Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I! IK Til BET IHt FEUILLETOn NUMMER 13. WOENSDAG 11 FEBRUARI 1931. 54» JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. IYanco p. post door 't gebeele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr .-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrüdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL. (Slot). REDE, uitgesproken door den heer G. N. van Loon, Voor zitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk in de Vergadering der Kamer op 6 Februari 1931. Vond de Vice-Voorzitter reeds in het overzicht, het vorig jaar door hem gegeven, aanleiding om te constatee- ren, dat na het voor de ontwikkeling der schoen-industrie gunstige jaar '28 het jaar 1929 reeds voorteekenen van inzinking vertoonde, zoo hebben deze zich in 1930, en vooral in de laatste maanden, vrij sterk uitgewerkt. Wer keloosheid op groote schaal kwam wel niet voor, doch vrij veelvuldig waren de gevallen van verkorten ar beidsduur en gedeeltelijke werkloos heid. De afzet was over het geheel niet vlot en ging dikwijls met groote moei lijkheden gepaard. De in het vorig jaaroverzicht ge- I schetste prijs-concurrentie werd in 't afgeloopen jaar nog op beduidend scherpere wijze gevoerd. De toenemende bemoeilijking van den export dwingt de industx-ie zich onderling het binnenlandsche afzet gebied steeds sterker te betwisten. De blykbaar mindere verkoop door de schoenwinkels deed aan den toestand geen goed. Daaibij kwam zich in 1930 in ver hoogde mate de concurrentie van het e buitenland voegen. Dit alles leidde tot een toestand, die eerder op den naam van prijzen-oorlog, dan op dien van concurrentie aanspraak kan ma ken. De gegevens, die wij van de schoen industrie ontvingen, wijzen dan ook op minder gunstige finantieele resul taten. De invoer van schoenen (behalve rubberschoenen) steeg met 80.000 pa ren, de uitvoer daalde met 102.000 van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 33. Ik ben het volkomen met meneer Brent eens, verklaarde Dr. Harding haastig; hij wilde den advocaat zoo gauw mogelijk de kamer uit hebben, voordat een van de beide dames las tige vragen zou stellen. We moeten onmiddellijk samen de papieren door kijken. Hilary wilde iets zeggen, maar er was zooiets autöriteits in stem en optreden van haar voogd, dat ze haar mond hield en een seconde later had den de beide heeren den salon samen verlaten. Een vreemde historie, mompel- Be Mr. Brent, toen ze zich aan de groote tafel in de bibliotheek hadden gezet met de schrijfcassette tusschen hen in. Ik hoop maar dat we geen on- pleizierige geschiedenis uit Sir Luke's verleden op het spoor komen, maar het ziet er helaas wel naar uit of dat het geval zal zijn. Uit hetgeen ik van het leven vpn Sir Luke weet, antwoordde de dok ier droog, lijkt het me lang niet uit gesloten dat we sporen van een of an dere duistei*e liefdesgeschiedenis on der zijn papieren vinden, maar het *ou me verduiveld spyten als mijn paren. Al spreken deze cijfers door hun hoegrootheid niet zoo sterk, zij geven den ingewijden een kijk op de inspanning, die vereischt werd om 't buitenlandsch débouché zooveel mo gelijk te behouden en de binnenland sche markt tegen concurrentie van buitenaf te verdedigen. Exportgebied, dat met groote moeite en kosten is verkregen, geeft men niet pi'ijs dan noodgedwongen. Een ernstig nadeel van verlies van exportgebied is, dat voor zoover pro ductie-inkrimping hiervan het gevolg is, ook de strijd tegen buitenlandsche concurrenten op de binnenlandsche markt wordt bemoeilijkt. Opmerkelijk is, dat de uitvoer naar Duitschland van schoenen beneden de 600 gram, waarvoor in 1930 nog hei oude invoerrecht gold, vrijwel op peil bleef. De uitvoer van schoenen van 6001200 gram naar Duitschland, waarvoor het sterk verhoogde invoer- ï-echt reeds in 1930 gold, daalde ech ter tot op een vierde van het in 1929 uitgevoerde aantal paren. Aangezien begin 1931 het verhoogde tarief voor schoenen beneden 600 gram in wer king is getreden, moet Duitschland als afzetgebied vrijwel als verloren worden beschouwd. Duitschland, dat in 1930 veel meer schoenen exporteerde dan het invoer de, verhoogde het invoerrecht hoofd zakelijk als afweermaatregel tegen de dreigende invasie vanuit Tsjecho-Slo- wakije. Dit land ging dus met des te meer kracht onze mai'kt bewerken. Wanneer men de waarde per paar van de ingevoerde lederen schoenen vergelijkt met de waarde per paar der uitgevoerde schoenen, dan blijkt, dat de Nederlandsche schoenindustrie 'n schoen van veel beter kwaliteit uit voert dan de buitenlandsche industrie hier invoert. De Nederlandsche industrie kan evengoed goedkoope schoenen maken. Dit is gemakkelijker dan een kwali teitsartikel te fabriceeren. doch het beteekent achteruitgang. De groote invoer van goedkoop schoeisel heeft zijn bezwaren, ook in verband met de zucht van het Neder landsche publiek tot het maken van „koopjes", die intusscben niet altijd voordeeltjes zijn. In elk geval werkt het door import ontstane massa-aan- arme pupil in een daarvan betrokken bleek. Het kind heeft den laatsten tijd rijkelijk haar deel van nai'igheid ge had. Overigens als we tot de ontdek king komen, dat ze op een of andere manier verwant is met Sir Luke, is dat wel een heel zonderlinge samen' loop van omstandigheden. Terwijl de dokter praatte, was Mr. Brent al begonnen met een vluchtig onderzoek van de gevonden corres pondentie.. Brieven, liefdesbrieven zou je ze kunnen noemen, van een vrouw, die zich alleen maar Antonia teekent. Maar geen van alle zijn ze aan Sir Luke gericht. De eenige voornaam die gebruikt wordt is John en de naam op de enveloppe is John Do naldson. Harding schrok op alsof hij een steek met een scherp mes gekregen had. Wat zegt u daar? En met een ruk trok hij een van de enveloppen naar zich toe. John Donaldson Esq. Garden Court, Temple E. C. las hij en de woorden staarden den dokter aan in het fijne, duidelijke handschrift en hij keek er naar alsof er een soort tooverkracht van uitging. En de naam van uw pupil is ook Donaldson? De nuchtere, koele stem van Mr. Brent stoorde den loop van zijn ge dachten en met een lichten schok keek hij op. Ja, dat is inderdaad de naam van mijn pupil. In den afgeloopen zo mer heb ik links en rechts nasporin gen gedaan naar de identiteit van hara vader, maar ik heb nergens een spoor van hem kunnen ontdekken. De man van Hilary's moeder, van An- bod van laaggeprijsd schoeisel ver warrend op de geheele branche. Het lijkt van belang te vermelden, dat in 1930 werd ingevoerd aan schoenen (behalve rubberschoenen) voor een waarde van 6.922.000. Tegenover den invoer van 1913, die wordt aangegeven met 1.917.000. is eerstgenoemd cijfer zeer hoog. In aanmerking nemend de uitstekende technische ontwikkeling der Neder landsche schoenindustrie, wijst dit hooge importcijfer er reeds op, dat in de concurrentie van het buitenland, vergeleken met voorheen, zich abnor male factoren doen gelden. Vergele ken met 1913 valt ook een aanzien lijke verschuiving waar te nemen in het aandeel der verschillende landen in onzen schoenen import. Engeland, dat destijds veruit de eerste plaats in nam, is door Duitschland en Tsjecho- Slowakije naar achteren gedrongen. Als oorzaken van den slechten gang van zaken worden uit de kringen der schoenindustrie o.a. ook genoemd: „de algemeene depressie, verscherpte strijd tusschen klein- en grootwinkel bedrijf, verhooging van invoerrechten door andei'e landen, dumping door bepaalde landen", terwijl als maatre gelen, waardoor de Overheid zou kun nen bijdragen tot verbetering, worden genoemd: „tegengaan van overmati- gen invoer, beperking van sociale las- tonia Merring, zooals haar meisjes naam was, noemde zich John Donald son. Wat was de connectie tusschen dezen John Donaldson en Sir Luke Framley? was de vraag die de rechts geleerde daarop stelde. Dat is hetgeen we moeten ontdekken, behalve, hij wachtte even en de beide mannen ke ken elkaar veelbeteekenend aan, be halve wanneer zij een en dezelfde persoon zijn. Juist, herhaalde Dr. Harding, behalve wanneer zij een en dezelfde persoon zijn. En er zijn verschillende omstandigheden die er heel sterk op wijzen dat dit het geval is. Op zich zelf beschouwd, zijn het misschien kleinigheden, maar gezien in verband met elkaar en met hetgeen we thans weten, leveren ze een keten van aan wijzingen op, zou ik zeggen. Bijvoor beeld het feit, dat mevrouw Donald son den dag van haar dood kennelijk op weg was naar het buiten hier. Ik zou tenminste niet weten waar ze an ders had kunnen heengaan in dit ver - laten oord. Verder dat Sir Luke bui tengewoon opgewonden was over het ongeluk dat den dood van mevrouw Donaldson tengevolge had. Het trof me indertijd dat zyn geagiteerdheid buiten eenige verhouding was tot het gebeurde: het overrijden door zijn auto van een wildvreemde vrouw. Op zichzelf is het natuurlijk heel ver schrikkelijk als zooiets gebeurt, maar het is toch niet iets om zóó overstuur te zijn als Sir Luke was. Ik wil geen kwaad zeggen van den overledene, maar zoo bijzonder gevoelig heeft hij zich vroeger nooit getoond. De advocaat bevestigde dit oordeel met een korten hoofdknik. En dat geldt ook voor zijn edel- ten, grootere soepelheid in het ver- deelen der arbeidsuren over bepaalde tijdvakken, export-px-emies, afweer- maati-egelen tegen verhooging van in- voex-rechten door andere landen". Het vraagstuk der productiekosten en der wettelijke regelingen, is voor de schoenindustrie van grooter betee- kenis dan voor menige andere indu strie. Bij import uit landen, waar de productiekosten lager zijn en waar de industrie onder minder knellende wettelijke bepalingen werkt, weegt de invloed hiervan al spoedig tegen het invoerrecht van 8% op. Wanneer dan groote buitenland sche firma's hier talrijke eigen win kels openen en door grootscheepsche i-eclame rechtsti-eeks het Nederland sche publiek bewerken, zoo wordt on ze eigen op hoog peil staande schoen- industi-ie voor een deel uitgeschakeld. De ons toegezonden berichten uit de schoenindustrie spreken zonder uitzondei'ing van zeer ongunstige vooruitzichten voor 1931 en men is van meening, dat de toestand zooda nig abnormaal is, dat aan de Regec- ring ook maatregelen tegen den groo ten import moeten worden gevraagd. Het behoeft geen betoog, dat dr Lederindustrie den terugslag van de depressie in de schoenindustrie ge voelde. Ook uit andere oorzaken heeft 1930 voor de lederindustrie een ander verloop gehad, dan men bij den aanvang des jaars meende te kunnen vei'wachten. Na de in 1929 plaats ge had hebbende talrijke déconfitures in den internationalen huidenhandel, en na de plotselinge prijsdaling der hui den in dat jaar, meende men in 1930 een herstel van het prijsniveau te mo gen vei'wachten en daarmede tevens een zeker herstel van de winstmarge, die in 1929 reeds een veer had moetei* laten. Deze verwachting is echter niet be waarheid. Wel was het prijsver loop veel min der sensationeel dan in 1929, toen men van een nog zeer hoog peil naar beneden tuimelde; schokkende ge beurtenissen hadden niet plaats, doch de markt volgde met eenige onderbre kingen een dalende lijn. Ook de omvang van de daling der huidenprijzen was geringer dan in 1929; zelfs was deze voor bepaalde moedigheid ten opzichte van Hilary, een edelmoedigheid, die onder noi-- male omstandigheden eigenlijk onbe grijpelijk was, de persoonlijkheid van Sir Luke in aanmerking genomen. Ten slotte, toen hij Hilary hier zag op den dag dat hij ziek werd, noemde hij het meisje Clare, dat was de naam van de jongste zuster van haar moeder, die verscheiden jaren gele den gestorven is. Ik hechtte aan deze vergissing van Sir Luke niet veel be- teekenis, toen Hilary het me vertelde. Maar gezien in het licht van wat we vandaag ontdekt hebben, lijkt het me een belangrijk element voor de recon structie van de waarheid. De advocaat keek een poosje na denkend voor zich uit en zei toen langzaam: Wat in werkelijkheid het geval I mag zijn geweest, het lijdt geen twij- fel of de schrijfster van deze brieven is vast overtuigd dat zij de wettige echtgenoote is van den man tot wien zij zich i-icht. En hier hij vestigde zijn blik op het blad papier dat hij in de hand hield, hier is sprake van het kind. In de ongeëmotioneerde stem van den rechtsgeleerde kwam even een lichte toon van aandoening toen hij harop voorlas: „De kleine Hilary werd iederen dag schattiger. Ik wilde maar dat je het niet zoo vreeselijk druk had, maar ik weet natuurlijk dat je voor ons werkt. Het haar van de baby is net een aui-eool om haar hoofdje; het is precies het haar van Clare." De brief was verzonden uit een af gelegen dorjye in Surrey en eindigde evenals de andere brieven met de woorden: „Je liefhebbende vrouw Antonia". soorten van zeer weinig beteekenis, doch zij miste haar uitwerking niet op de prijzen van het gefabriceerde leder. In het algemeen werd de winst ongunstig beïnvloed. Over den afzet wordt door de leder fabrikanten over het geheel niet ge klaagd; sommigen spreken zelfs van uitbreiding der productie. Ook in deze branche was intus- schen de concurrentie zeer fel. Vooral tegen het einde van het jaar nam de prijzenstrijd, in verband met de sterk verminderde vraag van de zijde der schoenfabrieken, uiterst scherpe vor men aan. Dit gold op de eerste plaats licht leder en afvalleder, waarvoor de kostprijs blijkbaar geen maatstaf meer vormt. In dit tijdsgewricht is het aange naam te kunnen vermelden, dat de le- dei'-industrie nog steeds op een uit- voersaldo kan bogen. In totaal beliep de ledei'-uitvoer het belangrijke bedrag van x-uim 21.5 millioen gulden. Dit bedrag wijst een overschot aan van 5.990.000.op de waarde van den invoer. Tengevolge van een daling van den uitvoer is het export-saldo echter ca. anderhalf millioen gulden kleiner dan in 1929. Terwijl in het buitenland 'n goede markt voor Hollandsch leder bestaat, zoo blijkt uit de rapporten, die bij on ze Kamer inkwamen, dat een verdei'e uitbreiding van den export, die bij normale vei-houdingen zeker mogelijk zou zijn, nu afstuit op de steeds hoo- gere invoerrechten, die het buitenland heft. Hei-haaldelijk gaat door deze oor zaak afzetgebied verloren. Teekenend voor dezen toestand is wel de teruggang van den lederuit- voer naar de Vereenigde Staten, welk land met ingang van half Mei 1930 'n hoog invoerrecht op leder is gaan heffen. Totale ledei'-uitvoer naar de V. S. in 1928 3.994.000.—. Idem in 1929 ƒ4.326.000.—. Januari-Mei 1930 (5 maanden) 1.804.000.—. Juni-December 1930 (7 maanden) ƒ421.000.—. Dit belangrijke verlies betreft bijna uitsluitend de overlederindustrie, die En in een van de andere brieven, zette de advocaat zijn mededeelingen voort, hel} ik gezien dat mevrouw Donaldson het heeft over een kei'k, waar zij getrouwd zijn, een kerk in Londen. Ik ben daar geweest, deelde Harding mee, en ik heb inzage gehad van het huwelijksregister en voorzoo ver ik kan beoordeelen was het hu welijk van Hilary's moeder volkomen wettig. Blijft alleen de kwestie van Donald's identiteit, of, om de vraag anders te stellen: is het mogelijk dat deze mysterieuze Donaldson en Sir Luke één en dezelfde persoon zijn ge weest? En is het mogelijk om ooit het bewijs daarvan of van het tegendeel te leveren?, vulde de advocaat aan. Opeens schoot den dokter iets te binnen. Het lijkt me niet buitengesloten dat Graham, de kamerdienaar van Sir Luke, ons op den weg kan hel pen, riep hij uit. Neen, dit ter gerust stelling van den advocaat, die hem geschrokken aankeek, ik bedoel niet, dat we Graham in ons vertrouwen moeten nemen, maar den dag voordat Sir Luke stierf, heeft de bediende me iets verteld, waar ik nu opeens aan denken moet. Toen hij me erover sprak, heb ik geen bijzondere notitie er van genomen, maar het is achteraf beschouwd mogelijk dat het in eeni- gerlei verband staat met onze laatste ontdekking. Graham deelde me na melijk mee dat zijn meester plotseling volkomen uitgeput was doordat hij geprobeerd had een brief te schrij ven. Als deze brief nu eens. (Werdt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwpschc en Langstraatscbe Courant,

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1