Het leven van de Dieren, Werkverruiming. Luxo r-Bios coop. k Hoest, Keelpijn ZATERDAG, ZONDAG en MAANDAG II de Sprekende en Musiceerende film A. L. Brehm fUMMER 400: 514 3740 8389. 200: 1509 7704 8374 10059 18346 100: 806 1208 2910 4987 6252 11227 11254 11855 16182 18292 19653; 20039 20327 20338. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red Mijnheer de Redacteur. Het zij mij, als voortdurend be langstellende in het wel en wee on zer gemeente geoorloofd mijne mee' ning te zeggen over het thans door architect Kropholler ingediende nieu we plan voor een Gemeentehuis. Toen een tweede opdracht voor een nieuw plan aan dezen bekwamen des' kundige werd gegeven, moest een ieder overtuigd zijn, dat wij iets goeds zouden krijgen, maar evenzeer moest het vaststaan dat met het stellen van een limiet van twee ton, wij niets mo numentaals konden krijgen. En het is juist zoo uitgekomen. Architectonisch goed is het m.i. in ieder geval, monumentaal is het in geen enkel opzicht en dat kan ook niet. In de N. Rott. Grt. stond bij een foto van het plan een korte beschrij ving, waarin o.in. voorkwam: „Het moet het machtscentrum van het dorp zijn, dat is Kropholler's eisch, het moet door zijn boven-waardigheid en statie, door zijn massieven bouw, zijn bestemming voor zooveel mogelijk ge- neraties kunnen blijven behouden. Dat moge in het algemeen juist zijn, maar of het eerste hier het ge val is, ben ik zoo vrij te betwisten n.l. dat dit ontwerp door waardigheid en statie, door zijn massieven bouw, zijn bestemming voldoende weergeeft voor een plaats als de onze. Dat deed, geachte redactie, het eer ste ontwerp Kropholler volkomen en het is de schuld van den gemeente raad dat dit ontwerp zulks niet uit drukt en uitdrukken kan omdat te veel op de kosten beknibbeld is en dat voor een dergelijk gebouw; voor een raadhuis, dat door eeuwen moet getuigen van wat leeft en werkt in onze plaats, dat de hartslag moet zijn van ons gemeentelijk bestaan. En zulks waar we toch bij andere gelegenhe den zoo vlot en royaal durven beslui ten en van dergelijke besluiten heeft men maar zelden spijt gehad; wel van verkeerde zuinigheid, zooals de histo rie onzer plaats voldoende voorbeel den aanhaalt. Wij geven tonnen voor woningbouw, wij deinzen niet terug voor vernieuwing van een straat van een ton, van een andere voor 'n halve ton, voor den bouw van een schitte rend slachthuis en wat al meer, maar we stellen aan den ontwerper van een Raadhuis een limiet van twee ton, 'n bedrag waar men een goede fabriek voor bouwen kanIs dat niet mis plaatste zuinigheid. Denkt men er wel aan, dat het voor eeuwen er staan zal, dat de waarde onzer plaats daarnaar voor een groot stuk zal worden afge meten, dat het voor eeuwen getuige nis zal afleggen van de beteekenis onzer plaats in deze dagen en van het inzicht van onzen huidigen gemeen teraad. Heeren RaadsledenLaat af te luisteren naar degenen die U willen wij smaken, dat het een algemeen be lang is, om juist voor een gebouw dat bestuur en gezag moet demonstree- ren, zoo weinig mogelijk geld beschik baar te stellen. Een belang is het voor nu en voor de toekomst een gemeentehuis te heb ben, Waalwijk als centrum der Lang straat waardig, een monumentaal, 'n waardig gebouw, een representatie van onze plaats, zooals zij die ver dient. Wat kan dat overigens bij een leening op langen termijn het gemeen tebudget of de belasting bezwaren? Denkt er aan, dat wij in den loop der jaren wel meer spijt en nadeel gehad hebben van werken waar we te schriel en kleingeestig tegenover ston den, dan van die welke tot stand kwamen op een wijze, zooals wij die in Waalwijk gewoon zijn. Overweeg deze aangelegenheid nog maals met nauwgezetheid, luister niet naar would-be-democratie die men naar voren schuift als het te pas komt, keer terug naar het eerste plan Kropholler, misschien zonder winkel galerij, misschien gewijzigd, maar laat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegen, want het stellen van een limiet en zulk een limiet, heeft den gerenomeerden bouwkundige ge dwongen tot het maken van een ont werp, dat juist door zijn eenvoud niet voldoende demonstreert de beteeke nis in menig opzicht van onze indu- strieele gemeente, noch voor het hui dige, noch voor het nageslacht. Ik hoop tenslotte dat deze woorden er toe mogen bijdragen, dat aan ar chitect Kropholler weer de vrijheid worde gegeven om terug te leeren tot zijn (hetzij inwendig gewijzigd en ver eenvoudigd) eerste schitterend ont werp, doch in iedor geval met behoud van zijn monumentaal, nimmer sto rend front, om te geraken tot een ont werp, dat aan de minimum-eischen die voor deze gemeente daaraan ge steld mogen worden, voldoet. Het thans ontworpen gebouw har monieert m.i. in geen geval met de omgeving en is niet geschikt om ge plaatst te worden op het groote plein dat er voor is vrijgemaakt. Hoe rijmt het zich ten slotte om voor een monu mentaal gebouw twee ton te limitee- ren, -waar het daarvoor benoodigde terrein reeds ongeveer 1 ton vraagt! Laat toch voor dit keer eens alle kliek-politiek, alle kleinzielige na ijver, alle dwarsdrijverij varen en laat het nieuwe Raadhuis geen gedenk- teeken worden van de mentaliteit, die Waalwijk in den jare 1931 beheersch- te. Het is nog niet te laat! Met dank. Een zeer belangstellend ingezetene. aan in gewoonten en zeden Indische en Amerlkaansche reizen voor zaken, zending of Kerkcongressen blijven buiten spel. Dit zijn gedwongen fraaiigheden. Op insinuaties van Prof. Noordtzlj ga ik niet in. ZEd. duldt geen tegen spraak. Met dank voor verleende plaats ruimte. Uw abonné, Ridder doch geen Roofridder, X. Sprang Capelle, Jan. '31. Mijnheer de Redacteur, Nu Ik op talrijke wijzen aan de Ned. Herv. Kerk in onze plaats ziewerken wilde ik wel eens vragen, hoe 't staat met het recht der gemeente op den oren of de torenklok Ik herinner me 1at vroeger de klok ten dienste der burgerij door een lastdrager der ge meente werd opgewonden en bijge houden. Er was toen een afzonderlijk ooortje dat dezen man toegang gaf Heeft de gemeente dat recht niet meer? Heeft zij dat prijsgegeven en waar is Re toegang? is die stlekum verdwenen? is die elders in gebruik genomen Is dat in onderling overleg gebeurd, of hoe zit dat Me dunkt dat velen dat met mij eens zouden willen vernemen. Men moet niet gauw oude rechten prijsgeven. Hoogachtend, X. Mijnheer de Redacteur, In Uw blad van 1.1. Zaterdag las ik dat de Waalwljksche Winkeliersveree. niging onder de agenda-punten van nare a.s jaarvergadering heeft staan Eventueele candidaatstelling voor den Gemeenteraad en in 't jaarverslag van ten Secretaris van den Middenstands bond klinkt ook al een dusdanig geluid. Zoo iets vind ik, geachte Redactie, zeer uit den booze. Eene winkeliers vereeniging moet waken voor de be- langen harer leden, maar moet m.i. als dusdanig buiten de gemeente politiek blijven. Als elke vakvereeniging, elke -dgemeene vereeniging aan politiek gaat doen, dan zal 't wat worden bij de a s. verkiezing en mijn meening is, dat dit de kiem van den ondergang van zulk een vereeniging is. Ik herinner me dat voor jaren in eer algemeene vergadering van Waalwps Helang, door een der leden aan 'i bestuur de vraag werd gesteld of het niet op den weg dezer vereeniging lag om de a.s. Gimeenteraadsverkiezinger eens ter fafel te brengen. Het bestuu* heeft dit voorstel toen met alle krach' bestreden en vastgehouden aan 'i standpunt «geen politiek in de veree niging" en waaraan de algemeene vergadering hare volledige adhaesie betuigde. Dit goede voorbeeld moest m. i gevolgd worden èi door de Winkeliers vereeniging èn door den Middenstands bond en andere vak- en sociale vereenigingen die den lust zou bekrul pen ook aan politiek te gaan doen. Met dank EEN INGEZETENE. Eigenaardige toestanden. Geachte Redacteur, Mag ik nogmaals eenige plaats ruimte Professor Noordtzij erkent dus in uw blad van 24 Jan. leider der Palestina- reis te zijn. Dit is voor uwe Prot ibonné's voldoende Om geen modder figuur te slaan, treed ik niet in discus sies tusschen twee Professoren. Over faculteiten sprekende heb Ik op 't oog Theologie, Rechten, Medi cijnen etc. en geen onderdeelen. Prcffesorale muggenzifterij I Ik maakte reeds een dergelijke reis mee Ik behoef dus niet mee te gaan. Mij te kostbaar nu men van de daken en kansels predikt „Levensversobe rine". Op deze modern luxueus ingerichte zeekasteelen, doet men voor tijdverdrijf aan muziek en spel en heeft men gewoonlijk een jasz-band voor dans benevens gemengde baden. Kortom een miniatuur-kermis en danspaiels. Aan de rijke diners ziet men de nieuwste Berlljnsche en Parijsche snufjes, de meest gedurfde avond- en naltoiletjes Wat zullen de Heeren met één oogje dicht gnuiven 1 Voor mij oiijft het een onvergetelijke reis. 't Was dik in orde. Alleen vraag ik; Zullen al deze echtzinnige kruisvaarders in dit .mon daine miilieu" zich wel thuis gevoelen t Kan meevallen. Men past zich snel WAT DOEN WIJ NEDERLANDERS? Hierover werd algemeen in de pers (reeds geschreven. Er kwam ook een vervolg; mijns I (inziens een zeer loffelijk streven. NEDERLANDERS: leest ook dit, arm, (rijk, groot of klein, WAT DOEN DE BUITENLANDERS?, (moest de titel hiervan zijn. Hierin leest U, dat de buitenlanders (niet alleen pogen, Doch allen voor schoenen hunne (invoerrechten gaan verhoogen. Met als gevolg, dat die firma's niet vol- (doende orders meer kunnen boeken En dus andere afzetgebieden moeten (gaan zoeken. Zij vinden die natuurlijk in dien staat Die hun schoenen op de goedkoopste (manier binnen laat. Gij allen kunt het weten, al had ik U (dit niet verteld, Het tempo van het meer openen van (buitenlandsche winkels wordt hierdoor versneld. De zendingen klaar voor andere landen en daar geweerd Worden eenvoudig anders geadresseerd Namelijk aan DE CHINEEZEN VAN (EUROPA luidt thans het adres; Nederlanders beseft goed, wat zit in (deze les. Nu nog aan hen, die nog niet op de (hoogte zijt, Zijn speciaal de volgende woorden gewijd. De firma Bata uit Czeeho-Slowakije, (dit wist ik uit te pluizen, Is zoekend in Nederland naar legio (winkelhuizen Om deze vol te stoppen met zijn (buitenlandsch product, Voor menigeen, ALGEHEELE ONDER- (GANG, als hun dit gelukt! Aan U schoenfabrikanten, schoen- (winkeliers, is thans het woord Werpt van nu af de oude sleur overboord Weest eendrachtig, sluit Uwe gelederen, (dan zou ik eens willen kijken Of gjj voor koning Bata de vlag behoeft (te strijken. „De kleine man, met z'n Bata-schoenen (an" van een onzer artisten, Zullen wij hem in het vervolg gaan (betwisten. Laat U door niemand, door niets U (bedwingen an nu af moet de Radio dit niet meer kunnen zingen, Doch wel: De kleine man draagt in (huis of op straat, Uitsluitend schoenen van Nederlandsch (Fabrikaat. Om tot dit schoone, edele doel te geraken Laat elke schoenwinkelier Nederl.- (Fabrikaat-etalages maken. Dit voorbeeld doOr U aan anderen (getoond, Hordt stellig spoedig met succes (beloond! n ijst het publiek, dat dagelijks langs (Uwe etalages loopt, gij uitsluitend NederJandsche (schoenen verkoopt. Ook gij, schoenfabrikanten, laat uwe (laksheid varen, Handelt, doch dan ook direct en geen (maren. Laat op Uw doozen zien, dal gij (Nederl. schoenen fabriceert, Dan wordt daardoor spoedig het 0l (gevaar gekeerd. Stelt dus niet uit tot morgen, Waar gij reeds heden voor kunt zorgen. Geeft eenparig U op als lid voor (Nederlandsch Fabrikaat, Dan kri,jgen de buitenlanders het stellig (spoedig te kwaad. Gij allen zult U hierover kunnen (verblijden, Gij lenigt hiermede den nood der tijden. Ook gij, Nederlandsch publiek, wilt er vooral op letten, Tegen het koopen van Buitenlandsche (schoenen U te verzetten. Wilt dit nu ook nog van mij leeren, Wij kunnen met eiken buitenlander (concurreeren. Dit zij U in vertrouwen verteld Nederlandsche schoenen, WAAR (VOOR UW GELD! Waalwijksche Rijksvakschool mag (gerust worden genoemd, Over de geheele wereld is deze beroemd. De nieuwste machines zijn er, benoodigd (voor het leeren, En onderwijskrachten, berekend voor (hun taak, die heeren. Veel buitenlanders komen dan ook het (vak daar grondig leeren, Om later ons Nederlanders te gaan (beconcurreeren. Ook voor hen is het leergeld zeer laag (gesteld Aan het rijk kost dit jaarlijks zeer veel xt - (geld. Nu rest mij nog een enkel woordje (vast te leggen, Van hulde aan hem, die het zoo fijn (wist te zeggen, Aan hem, die duidelijk ziet het gevaar, Het is de directeur van de schoenfabriek „De Ooievaar". Die den durf en energie had om (zonder schromen, voor de Nederlandsche schoenindustrie (en handel op te komen. Strijdt verder, slaat er geducht op los. Op medewerking kunt U rekenen, Mhr. B. Hoogenbosch. LOMMEN's SCHOENHANDEL, UTRECHT. Utrecht, 19-1-'3L Mljnhardt's Hoesttabletten. Doos toet Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en soct Bij Apoth. en Drogisten. VERVOLG ^ROVTNfTAAL NTETTWS FUSIE VAN TRAMWEG-MAATSCHAPPIJEN. Naar de Meier. Crt. verneemt, is de destijds ingestelde commissie, waarin behalve de heeren v. d. Broek, Reijn- ders, Yijsing en Van Wieringen Bors- ki, resp. directeur van de Stoomtram „De Meijerij" 's-Bosch—Helmond— Veghel-Oss, Hollandsche Buurtspoor wegen en Zuider Stoomtram en de heeren Wigerman oud-directeur der H. T. M. en den heer v. d. Vegt, voor zitter der Staatscommissie, omtrent de vastselling der waarde dezer maat schappijen tot alg'eheele overeenstem ming gekomen. Het ligt in de bedoeling om in de eerstkomende vergadering van de commissarissen deze overeen komst te sanctioneeren en daarna zal tot samensmelting worden begonnen In verband echter met het feit, dat de Zuid-Nederlandsche Tramweg Mjj destijds niet bereid was tot samen stelling mede te werken, doch in dit standpunt door de gewijzigde omstan digheden wijziging heeft moeten bren- gen, zal de tramfusie in Brabant ziel als volgt voltrekken: „De Meijerij", 's Bosch—Helmond- VeghelOss en Holl. Buurtspoorwe gen worden bijeengevoegd en zullen in Oostelijk Brabant het verkeer on derhouden. De Zuider Stoomtram, Zuid-Neder landsche Stoomtram en de Antwer penBergen-öp-Zoom, zullen even eens bijeen worden gevoegd en in het Westelijk gedeelte van Brabant het verkeer onderhouden. Indien mocht blijken dat dan de tramwegen zich nog niet kunnen be druipen, dan zullen de twee maat schappijen tot één worden vereenigd. ADVERTENTIëN. Aan het Bureau van dit blad is de inteekening opengesteld op geheel opnieuw bewerkt door Dr. W. KOCH. Dit prachtwerk verschijnt In 5 crompres gedrukte deelen, ge bonden in geheel linnen pracht band enz. tegen den prijs van slechts 13.25 per deel plus porto. Het is totaal 2000 blad- zijden. 19 x 131/a c M. met 318 afbeeldingen. Men teekent in voor alie 5 deelen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Waalwijksche Stoomdruk kerij Antoon Tielen. Ter verkrijging van een meer normale werkver- deeling, vestigen wij de aandacht der ingezetenen op het groote belang, dat er in is gelegen, om die werkzaamheden, welke men in den regel gedurende de zomermaanden laat verrichten, doch welke aok in de wintermaanden uitgevoerd kunnen worden, zooals bijv. binnenschilderwerk e. d. reeds thans ter uitvoering op te dragen. Wij doen een dringend beroep op alle Ingeze tenen om hiertoe mede te werken. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, E, C. J. MOONEN, Burgemeester. J. v. M1ERLO, Loco-Secretaris.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 8