IE tElll) KIN HIT Ml HEERENBAAI ir No. 16. Zaterd. 21 Febr. '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. lets omtrent de Hervormde Kerk aan de Haven. door J. van der Hammen Nicz. XXVII. Den 13 Februari 1785 had zich te Besoijen gevestigd de heer Adrianus Vermeulen, van 1785 tot 1795 secre taris aldaar en eenige jaren later no taris te Waalwijk, waar hij in 1789 ffing wonen en den 25 Februari 1840 op tachtigjarigen ouderdom als oud notaris overleed. Zijn notaris-proto col berust gedeeltelijk op het Rijks archief te 's-Hertogenbosch. Hij was den 27 Januari 1760 te Loon-op-Zana geboren (gedoopt) uit het huwelijk van Gerrit Gerritsz. Vermeulen en petronella van Kleeff en huwde den 26 September 1786 te Loon-op-Zand met een Capelsch meisje, Jeiuieke de Pooij, dochter van Adriaan de Rooij en Petronella Elemans, geboren te Capelle 1756 en overleden te Waal wijk den 4 April 1836. Zijn vader Gerrit Gerritsz. Vermeu len, de stamvader van al die Vermeu- len's, die in de tweede helft der 18de eeuw te Loon-op-Zand, Capelle, Be soijen en Waalwijk waren gevestigd en nu nog te Capelle woonachtig zijn, was geboortig van 's-Gravemoer en stamde zeer waarschijnlijk af van ze keren Mathijs Vermeulen, wiens zoon Servaes Vermeulen in 1650 en later schoolmeester aldaar was. Bij zijn huwelijk met Petronella van Kleeff, id. 21 Januari 1753, was hij van s-Gravemoer naar Loon-op-Zand (Loonschendijk) verhuisd. Van 1754 tot 1768 bekleedde hij het burgemees tersambt te Loon-op-Zand. I Voordat zijn zoon, de bovengenoem de Adrianus Vermeuten, zich als se cretaris te Besoijen vestigde, was hij ook twee jaar, van 1783 tot 1784, één der burgemeesters van L. geweest. Hij was uit een talrijk gezin, want zijn vader en moeder verwekten de vol gende elf kinderen, allen te Loon ge boren: 1. Gerardus Vermeulen, gedoopt 9 December 1753. 2. Johannes Vermeulen, gedoopt 4 Mei 1755 en den 22 November 1779 gehuwd met Neeltje Hij- mans. 3. Anna Vermeulen, gedoopt 13 Ju ni 1756 en den 8 Juli 1818 te Waalwijk overleden als weduwe van Hendrik Stam. 4. Maria Vermeulen, gedoopt 19 Maart 1758. 5. Adrianus Vermeulen, gedoopt 27 Januari 1760 (de latere notaris) 6. Wijnand Vermeulen, gedoopt 2 Augustus 1761 en gehuwd met een Heusdensch meisje, Adriana Roomer. 7. Pieter Vermeulen, gedoopt 30 Januari 1763 en gehuwd met Teuntje de Roon. 8. Marijnis Vermeulen, gedoopt 10 Juni 1764. 9. Maria Vermeulen, gedoopt 11 Augustus 1765. 10. Cornelis Vermeulen, gedoopt 15 Maart 1767. 11. Michiel Vermeulen, gedoopt 15 Mei 1768 en gehuwd met Adria na van der Hoeven. De onder 6 genoemde Wijnand Vermeulen vestigde zich in 1799 te Waalwijk, deed daar groote zaken in manufacturen, komt voor als ontvan ger, ouderling en kerkmeester en ging in 1824 of 1825 als rentenier met zijn», vrouw, Adriana Roomer, te Gorinchem wonen. Uit het huwelijk van den onder 7 genoemden Pieter Vermeulen en Teuntje de Roon sproot o.a. voort de aan ouderen van dagen welbekende Michiel Vermeulen, geboren den 23 October 1808, die, wanneer hij een goede 40 jaren geleden de Waalwijk- sche markt bezocht, met zijne forsche gestalte en gedekt met den „hoogen hoed" zoo statig en deftig als een aan voerder door de straten van Besoijen en Waalwijk stapte. Uit het huweiijk van Michiel en Johanna Ophorst werd o.a. geboren de meer dan beken de en veelvuldig besproken Pieter Ver meulen, in zijn tijd een man, zonder ling van aard, maar rijk gezegend met aardsche goederen, wiens rijk dommen een paar tientallen jaren ge leden, wijl hij ongehuwd te Loon schendijk was overleden, onder zoo vele erfgenamen zijn verdeeld gewor den. Van Cornelis Vermeulen, onder 10 genoemd en gehuwd met Teuntje Ta len, stamde o.a. af Willem Vermeu len, geboren te Capelle den 4 Decem ber 1803, wiens zoon Gerrit Vermeu len lange jaren burgemeester dier ge meente is geweest. Behalve de bovengenoemde Anna, Adrianus en Wijnand Vermeulen, vestigde zich in 1821 nog te Waal wijk eene nicht van hen, zekere juf frouw Antonetta Vermeulen, dochter van den onder 11 genoemden Michiel Vermeulen en van Adriana van der Hoeven. Zij was omstreeks 1796 te Capelle geboren en huwde in 1820 of 1821 met den te Genderen geboren Cornelis van der Beek, die zich in 1813 met zijn eerste vrouw Antonia Branderhorst (die hem in 1818 'ont viel) als vóórnaam koopman te Waal wijk had nedergezet. Het tweede huwelijk van Cornelis van der Beek met Antonetta Vermeu len en de huwelijken hunner dochters Antonetta van der Beek, Adriana van der Beek en Pieternella van der Beek, achtereenvolgens in 1847, 1849 en 1854 te Waalwijk voltrokken met Martinus Martinusz. de Roon (Capel- Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Uit den Kindermond. Kleine Jan was o zoo blij, ió6 blij als er iemand kwam aan de deur, Jan vertelde hij 'taan groentenboer, bakker en kruidenier vertelde hij zelfs aijn blijdschap. Maar, waar was Jan dan toch zoo bill om. Wel, onze kleine Jantje mocht bij Grootmoeder en Tante Gerda alleen ?aan logeerenhij was pas vijf jaar f nu alleen uit logeeren. Hij vond zich o zoo groot. Maar waarom moest Jantje het huis uit? Vader en Moeder gingen samen met o Reisvereeniging uit en daar Jantje ban niet mee kon, mocht hij bij Qroot- komen en daarom was hij zoo blij. Maar zou Jantje zoo blij blijven? Ge dag van het vertrek was aange broken. Vader had lintje gisterenavond weg Pracht bij Grootmoe en Tante. ™al waren allen blij. Grootmoeder dat zij haar eenlgsten "elnzoon nu eens 'n heele week bij Jcb had en hem nu eens echt ver delen kon. Tante Oerda die beei veel van kin- deren hield, was ook heel blij, want dan nam ze hem altijd mee ais ze boodschappen ging doen. Jantje was blij. dat hij bij Grootmoe was en die had gezorgd, dat er al een heel mooi paard in den tain stond te wachten, waar hij direct mee spelen mocht. En Vader was ook blij, dat hij nu geiust van huis ging met geen be zwaard hart een huilenden jongen te moeten achterlaten, want jantje sprak gaat U nu maar naar Moeder, ik ga met mQn paard rijden en wuifde op het paard zittend zijn Vader nog toe. Maar toen Vader weg was en Jantje ongeveer In half uurtje paard gereden had, kwam tante jantje halen om hem naar bed te laten brengen. Toen zei Jantje, nu al tante? Ja m'n jongen, nu Is het al lang bedtijd, maar morgen gaan wij samen heei den tuin door rijden. Toen sprong Jantje van het paard en op tante's arm kwam bij binnen waar Grootmoe op hem zat te wachten Toen hij Grootmoe goeden nacht gezegd had, ging tante hem naar de keuken brengen, waar Lien het dienst- le), Leendert van der Pot (Wijk) en Dirk Vermeulen (Capelle), legden de grondslagen er voor, dat, toen een 10- tal jaren geleden de laatstlevende en ongehuwde zoon van Cornelis van der Beek (ik meen Gijsbertus) te Heemstede was overleden, de groote rijkdommen, die hij had nagelaten, in handen kwamen der de Roon's, de van der Pol's, de Lankhuijsen's en andere aanverwante familiën. Notaris Adrianus Vermeulen, aan het begin van dit opstelletje genoemd, die te Besoijen en Waalwijk den on- rustigen tijd der Patriotten en den „Franschen tijd" in ruime mate heeft medegemaakt en die na 1789 lange jaren het huis bewoonde tegenover de Hervormde kerk te Waalwijk, later door Karei van der Heijden senior ge kocht, was een Oranjeman en zeer ge kant tegen de patriottische beweging dier dagen. Dat blijkt o.a. vooral uit de notulen, die hij als secretaris van Besoijen voor de dorpsregeering al daar heeft geboekt en welke bij alle te pas komende gelegenheden sterk zijn gekleurd en vooral gekant tegen den toenmaligen Besoijenschen pa- triottischen predikant Pieter Willem Leemans, die in 1787 uit zijn ambt werd ontslagen en de wijk naar Bel gië moest nemen. Die Oranje-gezindheid schijnt hij ook te Waalwijk niet onder stoelen of banken te hebben gestoken, want hij kwam al heel spoedig in zekeren zin in conflict met de sociëteit Libértatis Amor. In 1783 was te Amsterdam door Mr. Jan Christiaan Hespe een weekblad opgericht, de Politieke Kruijer ge naamd, welk blad bij heel enkele be zadigde stukken hoofdzakelijk laster praatjes omtrent den Stadhouder Willem V en de Prinsgezinden rond strooide. In het begin van 1787 werd daarin ook door zekeren Waahvijker (misschien een lid van Libértatis Amor, misschien ook niet) een belee- digend stuk geplaatst tegen het beleid en de eerlijkheid van Adrianus Ver meulen en waarin hij ook als „prins gezinde" aan de kaak werd gesteld. Als antwoord daarop en als verdedi gingsmiddel liet deze in de Oprechte Haarlemsche Courant van 31 Maart 1787, no. 39, de volgende advertentie plaatsen: Den ondergetekende, secretaris van Besoijen, met verontwaardiging gezien en geleezen hebbende de verregaande Laster en Blaam, welke hem in no. 426 van de Kruger en in de Hollandse Historische Courant no. 7, van Dings- dag den 16 Januarg dezes jaars 1787, word aangewreven, provoceert dien naamloozen zig schuylhoudende Schrijver of Schrijvers by deezen, om derzelver Naam of Naamen aan den ondergetekenden bekend te maaken, ten einde daar door occasie te erlan gen, om de gegrondheid van zijne door den Schrijver zoo gedoopteex ceptie, ofschoon zonder behulp van meisje hem naar bed zou transpor teeieo, Daar Llenije heel mooi vertellen kor van dieren, was Jantje al verlellend heel gauw uitgekleed en nu aarzelde jamje om In bed te gaan. Kom vent, nu stap je net je bed in als van avond op je paard. Wat wil je nog? Moet je nog eerst 'n beetje drinken vroeg ze Lien haalde even water. Jan'je dronk. Nou. met een sprong en dan zi> hij. O, neen dan ligt Jantje in zijn paard. Nog 'n kleine aarzeling en toen maar Ik moet nog bidden. Bidden vroeg het dienstmeisje. Ja ik bid bij Moesje altijd op mijn knie jts eer ik in bed ga. Lien kreeg 'n kleur en zei, nu mtjr lieve jongen.dat doe je maar net als je bij je Moesje doe*, ik kan dat zoo niet Toen werd Jamje in zijn bedje ge stopt. Lfen wenschte hem goeden nacht en beloofde dat ze morgen met hem den tuin met het paard rond zou rond rijden. Toen ging ze naar beneden en Jantje was alleen. Niet gebid I dat was voor Jan iets vreeselijkstoen bad hij stil z'n avond gebedje en sliep weidra in. De dagen vlogen om zoodat de week om was eer men het wist. Op 'n morgen heel vroeg werd er gebeld, jantje was in den tuin met zijn paard aan het spelen. Oerda doet open en daar staat haar schoonzuster voor haar. Zoo, ben je d*r al zei ze haar vrien delijk groetend? |aen waar is mijn lieve Jan neman Stil zeg, heel stil doen, hty is In den tuin aan het spelen. Qrootmoeder kwam ook recht harte lijk haar schoondochter begroeten en ze vond het heel j immer, dat de kleine vent nu al weer weg ging Wa.it zei Grootmoe, hij is een heele lieve, ge- Mr. Philippus Verbrugge, middag klaar te doen consteeren en de erro- neuse begrippen van die anonieme Schrijver of Schrijvers aan den dag te leggen. By nalatigheid van dien houd hy den of dezelven voor Eer dieven, Godvergeten Schurken en in- faame Lasteraars, en zal zig nu noch by vervolg in 't geringste aan naam- looze Schotschrijvers niet stooren, maar die altoos met die verontwaar diging beschouwen, gelijk dezelve by alle weldenkende meriteeren. Actum Besoijen den 27 Maart 1787. (Geteekend) A. Vermeulen. In de vergadering van Libértatis Amor van 2 April 1787, die door alle leden behalve Wellens en Olifiers werd bezocht, werd besloten tegen 't stuk van Vermeulen de volgende „ad vertentie" in de Haarlemsche Cou rant te doen plaatsen: N. B. De leeden van de vaderland- sche sociëteit Libértatis Amor binnen Waalwijk vinden sig uyt eene oprech te vaderlandsche zugt genoodzaakt de Schrijver des Briefs in de Politicque Kruyer no. 426 en geteekend de Grootvader van de jonge Waahvijker, teegens de advertentie van A. Ver meulen, te vinden in de Haarlemse Courandt van den 31 Maart 1787 vermits de sociëteit sig daar mede inbetrokken vind te helpen justifi- ceren; versoekt een ieder vaderlander zijn oordeel op te schorten en sijn oog te houden op de Politicque Kruyer. Het spijt me, dat het mij uit gemis van nadere inlichtingen en ook door het niet kunnen raadplegen van latere Politieke Kruyer's (die zoo maar niet voor het grijpen zijn!) onmogelijk is, iets naders omtrent die „affaire" mee te deelen; ook de notulen van de so ciëteit doen er verder het zwijgen toe. Wordt vervolgd. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red NEDERLANDSCHE FABRIKATEN EN HUN ONTSTAAN. Een goede les voor iedereen. Ik las dezer dagen in „het Vader land", onder bovenstaanden titel, het volgende verslag: tioorzame jongen. Nu ging Moeder in de tuindeur *laan en Grootmoe zat in haar leun- stoel en tante Gerda ging naar Jan om met hem te spelen. Maar toen Jin op keek van zijn spel, laar keek hQ langs tante Gerda en daar ztet hij zijn Moeder staan. Jan'je Iaat zich van het paard vallen rent tante Gerda voorbij en roept Moeder, Moeder, tante Gerda 1 Moeder staat daar en hi] valt heel büj en vol vreugde zijn Moeder in haar armen en zegtkomt U mij halen Ja. m'n lieve schat, ik kom je halen en Vader verlangt ook heel erg naar zijn lieven Jan. Moeder was op een stoel gezeten en lamje verkneukelde zich heerlijk h Moeders armen, wat was nu Jan j blij. zóó blij dat hij weer o zoo graag naar zijn eigen huis ging en o, hij had Moesje zooveel te vertellen. Drzen dag bleven Moeder en Jantje nog bij Grootmoe en Tante. Maar toch wilde Moeder thuis wezen als Vader van kantoor thuis kwam. Het was weer heel stil in de woning van Grootmoeder, nu Jan'je vertrok ken was. Maar een heele groote blijdschap was 't toen Jantje zijn Vader weer ontmoette en weer een poosje op Vaders knie paardje mocht rijden en hij vertelde van het mooie groote paard btj Grootmoe. Nu mijn lieve jongen zei Moeder het is je tijd voor bed hoor. Toe nog even een boerenpaard Vader zei |an. En daar ging het heel hard op Vaders knie Een boerenpaard, toen een Heerenpaard daarna een Damespaard en toen zette Vader Jantje met een grooten sprong op den grond een nachtkus en weg was Jantje naar bed, toen begon Vader de krant te lezen. It dien tijd had Moeder Jantje uit gekleed en nu boog Jan'je weer zijn knietjes om te bidden en vroeg of de Heere God hem bewaren wilde dezen te 20 -50 cf. per ons verschaft U wolken, van. genot iacht en hij dankte, dat hij Vader en Moeder weer goed en gezond heeft 'erug gebracht Toen Jantje het Amen uitgesproken had. stopte M ieder hem lekker toe en Adlde |an'je ook een nach'zoen geven, oen begon Jantje te vertillen, dat hij ttpel de week niet gebid had. En waarom niet vroeg Moeder ver. «chrikt en |amje vertelde, dit het meisje gezegd had, dat ik op U maar moest wach'en. Toen Jamje Moeders droevig gezicht zag, vroeg Jantje. Moeder, wat zal nu de lieve Heer wei zeggen Wat is Jan'je lang weg gebleven hé Zou de lieve Heer mij nu weer gehoord hebben. Toen begreep Moeder om later haar j >ngen nooit, meer zonder haar of Vaders gelelde te doen logeeren. Dit was 'n heel klein woord uit den Kindermond gesproken. Toen Moeder beneden kwam, vertelden zij aan Vader, die ook van heele andere gedachten was en ook hij nam zich in alle stilte voor om nooit zijn kind meer al een elders te latrn, zeker niet, als hij niet vast wist. aan wiens hoede z'n kind in alles was toeveitrouwd. J. T. D. H. Sneeuwpret. De winter beloofde heel wat en de sneeuw bleef lang liggen. De slede werd nu te voorschijn gehaald en na gekeken. Zij bleek gelukkig in goede conditie te zijn, alteen werd er een nieuw touw aan gebonden. De kinde- ren gingen met de slede naar school. Twee trokken en éét mocht er op zitten, natuurlijk met Fidel, die vond het een uitvinding, dat hij niet door die koude sneeuw behoefde te ioopen met zijn pootjes, lederen keer als een van de drie een eind gesleed had, werd de plaats weer afgestaan aan een der anderen, omdat het trouwens ook veelte koud was, lang achtereen Nog aarzelde Jan<je Alstublieft zei jantje Nedcrlandsch Fabrikaat staat al een -week lang In groote letters op den gevel van Vroom en Dreesmann aan het Spui, Nederlandsche fabri katen vinden we er in alle étalages. Het publiek verwondert zich bij het zien daarvan, dat er zóóveel in Nederland gemaakt wordt, waarvan men vast overtuigd wa$, dat het land het kon leveren. Maar men is verder gegaan. Om nog beter bet publiek in te scherpen, wat Nederlandsche in dustrieën vervaardigen, heeft men eeo tentoon stelling ingerichi om te laten jfiei* h het ge beurt. Vandaag om elf uur is deze tentoonstelling ge opend en de heer Van Wijk, van Vroom en Dreesmann, aan wiens brein deze veldtocht voor Nederlandsch fabrikaat ontsproten is, leidde de vetegenwoordigers van de pers rond. Het tentoonstellingsterrein bevindt zich links van den ingang op de parterre en de eerste stand waar men aanlandt, is die der Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, welke natuurlijk bij deze actie al haar medewerking verleent. We vinden er afbeeldingen uit de film Nederlandsch Fabrikaat, en verschillende uitgaven der ver- Ja, man,;#' kijkt sikkeneurig Door de tyds-omstandigheid; Jou slaat op 't gezicht te lezen. Dat jy aan „malaise" lydf. Weet je, waarom, ondanks alles. Ik zoo vroolyk,glunder kyk? Door myn pypje D0UWE EGBERTS Ben ik Rothschild! nog te ruk Qmtje Doorcnta AS4 ecniging, waaronder de wandkaart „een reis door Nederland", waarop een plattegrond van ons laiyl met bij elke plaats een teekeningetje van het voornaamste bij drijf dat er gevestigd is. Daarnaast een stand met een machine, waar op kringen van spoelen dreunend een zonderlin gen rondedans uitvoeren. Hier, dames, wordt directoire-elastiek gefabriceerd, het is de stand der firma Fortuin en Co. te Deventer. De Eerste Nederlandsche Kantfabriek komt goed voor den dag. Ze heeft de wanden van haar tijdelijk verblijf met kant afgezet en op een groote machine met een spinneweb van draden zien we de kant in wording. De fabriek van Ter Weeme te Neede vervaar digt een stof, die wij ej^ misschien velen met ons altijd voor Engelsch gehouden hebben: bad stof. Stapels bandhandschoenen met kleurige randjes liggen te kijk en op een kleinen weef stoel wordt de stof vervaardigd ten aanschouwe van *t publiek. De Geldropsche Tricotagefabriek heeft als spé cialité de la maison damesbadpakken in een 200 groote verscheidenheid van kleur en teekening, dat ieder er het hare vindt. Ze worden veel naar Engeland uitgevoerd en de uitgestalde pakjes droegen dan ook Engelsche merken, maar dat was bij vergissing, men zal ze door Nederland sche vervangen. Op de machine met kleurige klossen worden de badpakjes gemaakt, de beide andere machines in dezen stand zijn voor ge- moltonneerd en voor dun goed, welk laatste ter plaatse tot dlrectoirs verwerkt wordt. Het is typisch om te zien, hoe vlug en handig zoo*n kleedingstuk in elkaar gezet wordt. De mooiste af deeling is ongetwijfeld die der Kon. Ver. Tapljtf abrieken uit Rotterdam; de warm gekleurde loopers en tapijten op den vloer en tegen de muren zijn een lust voor de oogen. Op een getouw wordt gedemonstreerd, hoe de handgeknoopte tapijten gemaakt worden. Ze zijn in eiken vorm en teekening te maken, we zagen o.a. een afbeelding van den traplooper van het s.s. Statendam en verschillende altaarkleed en. alle van nogal afwijkende vormen. Tapijten als deze bevatten 21.000 k 90.000 knoopen per vier kanten meter. De mechanische geknoopte tapijten, de beken de Silma en Darrab zijn eveneens zeer mooi en de voorbeelden van kleeden en loopers van mo quette die we hier zien, zijn voornaam van kleu ren en vormen. Bijzonder mooi zijn de tapijten van mohair;

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5