overigens het belangrijkste aandeel heeft in den Nederlandschen leder export. Bij de minder gunstige en in elk ge val zeer onzekere vooruitzichten, die de tegenwoordige toestand biedt, wat de exportkansen betreft, is het inte ressant te constateeren, dat het arti kel leder zich steeds weer tegenover opduikende vervangingsmiddelen weet te handhaven. Zooals valt te constateeren uit de cijfers van het Centraal Bureau voor j de Statistiek, was het verbruik van zoolleer door de schoenindustrie in 1929 gelijk aan dat van 1928, terwijl het rubberverbruik een daling ver toonde en nog geen 10% bedroeg van het verbruik van zoolleer. De zoolleer-industrie had een be langrijk afzetgebied in leder voor de reparatie. In verband met de kwali- teitseischen van den Nederlandschen schoenhersteller, kon de industrie ook haar afzetgebied in reparatieleder te gen de buitenlandsche concurrentie goed handhaven. De prijzen belandden echter onder den druk der onderlinge concurren tie op een te laag peil. De Looi-extract-industrie behaalde naar omstandigheden tevredenstellen de resultaten. De Scheepsbouwindustrie heeft het grootste gedeelte van het jaar kunnen doorwerken, dank zij leveringscon tracten die werden afgesloten voordat de algemeene malaise doorwerkte. Bij den treurigen toestand waarin de scheepvaart thans verkeert, zijn de vooruitzichten zoowel voor nieuw bouw als voor reparatie uiterst on gunstig. De concurrentie met buitenland sche werven blijft buitengewoon scherp en is deze wat de Belgische be treft practisch niet te overwinnen door den lagen loonstandaard daar te lande. Opnieuw wordt in deze industrie geklaagd over hooge lasten van socia le maatregelen en al te groote inmen ging der overheid in de bedrijven. De export van schepen ondervond geen moeilijkheden. De papierindustrie rapporteert on bevredigende resultaten ten gevolge van verminderde vraag, mede door verhooging van invoertarieven door landen, waarnaar wordt geëxporteerd. De verwachtingen voor het komende jaar zijn ongunstig. In de Tank fabriek (naadlooze ge ëmailleerde vaten) kon, zij het min der dan het voorafgaande jaar, toch geregeld gewerkt worden. Op de bin- nenlandsche markt moest scherp worden geconcurreerd met de buiten landsche, vooral met de DuitscTie fa brieken. De vooruitzichten zijn on gunstig. De Suikerindustrie deelde als van zelf in den algemeenen ongunstigen toestand door de bekende ongunstige internationale suikermarkt. De fabrieken van vleeschlijm, die waren gebonden door aankoopverbin tenissen van de ruwe grondstof, wer den dubbel getroffen door de steeds dalende prijzen van het afgewerkt product. Hoewel de productie op peil bleef, werd de afzet vooral naar het buitenland in ernstige mate belem merd door de Russische fabrieken, die hun product tot 50% onder de marktprijzen aanboden. Of de con currentie van het Russische product door zijn mindere kwaliteit van blij- venden aard zal zijn, wordt betwijfeld. De fabrieken van Chemische pro ducten voor de schoenindustrie kon den het geheele jaar geregeld door werken; door de uiterst scherpe con currentie in deze artikelen, vooral van de Duitsche industrie, was de winstmarge echter zeer gering. De kort geleden opgerichte meubel fabriek kon hare producjtie belangrijk uitbreiden, terwijl de toekomst met meer vertrouwen wordt tegemoet ge zien. Geklaagd wordt over gebrek aan geschoolde arbeidskrachten en het gemis van een inrichting voor vakop leiding. De handel in granen en veevoeder- artikelen (krachtvoederartikelen) heeft door de sinds einde 1929 steeds afbrokkelende markt ongunstige re sultaten opgeleverd. Door den groo- ten voorraad eigen granen bij de land bouwers in het binnenland was de af zet in het begin van het jaar, toen de buitenlandsche graanprijzen vergele ken bij de noteeringen in het najaar, nog tamelijk hoog waren, slechts ma tig. In het najaar werd echter door de uiterst lage prijzen van de granen buitengewoon veel afgenomen, ten nadeele echter van den afzet van krachtvoerartikelen, welke afzet door den ongunstigen toestand in den landbouw daarenboven nog gedrukt werd. Bij den nog steeds onzekeren toestand op de graanmarkt valt wei nig omtrent de verwachting voor het aangevangen jaar te zeggen. De riet-, biezen- en hoepelhandel, die al eenige jaren kwijnend is, was ook in het afgeloopen jaar zeer on gunstig. In den riethandel werd weinig om gezet bij lage pryzen. Het biezengewas werd door de vele regens slecht gewonnen en waren de uitkomsten zeer ongunstig. De hoepelhandel schijnt zoo goed als geen perspectieven op te leveren. De handel in hoepels en hoepelhout was uiterst flauw. Veel hoepelhout werd verhakt tot rijshout. De slechte gang van zaken in deze branches vindt zijn terugslag op dt> arbeidsloonen en kan veelal personeel in het werk worden gehouden tegen weekloonen van 10.of iets meer. De handel in hooi en stroo had in de eerste helft van het jaar een vrij normaal verloop met wat import van hooi uit Canada en Scandinavië en wat export naar Duitschland en Bel gië, terwijl wat stroo uit Duitschland werd ingevoerd. Ofschoon de oogst 1930 zeer over vloedig was, bleef de kwaliteit van het hooi door het slechte winnen ver beneden de verwachting. De kwali teit van het stroo bleek niet zoo te zijn tegengevallen. De handel in hooi en stroo van den nieuwen oogst was bij den aanvang van het tweede half jaar vrij flauw en is in den loop van dat tijdvak eer slechter dan beter geworden door overvloedig aanbod van graanvoeder- artikelen tegen ongekend lage prij zen. De noteeringen van Fransch en Duitsch stroo liepen zoo laag, dat im port daarvan loonend is geworden. Bij het einde van het jaar blijft aanbod van hooi en stroo zeer over vloedig. Aangezien de kooplust niet toeneemt, zijn de vooruitzichten al thans tot den nieuwen oogst, niet gunstig. De resultaten van den landbouw waren evenals elders zeer ongunstig. Door de reeds in den aanhef van dit overzicht medegedeelde omstandig heden waren de gevolgen echter niet zoo funest als in menig ander deei van het land. De weersgesteldheid was in den voorzomer zeer gunstig met overvloed van gras en hooi en een gunstigen stand van de veldgewassen. De natte nazomer werd oorzaak, dat het laat gewonnen hooi en de granen, zeer slecht geoogst werden. De bieten gaven een zeer goed gewas, doch oogst en vervoer werden zeer bemoei lijkt door het natte weer. De prijzen van alle gewassen waren zeer laag. De paardenfokkerij was ook dit jaar niet loonend, in hoofdzaak door belemmering van den uitvoer. De veehouderij gaf zoowel voor de beweiding als voor vetweiderij en 't melkvee bij behoorlijke prijzen een bevredigend resultaat. De varkenshouderij gaf nagenoeg het geheele jaar bij goede prijzen een behoorlijk resultaat; tegen het einde van het jaar brokkelden de prijzen echter af. De pachtprijzen ondergingen in het algemeen een aanmerkelijke daling, die niet zonder invloed bleef op de koopwaarde van de landerijen. Ook voor den tuinbouw was het af geloopen jaar ongunstig. Zoowel voor groenten als voor zacht fruit konden geen bevredigende prijzen worden be dongen. De zwarte bessen bleven zelfs hier en daar aan den struik, om dat zij het plukloon niet konden op brengen. Van uitbreiding der tuinderijen met glas, waarvan in de vorige ver slagen regelmatig gewag kon worden gemaakt, was onder deze omstandig heden geen sprake. Wat de handeldrijvende en indu- strieele middenstand betreft, was het afgeloopen jaar, vooral in de indu- strieele gemeenten van het district, niet ongunstig. De ondernemers van winkelbedrijven legden een groote ac tiviteit aan den dag door het organi- seeren van winkelweken e.d. De bouwvakken hadden over het algemeen voldoende werk. In de gemeenten met een overwe gende landbouwbevolking was de be drijvigheid voor de winkelzaken en de ambachtsondernemingen als gevolg van den ongunstigen toestand in den landbouw, ongunstig. Het aantal faillissementen in het district bedroeg 9 tegen 11 in het jaai 1929. Van de vele werkzaamheden onzer Kamer in 1930 wil ik slechts de voor naamste aangeven: Aan" het Centraal Bureau voor de Statistiek werden wijzigingen ver zocht in de statistiek van den in-, uit en doorvoer. Aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen werd gevraagd over elec- trische verlichting der Langstraat- sche stations. Aan dezelfde directie werd ver zocht wijziging te brengen in het goe derenvervoer over het station Kaats- heuvel-Capelle en uitbreiding te ge ven aan den ophaaldienst en bestel dienst der spoorwegen te Kaatsheu vel. Op initiatief onzer Kamer werd in samenwerking met de andere Noord- brabantsche Kamers verbetering ge vraagd iri de spoorverbinding met Twente en Zuid-Duitschland. Pogingen werden aangewend om een overkapping te verkrijgen op het derde perron van het station Lage- Zwaluwe. De Kamer deed herhaalde pogin gen om te verkrijgen, dat de treinen Nos. 183 en 189 te Gilze-Reijen zul len stoppen. Aan den Minister van Waterstaat werd verzocht het dubbel veergeld te Keizersveer af te schaffen. Talrijke besprekingen werden ge houden inzake het inrichten en in stand houden van autobusdiensten in het Land van Heusden en Altena. Aan den Directeur van den Post cheque- en Girodienst werd verzocht den dienst uit te breiden tot de Indi sche bezittingen. Bij den Minister van Waterstaat werd aangedrongen op betere verlich ting' van de voetbrug over de Dongc bij Geertruidenberg. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werd in kennis gesteld met klachten betreffende de verzen- j ding van schoenen naar België. De gemeentebesturen in het district werden gewezen op de wenschelijk- heid om de fietspaden te voorzien van de aanduiding „Rijwielpad", zoó- als de Motor- en Rijwielwet voor schrijft. Aan de Directie der Hollandsche Buurtspoorwegen werd verzocht wij ziging te brengen in hare dienstrege ling. De actie inzake verbetering van den spoorwegovergang in den Langstraat- schen weg bij 's Hertogenbosch werd voortgezet. Aan de Directie der Spoorwegen werd verzocht.de treinen Nos. 464 en 468 ook te Made-Drimmelen te doen stoppen. Op verzoek der Kamer werd door den Heer Ir. Bongaerts eene openba re voordracht gehouden betreffende de afsluiting van het Oude Maasje. Aan de Directie der Spoorwegen werd verzocht betere gelegenheid te openen voor vervoer van versche groenten en fruit der Veilingvereeni- ging te Drunen en uitbreiding te ge ven aan de laad- en losplaats aldaar. Adviezen werden uitgebracht aan den Griffier der Arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch in verband met aanvragen om benoe ming tot makelaar. Verzocht werd aan de A.T.O.-di- rectie om de route Kaatsheuvel-Don gen te wijzigen. Deelgenomen werd aan eene actie tot het verkrijgen van een weg voor snelverkeer door het Land v. Altena. Aan de Tweede Kamer werd ver zocht niet over te gaan tot verhoogin^ van den accijns op gedistilleerd. De Kamer was vertegenwoordigd bij meerdere congressen en bespre kingen, uitgaande van andere orga nisaties. Zooals reeds gezegd is dit slechts een greep uit de talrijke verrichtingen der Kamer. Nog in tal van andere aangelegenheden werd de medewer king of bemiddeling der Kamer ver leend. Het aantal verstrekte gegevens omtrent handelsadressen, invoerrecli- ten, handelsvertegenwoordiging enz. nam weer beduidend toe en liep tot in de honderden. De uitbreiding der werkzaamheden - moge blijken uit de toename van het aantal ingeko men en verzonden stukken. Dit steeg tot 3430 tegen 3048 in 1929. Hierme de zijn niet geteld het aantal druk werken, circulaires enz., welke van de Kamer uitgingen. In het Handelsregister werden 503 opgaven ingeschreven tegen 491 in 1929. Het aantal dossiers steeg van 1983 tot 2087. Het aantal inzagen en afschriften van het Handelsregister bedroeg 697 en 219, tegen 703 en 242 in het voorafgaande jaar. Aan het einde van dit verslag vol sombere klanken spreek ik de hoop uit, dat wij ons nu op het diepste punt der depressie bevinden. Er zijn immers reeds zwakke teekenen in den wereldhandel, die er op wijzen, dat het diepste punt zou zijn gepasseerd. Al zal het herstel slechts langzaam in zijn werk gaan en al kan men niet verwachten, dat de algemeene econo mische toestand in het district onzer Kamer in de eerste jaren het peil van 1927/29 zal bereiken, zöo hoop ik toch dat uit het volgend jaaroverzicht een gunstiger toon moge opklinken, vooral wat de toekomst-verwachtin gen betreft. In ons vorig nummer hebben wij in een gedeelte der oplaag het verslag der vergadering der Kamer voor een deel nog kunnen opnemen. Wij heb ben toen gemeld, dat door de heeren P. van Dongen uit Raamsdonksveer en Ant. Smits uit Dongen woorden van waardeering werden uitgespro ken over de goed gedocumenteerde rede van den Voorzitter (zie hierbo ven), hem dank gebracht voor de goe de diensten der Kamer in het afgeloo pen jaar gebracht en de beste wen- schen geuit voor een spoedig herstel van den Secretaris der Kamer en hun medelid den heer B. Timmermans. Het verdere verloop der vergade ring kunnen wij als volgt samenvat ten: De heer G. N. van Loon werd her kozen als Algemeen Voorzitter der Kamer, de heer A. I. J. Smits als Voorzitter der Afdeeling Grootbedrijf en de heer A. van Beek als Voorzitter der Afdeeling Kleinbedrijf.. Eveneens werden herkozen de leden der Commissies voor het Handelsre gister, voor de Verkeersbelangen en voor het Jaarverslag, zoodat deze Commissies voor 1931 bestaan uit de leden: Handelsregister: I. C. Mortier, F. J. v. d. Reyt, H. Verheyen en C. Vesters. Verkeersbelangen: P. A. van Don gen, A. de Haan en J. C. Frederiks. Jaarverslag: B. J. H. C. Timmer mans, A. I. J. Smits en J. P. Elemans. De Voorzitter dankt voor het in hem gestelde vertrouwen, doet een beroep voor het komende jaar op de medewerking van de beide onder voorzitters en de leden der Kamer en spreekt den wensch uit dat de Secre taris der Kamer, die reeds eenigen tijd ongesteld is, spoedig geheel her steld zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Aan de orde wordt gesteld een ver zoek om subsidie van het Comité van Actie inzake het verkrijgen van een weg voor snelverkeer door het Land van Heusden en Altena. Daar het hier een belang geldt voor een streek, die- voor een groot gedeelte behoort toe het district der Kamer, wordt beslo ten een subsidie te verleenen van 50..—. Aan een verzoek van belangheb benden uit Vrij hoe ve-Capelle om te bevorderen, dat de dienstregeling der spoorwegen zoodanig wordt gewij zigd, dat trein No. 469 ook te Capelïe- Nieuwevaart zal stoppen, meende de Kamer geen gevolg te kunnen geven. Op de eerste plaats, omdat het karak ter van dezen sneltrein (de eenige welke na den middag van Lage Zwa- luwe in de richting Den Bosch ver trekt) zooveel mogelijk dient behou den te blijven en op de tweede plaats omdat tusschen de aansluitende trei nen uit Rotterdam te Zwaluwe en ook tusschen de aansluitende verbindin gen te 's Hertogenbosch niet voldoen de tijdruimte is, om gelegenheid te vinden om voor den bedoelden trein nog een stopplaats in te leggen. Van de Kamer van Koophandel te Amsterdam is ingekomen een schrij ven inzake sluiting van sluizen en bruggen in Noordbrabant. Volgens deze Kamer zou het voornemen be staan over te gaan tot gedeeltelijke sluiting des nachts en des Zondags van bepaalde vaarwaters in Noord- Brabant. Daarbij wordt ook genoemd het Wilhelminakanaal, waarvoor zou worden voorgesteld een sluiting van alle bruggen en sluizen in alle nach ten van 2324 uur (behalve van Zon dag op Maandag) en eene Zondags sluiting van 020 uur. Na uitvoerige toelichting van den heer Jansen wordt besloten bij den Minister van Water staat krachtig aan te dringen tot den voorgenomen maatregel niet over te gaan. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Mortier, zal getracht worden een betere spoorverbetering le verkrijgen tusschen Antwerpen Brussel en de Langstraat in de och tenduren. In verband met een ingekomen schrijven der Tilburgsche Kamer van Koophandel betreffende de Neder landsche Handelspolitiek werd beslo ten in een afzonderlijk adres de be langen en nooden van handel en nij verheid in het district onder het oog der Regeering te brengen. Door den heer Jansen werd uitvoe rig de noodzakelijkheid bepleit van het verkrijgen eener vluchthaven te Lage-Zwaluwe. Hoewel de vergade ring er geheel van overtuigd was, dat bij deze aangelegenheid ook de belangen van handel en industrie van het district der Kamer zijn betrokken, was zij van meening, dat een actie tot bereiking van het beoogde doel dient uit te gaan van de schippersvereeni- ging „Schuttevaer". Door den heer van Dongen werd verslag uitgebracht van een bijeen komst welke te Rotterdam op initia tief van de Kamer van Koophandel aldaar, werd gehouden inzake den bouw van een voetbrug te Moerdijk, tot welke bijeenkomst ook de Lang- straatsche Kamer was uitgenoodigd. Een resumé werd gegeven van het verhandelde op de crisis-vergadering der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw, waarbij de Kamer was vertegenwoordigd door de leden van der Reyt en van Beek. Mededeeling werd gedaan van de goedkeuring der begrooting voor '31 en van de voor dat jaar toegekende subsidies. Inzake den eventueelen bouw van een nieuwe voetbrug over de Donge in den Rijksweg Raamsdonksveer Oosterhout en de verbetering van de vaargeul aldaar, besloot de Kamer actief te blijven. Besloten werd aan de belangheb bende schoenfabrikanten in het dis trict der Kamer gelegenheid te geven tot bezichtiging van een monster-col lectie schoenen uit Zuid-Afrika, waar over de Kamer beschikt. Tijd en plaats zullen nader per circulaire worden bekend gemaakt. RECTIFICATIE. In het eerste gedeelte der rede van dén Voorzitter der K. v. K. staat: NEDERLAND houdt krampachtig vast aan op dit punt „verkregen rech ten", dit moet zijnIEDER land houdt, enz., enz. GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. Spoedeischende Raadsvergadering op Vrijdagavond 8 uur. Voorzitter J. L. van Besouw, Bur gemeester. Secretaris J. M. C. van Kemenade, loco-secretaris. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. Alt zijnde de eerste vergadering dezes jaars wenscht hi} de leden van den Raad met hunne gezinnen en de geheele bevolking een gelukkig 1931 ls de toestand van de industrie oiq! menteel niet schitterend te noemen zijn zelfs de vooruitzichten voor dé gewone jaarlijks terugkeerende drukte periode niet bijster gunstig, hij spreekt de hoop uit, en verwacht ook, dat Kaatsheuvel niet te zwaar zal getroffen worden. De Gemeentebedrijven mogen in'1 afgeloopen jaar wederom op een gun stigen vooruitgang bogen De gas. afname was over '930 645145 M3,'n toename van 6 pCt. boven 19 9, ter. wijl het gasverlies in het afgeloopen jaar tot 3 pCt. gereduceerd werd De stroominkoop van de P.N.E.M. bedroeg 478088 K.W.U wat een vermeerdering beteekent van 12 pCt Moge Gods zegen zoowel op de Gemeentebedrijven als op het parti. cuiiere zakenleven voor het welzijn van onze gemeente en hare bevolking blijven rusten. Naar aanleiding van de laatste Raadsvergadering (27 December '30) waarin de wenschelijkheid was uitge. sproken om een commissie in te stellen om het werkverschaffingsvraag stuk te bestudeeren, hebben Burg. en Weth. een Commissie van 4 leden aangewezen, met een lid van hel Dagelijksch Bestuur, die den toestand reeds onderzocht hebben. Omredei groote werkloosheid niet onmogelijl mag geacht worden, stelt hij voor de Commissie bestaande uit de heeren L. J. van der Horst, Voorzitter; M J Snoeren, C. Roesterberg, J. C Beerens, L. vain den Hoven, J.M.C, van Kemenade, toegevoegd Secretaris, ie bestendigen. De heer van der Horst verkrijgt alsnu het woord om het doel der werkverschaffing uiteen te zetten Door de vele werkeloosheid is werkverschaf. fing noodig geworden, daar het Rijk absoluut bijdrage weigert uitsluitend aan steunverleening. Natuurlijk kan niet iedereen naar de werkverschaffing verwezen worden,en moet bekend worden, wie daartoe in staat is. Wat met ouden van dagenen zwakken natuurlijk onmogelijk is. Daarbij dient voorop gezet te worden dat afzonderlijk voor Loon-op-Zand en afzonderlijk voor Kaatsheuvel werk verschaffing verleend moet worden. Te werk stellen bij de drainagevel- den te Loon-op-Zand blijkt groote be- zwaren te ontmoeten. Hier ter plaatse is uitgezien naar een daarvoor ge schikt perceel grond, dat men meende gevonden te hebben in het land van A. van Deudekom, gelegen op het einde van de Marktstraat en de daar over loopende weg zou door vergra ving veel verbeterd kunnen worde/7. De onderhandelingen over diüanö zijn thans zoover gekomen dat de Raad nog slechts te beslissen heeft of hij den gevraagden prijs al dan niet zal betalen. De tew.ikstelling geschiedt onder toezicht van de Ned. Heide Maat schappij, terwijl voorloopig aan alle tewerk gestelden een gelijke uitkeering zou moeten worden verleend Op advies van den heer Opzichter van de Ned. Heide Mij. werd voor gesteld de werkverdeeling in ploegen te groepeeren, samengesteld uit be kwame en minder bekwame arbeids krachten. De gezinsinkomsten zullen op basis voor uitkeering in aanmerking geno- men worden, zoo, dat nooit meer dan f20.per week aan inkomen kan worden genoten. Het lid Snaphaan vraagt, of Weth, van der Horst de schuldige is van de werkverschaffing. De heer van der Horst vraagt, wat spreker met schuldige bedoelt? De heer Snaphaan zegt, dat in de straat het praatje gaat dat de heer van der Horst de man is, die absoluut de werkverschaffing wil doorvoeren. De heer van der Horst wijst erop dat h:t niet zijn, doch het oordeel van de geheele Commissie is dat er werk verschaffing inplaats van steunverlee ning moet komen, De heer Beerens noemt de bewerin gen van den heer Snaphaan straat praatjes Weth. v. d. Horst. Het collegevan Burg. en Weth heeft een commissie ingesteld en verzocht aan den Raad die voordracht te bekrachtigen, waarin zitting hebben 3 arbeidersafgevaardij- den, l fabrikant, terwijl ik als voor zitter ben aangewezen. Op de eerste vergadering van de commissie is dooi den heer Roesten berg ook voorgesteld eene werkverschaffing in het leven t{ roepen, daar, hoe gaarne ook, steun verleening niet zou gaan. Geen enkel voorstel tot steunverleening is ingeko men. De commissie zou niets liever doen, dan een steunverleening in het leven roepen. Het zou voor haar heel wat gemakkelijker zijn, als zij iedere week aan de huishoudens een goede uitkeering kon doen. Doch wie zal de verantwoordelijkheid dragen. Indien de crisistoestand lang duurt zal hel veel geld kosten, aan den eenenkant groote uitgaven, aan den anderen kant wanneer de malaise blijft aanhouden minder inkomsten. Door werkverschaf fing geeft hel Rijk en mogelijk de provincie flinke tegemoetkoming inde kosten. Ziedaar, waarom door de ge heele commissie zonder uitzonder)"» voorgesteld wordt, tot werkverschaffijji over te gaan. Indien het degenen, I I

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2