I Door direct geragd: Een nel Dagmeisje LUX0R-BI0SC00P. Zaterdag 8 Mag 8 iar tor I gekleurde O RIO RITA I T A toegang 16 laai. SlailsscliouwhMPg en GbicagQ-Thealer. „II811 HET UIESIEliJK FROIfT GEER IIEUHIS". UAWfflE SIOOMORIRIEIÖ 681098IIELE8 DRUKWERKEN S'ti 8 w s. c. TE HUUR, beste weilanden De grootste en mooiste Zingend S prekend Musiceerend TILBURG. Vanaf Vrijdag 13 Februari Eiken avond 8 uur. Zaterdag 6 en 8 uur. Zondag 4-6 en 8 uur. I INRICHTING VOOR DE VERVAARDIGING VAN ~J 1 )un, ten bate der SpQskokertj der St. Vlncentiusvereeniging gegeven, is een succesavond geweest. Onder lei ding van den heer Jan Tuerlings, zong het koor een negental werken, waar- onder Landerkenning van Edw Qrieg. Er was E reis van C. van der Linden, An der Set ien Blauen Donau van Johann Strauss. De heer Jos van Amels- voort zorgde op uitstekende wijze voor het accompagnement, terwijl de voorkomende solo's door den heer Hub Kamp zeer goed werden gezongen We mogen hierbij niet onopgemerkt voorbijgaan het vierstemmige koor met pianobegeleiding „Moederke Alleen" een compositie van den heer Jos van Amelsvoort, die met zeer veel gevoel gezongen een enorm succes had. Bel Canto heeft andermaal bewezen dat er nog pit in het koor zit door ondanks den slechten tijd van voorbereiding van wege de vele griepgevallen een dus danig grogramma met zooveel toewij. ding en verzorging te laten hooren. In het duo Timmermans uit den Haag had Bel Canto geen beter keuze kunnen doen. Het succes dat Timm met zijn vrouw hier bij zijn eerste optreden in Kaatsheuvel had, kon niet groot-er zijn. Elk nummer is oorspron kelijk en tintelt van gezonden humor, zonder ook maar ooit in het minst te zwemen naar dubbelzinnigheid of plat» heid. Er ging maar een roep over wat Timm met zijn vrouw presteerde en we zijn er van overtuigd, dat Bel Canto dit duo met succes een tweede maal op de Eüane kan doen verschijnen. Reiskas. De reiskas van de R.K Werklieden vereniging besloet tot deelneming aan het demonstratief Verbondscongres van de R K Werkliedenverenigingen dat op 6 Sept. a.s. te Utrecht zal gehou den. Naar reeds thans staat te bezien, zal het getal deelnemers vermoedelijk honderden bedragen. Met een bijdrage van slechts 10 cent per week, kan men reeds aan deze reiskas deelnemen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden 10 Febr. '3l De stemming bij de Ned. Herv. Qemeente, om gedurende de eerst komende 10 jaren de bevoegdheid tot benoeming, beroep etc ai of niet over te laten aan den Kerkeraad, had tot resul aat, dat deze laatste zijn bevoegd heid vernieuwd zag. UitslagHeusden 30 v.-27 t„ Herpt 2 v.-O t„ Oud— Heusden 6 v.—7 t. Tot waarn, griffier bij 'I Kanton gerecht alhier is benoemd de heer Knoot, secr. der gemeente Sleeuwljk. Een der werkioozen, niet tevreden met wat men omtrent hem beschikt had. kwam Vrijdag op het kantoor der Godshuizen zijn hart lucht geven en sloeg toen met zijn klomp een 3—tal ruiten in. Zaterdagmiddag liepen wederom twee schepen in de nabijheid van de draaibrug op de overstroomde waard, waar ze aardig vastzaten. Met veel moeite is het later gelukt ze met een stoomboot weer in de rivier te krijgen. Zondag gaf de tooneelvereen. „Kunst en Vetmaak" in het R K. Vereenigingsgebouw haar tweede uit voering. Opgevoerd werd het tooneel- spel in vier bedrijven „De Offerande" door Qrosfeld. Gezegd moet worden dat „Kunst en Vermaak" subliem spel vertoonde, waarmee alle hoorders accoord zullen gaan. En niet minder verdienstelijk deden een 5—tal heeren musici zich hooren, wat een welkome afwisseling gaf. De heer Burgemeester dankte namens allen de verschillende medewerkers Sptciaal richtte hij zich tot den heer f. v. d. Staak, die jaren lang een steun was voor „Kunst en Vermaak", doch nu de gemeente met terwoon gaat verlaten. In hartelijke bewoordingen huldigde hij hem om zijn velerlei verdiensten en wenschte hem toe. dat het hem in zijn nieuwe omgeving, waarin hij weldra zal ver- keeren, steeds wel moge gaan. Zaterdagmiddag speelde op het voetbalterrein nabij de brug Longa tegen Wilhelmina uit Wijk, waarbij de eerste wist te winnen met 3—1. zijn. Sparta neemt na tien minuten ge speeld te hebben de leiding. Dit is echter van korten duur daar SDO een strafschop te nemen krijgt, die den doelman van Sparta stopt maar 't niet kan helpen dat de toeloopende linksbinnen den terugspringende bal ineens inschiet. De rust breekt aan en de stand is 1 1. Tien minuten na de rust doelpunt dezelfde speler van SDO 2—1. Als dan Sparta 8 minuten voor het einde gelijk maakt komt er geen verandering meer en hebben beide elftallen een zware wedstrijd achter den rug. SOOers aanhouden ge staat nog steeds bovenaan. BUITENLAND. De millitaire uitgaven in België. De regeering heeft bevestigd, dat het eerste ere let van 600 millioen francs, dat nog dit jaar noodig is voor fortenbouw. onaangetast blijft. Er is dus geen sprake van halvee ring, zooals de minister van fiiantiëa onlangs abusievelijk had meedegedeeld. Keizer Wi'helm's vertrek naar Nederland. Een verklaring van president Hindenburg. Rijkspresident Hindenburg heeft aan de „Kreuzzeitung verzocht, de volgende verklaring op te nemen. „Volgens de dagbladen houdt de gewezen majoor Anker op het oogen- bllk lezingen over de ineenstorting in November 1918. waarin hij o.a. een onderhoud aanhaalt, dat hij in het jaar 1922 met mij te Hannover heeft gehad. In dit onderhoud zou ik gezegd hebben, dat het vertrek van Z.M den keizer en koning naar het buitenland zonder mijn medeweten is geschied en dat ik daarvoor niet verantwoordelijk was, hoewel ik later tegenover de openbare meening een deel der ver antwoordelijkheid voor dezen stap van van den keizer op mij zou hebben genomen. Daaromtrent constateer Ik het vol gende „Het is juist dat ik majoor Anker, die deslijds een geheel andere politieke opvaiting huldigde dan thans, per soonlijk ontvangen en met hem over de gebeurtenissen van den 9 Novem ber in het hoofdkwartier gesproken heb. Onjuist is echter, dat ik de door hem beweerde mededeelingen heb ge daan". Na een verwijzing naar zijn in de „Kreuzzeitung" van 10 November verschenen rectificatie, eindigt de ver klaring van den rijkspresident aldus: „lk herhaal, dat het besluit van Z M. den keizer niet alleen met mijn voor kennis, maar op mijn raad en dien van andere heeren is genomen en dat iedere andere voorstelling van zaken onjuist is." üe in de verklaring van den rijks president genoemde rectificatie van de bewering, dat de keizer in allerijl, by wijze van vlucht, en alleen om zijn persoon denkend, naar Nederland is vertrokken, luid als volgt: „lk verwijs naar de in de „Kreuzzeitung" van 27 Juli 1919 gepubliceerde gemeenschap pelijke verklaring van generaal ma joor von Piesser, staats—secretaris von Hintze, generaal von Marschal en graaf von der Schuienburg, alsmede van mij. Uit deze verklaring blijkt duidelijk, dat het besluit van den keizer op aandrang van mij en anderen na rijp beraad genomen en ui'gevoera is, ten einde de voortzetting van den oorlog of een burgeroorlog te verhoe den en bijgevolg het vaderland nood en ellende te besparen". Bij de ontworpen regeling is aan de wederverkoopers een termijn van 1 maand gelaten tot opruiming van hun voorraden, als gevolg waarvan zal worden nagevorderd voor de op 1 Mei 1931 nog aanwezige voorraden siga retten. De nagevorderde bedragen moeten uiterlijk 1 juli 1931 worden betaald. Secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. In de Staatscourant is verschenen de benoeming van mr. dr. K. J. Fre- deriks tot Secretaris-Generaal bij hef Departement van Binnenlandsche Za ken en Landbouw. Mr. Frederiks is thans Administra teur, Chef der Afdeeling Binnen- landsch Bestuur bij dat Departement. Belangrijke order naar Duitschland. Naar wij vernemen, heeft de Direc tie der Ned. Spoorwegen een order voor twaalf locomotieven in Duitsch land geplaatst. Werkspoor had voor de uitvoering van deze opdracht een tamelijk belangrijk percentage hoo- ger ingeschreven. Over deze kwestie is uitvoerig met de regeering onder handeld, welke besprekingen echter een negatief resultaat hadden. Over liet juiste prijsverschil kon men ons geen inlichtingen verstrekken. SPORT. Door de KNVB zijn alle wedstrijden die jl. Zondag werden afgelast opnieuw voor a s. Zondag 15 Februari vastge- steld. WSC zal derhalve a.s. Zondag tegen ZIQO uit Tilburg moeien speten, op het WSC-terrein. R. W. B. Nu het RWB terrein en kleedlokalen gereed zijn, zijn er plannen beraamd om het aloude RWB op hooger peil te brengen en zullen de spelers in de gelegenheid worden gesteld om zich in alle opzichien te ontwikkelen voor spel en spelregels. Om te beginnen zullen voorloopig in het clubgebouw lichte oefeningen worden gehouden onder leiding van den heer Nuijten. Eiken Donderdag om half acht. Het bericht in het vorige nummer van dit blad betrtffznde het RWB bal is niet geheel juist, de da'um 21 Febr. is foutief en moet zijn Zaterdag 14 Februari a.s. Het bal is uitsluitend toegankelijk voor leden en donateurs met genoo- dlgden. Zaterdag jl. vond op het SDO- terrein de ontmoeting plaats tusschen SDO' en Sparta2 uitslag 2 2. SDO bracht een heel gewijzigd elftal in het veld wat een heele verandering bleek maar geen verbetering. Hoewel het de volgende keer wel beter zal gaan daar ze dan beter aan elkaar gewend INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur Het is een raadsel dat de arbeiders werkend in schoen- en lederfabriekcn op de -Bata—circulaire verspreid tn Waalwijk, Kaatsheuvel etc. de centra der Nederlandsche schoen nijverheid ntet onmiddellijk antwoor den met een tegen—circulaire en deze raten verspreiden overal waar Baia winkels ?tjn, opdat het publiek ook eens wordt wakker geschud, want ddi groote publiek weet nog steeds van niets en voor iedere 5 paar schoenen die Bata verkoopt had een Nederland sche arbeider een dag werk kunnen hebben. Een circulaire met koeien van letters als onderstaand zou niet kwaad zijn. WIE B rengt A rbetders (Nederlandsche) T ot A rmoede Hebben Nederlandsche schoenfabri kanten werk, dat slaat vanzelf terug terug op de aibctdeis, en juist bij dt algtmeene dalende koopkracht dooi het nog steeds stijgende algemeent werkloozencijter moet met man en macht gevochten worden om werk wat mogelijk is, hier in het land te be houden. Beter een utigaaf voor circu iaires e. d. als veel steun uit de werkt- looztnkassen. Is het publiek eenmaal goed wak ker, dan volgen de resultaten van zeit. INSIDER Correspondentie. Wegens gebrek aan plaatsruimte moeten eenige artikelen, berichten ei ingezonden stukken lot een voigeno nummer overstaan. Red. BINNENLAND, Instelling van een crisisdienst. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Lee- ningswet 1914 en tot htffng van 30 opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten.* De huidige crisisomstandigheden nopen het Rijk tot het trtfLn van eenige bijzondere steunmaatregelen, aldus zegt de Memorie van Toelicnting De uitgaven welke deze voorzieningen met zich brengen, zijn op de Rijksbe- grooting voor 1931 Rtet gedekt, en kunnen ook niet gedekt worden. Daarom heeft de Regeering besloten voor enkele jaren den sedert 1924 afgesloten crisisdienst weder open te stellen. Na de tot stand gekomen verlaging der htffingen ten behoeve van het Leeningfonds zal het in 's Rijks kas belegde saldo van dit fonds dat op I lanuari 1930 nog f 242.4 miiltoenzou bedragen geleidelijk verminderen tot f 41 4 millioen op ultimo December 1943 üe heffingsduur der opcenten ware te stellen op de jaren 1931 tot en met 1933. De minister vertrouwt, dat eert verder gaande htffmg niet noodig zai blijken te zijn docb bovendien is bierbij aansluiting gezocht aan den •ermijn waarop de overige crlsishef- fi >aen formeel vervallen, zijnde 1 jan. 1934. Naar een globale raming zal de opbrengst der opcenten 'n jiarlijksche bate opleveren van ongeveer f 5 mil lioen. Voorts wordt medegedeeld, dat het noodig is de opcenten na te vorderen van de bij den aanvang der htffing, in bet vrije verkeer, bij wederverkoo pers voorradige sigaretten, ten einde te voorkomen, dat deze wederverkoo pers, vóór de invoering der htfimg groote voorraden sigaretten zullen inslaan, waardoor de opcentenh fi ng gedurende de eerste maanden weinig baten zou opleveren. agendas. WAALWIJK. Donderdag van 7 8 aspiranten et. van 89'/a leden B.Q.V. Donderdag 8 uur. Repetitie W.O.V Gymnastieklokaal. Vrijdagavond 8 uur repetitie aspi ranten W.Ü.V. Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum Zondag 12'/4 uur. Volksmattr.ée dei Lieaeriatel „Oefening en Vermaak" MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 10 Februari. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 182 paarden, 5 veulens, 850 magere runde ren, 866 vette runderen, 290 vette kalve ren, 347 nuchtere kalveren, 25 graskal veren, 152 schapen of lammeren, 79 big gen, 7 bokken of geiten en 32 overioo- pers. De prijzen waren: koeien 2832.5, 39 -42.5 en 46-48 c., ossen 37, 3942.5 en 4548 ct., stieren 39, 41 en 4344 c.. kalveren 52.557.5, 67.572.5 en 80 85 ct., alles per pond. Prijzen per stukmelkkoeien f 225- 430, stieren 130465, graskalveren 80125, paarden 185285, slacht- paarden 130230, hitten 80145, veulens 80-125, fok nuchtere kalveren 1825, slacht nuchtere kalveren 7 12, kalfkoeien 210425, pinken ƒ170 195, vaarzen 215245, biggen ƒ11 16, biggen per week 1.501.75, GEMENGD NIEUWS. Een ontzettend familiedrama. Te Gielsdorf bij Strausberg heeft de 32-jarige wegwerker Ernst Faller vannacht zijn vrouw, zijn 2 kinderen van 1 en 3 jaar, alsmede de moeder en zuster van zijn vrouw doodgescho ten en zijn zwager, die tegen 3 uur thuis kwam, met een schot in de buik ernstig gekwetst. Tenslotte beeft de dader zich door j het hoofd van het leven beroofd. Fallner woonde in een dub bel huis met zijn schoonmoeder en haar twee aangehuwde kinderen sa men. Hij ging voor een kalm en werk zaam mensch, door. Er waren echter vaak twisten met zijn schoonmoeder, die zijn eischen om hem geld te geven niet wilde in willigen. De aanleiding tot dit drama is nog onbekend. Mishandeling van een commies. Te Winschoten zijn Zaterdag na verhoor, door de justitie in voorloopige hechtenis gesteld Q. en H. H., 25 en 21 jaar oud, arbeiders te Beltingwolde beschuldigd van zware mishandeling van een Duitschen commies, die In het Ziekenhuis is opgenomen. Overval met too) in een trein. Zaterdagnacht is de Nederlandsche expediteur Rahman, afkomstig uit Dordrecht en wonende te Antwerpen in den txpresseirein Keulen—Brussel overvallen door een man, die te Luik was ingestapt De heer Rohman werd neergeslagen en berooid van ongeveer f 400, zijn papleren en andere kost baarheden. Een vrouwelijke passagier, die in een aangrenzende coufé zat hoorde later kreunen en trok bij het station Nossegem aan de noodrem. De roover is echter in de duisternis ontsnapt. Zondagavond was nog geen spoor van hem ontdekt. Verdronken. Te Nijmegen is Zondag de 20 jaiige P. Friederichs in de 0< y op de diepe Kolk door het ijs gezakt en verdron ken. Hij was gewaarschuwd, dat hei ijs ter plaatse gevaarlijk was. Te Almelo is Zaterdag uit hel kanaal AlmeloVriezenveen het lijk van den 66 jarigen E Rosema opge haald, die sedert enkele dagen vermist werd. Drie staljongens verbrand. Benevens tachtig renpaarden. Door een geweldigen brand is een voor een concours hippique uitgebreide renstal te Oakland verbrand, Driestal jongens en 80 renpaarden zijn in dt vlammen omgekomen. Moordaanslag te Brussel. Maandagmiddag werd het publiek in het groute calé op het Brouckè e plein in het harje van B'ussel opge schrikt door een revolverschot. Twer Algerijnen, die daar zaten kregen ruzh om een bedrag van drieduizend francs. Plotseling trok een van hen zijn revoi ver en schoot op den ander, die zwaai gewond ineenzakte. De dader nam de vlucht, doch werd na een opwindende jacht in een der aangrenzende straier gegrepen en aan de politieovergegeven. Ernstige vechtpartij. Zondagavond heett te Zwarte Meer, in de gtmeente Emmen, een errsiige vechtpartij plaats gehad, waarbij één persoon werd gtdood en één zwaar gewond. In een café zaten 3 jongelui, R. Valke, C. de Munnlk en H. Wolters, arbeiders uit Zwarte.Meer, die na een woordenwisseling met den 46—jarigen H. Lippold en diens 20—jarigen zoon, ouiten den strijd voortzetten, waarbij /an het mts werd gebruik gemaakt. H Lippold werd zeer zwaar gewond. Hij werd per ziekenauto naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, doch is onderweg over leden. Zijn 20-jarige zoon werd ernstig gewond, doch kon, nadat dr. Haver kamp uit Klazienaveen de eerste hulp had verleend, naar huis worden ver. voerd. Oistermorgen was zijn toestand zeer ernstig, doch niet direct levens gevaarlijk. De drie andere jongelui werden eveneens gewond door messteken Joch zij konden, nadat zij door den lokter waren verbonden naar huis erugkeeren. Nog in den loop van den avond werd een onderzoek ingesteld door de maréchausfée van Klazienaveen, waar- ip Vaike, üe Munnik en Walters zijn gearresteerd en voorloopig in de ma- échausrée—kazerne te Klazlnaveen opgesloten. De woordenwisseling had geloopen over het feit, dat de jonge Lippold intkende, betrokken te zijn bij een liefstal, waarbij de drie anderen be rokken waren geweest. Kind doodgestoken. De Prov. Noordbrabantsche en 3ossche Crt. meldt uit Woudrichem lat het 15 jarig zoontje van den land bouwer D. van Arktl Dinsdag door een kind vai eeri medearbeider van laatstgenoemden per ongelijk met een nooivork in een der oogen is gestoken, □e jongen is bijna onmiddelijk over- eden. Moordaanslag en zelfmoord te Charleroi. Gisteravond heeft te Charleroi een oud strijder die aan baron de Dorlo- dot. katholiek senator voor Charleroi In het lokaal der katholieke vereeni ging aldaar een verzoekschrift had overhandigd, verscheidene revolver schoten op dit parlementslid gelost Senator Dorlodot werd echter alleen aan de hand gekwelst. De aanvaller vermoedelijk meenend, dat hij den Senator had gedood, joeg zich ver volgens een kogel door het hoofd en was onmiddellijk dood. ADVniTKNTIIN. GEcOREN: Manneke Johanna Dochter van ANT. DE JONG CHR DE JONO van Zelst. 's-Qrev -Capelle, 6 Febr. 1931 Heistraat. Hiermede geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon gieter Johannes. M. SPOOR J. E. SPOOR RIJKEN. Eethen, 9 Februari 1931. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. R.K. Kiesvereeniging. Maandagavond vergaderde het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging ter bespre king van de regeling voor de stemming op a.s. Zondag voor de groslijst der Prov. Staten candidaatstelling. Besloten werd evenals bij vorige ver kiezingen wederom 5 stembureaux in te richten en wel voor de parochie St. Jan 2: in den R.K. Werkliedenbond en hei gymnastieklokaal van de Openbare School; voor de St. Antoniusparochie in het gymnastieklokaal der Zustersschool, voor de parochie St. Clemens in het Pa tronaatsgebouw en voor de parochie O.L.V. Onbev. Ontv. ook aldaar in het Patronaatsgebouw. Er wordt in alle bureaux zitting ge houden van 122 en van 35 uur. In een lokaal in den Werkliedenbond is het hoofdstembureau gevestigd voor alle afd. in den Statenkieskring, waar des avonds den geheelen uitslag zal wor den vastgesteld. Verdronken. Hedenmorgen werd in de Galgen- j wiel verdronken gevonden zekere P. K., wonende Hoekeinde alhier. Het j lijk van dezen man, die malende was, is naar het lijkenhuisje overgebracht. Heden behaagde het den Heere na een kortstondige ziekte van onze zijde weg ie nemen, onzen innig ge lief ten Zwager en Behuwd- zwager, Den Heer Daniël Noach van der Waals, in den ouderdom van bijna 40 jaren. De Heere sterke ons in dit zoo zware verlies. De Wed JAC. DE BIE- VOS. ST. DE BIE-SMITS Sprang-Canelle (N -Br.), 10 Februari 1931. f f Heden over'eed tot f onze diepe droefheid, gesterkt door de H H Sa cramenten der Stervenden, in den ouderdom van bijna 35 jaar, onze dierbare Echt genoot, Vader, Schoonzoon, Behuwdbroeder en Oom Martlnus Johannes Trommels. Vu°ht. Ca. Wa. TROMMELS VAN RlADEL en Kinderen. Namens de familie, NORBERT VAN BLADEL. Waalwijk, 9 Febr. 1931. numm: bij TIMMERMANS VERHOEVEN, Laageinde 16 W a a 1 w Ij k. w Br Al) Fr Ten kantore van Notaris RIETRA te Dassen zijn alt de hand te hunr. 15 Acten. Voorzien van ingewerkte Hollandsche tekst. A M noei titeli gevé betn de leesl „wil vers M dan der uitga schil op- Ei Er z beur dep? de r woo en- Di niet welk van Ei je v, Reke v''; Voorstellingen van de Wereld film: Naar het beroemde boek van REMARQUE. Bespreking dagelijks van 12 4 uur. OPQERICHT 1872, van de meest gewone tot de fijnste kunst drukwerken, handelsdrukwerk, couranten, vereenigingsorganen, periodieken, boekwer ken, catalogi enz. Uitgebreid personeel. Nieuwste machines Mooie lettersorteerlng. oego gerit nare zijn schr van gesel gebit Si worn dien rend hij o verp smet Reiztgersbezoek offerten Vraagt SPRANG. l V

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6