft een eereplaats veroverd en die zal zij, daarvan ben ik overtuigd, behouden. Maar meer nog dan aan die bevoorrechte plaats, zult gij den prikkel tot naarstige en inten sieve oefening ontleenen aan den naam Uwer vereeniging. De „H" toch her innert U aan Hercules, den nationalen held uit de Grieksche my hologie, zinnebeeld van ongtevenaarde krachi, terwijl de „E" voor Uwe vereeniging het Exelsior vertegenwoordigt, dat U zal prikkelen tot steeds beter, steeds hooger. Moge de heilzame invloed van de sport U aansporen, U blijvend en stel selmatig te blijven oefenengij zult daardoor Uw eigen gezondheid be vorderen en een steentje bijdragen tot den opbouw van een krachtig geslacht Houdt gij dit schoone doel voor oogen, dan ben ik er zeker van, dai het Exelsior voor Uwe vereeniging geen holle phrase zal zijn. E. C MOONEN. Burgemeester van Waalwijk. Waalwijk, 18 December '30. H. E. C.'s Tweede Lustrum. Aan het verzoek van 't feestcomité der Voetbalvereeniging H.E C- om ook onzerzijds een woordje te wijden aan J haar 10-jarig bestaan, voldoen wij als bestuur der vereeniging „Waalwijks Belang" met genoegen. Deze vereeniging toch werkt door haar streven, door haar succes, waar door zij vanuit den Brabantschen Voetbalbond, in de 3e klas van den Nederiandschen Voetbalbond en sedert een paar jaren in de 2e klas belandde, zoo geheel in de lijn van het doel onzer vereeniging n.l. een goede, gepaste, gezonde ontspanning, maar speciaal de bevordering van het vreem delingenverkeer, dat wij van onze waardeering gaarne doen blijken. Wij behoeven niet uiteen te zetten wat een groote attractie het in onze dagen voor eene gemeente is in het bezit te zijn van een of meer goede voetbalclubs, vereeniglngen die den onderlingen band krachtig houden, die werken om hoogerop te komen, die haar streven met succes bekroond ziende, het publiek goed spel te ge nieten geven en door dat alles de menschen naar hun terrein en dus naar de plaats van vestiging trekken. En hei is onze meening dat juist een club als de thans jubileerende zulk 7oneen groot belang is, omdat degenen m- die regelmatig de voetbalwedstrijden -in eene plaats bezoeken, den geregelden m. 1.—Sang derwaarts krijgen en ook bij andere gelegenheden komen en gaarne m 7 _komen en niet 't minst voor den inkoop m' 2!-van goederen zich tot onze plaats aan- 1getrokken gevoelen, m 7.- En dat is voor eene gemeente als m 12 -de onze van uitnemend belang en daarom is eene club ais „H E.C", een tweede klasser nog wel, o i. een wer kelijk Waalwijks belang, uit't oogpunt van vreemdelingenverkeer. Wij laten hier buiten beschouwing de gezonde sport voor fabrieks- en kantoorjongelui. het aankweeken van kameraadschaps geest, het vormen van degelijke flinke mannen en de verdere voordeelen verbonden aan een goed gefundeerde club, zooals H.E.C. ons een lijkt te zijn; Wij feiiciteeren deze voetbalveree niging van harte met haar tweede lustrum wij hopen dat ze moge voort gaan het clubverband, het gezellig vereenigingslevensteedshoogtehouden, oat zij in de voetbalwereld steeds hooger naam moge krijgen en daarin een waardige plaats zal behouden, dat de leden bij gelegenheid van dit tweede lustrum 't voornemen zullen maken, de tanden eens flink op elkaar te zetten om te omkomen aan de tijdelijke spel- depressie, opdat zij spoedig een haar passende plaats in het ranglijstje der tweede klas zal weten te bereiken, dat zij door prima wedstrijden zooveel doenlijk zal meewerken tot bevordering van 't vreemdelingenverkeer en dat deze, onze energieke Tweede Klasser nog vele malen hare spontane mede werking zal verleenen, wanneer Waal wijks Belang iets organiseert in het belang onzer plaats, zooals H.E.C. dat tot dusverre zoo hartelijk gedaan heeft, wanneer een beroep op haar geschiedde. Het Bestuur van Waalwijks Belang, H.E C. jubileert. Eene voetbalcombinatie, ontstaan uit vermenging van Hercules en van Excelsior-eenheden, draagt den kiem in zich voor kracht en voortvarendheid. Dat kan nu eenmaal niet anders, omdat herculische kracht de ont wikkeling vergemakkelijkt en de Excelsior—gedachte het streven naar hooger bevordert. De Waalwijksche Voetbalvereeniging „H E.C." is zoo gelukkig, haar naam te ontleenen aan deze dubbele symbo. liek en mitsdien in zich te vereenigen zoowel het krachtige als het vooruit strevende element. Zij heeft het niet bij deze bloote theorie gelaten, want de practijk is daar om te getuigen van de daadwerkelijke successen, die uit de paring dezer elementen zijn voort gekomen. Onze kennismaking met HEC dateert van het seizoen 1924 1925, in welk seizoen HEC deelnam aan de competitie van den Brabantschen Voetbalbond, van welke organisatie wij in die periode het voorzitterschap bekleedden. Na een succesvol seizoen In den BVB, waarin het kampioenschap eener eerste klasse—afdeeling werd behaald, ging HEC over naar den Nederiandschen Voetbalbond, waar zij zoowel in het seizoen l925/'26 als in 1926/'27 de derde plaars beieikte in de derde klasse C. Dank zij den goeden geest in de vereeniging en derzelver vasten wil hare idealen van kracht en vooruit gang na te streven, bracht het seizoen 1927/'28 een tweeledig succes. Niet alleen werd de eerste plaa<s in 3 C bereikt en aldus het kampioenschap behaald, maar in de daaropvolgende promotie competitie werd 't Venlosche „Pope" tweemaal door de HEC'ers geklopt, zoodat dezen tevens de tweede—klassetitel ten deel viel. En zoo vertoeft HEC thans voor het derde, achtereenvolgende seizoen in de tweede klasse B van den Kon. Nederiandschen Voetbalbond. Welis waar moest zij zich tweemaal met de voorlaatste plaats tevreden stellen en ziet het er naar uit, dat in dit seizoen de positie niet heel veel beter zal zijn, maar als men weet, dat zij uit sluitend door eigen kracht van klein clubje zich heeft opgewerkt tot tweede klassen. .KNVB'ers en zij zich als zoo danig, onder moeilijke omstandigheden vaak heeft weten te handhaven, dan is een woord van hulde en zelfs van bewondering jegens de tienjarige alleszins op haar plaats. HEC. jubileertZij bestaat op 1 Januari tien jaar en heeft zich in dit tijdsbestek ontwikkeld tot een gezonde en goed-georganiseerde 2de klasser, waarop de K N.V.B. trotsch mag zijn. Er is reden tot feesten, want deze hechte volksclub, die met beide beenen in 't Waalwijksche voetballeven staat en die geheel op zichzelf ls aange wezen, heeft het heel wat verder ge bracht dan tal van oudere vereenigln gen, die over heel wat ruimer spe lersmateriaal beschikken. Voor 'n groot gedeelte dankt H.E C haar gestadige ontwikkeling aan den goeden, spor- tieven geest, die onder de leden heerscbt en aan hare gezonde sport- opvattingen, waaraan wij het ook toeschrijven, dat zij met een blanco strafregister bij den K.N.V.B. geboekt staat. Onze geiukwenschen gaan uit naar deze stoere club, die tien jaar het lief en leed, dat voetbal biedt, heeft me degemaakt en die, ondanks verre reizen en andere bezwaren, die aan het competitieleven kleven, opgewekt, jaar in, jaar uit, hare competitie afwerkt en zich immer een sportief en prettig tegenstandster heeft getoond. Deze geiukwenschen zijn verdiend, omdat wij van nabij de moeilijkheden kennen, waarmede self—made clubs als H.E C. te kampen hebben en een complimentje aan dergelijke vereeni— gingen geen ijdele formaliteit beteekent. En als wij aan die felicitaties tevens den wensch verbinden, dat HEC in groei en bloei moge toenemen en zij nog ettelijke lustrums als steunpunt der Zuidelijke tweede klasse In de Langstraat moge beleven dan hebben we daarmede uiting willen geven aan de gevoelens van sympathie die we jegens de jubilaresse koesteren en die gekweekt zijn door den sportieven eenvoud, die gedurende tien jaren het leven van HEC heeft gekenmerkt. Proficiat H.E.C.! J. P VAN BEL, Seer. Afd. IV K.N.V.B. Tweede Lustrum der Waalwijksche Voetbalvereeniging H E. C. 1 januari a s. herdenkt bovenge noemde vereeniging haar 10-jarig bestaan. Het spreekt haast vanzelf da< deze dag niet onopgemerkt zal voorbij gaan. Onder het bestuur en de leden bestond reeds larg het plan dezen dag eens feestelijk te herdenken, waar dan ook o.i. meer dan voldoende reden voor aanwezig is. Het feit niet alleen dat H.E.C. tien jaren bestaat, maar zich in dit tijds bestek trois alles heeft omhoog gewerkt tot het peil waarop zij zich nu bevindt, is ontegenzeggelijk een prestatie die respect afdwingt. Als we eens even de geschiedenis nagaan dan zien wij dat H. E. C ontstaan is door het samensmelten der twee toen reeds bestaande voetbalclubs .Hercules" en .Exelsior", wat trouwens ook de naam aanduidt, n.l. Hercules- Excelsior-Combinatie. Deze twee clubs bestonden reeds enkele jaren en kwamen uit in den R.K Voetbalbond afdeeling Langstraat. Daar er echter bij beide vereentgingen maar weinig perspectief bestond om de voetbal ladder te bestijgen, werd na veel wikken en wegen besloten de beide clubs op 1 Jan. 1921 samen te voegen. Op voorstel van den toenmaligen secretaris van „Excelsior", den heer F. Klerks, kreeg de nieuwe combinatie de naam van 11 E. C. Het eerste seizoen 1921-1922 werd H E.C. ingedeeld in de le klas van den RK. Voetbalbond afdeeling Tilburg. Het eerste elftal zag er toen ais volgt uit M. Verhulst Jos Brok Jos Trommelen A. v. d. Wiel J.Bergmans Ant. v.d.Wiel Th. v. d. Wiel, H. Verhootstad, M. Verdonk, J. v. Delft, H. de Vries, egtn was niet slecht, de tweede plaats was het resultaat van een goed gespeelde competitie. Het volgend seizoen 1922—1923 promoveerde H.E C. bij keuze naar de Tweede Klas der R K. Federatie en werd hetzelfde jaar van deze afdeeling kampioen. Het gevolg was weer pro motie en wel tiaar' de Overgangsklasse, toentertijd de hoogste klas van de R K Federatie In deze sterke afdeeling werd een seizoen met afwisselend succes gespeeld. De vooruitzichten voor H.E.C in de R K. Federatie waren toen echter van dien aard dat zij zich gedwongen zag den R.K. Voetbalbond vaarwel te zeggen. Slechts noode werd dit besluit genomen, want H. E C. had die jaren steeds prettige wedstrijden gespeeld en met den moreelen steun van den WelEerw. kapelaan Sanders, die toen geestelijk adviseur was, een genoeglijke voetbalperiode meegemaakt. De indee ling leverde echter een onoverkomelijk bezwaar op. De reizen werden veel te groot en daarbij kwam nog dat de Waalwijksche sportliefhebbersblijkbaar niet erg sympathiseerden met der/ R K clubs. De recettes tenminste waren dermate dat de finantiën danig in het gedrang kwamen. Het gevolg was dat noodgedwongen de RK.V.B. moest worden veriaten. De pogingen om toen in de derde klas van den Ncd. Voetbalbond te worden ingedeeld faalden doordat de reglemen ten van den N.V.B. dit niet toelieten. Het gevolg was een jaar spelen in den Brabantschen Voetbalbond. In 1925 i werd ook hiervan het kampioenschap behaald met het volgend elltat M. Verhulst Jos Brok M. v. d. Schans A. v. d. Wiel J. Bergmans J de Werd Th. v. d. Wiel, G Ktpping, H. Verhoof- stad, A. Verhoofstad, K. v. d. Scnans Seizoen 1925-1926 debuteerde HEC. alzoo in de derde klas van den N.V.B. en sloeg ook hier geen slecht figuur Twee opeenvolgende jaren werd de derde plaats bezet Het daaropvolgend seizoen 1927-1928 was voor H. E. C een waar gloriejaar. Het eerste elftal was toen ongenaakbaar.ln schitterenden stijl behaalden zij toen ongeslagen hei kampioenschap. De promotie-wedstrij den moesten worden gespeeld tegen „Pope" uit Venlo, Ook deze wedstrijden werden beide glansrijk gewonnen met het natuurlijk gevolg dat HEC wederom een trede hooger steeg en belandde in de tweede klas van den Kon. Ned. Voetbalbond. Dit was zeer zeker een buitengewone prestatie waar de HECers met rech het zoover weten te Ir0ts^faop waren- Momenteel speeltHEC VoóTirer^ëme'jaar in de tweedeklas en heeft bijgevolg een tijdvak van 10 jaren achter de rug. Ook op seriewedstrijden was HEC een graag geziene figuur. De talrijke bekers, kranzen, takken en medailles in de prijzenkast getuigen dat HEC veie malen gelauwerd uit den strijd is gekomen. Dit is heel beknopt de levensloop der jubileerende vereeniging. Zooals men ziet heeft HEC het woord „Ex celsior" in haar naam geen oneer aangedaan Van een onbeduidend clubje heeft zij zich kranig omhoog gewerkt en ook een flinke plaats in de voetbal wereld verworven. Het is begrijpelijk dat altijd alles niet zoo mooi van een leien dakje is gegaan Het heeft den spelers en niet in het minst het bestuur dikwijls veel moeite en taaie volharding gekost om de vereeniging steeds omhoog te stuwen en te brengen op het nu bereikte peil. Als wij denken aan tegenslag dan gaan op de eerste plaats onze ge dachten naar het verlies dat dezen zomer werd geleden door het ver liezen van het lid Ceel v. d. Schans, die zooals we allen weten door een noodlottig ongeval om het leven kwam. Dit is verreweg de droevieste bladzijde uit de geschiedenis van HEC Dat de vereeniging zoo'n trouw lid zoo'n buitengewonen speler en tevens zoo'n jovialen clubmakker moest missen, is ongetwijfeld een verlies dat onherstelbaar is. Ook toen is weer eens te meer gebleken hoe trouw de HEC'ers aan hun club gehecht zijn en hoe kameraad schappelijk de geest is die onder deze vereeniging heerscht. Alleen met deze eigenschappen en met strenge doorvoering van het zuivere amateurisme heeft deze „self made" club brengen. Buiten het voetbalveld zijn de leden als het ware allemaal vrienden onder elkaar. De vele uitwedstrijden waren steeds gezellige uitstapjes. Ook de verschillende feesten bij de kampioen schappen eerste lustrum enz. ken merkten zich steeds door gezelligheid en hartelijkheid. De vele bals dit HEC organiseerde waren ook altijd een succes, waardoor de onderlinge verstandhouding ten zeerste werd bevorderd. Het verbljjf in de tweede k as stelt zeer hooge elschen aan de spelers Daarbij komt dat er nogal gesukkeld is met eerste elftalspelers, zoodat vaak van invallers moest worden gebruik gemaakt. Het is dan ook niet te verwonderen dat HEC zich slechts met groote moeite heeft weten te handhaven. De twee laatste seizoenen werd de voor laatste plaats bezet en ook nu is de oogst nog maar schraal le noemen Wij hebben echter den laatsten tijd kunnen constateeren dat er verbetering is ingetreden. De wedstrijden die wij hebben gezien o a. tegen „Hero" en „Roer mond" hebben bewezen dat zelfs den sterksten tegenstanders nog goed partij gegeven kan worden en dat geeti moed voor de toekomst. Het eerste elftal bestaat bijna uitsluitend un jeugdige, zelf opgekweekte krachten, die zich met geestdrift in den strijd werpen We hebben daarom goeden moed dat voor HEC de malaisetlld voorbij is en er een voorspoedige periode zal aanbreken. Den Waalwijkschen voetballiefhebbers die HEC ai die jaren met woord en daad hebben gesteund komt ook hier een woord van dank toe. Als dezen hun onmtsbaren steun blijven geven dan twijfelen wij niet of dit lustrum zal door meerdere gevolgd worden en zal HEC nog veie jaren de voei- balleer van Waalwjjk helpen hoog houden. Het Bestuur van H.E C. Voor foto's het jubileum betreffende zie men elders in dit blad. Thomasvaer: Dat slaat op Waalwijks Raadhuisplan Wat was dat in 't begin een pan Het strekte heusch niet tot vermaak Men werd persoonlijk in die zaak. Pieternel: Ik vind het altijd nog een kwaad Dat er geen vrouw zit in den Raad De vrouw is 't zwakkere geslacht Maar in haar tongetje zit kracht. Thomasvaer: Jawel; doch de Raad die mag er zijn Maar is hrt Raadhuis soms te klein Dat men in dezen'malaise-tijd Daaraan zoovele guldens wijdt. Pieternel: Ik merk wel. U wordt wat oud En is een man al van behoud Als hier het nieuwe Raadhuis is Is weg alle bekommernis. De belastingen die gaan omlaag We krijgen toeslag uit Den Haag En Waalwijk krijgt een monument Waaraan elkeen stad Waalwijk kent. Thomasvaer: Is Waalwijk zijn bekendheid kwijt 't Is reeds al in mijn jongenstijd Dat Waalwijk nam een groote vlucht Fabrieken rezen in de lucht. En fabrieken dat is nummer een Hoe meer fabrieken naar ik meen Van allerhande industrie Ik als den bloei van Waalwijk zie. Pieternel: Ho, ho, wat ga je rap van stal Hoor wat ik je vertellen zal: Waalwijk is de Centrumstad Der schoenen, en begrijp je dat Geen andere industrie kon hierterS^ht Dat is je al eens meer gezegd De bevolking van groot tot klein Moet in dat vak bedreven zijn, Thomasvaer: Mij is het goed als het maar gaat En de arbeider niet komt op straat Ik wensch allen werk in overvloed Want dat is waar het van komen moet t Zij fabrikant of winkelzaak Niet een die werkt voor vermaak Voor den arbeider vooral is 't mis Als er niets te verdienen is. Pieternel: Nu spreek je woorden naar mijn hart Want waarlijk er is geen grooter smart Dan wanneer men werken moet en kan En er is geen arbeid voor den man. Wie streeft naar onafhankelijkheid Voor hem is arbeid, winst en strijd Geen arbeid is het grootste kruis En geeft ellende in elk huis. Thomasvaer: Zoo gaat het goed dat is flink gezegd Niet in rijkdom is geluk gelegd Niet in weelde of in zingenot Doch arbeid 't geeft 't gelukkigst lot. Daarom gij allen die dit kan Geef arbeid aan den arbeidsman Jaag hem niet weg, al grijst zijn haar Want arbeid is geluk, dat is waar. Pieternel: Och ja, al zijn de kinderen groot En er is dan wel even brood Als Vader niet meer verdienen kan Is hij een ongelukkig man Want de mannen, en dat is zeer terecht Die zijn niet gaarn der kinderen knecht En och, och, och, die lieve jeugd Beleef je van zeer weinig vreugd. Thomasvaer: (Ingezonden). aan de Ingezetenen van Waalwijk door Thomasvaer en Pieternel. Pieternel: Wel wel mijn beste Thomasvaer Hebt U de wenschen voor Nieuwjaar Voor Waalwijk en Omgeving klaar. Thomasvaer: Och neen mijn flinke Pieternel Is heusch de waarheid als ik vertel 't ls te druk met andere zaken Om ook nog verzen te gaan maken. Pieternel: Och beste vaer dat hindert niet Hier staat je zetel zoo je ziet En onder 't genot van een kop thee Dan deel je mij je wenschen mee Thomasvaer: Och beste Nel wat ben je goed Vol liefde is je schoon gemoed Jadden alle menschen zoo'n goed hart F-r was nimmer leed en minder smart. Pieternel: O vleier met je forsch geluid Spreek nu maar flink je wenschen uit j e tong is rad, je hart is goed Cn er is stof in overvloed. Thomasvaer: Waar menschen zijn is altijd stof t Is dan te fijn, dan weer te grof Critiek is gemakkelijk te spreken Want elke zaak heeft zijn gebreken. Pieternel: a elke zaak dat zeg je wel Vlen oordeelt dikwijls veel te snel Je een wil torenhoog het luchtruim in Je ander heeft in 't vlakke zin, Dat komt van deez' moderne tijd Weg met gezag en overheid! Weg eerbied voor het ouderpaar „Het kindje komt" de troon is klaar En wie is hiervan vaak de schuld De ouders als de portemonnaie maar wordt gevuld Wie 't meeste weekgeld brengt erin Die krijgt in alles steeds zijn zin. Pieternel: In elk gezin is wel eens wat Zoo ook in elk dorp of stad Lid te zijn van een bestuur Is thans volstrekt geen senecuur. 't Gaat in Waalwijk tamelijk goed Al gooit men in 't eten somtijds roet Want zelfs een Oranjefeest Voldoet niet eens aan ieders geest. Thomasvaer: Toch zijn de menschen goed gezind De band die hen aan Oranje bindt Is onverbreekbaar hecht en sterk Doch vele wijken geeft veel werk. Viert feest op een en denzelfden dag Zing uit Uw lied, steek uit Uw vlag Ja Oost en West, Zuid en Middenpunt Toont dat ge broederlijk feesten kunt Pieternel: Ja Broederschap dat zij Uw deel Weg heibel, tweedracht en krakeel Houdt Waalwijk hoog in woord en daad Waar gij ook woont in wijk of straat. Ja één zijn is Uw burgerplicht Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht Hou hoog dus Waalwijks naam en eer Uw bestuur is voor allen in de weer. Thomasvaer: En wees niet zoo spoedig dan gekrenkt 't Is altijd beter dan gij denkt Ter zijner tijd krijgt elk zijn deel Ieder is een schakel van 't geheel. Mijn wensch is dus dat elke stand Elkander reikt de broederhand Want industrie-handel-arbeidskracht Zij vormen saam de groote kracht. Wees rechtvaardig steeds in woord en daad En leef tevreden in Uw staat.ï

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5