Gorge/ droogt KERKNIEUWS. Vrijdag 16, Zaterdag 17, Zondag 18, Maandag 19 en Dinsdag 20 Jan. a.s. Zingend, Sprekend en Musiceerend. De sprekende film zonder platen. KOMT HOOREN, ZIEN EN OORDEELT. Geen verhooging van entree. Dr. .4. Smits, f Oud-Pastoor van St. Anna te Breda. In den ouderdom van slechts 57 jiren Js gisterenmiddag om vijf uur in net St. Laurenliusgesticht te Qinneken, waar hij sinds er kele maanden verbleef, «verleden de ZeerEerw. heer dr A H. M Smits, emeritus pastoor der pa rochie van St. Anna te Breda. zullen wij onze geluidsinstallatie in gebruik nemen met het wereld-vermaarde fi'mwerk: 12 acten. Toegang 16 jaar. In de hoofdrollen MIURICE CHEVALIER en JEANETTE MAC DONALD. „De Telegraaf' schreef over „Liefdespar8de" o.m. Geen wereld-reclame kan deze fi m bij haar verschijnen afbreuk doen door te hoog gespannen verwachtingen. Men heeff Chevalier gezien en gehoord in zijn Liefdesparade* en hij heeft aan de wereld gegeven wat hij tot dusverre alleen aan Parijs schonk de onweerstaanbare charme van zijn talent. Dergelijke recensies spreken voor ztchzeli. Wij zijn er vast van overtuigd dat het publiek niets beters aangeboden had kunnen worden. Tevens zal men voor den eersten keer kennis kunnen maken met het allernieuwste op fi.m gebied Om eenieder in de gelegenheid te stellen dit evenement op fi m gebied bij te wonen, zullen wij vijf achtereenvolgende dagen voorstellingen geven. Vrijdag Zaterdag Maandag en Dinsdag aanvang ACHT UUR. Zondag HALF ZES en HALF NEGEN. Wegens de enorm vele binnengekomen aanvragen om plaatsen te reserveeren, zullen wij één uur voor elke voorstelling zaal en loket openen. Voor-verkoop van kaarten Zaterdag van 3 lot 5 uur, Zondag van 12 tot 2 uur. Wij verzoeken het publiek beleefd en voorai diegene welke hun plaatsen reeds besproken hebben op genoemde uren hunne kaarten af te halen. ATTENTIE 1 Onze Eerste Rang-plaatsen worden deze weck aanmerkelijk verbeterd, door plaatsing van een flinke partij fauteuils. Vanaf heden dagelijks plaatsbespreken in de zaal k 10 cent. Opening. 't Was kwart over 5 loeu de heer Koestenberg de bijeenkomst opende met den Christelijken groet en een welkomst woord sprak tot de stampvolle zaal. Hij noemde het zich een eer deze feestvergadering te mogen openen en leiden. In het kort releveerde hij de oprich ting der vereeniging, zoo zakelijk in en kele volgartikelen geschetst door den geestelijken adviseur kapelaan Hoekx in het Kerkklokje. Hij noemde het een groot genoegen voor de bestuursleden en de stichters van voor 25 jaar, thans terug te mogen zien op wat een werk van een kwart eeuw heeft tot stand ge bracht op geestelijk, godsdienstig en maatschappelijk terrein. Met sympathie denkt hij dan terug aan den oprichter den IDEAAL SOCIALEN PRIESTER Pastoor van HEESWIJK uit Raamsdonk, toen kapelaan alhier (daverend applaus). Mochten zijne ideëen van toen niet on verdeeld sympathiek geweest zijn aan iedereen, 't doet spreker genoegen te mogen constateeren, dat er in dezen veel veranderd is. Het is hem een be n-ijs, dat de man goéd gezien had en reeds toen een kijk had op de noodei der arbeiders. Spreker brengt daarvoor aan den stichter dank en hulde. (Applaus). Dankbaar is spreker ook gestemd ten opzichte van den heer Ant. van Rijen, destijds Secretaris van den Arbeid, die door zijne practische raadge vingen toen en later de vereeniging een niet genoeg te- waardeeren steun is ge weest. (Applaus). Dan richt spreker zich tot den Hoog Eerw. Heer Pastoor Mgr. Völker, den jjverigen zielverzorger uit onze parochie die in zijn ijver zijne parochianen te ma ken tot degelijke katholieke menschen, den grondslag gelegd heeft tot practi sche en degelijke organisatiemenschen Hebben wij mogelijk ooit gedacht dat hij de teugels te strak aan hield, thans zijn wij hem dankbaar dat hij de leiding ge houden heeft, omdat wij thans daarvan de vruchten plukken. (Applaus). Met een even sympathiek woord hul digde spreker onzen Weled. Achtb. heer Burgemeester, die reeds in 1906 op 2 Januari den moed had zich bij de op richtingsvergadering onbevangen uit te spreken vóór de R.K. Arbeidersbewe ging, in het volle besef, dat door deze organisatie een goeden weg bewandeld zou worden. Dan liet spreker de rij adviseurs de revue „passeeren, n.l. de heeren v. Am- stel, van Erven en den tegenwoordigen Adviseur, den WelEerw. Heer P. Hoekx. die met volle leven met de vereeniging leeft en streeft. Het was Kap. Hoekx. die de noodzakelijkheid van ontwikke ling van den arbeider begreep,en in jaarlijks terugkeerende cursussen ont wikkeling bijbracht aan onzen stand. Vakorganisatie, organisatie van over heidspersoneel van bouwvakken en bak kersgezellen kreeg onder zijne leiding hare ontwikkeling, terwijl de ontwik keling en organisatie van den jongen werkmansstand zijne volle aandacht heeft. Aan de heeren van Amstel, van Erven en Hoekx voor hun grooten arbeid on zen welgemeenden dank. Wat de organisatie in de verloopen kwarteeuw bereikte, is eenieder bekend, ziekteverzorging, een ziekenkas voor uit- keering, dokters en apothekerskosten, verplegingsfonds, een spaarkas, een leesbibliotheek, een afdeeling Herwon nen Levenskracht, een eigen adviesbu reau, een brandstoffen inkoopvereeni- ging, eigen afdeelingen van de Centrale Volksbank, de Levensverzekering Con cordia, Eigen Huis, een R.K. Reisveree- niging, een amusementsvereeniging, het zijn allen instellingen door onze organi satie, of met medewerking van onze or ganisatie gesticht en gesteund. Daarvoor zijn we de oprichters en het bestuur al len dank schuldig en ik breng hen op dit oogenblik namens de geheele veree niging hiervoor een speciaal woord van hulde en lof. Spreker sluit zijn rede met een her haald welkom, speciaal aan de heeren Pastoors, Rurgemeesters en Wethouders, het bestuur van den R.K. Patroonsbond Middenstandsvereeniging, Boerenbond, Jongen Boerenstand en de deputaties der Zustervereenigingen uit Waalwijk en Loon-op-Zand. Tevens een warm woord van sympathie voor de aanwezigheid der Eerw. Broeders en den dank aan de looneelclub „Ons Vermaak", die met re gisseur Seller zich gaarne bereid ver klaarden op dezen avond hunne mede werking te verleenen. (Applaus). De Secretaris der feestcommissie las daarop de ingekomen telegrammen en felicitaties voor waaronder van Zijn Doorl. Hoogw. Mgr. A. F. Diepen, dit JMt zijn gelukwensch zijn Bisschoppe- 'tlken zegen aan de feestvierende ver gadering overbracht. Feestrede van den Bondsvoorzitter. Onder daverend applaus besteeg daar na de WelEd. Gestrenge Heer A. van "ben, ]Jd van Ged. Staten van Noord- Brabant en Bondsvoorzitter van den Diocesanen Werkliedenbond, het po dium. Spreker verklaarde dat het hem «en genoegen was persoonlijk en namens net bestuur van den Bosschen Diocesa nen Werkliedenbond de feestvierende ver®eniging te mogen complimenteeren. Meerdere bestuursleden hadden gaar ne mede opgekomen, doch de cadercur- sussen nam de rest van het bestuur ge heel in beslag. Spreker wenschte de vereeniging ge- 'uk met het resultaat in 25 jaren be haald, met de wijze waarop de vereeni- bing het begonnen werk heeft voortge- de belangstelling heden zoowel 'nn geestelijke als wereldlijke autoritei- en ondervonden. Speciaal de 50 vete- anen, omdat ze een kwart eeuw hun vaandel trouw bleven. Hun zijn we een fins van dankbaarheid schuldig voor ,?n betoond en het voorbeeld in ie 2o jaren gegeven. ^eker, fouten zjjn er gemaakt, die aakt ieder, doch voor de goede zaak 8es'reden en met de hulp van God is i" hbreikt, zoowel voor het geestelijk stand Vaa ^en arbeiders- In een schitterend betoog schetst spre- dan wat de arbeider en zjjn stand _as. v°ór 25 jaar en thans. En moge de "aal-democratie ook al rechten in eze verbetering voor zich opeischen, onze Katholieke organisatie heeft op Godsdienstigen Grondslag, zoowel in 't bedrijfsleven als in een maatschappelij- ken stand voor de arbeiders, het leeu wendeel bevochten. Zeker, er moet nog meer gedaan worden. Vooral voor de jongeren wacht in de toekomst nog een zware strijd, die niet gestreden zal kun nen worden, zoo onze R.K. Organisatie niet hecht en pal staat. Het is de strijd tegen het Communisme, die onvermijde lijk zal zijn. Voor dezen strijd kan niet ge noeg belangstelling gewekt worden. En spreker moet het betreuren, dat men zich in dit opzicht nog zoo weinig be angst maakt. De Bondsvoorzitter beëindigt zijn réde, met een huidewoord aan den Groo ten Paus Leo XIII die reeds 40 jaar ge leden in zijn encycliek „Rerum Nova rum" den juisten weg aangaf voor onze Roomsche organisatie, een weg, die ook tui nog zonder dwalen kan bewandeld worden. Hij sluit met op te wekken tot een krachtige propaganda en een hulde aan den tegenwoordigen kapelaan Hoekx voor het groote werk door hem verricht. Hierna reikt de heer van Rijen per soonlijk aan de 50 jubilarissen het Eere diploma van den Bond uit. (Applaus). Feestrede door den Eerw. Pa ter Redemptorist Hanrath. Als spreker voor deze vergadering op treedt, doet hij dat met veel sympathie en huivering. Hij zag liever in zijn plaats een Monseigneur Poels; een Borro- meus de Greve, een Jacobs, mannen, volgroeid in het arbeidersvraagstuk, om U met hun redenaarstalenten te be geesteren. In een punt wil ik echter voor tien niet onder doen. Het is de liefde voor de zaak van de R.K. Organisatie. Deze liefde doet mij heden over de be swaren heenstappen om heden voor U hier een feestrede uit te spreken. Er is alle reden tot feestviering, om hétgeen ?r in die 25 jaar bereikt is, doch wij moeten ons tevens de vraag stellen, wat ;taat ons nog te doen? Evenals de Bondsvoorzitter, komt Pater Hanrath in sijn rede tot 'n vergelijking met den tijd oen de Rerum Novarum verscheen en hans. Christus Stedehouder Paus Leo XIII is het lichtbaken geweest in die ombere tijden, doch zijn licht schijnt nog onverflauwd thans over de geheele vereld. Het is een heerlijk werk geweest lat ook Kaatsheuvel aan die roepstem van den Paus heeft beantwoord en zich :n volle actie Roomsch Katholiek geor ganiseerd heeft; daardoor is verbroede- ing gekomen tusschen werkgever en werknemer en is een toestand gescha pen die men zich voor 25 jaren niet turfde droomen. Geeft dat reden om 'eest te vieren en God te danken, ook is m reden om thans deze feestvergadering liet te laten passeeren, zonder een blik e werpen in de toekomst. Met den Bondvoorzitter wijst hij op 't groote gevaar dat komen gaat den strijd 'usschen Communisme en Katholicisme, usschen ongeloof en geloof. Ons pro gram moet zijn: „Met God Voorwaarts". Onze Roomsche organisatie moet niet en franje zijn, doch een diepe geloofs overtuiging. En komen we dan in de toe komst in den strijd, dan moeten we 2 dingen blijven onthouden: Strijdt met Rechtvaardigheid en Liefde, Met Recht vaardigheid in Uw eigen vereeniging, zonder stands- of groepsegoisme. Met rechtvaardigheid in uw eisch en klas- senstrijd, met rechtvaardigheid tegen over andere standen en organisaties, die ook hun recht van bestaan hebben en even zoo goed als wij door God gescha pen zjjn. Met liefde in uw eigen organi satie, uw ideeën prijsgevend voor een ander, met solidariteit in uw Roomsche beweging, één voor allen en allen voor één. In diepe geloofsovertuiging voor uw kerk en uw Godsdienst. Wees man nen van gebed, in Kerk en huis en zoek Uw kracht bij den Eucharistischen Je zus. Laat deze vergadering U een aan sporing zijn in de toekomst nog Room- sclier te leven dan in het verleden, dan uit gij met Christus overwinnen tot pijt van hun vijanden en eer en glorie van zijn volgelingen. (Daverend applaus). Monseigneur Völker spreekt: Vanzelfsprekend kon Mgr. Völker, on ze volijverige pastoor niet nalaten een kort woord tot de vergadering te rich- en. Na al het schoone, dat reeds heden avond gesproken was, kwam hij met 'n opwekkend woord tot de vergadering. Moge de toekomst bange tijden baren, voor Kaatsheuvel heeft hij geen schrik, want Kaatsheuvel is Katholiek georgani seerd. Hij brengt dank en hulde aan de Katholieke Arbeidersorganisaties, die zooveel voor de parochie deden. Hij spoort aan tot vasthoudendheid in het geloof en is overtuigd, dat Kaatsheuvel !an behouden zal blijven. Een hartelijk woord van dank spreekt hij tot kapelaan Hoekx, die dag en nacht gewerkt heeft voor de arbeiders. Ook de andere advi seurs sluit hjj in zijn dank- en huide woord in. Hij spoort de vergadering aan zijn adviseurs en bestuur trouw te blij ven, dan zal hjj de gelukkige herder van een gelukkig Kaatsheuvel blijven en de Katholieke organisatie nog veel nut stichten in de parochie. Blijft strijden in liefde en met liefde, dan wacht U eenmaal het loon in den hemel. Adviseur Hoekx. Dat op dezen dag kapelaan Hoekx, de volijverige adviseur van de R.K. Werk- liedenvereeniging zou zwijgen, was niet te denken. In een enthousiast betoog kwam hij lof spreken over wat de voorgangers ge zaaid hadden en waarvan hij slechts be hoefde te oogsten. Met gevoelens van dankbaarheid sprak hij tot de oude veteranen van 1906 en gewaagde hij van den vooruitgang der ereeniging, die in de laatste maand nog 50 nieuwe leden won. Hij spoort aan het offerke van contributie trouw te bren gen en vol ijver de vereeniging trouw te blijven om in den grooten strijd die zal gestreden moeten worden, met suc ces te strijden. Nadat de heer Roestenberg dank heeft gebracht aan de sprekers van den avond, sprak de WelEerw. Heer Beekmans, ad- iseur van de afdeeling Waalwijk, een woord van felicitatie en een woord van opwekking tot de jongeren. Hiermede sloot het officieele gedeelte van den avond, waarna het amusante deel een aanvang nam. Door de heeren W. Berzeveld en C. van Dongen werd met veel succes „De Bannelingen" van Frafns Papen gezon gen, terwijl de heer Berzeveld nog een 2-tal liederen met veel gevoel en goede voordracht ten beste gaf. De heer Frans van de Ven accompagneerde den zang. De Tooneelclub „Ons Vermaak" voer de daarna mede voor den competitie wedstrijd van den Nederlandschen Too- neelbond het Sociaal tooneelspel in drie bedrijven „De Adelaar" van H. Burger op. Als jury fungeerden Dr. Everwijn "en Molikoff. We kunnen niet onverdeeld met de keuze van dit werk qua tooneel- werk dwepen. De propaganda ligt er te dik op, vaak ten koste van het spel. „Ons Vermaak" heeft echter met haar spel nog veel goed gemaakt. Speciaal voor dezen avond was het zeer goed ge kozen. Een speciaal woord van lof moe ten we brengen voor de tooneelaanklee- ding die in optima forma was. De meu- belmagazijncn „De Zon" en „Smit", be nevens de firma van Beek, hadden door hunne beschikbaarstelling een kantoor interieur weten te scheppen, dat prima was. De rollen zaten er goed in en be houdens enkele kleine haperingen liep het spel vlot van stapel. De grime was in vele opzichten zeer goed. De uitspraak liet slechts weinig te wenschen over. Alles bijeengenomen, mag „Ons Ver maak", voor een vereeniging die slechts een enkele maal in het jaar werkzaam is, op het tooneel, op een goed geslaag den tooneelavond terugzien. De uitslag der jury was: typeering 6.66; opvatting 6.27; rolkennis 8; samenspel 6; voor dracht 5.88; uitspraak 7; aankleeding van het tooneel 8.5; regie 5.5; alge- meenen indruk 5; keuze van het stuk 3; in totaal 61.81. Met den Christelijken groet sloot de heer Roestenberg deze schitterend ge slaagde feest- en propagandavergadering. BEL CANTO. Zaterdag a.s. houdt de Zangvereeni- ging „Bel Canto" in de zaal van den heer Jan van Dun hare jaarvergade ring. R. K. KIESVEREENIGING. Hedenavond kwamen de propagan disten der R. K. Kiesvereeniging in het Patronaat bijeen om opgave te doen van 't resultaat betreffende de aan werving van leden voor de vereeni ging. Waar nog niet alle opgaven bin nen kwamen, kan 't eindresultaat nog niet definitief worden opgegeven. Bij globale schatting kan echter thans reeds worden aangenomen dat 't le dental vermoedelijk minstens 1500 zal bedragen. Dinsdag 20 Januari a.s. zal om half 8 een algemeene vergadering in 't Patronaat gehouden worden, waarop de candidaatstelling voor de R.K. Kiesvereeniging voor de a.s. Sta tenverkiezing zal plaats hebben. Te vens zal op die vergadering rekening en verantwoording gedaan worden over de oude kiesvereeniging. R. K. GYMNASTIEKCLUB K. G. V. Tot adviseur der R.K. Gymnastiek- vereeniging K.G.V. is benoemd de Eerw. heer v. d. Biggelaar, Kapelaan alhier. Woensdag 14 Januari zal de nieuwe adviseur door de club plechtig geïnstalleerd worden. STATIEDAG APOLLO. De Harmonie Apollo hield Zaterdag haar jaarlijksche statiedag. Na de ge bruikelijke muzikale rondwandeling, vereenigden de leden en 't bestuur zich in het vereenigingslokaal bij den heer Joh. Smit, waar na een gezellig diner een komische voordrachtwedstrijd plaats had tusschen de werkende le den onderling. Niet minder dan 16 nummers waren hiervoor ingeschre ven. De deelnemers waren in drie groepen verdeeld. De uitslag was: Solo's: le prijs, J. v. d. Heijden, met „Mie van Loon op de fiets"; 2e pr. J. v. d. Wouw, met „Het gaat zoo maar niet voor de eerste keer"; 3e pr. Chr. Suis, met „De begrafenis van Oome Nelis"; 4e pr. E. v. d. Heijden, met „25 jaar Burgemeester van mijn broer"; 5e pr. M. v. Boxtel, met „De bedroefde recruut"; 6e pr. Ed. Steenbergen, met „Carmen van Misset". Duo's: le prijs Ed. Hollants en A. v. d. Heijden, met „Hagenaar en Amster dammer"; 2e pr. J. Valk en P. v. Rooij, met „Stakkers"; 3e pr. A. v. Wanrooij en J. Damen, met „Dubbele Serenade"; 4e pr. C. Laros en Th. Muizelaar, met „Gevlucht uit Veenhuizen"; 5e pr. P. Schalken en A. v. d. Heijden, met „Het mislukte consult"; 6e pr. J. Kops en C. v. d. Heijden, met „Hannes bij de Photograaf". Scènes voor meerdere personen: le prijs J. van Wezenbeek, E. Hol lants, P. Schalken, J. en C. de Vries, met „De slimme schaapherder". 2e pr. Gebrs. Steenbergen, met „Se renade van Toecelli". 3e pr. A. v. Wanrooij, J. Damen, F. Damen, J. v. d. Heijden en J. v. d. Heij den, met Stomme Hannes v. 't gerecht. Dat het er dol komisch toeging laat zich denken. Apollo heeft een recht amusante statiedag gehouden. SOLISTEN-CONCOURS APOLLO. Zondag 18 en 25 Januari wordt het door Apollo uitgeschreven solisten concours gehouden. De deelname is, evenals de vorige maal weer schitte rend. Niet minder dan 64 nummers zijn voor deze beide dagen ingeschre ven. Alle afdeelingen zijn uitstekend bezet. De opening heeft reeds om 12 uur plaats en het groot aantal inschrij vingen zal het noodzakelijk maken, dat tot laat in den avond zal worden doox-gewerkt. Als juryleden fungeeren de heer A. de Groot, musicus, Tilburg, de heer Louis de Moirée, Kapelmeester van het 6e Regiment Inf. en de beer P. B. Bisselink, Directur Harmonie Apol- met Wybert. Dat kunt U overal onbemerkt doen. Wybert weert verkoudheid en besmetting en verkwikt Uw stembanden. In origin doozen 25. 45 en 65 ets. lo. De belangstelling die het concours zal trekken, is ongetwijfeld weer zeer groot. In het volgend nummer zullen we de deelnemers en meerdere andere gegevens van dit groote concours me- dedeelen. Voetbal. Zondag had de lang verwachte compe titiewedstrijd plaats tusschen de 2 plaat selijke clubs D.E.S.Kaatsheuvelscht Boijs, voor de le klas competitiewedstrij den B.V.B. Onder leiding van scheids rechter De Kok stelden beide elftallen zich op het half ontdooide voetbalveld op. Een duizendtal toeschouwers woon den in spanning deze wedstrijd bij. Voor rust waren de krachten tamelijk goed verdeeld. Kregen de Boys na een kwartier spelens de leiding, reeds spoe dig wist D.E.S. gelijk te maken door een prachtig schot van Adr. Schalken. Na de thee was D.E.S. overwegend sterker. Binnen een kwartier wist zij de score tot 31 op te drijven. De spanning werd hierdoor niet weinig verhoogd, vooral op de supporters had deze achter stand der Boys een ontmoedigenden in druk. Het spel werd hoe langer hoe ze nuwachtiger en ruwer. Na een herhaalde waarschuwing van .den scheidsrechter, achtte hij het om alle ongeregeldheden te voorkomen, beter om den wedstrijd te staken, er was toen na rust circa 25 mi nuten gespeeld. Deze beslissing scheen niet naar den zin te zijn van sommige supporters onder het publiek, die den scheidsrechter te lijf gingen, zoodat de politie zich genoodzaakt zag hem te ont zetten en flinke klappen moest uitdee- len. De scheidsrechter liep nog al eenige kwetsuren op. Hoe de beslissing van het Bondsbe- stuur in dezen zijn zal, wachten beide clubs met spanning af. Inmiddels verne men wij, dat door den Burgemeester als Hoofd der Politie verdere plaatselijke ontmoetingen der beide clubs niet meer zullen worden toegelaten. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Lnxor-Bioscoop - Waalwijk. „LIEFDESPARADE" t;t

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3