((■lil II «KI "provinciaal nieuws. No. 9- Woensdag 28 Jan. '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. Waalwijk, 28 Januari 1931. JAARMARKT te waalwijk op DONDERDAG 29 JANUARI 1931. (WÜ vestigen er de aandacht op dat morgen gelegenheid zal zijn om in „de korenbeurs" te teekenen op het adres om pachtvermjindering van Domein gronden). HederlandschDultsche Economische Conferentie Ome Schoenen Lederindustrie. Onder de rnbriek „Binnenland" van dil nummer vinden onze lezers een beticht omtrent eene binnenkort te houden belangrijke economische con ferentie tusschen Nederland en DuiSsch- land van welke Nederlandsche com missie o m. de heeren Colijn en Nederbraght lid zijn. Wij vragen hier met nadrukwat hebben de federaties van schoen fabrikanten en. lederfabrikanten ten deze gedaan of zullen zij nog doen, opdat bij die conferentie met de be. langen van de schoen- en lederindu. strie, die met den export van en naar Duitschiand zoo geweldig in de knel zitten, terdege worde rekening ge- houden. Schoen- en Lederfabrikanten weest waakzaam, laat uwe voormannen tijdig al hun invloed aanwenden, omdat de nooden en behoeften onzer industrieën tijdig ter gunstiger plaatse naar voren worden gebracht, zoodat zij kans hebben mede gewikt en gewogen te worden bij die a.s. conferentie. Er is thans belangrijk werk te doen Van groote beteekenis voor de toe komst. Ons artikel omtrent den weder- zljdschen schoenbandel en 't Duitsche invoerrecht kan als leiddraad en steun, voor een eventueele actie dienen. De aandacht van heeren schoenfa brikanten wordt gevestigd op 't vol gende Wij Nederlanders hebben prachtige koloniën. Dus mochten wij daar wel een beetje voorkeur hebben. Dat blijkt in buitengewone mate want: In 1930 werd ingevoerd in Curacao na schoenen voor een bedrag van een millioen twee honderd drie dui zend honderd acht en zestig gulden, daarvan waren er bij uit Nederland voor zes en veertig duizend vijfhon derd acht en zeventig gulden tegen over uit het buitenland weer een mil lioen honderd zes en vijftig duizend rijf honderd negentig gulden. Het is fraai 111 Moet ook ten deze niet iets gedaan worden, door gezamenlijke actie Benoemingen. Bij Kon. besluit van 28 Januari is met ingang van 1 Februari benoemd lot ontvanger der directe belastingen invoerrechten en accijnzen der directie Amsterdam de surnumerair J. D. Moraal van de inspectie Waalwijk. Met ingang van 1 Febr. is be noemd tot onderwijzer aan de Nuts ULO school, de heer L. Elsbach te 'sGravenhage, die vele jaren in Ned.- Indië is werkzaam geweest. Jubileum. Naar wij vernemen hoopt de heer Laurentius van Huiten a.s. Zondag 1 Februari den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren, door Z. D H. Mgr. v. d. Ven, bisschop van 's Hertogen, bosch werd benoemd tot kerkmeester van de St. Antonius parochie, in op volging van zijn vader, wijlen den heer Aart van Huiten. Het zal den geachten zilveren jubilaris zeker niet aan belangstelling ontbreken. Afscheid inspecteur Steegmans. Jl. Zaterdag namen de heeren rijks ontvangers en commiezen uit de inspectie Waalwijk, afscheid van hun inspecteur den Heer J. A. Steegmans alhier, die zooals bekend per 1 Febr. benoemd is te Valkenburg. De Heer Lastdrager uit Kaatsheuvel bracht namens de ontvangers der inspectie dank aan den Heer Steeg- uians voor zijn correct en mensch- 'ievend optreden. Hij sprak namens alle collega s de hoop uit dat het den 'uspecteur in zijn nieuwe standplaats voorspoedig zou gaan. Namens de Commiezen werd den hjspecteur dank gebracht door den Heer Dohmen uit Geertruidenberg voor de goede leiding welke hij steeds beeft weten te geven. De Heer Steegmans dankte voor deze blijken van medeleven en sym- Pathie, en sprak hierbij de wensch uit dat allen veel voorspoed op hunne verdere loopbaan zoudenondervinden. In de zaai Musis Sacrum werd van het personeel een foto genomen. W.S C.—Jubileum. Tot sluiting der feestelijkheden ter gelegenheid van het 25 - jarig bestaan van WSC werd Zondag j.l. in Musis Sacrum een onderlinge feest—avond gegeven, toegankelijk voor ieden, do nateurs en genoodigden. Even na den aanvang nam de heer Vink, voorzitter van het feestcomi het woord om alle aanwezigen welkom te heeten. Hl) maakte van deze gelegenheid gebruik om nog even in het kort de geschiedenis van W.V.—W.S C. na te gaan, alsook om de verschillende feestelijkheden ter herdenking van het 5e lustrum de revue te laten passeeren. Spr. bracht met enthousiaste woor den hulde aan den tegenwoordigen voorzitter der vereeniging, den heer jac. Spijkerman. Hierna dankte de heer Spijkerman voor de hem betoonde hulde en sprak wederkeerig een dankwoord tot het ijverige feestcomité, speciaal de heeren Vink en J. Beerens, voor de prachtige wijze waarop zij de feestelijkheden hebben weten te organiseeren. Ook dankte spr. het .Victoria band" dat ook voor dezen avond weer be reid gevonden was zijn medewerking ie verleenen. Een buitengewone attractie was de i-acter „Corruptie", een zeer vroolijk kluchtspel, dat op het tooneel werd ge bracht door eigen leden der vereeniging. De heeren bleken op de planken even goed thuis te zijn als op het grastapijt, en de klucht sloeg er zoo goed in, dat de spelers zich af en toe niet ver staanbaar konden maken door het ge lach van het publiek. De verdere avond kenmerkte zich door de buitengewoon prettige stem ming en den intiemen geest die er heerschte. De muziek werd weer op uitste kende wijze verzorgd door het „Vic toria"— jaszband uit Breda, dat hier zoo zoetjes aan ingeburgerd schijnt te raken, Zeker is er een groot deel van het succes van dezen avond aan hen te danken. Zij zorgden weer voor prima dansmuziek. De lustrum—viering van WSC heeft in dezen avond een waardig slot gehad. W.G. V." Als slot der feestelijke herdenking van het 35—jarig jubileum heeft de „W G V." in de zaal van den heer C Snijders een onderlinge feestavond gehouden, waaraan een humoristen wedstrijd verbonden was Er heerschte den geheeien avond een prettige stemming, waartoe natuurlijk de aardige solo's en duo's die gegeven werden niet weinig bijdroegen. Maandagavond werd een adspiranten avond gegeven, eveneens in caié „De Korenbeurs". Begrijpelflkerwijs ver maakte de jeugd zich uitstekend. Bouwen In onze gemeente. Het is een voldoening te consta- teeren, dat ondanks de tijden, in onze gemeente de bouwlust niet vermindert. Is men bezig verschillende fabrieken te vergrooten, worden aan Vooreinde, Baardwijksche straat en Burgemeester Smeele-laan verschillende woningen gebouwd :hans vernemen we weer dat langs de Burg. v. d. Klokkeniaan nabij het slation binnenkort weereen drietal woningen zuilen verrijzen. Ontwikkelingsavond. De derde ontwikkelingsavond van den R K. Werkliedenvereenlging zal Donderdag 29 dezer, des avonds te kwart over 7 uur, worden gehouden. De Z Eerw. Zeergel. heer Dr H. van Heesch, Prior der Abdij Grimsberghen bij Brussel, zal alsdan een lezing houden met lichtbeelden en het onderwerp; „Van het oude Egypte naar het Beloofde Land. Groene Kruis." Jaarvergadering van het „Groene Kruis" te Waalwijk, op 2 Febr 1931, des avonds 8 uur in het Wijkgebouw. Agenda 1. Opening door den voorzitter. 2. Notulen der vorige jaarvergadering. 3. Jaarverslag secretaris 4. penningmeester. 5. Verkiezing bestuursleden. Aftredend zijnA. van Gent en A. P. M?yers. (Beiden herkiesbaar). 6 Vacatures: Nieuwiand, Herwijnen. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Liedertafel Oefening en Vermaak'. Het bestuur van deze vereeniging heeft besloten ook dit jaar met de Carnaval wederom 3 amusante soi ées te geven, welke zullen bestaan uit even zooveel gecostumeerde bals, waaraan verschillende attracties zijn verbonden. Elk gecostumeerde heeft op ieder der avonden kans op een waardevolle premie. De Liedertafel zelve zal telkens de soirée openen met een der bekende Straus—walsen. Een prima Jasz—Band en feestelijk versierde zaal zullen de gezelligheid, zooals wij die kennen van vorige jaren, nog verhoogen. Het volledig programma volgt dezer dagen. Jaarvergadering Oefening en Vermaak. Zondag j 1. hield de Liedertafel Oefening en Vermaak in Musis Sacrum hare jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer A. C v. d. Heijden Na opening der vergadering richtte de voorzitter een welkomstwoord tot de aanwezigen, en wenschte allen een zalig nieuwjaar toe. De notulen werden na voorlezing zonder wijziging onder dankzegging goedgekeurd. Door den penningmees ter werd fi ancieel verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de kas een voordeelig saldo had. In de conti 61e—commissie werden zonder stemming benoemd de heeren E. Verdurmen, C de Bont en Bank In de vac. J. Princen werd benoemd da heer jos. de Bont. De aftredende bestuursleden de heeren L. Knejfléen H. van Heijst werden met algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werden nog enkele huishoudelijke punten besproken, waarna de vergadering gesloten werd R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Dinsdag, 20 Januari hield de afd Waalwijk van den Nederlandschen R. K. Bond van Handels Kantoor, en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assis haar maandelijksche ledenvergadering, welke bijgewoond werd door den Heer P. A. van de Ven. lid van het Hoofdbestuur. Op de eerste plaats wenschte de Voorzitter allen een Zalig Nieuwjaar en hoopte dat 1931 voor allen voor. spoedig moge zijn, zoowel op geeste lijk als op tijdelijk gebied en in het komende vereenigingsjaar veel onge organiseerden tot den Bond zouden toetreden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd, waarna de ingekomen stukken werden behandeld, welke tot geen bijzondere besprekingen aanleiding gaven. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat als Kerstgave voor de werklooze leden een flink bedrag ontvangen is en dankte alle leden voor hun getoonde collegialiteit. Mededeeling werd gedaan, dat de aangekondigde Jaarvergadering, welke tevens een feestvergadering zal zijn, gehouden zal worden op Dinsdag 10 Februari a.s. in de zaal van Hotel Verwiel, des avonds 8 uur. Aan deze feestvergadering zullen eenige attracties verbonden zijn o.a. Tombola. Zondag, 8 Februari, des morgens 8 uur zal een H. Mis opgedragen worden, waaronder algemeene H. Communie voor het tijdelijk en gees telijk welzijn der ieden. De Voorzitter sprak de hoop uit, dat allen zonder uitzondering deze H. Mis tot die intentie zullen bijwonen. Daar die feestvergadering tevens benut zal worden voor de propaganda, werd de Heer v. d. Ven uitgenoodigd alsdan als spreker te willen optreden. Deze zegde gaarne zijn medewerking toe. Aan het slot van de vergadering nam de Heer v. d. Ven het woord. Hij wenschte atien namens het Hoofd bestuur 'n Zalig Nieuwjaar en bracht hen dank voor hetgeen ze in 1930 voor den bond gedaan hebben. Ver der sprak hij de hoop uit, dat door een intensieve propaganda te voeren het ledental in 1931 verdubbeld moge worden. Hierna sloot de Voorzitter deze gezellige vergadering. BDe Witte Raaf. Maandagavond gaf het klein-kunst- gezelschap „De Witte Raaf" in „Musis Sacrum" een uitvoering. De zaal was slechts zeer matig bezet. De sprekende films, de vele uit. voeringen en bals van plaatselijke vereenigingen schijnen aan andere opvoeringen, ook al zijn ze van bijzonder gehalte, heel wat afbreuk te doen. Het kleine gezelschap heeft een vlotte en gezellige uitvoering gegeven, die bij het publiek, te oordeelen naar het applaus dat na elke scene weer klonk, terecht zeer in den smaak viel Allereerst mogen we we! noemen den onverbeterltjken conrerencier Piet Holman, artistiek leider van het ge zelschap. Tusschen de scèies wist hl] ons zeer gezellig bezig te houden, terwijl hij ook op het tooneel eenig was; vooral in zijn scène „Grand— Hotel". Winnie Wish zong verschillende aardige levensliedjes. Van de lafereelen brengen wij speciaal naar voren „Heden,Toekomst en Verleden". „Het Zwarte Goud", „Poppenkamer", „Gondolleren", „De Oude Tijd" en „Straatmuzikanten". Bij Griep en Gevatte koude Sanapirtn-tabletten, Buisjes 75, 40, 25 ct. Bij hoesten en Bronchitis Anga siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. Costuums en decors waren prachtig, en de lichteffecten die men wist te bereiken waren fantastisch. In dit verband moeten wij vooral noemen „Het Zwarte Goud" en „Maannacht". Tenslotte mogen wij niet vergeten Leo Kok, den componist der liedjes, die de begeleiding op de piano ver zorgde. Met zijn accordeon-solo had hij groot succes. Over het geheel mogen wij deze eerste kennismaking met Hoiman's gezelschap zeer geslaagd noemen en de voorstelling had dan ook zeker een drukker bezoek verdiend, zooals overal elders 't geval was. De vele pracht.recensies willen wij gaarne onderschrijven. We hopen „de Witte Raaf" nog eens in Waalwijk terug te zien. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 30 Januari 1931, des nam. om 7 uur, ten gemcentchuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van Ged. Staten Goedgekeurd raadsbesluit van 28 Nov. 1930 tot het verleenen van een renteloos voorschot van f 11.160 aan de Woningbouwvereen. „Baardwijk" voor den bouw van 4 arbeiders woningen aan het Vooreinde. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 Dec. 1930 tot uitgifte eener woning met grond aan de Burgemeester Smeelelaan in huurkoop. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 Dec. 1930 tot vei koop van een perceel bouwterrein aan de Baardwijksche Straat aan A. Robben. b. Van Ged. Staten: Besluit tot verdaging der beslissing omtrent de ter goedkeuring ingezonden begrooting 1931. Nota van aanmerkingen, gevallen op de ter goedkeuring ingezonden begrooting 1931. c. Proces verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 16 Januari 1931, 2. Beslissing omtrent het door architect A. J Kropholler ingediende nieuwe raadhuisontwerp. 3. Vaststelling crediet voor uitbrei ding der R K. Bijz. Meisjesschool in de St. Crispijnstraat. 4. Voorstel tot wijziging der bouw verordening. 5. Benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden der stem. bureaux. Herdenking van het I21hjarig bestaan der R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk, op Dinsdag 3 Februari 1931. Programma der feestelijkheden: Plechtige H. Mis opgedragen door den Zeereerw. Heer Modera'tor L. A. Sanders, te 10.30 uur in de Parochie kerk van den H. Johannes den Doo- per te Waalwijk. Zang van oud-leer lingen en leerlingen. 11.30 uur. Inzegening Gymnastiek- gebouw. 7.15 uur nam. Feestelijke bijeen komst in het Gymnastiekgebouw der school 1. Inleiding door den Directeur omtrent wezen en doel van het Hoo- ger Handelsonderwijs. 2. Opvoering van: „De schurken streken van Scapin", van Molière. Personen Argante, handelsman in Napels: Gerard Snels. Octaafzoon van ArganteLam bert Rutges. Sylvester, dienaar van Argante Leo van Mol. Géronte, handelsman in Napels: Marius van Nieuwstadt. Leander, zoon van Géronte: Frans Snels. Scapin, dienaar van Géronte: Adrien van Engelen. Carlo en George, vrienden en hand langers van Scapin: Harry van Mil en Fr. Trommelen. Nerino, handelsman uit Malta: Al- phonse van Delft. Korte inhoud: „De Schurkenstreken van Scapin", van Molière. Dit beroemde tooneelstuk van Jean Baptiste Poqnelin Molière, den groot sten blijspel-dichter aller tijden, werd voor het eerst te Parijs opgevoerd in 1671. De inhoud is als volgt: Twee jongelui hebben gedurende de afwezigheid hun ner respectieve vaders enkele dwaashe den uitgezet, speelschulden gemaakt, huizen gekocht, enz. Door de thuis komst hunner vaders, Géronte en Argan te, zeer in het nauw gebracht, roepen zij de hulp in van een dienaar, Scapin genaamd, die uitmunt door z'n verre gaande geslepenheid en z'n weergaloos talent in het vinden van alle mogelijke en onmogelijke uitwegen, zelfs daar, waar geen mensch raad meer weet. In het eerste bedrijf verneemt Octaaf, de zoon van Argante, een rijk koopman uit Napels, dat zijn vader op het punt is thuis te komen en van plan is, hem tegen z'n wil, in de zaak van Géronte, den vader van z'n vriend Leander, te doen. Bovendien zit hij verlegen met dringende speelschulden die hij niet be talen kan. Leander bevindt zich in de zelfde moeilijkheden. Zij klagen hun nood bij Scapin, die belooft hen te hel pen. In het tweede bedrijf slaagt Scapin erin het geld op vernuftige wijze los te krijgen, door o.a. aan vader Géronte wijs te maken, dat z'n zoon Leander op een Turksch schip is weggevoerd en slechts tegen een hoogen losprijs kan worden teruggekocht. Een handlanger van Scapin, Carlo ge naamd, weet door zijdelingsche bedrei gingen Argante zoodanig schrik aan te jagen, dat deze tenslotte besluit het geld te geven om z'n zoon Octaaf uit z'n moeilijkheden te redden. In het derde bedrijf neemt Scapin wraak op Géronte, daar deze hem bü z'n zoon Leander heeft belasterd. Om z'n doel te bereiken maakt Scapin hem wijs, dat zijn vijanden hem zoeken en z'n huis omsingelen met het doel hem te dooden. Scapin raadt hem aan in een zak te kruipen en zoo zal Scapin hem veilig dwars door z'n vijanden heen thuisbrengen. Scapin brengt nu door 't nabootsen van verschillende dreigende stemmen, Géronte in den waan dat .de vijanden hem omsingelen en dat hij, Scapin, nu de stokslagen ontvangt die voor Géronte bestemd zijn. In werkelijk heid echter ranselt Scapin zelf den ar men Géronte deugdelijk af, hetgeen 'n zeer komisch effect teweegbrengt, voor al op het oogenblik dat Géronte het be drog ontdekt. George, een vriend van Scapin, verklapt onwetend de geheele situatie aan Géronte. Géronte, van alles op de hoogte, is woedend op Scapin en klaagt z'n nood aan Argante. Door de ontknooping van verschillen de familieverwikkelingen, waarbij Gé ronte verneemt, dat z'n vrouw gestorven is, doch dat z'n zoontje nog in leven is en Argante een lang doodgewaand kind terugvindt, zijn beiden tot verzoening met Scapin geneigd, temeer daar zij nu inzien dat hun zoons het geld voor een goed doel hadden aangewend. Tenslotte weet Scapin, door een voorgewend on geval, zoozeer het medelijden op te wek ken, dat Géronte hem ook nog de list met den zak en de stokslagen vergeeft. De avond zal worden opgeluisterd door muziek en zang van oudleerlingen en leerlingen. De genoodigden worden beleefd ver zocht zich in de pauze na het tweede bedrijf te willen begeven naar hel schoolgebouw, waar enkele lokalen tot foyers zijn ingericht. Biljarten. Zaterdagavond speelt in het Café .Centraal" van den heer D. van den Boomgaard prof De Graauw een biljartmatch. Er wordt een partij gespeeld van 600 caramb, met een voorgift van 400 caramb. Voorts kunst- en fantasie- stooten. Nieuwe zaak. De heer Löwentha! heeft ztjn muziek- en radiohardel verplaatst van S'ations- straat naar Grootestraat no 323 Zaterdagavond werd ztjn nieuwe raak, die er werkelijk keurig uitziet, onder groote beiangsteilirg geopend. Naast zijn Philips radioproducten heeft de heer Löwenthal thans ook den verkoop van Philips gloeilampen op zich genomen. Op muziekgebied biedt deze nieuwe zaak een keur van de nieuwste •chlagers, vooral ook uit muslceerende fi ms. De etalage ztet er vooral des avonds met de schitterende verlichting, die volgens het nieuwste jysteem is aan gelegd, keurig uit. Ongetwijfeld zal de heer Löwenthal met zijn nieuwe zaak veel succes hebben, wat wij hem can ook gaarne toewenschen Missienaaikring van Besoijen. Voor de dames van de Missienaai. kring te v.m. Besoijen hield pater Couwenhoven van het Missiehuis der H Familie te Kaatsheuvel j 1 Zondag een zeer goed bezochte lezing Aan de hand van zeer interessante 'ichtbeelden verhaalde de Eerw. Pater van het veelbewogen missie leven op Borneo De lezing werd door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. Onder de pauze werden enkele fraaie handwerken verloot. De opbrengst kwam ten goede aan den Missienaaikring in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. 7 r duum. In de parochie O L. Vrouw begint hedenavond een trlduum ter eere van O L. V. van Lourdes. De oefeningen worden geleid door den Eerw. Pater Rothcff, Missionaris van Cadier en Keer. De Eerw. Pater zal ook enkele avonden een lezing met lichtbeelden houden voor de leden der Broeder schap O. L. V. van Lourdes. Rijkskeuring Dekhengsten. B en W. maken bekend dat in het voorjaar de Rijkskeuring van dekheng sten voor deze provincie zal plaats hebben te Zevenbergen op Vrijdag 6 Februari v.m 9 uur voor type trekpzard. 's Bosch op Vrijdag 6 Februari n.m. 1.30 uur voor lype trekpaard. Waalwijk, Donderdag 17 Februari n.m. llft voor type tuigpaard.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5