intra it! in Mevrouw HENRIETTE S ALA,Sopraan, de Heer !AN VAN DUREN, Bariton, n^vfloÖÏ^jal! der Liedertafel „OEFENING EU VEKMI1AK", Solisten Maandag 19 Januari 1931, „Musis Sacrum" Waalwijk. No. 5. Woensd. 14 Jan. '31. 54e Jrg. DERDE BLAD. PRO V IN Cl AAL NIEUWS. Waalwijk, 14 Jan. 1931. JUBILEUM W.G.V. Zondag en Maandag herdacht de R.K. Waalwijksche Gymnastiekver- eeniging haar 35-jarig bestaan. Is het op zich zelf een feit van be- teekenis een vereeniging 35 jaar in stand te kunnen houden, zeker is dit toch het geval wanneer het een sport club betreft, waar geen enkel mate rieel belang de leden aan hun veree niging bindt, maar die band alleen gevormd wordt door het in goede ka meraadschap en onderlingen naijver beoefenen der sport. De feestviering werd Zondagiactt .gen ingezet met een turnersmis }n de kerk van St. Jan, waaronder alge- meene H. Communie der leden. De belangstelling hiervoor van de zijde van het publiek was slechts gering, wat zijn oorzaak wel zal gevonden hebben in het feit, dat hieraan zoo weinig publiciteit gegeven was. Op de weinigen die aanwezig waren, zal het ongetwijfeld indruk gemaakt hebben toen onder de consecratie het vaan del neeg en bazuingeschal en tromge roffel klonk. Het was een stichtende demonstratie en een waardig begin voor de jubileumviering. Na de H. Mis vereenigden de leden en aspirantleden zich met den Eerw. Adviseur en het bestuur in den foyer van Musis Sacrum, waar een keurig ontbijt gereed stond, dat alle eer werd aangedaan en waar het zeer prettig toeging'. De adviseur, de WelEerw. heer Sanders, richtte zich hier in harte lijke woorden tot de jongens, hen ge- lukwenschende met het jubileum hunner vereeniging en de beste wen- scben voor de toekomst uitsprekend. Maandagavond had in de zaal van de R.K. Werkliedenvereniging de groote jubileum-uitvoering plaats, die in alle opzichten schitterend is ge slaagd. Met genoegen kunnen wij consta- teeren dat de belangstelling voor de gymnastiek steeds toeneemt. De zaal was geheel gevuld. Voor aan hadden plaats genomen: de Eerw. heeren geestelijken der ver schillende parochies, het Dagelijksch Bestuur der gemeente, de WelEd. heer Nijsten, inspecteur voor de licha melijke opvoeding, bestuursleden van Waahvijks Belang, van de Commissie voor 'de Lichamelijke opvoeding e.a. Na een pittige marsch van het voor dezen avond geëngageerde ensemble de Laat uit Tilburg en de voorstelling der turners, nam de voorzitter, de heer J. Schambergen, het woord en zeide o.m. Het is mij een groot genoegen deze jubileumuitvoering te mogen openen en een kort woord tot U te mogen spreken. Wij herdenken thans, geachte dames en heeren, ons 35-jarig bestaan en om deze mooie gelegenheid voor onze ver eeniging niet ongemerkt voorhij te laten gaan, heeft onze feestcommissie ge ineend ook juist op dien datum een ju bileum-uitvoering' te moeten organisee- ren. Wij hebben ons hiervoor de mede werking verzekerd van den bekenden humorist, den heer de Laat met zijn en semble uit Tilburg. De heer De Laat, die reeds in binnen- en buitenland ontelbare malen optrad en ook in onze plaats geen onbekende is, zal ongetwijfeld op de hem eigen prettige wijze voor de noodige afwisse ling op deze uitvoering zorg dragen. De feestcommissie heeft het zoover kunnen brengen, dat deze uitvoering op het tooneel gegeven kan worden, wat zeer zeker een groote verbetering is en voor de executanten èn voor het pu bliek. Dezen avond zal tevens' voor het eerst onze aspiranten afd. optreden onder de goede leiding van onzen turnvriend Ev. v. d. Geer. En ik hoop, wanneer de hier tegenwoordige jongelui straks de vei- richtingen van de aspiranten zullen ga deslaan, dit eene aansporing voor hen moge zijn, om ook lid te worden van onze R.K. W.G.V. Bij het vieren van het 7e lustrum van onze gymnastiekvereniging, gevoel ik mfj verplicht als voorzitter, onze turners van harte te feliciteeren en de hoop uit te spreken, dat zij nog vele jaren trouwe leden van de W.G.V. mogen blijven en met nog grootere ambitie de oefenings avonden zullen bijwonen, om onder de bekwame leiding van hun Directeur de prestaties onzer vereen, op steeds hoo- ger peil te brengen en gezamenlijk te trachten aan de vele reeds behaalde lau weren nog een groote reeks toe te voe gen. Een hartelijke felicitatie aan onzen geestelijken adviseur, den Zeer Eerw. Heer Kap. Sanders. Door de groote me dewerking die wij steeds van hem mo gen ondervinden en zijn daadwerkelij ke belangstelling, is hij voor ons niet al leen een adviseur, maar hij is tevens een vriend. Ook een hartelijke felicitatie aan on geil geachten leider, den heer Abeleven, die sinds de enkele jaren, dat hij de lei ding van onze vereeniging in handen beeft, zich heeft doen kennen als een oekwaam technisch leider en een sym pathiek vereenigingsman. Ook het bestuur en de feestcommissie wil ik van harte feliciteeren met het 7e lustrum en ik vertrouw dat zij allen met denzelfden werklust en energie voor on ze vereeniging bezield mogen blijven. ihans nog een hartelijk dankwoord aan allen die onze vereen, steunen, zoo wel met woord als met daad, n.l. onze geachte donateurs, eereleden, adverteer ders en de pers. ,Bii de eere-leden wensch ik vooral een persoon naar voren te brengen, n.l. onzen oud-leider den heer A. Princen. Den heer Princen, een van de mede oprichters, breng ik gaarne een bijzon der woord van dank voor zijn hoogst verdienstelijken arbeid jegens onze ver eeniging. Ik roep vanaf deze plaats een hartelijk welkom toe aan de Zeer Eerw. Heeren Geestelijken, die steeds onze uitvoering komen bezoeken; aan den WelEd. heer Nuijsten, inspecteur der Lichamelijke Opvoeding uit 's-Bosch, wiens tegen woordigheid door ons zeer op prijs ge steld wordt; aan de heeren Wethouders Eibers en Smolders; aan het bestuur van Waahvijks Belang', aan de heeren van de Commissie van Lichamelijke Opvoeding, en allen die blijk van belangstelling voor onze vereen, geven. Tot slot, dames en heeren, hoop ik, dat deze avond zoowel voor U als voor onze vereen, een avond moge zijn, waar met genoegen op kan worden terugge zien en beveel ik onze vereeniging in uw aller blijvende belangstelling en sympathie. Telegrammen van gelukwensch waren ingekomen van Waalwijks Belang en van de zustervereenigingen Kunst en Kracht te Baardwijk en JB.G.V., Besoijen. Vervolgen» richtte de WelEd. heer Ny»tén zich tot de jabileerende ver eniging. Uit den .aard v*n mijn beroep, in specteur van de lichamelijke opvoe ding ig een 5-tal provincies, ken ik, aldits de heer Nijsten, en kom ik in aanraking met tientallen gymnastiek verenigingen. Onder deze 10-tallen zijn er echter eenige die mijne bijzon dere sympathie hebben en onder die enkele hoort ook de W.G.V., niet al leen, omdat zij is een vereeniging die op een bestaansduur van 7 lustra kan bogen, maar omdat hare prestaties op het gebied der gymnastiek al spoe dig een groote hoogte bereikten en zij deze hoogte in den loop der jaren hebben behouden en opgevoerd, maar nog meer om de kwaliteit harer le den. Hij feliciteerde bestuur en leden met het 35-jarig jubileum en wensch- te haar verder voor de toekomst een gestadigen bloei en de voortdurende sympathie en belangstelling van Waalwijks autoriteiten en bevolking. Allereerst traden nu op de aspiran ten der vereeniging onder leiding van den heer E. v. d. Geer. De keurig af gewerkte vrije oefeningen van die ke reltjes die toch nog pas enkele weken trainen, wekten zoo'n groote bewon dering, dat het publiek in sprakeloo ze aandacht toekeek. Leider de Geer heeft met zijn klein tjes een succesvol debuut gemaakt en het publiek gaf gedurende den avond meermalen door een extra applausje blijk, dat de prestaties der juniores reusachtig in den smaak vielen, waar toe het sympathieke optreden van den leider niet weinig bijdroeg. Maar ook de leden zelf lieten zich dezen avond niet onbetuigd, wat al direct hierop bleek uit de fraai uit gevoerde brugoefeningen. Hierop nam de WelEerw. heer San ders het woord en huldigde in een geestig speechje voorzitter Scham bergen, die heden het 25-jarig lid maatschap der vereeniging herdenkt. Als blijvend handenken aan dit feit bood hij hem namens de vereeniging aan een gouden zegelring, met de ini tialen der W.G.V. Z.Eerw. sprak de hoop uit dat deze ring, die het zinne beeld is van liefde en tfouw, den band die den voorzitter aan zijne vereeni ging bindt, nog zou verstevigen en de heer Schambergen nog lange jaren als voorzitter zijn beste krachten aan de vereeniging zou mogen wijden. Toen in den loop van den avond de Edelachtb. heer Burgemeester Moo- nen de feestvergadering kwam bij wonen, werd hij door den voorzitter hartelijk verwelkomd. De burgemeester vond later gelegen heid eenige woorden tot de jubileeren- de vereeniging te richten. Tot de taak van het gemeentebe stuur, zeide de burgemeester, behoort o.a. ook het bevorderen der volksge zondheid. En waar de gymnastiek, als zijnde de gezondste en mooiste en meest veelzijdige aller sporten, zoo uitermate veel bijdraagt tot het be vorderen der gezondheid van het volk heeft ook zij het meeste recht op de belangstelling en medewerking van 't gemeentebestuur en het is daarom dat ik met zoo groot genoegen telken jare uwe uitvoering bijwoon. Burgemeester Moonen wenschte be stuur en leden geluk met het jubileum en gaf de verzekering van zijn voort durende sympathie. Afwisselend volgden nu de oefenin gen der leden als vrye oefeningen, rek-oefeningen en staafoefeningen, alles onder bekwame leiding van den heer Abeleven. Vooral het rek, waaraan kranige staaltjes van behendigheid en durf vertoond werden en waaraan, zonder op de prestaties der overigen iets af te dingen, vooral E. v. d. Geer en W. v. d. Hoven uitblonken, en de zeer in gewikkelde staafoefeningen, waarbij niet alleen lenigheid van lichaam, maar haast evenveel vlugheid van geest noodig waren, wekten een groo te bewondering en hadden een dank baar applaus. Aan het succes van den avond heeft in niet geringe mate het optre den van den heer August de Laat met zijn ensemble bijgedragen. Hij wist 't publiek met zijn leuke komische en af en toe meer ernstige liedjes, aller gezelligst bezig te houden. Dengenen, die den heer de Laat nog niet kenden zal deze kennismaking zeker goed be- vallen zijn. Ook het orkest onder lei ding van den heer André de Laat, wist zich uitstekend aan te passen en hield er de goede stemming tot het laatste in. Na eenige zeer mooie en kunstvolle plastische standen en slot- groepen, waarbij vooral de kleurige belichting met een paar groote schijn werpers goed tot haar recht kwam dankte de Voorzitter allen die tot het welslagen van dezen avond hadden bijgedragen en sprak de hoop uit dat de dezen zomer door de vereeniging te organiseeren bondsgymnastiek- wedstrijden zich evenals deze avond in een groote belangstelling en mede werking zouden mogen verheugen. Speciaal vroeg hij die van den bur gemeester, die deze gaarne toezegde. Het geheel was een uitstekend ge slaagde avond, de jubilaresse waar dig, en een prachtige propaganda voor de mooie gymnastieksport. „De Helios". Tooneelspel In 3 bedrijven door Louis Haver. Zoo ging dan gepasseerden Zaterdag dit schitterende tooneeistuk voor de derde maal. Werd de twee vorige keeren voor een volle zaal gespeeld, ook thans was de Concertzaal „De Lindeboom" fl nk bezet. En d&i wil ook wat zeggenPersonen, die we anders nooit zagen, waren nu tegen woordig, vast overtuigd, dat zij dien avond iets goeds gingen zien, iets schoons zouden genieten van dit ter.denz—vol tooneelwerk. De tooneeivereeniging „000" heeft haar reputatie hoog gehouden, heeft weer eens bewezen dat zij er mag zijn We hebben een spel gezien, ióó subliem, zóó diep aangevoeld en meermalen benaderend het groteske, dat we ons afvroegen of enkele spelers wel dilettanten waren en geen beroeps spelers. Want men zal toch moeten 'oegeven, dat de creatie van den ouden Lovink. den scheepsbouwer, niet gauw overtroffen zal worden, laat staan benaderd. De heer P Brokken heeft hier z'n rijke gave ten toon gespreid en geboeid van het begin tot 't einde. Met z'n heerlijk stemgeluid en wonder bare uitbeelding stak hij boven de andere spelers uit en wist ook steeds het tooneel te doen leven wanneer hij alleen wa3 en een spel gaf zonder woorden. Als hij daar stond voor het verlichte raam van zijn werkkamer, kijkend naar de Hellas, dan voelde je onwillekeurig, dat daarbuiten op die werf zijn eigen ik, zijn eigen ziel lag. Soms deed zijn loon me denken aan het spel van den Pastoor uit „Het Verraad" van „Merijnije Qijzens Jeugd". Aangrijpend en vol emotie speelde hij het slot, ais Fernand hem vergffenis vraagt. Hoe heerlijk laat hij ons dan aanvoelen dit schoone stuk litteratuur, als hij de volgende bewoordingen ver wijtend Willem naar 't hoofd slingert: „Hij bedronk zich.... en u lachte hij vroeg geld.,., en hij kreeg het En een Moeder had hij niet meer. |e Moeder heb ik door mijn schuld...." Dit is één der mooiste spelmomenten uit „De Hellas". Parallel bijna aan dezen talentvollen speler roemen we het spel van den ieer H. Brokken, die in zijn rol van Fernand, het weeldekind van den ouden Lovink, er uithaalde wat er in zat. Zijn „stille figuren" waren voort durend van een uiterst bekoorlijke -xpressle, terwijl zijn non—chalante houding een zeker cachet op zijn prachtig spel legde. Als derde hoofdfiguur noemen we den heer N. Dekkers, die de rol ver vulde van Willem, den oudsten zoon van den scheepsbouwer. Deze persoon speelde beter dan de twee andere avonden en begreep zijn rol goed Er lag veel pathos in zijn stem. Schitte rend spel leverde hij in het zevende tooneel van het derde bedrijf, als hij den ouden Lovink diens gemeene gedrag verwijt ten opzichte van de priesterroeping van zijn jongste kind. Ook de heer H. Wijkmans wist in zijn rol van jongsten zoon het zachte karakter van dezen persoon uitstekend naar voor te brengen en zal een goede kracht voor „0.0 Q." worden. in plaats van den heer H. v. Engelen, die anders den rol zou hebben vervuld van Mafjer, hoemelstu enten boezem vriend van Fernand, trad op de heer Tiny v. d. Heijden. Het is wel eens aardig verschillende personen eenzelfde rol te zien vervullen. Het is uiterst moeilijk een vergelijk te treffen tusschen deze twee alleszins bekwame spelers. De heer v. d. Heijden heeft maar enkele weken tijd gehad om zijn rol te bestudeeren. Ofschoon in den be glnne wat aarzelend, wist deze persoon toch spoedig door hoogstaand spel zijn goeden naam hoog te houden, in het vierde tooneel van het tweede bedrijf, ais hij het gewijzigd program van een te geven fuifpartij aan het opsommen is, doet hij ons zelfs den heer v. Engelen vergeten, en dèt wil heel wat zeggen De verschillende bijrollen waren goed verdeeld en werden naar behooren gespeeld. Natuurlijk zijn er abijd aan merkingen te maken. Tooneel was soms te donker. Het bedienen van een telefoontoestel met de rechterhand is voor een zakenman absoluut onjuist, Enkele keeren werd de klemtoon op het verkeerde woord gelegd, terwijl de uitspraak van woorden als „monnik", „rood" en „noodig" nogal te wenschen overliet. Met een keurig dankwoord aan hei adres der tooneeivereeniging „O O Q." besloot de heer Tiny v. d. Heijden, in zijne hoedanigheid van voorzitter der vereeniging „Trouw aan Oranje", dezen schitterend geslaagden avond, waarvan de baten zullen worden afgedragen aan de Oranjevereniging der St. Antoniusparochie. Vondel zegt het zoo mooi, dat tooneelwerk opvoedend is. En dè heeft „O O.Q." begrepen en bewezei met dit paedagogisch stuk Indien we een nadere d» fi nitle zouden willen geven van het woord „Kunst" volgens onze hooge Ka'holirke beginselen, zouden we kunnen zeggen, .dat kunst niet is een l'art pour Tart—product, maar een verzinnelijking van het ware het schoone en het goede. Onze groote taalkundige Poelhekke zegt het echter korter en duidelijker in de volgende bewoordingen „Kunst is het maken van mooie dingen". En hieraan voor- zeker heeft „O O O." wel eentgszins voldaan met de opvoering van uit mooie tooneelwerk. Ze is op den goeden weg, deze vereeniging. Siraks, met Paschen, zal zij ten tooneele bren gen het bekende werk „De Hemelnar", een werk dat geschreven is in blanke verzen. Het is haar bedoeling hiervoor medewerking te vragen van't bekende dubbel mannenkwartet „Musica" onder de bekwame leiding van den heer Jan Kooien. Dat ons dien avond iets schoons geboden zal worden, waar borgt de reputatie dezer beide hoog staande vereenigingen. Laten we eindigen met een woord van hulde te 'brengen aan den regis- seur den heer v. Engelen. Geslaagd. De Heer J. Ijzermans alhier, siaagde voor het tx^men Fransche Handels correspondentie voor de Vereeniging van Leeraren. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den Heer Drs. van Imbeeck alhier. Jubileum Handelsschool. Maandagavond hielden de oud- leerling *n der Handelsschool in de achterzaal van Hotel Verwiel een al- gemeene vergadering, die echter vooral door het slechte weer slechts matig bezocht was. Mededeeling werd gedaan dat aisnog is ingesteld de sectie Sprang— Capelle, waarvoor de Heer W. Rijken zitting heeft genomen in het comi De vergadering besloot d> fiiitief tot het aanbieden van een gebrandsch 1- derd raam, naar het ontwerp van den oud—leerling jac. Bergmans. Uit de vergadering werd een com missie benoemd, belast met de con- tiöle der financiën- Een geanimeerde discussie ontstond over het programma van den feestdag. Binnen enkele weken zal nogmaals een algemeene vergadering gehouden worden. Onderlinge Veeverzekering. De Onderlinge Veeverzekerine hield gisteravond ten herberge van C. van Heesbeen een algemeene vergadering. De opkomst was groot. Nadat de voorzitter de heer H. Hoffmans de aanwezigen had welkom geheeten, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Uit het verlag over hel afgeloopen jaar bleek dat begonnen werd met een saldo in kas van f2158.73 De totale inkomsten, met inbegrip van dit kassaldo, bedroegen f4589 19 de uitgaven f 1395 21 alzoo op heden in kas l 3193 98 Hierna heeft stemming plaats voor het af redende lid van de Schaltings- commissie den heer J van Dalen. De heer van Dalen werd herkozen met 24 stemmen. Verder werden uit gebracht 4 stemmen.op de Rootj, 3 op A Kroot, 1 op C. v. Heesbeen, J. v. d Broek en Fr. v. d. Broek De aftredende bestuursleden de heeren H. Hiffmans en Ft van Baal werden bij acclamatie herbenoemd. De voorzitter dankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt ook dit jaar weer zijn krachten aan de vereeniging te kunnen wijden. Ook de commissie van ond rzoek, bestaande utt de heeren Kuijsten en Apoeis, werd herbenoemd. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede dat begin Januari verzekerd waren 238 koeten en 167 hokkeltngen en kalveren, dus in totaal 405 stuks tot een waarde van f 88 670. Hierna werd de vergaoenng gesloten. Filmavond N.C.B, Op Donüetdag 29 Jan. a.s. zal voor de leden van den N C.B. in het Patronaatsgebouw te v.m. Baardwijk esn filmavond worden gehouden. Ongeval. De Heer H. A. had Maandagavond het ongeluk in een kelder te vallen waarbij z'n enkel inwending gekneusd werd. De liedertafel Oefening en Vermaak te Dongen Men schrijft ons Zondagavond jl. werd in de zaal Musis Sacrum bij den heer v. d. Assum alhier, het concert der liedertafei .Oefening en Vermaak", sterk 65. leden, gegeven. De ruime en fraaie zaal was zeer goed bezet, ofschoon net bezoek voor zulk een zeldzame gelegenheid nog wel iets grooter had mogen zijn. Laat ons direct beginnen met te zeggen dat de liedertalel haar beste beentje heeft voorgezet en een pro- gramma heeft afgewerkt dat klonk als een klok. De machtige koren, als „Sur les Remparts", „Es musz doch Ftüh- ling werden", „Lonkend Sterreken" e.m.a. werden met gloed en entrain gezongen. Deze uitvoering toonde dat de directeur, de heer J. Sars,overeen keurkorps van zangers beschikt. Ook de soli en duo s, gezongen door de heeren Tom Burmanje, Jo Burmanje en P. van Ree, werden uitstekend vertolkt, terwijl een tweetal komische kwartetten een gewenschte afleiding verschaften, Het dankbare publiek beloonde elke uitvoering van koor of solisten met een langdurig en hartelijk applaus. Het accompagnement van koor en solisten berustte bij den heer G. Knepflé in beste handen, jammer echter was het dat het instrument niet wat meer klank had. De president der Harmonie, de heer Leijten, die bij den aanvang van het concert de liedertafel had verwel komd, hield tegen het einde der uit voering een rede. waarin hij liet uit komen hoe hoog Waalwijk in Dongen staat aangeteekend. Hij memoreerde nog de verdiensten van wijlen Frans de Cortie en van Jos. Groenen en huldigde tevens de verdiensten van den Heer Sars, den huidigen leider van het geheel. Voor het slotnummer dankte de president van „Oefening en Vermaak", de Heer Aug. v. d. Heijden, het bestuur van Musis Sacrum en het het talrijke auditorium, daarbij de hoop uitdrukkend dat de harmonie, welke voor het vocale gedeelte van het pro gramma een 3-tal nummers zoo prachtig had gesp eld, zou groeien en bloeien, en dat het haar gegeven zou zijn ook het IOO-jarig bestaan te vieren. Overvoldaan toge na afloop de bezoekers huiswaarts, met de stellige hoop, durven we zeggen, hier „Oefening en Vermaak" nog meermalen te zien optreden. Kanarievereeniglng Ons Genot". Zaterdag en Zondag j.l. hield de Kanarievereniging „Ons Genot" een groote tentoonstelling en zangwedstrijd in de zaal van mej de Wed. H. v. Drunen in de Stationsstraat. Zaterdagavond werd de tentoonstel ling geopend, waarbij de voorzitter dank bracht aan de tentoonsteliings* commissie en aan de caféhoudster voor de medewerking die zij hebben ver leend. De belangstelling was beide dagen zeer groot. De uitslag is als volgt Eigen teelt, 9 Inzendingen. 1. A. J. v. Oinneken, met eerepr^s voor beste knor. 2. H Sommers, met eereprtys voor hoogste inzending. 3 A. Brok. 4. H. Bruurmijn bij loting. 5. A. Ravenstein 6. H. Bruurmijn Open Klasse. 1. A. Brok bij loting, met zilveren lauwertak voor Ie Meesterzanger. 2. H. Bruurmijn bij loting, met ver- Grool lanuari-Concer!

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5