(voorheen Stationsstraat) in de Grootestraat No. 323 voorbij hei rosihanioor Een zwakke Maagp TH. LÖWENTHAL. werden vernield en geweldige slagen in kelder en kamers werden gehoord. I Huis- en straatverlichting en bij verschillende ook de telefoon raakten defect Twee palen van het electrisch net werden versplinterd, zoodat de stukken hout tot ver in het rond weg- V'zelfs de oudste inwoners kunnen zich 'n dergelijk verschrikkelijk natuur- verschljnsel niet heiinneren EETHEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Don derdag 22 Januari 1931 des voor- middags U uur. Agenda 1, ingekomen stukken. 2 Verzoek om vermindering van landpacht. 3. Voorstel verbouw Gemeentehuis. 4^ Voorstel verbouw Gymnastiek lokaal Babyloniënbroek. 5, Benoeming leden Burger lijk Arm bestuur. Voor Eethen aftredend A Vos. Qjn, Voor Drongelen aftredend M. de Haan Voor Genderen aftredend A. Vos Hzn. 6, Benoeming 1id Commissie tot wering van Schoolverzuim in de vacature D. van Buuren. 7, Voorstel tot voortgaan met de 1aEUWS~UIT HEUSDEN. Heusden, 20 Jan 1931- Zondagavond gaf de Fanfateder H. Familie in het Verenigingsgebouw haar 2de Winteruitvoering De ver schillende nummers werden uitstekend geblazen en vielen zeer in de smaak van het luisterend publiek, dat zijn voldoening uitte in een flink applaus. W. het zoon'je van v B deed wat bronolie in de kachel om ze beter te doen branden, met het gevolg, dat de vlam naar buiten sloeg en de knaap ze over 't aangezicht kreeg; zelfs zijn kleeren vatten vlam. Gelukkig was er hulp bij de hand en werd erger voor komen. Na in het Liefdegesticht ver- bonden te zijn, kon hij toch weer naar huis keeren. Op de ondergeloopen waard nabij de groote brug is weer een motorschip gevaren en wel zoo. dat pogingen om Reserve le klasse. NAC 2—Helmond 2 9—1 Reserve 2e klasse A. Willem II 3-NOAD 4 0-5 UEMEJNGD NIEUWS. 60-jartge vrouw doodgedrukt. Te Den Bosch is een 60-jarige vrouw, afkomstig uit Heeswijk, bij het opstappen, vanaf het balcon gegleden van een personentram van de Maat schappij Den Bosch—Helmond, die aan het rangeeren was, en terecht gekomen tusschen den locomotief en rijtuig. De vrouw werd door den baanschui ver gegrepen en doodgedrukt Het ongeluk geschiedde nabij de Riickertbrug, De vrouw verkeerde blijkbaar in de meening, dat de tram op het punt van vertrek stond en wilde haastig instappen mei het nood lottig gevolg. Het slachtoffer was ge huwd. Dtnamietpatroon ontploft. Een knecht van een steenkolenhan delaar te Bodegraven vond onder de kolen een dynamiet patroon. Daar hij niet wist wat het was, gooide hij het op straat. Een jongen uit een woon wagenkamp vond het voorwerp en nam het mee naar huis. 's Avonds bekeek hij den patroon bij de bran dende kachel. Plotseling ontplofte het projectiel. Den jongen werden drie vingers van de hand gerukt. Boven dien bekwam hij ernstige verwondingen aan de beenen. Zwakke plekken In den Eifeltoren. De commissie van ingeniers. die met de jaarlijksche inspectie van den Eifeltoren is belast, heeft dezer dagen weer haar werkzaamheden ter hand genomen. Haar taak is de laatste jaren van bijzonder belang, daar men in 1928 diverse zwakke plekken in het beroemde bouwwerk heeft ontdekt, waarvoor men tot dusver nog geen remedie heeft weten te vinden. Daar eiken dag gemiddeld 1041 personen den toren beklimmen, ten einde zich in het uitzicht te verlustigen, dat het hoogste platvorm hun biedt, is het uiteraard van het grootste gewicht, dat er geen ook nog zoo miniem gevaar voor 'n eventueele instortings naar alle boeren in den omtrek om de blanke landbouwers voor den dreigen den overval te waarschuwen. De boeren kwamen tot de tanden gewapend naar Maryville, waar zij te zamen met de blanke bevolking tot in de vroege morgenuren door de straten patrouil leerden. De gevreesde overval had echter niet plaats Groote brand te Galata. Bij een brand in 'n kantoorgebouw te Galata (Turkije) zijn tien personen om het leven gekomen en veertien gewond in het gebouw was o m. een opslagplaats van films gevestigd. Treinbotsing bij Gdingen. Bij Gdingen botste een personen trein op een goederentrein. Drie per sonen werden gedood, een twintigtal gewond. Over de oorzaak van het ongeluk kan met zekerheid nog niets worden gezegd. Vrouw vermist. Te Uitdam, gemeente Broek in Waterland, is Zaterdagavond halfzes de 33—jarige vrouw van den visscher G. S. uit haar woning naar een boerderij gegaan om melk te halen. Zij is daar echter niet geweest en sedert spoorloos verdwenen. Ver moedelijk is haar een ongeluk over komen. De mogelijkheid bestaat, dat zij bij een stormvlaag van den dijk in de Zuiderzee is gewaaid. het al te trekken, faalden terwijl het water steeds daalt. Naar we vernemen zal men trachten door een bok het vaartuig weer in de Maas te brengen. Door het winnen van den be slissingswedstrijd te 's Bosch heeft de h?er A. de Graag het kampioenschap dammen voorNoord Brabant gewonnen. Door het booze weer op het laatst der vorige week is het water In de Maas zoo hoog gestegen, dat men er weder den last van ondervond aan den loswal, bij de aanlegsteigers etc. Herbenoemd tot plaatsvervangend kantonrechter, de Edelachtb beerA. J.v Eggelen, Burgemeester van Heusden» LONGA—Wilhelmina afgek. BVV-NOAD afgek. De Valk—Willem II af?ek. PSV-NAC 5-3 2e klasse A. Dongen—Baronie 7—2 Middelburg—TSC 1-1 ramp bestaat. Dit gevaar is allerminst denkbeeldig, daar op eiken vierkanten cM bodem oppervlakte een druk van 3K.G. rust. Aangezien de totale oppervlakte 676 vierkanten M. bedraagt, komt dit neer op een totalen druk op de fundamen ten van 20 280 000 K.G. De Eiffeltoren is overigens met zijn 300 M., sedert de voltooiing van het Ctnysler-gebouw, niet meer 't hoogste bouwwerk ter wereld, dat het sedert zijn oprichting in 1889 was Het geweldige New Yorksche bankgebouw overtreft hem namelijk nog met 50 M mDoodeu ontwaakt. In Constanz aan het Bodenmeer heeft zich een eigenaardig geval van schijndood voorgedaan. Alle toebereidselen voor de begrafe nis waren reeds getroffen, toen de „doode", een drie en twintig jarige jonge man. op het laatste moment, de kist openbrak en zoo aan een nood- lottigen dood ontsnapte. Naar de „B.Z," meldt, had de schijn- doode al de besprekingen en toebe reidselen voor zijn begrafenis gehoord maar geen geluid kunnen geven en zich ook niet kunnen verroeren. Naar de doctoren constateeren, betreft het hier een merkwaardig geval van stijfkramp. „De negers komen de lynchpartij wreken De bevolking der stad Maryville in Noordwestelijk Missouri, waar verleden week door de inwoners een neger werd gelyncht, beeft gisteren een dag van paniek doorgemaakt. Er gingen geruchten, dat de negers uit Kansas City en uit St. Joseph op de stad aan- trokken om zich over deze gruweldaad te wreken. Een eerste bericht van dezen aard kwam per telefoon uit St. Joseph en werd later door verschillende menschen in de tusschen Maryville en St. Joseph liggende landstreek bevestigd. Even later kwam de verontrusende mede- deeling, dat er talrijke met negers gevulde auto's naar Maryville onder weg waren. De afdeeling der nationale garde, die bij de lynchpartij niet tusschenbeide gekomen was uit vrees tot bloedvergieten aanleiding te geven, werd in allerijl gewapend en bij het stadhuis in gereedheid gehouden. In middels stelde de gouverneur van Missouri een batterij veldartillerie te beschikking der garde. De door een paniek aangegrepen bevolking der stad begaf zich naar de winkelwijk, wadr zij alle beschikbare geweren, revolvers en munitie uit de wapenwinkels roofde. Boodschappers spoedden zich per auto De vermiste Nederlandsche skiloopers Men bericht uit Innsbruck over de vermissing van twee Nederlanders, die een skitocht in het Arlberggebled had den ondernomen. Het blijkt nader, dat deze vermisten zijn de heeren G. H. Rinck, opticien le 's-Gravenhage en H. Polak, lid van de directie der N.V, Polak's Frutal Works te Amersfoort. VALKEIiBURG'S- we/kversctir ffing. 8, Wijziging begronting 1930. dorp geheel en al onder stond en dat 't niet mogelijk was er meer te komen; dat voor zoover men wist, geen menschen- levens te betreuren waren, maar dat er nogal veel vee moest verdronken zijn. Daar er geen booten waren om er heen te varen en het hoofddoel van onzen tocht was de doorbraak zelve te bezoe ken, begaven wij ons naar Drunen. Daar was op het oogenblik weinig meer water te zien dail voor de doorbraak; overal vonden wij de bewoners bezig om hun vee en goederen op veilige plaatsen te bergen, "de toegangen tot hunne huizen af te dammen en de vluchtelingen uit Elshout, van de Scheiding en Wolfshoek die meestal naar hier gekomen waren, onder dak te brengen. Wij volgden den Provincialen weg tol op de heide; voorbij liet huis van M. van Bladel, en werden toen door 'i water te gengehouden. Wij sloegen rechtsaf het bosch in en kwamen zon langs paden, opzettelijk tot dat einde gebaand, op dm:. Hei of Meerdijk. Daar begon het tooneei van ellende. Wij zagen daar mannen en vrouwen met hunne kinderen, met hun ne bejaarde ouders, zich voortspoeden om elders een onderkomen te zoeken. Overal langs den dijk stond het geredde vee, waarbij de eigenaars met hun ge zin treurig en wanhopend zaten te kij ken. Wij merkten nog een paar vaartui gen op, waarin eenige burgers, gehol pen door marechaussee, hun best deden om de bewoners van een paar geïsoleer de woningen op de heide af te halen. Hoe meer wij Nieuwkuik naderden, hoe meer wij de vreeselijke werking van het water konden waarnemen; het begon al hooger en hooger te stijgen. De huizen aan den dijk gelegen, meestal laag ge bouwd, stonden reeds tot aan de ramen, sommige zelfs tot aan het dak onder water. Een sterke stroom ging over de Sint Jorisstraat, waarin, naar men veronder stelt, een gat geslagen is. In een paar her bergen, in die steeg gelegen, vonden we eenige honderden menschen, meestal vrouwen en kinderen verzameld, die met de wanhoop op het gelaat en tra nen in de oogen, elkander en de bezoe kers deelgenoot maakten van de geleden verliezen en van de duizend angsten, uitgestaan in dien nacht van verschrik king. Nu waren we gekomen achter de school, waar tegenover het water de grootste kracht schijnt gehad te hebben. Wij trachtten een paar schippers over te halen ons met hun bootje derwaarts te roeien, maar zij waren noch met goe de woorden, noch met geld over te ha len aan ons verzoek te voldoen; het was, zeiden zij, onmogelijk op dat punt den stroom te trotseeren, zij waren zeker meegesleept te worden; dit hun zeggen werd bevestigd door een ander schip per, die getracht had de bedreigde hui zen in de straat te naderen, om de men- Onder de vele gevallen van bijna won derdadige redding, die men ons ver haalde, trof er een bijzonder onze aan dacht een vader, een moeder, en drie meisjes, zaten op het dak hunner wo ning, in weerwil van hun hartverscheu rend hulpgeroep, kon geen redding ge bracht worden, daar alle hulpmiddelen ontbraken; op eens werd de woning weggeslagen en dreef het dak dus voort op den woedenden stroom, die allen, die er op waren, met een wissen dood dreigde. Gelukkig dreven zij tegen het dak van een ander huis, waarin zij zich met behulp der bewoners redden. Na alles zooveel mogelijk opgenomen te hebben, keerden we huiswaarts en vonden op onzen terugtocht het Wiel- eind te Drunen, tot omtrent bij de pomp, reeds tot op een aanmerkelijke hoogte ondergeloopen; heden was het niet be duidend hooger. Verder vernemen wij heden nog, dat men zekerheid heeft, dat te Nieuwkuik een man in het water is omgekomen en dat er nog meer huizen zijn ingestort; voor de doorbraak moet een groote wiel ontstaan zijn en verder de vruchtbare tuinen en landerijen onder het zand be dolven; dit echter zal men eerst in zijn geheel kunnen overzien, als het water weg zal zijn. Latere geruchten spreken weer van minstens acht dooden; wat er van is zal later moeten blijken. De huizen in de Hoeven zijn alle ver laten; onze berichtgever wist echter niet wat er van de bewoners geworden was. Uit Heusden wordt heden bericht dat de stad droog en buiten gevaar is; er zijn veel menschen. en vee binnen ge vlucht. Daar er natuurlijk in de overstroom de plaatsen groot gebrek aan de eerste levensbehoeften was, waren gisteren da delijk op last van den burgemeester van Drunen karren met brood, boter en kof fie naar Nieuwkuik gezonden en heden zijn door de zorg van ons gemeentebe stuur en door dat van Baardwijk nieuwe bezendingen naar de* geteisterde plaat sen gebracht. Onmiddellijk nadat men hier de droe vige tijding vernam, dat de dijk te Nieuwkuik doorgebroken was, heeft het gemeentebestuur alhier maatregelen ge nomen tot leniging van den nood der bewoners van de door die doorbraak geteisterde dorpen Drunen, Nieuwkuik, Vlijmen, Elshout. De heer Van der Heijden, wethouder alhier, is te dien einde hedenmorgen in de vroegte met eene flinke bezending brood naar Drunen vertrokken. Op initiatief van onzen geachten Bur gemeester is de gemeenteraad tegen 4 uur hedenmiddag bijeengeroepen tot het samenstellen eener watersnoodcommis- sie; in die vergadering heeft de geheele gemeenteraad zich als zoodanig gecon stitueerd. Hongersnood in Shansi. Koude en honger ontvolken groote gebieden van de Chineesche provincie Shansi. Die bericht werd door e'en vertegenwoordiger der regeering, die naar deze streek was gezonden, om er een onderzoek in te stellen naar den heerschenden hongersnood, aan Nanking medegedeeld. Naar hij verklaart, voedt de bevol- kig zich in vele districten met gras en heesters, terwijl de deuren en ander houtwerk van de huizen worden ge bruikt als brandstof, daar er geen an dere verkrijgbaar is. Vooral in West-Shansi heerschen ontzettende toestanden. DE AARDBEVING IN MEXICO. Omtrent het instorten van een kerk, tengevolge van de laatste aardbeving, it um 2t liinii tptmm van mijn ilfjemeene Muziekhandel DE DIJKDOORBRAAK TE NIEUW- KUIJK, OP 30 DECEMBER 1880. Vijftig jaren is het thans geleden dat door het bezwijken van den dijk bezui den Nieuwkuik, een groot gedeelte der Langstraat en omgeving door een ver schrikkelijke overstroomingsramp werd geteisterd. Vele ouderen zullen zich deze angstige dagen nog wel herinneren toen zij plotseling in hunne woningen door het water verrast werden, en toen lange rijen vluchtelingen uit de over stroomde streek naar Waalwijk en Heus den trokken om in deze plaatsen een veilig onderdak te zoeken. Voor dezen, die persoonlijk getuige zijn geweest van den ramp, doch niet minder ook voor de rest van onze lezers zal het zeker interessant zijn, nog eens een en ander over deze dijkdoorbraak te kunnen lezen. Wij hebben daarom ge meend goed te doen enkele der zeer le vendige en intressante beschrijvingen die hierover indertijd van de hand van een ooggetuige in ons blad zijn verschenen, te plaatsen. Hiermede maken wij thans een aanvang met het verslag over de overstrooming, zooals dat in ons blad van 1 Januari 1881 ver scheen Waalwijk, 31 Dec. 1880. Gisterenmorgen verspreidde zich hier de ontzettende tijding, dat de dijk ten Zuiden van Nieuwkuik bezweken was. Allerlei geruchten, het een al vreeselij- ker dan het andere, verspreidden zich, totdat wij besloten om ons zekerheid te verschaffen en den lezers van „De Echo" een getrouw verslag van de ramp ie geven, zelf er heen te gaan en den toe stand in persoon op te nemen. Wij begaven ons dan op weg en von- oen te Baardwijk aan het veer een 50- tal personen, die allen evenals wij wenschten overgezet te worden, hetgeen na eenigen tijd wachten dan ook gebeur de in eene groote boot, de eenige die voor het oogenblik in de vaart was, daar de gewone booten gebruikt wer den om in den Elshout menschen en goederen te redden en de schippers pre tendeerden dat het gevaarlijk was met den aak te varen. Hoe dit zjj, wij kwa men gelukkig aan den overkant. Naai de zijde van den Elshout zagen wij veel vee op den dijk; bij de huizen aan den dijk gelegen liep het water toen reeds (net was ongeveer 12 uur) de vensters ln en uit. Verder vernamen wij dat het schen af te halen, die er zich nog be vonden; zijne boot was omgeslagen en weggedreven, terwijl hij zelf nog als bij wonder door anderen was gered. Wij moesten ons dus bepalen met op den dijK te blijven en van daar waarnemingen te doen en informatiën in te winnen. Na nog een weinig verder gegaan te zijn, kwamen wij aan de doorbraak zelve. Grootsch, ontzettend grootsch en schrikwekkend was het schouwspel, dat ons daar wachtte. Het water, voortge- zweept door een stevigen Zuidwesten wind, stortte zich met donderend geraas door een ongeveer 150200 M. breede opening naar binnen, alles op zijn weg vernielend en medeslepend, wat niet krachtig genoeg was om weerstand te blijven bieden. Bruischend en bulderend nam het zij nen weg in de richting van de R.K. Kerk naar de straat, alwaar het een 5- tal stevig gebouwde huizen geheel of ge deeltelijk deed instorten, om vervolgens steeds verder en verder zijn rampzalig vernielingswerk voort te zetten. De doorbraak zelve bevindt' zich op de grens van Nieuwkuik en Vlijmen, achter de Peperstraat in den hoogen Maasdijk onder de gemeente Vlijmen; zij had plaats in den nacht van Woensdag op Donderdag tusschen 12 en 1 uur. Zooals wij in ons vorig nummer als ge rucht mededeelden, was reeds Dinsdag voormiddag te dier plaatse een wel on der den dijk ontdekt, die men meende zoo goed mogelijk gestopt te hebben; zoo althans schenen er het bestuur van den Hoogen Maasdijk en de met het toe zicht belastte waterstaat-ingenieur over te denken; men verhaalde ons ten min ste dat het volk, dat er op aandrong den dijk nog meer te voorzien, belet werd daarmede voort te gaan, omdat er geen gevaar was. Het gevolg ervan was, dat de inwoners niet veel voorzorgsmaatre gelen namen en dat zij toen de door braak, zeker ook voor een groot deel tengevolge van den storm, plaats had, door het water overvallen werden en slechts weinig konden redden. Voor zoover men op het oogenblik kon nagaan, waren er geen menschenlevens te betreuren; hoeveel vee er echter is omgekomen, is zelfs niet bij benadering te bepalen; zeker echter schijnt het, dat de verliezen groot zijn. Behalve de vijf huizen in de straat, waarover wij reeds spraken, zijn nog eenige kleinere huis jes bij de doorbraak (men sprak van een zestal) door den stroom meegesleept. Van den toestand van de Hoeven en Haarsteeg wist men hier niets, daar alle gemeenschap met die plaatsen geheel was afgesneden. Men duchtte echter het ergste, daar beiden zeer laag gelegen zijn en reeds grootendeels onder het binnenwater zaten. Terwijl wij aan de doorbraak vertoef den, kwamen er eenige booten uit Den Bosch aan, die zeker groote diensten zullen bewijzen bij deze ontzettende ramp. z Door deze doorbraak werden Nieuw kuik, Hoeven, Vlijmen, Haarsteeg, Hedik- huizen, Herpt, Oudheusden en Elshout, Drunen en verder de geheele vruchtbare streek lusschen den Zeedijk en den Maas dijk tot Sleeuwijk toe, geinundeerd, al les te zamen 24 dorpen. Heusden, be schermd door zijne wallen, heeft den vijand buiten de stad gehouden door de toegangen met kistingen af te sluiten. Zoo mogelijk zullen die heeren zich morgen of overmorgen aan de huizen der ingezetenen aanmelden om gelden in te zamelen voor onze ongelukkige nn- tuurgenooten. Bereids is kennis gegeven dat de ver- eeniging van den H. Vincentius alhier i een flinke bijdrage aan de commissie zal Ier hand stellen. Gisteren is door onzen burgemeester aan den havenmeester alhier order ge- 1 geven de twee aken of booten dezer ge meente over te brengen naar de plaats I des onheils, met lastgeving om hulp te bieden, daar waar zulks noodig mocht I blijken. j Ook is onze ijverige wachtmeester der I brigade marechaussee, Van Schuppen, hedenmorgen met een bootje en twee schippers derwaarts vertrokken om den j ongelukkigen zooveel mogelijk bijstand te verleenen en te redden wat nog te redden is. Heden zijn hier talrijke watersnoodlij denden aangekomen en onder dak ge bracht. Wordt vervolgd. KAATSHEUVEL. Combinatie-Elftal De Zwaluwen. Bovengenoemde Vereeniging heeft in haar laatste vergadering besloten een grooten seriewedstrijd te geven op Maandag 6 April (2en Paaschdag), voor R. K.-, B.V.B.- en Zomer-elftal- len. Reeds werd toezegging ontvangen van Zigo, Tilburg en het sterke Hof van Holland, Tilburg. Voor deze serie zullen drie prach tige prijzen beschikbaar worden ge steld en wel een beker, een lauwer krans en een lauwertak. De wedstrij den worden gehouden op het terrein van D.V.O. te Kaatsheuvel. Vereenigingen en Zomerelftallen welke nog geen uitnoodiging mochten ontvangen hebben en aan deze serie wedstrijden willen deelnemen, kunnen zich wenden, hetzij mondeling of schriftelijk tot het secretariaat der V. V. De Zwaluwen, Sprangschestraat 11, Kaatsheuvel. Dongen kampioen. De voetbalclub Dongen behaalde Zondag het kampioenschap voor de 2e klasse A der Zuidelijke Afdeeling. Dongen heeft na 13 wedstrijden nog geen punt verloren, glorieert met een doelgemiddelde van 4611 en bezit een voorsprong van niet minder dan 9 winstpunten op nummer 2, T.S.C. HET ZUIDEN, le klasse. Sanatogen sterkt de zenuwen, die de maagwerking regelen. Het overwint zoodoende allerlei maagkwalen, geeft de maag rust en verhoogt den eetlust. Zoo schrijft Dr. C. L.WHEELER in zijn boek „De Zenuwen der toekomst „Wanneer eetlust ontbreekt, zal Sanatogen helpen, want dit preparaat heeft een di recte werking op de maag zenuwen. De „trek" voor een behoorlijken maaltijd keert spoedig terug en menschen met eetlust en goede spijsvertering zijn niet ziek." Begin nog vandaag Sanatogen te ge bruiken (twee theelepels na iederen maaltijd). Dan zult gij U weldra weer yolkomen gezond voelen. sanatogen Het Zenuwsterkend Voedsel, ln alle Apoth. en Drog. vanaf f tp. bus. in een dorp ten Zuiden van Oaxaco, wordt nog gemeld, dat de bekende Russische filmregisseur, Eisenstein, getuige is geweest van de ramp. Hij verklaart dat bij de instorting 71 per sonen om het leven zijn gekomen. De groote torenspits stortte ineen en kwam neer op een drom kerkbe zoekers, van wie er vijftig op slag dood waren, evenals de geestelijke. Twintig andere overleden later aan hun verwondingen. LEEUWARDEM

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3