Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE WEG TOT BET fliRT NGDRDfcRABAND WMLWUH<^ I r&e&Limmm te t&m FEUILLETON HUMMER 5. WOENSDAG 14 JANUARI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. ÏYanco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD FARIZEEËRS. Uit De Avondpost De vermaarde beer Duys, die al een halven menschenleitijd non- acitvitetis tractement van de Rijksver zekeringsbank in de wacht sleept, die een geweldig kampioen is voor de openbare school, maar zijn eigen kroost naar de bijzondere (sianden)-school siuuit, heeft de afdeeling Leiden van z'n partij weer eens gelukkig gemaakt met een van zijn hoogstaande rede voeringen. En daarin had hij het o >k over de „tarizee 6 s-bende", die wè Kers mis viert, maar tegelijk de bc- wapening in siand houdt. Farizee-Crs E n paar dagen later verklaarde de leider der Belgische socialisten Emile van der Velde zich weer uitdrukkelijk tegen eenzijdue ontwapening en hei handhaven van een weermacni, zoolang de ontwaptnlng niet inter- naiionaal mogelijk is. Parizee fiis. In Engeland handhaaft het socialis tische kabinet een der sterkste vloten van de wereld, laat nieuwe kruisers bouwen, en viert een godsdienstig Kerstfeest. Farizee-8 s i ln Duuscnland denkt de sterke socialistische partij er geen oogenblik aan, om den etsch van eenzijdige ont wapening te stellen. Farizet-Crsl Zoo zouden wij Immers kunnen doorgaan I Maar aan zulke dingen denkt de heer Jan Doys niet, wanneer hQ zijn tegenstanders in het eigen land, maar daarmee tegelijk de socia listen in den vreemde, voor farizee-Srs uitscheldt. Het is een tijn soort politiek 1 van „Da Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. BINNENLAND, Minister Deckers op reis. De minister van defensie, dr.Deckers, is Maandagochtend uit Den Haag ver trokken naar Nieuwediep. ter aanvaar ding van zijn reis naar Napels. De minister maakt, zjoals is gemeld, de reis van Hr. Ms. Wute de With tot N ïpels mee en keert van daar per trein terug. De minister werd tot Den Helder vergezeld van den chef van den marine stif, vice admiraal mr. Jager en zijn adjudant der zeemacht, luitenant ter zee le klasse Bozuwa. In Den Helder heeft minister Deckers het noenmaal geb uikt ten huize van den commandant van de marine, Vree- admiraal Qiant. Om 1 uur 15 ging de minister naar deinde haven liggende schepen. Aller eerst we'd de bemanning der Heems kerk g>T ispecteerd en vervolgens die van Hr. Ms. clanckert. Daarna begaf de minister zich naar het z g. wier- hoofd, waar hQ het vertrek van deze beide oorlogsbodems bijwoonde. Ver volgens ging hij aan boord van de Witte de With, voor de reis naar Napels. Nieuwe uitbarsting van den Merapl. Zondagmiddag had wederom een uitbarsting van den vulkaan Merapi in Midden-Java plaats. De Merapi wierp zwarte wolken lavastroom uit, welke met een snelheid van dertig mijl per uur naar beneden stroomden in de zelfde richting als de oude lavastroom Hierdoor is wederom grooie ongerust heid in de nabijheid veroorzaakt. Tot dusverre zijn nog geen menschenlevens verloren gegaan, doch de betrokken au'oriteiten maken zich bezorgd over de inwoners van een klein dorp nabij de gevaarlijke zone, die blindelings gehoorzamen aan een z g. Kiajl heilig man die hardnekkig weigert het dorp te verlaten. De autoriteiten overweeen een eedwongen oniru'ming. Brug over de Waal bij Zalt Bommel. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening, noodlg voor overbrugging van de Waal bij Zait-Bommei. Door deze overbrugging wordt de verbinding van hst midden met het Zuiden des lands over den rpsweg Utrech—'s Herto genbosch, belangrijk verbeterd. Er zullen dan geen veren meer in dezen weg voorkomen, doch nog slechts schipbruggen over de Lek bij Vtanen en over de Maas bij Hedei, zoodat een doorgaande verbinding zal worden gevormd welke, behoudens hjog opperwater en ijsgang, steeds bruik baar zal zijn. De bouw van de biug is dei halve voor het doorgaand ver keer van groot belang. De brug is ontworpen westelijk van de spoorwegbrug over de Waal bij Zalt-Bommel. in het winterbed aan de Noorozljde van de rivier komen acht brugopeningen, elk ongeveer vijftig hÖi4 6-4 3^ m 25. Wy zullen het de onze moeten doen. Luke zei vanavond dat hij zoo gauw mogelyk hier weg wilde en naar het buitenland gaan, zoodra hij zich sterk genoeg gevoelt. En als hij weggaat, gaan wjj naar de stad terug. Vindt u het prettig? In" sommige opzichten wel; in Óndère.^weer niet. Ik 'vind het prettig óm niét meer tégen ditvóórhistori sche behang en het meubilair uit de Arke Noachs te moeten aankijken, maar ik vind het aan* dén anderen kant jammer om juist nu, nu de herfsttinten hier buiten zoo prachtig zijn, naar de stad terug te gaan. Ove rigens, als Luke de eenzaamheid van den Westelyken vleugel, waar hij zich heeft opgesloten, opgeeft en weer overal in huis komt, moet ik jou te rugsturen naar de Dunbars. Hij weet er, zpoals ik je al verteld heb, niets van dat jy hier bent;, in den nerveu- zen toestand, waarin hy op het oogen blik verkeert, zou het hem misschien hinderen. Ik wilde dat ik wist hoe hij zoo zenuwachtig en gejaagd en som her komt. Hij moet een vreeselyken schok hebben gehad". Op dat oogenblik maakten Ansti- ce's woorden geen bijzonderen indruk op Hilary, maar den volgenden och tend had zy alle reden om ze zich te herinneren. Het meisje liep door de hall in de richting van de tuindeur, toen opeens de portière, die voor den ingang naar den Westelijken vleugel hng, bruusk terzijde werd geschoven en een lange, slanke man zoo haastig de hall kwam binnenstuiven, dat hij haar bijna om liep. Zijn donker gezicht stond norsch en boos, er was een uitdrukking van zenuwachtige prikkelbaarheid in zijn oogen; maar toen zijn blik viel op het meisje, dat in zijn weg stond, 'n garve zonnelicht op haar stralend haar, bleef hij als aan den grond genageld staan en staarde als iemand die een geest gezien heeft. De norsche trek op zijn gezicht maakte plaats voor angst. Wel voor den duivel, begon hij, maar hij hield zich in, tóén hij'Hila ry's verschrikt gezicht zag én kalmer, maar toch nog steeds in verwarring, ging hij voort: „Waarom ben je hier gekomen? Ik dacht ik meende ik begrijp niet Hij struikelde over zijn onsamenhangende woorden en zweeg ten slotte, terwijl hij als betoo- verd naar Hilary bleef kijken met oogen star van verschrikking. Mevrouw Derfield heeft me ge vraagd om hier te komen, stamelde 't meisje. Ik. Hoe kende mijn zuster Clare? Jy bent immers Clare. Geen mensch ter wereld zou ooit dat haar kunnen vergeten. Er gleed een eigenaardige, vertrokken lach over zijn gezicht. Maar het is een beroerde ge schiedenis als Anstice Clare kent een beroerde geschiedenis, mompelde <§3 hy half-luid en zijn blik zwierf van Hilary's gezicht door de glazen deur naar het groote dahlia-bed op het grasveld. Maar ik heet geen Clare, zei Hi lary en er was iets zachts en kalmee- rends in haar stem; ze voelde een plotseling medelijden opkomen mei den man, die haar in zulk een blijk bare ontsteltenis stond aan te slaren. Ik denk dat u mij met een ander ver wart. Ik heet Hilary en Mevrouw Der- field is zoo'n beetje myn bescherm ster. Ik heb bij haar in Londen ge woond sinds Nu was het Hilary's beurt om plot seling haar zin af te breken; ze was op het punt om te zeggen „Sinds den dood van mijn moeder" en herinnerde zich toen opeens hoe erg, volgens de mededeelingen van mevrouw Der- field, Sir Luke zich het ongeluk en de tragische gevolgen daarvan aan trok en ze twijfelde er geen oogenblik aan dat de vreemde tegenover haar, mevrouw Derfield's broer in eigen persoon was. Ben jij het meisjebeu jy de dochter?, stamelde hy, terwyl er een onrustige flikkering in zijn sta rende oogen kwam. Ik dacht dat je Clare was. Er was een droomerige klank in zyn stem by deze laatste woorden; hy streek met de hand over het voor hoofd, alsof hij verwarrende gedach ten wilde verbannen en de verbazing kwam opnieuw in zijn oogen. Je haar is precies dat van Clare, mompelde hij weer. Iets van begrijpen flitste door Hi lary's geest. Het is eigenaardig dat u vindt, dat ik lijk op iemand die Clare heet, meter breed, in het zomerbed drie brugopeningen. elk ongeveer 119 meter breed. De doorvaarthoogte wordt gelijk aan die van de spoorwegbrug. De breedte van de brug tusschen de hoofdliggers bedraagt 12 meter; het rfjdek heeft een breedte van 11 meter. Builen de hoofdliggers wordt aan weerszijden een pad van 2 meter breedte uitgebouwd. De kosten van het werk zijn globaal geraamd op f 5 700 000 Er zijn geen bezwaren tegen de onteigening ingediend. Staking te /Ipsinghuizen, Tengevolge van bet ontslag geven aan een werklooze uit Finsterwolde (Or.) die de algemeene staking pro pageerde, hebben gisteren bij de cen trale werkverschaffing te lipsinehutzen in Westerwolde, ongeveer 500 werk- loozen het werk gestaakt. Politie be waart de orde. Van andere zijde meldt men In het Jipsin^huizerveld is onder de te werk gestelde werkloozen een staking uitgebroken, welke onder com munistische leiding moet staan. Wlntervoeaertng van vogels. Nu bet tijdstip weer nadert, waarop vogelvoedering wenschelijk en bij het invallen van strenge koude zelfs nood zakelijk wordt, wekken de onderge- teekenden, namens het Comi voor wintervoedering van vogels, allen die er toe willen bijdragen een zoo uit gebreid mogelijken vogelstand gedu rende het ongunstige jaargetijde in het leven te houden, op, hunne maatrege len daarvoor te nemen. Evenals verleden jaar vestigt de commissie de aandacht op de bro chure over dit onderwerp, waarin aanw^zingen voor zeer eenvoudige wintervoedering, die door ledereen uitvoerbaar is, te vinden zijn. De brochure is op aanvraag kosteloos verkrijgbaar bij het secretariaat der zei ze. Ik dacht er niet direct aan, maar nu schiet het me te binnen dat mevrouw Gardener zei, dat ik zooveel op haar zuster leek. En moeder heeft dat ook wel eens gezegd. Haar zuster Clare?, herhaalde Sir Luke werktuigelijk, haar zuster Clare? Terwijl hij sprak, leunde hij met zyn rug tegen den muur en zijn gezicht werd zoo grauw-bleek, dat Hilary onwillekeurig haar hand uit stak om hem te ondersteunen. Een oogenblik dacht ze dat Sir Luke zou flauwvallen, maar met groote krachts inspanning slaagde hij erin zich ie beheerschen, ofschoon hij tegen den muur bleef leunen en zijn adem met korte, hijgende stooten kwam. Haar zuster Clare?, herhaalde hij nogeens en zijn oogen waren mei een angstige blik op Hilary gevestigd, en gij logeert hier? De laatste woorden leken zoo zon der eenig verband met het eerste deei I van den zin, dat Hilary niet wist wat ze erop zeggen moest. Dat ze op het buiten logeerde, was het feit dat niet wel voor tegenspraak vatbaar was, maar wat dit te maken had met haar moeders zuster Clare, was meer dan haar verwonderde hersens konden bevatten. 'Ja, stamelde ze na een larrge pauze, ik logeer hier. Mevrouw Der- field is onbeschrijfelijk lief voor mij. Zoolang ik wil, mag ik bij haar blij ven. En u, ze aarzelde, keek in het verstoorde gezicht voor haar en ging voort: U bent ook buitengewoon goed voor mij geweest. Ik heb allang op 'n gelegenheid gehoopt om U te kunnen bedanken. Myte bedanken? De woorden werden uitgestootende uit- PriJs der Advertentien: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentien moeten Woensdag en Vrfjdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Nederiandsche Vereeniging tot Bescher. ming van Dieren, Princes Madestraat 40 's Gravenhage. bij het secretariaat der Nederiandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Heerengracht 540 Amsterdam, en bij 't secretariaat van de Nederiandsche Natuurhistorische Vereeniging, Westerlaan 7, Aerdenhwut. Onderwijzers en Jeugdleiders kunnen voor zoover de voorraad toereikend is een aantal exemplaren bekomen ter verspreiding onder de door hem ge lelde jeugd. De Commissie zal ook gaarne gelden in ontvangst nemen van hen, d e zich niet persoonlijk met voedering kunnen bezighouden, maar bereid zijn, een bijdrage voor het goede doel te ver strekken. De binnenkomende gelden zullen volledig en op de meest prac- tische wijze voor de wintervoedering aangewend worden. Zij, die bedragen hiervoor willen geven, worden ver. zocht deze zoo spoedig mogelijk te doen toekomen met de bijvoeging: voor de vogelwintervoedering aan de Nederiandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren, P.fnces Mariestraat 40 's G'avenhage, Postrekening Nr. 25685 of aan de Nederiandsche Ver eeniging tot Bescherming van Vogels Heerengracht 540 Amsterdam, Post rekening Nr. 29213. De Commissie, Ir. N. van Poeteren, Hoofd van den Planten- ziektenkundigen dienst, Jhr. L. J Qjaries van Uff jrd, Eere-voorzttter van de Nederl. Vereeniging tot Bescherming van dieren. J. Drijver, Secretaris van de Ned. Vereeniging tot Bescher ming van vogels. Dr. Joh J van Burkom, Voorzitter van de Ned. Natuurhistorische Ver eeniging. drukking in de oogen van den spre ker werden nog verschrikter en Hila ry verbeeldde zich dat er een lichte rilling door de slanke gestalte tegen den muur heenvoer. Zal ik u helpen om naar uw ka mer terug te gaan?", vroeg ze vrien delijk; de gejaagde en sombere uit drukking op Sir Luke's gezicht wek te opnieuw haar medelijden. Ik ge loof dat u zich heelemaal niet goed voelt en als u het toestaat kan ik u naar uw kamer brengen. De vastberaden klank in haar zach te stem, de rustige zekerheid van haar optreden, bleven niet zonder uitwer king op den man tegen den muur. Hij stak zijn hand door den arm, dien ze hem toehield en zonder een woord van protest of verontschuldi ging, liet hij zich door haar door den langen corridor van den Westelijken vleugel voeren. Hij steunde zelfs meer op haar dan hy zelf wist en toen het tweetal de open deur aan het einde van de gang bereikt had, was Hilary een beetje buiten adem en waren haar wangen rood van inspanning. Er kwam dan ook een uitdrukking van verlichting in haar oogen, toen ze Sh Luke naar een grooten armstoel had gebracht, waarin hy zich met een zucht liet neervallen. Zal ik iemand bij u sturen?, vroeg het meisje, maar Sir Luke schudde beslist van neen. Ik heb niemand noodig, ant woordde hy hijgend; ik moet stilzit ten en nadenkennadenken. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwykschc en Langstraatsc&e Courant* «4AI3CÖAPPy VAM VHRZEKfRING OP HET LEVEfl

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1