Wasch met S 5 minuten als een ander op de aan. 2ioals te begrijpen valt, zal de Bel- «Ische regeling het gerief dat men van Jje telefoon kan hebben zeer ver- karakteristiek is daarentegen bij nnze NsderUndsche telefoontarieven de opzettelijke en zelfs uitdrukkelijk als doel aangegeven belemmering van ljet |0Cale telefoonverkeer. Door de weigering om streekneiten te vormen werd eenzelfde resultaat ten aanzien van het streekteiefoon bereikt. L)eze eigenaardige houding is te verklaren ul! het weinige respect voor hel gerief der telefoongebruikers. Qat in het algemeen van de telefoon, in eenigszins ernstige mate misbruik werd gemaakt, is immers, gezien de lage gesprekkencljfers. onmogelijk vol Ie houden. Aangezien bovendien de Itosien van een telefoongesprek als eenmaal de geheele installatie is aan- gelegd, uiterst miniem zijn, valt het zooveel misbruikte argument dat bij va8l abonnement de weinigsprekers jouden betalen voor de veelsprekers, pracilsch geheel weg. De hinder en het minder gerief welke ook de wei nige sprekers van het tarief per ge- sprek hebben, zijn voor dezen trou wens veel grooter dan het zeer ge rlnge voordeel dat zij zouden hebben bij een rechtvaardige verdeeltng der lasten. Nog vóór het gesprekkentarlef volledig tn Nederland was ingevoerd, kwam men In België deihalve alweer voor een groot deel er van terug. Het verzet van het Nederlandsche bedrijfs leven tegen het nieuwe tarief wordt daardoor nog eens te meer volkomen gerechtvaardigd Het is te hopen, dat spoedig uit voerige cijfers oa. ook omtrent de vermindering van het locaal telefoon verkeer gepubliceerd -zullen worden, opdat zal kunnen worden nagegaan oi de „proef" met het gesprekken tarlef (want meer ts het gelukkig nog niet, volgens de uitdrukkelijke en her. haalde verklaring van den Mnister van Waterstaat), al of niet geslaagd moet worden beschouwd. Hoofdzaak Is, dat de groote achter- stand van Nederland op lelefoongebieo zoo spoedig mogelijk moet worden ingehaald door, evenals in het buiten land, de winst te gebruiken voor ver laging der tarieven en verbetering van den dienst. Onmiddellijk daarnaast siaat de eisch dat aan het locale-, het streek- en het interlocale telefoonver keer zoo weinig mogelijk belemme ringen worden in den weg gelegd opdat de telefoongebruikers het volle gerlei kunnen ontvangen dat de tele toon biedt. Daardoor zal de verbrei ding en popuiariseering van de tele foon ten zeerste worden bevorderd. GEMEENTERAAD. EETHEN. Vergadering van den raad der ge meente Eethen op Donderdag 22 Jan. voormiddag* 11 uur, Afwezig de Heeren van der Beek en de Bruijit. Voorzitter: de Edelachtb. Heer D. F. Brune, Burgemeester. Aan de orde 1. Ingekomen Stukken. Proces-verbaal van kasopneming bij don gemeente-ontvanger, kas en be scheiden zijn in de beste orde bevonden Aan den raad is een rondschrijven gericht betrtffende uitbreiding van het electrtsch net aan de Kleiberg. Niemand heeft hiertegen bezwaar gemaakt. Verzoek om subsidie van het Corniié lot verbetering van wegen in het land van Heusden en Altena. Gewezen wordt op het groote belang van deze verbetering voor de geheele streek. Er is een commissie ingesteld die op 't oogenblik een onderzoek Instelt; voor de dekking der kosten die dit meebrengt verzoekt de com missie een subsidie toe te staan van 2'/a ct. per inwoner of in totaal f 60 - Uit verzoek wordt tot de volgende vergadering aangehouden, teneinde B cn W. de gelegenheid te geven in lichtingen in te winnen, en de houding van andere gemeenten af te wachten. Subsidie verzoek van het Qroene Kruis te Almkerk, voor het door haai geslichte consultatiebureau voor Zuige lingen. De totale uitgaven voor dit bureau bedragen f 850.—, welk bedrag voor het grootste deel uit gemeente- subsidies zal moeten bestaan. Aan dete gemeente wordt een bedrag van f60.— per jaar gevraagd. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor de gevraagde subsidie toe te slaan, daar uit het ingesteld onderzoek gebleken is dat verschillende gemeente naren van dit bureau gebruik maken Oe Heer Donken merkt op dat velen naar Waalwijk gaan. Spr. vreest dat men daar ook subsidie zal verzoeken Ge Voorzitter maakt zfch hierover niel bezorgd. Wordt goedgevonden. Dankbetuiging voor toegezegde sub sidie, van de ver. Centraal Proeftiun bad'ijf voor Qorcum en Omstreken. Enkele verzoeken om vergoeding volgens de Lager Onderwijswet: "an A. Vos, Drongelen verzoek om ten vergoeding in de overbiijfkosten yan zijn zoon, die de school te Waal bezoekt. Op voorstel van den Voorzitter wordt "ealoten een subsidie van f 1.25 per Geen wrijven en geen boenen meer. rersil reinigt de wasch door deze slechts eenmaal korten tijd te koken. week toe te kennen, vanaf de datum van indiening van het verzoek. Van den heer Schelle te B'broek, verzoek om kostenvergoeding van f 0 50 per week voot zijn kinderen, die de school in Dussen bezoeken. Wordt goedgevonden. Van den heer Mater, hoofd der school te Meeuwen verzoek om vergoeding der kosten van het bezoeken eener school in Waalwijk door zijn kinderen deze kosten zijn f 286 70. Wordt besloten den heer Mater vanaf 3 Jan j 1 een subsidie toe te kennen van f 1 50 per week Subsidieverzoek van het Groene Kruis te Drongelen Op voorstel van B. en W. werd besloten f 250 toe te staan. Plachtverlaging. 2. Verzoek van eenige ingezetenen van Drongelen om pachtverlaging, wegens de crisis in het tand- en tuin bouwbedrijf. De Voorzitter merkt op, dat de resultaten van het weiland niet zoo slecht zijn als die van het bouwland Namens B. en W. stelt spr. dan ook voor over 1930 een pachtvermindering lijk om de secretarie en het archief zoo ver uit elkaar te plaatsen. Komt er b.v. iemand ter secretarie die het archief wil inzien, dan moet dit eerst uit Eeihen worden aangebracht. De heer de Graaff vindt het als het ware de eerste—steen—legging voor een vast raadhuis in Genderen. De Voorzitter deelt deze meening niet. Wanneer de 6 nog loopende jaren zijn verstreken, zal beslist moeten worden waar het raadhuis gebouwd wordt. De heer de Graaff merkt op dat de Voorzitfer voor enkele jaren terug ook heeft gezegd dat Eethen het centrum der gemeente was. De Voorzitter geeft toe dat de secretarie niet in Genderen thuis hoort, doch in Eethen. Dit kan over 6 jaren, wanneer de huurtermijn hier verloopen is gebeuren. Er is nu echter behoefte aan ruimte. O'er 6 jaar kan de Raad nog naar billijkheid handelen Misschien is de toestand dan nog wel zoo dat men dan den heer Klijn verzoekt zijn lokalen nog enkele jaren te verhuren. Om nu een gedeelte naar Eethen te verplaatsen, vindt spr. geen werk, dat de heeren L. Vos Hz. (attren J Haspels, van wie de eerste met alge- meene stemmen herkozen wordt. 6 Benoeming lid Commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature D. van Buuren. Aanbevolen wordt de heer A. L de G aaff, die met 4 stemmen gekozen wordt, de 'heer Qckers kreeg 1 stem. Werkverschaffiug 7. Voorstel tot het voortgaan met de werkverschaffing. De Voorzitter geeft hierop een toe lichting. Nadat de gemeenteraad be sloten had met de werkverschaffing te beginnen, hebben B. en W. een schrijven gericht tot den Minister en hem gevraagd om een subsidie in de kosten te verleenen. Hierop is van den Minister een schtijven ingekomen waarin deze mededeelt bereid te zij" een subsidie toe te zeggen van 50 pCt. der arbeidsloonen en „andere onkosten te betalen, in het vertrouwen echter dat de provincie daarenboven nog 25 pCt. vergoedt. S Er worden enkele bepalingen ge maakt, zoo mogen alleen hoofden van gezinnen en kostwinners worden te De Vereeniging van Huiseigenaren te v.m. Besoijen, die 1.1. Maandag haar zilveren jubileum feestelijk vierde. te geven van 5°/# voor weiland en l0°/0 voor bouwland. De heer Donken vraagt wat het land gewoonlijk opbrengt. De Voorzitter antwoordt, dat dit bij iedere verpachting verschillend is. Dhr. Donken wijst op den slechten toestand. Indien de gronden hoog gepacht zijn, vindt spr. een vermin dering van 5—10% slechts weinigen dan had de korting z.i. wel wat groo ter mogen zijn. Spr. is het niet met de voorzitter eens, dat de toestand voor het weiland niet zoo ongunstig is geweest, integendeel zij die er melk koeien op na hielden, hebben ook verlies geleden, want de melkprijs is zeer laag. Weth. v. d Schans zegt, dat de voorste perceelen feitelijk te goedkoop verhuurd zijn, de achterste echter zijn duurder, doch het is moeilijk om een uitzondering te maken. De heer Donken merkt op. dat de voorste perceelen veel slechter van qualiteit zijn. De heer de Graaff vraagt hoe lang het geleden is, dat het land verhuurd is. De heer Donken antwoordt, dat dit twee jaar geleden is. Het voorstel van B. en W. wordt met alg stemmen aangenomen. 3. Voorstel tot verbouwing van het Gemeentehuis. De Voorzitter licht dit punt nader toe; Spr. acht het meer dan tijd om naar meer ruimte uit te zien, de plaats die men in het raadhuis hetft, is veel te beperkt en alle hoeken en kasten zijn volgepropt. Er moet beslist een ruimte worden bijgebouwd, waarin hei archief kan worden ondergebracht. Spr. wijst op den onmogelijken toestand dat het archief in een brand weerhuis geborgen is. Spr. heeft de zaak besproken met den heer Kiijn, de eigenaar van hel gemeentehuis. Deze is bereid om een kamer bij te bouwen van 4 bij 3.5 M., mits de gemeente hiervoor een bedrag van f 125 per jaar betaalt. De huur termijn ioopt nog 6 jaar. Spr. vindt het bedrag nogal hoog, doch daar staat tegenover dat het gemeentehuis indertijd zeer goedkoop gehuurd is. Daarom mag den heer Kiijn nu wel een tegemoetkoming verleend worden. In de tegenwoordige secretarie kan alles n'.et geborgen worden, alles is vol. Natuurlijk zal er aan de inrichting van het te bouwen lokaal nog wei f 100 moeten worden ten kosten gelegd, doch dit alles kan zoo eenvoudig mogelijk gebeuren. B. en W. stellen voor te besluiten het te bouwen lokaal te huren. Op een vraag van den heer Donken antwoordt de Voorzitter dat 't raadhuis indertijd voor 25 jaar gehuurd is, 19 jaren zijn hiervan thans om. De heer de Graaff is van meening dat het raadhuis in het centrum der gemeente, dus in Eethen thuis hoort. Spr. vraagt of hit niet mogelijk is daar het archief in te richten. De Voorzitter acht het zeer bezwaar- geeft aanleiding tot allerlei moeilijk heden. De verzorging en het toezicht kan nooit voldoende zijn. De heer de Graaff geeft toe dat het moeilijk is, doch spr. blijft erbij dat het een stap nader zou zijn om een vast raadhuis in Genderen te krijgen, De heer Donken is van oordeel dat het nu de juiste tijd zou zijn om in Eethen een raadhuis te bouwen, mits de tijdsomstandigheden niet zoo slecht waren. Gezien echter de steeds gunstiger wordende toestand van de financiën der gemeente vindt spr. onderhand de tijd gekomen om tot den bouw van een raadhuis annex burgemeesters- woning over te gaan. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 1 tegen 4 stemmen alleen wethouder v. d. Schans stemde voor. De voorzitter betreurt het dat het voorstel is verworpen, spr. zegt wel een voorstander te zijn om de geheele secretarie te verplaatsen, doch niet om dit gedeeltelijk te doen, zoodat er niet voldoende toezicht meer gehouden kan worden. Voorstel tot het bouwen van een gymnastieklokaal te Ba'broek. De voorzitter licht toe dat indertijd aan de Zangvereeniging te Babilo- ntënbroek subsidie is verleend voor het bouwen van een lokaal. Men heeft alle mogelijke moeite gedaan om de goedkeuring op dien bouw te krijgen, doch het is niet gelukt. Spr heeft daarom de betrtff;nde autoritei ten hierover geraadpleegd, en gevraagd of een gymnastieklokaal voor een plaats als Babilonië broek wel aan zulke hooge eischen behoefde te vol doen. Men heeft spr. daar gezegd dat de regeling voor een gemeente, die geen centraal punt heeft, niet van kracht is. Daarom stellen B. en W. thans voor opnieuw tot verbouwing te be sluiten op dezelfde voorwaarden. Spr. heeft de zaak ook reeds met den inspecteur van het onderwijs be sproken. Mochi het eventueel weer niet worden goedgekeurd dan zal de gemeente bij de Kroon in beroep gaan. De heer Vos vraagt of de overeen komst nu hetzelfde blijft, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. Het voorstel wordt aangenomen. 5. Benoeming leden Burg. Armbe- voor Eethen worden aanbevolen de heeren J. B. Burghout (attr.) en W. G B. Branderhorst. Het aftredend lid wordt met alge» meene stemmen herkozen. Voor BabÜonlër.broek worden aan bevolen de heeren A. Vos (aftren Stravers. Het aftredende lid wordt herkozen met 4 stemmen, 1 stem blanco. Voor Drongelen worden aanbevolen de heeren M. de Haan (aftr) en j. v. d. S elt. Met algemeene stemmen wordt het aftredend lid herkozen. Voor Genderen worden aanbevolen werk gesteld en wel tegen een uur loon van 24 ct. De premie volgens de ziektewet dient de gemeente op de arbeiders te verhalen, het rijk draagt hierin niet bij. Na een termijn van 4 weken kan de declaratie worden ingediend. Er moet een bewijs worden overgelegd, waaruit blijkt dat uit waterstaatkundig oogpunt geen bezwaar bestaat tegen het werk. Na het ontvangen van dit schrijven is spr. naar den Haag gegaan teneinde de zaak mondeling te bespreken. Op de eerste plaats heeft spr. gevraagd wat de Minister bedoelt met 50 pCt. te geven in het vertrouwen dat ook de provincie 25 pCt. bijdraagt. Wan neer de provincie niets geeft, hoe staat de zaak dan Het antwoord was dat wanneer de provincie niets geeft, men nog eens kan aankloppen bij den Minister, die dan nog verdere subsidie zal overwegen. Ook heeft spr. gevraagd of die bepaling omtrent hoofden van ge zinnen wel geheel juist is, stel b.v. dat een al bejaarde vader een flinken sterken zoon heeft, zou dan de vader moeten werken Hierop werd geant woord dat de verordening het wel vereischt, doch wanneer de gemeente de verantwoordelijkheid op zich wil nemen, kan zij den zoon als kost winner beschouwen. Mecht het zijn dat enkele zoons thuis nog bijver dienen. dan moet hie mede bij het bepalen van het loon van den vader op de werkverschaffing rekening wor den gehouden door zijn arbeidstijd b.v te verkorten. Iemand die op de werkverschaifi ig werkt verdient niet meer dan f 12 tot f 13. Spr. heeft nog geprobeerd de toe zegging te krijgen, dat een subsidie wordt toegekend vanaf den dag, dat de werkverschaffing begonnen is. Dit zal nog worden overwogen, mocht het echter niet kunnen dan zal de subsidie verleend worden vanaf 14 jan. De bepaling dat een bewijs moet worden overgelegd, dat het werk geen water staatkundige bezwaren heeft, is van geen beteekenis daar het geen rivier- keerende dijk betreft. Op deze ver klaring behoeft dan ook niet gewacht te worden. Aan Ged. St. is reeds gevraagd ot zij bereid zijn 25% in de kosten te vergoeden. Spr. telt voor met de werkverschaf fing nog wat verder te gaan en daar voor B. en W. weer een blanco crediet te verleenen. De heer Donken had liever gezien, dat het toezicht ook geschiedde door een inwoner. De Voorzttter zegt, dat de opzichter een zeer deskundig persoon moet zijn, die meer zulke werken heeft uitgevoerd. Spr. heeft er een onderhoud over gehad met den heer Hoffman van den Prov. waterstaat, doch ook deze wist geen geschikt persoon aan te wijzen Daarom hebben B en W. het niet durven wagen het werk zonder des. kundig toezicht uit te voeren. Spr. geeft toe, dat er misschien iemand in de gemeente is die het zou aandurven en misschien ook zou kunnen, maar hij dit werk mag geen sprong in het duister worden gedaan. Bovendien is het te vreezen, dat iemand uit de plaats zelf niet het noodige prestige heeft. Spr. wijst er op. dat alle andere werklui gemeente naren zijn. De haer Donken vindt het niet zoo moeilijk een geschikt iemand te vinden. De Voorzitter zegt, dat het voor buitenstaanders niet zoo moeilijk lijkt, doch staat men ervoor dan ziet men de moeilijkheid pas. De heer de Graaff vraagt wat of B. en W. nu van pian zijn. De Voorzitter zegt, dat het in zijn bedoeling lag om den dijk in Dron gelen te verbeteren, voorzoover als die in de gemeente ligt, dus tot aan de Meeuwensche sluis. Ojk op andere plaatsen moet de dijk nog worden afgegraven, waar men zal beginnen, weet spr. nog niet. De toestand in Drongelen is allertreurigst, de dijk is op sommige punten zoo smal dat er geen auto's kunnen pas- seerenhij zal belangrijk verbreed moet worden. "De dhr. de Graaff wijst op drn slechten toestand van het stuk van W. Schilders tot v. d. Assem, ook dat moet zeker verbeterd worden. Spr. zou ook in de polder in Meeuwen en ploeg aan het werk willen stellen. De heer Vos vraagt of er geen be zwaar is om op verschillende plaatsen te werken, met het oog op het toe- zicht. De Voorzitter deelt dit bezwaar niet. Weih. v. d. Schans vindt het best om op 2 punten te beginnen. Aldus wordt besloten en B. en W. wordt hiervoor een blanco crediet toegestaan. 8 Begrootingswljzigingen. Wordt goedgevonden. Daar het Armbestuur te Drongelen besloten heeft een huis te verkoopen moeten enkele schatteis benoemd worden. Benoemd worden de heeren H. Vos, G. Haspels en J. v. d. Stelt. van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt en de voorzitter sluit de vergadering. HAARSTEEG. Donderdagavond kwam de gemeente raad van Haarsteeg In voltallige ver gadering bijeen. De Voorzitter gaf een overzicht van de belangrijkste g b urtenissen die in het afgeloopen jaar hebben plaats, gevonden. Een verzoek om subsidie var. Mej. de Haan, Verloskundige te Heusden, werd aangehouden tot de volgende begrooting, evenals een verzoek om pachtverlaging van alle landbouwers van Hedikhutzen. Besloten werd een verordening in te stellen betrtffende het verwijderen van rupsennesten. De Voorzitter deelde mede van verschillende zijden klachten te hebben gehad omtrent het niet aanwezig ztjn van den secretaris gedurende de spreekuren. Spr. heeft een onderhoud met den secretaris gehad en deze heeft toegezegd voortaan op de ge- stelde uren aanwezig te zullen zijn. Ook in den chaos die ter secretarie was ontstaan door het niet op de vereischte manier doen van betalingen, zal verbetering worden gebracht, (Uitvoerig verslag in 't volgend nummer NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 22 januari 1931. In de gisterenavond gehouden raads vergadering kwamen aan de orde Rekeningen over 1929 en begrootin gen voor 1931 van de Godshuizen Verzoek van Mej. M. Lamark, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Openb. Schooi. Benoeming van een onderwijzeres aan de Openb. Lag. Schooi. Vaststelling der vergoeding bedoeld in art. 101 der L. Onderwijswet 1920, aan de bijz. scholen over 1929. Verzoek van het Bestuur der Bijz. scholen om een voorschot op de hier- voor genoemde vergoeding over 1931. Vaststelling van de verordening djr geldende strafverordeningen (art. 178 Gem. wet.) Verzoek om restitutie rioolbelasting. Verzoek Jong. Vereen. Eben Haëzer om te gebruiken een lokaal der v.m. Mulo—schooi. Voorstel van B. en W tot wijziging der Gem begrooting 1930 H.M. de Koningin Moeder heeft aan het Prot. Diaconessenhuis doen toekomen een gift van f 100.— Het water in de Maas is gelukkig weer in de bedding teruggekeerd, zoo- Eenig Importeur E. Ostermann Co*9 Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Ge. A. G., Düsseldorf

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 7