Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I i itmitiitntrliiiiMR BUMMER 2. ZATERDAG 3 JANUARI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. I'ranco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. LOON-OP-ZAND. (Vervolg.) Politie. De Voorzitter geeft toe dat de dienst buitengewoon zwaar is. Voor enkele weken heeft spr. een onderhoud gehad met den Comm. der Marechaussée die heeft toegezegd zooveel mogelijk hulp te verleenen, b.v. door enkele nacht diensten over te nemen. Ook B. en W. zijn van meening dat de dienst te zwaar is en dat de buitendienst op het oogenbllk te wenschen overlaat. Dhr. Snoeren is van meening dat er ook in Loonopzand een agent meer moet zijn. De eene agent die daar is, heeft het veel te druk. Het komt de heer v. d. Heuvel voor dat er meer dan genoeg agenten zijn. Spr. meent dat met overleg veel meer te bereiken is. De Marechaussée heeft hem gezegd altijd medewerking te willen verleenen. Er bestaat volgens spr. niet voldoende overleg tusschen gemeente— en rijkspolitie. Spr. is van meening dat door het aanstellen van een nieuwen agent geen grootere veiligheid verkregen zal worden. Spr. noemt eenige plaatsen waar men het ook met een of enkele agenten af kan OilzeReijen, Alfen. Capelle. Waalwijk heeft veel agenten, doch spr. betwijfelt of daar de veiligheid veel grooter zal zijn dan in Kaatsheuvel. Spr. wil het graag op zich nemen eens overleg te plegen met de Marechaussée. Weth. v. d. Horst merkt op dat dit tot de competentie van den burge meester behoort. De heer v. d. Heuvel zegt dat het hem er niet om te doen is den burge meester vliegen af te vangen, doch slechts om het hem gemakkelijk te maken. Weth. v. d. Horst. Wanneer de burgemeester als hoofd der politie U de opdracht wil geven, kan ik me daarbij neerleggen. Spr. komt terug op de conferentie die B. en W. met de Marechaussée hebben gehad. De Commandant was zeer tegemoetkomend, doch ook hij was van meening dat de dienst voor de politie veel te zwaar was. v. d. Heuvel. Excuseer me dat ik U in de rede val, maar ik wil opmer ken dat ik niet wil giijpen in wat des voorzitters is. Ik heb mijn voorstel slechts gedaan omdat het in 't belang der gemeente is. Weth. v. d. Horst. Dat is geen raadszaak. v. d. Heuvel. Toen het huis van de Both moest verkocht worden werd ik toch ook wel gemachtigd. Weth. v. d. Horst. Dat was een raadszaak. Als gemeenteraad hebben wij hier geen opdracht te geven. De raad moet U hier buiten laten, U moet zich richten tot den burgemeester. Na deze vooral van de zijde van den heer v. d. Heuvel tamelijk heftige discussie, zegt de Voorzitter niet direct met een voorstel te kunnen komen. Spr. wil dan ook alleen antwoorden op de opmerkingen van den heer Roestenberg. De Marechaussée kan wel enkele nachten helpen, maar er kan natuurlijk geen dienstplan van gemaakt worden. Spr. wil graag nog eens met den kapitein spreken, daar niets hem aangenamer is dan een goede verhouding tusschen de twee corpsen. In de volgende vergadering zal spr. met een afgerond voorstel komen. Na eenige discussie wordt nog be sloten voor den agent Badjou een veldwachterswoning te bouwen in de Tdetuoi>siraat,toteeri maximum bedrag van f4000. Brandweer. De Voorzitter acht het voor de brandweer onnoodig een motorbrand spuit aan te schaffen, daar deze toch dikwijls in jaren niet gebruikt wordt. Spr. zou het beter vinden bij Tilburg aan te sluiten, waarvoor echter tot voorwaarde is gesteld dat slangen, koppelingen enz. in orde gemaakt worden. De heer Roestenberg heeft niets op deze reorganisatie tegen, doch er zijn reeds wijzigingen aangebracht, zonder dat de raad hierover gehoord was. De heer Vrinten vindt het bezwaarlijk dat de spuitgasten zoover uit elkaar wonen. De heer Roestenberg bepleit in dit verband het gebruik van brandschellen. De heer Berends meent dat er voor de spuitgasten uniformen zijn aange schaft zonder dat de raad hierin is gehoord. De Voorzitter zegt dat oliejassen gekocht zijn. Op de vraag van den heer Roesten berg antwoordt Weth. v. d. Horst dat de brandweerlieden eenige vergoeding krijgen. - De heer Snoeren is van meening dat er veel meer geoefend moet wor den, de brandweerlieden zijn niet vol doende met het materiaal op de hoogte en weten niet hoe het vlugst en best te handelen. Daar het inmiddels reeds 6 uur ge worden is steli dhr. Wijdemans voor het verdere deel der agenda later af te werken. Anders zijn we voor Nieuw jaar nog niet. klaar, meent spr. Voor schorsing blijkt echter weinig animo te bestaan. Verlichting. Bij de post verlichting merkt dhr van Amelsfoort op dat op den hoek bij de Poststraat nog wel een lantaarn geplaatst mag worden. Wethouder v. d. Horst zegt toe een onderzoek in te stellen. Dhr. Berends merkt op dat de licht, commissie ook nog wel eens op enkele andere plaatsen mocht gaan kijken. De heer Snaphaan vindt dat de commissie reeds genoeg heeft rondge keken, tenminste te oordeelen naar de stijging van dezen post van f 25 00 op f 4500Hoe meer gekeken wordt, hoe meer het kost, zegt spr. dhr. Dingemans vraagt nog of de slachtgelden op het noodslachthuis ook moeten betaald worden voor af gekeurd vee. De voorzitter zegt dat deze gedeel telijk worden terugbetaald. Voorgesteld wordt den gemeente werker Kemmeren die tot heden in tijdelijken dienst was, voor vast aan te stellen. De raad kan zich hiermee vereeni gen. Onderhoud en verbetering straten. De voorzitter is het met dhr. Roes tenberg eens dat er in de buitenwij. ken nog veel aan de wegen gedaan moet worden. Het is echter moeilijk hiervoor een vast bedrag te ramen De kosten hangen voor een groot deel van de omstandigheden af, terwijl voor een doeltreffende verbetering de hulp der boeren noodig is. De gemeente heeft in Tilburg steen puin gekocht, hiermee kunnen de we gen langzamerhand worden in orde gebracht. Spr. wijst op de wegen in Berkdijk, Zandsche! en Kraamven. De boeren moeten echter overal meewerken om de zljslooten open te houden, daar een goede afwateriug een eerste vereischte is voor een goeden weg. dhr. Roestenberg zou de Tramlaan liever wat bescheidener, en de bui tenwijken wat meer verbeteren. De voorzitter wijst nogmaals op de moeilijkheid om het benoodigde cre- dlet te schatten, feitelijk zou een blanco crediet gegeven moeten worden. De buitenwegen zullen zoo hard mogelijk worden aangepakt. Wat de Tramlaan betreft ook in B. en W. en in de Begrootingscom missie is deze zaak besproken. Het beste zal zijn de kwestie voorioopig aan te houden, en nog eens te onder zoeken wat het beste gedaan kan worden. Spr. stelt dan ook voor den post Tramlaan in te trekken. Wat betreft de Marktstraat, deze te bekiinkeren kost t 2400, volgens de begrooting van den gemeente-opzichter. dhr. v. d. Hoven vraagt ot het steenslag van de steenfabrieken ook niet te gebruiken is. De voorzitter zegt er steeds bij te zijn wanneer er enkele partijen op den kop te tikken vallen. dhr. Snoeren klaagt over de afwa tering in de Weteringsstraat, hef water der looierij loopt daar gewoon de straat over. Wat betreft het adres der bewoners van de Gasthuisstraat betreffende de slechte afwatering, hoopt de voor zitter eerstdaags verbetering te krijgen, door het water naar het hoofdriool at te voeren. De voorstellen van B. en W. wor den hierna aangenomen. dhr. Dingemans vestigt er de aan dacht op dat met de uitbaggering van den sloot aan de Oostzijde van den weg in Berkdijk nu al wel kan wor den begonnen. Subsidie. Eenige discussie ontstaat over de snbsidie aan muziekvereenigingen. De commissie stelt voor de subsidie aan de vereenigingen St. Jan en Bel Canto te verhoogen. Dhr. v. Amelsfoort stelt voor de subsidie te brengen op f 100. Dhr. Berends zou alle willen gelijk stellen. O >k dhr. Snoeren is voor subsidie, doch dan moet erbij worden vastgelegd, dat de bepaalde concerten gegeven moeten worden. Dhr. v. d. Heuvel zegt dat in Loon. op-Zand dezen zomer 3 concerten en 1 matinee gegeven 2ljn. Spr. klaagt over de slechte gelegen heid die men in Loon heeft, de kiosk is slecht en bovendien zijn er geen zitplaatsen voor het publiek, daardoor gaat de ambitie eruit. Het voorstel der commissie wordt aangenomen. Bij de subsidie aan het Burgerl, armbestuur vraagt dhr. Berends of het niet wenschelijk is een ziekenwagen- tjes aan te schaffen. De Voorz. meent, dat ook in het Wit—Gele Kruis hierover gesproken is. Ook dhr Roestenberg vindt het een punt dat moet worden aangepakt. Hierna wordt de begrooting met enkele kleine wijzigingen, goedgekeurd. 3. Aftreding leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim te Kaats heuvel en te Loonopzand. Overeenkomstig de betreffende voor schriften moeten alle leden aftreden. Voor Loonopzand zijn dat de heereit J. D. E van den Heuvel. J A. van Lier, J. B. van Opstal en F. A Michielsen. Voor Kaatsheuvel zijn de aftredende heeren W. Roestenberg, P B Biese- link, P. Michael en de dames E. Sel ler en M. Crabbendam. Voorts is er tengevolge van het overlijden van den heer Brok een vacature ontstaan in de Commissie te Kaatsheuvel, waarvoor worden aanbe- volen de heeren Henricus van der Linden en Petrus van Dam. De aftredende leden' worden bij acclamasie herkozen, in de vac. Brok wordt gekozen dhr. H. v. d Linden. 4. Benoeming van een lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze ge meente. Aan de beurt van aftreding is de heer M. van Rooij le de Moer, die opnieuw wordt gekozen. 5. Benoeming van een lid der Schat- tingscommissie voor de Rljksinkom. stenbelasting wegens overlijden van den heer W. P. F. Brok. Daarvoor wordt de heer J. J. van Amelsvoort aanbevolen. Dhr. Roestenberg had liever gezien, dat hiervoor iemand die in de industrie werkzaam is, was aanbevolen. De Voo'z. zegt toe in de volgende vergadering met een nadere voordracht te komen. 6. Adres bewoners van de Gasthuis straat te Kaatsheuvel om verbetering van den waterafvoer. Daarin zal door het water gedeelte lijk naar de Hoofdstraat af te voeren worden voorzien. 7. Adres bewoners van het Kraan- ven om verbetering van den weg. Ook deze weg zal voor zooveel noodig verbeterd worden. 8 Adres van het Bestuur van de Harmonie Apoilo om een subsidie van f 50 voor een te geven solisten- wedstrijd op de 2 laatste Zondagen van Januari. B. en W. stellen voor deze keer nog een subsidie te verleenen doch in de toekomst een afwijzende hou- ding aan te nemen. Wordt goedgevonden. 9. Schrijven van het Hoofdbestuur van den Noordbrabantschen Christe- lijken Boerenbond,waarin enkele kleine (ondergeschikte) wijzigingen worden voorgesteld in het contract betreffende destructie van vee en vieesch. KANTOREN: TILBURG Boerhaavesiraat 24. Telephoon 1625. Hoek Bossche weg. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2 A, Telephoon 3717 Er is geen bezwaar tegen deze wij zigingen aan ie brengen. 10 Schrijven van het bestuur der R.K Jongensschool te Loonopzaal om beschikbaarstelling van gelden voor het instaileeren van een nieuw (6e) klasse en toeneming van het aantal leerlingen van het 2e tot het 5e leerjaar. Daarvoor wordt respectievelijk 1621 45 en f 305 55 gevraagd. 11. Idem voor het lichtvrlj maken van een locaal voor het gebruik van een epidioscoop, waarvoor f 51 be- noodigd is. 12 Schrijven van hei bestuur der R.K. Jongensscholen te Kaatsheuvel in zake de aanschaffing van gymnastiek- toes'ellen, waarvoor voor de school in de Schoolstraat een uitgaaf wordt ge vraagd van f 149.05 en voor de school in de Telefoonstraat f 180 60. Krachtens de onderwijswet moeten deze bedragen worden toegestaan. Hedenmorgen is van het bestuur der Zusterschool te Berkdijk nog een ver zoek ingekomen om een crediet voor het bijbouwen van een lokaaldit zal in de volgende vergadering besproken worden. 13. Adres van het bestuur van den R K Fabrieksarbeidersbond te Kaats heuvel in zake het verleenen van steun aan uitgetrokken werkloozen arbeiders in de schoenindustrie. Dienaangaande hebben B. en W. zich bereids met de Regeering in verbin- ding gesteld om een subsidie in de eventueel te trtff?n maatregelen te ontvangen. Deze zullen wel niet anders dan in de richting van werkverschaf fing gaan, waarvoor in dat geval de bebossching van de heide liggende bij de Drainagevelden ie Loonopzand zou zijn aan te wijzen. Dhr. Roestenberg vindt het jammer, dat de tijd verstrijkt voordat men hulp kan verleenen. Sommige gezinnen zitten zonder inkomen en meestal laat het antwoord der regeering lang op zich wachten. Spr. dringt op spo'ed aan. 14. Voorziening betreffende het Arm bestuur in deze gemeente Het ligt in de bedoeling de administratie van het overige beheer te scheiden en zouden wij voor deze adminstratie den heer Jan Jansen wenschen aan te wijzen. Voorts is nog in de vacature van j. Wijdemans te voorzien hetgeen nader zal worden besproken. Dhr. Jansen wordt benoemd; de voorziening in de vac. Wijdemans wordt uitgesteld tot de volgende ver gadering. 15. Schrijven van Gedeputeerde Staten in zake wijziging der Algemeene Plaatselijke Politieverordening In zake het parkeeren van auto's in de School straat te Kaatsheuvel. Wordt goedgevonden. Dhr. v. d. Heuvel zou willen bepalen in de geheele gemeente slechts aan een zijde van de weg te mogen par keeren. Tenslotte vraagt dhr. Roestenberg in het vervolg wat meer vergaderingen te houden, daar het bijna niet mogelijk is en* dergelijke agenda behoorlijk af te werken. Hierna sluiting; de raad gaat over in geheim comité. 4 De Echo van het Zuiden, Waalwyfesc&e en Langstraatscbe

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1