Nieuws uil Kaatsheuvel. 2 van voor d van maar over- is de moet schen ootste land' dzaak Ing is geen soort 1 men derde roken, is de ir bij t vooi mee- laatste rd ge- et eten Voorzitter. Het Is bij de landbou wers altijd wat anders, dan heeft men te veel, en dan te weinig. Spr wijst verder op den midden stand die nu ook een slechten tijd meemaakt, doch op zichzelf blijft aan gewezen, en moet interen op het kapi taal dat hij zich in gunstige jaren gespaard heeft. B en W. zijn van meening dat de gevraagde 35 pCt. te veel is, terwijl aan een reductie voor het loopende jaar niet gedacht kan worden. B. en W zouden voor het volgend jaar een reductie van 15 pCt. willen toestaan. Spr zegt nog dat het hem sympa thiek heeft getriff n dat deze wetk reedsenkele landbouwershun pacht heb ben betaald L)e anderen zijn niet op iljd. Siaal. Die kunnen misschien niet 1 De voorzitter zegt nog da» de ee- meente door een verlaging van 15 j-Ct. een bedrag van f 160 zou derven. De heer Timmermans merkt op dat de boeren altijd klagen over het groote risico dat aan hun bedrijf kleeft. Spr meent dat dit risico uitgesloten was wanneer men den pachtprijs verhoogde of verlaagde naar gelang den prijs der producten. Spr. zou in geheime vergadering nader onder het oog willen zien of er landbouwers zijn die het werkelijk niet kunnen betalen, teneinde dezen vrij te stellen, De voorziiter merkt op dat particu lieren vrij zijn in het verleenen van steun, doch de raad als overheids lichaam beheert de gelden van anderen, die zelf ook een crisis meemaken. De heer Sassen merkt op dat de boeren in den regel nogal hard schreeuwen, de grooten zells harder als de kleinen. Dezelfde toestand ziet men b v. ook in Zeeland. Spr. meent in deze ge meente met menschen te doen te hebben, die ploeteren om hun geld te verdienen. In principe is Spr. geneigd om aan 't verzoek te voldoen, doch hij vraagt zich af of men nog niet voor grootere moeilljkheuen zal komen te staan. Ook de Middenstand komt voor bange lijden te staan. Spr. wijst erop dat f 2000 wordt uitgegeven voor steun aan het onder, wijs, daarom zou spr. waardeertng willen vinden voor adressanten. Per slot van. rekening is alles een vicieuze cirkel, meent spr. en hij zou een beroep willen doen op de saam- hoorigheid die in de maatschappij moet heerschen, dit is ook de bedoeling van de Christelijke naastenliefde. Voorzitter: Wij zijn al aan de liefde gekomen 1 Het voorstel-Timmermans. om eerst het verzoek in geheime vergadering te bespreken wordt hierna aangenomen (fr— 1). Alleen de heer van der Loo stemde tegen. Ingekomen is het ontwerp contract voor de overdracht der rijksgronden. Zal in besloten vergadering worden behandeld. Timmermans: Het schijnt toch dat het helpt als er eens aan de bei getrokken wordt 1 B. en W. hebben mededeeling ont vangen dat het kantoor van den ont vanger gevestigd wordt op de Markt en voortaan Rijkskantoor zal zijn. B. en W. stellen voor den volontair ter secretarie een gratificatie van i 100 te verleenen, hetgeen wordt goedge vonden. Vervolgens brengt de voorzitter de werkverschaffing ter sprake. Er zijn enkele werkloozen en in vergelijking met andere jaren is de toestand niet abnormaal te noemen, Op het oogenblik is het natuurlijk weer ongunstiger, omdat de suiker fabriek pas gesloten is. Andere be drijven werken echter nog regelmatig en zoeken zelis nog werkkraenten. Het gem entebesiuur heeft voor den komenden winter zooveel mogelijk werk bewaard voor de werkeloozen, b. v. boomen snoeien, slooten graven, wegen opknappen enz. Dit is het eenige wat normaal voor de werk loozen gedaan kan worden. Spr. wijst erop dat er onder de werkloozen wel eens een verkeerd begrip omtrent steunverleening bestaat. Er moet niet te veel gespeculeerd worden op het werk van de gemeente uiteraard is dit in een kleine plaats als deze gauw gedaan. Weth. de Kroon zou bij '1 bepalen ran het loon rekening willen houden net de grootte der gezinnen, b.v. loor het geven van een soort kinder- oeslag. De voorzitter acht het gevaarlijk om het loon te hoog te stellen, daar dan de prikkel, om ander werk te zoeken, wegvalt. Na nog een uitgebreide discussie over verschillende punien girg de raad in geheime zitting over. (Het laatste gedeelte der besprekingen kon den wij door omstandigheden niet meer bijwonen). LOON-OP-ZAND. Qemeentf- en Bedrijfsbegrootingen goedgekeurd. Zaterdagmiddag kwam den raad der gemeente Loonopzand in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Edelachtb. Heer van Besouw, burgemeester. Alle leden waren aanwezig. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Aan de orde: De commissie brengt bij monde van dhr. v. d. Hoven goedkeurend rapport uit, waarna de rekening voorloopig wordt vastgesteld Algemeene Beschouwingen over de Beg'ooting. Bij de algemeene Beschouwing over de begrooting verkrijgt dhr. Roesten- berg het woord, Spr. beklaagt er zich dan over dat omtrent verschillende punten het in. zicht van B. en W. ntet voldoende blijkt. Zoo mist spr verschillende prae- adviezen. evenals dit ook bij vroegere gelegenheden het geval is geweest. Spr. meent dat de leden allereerst in lichtingen noodig hebben over den stand van zaken en dat B en W. op de eerste plaats zijn aangewezen om de noodige Inzichten te geven en zoodoende voor de leden de gelegen, heid te openen tot het opbouwen van een eigen oordeel Spr. zou het daarom op prijs stellen, indien het college in de toekomst wat meer van zijn meening deed blijken. Wegenpoliiiek Vervolgens heeft de wegenpolitiek van B. en W, bij spr. bevreemdeling opgewekt en hij is geschrokken van het voorstel, waarmede het dag. be stuur, inzake de wegenpolitiek voor het komende jaar, durft komen. Voorpl keert spr. zich tegen den post van f 20 000 uitgetrokken voor de Tramlaan, hij acht dit bedrag te hoog voorde behoefte die daar aan verbe tering bestaat. Spr. wil allerminst beweren, dat aan alle verlangens ineens voldaan moet worden, doch waar de wegen in de kom der gemeente in zoo goeden staat verkeeren, acht spr. het bedrag voor de buitenwegen te sober. Ambtenaren-salaris. Spr. is van meening, dat het salaris der twee jongste ambtenaren dringtnd verbetering behoeft, daar deze cijfers hem absoluut geen bevrediging schen ken. Met goedkeuring van den raad is verleden jaar een salaris regeling tot stand gebracht. Spr. meent, dat men ihans, daaraan de hand moet houden en zich niet langer op een bekrompen standpunt te plaatsen. Is een ambtenaar niet geschikt om in rang bevorderd te worden, meet t spr., dan moeten er andere maatregelen getriften worden, doch is hij wel ge schikt dan moet de salarisregeling ook worden toegepast. Brandweer. Wat de brandweer betreft, wil spr de noodzakelijkheid van reorganisatie buiten bespreking baten. Spr. meent echter, dat reeds verschillende der wijzigingen zijn aangebracht, die ge zamenlijk al een sprekend bedrag vormen. Spr. betreurt het, dat hier weer zonder voorkennis van den raad gehandeld is. Politiecorps. Oezien de tijdsomstandigheden be vreemdt het spr. dat het college geen aanleiding heeft gevonden om het politiekorps uit te breiden. Er zijn slechts 5 agenten, die niet alleen voor de kom, doch ook voor de veiligheid op de omgelegen landerijen enz moeten zorg dragen Spr. acht het niet doenlijk om tegelijk den dag- en nachtdienst waar te nemen. Spr. vraagt zich af of men niet teveel van* de agenten vraagt en 't verwondert hem dan ook dat het college niet over deze zaak spreekt. De hulp die men van de marechaussee krijgt acht spr. niet voldoende, daar ook dit corps zijn eigen dienst heeft en bovendien zijn leiding uit andere handen krijgt spr. hecht hieraan dan ook niet veel waarde. Woningbouw. Wat de door de Wonlngbouwver. begonnen herstellingen betreft, schijnt het spr. toe alsof deze wel wat ruim zijn opgezet. Spr. vindt het ongehoord om de huur van een aantal menschen op een dergelijke manier te moeten benutten. Ofschoon de Bouwvereen geheel op zichzelf staat, meende spr toch hierop te moeitn wijzen, want de lasten die den woningbouw hierdoor drukken zijn van niet geringe betee- kenis. Tenslotte wijst spr. er nog eens op hoe uiterst moeilijk het voor den raad is over deze zaken een eigen oordeel te vormen wanneer het inzicht van B. en W. niet voldoende blijkt. Dhr. v. d. Heuvel die hierna het woord verkrijgt, zegt er maar vanaf te zien een algemeene beschouwing te houden nu hij in Tilburg heeft gezien hoe men 9 avonden heeft vol gepraat, om tenslotte de begrooting nog goed te keuren. Spr. zal daarom liever zijn bezwaren bij het betrokken punt ter kennis brengen. De Voorzitter antwoordt hierna dhr Roestenberg. Spr. zou de verschillende punten die zijn aangeroerd bij de behandeling van 'l punt in kwestie willen bespreken. Wat de opmerking over het beleid der bouwvereeniging betreft meent spr. dat dit tot de competentie van den voorzitter dezer vereeniglng, wet houder v. d. Horst, behoort. Weth. v. d. Horst zegt allereerst dat hij ook wel eens een woord ten gunste van hbt werk der bouw vereeniging had willen hooren, dhr. Roestenberg heeft alleen een afkeu rende stem doen hooren. Spr. zegt dat de huizen in desolaten toestand vei keerden wanneer de heer Roesttnberg ztch de moeite getroostte om er eens een kijkje te gaan nemen kon hij zich hiervan overtuigen. Een massa kelders staan onder water, hei metselwerk laat los en de rioleering is in desolaten toestand. Enkele lap middelen kunnen hier nie) helpen, doch men moet om goedkoop te wer- cen de hand flink aan den ploeg slaan. Alles moet noodzakelijk en grondig nagezien worden. Dit alles kost natuurlijk veel geld doch dit is niet de schuld van de bouwvereeniging, de kwestie is dat de huizen niet voldoende onderhouden zijn. Spr. meent dat deze kosten uit de huren moeten worden bestreden. Spr. merkt nog op dat de huur regel matig voldaan wordt, en ook de ach terstalllge huur successievelijk binnen komt. Met de omstandigheden waarin sommige gezinnen verkeeren moet na tuurlijk worden rekening gehouden. In elk geval meent spr. dat de woningen in goeden toestand moeten zijn Over dreven is er niets gedaan, al wat ge daan is was hoogst noodzakelijk, zoo wel in Loon—opZand als in Kaats heuvel, De menschen die nu in dienst zijn zullen zoo spoedig mogelijk ontslagen worden, doch eerst moet de toestand dragelijk gemaakt worden. Spr. moet absoluut elk verwijt als zou de bouwvereeniging te duur werken afwijzen. Ook de verfpost is noodzakelijk, de luizen staan nog in den grondverf. Spr. wijst erop dat het ook van veel beteekenis is dat de woningen in goe den staat zijn, daar men dan veel ge makkelijker huurders kiijgt, en de huizen dus zoo goed als nooit leeg siaan. De heer Roestenberg was van mee ning dat men te duur werkte omdat er te veel werkvolk in dienst waszijn woorden slaan hierop dat aanvankt- lijk gezegd was dat voor die geregelde werkzaamheden een vakman noodig was, doen nu zijn er 4 5 menschen aan het werk, daarom komt het spr. voor dat te duur gewerkt wordt. Spr. vindt het niet juist voor den wethouder om een verschil van mee nirg als een verwijt te qualificeeren. Weth. v. d. Horst zegt dat men aanvankelijk meende aan 1 werkman voldoende te hebben, maar eenmaal aan het werk bleek dat er meerdere konden gebruikt worden. Het is te begrijpen dat die menschen niet in dienst zou den gehouden worden wanneer er niet overvloed van werk was. Spr. merkt op dat de belangen van de gemeente en der bouwvereeniging evenwijdig loopen. De heer Berends wil geen verwijt richten aah de bouwvereeniging, doch het heeft hem bevreemd dat het per soneel ook voor werkzaamheden van minder belang gebruikt wordt, o.a. voor het maken van lichtreclames. Dhr. Wijdemans is het in beginsel eens met dhr. Roestenberg, doch spr. merkt op dat alle werkzaamheden die verricht zijn strikt noodzakelijk waren, en dat er absoluut geen overbodige luxe bij was. Weth. v. d. Horst merkt nog op dat de kas goed wordt in het oog gehou kunnen aanbrengen. Spr. meent, dat er geen hoogere ambtenaren meer noodig zijn, deze motiveering is dan ook slechts een franje. Ook de Voorzitter vindt geen reden om het salaris van dhr. Wildenberg te verhoogen. Dhr. v. d. Heuvel is van meening. dat de regeling moet gelden om per soonlijke gevallen in een regeling vast te leggen, acht spr. zeer gevaarlijk en daarom zou bij het punt voorloopig maar willen uitstellen. Dhr. Roestenherg stelt voor het salaris van den ambtenaar Kamp te brengen op f 800 Weth. v. d. Horst kan hier zeer goed meegaan. Dhr. v. d. Heuvel verzet zich ertegen dat men Kamp ook mede bij de ambtenaren gaat opnemen, terwijl hij slechts als volontair gekomen is. Zoo doende breidt men het aantal ambte naren uilals er slechts 4 noodig zijn behoeven er geen 5 te komen, meeni spr. Na nog eenige discussie, waarbij o.a. de heer v Amelsfoort opmerkt Als hij met f 500 tevreden is. waarom geven we hem er dan f 800? wordi het voorstelRoestenberg zonder stem ming aangenomen. Aangaande het salaris van den ge meentebode merkt dhr. Roestenberg op, dat dit bij de aanstelling slechts als een bijverdienste werd beschouwd terwijl het nu reeds tot f 1000,— ge stegen is. Weih. v. d. Horst merkt op, dat de bode een prima kracht is, ook voor het innen van belastingen enz., zoo er wellicht geen tweede te vinden Is Spr. meent, dat de verhooging ab soluut geen overbodige luxe is. Dhr. v. d. Heuvel merkt op, dat het dagelijksch bestuur indertijd gezegd heeft slechts een halve kracht noodig te hebben, die het als bijverdienste beschouwde. Of f 1000,— te hoog ls. kan spr. niet beoordeelen, doch het is niet in overeenstemming met de aan stelling Spr. meent, dat men dan beter een inwoner kans op deze betrekking had kunnen geven. Secretariebenoodlgdheden Bij de post Secr.—benoodtgheden merkt dhr. Roestenberg op, dat de levering hiervan vroeger altijd bij in schrijving gebeurde. Spr. vraagt waar om dit thans niet meer zoo is. Weth. v. d. Horst zegt, dat de be hoeften der secretarie nooit bij inschrij ving zijn geleverd, dit was allen het geval bij levering voor scholen. Bij de post stembureau vraagt dhr Berends het gebruik van sterken drank op deze bureaux te verbieden, daar het er slechte indruk maakt. (Wordt vervolgd). GEMENGD NIEUWS. achtongeluk Te Zeeland bij Uden waren gister middag de heer N. Mandes aldaar woonachtig met zijn broer en zijn 15-jarigen zoon Marinus op jacht in de buurt van deze gemeente. De heer N. M. struikelde, het schot van zijn geweer ging af en trof den 15-jarigen jongen in de zijde onder het hart met het gevolg, dat de knaap bijna nen en spr. betreurt het dan ook dat onmiddellijk is overleden om financieele redenen enkele werk lieden reeds ontslagen zullen moeten worden, voordat het werk beëindigd is. Salaris ambtenaren. Hierna wordt de begrooting punt voor punt voorgelezen 't eerst wordt gestopt bij het verzoek tot salarisver- nooging van dhr. O M. van Wil denberg, ambtenaar ter secretarie. Namens de commissie zegt dht, v. d. Hoven zich niet met deze ver hooging te kunnen vereenigen, daar pas voor kort een salarisregeling is vastgesteld. Dhr. Roestenberg merkt op dat adressant zich beroept op het feit dat hij overwegend het voorname wetk verricht. Als dit werkelijk het geval is mag de zaak wel eens bekeken worden meent spr. Dhr. v, d. Heuvel merkt op dat vroeger een commissie in het leven is geroepen, die, na uitgebreide onder zoekingen, een regeling heeft vastge steld. Spr. meent dat deze regeling nu ook moet worden toegepast. Wat betreft het salaris van den jong sten ambtenaar Kamp, vraagt spr. hoeveel klerken hebben we noodig Hebben we wel behoefte aan uitbrei ding van personeel Kamp is indertijd als volontair ge komen. Spr. geeft toe dat de ambtenaren die noodig zijn voldoende gesalarieerd moeten worden, doch het gaat niet aan terwille van ambtenaren functies in het leven te roepen. Spr. weet dat het moeilijk is om elders aan een betrekking te komen, doch men kan niet voor een ambte naar een aparte regeling in het leven roepengaat de ambtenaar vandaag of morgen weg, dan zit men aan het Boerderij met vee verbrand. Gistermorgen om halftien is de ka pitale boerderij van gebr. A. C. Wynen, te Lage Zwaluwe, door brand vernield. Acht en twintig stuks stam boekvee en een veulen kwamen in de vlammen om. Toen de brand ontdekt werd, bevond de landbouwer zich in de kerk. Het vuur werd met twee spui ten bestreden. Om vier uur was de brand nog niet geheel gebluscht, Ver zekering dekt de schade. De mare chaussee stelt een onderzoek in. De burgemeester was op het terrein van den brand aanwezig Zang- en Tooneelavond Bel Canto. Zondag 28 December gaf de Zang- vereeniging „Bel Canto" in de zaal van den heer Jan v. Dun een zang- en tooneelavond die we in alle opzichten schitterend geslaagd mogen noemen. Onder leiding van den heer J. Tuer- lings zong het mannenkoor een vier tal mooie koorwerken o.a. Hymne an die Musik" van Lachner en „Ecce quomodo moritur" van Handl. Het publiek was dankbaar voor wat het koor ten gehoore bracht en gaf 'n zeer enthousiast applaus na elk num mer. De rest van den avond werd aan gevuld door het optreden van de Too- neelvereeniging „Kunst en Arbeid'*, onder af deeling van den R.K. Volks bond te 's-Bosch met het boeiende tooneelspel: ,,'t Bange Wonder" van Jan Grosfeld. Heeft „Bel Canto" in zijn engage menten ooit een gelukkige keuze ge- verhoogde salaris vast. Spr. wijst nog daan> dan 1S het geweest toen ze Zon- op het salaris van den gemeentebode da£ hl. deze Bossche tooneelclub en- dag gageerde. We hebben in een twintig tal jaren al veel goed tooneelspel in Kaatsheuvel mogen genieten, menig uitstekend dilettantencorps van bui dat indertijd is vastgesteld op f 600 en nu reeds tot f 1000 gestegen is. Op deze manier kunnen we het einde nooit overzien, meent spr.ook voor de salarisverhooging van dhr.ten trad m onze zalen °P> doch iets Wildenberg zou spr. geen motief beters dan „Kunst en Arbeid" heeft laten zien en hooren in 't algemeen en in al zijn onderdeelen, hebben we hier nog niet aanschouwd, 't Doet aange naam aan dit te mogen getuigen, vooral waar het hier een dilettanten gezelschap betreft, uitsluitend be staande uit mannen en jongens uit de eenvoudige werkmanskringen zon der verdere studie of hoogere ontwik keling, doch alleen maar bezield met een toewijding aan de tooneelkunst, die hen onder hoogst kundige leiding in onderlinge harmonie en veel opof ferende oefening gemaakt heeft tot wat ze in ,,'t Bange Wonder" waren: „acteurs van de bovenste plank". De leiding werd gevoeld; niet een slaafsche, die gedwongenheid en on gezelligheid als gevolg heeft, doch een vrije, bezielende leiding, die leven en enthousiasme brengt en de spelers hun rol deed beleven met een leven van werkelijkheid. We willen niet eiken speler afzonderlijk gaan bewon deren. Ze waren allen goed en hebben reeds meermalen hun namen zien prijken, zoodat ze hierop in hun een voudige toewijding voor hun club niet gesteld zijn. 't Werk zelf kunnen we niet beter weergeven dan met hetgeen te schrij ven wat Piet v. d. Bosch in de Too- neelgids hierover recenseerde: ,,'t Is knap werk inderdaad. Veel zou ik kunnen zeggen van den inhoud die gloednieuw is en weldoordacht; van den logischen opbouw, zonder zweem naar overdrijving of pedante rie; van de opvoedkundige waarde en de realistische, diep godsdienstige strekking, die raak is, op den man af, zonder kwezelachtigheid, in één woord, van de fijne bezieling en den reinen invloed die er ongetwijfeld op den lezer, hoorder en toeschouwer van moeten uitgaan, alles doorkneed met een frissche vroolijkheid, die op- kwikt. Ik wil me beperken tot het bovenstaande, dat meer dan genoeg zegt, om den lezer en liefhebber van tooneel een beeld te geven, wat „Het Bange Wonder" is. Rest ons nog een speciaal woord van lof aan den heer P. Kemmeren,. die in enkele dagen het open tooneel in 'n schitterende huiskamer wist om te tooveren; aan de firma Magazijn „De Zon", die voor keurige meubilee ring zorgde. In totaal, er was veel te genieten en veel te leeren, speciaal voor onze tooneeldilettanten, waar van er velen schitterden door afwe zigheid. R.K. Kiesvereeniging Zondag werd in alle H. Missen van den kansel afgelezen, dat Dinsdag 30 December om half 8 's avonds in het patronaat een groote vergadering zal gehouden worden van de R.K. Kies vereeniging St. Jan. Omtrent deze vergadering doen momenteel veel ge ruchten de ronde. Reeds in enkele dagbladen konden we Maandagavond een bericht lezen omtrent onze R.K. Kiesvereeniging, dat ons eenigszins op de hoogte brengt met wat er gebeurd is met onze R.K. Kiesvereeniging. In 1928, juist óp 't nippertje werd ook in onze parochie een R.K. Kies vereeniging opgericht, om deel te kun nen nemen aan de actie door de R.K. Kiesvereenigingen voor de Statenver kiezing n 1929 op touw gezet. Uit vertegenwoordigers van de di verse standsorganisaties werd op aan zoek een voorloopig bestuur gevormd. De contributie over 1928 werd ge- ind en in een volgende algemeene ver gadering, eveneens in het Patronaat gehouden, waarbij Dr. Moller uit Til burg als spreker optrad, werd bij ac clamatie het voorloopig bestuur als definitief bestuur gekozen. De ver kiezingen voor de Candidaatstelling van leden voor de R.K. Staatspartij voor de 2e Kamer werden gehouden I enhierbij eindigde het werk van het toenmaals gekozen be stuur. De verdeeling der bestuurs functies bleef achterwege en tot op heden sliep onze af deeling den slaap des onbezorgden. Nu echter de ver kiezingen voor de Provinciale Staten in 1931 voor de deur staan, werd eens rondgehoord hoe het met de af- deeling Kaatsheuvel, St. Jan, der R.K. Kiesvereeniging stond en men kwam tot de conclusie, dat deze door het Hoofdbestuur van den Statenkies- kring als niet voldaan hebbend aan hare reglementaire verplichtingen, is geschrapt. Het bestaand bestuur heeft in zijn geheel ontslag gekregen. Thans is echter door onze geeste lijkheid een vergadering aangezegd tegen Dinsdag a.s., waarop het Hoofd bestuur uit het District Tilburg, n.l. de heeren v. Rijswijk, de Beer en Prins zullen tegenwoordig zijn. Getracht zal worden een nieuwe Kiesvereeni ging te stichten en een nieuw bestuur te vormen. Waar in 1928 nagenoeg alle parochianen tot de R.K. Kiesver eeniging toetraden, kan verwacht worden, dat de vergadering van Dins dag zeer druk bezocht zal worden. We willen hopen, dat het resultaat naar wensch zal zijn en Kaatsheuvel andermaal een Kiesvereeniging zal krijgen, die van actief leven bewijs gevend, veel mag bijdragen voor het doel door de R.K. Staatspartij zich hiervan voorgesteld.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 7