rmii, Fiink DepSIbonder of houdster. Naaimachines, Net kosthuis I vraagt 1 Ua. I I 11 II I I B I I I I I I I 1 I I I I I I ■IIBI wil, om er in gelatenheid te sterven. Hiermede verklaar ik het St. Nico- laas-ziekenhuis voor geopend. Een krachtig applaus volgde op deze rede. Door den Secretaris van het kerk bestuur, den heer J. v. Iersel, werden vervolgens de volgende felicitaties en berichten van verhindering voorgele zen: \an den Burgemeester van Waal wijk, die bericht zond, geen gevolg te kunnen geven aan de uitnoodiging voor de opening van het ziekenhuis; van weth. Eibers, van mevr. Moonen- Sassen, van den heer van Liempt, vrz. van Waalwijks Belang en het Opera tiekamerfonds, van den Edelachtb. Heer Mr. R. v. d. Heijden, burge meester van Drunen, die beiden har telijke felicitaties uitten en gewaagden van het groote belang voor plaats en streek, van de Alg. Overste der Zus ters van het H, Gezelschap te Den Bosch, van Broeder-Overste der St. Petrusscholen; van mevr. Rubbens- Timmermans als presidente der Eli- sabethsvereeniging, van den heer Jan- sen-Huijs, van Dr. van Moorsel te Den Haag, van Dr. Duynstee te 's-Bosch, van mevr. van Loon-Gragtmans, van den heer en mevr. E. W. Klijberg- Pernot, en mevr. v. Calcker te Asten, van de Z.E. Heer Pastoors van Be- soijen en Baardwijk; van Notaris Jansen, die den wensch te kennen gaf, de oudjes en zieken in het St. There- sia-gesticht op dezen heugelijken dag te onthalen. Daarna sprak wethouder Smolders: Zeereerw. Heer Pastoor. Zeereerw. Heeren. Zeergeleerde Heeren. Mijne Heeren. Wanneer ik als jongste lid van het Dagelijksch bestuurscollege onzer ge meente, nog voor een oogenblik het woord vraag, doe ik dit mede omdat onze Weled. Achtb. Heer Burgemees ter door omstandigheden verhinderd is, bij deze plechtige opening van het St. Nicolaas-Zielcenhuis tegenwoordig te zijn, en vooral omdat het zeer belangrijke feit ook voor het gemeen tebestuur een reden tot verheugenis is, in verband met de volksgezond heid die daardoor zejker belangrijk bevorderd wordt. Mijnheer Pastoor. Reeds in de wor dingsperiode van hetgeen nu tot stand is gekomen, heeft het gemeen tebestuur van zijne belangstelling doen blijken in deze belangrijke aan gelegenheid. En met daden heeft de gemeenteraad in die periode getoond zeer veel voor de toen in voorberei ding zijnde plannen te voelen, door met jaarlijksche subsidies het opera- Dat in lengte van dagen het bestuur van het nieuwe ziekenhuis 't genoegen moge smaken, door deze instelling 'n groote weldaad aan de lijdende menschheid onzer plaats te hebben bewezen, is mijn welgemeende wensch. Mijnheer pastoor, proficiat met het gewichtige feit van heden. De heer H. Wiesman, Vice-voorz. van het Operatiekamerfonds van Waalwijks Belang, sprak dan als volgt: Als Vice-Voorz. van het Operatie kamerfonds, onderaf d. van Waal wijks Belang, zij het mij, wegens ziekte van den voorzitter, den heer v. Liempt, vergund een enkel woord te zeggen namens het geheele bestuur. En dan is dit op de eerste plaats 'n hartelijke felicitatie aan het kerkbe stuur, met aan het hoofd den Zeer Eerw. Heer Pastoor van Riel, aan de gemeente Waalwijk en de geheele om geving met de totstandkoming van dit schitterende ziekenhuis, dat voor ziet in een lang gevoelde behoefte. Op de 2e plaats mag ik onze zeer groote voldoening uitspreken over 't feit, dat het zaadje door onze veree- niging omstreeks 11 jaar geleden uit gestrooid, tot zulk een rijpheid is ge komen. Wij hadden niet durven hopen dat, toen wij onze eerste collecte hielden Ier gelegenheid van het 75-jarig jubi leum der Eerw. Zusters van het Ge zelschap J. M. J. alhier, voor de stich ting van een operatiekamerfonds en toen in Waalwijk, Baardwijk en Be- soijen ruim 5000.werden gecol lecteerd, ik zeg, wij hadden niet dur ven hopen daarmee den eersten steen te leggen voor dit monument, waar aan door bijdragen van arbeiders, fa brikanten, particulieren en Gemeen te in den loop der jaren een bedrag van 25000.bijeenvergaard werd. Het is mij dan ook een groot voor recht op dit plechtig en gewichtig oogenblik namens het operatiekamer fonds het door ons verzameld bedrag officieel te kunnen overdragen, in de overtuiging dat het doel van dit fonds zoo glorievol is bereikt, Zelfs verre overschreden, en dat het bestuur van het St. Nicolaas-ziekenhuis geheel heeft gehandeld en in de toekomst zal blijven handelen in den geest der stichtingsacte, verleden 23 Dec. 1920 voor Notaris Jansen door de Heeren Corn. Witlox, Voorzitter, en Jan Tie- len, Secretaris van het Operutieka- merfonds. Ik spreek tenslotte de hoop nvt, dat het Ziekenhuis moge strekken tot heil der inwoners van Waalwijk en de stichting van een ziekenhuis ver bonden zijn. In het begin zal men de groote beteekenis van een locaal zie kenhuis misschien niet volkomen in zien, maar wanneer men er zelf di rect of indirect mee heeft kennis ge maakt, zal men meer en meer gaan voelen, welke groote voordeelen er aan verbonden zijn en wat hier voor Waalwijk is tot stand gebracht. In zijn gelukwensch heeft pastoor van Riel wel wat overdreven, ik heb slechts enkele lijnen gegeven, die van geen beteekenis zouden zijn geweest, indien ze niet nader waren uitgeT werkt, Het doet me genoegen architect Bossaerts van harte geluk te wen- schen met de schoone stichting die hij heeft tot stand gebracht. Er zullen misschien wel bezwaren aan het ziekenhuis verbonden zijn, ik zal die niet breed uitmeten, doch ik wil er slechts enkele naar voren brengen. Zoo wordt gezegd: het zie kenhuis is te klein; ik geef het direct toe, het is te klein. De opzet was veel grooter, n.l. ongeveer 50 bedden, ter wijl het gebouw dat thans is gereed gekomen, 30 bedden heeft. Maar de mogelijkheid van uitbreiding is aan wezig. Dan wordt gezegd: het had op een mooiere plaats kunnen liggen. Ook dit moet ik toegeven, maar wij moeten de verbinding hebben met 't klooster der Eerw. Zusters, zoodat 't ideale moeilijk te bereiken is. Het ligt rustig en het is goed. Er wordt ook wel gezegd, dat we al leen in heel groote centra ziekenhui zen noodig hebben, heel groote inrich tingen moeten dat dan zijn, waar een staf van medici hulp kan bieden. Ik ben door ondervinding van het tegendeel overtuigd, en geef u de verzekering, dat we gerust de toe komst kunnen tegemoet gaan en dat dit ziekenhuis voor velen een zegen zal kunnen zijn. Hierna verkreeg Dr. Deelen, voor zitter van de Prov. Comm. tot bestrij ding der T.B.C. het woord: Ik dank U dat U mij in de gelegen heid heeft willen stellen een woord van gelukwensch tot U te mogen rich ten. U hebt gezegd dat het veel moeite gekost heeft, om tot de oprichting te komen, dit is voor ons een bewijs, dat U er naar gestreefd hebt om iets te scheppen dat zooveel mogelijk aan 't ideale beantwoordt. Voorloopig mo gen we zeer tevreden zijn met de stich ting zooals zij bestaat. De idealen zijn nu eenmaal de fata morgana van het leven; men ziet ze, maar men kan ze niet grijpen. Wanneer de doctoren en zusters Groepsfoto van de officieele opening van het St. Nicolaas-ziekenhuis. tie-kamerfonds krachtig te steunen. En toen eenmaal het stichten van een modern in te richten ziekenhuis vasten vorm had gekregen, werd de totstandkoming hiervan door het ge meentebestuur zoo hoog aangeslagen, dat wederom door het verleenen van de niet onbeteekenende subsidie van 20.000.de plannen mede verwe zenlijkt worden. De snel voortschrijdende genees kundige wetenschap, waardoor ope ratief ingrijpen veelvuldig voortkomt, alsmede diverse moderne technische behandelingsmethoden, met de allei- nieuwste installaties, maken een mo dern ingericht ziekenhuis voor een plaats van eenige beteekenis, en zeker een industrieele plaats als de onze, als het ware noodzakelijk. Het gem.- bestuur is er trots op een dergelijke inrichting thans binnen zijn muren te huisvesten. En van harte gemeend wenschen wij het kerkbestuur van parochie St. Jan onder wiens lei ding dit groote werk tot stand kwam, en onder wiens beheer het St. Nico laas-ziekenhuis zal ressorteeren, ge luk met het heuglijke feit van de offi cieele opening op heden. Moge de exploitatie ervan, die re sultaten opleveren, dat het finantieele gedeelte geen al te groote zorgen bare voor het bestuur. omstreken, tot voldoening van hen, die aan dit grootsche werk hunne bij dragen, energie, werkkracht en zor gen hebben gewijd en in de toekomst zullen gaan wijden. Vervolgens nam Dr. Eijckel, hoofd inspecteur der volksgezondheid, het woord. Hij sprak ongeveer als volgt: Geacht Kerkbestuur. Dames en Heeren. Het is mij een bijzondere vreugde om bij de opening van dit ziekenhuis eenige woorden te mogen spreken. Ilt wil dat echter niet doen in mijn hoe danigheid van hoofdinspecteur, doch ik heb het voorrecht te kunnen spre ken als goede kennis van pastoor van Riel. De pastoor heeft in breede woorden uitgemeten de kleinigheden die ik voor de totstandkoming van dit Ziekenhuis heb mogen doen. Het was wel eenigszins overdreven, maar toch betuig ik hem mijn hartelijken dank. Ik voel me gedwongen mijn geluk- wenschen aan te bieden aan 't Kerk bestuur, voor het schoone werk dat is tot stand gebracht, en wat van groote beteekenis is voor de gemeente Waalwijk. Speciaal moet ik hier eigenlijk fe- liciteeren de geheele gemeente Waal wijk. Die, en die wel op de allereerste plaats, zal ondervinden welke groote algemeene belangen er voor haar aan met toewijding aan de inrichting werken, kunt U met voldoening op Uw werk terugzien, omdat een lij denstraan meer zal worden gedroogd en dat wensch ik van ganscher harte. Namens de vereeniging het Wit Gele Kruis sprak hierna de Secretaris de heer Arn. Verwiel, als volgt: Zeer Eerw. Heer Pastoor, Geacht Bestuur, Mij is opgedragen U namens het Wit-Gele Kruis geluk te wenschen met de tot standkoming van het St Nicolaas-ziekenhuis. Gaarne voldoe ik hieraan en feliciteer U van harte na mens ons bestuur. Dat ook wij ons gelukkig gevoelen, dat dit grootsche werk zijn beslag heeft gekregen, behoeft geen betoog. Immers, ziekenverpleging is een der werkzaamheden, welke als doel onzer vereeniging in onze statuten staan om schreven. Hebben we met onze middelen ge woekerd om de kliniek in de Mr. van Coothstraat tot de opening van deze moderne inrichting in stand te hou den; hebben onze dokters en ver pleegsters hunne allerbeste krachten hieraan gegeven, erkend moet wor den, dat onze primitieve inrichting slechts aan zeer minimale eischen kon voldoen. Met reden begroeten dus ook wij met vreugde de opening van deze mo del-inrichting, Waalwijk mag trotsch zijn op hetgeen hier tot stand is ge komen, dank zij de energieke leiding en de organisatie, die van U mijnheer Van Riel zijn uitgegaan. Geve God, dat rijke zegen op dit Zie kenhuis moge nederdalen en moge U, Mijnheer Pastoor, veel genoegen be leven van 't grootsche werk, dat on der Uwe leiding tot stand is gekomen. Mij zoo kwijtend van de opgedra gen taak, drukt mij deze zoo zwaar, door de gevoelens, welke mij juist op dit plechtig moment bezielen. Want onophoudelijk en zeker nu, gaan mijne gedachten naar onzen vriend en voor zitter, wijlen den heer Weyers, wiens afsterven wij zoo zeer betreuren. Is zijn heengaan aan tragische om standigheden te wijten, is méér dan tragisch zijn scheiden uit een gezin, waar eene goede echtgenoote en vele nog jeugdige kinderen te vergeefs zullen wachten op de terugkomst van Vader, tragisch is ook het feit, dat de openingsdag van dit ziekenhuis als het ware samenvalt met den sterfdag van den voorztter van het Wit-Gele Kruis. Niemand Uwer weet zoo goed als ik, met welk enthousiasme hij over 't „groot" ziekenhuis kon praten, hoe hij de opening verbeidde; het is niet bekend welke groote plannen hij smeedde en besprak inzake de Chari- tas en ziekenverpleging. Veel en mooi werk is onder zijn krachtige leiding tot stand gekomen en ook aan de op bouw van deze inrichting heeft hij zijne beste krachten gegeven. Een goed mensch, die ook voor de samenleving veel beteekende, is van ons heengegaan. Paste hier een blij woord en een blij gezicht, ik hoop, dat U mijne minder blije woorden zult willen excuseeren.. Piëteit voor den overledene dwon gen mij als het ware tot deze. Tenslotte wensch ik dank te bren gen voor de vriendelijke en waardee- rende woorden die U hebt willen wij den aan de nagedachtenis van onzen sympathieken voorzitter. Hierna voerde nog het woord Dr. Veeger uit Nijmegen, inspecteur van de Volksgezondheid, die als volgt sprak: Geachte aanwezigen. Ik heb reeds mijn bewondering uit gesproken voor het prachtige zieken huis dat is tot stand gebracht. Naar de moderne opvatting hoe een zieken huis moet zijn, moeten charitas en maatschappelijke gezond heidszorg hand in hand gaan. Er moet niet al leen voor de zieke menschen gezorgd worden, maar er moeten ook maatre gelen genomen worden, opdat de ge zonde menschen gezond blijven. Voor de T.B.C.-bestrijding is hier schitterend gezorgd. Ik wensch U van harte geluk met hetgeen hier is tot stand gebracht. Namens de vereeniging Het Groene Kruis sprak hierna de heer A. van Gent als volgt. Hooggeachte aanwezigen. Het is mij als voorzitter der veree niging Het Groene Kruis een buiten gewoon genoegen U te kunnen geluk- wenschen met de opening van het Ziekenhuis. Er is gezegd, dat een ziekenhuis een algemeen ziekenhuis dient te zijn, maar ik kan goed be grijpen dat deze inrichting 'n katho lieke is. Uit deze woorden blijkt weer hoe dicht wij bij elkaar staan, en hoe er steeds een verstandhouding is ge weest, zoo goed dat het a.h.w. een wedstrijd was om aan de volksgezond heid te doen wat gedaan kan worden. Daarom voeg ik v'pn harte gaarne mijne gelukwenschen bij degenen die reeds gehoord zijn. Pastoor van Riel, er is U reeds veel dank gebracht, maar toch meen ik U nog een buitengewoon woord van dank te moeten toevoegen. Zelf hebt gij de geschiedenis van het Zieken huis geheel meegemaakt en we heb ben kunnen constateeren, dat U het altijd zijt geweest, die gemaakt heeft dat wij gekregen hebben een zieken huis dat up to date is. Ik wil het ge- acht Kerkbestuur en alle Katholieken der parochie feliciteeren met zulk een leider. Moge Gods zegen op uw werk neerdalen, dat wensch ik U voor de exploitatie van het gebouw tot het welzijn van Waalwijk en omgeving van harte toe". Pastoor van Riel brengt hierna dank aan de verschillende sprekers, en in het bijzonder aan het Bureau ter bestrijding der T.B.C., dat hier zijn districtsconsultatiebureau heeft willen vestigen. Ondanks de hooge kosten is hier voor 'n eerste-klas Röntgen-apparaat aangeschaft geworden. Tevens kon hij mededeelen dat het Zuigelingen-bu reau van het Wit-Gele Kruis ook in het nieuwe Ziekenhuis zal worden on dergebracht. Hierna werden eenige ververschin- gen gebruikt en werd het Ziekenhuis door de aanwezigen bezichtigd, waar bij iedereen zijn volle bewondering te kennen gaf over deze prachtige in richting en waarvan wij reeds vroe ger uitvoerige beschrijvingen gaven. algemeen belang, die zij door dezeLflflSÉi stichting, voor Waalwijk en de omse- ving hebben gesteld. Dat is een woord van hartelijke gelukwensch waard aan onze gemeen te, die op zoo gemakkelijke en mi), kostbare wijze aan een dergelijke ze- genrijke instelling is gekomen en waarvoor wij vertrouwen dat de bur gerij van Waalwijk hare waardee ring en dankbaarheid zal blijven betoonen, zooals zij dat bij de opening reeds gedaan heeft. De dag van 4 Febr. blijft voor onze gemeente een dag van historische be teekenis. ADVERTENTIëN. KEES PULLENS en COR PULLENS-VAN OAALEN, geven met vreugde kennis van de geboorte van hun Dochter Waalwijk, 1 Febr. 1931. Laageinde 76. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Moeder en Grootmoeder Mevrouw de Wede. D. VAN C4MPEN, geboren Aagtje Millenaar. in den ouderdom van bijna 80 jaren. Dinteloord A. VAN CAMPEN. A A. VAN CAMPEN. DE GRAAFF. Almkerk H. SNOEK. VAN CAMPEN. W. SNOEK en Kinderen Drongelen E. H. VAN CAMPEN J. A. VAN CAMPEN. Drongelen, 4 Februari 1931. Aufgebot. Es wird zur allgemeinen Kenntnls gebracht, das 1. der Werkmeister WiiheFm Johann N&dofny wohnhaft in Frankfurt am Main, Hindenburgstrasse 2, 2. die Haustochter Maria Martha Mross, ohne Beruf, wohnhaft in Gelsen- kirchen-Horst, Markenstrasse 32, die Ehe miteinander eingehen wollen. Die Bekanntmachune des Auf- gebots hat in den Gemeinden Gelsenkirchen, Franklurta/M. und durch Bekanntmachung in einer in Waalwijk i/Holland erschei- nenden Zeitung zu erfolgen. Eiwaige auf Ehehlndernisse sich s zende Emsprachen haben binnen zwei Wochen bei dem Unterzeichneten zu geschehen. Gelsenkirchen-Horst, 2—2—'31. Der Standesbeamte In Vertrefung WANT1A. TILBURG, VOOR VRIJHOEVE—CAPELLE FLTNKE PROVISIE. Gevraagd 45853 Aan het slot mogen wij nogmaals een woord van dank en hulde bren gen aan het Kerkbestuur, met aan 't hoofd den Zeereerw. heer pastoor v. Riel, voor de schitterende daad van Waar zegt de Uitgever, Te Koop: 45854 ENKELE GOEDE INGERUILDE TWEEDE HANDS Vertegenwoordiger Kohier Naaimachines, M. J. Faro, le Zeine 92 Waalwijk. TEGEN 1 MAART gezocht voor R K» Jongmensch, 17 jaar. die als volontair op schoenfabriek werkzaam is. Brieven met uitvoerige Inl'ch- tingen onder No. 1204 a B Bur. „Noord-Holl. Dagblad", Alkmaar. K Opei E Slrausz a waarop -<w v. I kV? Lill l

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2