Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BALANS-UITVERKOOP, VIS TIT IET UIT Karei de Mol, Waalwijk, I M [i FEUILLETON RERMMUWÊ SiTFPrc Reuzen partijen Lappen Hl en Restanten. IC Koopjes zonder weerga H [JMMER 4. ZATERDAG 10 JANUARI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD POT EN KETEL. Rondom den kamerzetel van de nieuwe liberale kol tnlalen specia liteit, den heer van Ktmpen, hebben Indertijd booze geruchten krijgertje gespeeld In schemerdonker Een hoofd artikel in het Sjerabaaische Handels blad bracht een krachtiger geluid bij het daglicht der tropenzon. Dhr.Zant- grs.il bchretf n.l. het voiger.de: „üij weet hoe de Üeli tabak In Holland de verkiezing van den heer Van Kempen van SOK. (Sumatra's Oostkust) tot lid van de Tweede Kamer door den Vrijheidsbond wist te verkrijgen? Aldus: Door het be- srh'kHaar stellen van een bedrag van f 50.000 voor de kas van den Vrij- heiusbond, naar het heettezonder daaraan eenige voorwaarde te ver binden. Alleen maar om dien synpa- lltleken Bond te steunen, ziet gij Wij hebben het gevrd uitvoerig be sproken in artikel no. 39 onzer Hol landsche serie: „Vaderlandsche Kout", na inwinning van informaties bij een leidende figuur in den Vrijheids bond. Qij ziet, hoeveel het den Delischen concern waard is, dat in het openbaar stemmen opklinken tot verdediging hunner belangen". „Het Volk" heeft hierop in het A/hederland de kat de bel aangebon den en scberprechtert er over deze booze zaak lustig op los. Het kan er niet over uitgeschreven raken. Eerst was de con«c 6 itieuze roode redactie reeds beducht dat de politieke zutve. fingseed van dhr. van Kempen eenigs- zins smoezelige vlekken had achter- van „De Echo van het Zuiden. gelaten en haar laatste kolommenlange artikel uit weer andere beduchtheid Lees maar; „Mede In verband met zijn figuur als gouverneur van Sumatra's oostkust, lijkt nadere opheldering van net geheel geval dringend gewenscht Vooral in dezen tijd, nu meer en meer 1e neiging ontstaat om op de parle menten af te geven, dient aan ieder ymptoom van politiek zedenbederf de volle aandacht te worden ge schonken. Ter wille van den goeden naam van het parlement". Kosteltjk die bezorgdheid voor de onbesmette parlementaire zede; alleen een tikje te geforceerd Wij zijn het er natuur lijk volkomen mee eens, dat wanneer het geval zich zoo voorgedragen heeft, als beweerd wordt, een afkeuring op zijn plaats is. maar we vinden tevens, dat „Het Volk" niet als consor moet optred n, want het Is nog geen maand geleden dat ditzelfde blad door dik en dun dhr Duys verdedigde, welk Kamerlid toch ook niet tot meerdere eer en glorie van parlement, demo cratie en politieke zede maandelijks het geld opstrijkt voor een Rqks. betrekking, die hij in twintig jaar niet meer bekleedde en nooit meer bekleeden zal Bovendien moet „Het Volk" vóór het als zedemeester in deze verder gaat, even denken aan het millioen dat het N V.V. afspitte voor de S.D A P. hetgeen evenmin gebeurd zal zijn om de arbeiders leiders minder invloed te bezorgen in de socialistische bestuursfuncties. Wie boter op zijn hoofd heeft Naar het Engelseh door J. VAN DER SLUYS. Maar Luke heeft zich nooit veel aan het huis gelegen laten liggen of moeite gedaan om het een beetje ge zelliger te maken. We hebben het er a) eerder over gehad, weet je wel? Het behang ziet er overal uit of het nog van vóór den zondvloed dateert, gruwelijk in één woord! De-meubels konden ook wel uit de arke Noachs afkomstig zijn. Ik kan me voorstellen dat Sem Cham en Japhet in deze stoe len hebben gezeten en hun mama za liger gedachtenis met haar voeten op dat afgrijselijke haardkleed. En het 'apijt. Mevrouw Derfield wrong in komi sche wanhoop haar handen en schud de het hoofd zonder haar zin verder af te maken. Voor de tekortkomingen van het tapijt scheen haar welspre- Bezoek aan„Nederland". Men blijft boven den Moerdijk. Een groot gezelschap Amerikanen van Nederlandsche afstamming zal in den komenden zomer ons land bezoe ken en er een rondreis maken, om het oude stamland, zooals het er thans uitziet, utt eigen aanschouwing te leeren kennen. Het reisprogram van dit gezelschap is inmiddels wereldkundig gemaakt Na de aankomst te Rotterdam zal achtereenvolgens een bezoek worden gtb'acht aan de provincie's Noord en Zuid Holland, F iesland en Urecht. En dan Dan gaat het weer hulstoe, naar Amerika Wij weten niet. welke overwegingen kol de samenstelling «an dl r> ispn - gram hebben geleid, zoo merkt de „Limb. Koerier" op Alleen weten wij zeker, dat het gezelschap veramerikaniseerde Ne detlanüers na de rondreis slechts een, om het zacht uit te drukken, zeer onvolledig beeld zal hebben gekregen, hoe hun stamland er heden ten dage uitziet. Er bestaat buiten Holland. Fries land en U,recht de gewesten van den vaderlaiidschen koophandel en van de vaderlandsche boter en kaas tegenwoordig o m. ook nog zoo iets als 'n bloeiende Nederlandsche industrie in de gewesten Brabant en Limburg, om van de vele andere nuttige indrukken, die het reisgezel schap daar zou kunnen opdoen, maar te zwijgen. De voorouders van deze ver amerikaniseerde Nederlanders, of zij Extra verlaagde prijzen: gezellig winkelen; prettige bediening; Koopen is bij ons een genoegen. kendheid te kort te schieten! Misschien is Sir Luke, nu hij hier is en u ook, wel geneigd om ver anderingen te laden aanbrengen, meende Hilary. Hij is het niet van plan te blij ven, lieve kind en ik blijf gedecideerd niet. Dus zooals je ziet, heeft 't geen zin om aan het veranderen te gaan. Luke heeft 't land aan het buitenle ven en voor Grantley heeft hij nooit iets gevoeld. Ik geloof dat hij en de rentmeester voortdurend overhoop liggen met Dr. Harding. Waarom? Volgens mijn broer en meneei Davis, en rentmeester, is Dr. Harding een reuzenlastpost. Hij ontdekt altijd gaten in de daken van de pachterswo ningen en fouten in den waterafvoer van de boerderijtjes. Ik geloof dat hij Luke een doorn in het oog is. Maar als er gaten in de daken zijn en de waterafvoer niet deugt, is 't dan niet de plicht van Dr. Harding om daarop attent te maken, als niemand zich erom bekommert?, vroeg Hilary met eenige aarzeling. Natuurlijk is dat zijn plicht, maar Luke en meneer Davis denken daar anders over. Ze vinden hem een las- tigen bemoeial. Ik voor mij het kleine dametje keek peinzend in den gloed van het haardvuur, dat op dezen killen Octoberdag geen overbo dige weelde mocht heeten ik vraag me dikwijls af, waarom de menschen, die in die miserabele boerderijtjes wo- i nen, waar ze vergaan van de vocht en den tocht, dit klakkeloos verdragen. Waarom staan ze niet als één man op j en slaan ons allemaal dood? Denk je eens in wat het zeggen wil je leven te 1 moeten slijten in zoo'n erbarmelijke stulp en dan dag aan dag een huis als dit voor je oogen te moeten zien! Waarom haten ze ons niet? U zouden ze nooit kunnen haten, riep Hilary spontaan uit. U bent zoo lief en hartelijk voor iedereen. U praat op dezelfde manier tegen de werkvrouw die uw flat in de stad schoonhoudt alsals tegen de her togin van Drallton. Ik hoop dat het inderdaad zoo is! Als je me eerlijk vraagt, heb ik meer respect voor vrouw Bond, de werkster, dan voor de Hertogin. Eigenlijk heb ik voor die heelemaal geen respect en ik heb groote bewon dering voor vrouw Bond, die een heel nest kinderen knap en netjes groot- brengt van een paar schamele gul dens in de week. Vroeger voelde ik nooit bijzonder veel voor arme men schen, maar het leven heeft me ge leerd om geen oogkleppen te dragen en de dingen onbevooroordeeld te be- zelf, zullen voor het meerendeel wei uit ons land naar de Nieuwe Wereld zijn getrokken, toen bezui den den Moerdijk het katholieke volksdeel aan het begin van zijn ontwikkeling stond, en men inder daad nog kon zeggen, dat met Hol land en de naaste omgeving het voornaamste van ons land was be keken. Misschien hebben zij inmiddels daarginds lusschen New York en San Francisco bij geruchte vernomen, dat er sedert in Nederland wel het een en ander veranderd isweten zij. dat Eindhoven sigaren en gloei lampjes maaktzijn zij in den een of anderen Amerikaanschen winkel aar dewerk van de Miastrichtsche fabrie ken tegengekomen, en hebben zij wel eens van Ned steenkolen ge hoord of van schoenen uit de Lang straat Maar de machtige ontwikkeling in cultuur en welvaartspeil, welke gedurende de laatste halve eeuw zich in het Zuiden heeft voltrokken moet hun vreemd zijn gebleven. Thans komen zij naar Nederland terug, om hun stamland te zien, zooals het nu is Men geve hun dan ook, indien daartoe de moge lljkheid bestaat, een onverwrongen beeld van ons land. Er biedt zich hier een goede ge. legenheid om weer het tn 't buiten land vrij algemeen verspreide waan denkbeeld te bestrijden, dat Neder land nog steeds een natie van enkel visch. en kaasboeren is, en dat de kijken. Ik geloof ook dat Dr. Harding meestal gelijk heeft met zijn critiek. Er kwam een droomerige blik in Anstice's blauwe oogen, brokstukken van gesprekken, die zij met den dok ter had gehad, schemerden in haar geest; zijn ernstig, streng gezicht scheen haar aan te staren van tus- schen de gloeiende kolen. Plotseling, toen Hilary's stem haar opschrikte uit haar gepeins, stond ze op. Ik houd van Dr. Harding, zei het meisje. Hij kijkt zoo streng, maar als je hem beter kent is hij verbazend goedhartig. Het doet me soms pijn als ik het verdriet in zijn oogen zie. Een vrouw is de schuld van dat verdriet, antwoordde Anstice, met 'n verontwaardigde schittering in haar oogen. Vrouwen, die met een man spelen en zijn hart breken, moesten. o, ik weet niet wat voor geraffineerde straf ik voor zulke vrouwen wel zou willen bedenken! En het ergste is, dat ze zoo zelden hun verdiende loon krijgen. Meestal is een andere man nog dol-gelukkig als hij met zoo een kan trouwen en dat soort vrouwen heeft geen flauw besef van het onheil dat ze stichten. Ze moesten in handen vallen van een andere vrouw en niet van een door verliefdheid verblinden Dus een vrouw heeft Dr. Har ding zooveel verdriet gedaan?, vroeg buiten de grenzen van Holland gelegen landsdeelen noch cultureel, noeti commercieel eigenlijk meetel len Is men in Holland bang het Zui den des lands aan den vreemdeling te toonen i Toch gaat het zijn gang en neemt zijn vlucht ECONOMISCH In Amerika wil men de meest mogelijke middelen te baat nemen, teneinde de werkeloosheid te bestrijden. Dezer dagen iaztn wij in de „Tele graaf" het volgende berlcht.dat melding maakt van een zeer origineel idee van een ingenieur: Een Amerikaansche ingenieur heeft een schrijven gericht aan president Hoover, waarin hij dezen voorstel', om, ter besnijding der ook in de Vereenigde Staten steeds verder om ztch heen grijpende werkloosheid, daar te lande overal het metrieke stelsel voor alle maten en gewichten, di; thans nog op Engelsche leest zijn geschoeiu, in te voeren. Daardoor zou aan tallooze arbeiders en kantoorbe dienden werk worden verschaft. Immers vele tientallen miilioenen nieuwe weegschalen, meterstokken, fl sschen, statistische boekt n enz enz. zouden vervaardigd moeten worden. Het hierdoor te scheppen werk zou naar het oordeel van den ingenieur zóó geweldig van omvang zijn, dat, na btëmdig ng er Vin, welt cht de ongunstige tijd reeds achter den rug zou zijn, zoodat dan automatisch ver- Hilary. Ja. Het is heelemaal geen ge heim; iedereen praatte erover toen 't gebeurde. Mevrouw Redburn die chique, mooie mevrouw Redburn, weet je wel! liet Dr. Harding in de steek terwille van haar schatrijke knoopenfabrikant en ik weet zeker dat de dokter daar nooit overheen is gekomen. O, dus het is zooals ik dacht, riep Hilary. Ik meende het al aan hem te zien toen ik gisteren haar naarn tegen hem noemde. Maar mevrouw Redburn, zoo mooi als ze is, doet me toch altijd denken aan een ijsberg en, voegde zij er naief bij, ik geloof niet dat Dr. Harding werkelijk gelukkig zou zijn geweest met een ijsberg. Gelukkig met een ijsberg? Neen, dat zou hij zeker niet geweest zijn, beaamde Anstice met nadruk, met ?óóveel nadruk, dat Hilary haar oudere vriendin een oogenblik ver baasd aankeek. Die man heeft be hoefte aan warmte en liefde en tee- derheid. Maar, Anstice begon de ka mer op en neer te loopen en lachte 'n beetje gedwongen, het is een tamelijk doellooze bezigheid om ons bezig te houden met de innerlijke behoeften van Dr. Harding. Hij moet zijn eigen boontjes maar doppen! Wordt vervolgd. cho van he Waalwijkscbc en Langstraatsche Courant, 24.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1