I i DE LAATSTE ZATERDAG VROOM en DREESMANN VS Schrale huid S Het Raadhuisplan van den Architect A. J. Kropholler, Men schrijft ons; Het is voor den leek in dezen tijd van duizenden éér expérimenten op het gebied der architectuur wei buiten gewoon moeilijk om zich een oordeel te vellen over een bouwwerk. Op reis, in de couranten, in de bladen, bijna dagelijks krijgt men weer wat anders te zien, iets geheel afwijkends van het gisteren aanschouwde en in dien hek. senketel is menigeen, begrijpelijkerwijze z'n gezonde inzicht kwij geraakt. Het wordt bijna te inspannend om aan alles wat men onder oogen krijgt een ernstige maatstaf aan te leggen en men is er toe gekomen, bouwwerken te gaan beoordeelen als mode-object, waarvan men zegt: aardig en niet aardig, charmant en niet charmant en daarmee basta Dat Waalwijk inmiddels bij de keuze van een nieuw raadhuis met meer ernst is te werk gegaan twee van de beste Hollandsche architecten tot een prijskamp uitnoodigde en lang heeft gewikt en gewogen, alvorens beslist werd, bewijst dal er is ingezien van welk een waarde en beteekenis het voor een gemeente is een schoon en waardig raadhuis te bezitten en het uiteindelijk resultaat zal zeker de voor deelen in zich bergen die elke goed- geslreden strijd met zich medebrengt. De groote waarde van het raadhuis dat nu gebouwd gaat worden is de klaarheid en nobele eenvoud van grondplan eu opbouw heide Er is aan dit project veel dat zóó vanzelf spre kend en vlot is, dat men het zich moeilijk anders opgelost kan denken; »NHuurüjk" zegt men, „dat die kamer dóór moet liggen en die gang daar- neven, vanzelf-sprekend is het, dat die uie ramen caa juist komen in de gevel en niet elders". De oude eiëren van Columbus i Het gaat er juist om en het is „de kunst" zonder rariteiten en buitennisstgheden de dingen zoo te doen en ie s ellen, dat vanuit het doelmatige en natuurlijke het schoone groeit. Onze lijd is er een, waarin alle waarden (bewust of onbewust) op hun kop gezet worden Men zou nu kunnen zeggen; onze architectuur moet dien overeenkomsiig (wil ze tijd eigen zijn) ook uiizonderlijk worden. Waar echter is dan het eind in het Waalwijksche nieuwe raadhuis van Kropholler wor den de daken daken en de ramen ramen. Zie hoe schoon het hooge, stijle dak de ruimte overdekt, hoe rustig en voornaam de voorgevel op rijst aan het plein, met het g estige topeinde, hoe mooi de deuren en vensiers liggen ingebouwd in de gevel, vlakken, in ongelijkmatige opstelllrg zoo gegroepeerd, dat een beeld ontstaat vol rust en afwisseling in ééne. Zeer gelukkig is stellig de ligging van raad huis, zijvleugel en woning rcndom den hof, welke op het Zuiden gelegen, een bloeiende beplanting zal mogelijk maken, waarop men vanuit de ver- schillende lokaliteiten een vriendelijk uitzicht heeft het Is een van de fou. ten der „moderne" bouwkunst, dat zoo heel vaak niet wordt gedacht aan de prachtige werking welke verkregen kan worden door natuur en architec tuur te doen samenstemmen Krop- •holler deed dit btj het projecteeren van deze voorhof wel. En door de viije ligging van het gebouw is er naast het vriendelijk uitzicht in de vertrekken overal de speling van het licht, zonder dat men is vervallen in die overdreven raamafmetingen, welke .aan het vertrek de intimiteit ontnemen en de beslotenheid, wanneer het buiten stormt en striemt. En dan is er nog de schoone achtergevel met haar tegen stelling tusschen de hoogoprijzende hoofdbouw,:en de lagere vleugel van het kantongerecht enz., gesloten en weinig doorbroken met vensters, omdat het hier deNoordgevei geldt, die nooit geen zon te vangen heeft, maar wel de regen en de wind te weren. Qoed gezien is Jiet ook om aan deze zijde de gangen en een diensttrap te leggen, ruimten welke het best de zon omberen kunnen. Wie intusschen ge bouwen van Kropholler in uitvoering kent, weef, dat juist de gangen tn trapportalen steeds een hoogtepunt vormen en de perspectieftekeningen toonen;[weI dat ook in dit raadhuis b.v. de ingangs- en de traphal van een zeer bijzondere bekoring zuilen zijn. Er is hier het Schoone spel van de verschillende bog' n en de prachtige werking van de natuursfeenen aanzet- stukken, welke aan het inwendige van het gebouw een indruk van kracht en grootheid geven, een voorname, natuur lijke, ntet-luidruchtige rijkheid ;*er is monumentale ingang van de raadzaa', de stoere opgang van de hoofdtrap enz. Dit alles lezen wij van de ieekenin- gen en plaatjes. Ons herinnerend veel schoons uit Kropholler's voorgaande werken, denken wij echter bovendien aan het uitgevoerde project, met z'r- spel van ruimte, licht en kleuren. En met dit toekomstbeeld voor oogen durven wij Waalwijk vol-uit een schoon raadhuis voorspellen. in een volgend nummer hopen wij op te nemen, [wat de architect A. J. Kropholler schrijft over zijn eigen raadhuisplan te Waalwijk INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Het vraagstuk: De bestrijding der mannelijke werketooshed en de vrouwelijke arbeidskrachten in de fabriek. I. In verband met de diverse polemie ken, welke sedert eenigen tijd in de Nederlandsche pers gevoerd worden ten aanzien der hedendaagsche toe standen, kan het zijn nut hebben dat verschillende terzake kundigen (en wel in iedere branch de mogelijkheid van toekomstige wijzigingen in de keuze van arbeidskrachten onder het oog zien, daarover de publieke meening inlichten, tot voordeel der gemeen* schapsbetangen. ik twijfel niet of de terzake geschikte pers zal om de belangrijkheid hare medewerking gaarne verleenen, het hare bijdragen tot een objectieve bron van gegevens, waaraan, wanneer dit noodig zou blijken, de overheid een goede rich snoer heeft om hare con- clusie's daaromtrent te bepalen. ik verzoek daarom allen, hetzij leiders (sters) van patroons— of werklieden organisaties, fabrieksleiders(sters), alle terzake kundigen en beianghtbbenden, hieraan hun volle aandacht te schenken en hunne meening hieromtrent ruiterlijk te openbaren, om daardoor mede te werken vóór zijnen evennaaste, die men „moet beminnen gelijk zich zelve". Het zwakke geslacht in de Schoenfabrieken. Zooais dit bij meerdere bedrijven die uit de huisindustrie geboren zijn het geval is. zijn in den overgangstijd van het handwerk naar de machinale fabrikatie in de schoenindustrie, hetzij door de macht der gewoonte, hetzij door gebrek aan ervaring, gebruiken, misbruiken ingeslopen en bevestigd, welke bij noodzakelijke bedrijfsorgani satie deels werden opgtheven of ge- gewijzigd, doch waar de noodzakelijke vorming van de toekomstige huisvrouw ernstig bedreigd bleef, Velen zullen zich nog herinneren den tijd van voorheen, toen moeder en dochters de bovenwerken thuis plakten en stikten, den tijd, dat voor, tusschen en na gedanen arbeid de huiselijke bezigheden werden a nge- leerd en volbracht, Den lijd dat de huiselijkheid door het vak en den arbeid werd aangekweekt, toen dit alles te zamen bijdroeg tot een voor^hun toekomstige taak beproefde vorming. Het zal geen verwondering wekken dat het voor velen naast een gewetens zaak een zeer ernstig punt van over weging uitmaakte om al of niet de weelde van den huiselijken haard te verruilen met de geestelijke ellende der fabriek. Voorat de op eer en fatsoen aanspraak makende families gingen niet dan noodgedwongen, schoorvoe tend tot de nieuwe richting over, als waren zij zich toen reeds bewust van de daaruit voortspruitende verwording, die zou voeren tot een maatschappelijk onhoudbaren toestand. Het was tn dienzelfden tijd dat het voor de ouders een moeilijkheid werd voor de jongens een tot voordeel strek kenden werkkring te kiezen. De onzekerheid omirent 't bestaans recht der oude of der nieuwe richting maakte de keuze moeilijk, waarnaast de opleiding in de werkplaats steeds eenzijdiger werd. Door het veldwinnend machinaalen de telken jare terug-' keerende malaiseperiode, die in hoofd zaak op de handschoenmakerlj van Invloed waren, werd de noodzakelijk heid van het breken met de hutsin dustrie ailengskens ingezien, waardoor zich de toevoer van arbeidskrachten, zoowel vrouwelijke als mannelijke, voor de machinale bedrijven niet meer liet weerstaan. In deze periode had men van achteren gezien den toestand in het stiksters- bedrijf moeten en kunnen vervormen. Immers toen kwam de tijd van arbeidsverdeeling, waarbij men de jongelingen vergat, voor wien immers even zoo goed het plakken en stikken te leeren was als voor de meisjes, welke laatsten zich minder dan het mannelijke element op hun plaats gevoelden. De mogelijkheidsfactor in de bewe ring zal, ik durf het veronderstellen, door eenieder worden aanvaard zoolang het bewijs der „onmogelijkheid" door de Industrieelen niet geleverd wordt en de bewijzen voorhanden zijn dat het plakken en stikken door verschillende vakmenschen in de huisindustrie, in de fabriek en in het vakonderwijs is geleerd en met succes ten uitvoer gebracht. Het is logisch dat de reorganisatie daartoe een overgangsperiode van een paar jaren eischt, tevens een weder- ztjdsche opoffering, dus zoowel van den leerling als van den werkgever, doch ook ts in beider belang, omda voor den eerste de mogelijkheid van bevordering mei opvoering van arbeids loon, hetgeen gezien in de lijn van arbeidsprestatie en arbeidsloon geens zins minder behoeft te zijn dan voor anderen speciaal aibeid en voor den tweede omdat de organisatie in de Leestklaarwerkafdeeling gestabiliseerd wordt alleen door het feit dat men na 3 of 4 jaren niet aan de samenleving behoeft af te staan wat met zooveel zorg is aangekweekt, hetgeen,dus de bedrijfszekerheid in gevaar brergt. Men verkreeg daardoor een bedrijfs- facior„die van zeer groot belang, Is op de overige atdeeltrgen en de mentali teit in het bedrijf. W. A. PULLES, Tilburg. AKKER'» KLOOSTERBALSEM bijt niet! DRUNEN. Het musschengilde hield in de kleine zaal der |ongenscongregatie haar algemeene jaarvergadering De opkomst was zeer gering. Door den secretaris werd verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de inkomsten be droegen f50 80, de uitgaven f47 82, alzoo een bang saldo van f2.98 In 1929 bedroegen de inkomsten t 50, de uitgaven 167 95, alzoo een nadeelte saldo van f 17 95. Op 31 Dec 19 '0 was er dus nog een tekort van f 14 97. Het ledental Is verminderd De leden hebben dit jaar ingeleverd 1294 mus- schenvleugels, waarvoor f 38 82 werd uitbetaald, en 40 kraaienvleugels voor een bedrag van f4.—. Verleden jaar werden 200 vleugels meer ingeleverd Er is thans reeds een bedrag vanf20 aanwezig om vleugels in te leveren. Tot bestuursleden tn de vacature R. v. D'unen en v. Wezel werden gekozen Lamb, de Qouw en Adr. Pijnenburg. Op Zondag 8 Febr. zal door de harmonie „De Volharding" mei mede werking van het alom bekende humo ristenduo Willy en Francisco uit Hceze een groote uitvoering worden gegeven. HONDERDEN KOOPJES VONDEN REEDS HUN WÉG. - NOG ZIJN IN ALLE AFDEELINGEN ENORM VOORDEELIGE AANBIEDINGEN thans S7£ HnnniHHiHinii 1 DEN BOSCH EINDHOVEN SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang).) As Zundaz ots nam ddags twee uur hoopt in de N:d. H<trv. Kerk alhier op Ie tredei Ds. J. Fokkemi. Des voormiddag geen dienst. De collecte ten bate van den Oeref. Zendingsbond in deNed.Herv. Kerk alhier gehouden bij het optreden van Ds. Vreu2d*nhil, heeft naar wij vernemen ca. f 35 opgebracht. As Donderdag 12 Februari, des avonds half 8 hoopt de afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwar- beidersbond in de zaal v. d. Chr. Volksbond a'hier haar jaarvergadering te houden. Punten van behandeling: Jaarverslagen Secr. en Penningm, Ingekomen s'ukken, Bestuursverkiezing af r. H. Sogers, voorzitter. J Pruijssers. s^cr, en Chr. de Roolj, penningm. Onder de pauze zal een kleine trac atie worden aangeboden. Wij wekken de leden op deze jaarvergadering bij te wonen. SPRANG. Zondag 1 Febr. was de hiljardub Tonorido 2 uit Dongen op het Tournooi bij Volhouden Na een serieus en vriendschappelijk gespeelde wedstrijd was de stand Tonorido 240 Volhouden 300 Amerikaansch tpel P Kreijnen 16 D. Slaets 14 J. Leljten 12 SeriespH M Pulles 15 Jos Slaets 11 A s. Zondag komen twee viertal len van V B C. gevestigd bij Tnffrrs te Vrijh Capelle aan het tournooi deelnemen. SPRANG-CAPELLE. (V.in. Sprang). Dondt rdagavond trad op uit- noodiglng van het Comité van Winter- lezin?en in het Ned. Herv, Kerkgebouw op P of. Dr. A Noordtzij van Utrecht, met het onderwerp „Gods Woord in het licht der opgravingen Voor deze lezing' was een enorme belangstelling, het groote Kerkgebouw was geheel gevuld. De bijeenkomst werd door Ds, Fokkema op gebruikelijke wijze ge opend, waarna Ds F een kort openings woord sprak, waarin de Eerw. spr. zeide dat het hem bijzonder veel ge noegen deed dat deze tweede lezing door zoo'n groot aantal menschen werd bezocht, wat voor Z Eerw. een bcwijs is dat deze in den smaak vallen. Spf. is overtuigd dat ook deze avond, nu een van zijn oude leermeesters zal spreken, ook niet zal teleurstellen, Ds. F. hoopt dat van de talrijk aan wezigen velen zullen medehelpen om ook een volgenden winter met deze lezingen voort te gaan. Hierna verkrijgt Prof. Dr. Noordtzij het woord. De hooggeachte spr. begint met Ie zeggen dat als hij zal spreken ovet Gods Woord in het licht der opera- vingen, hij dan niet zal gaan vertellen wat menschen met hun scherp, diep doordringend vernuft ons laten zien, doch dat w« te doen hebben meteen God die wonderen doet op wonderen hooren. Wij gaan dikwijls vlak langs deze wonderen heer, zonder ze te zien; doch God doet het al, opdat onze lippen Zijn roem en heerlijkheid zouden vertellen en onze knie zich voor Heö zal buigen, Spr. zegt dat zij die niet met Gn» Woord rekenen, zeggen dat de hisiorie van de oudheid gthjel in s'rijd zou zijn met de H Schrift; datganschdie wereld waaruit Israël is voortgekomen en fn leeft niet het beeld vertoont wal daarvan de H. Schrift geeft ij 't Is begrijpelijk aldus Dr Noordlz;ji dat zij die in de H. Schrift wel GcdS Woord zien, zich geroepen gevoelen die aanvallen te weerleggen Het grootste wonder is dat God ds ran L.,l ml (Wordt vervolgd) en gesprongen handen genezen direct en blijven heerlijk zacht en lenig met J ,Geen goud zoo goed Horgen.... Dames Kousen, zijde met macco ge- platteerd, waarde 89, in de serie- week Sloopen, zwaar katoen, geborduurd, koopje, thans 721 Als extra re clame tijdens de Serieweek 5000 Zelfbin- ders, ver bene den de waarde 145, 975, 725. 475, 12\ illlllltllllillli Ongebleekte Breikatoen, p. knot 250 gr. 47 lllllllllllllllil Heeren Overhem den, percal, mooie stre pen, serie- prijs Dames Hemd, katoen, feston plooi tjes, nu wit met en 97 2 Nacht hemden, wit katoen met ajour, kimono model 97j Witte Handdoeken, goed- drogend, groote maat, per 6 stuks 1a45 Handgaren, zwart en wit, alle nummers 200 els, per 2 klos- sen nu 9 Kaartjes directoire Ela stiek, 2 el breed en 1 4 el smal, met naald 22 2 Veensche Sajet, voor sok ken, per dubbele 1 knot, 100 gram 47 2 Dames Combine's zijden tricot met kant, mooie kleuren, rose, lila, zalm, enz. 97J iimiiiiiiiiiiiitim 2 Persoons Laken», zwaar graslinnen met ajour, nu 1*45 Keukenstellen, wit aarde werk met décor, 13 deelig, nu 3«E« Linnen Kleedjes, met kant en ajour van 15 nu voor 9 Linnen Band, ons prima huishoudband, per _1 stukje 20 el nu 22 2

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6