Hurl, sehoeniidustrii in *P Hero H. Kolsteren-Lagarde Koekjes H. Kolsleren-Laêarfle, ia de Grootestraat No. 323 oei Posmanioor (voorheen Stationsstraat) TH. LÖWENTHAL. [JK Ziek Huiduitslag. s. derde blad. Mfl rekt, eei :ent. rou Specialiteitsartikelen H. de Bont-v. Huiten Pensé's in relletjes van 5 stuks. GRAMAPHOONS en GRAMAPHOONPLATEN. 15.1 .5 e Zaterdag 24 Jan. 31. 54e Jrg. uet jaar 1929 was voor het zaken- en in het algemeen, en ook voor de L hoenindustrie in het bijzonder, met ht Wel bracht de langdurige en i eno'e nawinter stagnatie in ver tillende bedrijven, maar met de len- sc er ook nieuw leven in han- 4 cenl 43 9 19 Ï9 1 '/ittrti 19 cl 98 cl. te kwam 1 en industrie. De economische toe- JLd bleef vrij gunstig tot op 29 Oc- ,((ber van dat jaar, toen een herfst- ■orin op de New-Yorksche beurs de s °lj0og opgedreven koersen van de efeste aandeelen tientallen procenten "inlaag deed tuimelen en de malaise- Inode inluidde, welke nog heden in steeds sterkere mate het economisch f ven in vrijwel alle landen ont dicht. In het jongste nummer van pe Zakenwereld" vinden we ver geld, dat de gemiddelde koers van de 150 voornaamste aandeelen op de imsterdamsche beurs vanaf dien pa- ïhtei niekda nog gedaald is van 200 tot pl.m. 130% op 29 Dec. j.l. Na Nieuwjaar trad een zwakke stij- fljng van sommige koersen in, zoodat «het gemiddelde op 16 Januari j.l. 139 i was. Toch viel reeds in 1929 voor de schoenindustrie een ongunstig ver schijnsel te constateeren en wel een scherpe daling van den uitvoer. In t928 konden de groote fabrieken mooie export-orders boeken en maak ten daardoor de binnenlandsche jjjarkt ruimer, wat ook de fabrieken, velke alleen voor de binnenlandsche markt werkten, ten goede kwam. Verhooging van invoerrechten in meerdere landen, deed onzen uitvoer van schoenen dalen van pl.m. 4 mil- lioen gulden in 1928 tot 3.4 millioen in 1929, een daling welke zich in '30 heeft voortgezet en des te ernstiger is, naarmate de invoer naar ons land, in verband met de betrekkelijk lage invoerrechten, nog steeds toeneemt. In 1929 was de invoer van buiten- landsch schoenwerk ruim 300.000 grooter dan in 1928 en bedroeg niet minder dan 8.3 millioen gulden. Toch kon de binnenlandsche productie in 1929 zich vrijwel op peil houden, doordat n.l. het verbruik van schoe nen in ons land steeg yan 12.900.000 paar in 1928 tot 13.700.000 paar in 1929, hetgeen een waardevermeerde ring beteekende van 48.6 millioen gulden in 1928. tot 49.6 millioen in 'j 1929. We zien hieruit, dat iedere Ne- 6 derlander groot en klein gemid deld bijna 2 paar schoenen per jaar noodig heeft voor een bedrag van ongeveer 6.25. In 1929 werkten op de 203 in de statistiek opgenomen fabrieken van ons land 10.500 menschen, die ruim 9 millioen paar schoenen fabriceer den; deze cijfers zijn vrijwel gelijk ¥T aan die van 1928. Ook in de ver dee- UW ling over de verschillende centra kwam weinig verandering. Letten we op de aantallen paren, in alle onder nemingen met een jaarproductie van 1000 paar en meer gefabriceerd, dan krijgen we in volgorde: Kaatsheuvel ftf met 1.133.000, Tilburg met 1.129.000 Wli en Waalwijk met 1.097.000 paar. Letten we op den afzet van schoe nen, dan wordt de verhouding iets ƒ4 p gewijzigd, doordat bij Waalwijk de vlv afzet grooter was dan de productie, bij Kaatsheuvel en Tilburg omge- Rkeerd. De cijfers ontloopen elkaar zóó [weinig, dat we kunnen zeggen, cal de drie genoemde plaatsen in hoeveel heid een gelijke productie hebben; ruim 1 millioen paar per jaar of 20.000 paar per week. Oisterwijk wist het millioen paar op 7000 paar te naderen. Daarna volgt Dongen met 861.000 paar, Nijmegen en omstreken met 789.000 paar, Hilvarenbeek, Moerges- r/f tel, Giize-Rijen, enz. met 756.000 paar, Lltlalle plaatsen in Noord-Brabant bui ten de districten van de Kamers van Koophandel en Fabrieken van de Langstraat en Tilburg h^ebben té za aien slechts, etxi jlurauctie van 69C.000 paar, war trvan meer dan de ïelft waarscb voor Eindhoven e.o. In gp -tangstraat zijn nog van belang: Loon-op-Zand237.000 paar, Sprang- Capelle: 186.000 paar en Drunen. 144.000 paar. In het geheele gebied van de Kamer van Koophandel en Fabr. voor de Langstraat, zijn ruim 3.5 millioen, in dat van Tilburg en omstreken 2.8 mil- iieen paar vervaardigd, in de andere plaatsen van Noord-Brabant 690.000 paar, buiten Noord-Brabant 2 mil lioen paar. Staat dus de Langstraat reeds door de geproduceerde hoeveelheden bo venaan, ze domineert veel sterker in de statistiek, welke niel het aantal paren, maar de waarde tot grondslag heeft. Deze maatstaf is veel zuiverder ten eerste wordt onder den naain „schoenwerk" te veel ongelijksoortig ten onvergelijkbaar materiaal saamge- vat, dan dat men zou kunnen volstaan met eenvoudig de aantallen paren te tellen; ten tweede, zal een gemeente of streek, waar de meest-waardevol- le industrieproducten worden ver vaardigd, altijd den toon aangeven in productie en fabricatie en alleen reeds om die reden, vooraan moeten worden genoemd, (vergel. de reputatie van onze Friesche boter en die van de Noord- of Zuid-Hollandsche kaas, of schoon Friesland meer kaas produ ceert dan Noord- of Zuid-Holland). Ook om een andere, zeer belang- ïijke sociaal-geografische reden, moe- Pains Tomaten Catsup Capres Champignons Asperges Tuinboonen Schorseneeren Brusselsche Spruiten Bleekselderij Appelmoes. Aanbevelend, Grootestraat 201 Waalwiik. 8lj ons verkrijgbaar het bekende JOZO-ZOUT. ten wij de waarde der productie als den voornaamsten maatstaf beschou wen; het vervaardigen van een hoog waardig product stelt niet alleen de hoogste eischen aan de z.g. vakraen- schen, hetzij patroon, hetzij arbeider, maar geeft ook de meeste arbeidsge legenheid, wat voor de sterk groeien de bevolking van Noord-Brabant van het hoogste gewicht is. De waarde van het geproduceerde schoenwerk bedroeg in de Langstraat ruim 21.5 millioen gulden, zijnde de helft van de geheele Nederlandsche productie, m.a.w. in Waalwijk, Kaatsheuvel, Dongen en omliggende plaatsen wordt voor een gelijke waarde aan „schoen werk" geproduceerd als in het geheele overige deel van ons land. Bovenaan staat Waalwijk, dat voor ruim 7.5 millioen gulden ver- koopswaarde produceerde (en voor ruim 7.7 millioen gulden verkocht), Kaatsheuvel, Dongen en Tilburg, wel ke elk een productie hadden van pl.m. 5 millioen gulden, Oisterwijk van 3.5 millioen, Hilvarenbeek en Moergestel van ruim 2 millioen, Eindhoven e.o. eveneens; Nijmegen dat voor zoowat 2.5 millioen gulden fabriceerde, Loon- op-Zand met een productie van 1.2 millioen, Drunen, Sprang-Capelle, enz., samen voor 1.9 millioen en dan zijn er nog verschillende plaatsen met een kleinere productie, welke niet af zonderlijk worden genoemd. huis bouwt, door dat van een ander af te breken. Dit was het standpunt van de z.g. Mercantilisten in de 16e, 17e en gedeeltelijk nog in de 18e eeuw toen b.v. een Frederik de Groote van Pruisen het gevleugelde woord sprak ,Quand on agit contre l'étranger, on agit pour la nation. Wannéér men een ander land benadeelt, bevoor deelt men zijn eigen volk." Een dergelijke stemming, uit een verkeerd inzicht of uit naijver gebo ren, treft men overal aan, tusschen de eene en de andere stad, tusschen dor pen onderling, tusschen concurree- rende fabrikanten, tusschen werkge vers te eener en werknemers te ande- rer zijde, enz. Geen van de partijen kan er bij win nen, wel verliezen. Is dit een stelre gel, overal en altijd geldig, nooit mis schien is dit elkaar afbreken gevaar voller geweest dan op den dag van vandaag, nu alle krachten moeten worden aangewend om economisch staande te blijven. Groote fabrieken ktinnen niet exporteeren, andere zien de binnenlandsche markt bedreigd door bijna vrijen invoer van goedkoop buitenlandsch schoeisel, allen worden in hun bestaan bedreigd door het om laag gaan van den levensstandaard. Iedere mensch, hetzij patroon of ar beider, elke fabriek, groot of klein, duur of goedkoop schoeisel vervaar digend, iedere industrieele gemeente, in of buiten Noord-Brabant gelegen, heeft een eigen functie in het maat schappelijk productieproces. Alleen wanneer alle deelen en deeltjes van 't industrieele organisme elkaar aan vullen en met elkaar samenwerken, kan onze nijverheid de zware crisis j van dezen tijd te boven komen, om I daarna, naar we hopen, des te heer lijker op te bloeien. Waalwijk, 19 Januari 1931. G. J. DE VRIES. (Cijfers ontleend aan het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek (25e jaargang, afleve ring 12). bh* Grootestraat Telefoon 109. HF.T ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEEDING door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep. Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoesti in al deze gevallen zullen Mijnhardt's Poeders. U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. WiJ zijn ruim gesorteerd in als: SchutmWransjes Choc. BS ons Dessertspiits Amandettes Cané's Za- nsche Oublie Choc. Waaieis Vanille Waaiers enz. IETS NIEUWS Korff's Fosco! Aanbevelend, Grootestraat 201 Waalwijk. gebruik gemaakt, terwijl werd beslo ten in het voorjaar nog twee sprekers te laten komen. De voorzitter sloot hierna met een dankwoord de vergadering, terwijl de leden nog eenigen tijd in gezellig sa menzijn te zamen bleven. De vergadering kenmerkte zich door geanimeerde discussies en een gezellige sfeer. „De Witte Raaf." in ons nummer van 11. Zaterdag hebben we als onze meening gegeven dat bet werkelijk voor ons een wide raaf is, dat „De Witte Raaf" onze plaats komt bezoeken En wij baseerden onze meening op die van ooggetuigen in Den Bosch en Tilburg, op hetgeen we zelf van tooneel, costumes enz gezien hadden. Maar niet minder spreken daarvoor de uitstekende recensies, die we in bladen van elk genre aantrtffen, We zullen er enkele aanhalen: .De Maasbode"Het heef' geen zin iedere scene apart te normen; zij zijn alle vol harmonie van klank kleur en lijn. Ai wie houdt van een beschaafd, geestig en cha>maot amusement, kun- nen wij aanbevelen „De Witte Raaf" met een bezoek te vereeren. „Nieuwe Haarlemsche Courant"Wat ook zoo sympathiek stemde was, dat Piet Holman niet alleen sprak over Maandag naar „De Witte Raaf", waar niet alleen de conferencier, de caba retiers u zullen boeien, maar ook de 12 schitterend gemonteerde scenes groote voldoening zullen schenken, zoowel wat decors als costumeering van elk der nummers betreft; n.l bij elke scene afzonderlijke decors en costumes en daarbij hoogst matige prijzen Liedertafel Oefening en Vermaak. Algemeene Jaarvergadering der Liedertafel „Oefening en Vermaak" op Zondag 25 Jan. ten 12 uur. Agenda 1. Notulen. 2. Jaarverslag Secretaris. 3. Penningmeester. 4. Benoeming Controle Commissie v. d. boeken v. d. Penningmeester. 5. Verkiezing twee Bestuursleden wegens peric dieke aftreding van de heeren L. Knepflé en H van Heijst. 6. Verkiezing nieuw bestuurslid (vacature J. Princen.) 7. Diverse besprekingen. 8. Rondvraag. Concert Luiertafel. In ons verslag van het concert van 1.1. Miandag verzuimden wij'ot onzen spijt een speciaal woord var> hulde te brengen aan den heer jan Verhoeven, die op zoo meesterlijke wijze de solisten accompagneerde en waarvoor de voorzitter var Oefening en Vermaak hem terecht namens solisten, lieder tafel en publiek hartelijk dankzegde. Wij sluiten ons bij dit dar kwoord gaarne aan. zijn accompagnement was in eik opzicht subih m Militaire Zaken Naar het Bureau van Militaire Zaken ons meldt, zal in Juni a s. het jaar- lijksch onderzoek plaats hebben van gewone dienstplichtingen der lichtingen I9i9 en 1922 Plaats en tijd zullen nader worden bekend gemaakt. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht voor het dienstjaar 1932 bedraagt momenteel 96. Bij de aangifte zijn 41 aanvragen gedaan om vrijstelling van den dienst plicht wegens brpederdienst en 1 als R K. Ordebroeder. Practijkexamen. Voor het practijkexamen Boekhou den van de vereeniging van Leeraren Alle Philips Radio-producten. GLOEILAMPEN - PIANO-MUZIEK Enz. ,n 31 Zooals reeds boven is opgemerkt, houdt het aantal arbeiders niet enkel verband met het aantal gefabriceerde paren, maar ook met den aard van het product. Te Waalwijk werkten in 1929 gemiddeld 1810 arbeiders en ar beidsters (kantoorpersoneel inbegre pen), te Tilburg 1280, te Kaatsheuvel 1250, te Dongen 1130, in alle andere plaatsen van Noord-Brabant samen ruim 3400. Buiten Noord-Brabant werkten slechts 1500 van de pl.m. 10.500 arbeiders(sters) in de schoen industrie. Het is voor den fabrikant (en de arbeiders!) niet enkel van belang, om te weten hoeveel er wordt geprodu ceerd en tegen welk bedrag, maar ook >f de fabriek op capaciteit werkt. Dit is wel niet direct uit de statistiek af te leiden, maar eenige aanwijzing krij gen we wel, als we in het vergelijkend overzicht omtrent de machine-instal latie in het laatst verschenen nummer van het Maandschrift voor de Statis tiek nagaan, hoe b.v. Waalwijk bij 'n belangrijke uitbreiding van het pri mair vermogen der krachtwerktuigen sedert 1926, slechts een geringe ver meerdering van productie had, ter wijl Kaatsheuvel bij een gelijkblijvend primair vermogen der krachtwerktui gen zijn productie sedert 1926 met 30% opvoerde. Uit het feit, dat Waal- wijk's fabrieken meer dan 2 maal zoo veel krachtvermogen hebben als die van Kaatsheuvel en die van Dongen U/s maal zooveel, mogen wij gerust afleiden, dat Waalwijk, Dongen (en Tilburg) aanzienlijk meer konden produceeren dan ze thans doen. In elk geval zien we ook nu weer, dat het zwaartepunt der schoenindu strie, van welken kant men ze ook bekijkt, steeds in Midden-Brabant ligt: de Langstraat No. 1, Tilburg e.o. No. 2. Aan bovenstaande objectieve, be schouwingen, waarbij ik zooveel mo gelijk de statistieken liet spreken, meen ik nog een kleine opmerking te moeten vastknoopen. Een Fransch spreekwoord zegt: Charité, bi en or- donnée, commence par soi-mêine, wat in het Nederlandsch minder nauwkeurig wordt vertaald door: 't hemd is nader dan de rok. 't Fran- sche spreekwoord is in overeenstem ming met het christelijk gebod; van de naastenliefde: de juiste liefde be gint slechts bij zich zelf, wat insluit, dat ze ook anderen omv-at, terwijl de Nederlandsche zegswijze meer dient om een egoïstisch standpunt te verde digen. In het bedrijfsleven moet men in de eerste plaats voor zich zelf (en zijn gezin) arbeiden, wat echter niet uitsluit, dat men ook moet kunnen verdragen, dat bij een ander de zon in het water schijnt. De praktijk van 't leven laat het wel anders zien, er zijn er, die meenen, dat men een eigen PROVINCIAAL NIEUWS, j Waalwijk, 23 Jan. 1931. j Examens Stenografie. Onze 13-jarige stadsgenoote, mej. A. Proveniers, slaagde thans voor hei op 14 Jan te Den Haag gehouden examen i Qictaats'enograaf systeem Pont, resp j met de cijfers 8 8 en 9 Genoemde is binnen den tijd van j een maand geslaagd voor Kantoor stenograaf en Dictaatstenograaf met de allerschitterendste cijfers en dat op zulk een jeugdigen leeftijd. Z!j genoot hare opleiding van den heer D A. Timmermans te Sprang. Universitaire Examens. Te Utrecht slaagden voor 'I candidaats examen geneeskunde D. A. B Blokhuis te Roosendaal (vroeger te Waalwijk). L. j. Ebben te Helmond en J. R, L. Roding te Tilburg R. K. MIDDENSTANDSVER- EENIGING. Verslag algemeene vergadering R.K. Middenstandsvereeniging, gehouden Woensdag 21 Januari 1931 in Hotel Verwiel. Des morgens te half acht werd in de parochiekerk van St. Jan door den ZeerEerwaarden Heer Pastoor een H. Mis opgedragen voor de leden der i vereeniging. Des avonds te half negen opent de Voorzitter in Hotel Verwiel de ver gadering met den christelijken groet en heet de aanwezigen welkom. Hij geeft kennis van de ingekomen be richten van verhindering en betreurt het, dat de geestelijke adviseur de ver gadering niet kan bijwonen. Besloten werd 10.ter beschik king te stellen voor het Santosfonds. Na de vaststelling der notulen wordt besloten tot toelating van 22 nieuwe leden. De aftredende bestuursleden, de heeren de Leyer en van Eyckelen- burg, worden herkozen. Hierna wordt medegedeeld dat de organisaties der winkeliers, bouw- patroons en slagers zijn gefundeerd, de organisatie der vergunninghouders is nog in voorbereiding. Door de af- deeling winkeliers is 150.beschik baar gesteld voor liefdadige doelein den. Uit het jaarverslag van den Pen ningmeester blijkt, dat de kas sluit met een voordeelig saldo van 147.56. De penningmeester wordt voor zijn financieel beheer onder dank gede chargeerd. De Secretaris brengt het volgende verslag uit: Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op, en bij jeukende of vocht-afscheidende uitslag en eczema bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. décent" maar ais leider gerust ver i. d. Handelswetenschappen slaagden de heeren G. Baaijens te Heusden en Th. v. Delft te Drunen, beiden geno ten hun opleiding aan den R K. Mid delbaren Handelsavondcursus alhier. antwoordelijk kan b'ijvesi voor de even beschaafde als interessante voorstellir g De voorzitter spreekt namens de vergadering een woord van dank voor het uitgebrachte verslag. Besloten wordt het bestuur op te dragen een reglement te ontwerpen, regelende de verhouding tusschen de standsorganisatie en de vakafdeelin- gen. De afdeelingen zullen worden ge subsidieerd met 1.50 per lid. Van de rondvraag werd een druk „Nieuwe Atnhemt-che Courar.i" Gisteren reed de groote Chevrolet— wagen Gelre's hoofdstad binnen en 's avonds het tl in den schouwburg „De Witse Raai" haar weikeliik gio rieuse entree gemaakt. Het publiek heef! het zestal met lang aanhoudend applaus gehuldigd. „Bossche Courant"Want zoo goed ais een witte raaf iets zeldzaams is, mag hetgeen hij (Pie! Holman) en zijn kunstzinnige makkers aanbieden in een bonte afwisseling mei climax erin, aaogemeikt worden als iets zeldzaams op het gebied der vaderlandsche amusement-kunst. „Da Leidsche Courant" Witte Raaf, doe dat, kom nog eens terug en spoedig met een even hoogstaand programma met dezelfde mooie decors, met denzelfden amusanten conferencier en met de overtuiging, dat er ook een soreuk moet bestaan„Bekend maakt bemind". „Nieuwe TiSburgscbe Courant"Maar dit was nu liefde Op bet eerste gezicht om in den s'ijl ie blijven, „De Witte Raaf" heef! onze turten en die der vele aanwezigen stormenderhand ver overd. „Limburgsche Koerier", Maastricht Het optreden van 'net gezelschap „Oe Witte Riaf", zooals het hier dezen avond gebeurde, waarborgt een avond van cverdedd amusement yan een goed, beschaafd en toch pittig karakter, met zeer goede rustpunten van ernst, waarin ook iets diepeis van het leven even doo fl kkert Naast tooneel—actie waren goede declamatie en zangvoordracht fe ge nieten in een milieu van artistieke voornaamheid, welke het geheel voor ledereen tot een iets van harmonische schoonheid heeft gemaakt. „De Morgen", Helmond Voorwaar, het ensemble bestaat uit een stel artisten dat er wezen mag, en we hebben de vorige week een uitvoering van dit gezebchap mogen Dij wonen, waarvan we gaarne de zeer vele goede kwaii teilen willen roemen. De kapitale grappen, de weikelijk kunstzinnige genrestukjes vonden een onverdeelde aandacht van het public k. We gelooven dat wij aan dergelijke recensies, die wij een honderdtal voor ons hebben, niets meer behoeven toe te voegen. Alleen dit, dat wij vertrou wen dat Waalwijk en omgeving nu a s. Maandag ook eens terdege zullen bewijzen, dat men op prijs weet te stehen dat hier op cabaret- en revue gebied eens iets beters iets van hooger plan wordt gegeven. Gaat 't nu niet, dan gaat 't nooit meer. Allen dus a.s. Terrazzo en Kunststeen fabriek Gebrs. Mion. Bovenstaande fi ma, die hare afdee lingen heeft in Tilburg, Dordrecht, Gorinchetn en Waalwijk, zal alhter eene nieuwe fabriek b uwen achter den heer C van Loon. Overal breiden de kunstsleenfabtieken dei fi ma Gebrs. Mion zich utt en dit mogen zij zeer zeker toeschrijven aan de coulante bediening, het eerste klas werk door speciale Itaifaansche vaklieden, die terrazzovloeren, gewapend en ongewa pend beton, houtgraniet, terrazzo goot- steenen, toonbankbladen enz. vervaar digen. Zij mag tegenwoordig gerekend worden tot een der grootste en modern, ste fabiieken op dit terrein in ons land Krakeelende Dames. Donderdagavond gingen in de Mr. v. Coothstr., 2 dames zekere K. en A K. elkaar te lijf, nadat zij eikaar reeds in de fabriek een flinke partij scheld, woorden hadden toegevoegd. Het werd een aardig knockpariijtje, met het gevolg dat beide „dames" aan het hoofd gewond werden. Door de politie is procesverbaal opgemaakt. Een en ander trok natuurlijk de belangstelling van het publiek Dam—wedstrijd. Zaterdagavond 8 uur komt de Titouigsche Damclub tegen de Waal wijksche Damclub een wedsbijd spelen voor de Noordbrabantsche competitie in Hotel Verwiel. Bi'jar ten. Zaterdag 1.1. speelde de Biljartclub „Nooit Volleerd" gevestigd bij den heer P. van Cromvoirt een vriend, schappelijke match tegen de Biljartclub „H. K. B* gevestigd bij den heer Jan Wingels, die als volgt eindigde H. K. B. Nooit Volleerd J. van Boxtel 100 L. de Fol er 56 J. v. d. Griendt 100 v. d. Hoven 83 Heijhuurs 100 Schuurmans 49 C. Wiilemse 100 L. v. Cromvoirt 94 J, van Loon 100 H. Braat 34 J. Speekenbrink 100 M. Leijtens 83 399 Hoogste serie J. v. d. Griendt 26. Jubileum. Wij lezen in 't Vakblad voor de Schoenmakeiii Voor de Firma „A. G Aarts". Kerk straat 113-115. te Amsterdam, is a s. Dinsdag 27 Jan. een dag van bijzondere en gewichtige beteekenis Op di*n dag, herdenkt n 1. genoemde fa het 25-jarig bestaan van den Lederhandel, terwijl het echtpaar „Aarts" het voorrecht geniet dienzelfden datum zijn zilveren huwelijksfeest te vieren. Voorwaar een F, i UOf. Ï8 18 :ent stuursvergadering werden de functies verdeeld als volgt P. W. H. Verwiel, Voorzitter; J. C. van Eyke- lenburg, Vice-VoorzitterC. J. A. van Liempt, Secretaris; J. C. Pulles, 2e Secretaris; J. G. de Ley er, Penningmeester; R. van Mil en P. Dek kers, Commissarissen. Er werden 15 vergaderingen gehouden. Leden Wat het aantal leden betreft mag 1930 een gunstig jaar genoemd worden. In het begin van het jaar meldden zich 7 nieuwe leden aan, die allen werden aangenomen. Het aantal ledeh bleef verder stabiel tot het bestuur besloot in September bij de installatie van den nieuwen geestelijken adviseur door ondergeteekende eens uiteen te laten zetten op welke godsdienstige, zedelijke en materieele gronden de r.k. midden standers zich in een landelijke r.k. organisatie behoorden te vereenigen. Het bestuur meende tot dezen maatregel te moeten overgaan, omdat het hoe langer hoe meer noodzakelijk scheen eens duidelijk en onomwonden een verklaring de wereld in te sturen, dat de katholieke mid denstanders het volste recht hebben zich katho liek te organiseeren. Niemand ontzegt de neu tralen, de socialisten, liberalen of welke poli tieke of economische richtingen ook, het recht zich te organiseeren in de vereenlgingen die hun richting voorstaan en men verwacht van die menschen, dat zij voor hun meening uitkomen. Niet zoo, mijnheer de voorzitter en mijne hee- ren, is het met ons katholieken. De rede, die on dergeteekende op de Septembervergaderlng heeft gehouden, heeft heel wat stof opgeworpen en is aanleiding geworden voor tal van Ingezonden stukken in de pers. Maar wij laten ons daardoor niet van de wijs brengen. Omdat wij katholiek zijn, zijn wij geen minderwaardige burgers. In tegendeel, wij zijn zoo goed als ieder ander en wij laten ons door niets en niemand afbrengen van ons recht om ons te vereenigen in een ka tholieke organisatie, die wij het meest heilzaam achten voor kerk en maatschappij. Wij zijn geen femelende kwezels, mijnheer de voorzitter, maar wij schamen ons ook niet voor ons katho liek geloof, integendeel. Het is volkomen juist gebleken, dat het be stuur eens onomwonden zijn meening heeft ge zegd. Als gevolg daarvan hebben zich wederom 22 middenstanders als lid aangemeld, zoodat de vereeniglng thans 60 leden telt. Daaronder zijn nog niet opgenomen de slagerspatroons, leden van de r.k. vereeniglng van slagerspatroons. Ook omtrent het getal 60 moet nog een zeker voor behoud worden gemaakt, omdat de organisatie j van de vergunninghouders nog niet in het vaatje is, waarin het zuren moet. I Dezer dagen zullen door den Penningmeester de quitanties worden uitgezonden voor de con- j tributle le halfjaar 1931. Alsdan zal het juiste aantal leden der vereeniglng komen vast te j staan. In elk geval kan met bijzondere voldoe- ning worden geconstateerd, dat de R.K. Midden- standsvereeniging een tijdperk van bloei is in- van mijn Algemeene Muziekhandel k Jaarverslag over 1930. Bestuur. Het Bestuur bestond uit zeven leden. Op de jaarvergadering van 21 Januari 1930 waren aan de beurt van aftreding de heeren P. W. H„ Ver wiel, J. C. Pulles en P. Dekkers, die alle drie werden herbenoemd. In de daaropvolgende be- getreden; eveneens moet worden erkend dat het meerendeel der goede Waalwijksche zaken in de R.K. organisatie is vereenigd. Er werden 5 algemeene vergaderingen gehou den. Hoewel de opkomst der leden beter kon zijn, kan de belangstelling toch bevredigend worden genoemd. In de jaarvergadering van 21 Januari 1930 hield de heer de Brabander uit Utrecht een voordracht over de organisatie, die bijzonder in den smaak viel. In het najaar hield de heer de Brabander op verzoek van de afdeeling winke liers een soortgelijke rede in een openbare bij eenkomst. Door het bestuur van de neutrale plaatselijke winkeliersvereniging werd aan het debat deelgenomen. In de vergadering van 20 Februari werd be sloten tot instelling van vakgroepen. Aanvanke lijk bestond voor deze groepen weinig belang stelling. Nadat in de vergadering van 30 Sep tember studiecommissies te dier zaken in het leven werden geroepen is de belangstelling le vendiger geworden. Door commissies en afdee- lingen werd herhaaldelijk vergaderd. In de vergadering van 12 Juni -werd verslag uitgebracht omtrent een instelling der vereeni ging, waarop zij met recht trots gaat, n.l. de R.K. Middelbare Handelsavondschool. Het stemt tot verheugenis dat deze buitengewoon nuttige instelling zich in een gezonden bloei mag ver heugen. In dezelfde vergadering werd besloten voor de leden een verbod uit te vaardigen tot het adver- teeren in programmaboekjes enz. In de vergadering van 30 September werd de nieuwe geestelijke adviseur geinstalleerd en be sloten met St.- Nicolaas de gewone liefdadig heidsloterij te houden. Zooals vorige jaren had deze verloting een mooi succes. In den loop van het jaar heeft de WelEerw. heer Martens de gemeente verlaten. Zijn ijverig werken voor de organisatie zal steeds in aange name herinnering blijven. Met voldoening werd kennis genomen van de in druk verschenen voorschriften van Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogenbosch, vastgesteld 4 November 1930, waarbij aan de rekenplichtige besturen is opgedragen voor de aanbesteding en uitvoering van bouwwerken en onderhoudswer ken alleen in aanmerking te doen komen pa troons, die lid zijn van de R.K. stands- en vak organisaties; terwijl de aannemers dringend worden verzocht de leveranties op te dragen aan in Nederland gevestigde katholiek georgani seerde fabrikanten en handelaren. Aan het slot van dit verslag zij een woord van hartelijken dank gebracht aan de geestelijke en burgerlijke autoriteiten, bij wie het bestuur der vereeniging indien noodig steeds een aandachtig gehoor vond. Ondergeteekende wenscht dit verslag niet te eindigen zonder de leden te hebben aangespoord lid te worden van de R. K. Kiesvereeniging, op dat de middenstand in de plaatselijke politieke vertegenwoordiging de plaats in kan nemen, waarop zij volgens haar maatschappelijke positie recht heeft. 600 l

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 9