cent per pakje blijft wordt goedkooper, - kost vanaf Januari 1931 slechts GEMEENTERAAD. zelfwerkend Waschmiddef* Pieterhei: Bij dezen wensch sluit ik mij aan Vinde iedereen een goed bestaan Geef blijk van echie naastenmin Leef vroolijk voort vol eendrachtzin. En gezondheid, levensvreugd en vree Wensch ik aan eiken abonnee Hou hoog de mannen van de pers Hiermee besluiten wij dit vers. GEERTRUI jENBERG. Raadsvergadering van Geertruiden berg op Vrijdag 19 December n.m 2 uur. Voorzitter de EdelAchtb. J. Bianchi. burgemeester. De belangstelling was zeer groot. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1. Mededeeling proces verbaal van kasopname over het vierde kwartaal 1930 Door B. en W. is de kas opgeno men en in orde bevonden. 2. Benoeming van een lid der Com missie van Plaatselijk Schooltoezicht, wegens periodieke aftreding van den heer A Boon. Deze commissie bestaat uit Sleden. Aanbevolen zijn de heeren A Boon en F. Hofmans, waarvan de heer Boon met algemeene stemmen gekozen wordt. 3. Benoeming van leden van de Commissie tot Wering van School verzuim, wegens periodieke aftreding op 15 Januari 1931 Vo'gens wettelijk voorschrift zal 15 Januari voor alle leden een nieuwe benoeming moeten plaats hebben. De commissie bestaat uit 5 leden, waarvan 1 openbaar- en 1 bijzonder onderwijzer, 1 openbaar aansprakelijk en 1 bijzonder aansprakelijk persoon, en 1 meerde'jarig buitenstaander. Alle leden worden herbenoemd. 4. Wijziging Gemeente begrooting 1931 in verband met schrijven van H.H. Gedeputeerde Staten van Noord brabant. De voorzitter heeft Indertijd voor speld dat er aanmerkingen zullen wor den gemaakt. In hoofdzaak wordt om meerdere toelichting gevraagd. Spr. stelt voor B. en W te mach tlgen de gevraagde wijzigingen, die in hoofdzaak van admintsiratieven aard zijn aan te brengen. Spr. Ie*st nog enkele desgevraagde ophelderingen voor. Wordt goedgevonden. 5 Wijziging van de begrooting der Sted Godshuizen dienst 1930. Het college van regenten vraagt om f 327 te brengen op bijdragen voor de gemeente voor pensioen van oude ambtenaren. Het betreft een navorde ring van den Pensioensraad van de gemeente betreffende het personeel der Godshuizen, zoodat de gemeente dat deel van de Godshuizen heeft teruggekregen. Wordt goedgevonden. 6. Vaststelling rekening der Sted Godshuizen dienst 1929. Weth. de Kroon, tevens lid van het college van regenten der Sted. Gods huizen, verlaat de vergadering tijdens de behandeling van dit punt. B. en W. stellen voor de rekening goed te keuren, en een nota van op. en aanmerkingen te maken. Op enkele fouten moet de aandacht worden ge vestigd, zoo staat op bevelschriften geen datum van kwiteering Deze kleine aanmerkingen zijn echter geen reden om de rekening niet goed te keuren. De voorzitter heeft nog een aan merking: menschen die van de Gods- hutzen krijgen uitbetaald, doch hun naam niet kunnen schrijven, moeten in het bijzijn van twee getuigen tee kenen; spr. vindt het echter niet juist dat deze getuigen personeel der Gods huizen zijn. Op een administratief abuis wil spr nog de aandacht ves stlg^n Op een onvoorziene van f 1000.is f 1266.— afgeschreven. Van oen post Belegging gelden moet f 263 worden overgeschreven op onvoorzien De heer Timmermans maakt een op merking over het model der rekening en der begrooting. Spr. vindt dit niet overzichtelijk genoeg. De voorzitter zegt dat dit niet de schuld is van de Godshuizen, daar deze modellen d<>or B. en W worden voorgeschreven. Spr. zal met het col lege in overleg treden, teneinde een overzichtelijker model te maken, zoo dat de vergelijkende cijfers beter uit komen. De rekening wordt h'erna met alge* meene stemmen goedgekeurd. 7 Vaststelling begrooting ter Sted. Godshuizen dienst 1931 Ook hierbij heeft de voorzitter enkele opmerkingen. De memorie van toelichting is bij sommige posten zeer beknopt, zoodat er weinig uit te lezen valt. De heer Sassen onderschrijft deze opmerking volkomen. Wordt goedgevonden. 8. Voorstel tot wijziging van het tarief van de levering van electrlclteit door het Oemeentelijk Electriciteits- Bedrijf. De raad heeft aan deze wijziging reeds bij de begrooting zijn goedkeu ring gehecht, doch het artikel moet nog c ff ceel gewijzigd worden. De raad kan zich hiermee vereeni gen. 9. Benoeming van een regent der S'ed Godshuizen wegens periodieke aftreding van den heer M Sandbergen. Het College van regenten beveelt aan de heeren R J. Sandbergen en Al. v. Riel. Dhr Fuldauer heeft met verwonde ring geconstateerd, dat de aanbeveling een schoon en een schoonzoon van het afgetreden lid vermeldt Spr. acht het niet juist een college a.h.w. bij erf opvolging samen te stellen. Persoonlijk heeft spr. niets tegen de aanbevolen personen, doch een der gelijke ha odel wij ze kan bij de gemeen tenaren een verkeerden indruk wekken en spr. gelooft dan ook dat dit wer kelijk gebeurt. Men krijgt den indruk, dat men alles in een besloten kringetje wil houden Spr. zou dan ook graag eens een ander lid gekozen zien. Bovendien hr-eft Spr. nog iets. het college bestaat uit 5 leden, terwijl er in de statu'en een maximum van 7 leden genoemd staat Sor vraagt zkh af waarom men geen 7 regenten be noemt, dat er geen 7 heeren voor te vinden zullen zijn, kan hij zich niet voorstellen. Waarom komt men niet me» een voorstel om het college tot 7 leden uit te breiden, zoodat men toont dat men niets verborgen houdt? vraagt spr. zich af. Spr. zou zoo mogelijk aan het agenda-punt willen doen voorafgaan de uitbreiding van het college tot 7 leden. De Voorz. acht het standpunt van dhr. Fuldauer juist, doch een beslis sing zal nog niet genomen kunnen worden daar dit in overleg met he» college van regenten moet geschieden. Spr. weet niet zeker of de raad wel het recht heeft om te zeggen, dat er 7 leden moeten zijn. Fuldauer. De raad is toch de hoogste instantie. Voorzitter. Neem aan dat wij kunnen zeggen, dat er 7 leden moeten zijn, dan moet toch het college nog worden in staat gesteld een aanbeveling te maken, dus kunnen wij nu geen 3 leden benoemen. Wanneer de raad van oordeel is, dal 7 regenten moeten zijn, kunnen wij er 7 regenten moeten zijn, Kunnen wij deze wenschelijkheid aan de Gods huizen kenbaar maken. Wat betreft de opmerking van dhr. Fuidauer, dat het niet sympathiek aan doet, dat er twee familieleden worden aanbevolen, zegt Spr. dit te hebben besproken met den voorzitter van het college; uit dtze bespreking is ge bleken, dat men juist deze heeren heeft aanbevolen, omdat zij juist de geschikte peisonen waren. Doch voor een buitenstaander lijkt het of de aan beveling zoo is om een familielid te kiezen. Weth. de Kroon zegt, dat het zeer moeielijk is twee candidaten te stellen. Om geen mensch te stooten. heeft men juist den schoonzoon genomen als tweede candidaat. Wat beireft de opinie als zou er iets verborgen worden, dit ontkent spr. ten stelligste. Dhr. Fuldauer. Dat wil ik wel aan nemen. Dhr. de Kroon verzekert, dat het college er niet aan gedacht zou hebben den zoon aan te bevelen als deze niet geschikt was, doch hij is juist de aangewezen persoon. Waarom hem niet benoemen, als hij geschikt is? Omdat de vader ook lid is geweest. Spr. kan dit niet inzien. Wat betreft het aantal regenten, zegt spr., dat dit indertijd uit 7 heeft be staan, doch enkelen zijn hiervan af gevallen. Dhr. Sissen meent de meening van dhr. Fuldauer te moeten ondersciirij ven, er moet zeker rekening worden ge houden metde gedachten in degemeente over deze kwestie. Spr. wijst erop. hoe reeds 20 jaar geleden de Godshuizen hier altijd het onderwerp der besprekingen waren. Er is op dit punt ook veel overdreven. Spr. vraagt zich af welk standpunt in deze in te nemen. Spr. meent, dat er in de gemeente personen genoeg zijn die bekwaam zijn voor het college en die zelfs niet gepasseerd mogtn worden. Er zijn menschen van veel verdien sten, die tegen het hoofd gestooten worden. Daarom wil spr. voorsieHen af te wijken van den ingeslagen weg en als raadsleden en meer Kyaie stelling in te nemen. Na de sluiting der discussie wil spr hier nog even op terugkomen. Dhr. Staal. Kunnen we het punt niet tot de volgende vergadering uttstellen en dan het college verzoeken een nieuwe aanbeveling te maken. De Voorzitter zegt, dat dit mogelijk is, wanneer de meerderheid van den raad er voer te vinden is. Dhr Staal kan niet inzien, waarom men hiertegen zou zijn, temeer daar het slechts een aanbeveling en geen voordracht betreft. Daar geen der leden over deze kwestie nog het woord verlangt, komt dhr. Sassen met zijn voorstel. Spr. zou nl. van de aanbeveling willen afwijken en dhr. A. Wieriks als een persoon met groote verdiensten op liefdadig gebied, willen benoemen. Na stemming blijkt dat dhr. Sand bergen gekozen is met 4 st. tegen 2 op dhr. Wieriks en 1 blanco. 10. Voorstel tot het verleenen van i machtiging aan B. en W. tot net houden van de gebruikelijke verpachtingen en aanbestedingen in 1931. Wordt zonder discussie aangenomen. 11. Ingekomen stukken. Van de harmonie Apollo en van den Bijz. Vrijw. Landstorm dankbetuigingen voor toegezegde subsidies. Van Ged. Staten goedkeuring van het voorstel van den raad om het presentiegeld van raadsleden te stellen op f3 per vergadering. Van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit tot het verkoopen van 44 iepenboomen. (De veikoop heeft reeds plaats gehad en bracht op f 633) Verder van Ged. Staten nog ver schillende goedkeuringen van raads besluiten inzake de belastingregeling, en goedkeuring van de begrooting van den Warenkeuringsdiens». Verder hebben Ged. Staten bericht dat zij hunne voorstellen inzake de nieuwe jaarwedden—regeling, in ver band met de slechte tijdsomstandig heden, voorloopig intrekken, zoodat de bestaande regeling voor 1931 van kracht blijft. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. O'er deze mededeeling ontspint zich nog een discussie. Sassen. Men bericht dat de crisis sedert October zoo sterk verhevigd Is. in steden als Rotterdam leent men millloenen, maar wanneer het betreft de hechte en stevige basis van de kleinere gemeenten, geloof ik dat men steeds wil bezuinigen. Ik kan niet met dit schrijven accoord gaan. De heer Timmermans gaat eerst na hoe deze jaarwedderegeling is tot stand gekomen. Komende tot den datum waarop Ged. Statum met hun voor stellen zijn gekomen zegt spr 8 Oct., was er toen nog geen malaise Mag men veronderstellen dat die heeren een circulaire de wereld in sturen waarvan ze veronderstellen dat ze niet door den beugel zal kunnen? In 6 weken tijd was de toestand zoo verergerd dat de voorstellen van de baan moesten. Bij besluit van 1930 hebben de heeren zichzelf pensioen toegezegd, ten bedrage van f 125 voor elk zittings jaar. Het moet spr. van het hart, dat elke democratische gedachte aan deze handelwijze ontbreekt. Spr. kan zich voorstellen dat bij hen, die de handen uitstrekken naar hen die de steunpilaren van ons gewest moeten zijn, de wrok zal vergrooten. Ged. Staten zijn daarvan de oorzaak. Het hoogste college van onze pro vincie is ernstig ziek, besluit spr. Sassen. Deze laatste woorden kan ik slecht onderschrijven. Zeker is het dat de kleine gemeenten dikwijls zelf de oorzaak zijn. Spr. onderschrijft volkomen de meening dat men ten opzichte van de kleine gemeenten een geheel verkeerde houding aanneemt, vooral wanneer men bedenkt dat bij revolutiegevaar de steun en de kracht van het platteland moet komen. Ik wii een beroep doen op de geheele pro vincie, dat wij als Brabanters meer op onze achterste beenen moeten gaan staan en moeten laten ondervinden en voelen dat wij met dergelijke verorde ningen niet accoord gaan. Spr. meent dat men niet voldoende rekening houdt met de omstandigheden. Hier wordt een fout begaan die op den duur fatale gevolgen moet hebben. Er moet innerlijke rust zijn en anders vrees ik voor de gevolgen. Spr. eindigt met de woordenBra bant heeft recht op een ambtenaren stand die zijn belangen kan behartigen. Dhr. Timmermans onderschrijft deze woorden. Ged. Staten hebben een cir culaire rondgestuurd, maar dan moesten zij ook menschen zijn die met beiden voeten op de grond staan, wanneer hun oordeel binnen zes weken moet veranderen dan is dat dwaasheid. De Voorzitter maakt, daar deze kwestie voldoende besproken is, een einde aan de discussie. Ingekomen Is nog een schrijven van de Waterleiding maatschappij. Indertijd heeft het gemeentebestuur gevraagd of het niet mogelijk was bij diegenen die het verzochten maande lijks het geld te innen, doch de Mij. antwoordt dat zij niet met het voorstel van den raad kan accoord gaan. De Mij. beveelt echter bemiddeling van de gemeente aan. Sassen. Hebben B. en W. er al over gedacht hoe het dan geregeld zal wor den om de menschen tegemoet te komen De voorzitter denkt dat het de beste oplossing is dat de menschen zelf de handen in elkaar slaan Spr. begrijpt wel dat het wekelijks ophalen der gelden voor de Mij groote kosten zou opleveren, en dat daardoor verlaging der tarieven uitgesloten moet worden geacht. Spr. meent dat hier een mooi werk terrein is voor de standsorganisatie. Wanneer de Werkliedenveretniging wilde meewerken zou een prachtige oplossing verkregen kunnen worden Weth. Kroon zou ook een afdoende verbetering verwachten, wanneer de huiseigenaren eens de handen in elkaar sloegen die zouden hun we- kelijksche huur met een klein bedrag kunnen verhoogen en zelf het water betalen. Spr. moet echter toegeven dat het veel menschen zwaar zal vallen om ineens een groot bedrag uit te geven. De voorzitter wil dit punt gaarne in de vergadering der huiseigenaren bespreken. Van den N C B. te Tilburg is een schrijven ingekomen met aanbieding van het concept—contract tot het aan gaan van overeenkomst belrtffende de destructie van vee en vleescb. De voorzitter memoreert nog even den gang van zaken in deze kwestie. Spr. kan de wijze van handelen van den N.C.B. niet sympathiek en chris telijk vinden. Het is echter niet moge lijk bij de N.V Thermogeniscbe Fa brieken aan te sluiten daar deze niet voor enkele gemeenten en districten kan worden opgericht. B. en W. hebben met den N.C B. gecorrespondeerd over enkele wijzi gingen die zij graag zagen opgeno men, en in het nieuwe concept is met enkele dezer wenschen rekening gehouden. Spr. kan zich echter wel indenken dat men niet alle wijzigin gen kan toestaan, daar men natuurlijk een eenstemmig contract wil hebben met alle gemeenten. De clausule, waarin bepaald werd dat een door eenige gemeenten verkregen gunstiger contract automatisch zal gei den ook voor de andere gemeenten, kan niet worden opgenomen. Spr. kan zich echter niet voorstellen welk bezwaar hiertegen zou zijn, wan neer het toch de bedoeling is een ge lijkluidend contract af te sluiten. Wanneer andere gemeenten echter van deze clausule afzien, en toetreden zit er niet anders op dan dat ook deze gemeente zulks doet. Spr. steit dan ook voor B. en W. te machtigen advies te vragen van de Ver. van Ned. Gemeenten en voeling te houden met andere plaatsen en daarna het contract aan te gaan. De heer Timmermans vraagt of B. en W, de zaak in de volgende verga dering nog eens ter sprake willen brengen en zeggen hoe de zaken dan staan. Wordt goedgevonden. Ingekomen is een verzoekschrift van grondpachters in de gemeente; adres santen achten het niet mogelQk de pacht in zijn geheel te voldoen, en verzoeken daarom een reductie van 35 pCtteneinde de crisisdruk voor hen te verlichten. Voorzitter. Wij leven in een tfld van crisis. De tijd is niet gunstig, maar toch meen ik dat er wel wat over dreven wordt. In deze streken is de landbouwcrisis niet het ergste, er moeti 0m verschil gemaakt worden tusschen dan landbouw en veeteelt, de grootste verliezen worden geleden in den land bouw, terwijl onze pacht in hoofdzaak wei- en hooiland betreft. De actie voor pachtsverlaging Is zoo algemeen opgezet dat men geen rekening heeft gehouden met desoorl van pacht. Een pacht die billijk is moet men billijk laten meent spr. Van verouderde pachten kan niet worden gesproken, want pas enkele jaren geleden is de pacht vernieuwd. Verder zegt spr. dat er dit jaar bij zonder veel gras is geweest, wat voof den landbouwer ook weer een mee valler is. De heer Staal spreekt dit laatste tegen. Het gewas is juist te hard ge groeid, zoodat de beesten het niet eten V Persil Persil

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6