Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I IK ril Hf HST m i IJK FEUILLETON i MMW 9 WOENSDAG 28 JANUARI 1931. 54e JAARGANG. 0ngevf erf iiuunji I. die vakkui nu ii|| geld kii er. den t, enige k( den genoijj het hot -re on^j )litiebt» loop te woij de am i beruci te hein Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. HAARSTEEG. Vergadering van den gemeenteraad van Haarsteeg, gehouden op Donder dag 22 Jan. n m. 7 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer C. v. Heereveld, Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter voelde zich verplicht in deze eerste vergadering in 1931 een kort overzicht te geven van wat in het afgeloopen jaar In de gemeente heeft plaats gehad. Als eerste belang rijke feit memoreert spr. de opening der nieuwe school in Hedikhuizen. In April had voor deze gemeente een zeer droevig vooral plaats n.I het overlijden van den burgemeester, die helaas te vroeg van deze plaats werd «^gerukt. Alle middelen werden over wogen om een nieuwen opvolger te krijgen. Spr. zelf is toen benoemd. De ontvangst die de geheel bevolking hem toen bereid heeft, zal hij nimmer ver geten. Spr, 's vurigst verlangen is, dat hij in de toekomst zal kunnen voldoen aan alle toen uitgesproken wenschen. Wij allen zijn echter menschen en hebben gebreken, zegt spr., maar cns streven moet zijn om steeds met elkaar samen te werken voor den vooruitgang der gemeente die ons allen lief is. Vervolgens brengt spr. in herinne ring het besluit van den raad toi electïificatie van Luttel-Herpt en Hedik hulzen. Twee weken voor Kerstmis is het net in gebruik genomen. Ook verschillende zaken van admi nistratieven aard hebben spr. volle aandacht gehad. Tenslotte wenscht spr. allen een zalig en gelukkig Nieuwjaar toe en hij hoopt, dat het nieuwe jaar in alle opzichten naar wensch zal mogen verloopen. Ook de pers wenscht spr. een geluk kig Nieuwjaar Door applaus geeft de vergadering zijne instemming met deze woorden te kennen, De heer Dobbelsteen meent zich tot de tolk der geheeie vergadering te maken door den voorzitter dank te zeggen voor zijn nauwkeurig verslag over 1930 Hij hoopt, dat het hem en zijne familie in het jaar 1931 naar wensch zal mogen gaan. Toen indertijd door den burgemeester het voorzitter schap van den raad aanvaard werd, werd door spr. de hoop uitgesproken, dat hij de goede man op de goede plaats zou zijn. En tot nu toe is deze wensch steeds bewaarheid spr. hoopt dat dergelijke onaangename verwikke lingen als vroeger zoo vaak voor kwamen, zich thans niet meer zullen voordoen, maar dat het de gemeente Haarsteeg naar wensch zal gaan. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Nota van aanmerkingen op de ge meenterekening en idem op de begroo ting. Daar deze aanmerkingen alle van administratieven aard zijn, worden ze in handen gesteld van B. en W. ter beantwoording, nadat de vergadering heeft nota genomen van de gemaakte aanmerkingen. Van Juffr. M. de Haan, verloskundige te Heusden, is een verzoek om subsi die ingekomen, daar deze ook in Hedikhuizen verloskundige hulp ver leent. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit verzoek nader hebben onder het oog gezien.Hieruit blijkt weer eensduidelijk hoe voorzichtig men moet zijn met personen, die buiten de zaak staan, erin te betrekken. Men schijnt te denken, dat deze gemeente en soort liefdadigheidsinstelling is. Inwilligen van dit verzoek zou spr. absurd vinden, dan begint men ergens mee, waarvan het einde nog niet te voorzien is. Op deze manier zou men zich tegenover het publiek belachelijk ma ken het zou een precedent zijn, waardoor de eene na de andere sub sidieaanvrage zal worden ingediend. De subsidie, die aan |uffr Jansen gegeven is. is iets geheel anders. Deze neemt immers ook de zuigelingenzorg waar en het is juist om haar zegenrijke arbeid dat besloten is haar een subsidie toe te kennen. van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLIJYS. 29) Ik ben in dat aartsvaderlijke rij tuigje hierheen gereden om je te ko men afhalen, begon Tony opgewekt; de oogen stralend zoodra hij het meis je zag. Ben je klaar? Je hebt je spul len mee hier naar toe genomen, niet? Ja, antwoordde Hilary, 'n beetje confuus door den stevigen greep van zijn hand en blozend bij het zien van de vreugde in zijn oogen, maar ik; kan tenslotte toch niet meekomen, ik moet hier blijven. Ze slaagde er niet in om haar te leurstelling voor hem te verbergen. Waarom kun je niet komen?, vroeg Tony verwonderd. Ik dacht dat alles afgesproken was en we verlang den allemaal vreeselijk naar je: tante Alice en de baby en ik. Ik zou ook vreeselijk graag met je meegaan; ik had me er ook al zoo op verheugd om weer bij jullie te zijn. Maar tante Marion hier heeft me noo- dig. Ze heeft me gebeden en gesmeekt om te blijven en ik kan het onmogelijk weigeren. Het schijnt haar een beetje minder onrustig te maken en geluk kiger te stemmen, als ik in haar nabij heid ben. Dan wil ik er niet verder bij je op aandringen, verklaarde de goed hartige Tony en er was iets in zijn item, dat Hilary nieuwen moed en kracht gaf. Als dat arme schepsel je hier noodig heeft, mogen wij je niet terughouden. Maar je bezoek aan ons wordt daardoor alleen maar opge schort, hè? Uitstel en géén afstel, hoorWe verlangen alle drie even hard naar je. Nadat je vertrokken was, was het in huis eenvoudig woest en ledig. Hij scheen nog meer te willen zeg gen, maar juffrouw Helen Drivers kwam de hall, waar zij samen ston den te praten in en hij stak direct zijn hand uit ten afscheid. 1 - Ik zal maar „tot ziens" zeggen, hè, zei hij. Je mag niet naar Grantley teruggaan, voordat je bij ons geweest bent. Ik reken er ook op dat je vóór je weer weggaat, nog een keertje voor me poseert; ik ben nog heelemaal niet tevreden over de manier waarop ik je haar geschilderd heb. Schildert hij uw haar? vroeg He len Drivers bruusk, toen Tony weg was. Toen ik zoo oud was als u, had ik ook mooi haar, maar er heeft me nooit iemand gevraagd om het te mo gen schilderen. Hilary keek naar het glanslooze, bijna geheel vaal-grijze haar, naar de groeven en rimpels in het ontevreden gezicht, naar den strakken mond en de harde oogen van de middelste der drie zusters en wéér sloeg een golf van medelijden in haar omhoog. Misschien was het omdat u toe vallig niet met een schilder in aanra king kwam, die uw haar juist noodig had voor een schilderij, zei Hilary bij na verontschuldigend. Meneer Dun bar had rood haar noodig en het mij ne dook juist op het goede oogenblik op Ik geloof integendeel dat de din gen voor u altijd juist op het goede oogenblik komen opduiken en dat zal in de toekomst ook wel het geval zijn, beweerde Helen met onmiskenbare Bovendien wil Juffr Jansen ook Hedikhuizen bezoeken. Spr. meent, dat inwilliging van dit adres stuit op on overkomelijke bezwaren. De heer Dobbelsteen is het met den voorzitter eens.doch meent deze kwestie van den practischep kant te moeten be kijken de begrooting voor 1931 is vastgesteld, dus daar kan niet meer op worden teruggekomen. Spr. zou daarom deze aanvraag tot de volgende begrooting willen laten liggen. Spr. zegt nog te weten, dat Juffr. Jansen wel een subsidie is toegezegd, doch dat zij de ultkeering nog niet heeft gehad. De Secr. antwoordt, dat deze in dén loop van Januari zal worden toege zonden. Weth. v. d. Water is het eens met de woorden van den heer Dobbelsteen en blijft bij zijn voorstel, dat hij in de vorige vergadering heeft gedaan, n.I. om de subsidie van f 200 te verdeelen. De heer van Hemert kan niet inzien, dat hierdoor een precedent gesteld zou worden. Spr. vreest, dat de voorzitter Juffr. de Haan niet voldoende kent. doch hij geeft de verzekering dat ook zij haar taak zeer goed vervult. Wordt besloten dit punt tot de volgende begrooting aan te houden. Adres Pachtverlaging. Adres van alle landbouwers van Hedikhuizen, pachters van bouw en weiland, houdende verzoek tot verla ging der pachten. Door de crisis die er in iandbouw- en veeteeltbedrijven heerscht, is hei niet mogelijk nog rendabele uitkomsten te maken. Het kerkbestuur en veie particulieren hebben hier reeds eer goed voorbeeld gegeven, hetgeen zeer toe te juichen is. Het voorstel van B en W. is om jaloezie. U behoor! nu eenmaal tot de menschen die onder een gelukkig ge sternte geboren zijn. Ik? Hilary lachte, maar inwendig wenschte ze dat haar eigenaardige gastvrouwen hun neiging om bittere opmerkingen te maken en haar eigen leven en omstandigheden met het hare te vergelijken, maar een beetje zou den leeren beheerschen. Ik vind het erg prettig om een slaapkamer te hebben met een uit zicht als dit, zei ze, toen Helen Drivers haar enkele oogenblikken later naar een kleine logeerkamer had gebracht, die als gedompeld scheen in zonne schijn. De kamer lag op het Westen en door het venster had men het ge zicht op een wijde uitgestrektheid van glooiend land en een blauwen hemel koepel erboven. Tusschen de heuvels door zag men een glimp van de vallei en daardoorheen kabbelde een rustig riviertje, waarvan het water door het zonlicht werd omgetooverd tot vloei end goud. Hoe langer ze er naar keek, hoe grooter Hilary's enthousiasme over dit uitzicht werd en ze putte zich uit in bewonderende uitroepen. Ik herinner me dat u d^n eersten keer ook al zoo opgetogen over het uitzicht was, zei juffrouw Drivers schouderophalend, maar ik kan U verzekeren dat je meer dan genoeg krijgt van dat moois, als je jaar in jaar uit, niets anders te zien krijgt. Ik ben het zoo door en door beu en al die patiënten met zenuwen en geen hersens of met teveel hersens en geen zenuwen erbij. En moet u hier blijven om uw zusters te helpen? vroeg Hilary op een toon van belangstelling en sym pathie. Er zit niets anders op wanneer de duivel of Anastasia jle drijft!, ver- het verzoekschrift aan te houden tot de behandeling der volgende begroo ting. De Voorzitter moet toegeven dat de toestand slecht is. Hoewel spr. den boeren een warm hart toedraagt, meent hij deze kwestie in het licht der werke lijkheid te moeien bezien Het ziet er voor de boeren weliswaar niet roos kleurig uit, doch anderzijds moet worden gezegd dat de opbrengst van varkens en vee goed is geweest. Spr. vindt het gevaarlijk om nu reeds te beslissen. Gesteld dat op het verzoek zou worden ingegaan, dan zou de land bouwer met de uiteraard geringe reduc tie toch niet gebaat zijn. Bovendien moet gevraagd worden hoe de uitga ve bestreden zou kunnen worden, daar een verlaging van 10 pCt. een verlies van f 1200.— voor de gemeente zou meebrengen. Er zal een nieuwe belastingbron geopend moeten worden, wat aangezien de regeling nog pas kort is bierzien niet wenschelijk is. Hierom zou spr. het verzoek eerst bij de volgende begrooting willen behan delen. De heer Dobbelsteen onderschrijft deze woorden. Spr. merkt op dat wanneer door inwilliging van hei ver zoek een twintigtal menschen een kleine verlichting zouden krijgen, er misschien honderd er schade door zouden lijden. Weth Winkel zal niet tegenspreken dat varkens- en veeteelt goed zijn ge weest, doch hij wijst op de abnormaal hooge pacht, die door de boeren bijna niet te betalen is. Spr. vraagt zich af waarom andere gemeenten wel reductie zouden kunnen geven, en juist deze niet. De Voorzitter is van meening dat vergelijking met andere gemeenten in deze niet opgaat, andere plaatsen klaarde Helen Drivers droog. Anasta sia is mijn oudste zuster. Zij heeft ons dit allemaal op den hals gehaald. Een familielid liet ons dit huis na en Ana- statia besliste dat het beter was om hier voor niets te gaan wonen, dan ons in de stad te begraven. Maar we moeten pensiongasten of beter gezegd zenuwpatiënten in huis nemen om hier te kunnen leven en Anastasia houdt Euphemia en mij zóó onder den duim, dat we niet veel beter dan sla ven zijn. Enfin. Zoo is het leven nu eenmaal! U zult ons tegen theetijd in den salon vindeneen gelukkige familie En met een narrig lachje verliet He len de logeerkamer en liet Hilary in een gedrukte stemming achter. Nu moet ik nog met de derde zus ter kennis maken, dacht het meisje. Het zal me benieuwen of die ook zoo verbitterd en verzuurd is. En toen ze een half uurtje later de onherbergzame ontvangkamer weer binnenging, vond deze vraag onmid dellijk beantwoording, want bij haar binnentreden stond een kleine bleeke vrouw op uit een stoel bij de theetafel en kwam op haar toe met uitgestoken hand. Ik ben blij u te ontmoeten, be groette ze Hilary op gejaagden, ze- nuwachtigen toon. Ik ben Euphemia Drivers en ik hoop dat we goede vrienden zullen worden. Ik heb een zwak voor jonge meisjes, moet u we ten. Er is altijd een aureool van ro mantiek om hun hoofd. Euphemia's stem klonk heel zacht en haar woorden kwamen toonloos alsof ze een lesje opzei. Er is niets dat me zoo na aan 't hart ligt als de romantiek, babbelde ze na een diepen zucht voort, zonder Hilary gelegenheid te geven een woord te zeggen. Ik heb in mijn eigen leven romantiek gekend en vind het heerlijk om er bij anderen naar te speuren. En ik ben overtuigd dat u ook romantisch bent aangelegd, net zooals ik was in mijn jeugden eigenlijk nog een beetje ben O, maar ik ben heelemaal niet romantisch, protesteerde Hilary lach end, maar inwendig gaf het weëe gedweep van het juffertje haar een ge voel van misselijkheid. Dan heeft het uw leven nog niet beroerd, verklaarde de zielige juf frouw Euphemia met stelligheid. U staat nog voor de poort van het too- verland dat romantiek heet. U smacht nog aan de buitenzijde. Het dametje pauseerde even als om moed te schep pen voor wat ze verder ging zeggen en vervolgde: „Als we elkaar een beetje beter kennen en ik hoop dat dat gauw zal gebeuren zal ik u de tragedie verhalen, die mijn leven in tweeën heeft gescheurd die me gemaakt heeft tot wat u nu hier voor u ziet. Mijn hoop was vernietigd, mijn geluk verbrijzeld; het is een heel droevige geschiedenis en de eenige troost in al die lange, eenzame jaren, is geweest het schrijven van verhalen over ge lukkiger vrouwen dan ik zelf en vaak heb ik zitten schreien bij de gedachte, dat aan de heldinnen van mijn ver beelding al de vreugde beschoren was, die mij ontzegd bleef. O, schrijft u verhalen!, riep Hi lary uit, blij dat zij tenminste aan iets houvast had tusschen al dat maanzieke gezeur. Ik ben altijd ja- loersch op menschen die schrijven kunnen. Ik heb honderden en honderden verhalen geschreven, verklaarde het menschje plechtig. (Wordt vervolgd). fiilwykscbe en Langstraatsche Courant, I

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1