Ziek RECHTZAKEN. '©vaar N. H. J. van Riel, Pastoor, Waal wijk. M. A. J. van Liempt, Gem.-Secr., Seer. Kamer van Koophandel Fa brieken, Waalwijk. J. van Iersel, Industrieel, Voorzit ter PI. Schoolbestuur, Waalwijk. H. Wiesman, Industrieel, Seer. PI. Comm. van Toez. o. h. M. O., Waal wijk. Dra. B. Geers, Apothekeres, Waal wijk. Mr. H. Loeff, Burgemeester, Vugt. Mr. C. W. van Ommeren, Kanton rechter, Heusden. Drs. L. Michels, Docent R.K. Leer gangen, Tilburg. Het schriftelijk examen liep over de volgende vakken: Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Aard rijkskunde, Handelswetenschappen, Scheikunde-W arenkennis, Staathuis houdkunde, Staatsinrichting, Teeke- nCU en Godsdienst. Het mondeling examen liep over de volgende vakken: de 4 genoemde talen, handelsweten schappen, handelsrecht, aardrijks kunde, geschiedenis, scheikunde- warenkennis, kunstgeschiedenis en voor de R.K. leerlingen godsdienst. Het cijfer 7 voor het schriftelijk werk voor deze vakken geeft vrijstel ling van mondeling examen). Het eindexamen gaf overigens tot geen bijzondere opmerkingen aanlei ding. Van de 6 candidaten slaagden 4, 1 trok zich na het schriftelijk exa men terug en 1 werd afgewezen. De namen der 4 geslaagden zijn: Klerx, G. te Waalwijk. Knepflé, F. te Waalwijk. Snijders, A. te Dussen. Werther, P. te Geertruidenberg. Hiervan kreeg 1 een betrekking op een fabriekskantoor, 1 ging in de journalistiek, 1 ging in militairen dienst en 1 ging studeeren voor ge meente-administratie. De Directeur der R.K. H.B.S. H.H.S., Waalwijk, Drs. G. J. DE VRIES. Waalwijk, 16 Febr. 1931. kinnenland- De vestiging van een Fordfabriek. Naar wij vernemen, is thans het contract geteekend tusschen de ge. meente Amsterdam en de vertegen, woordigers van F >rd betriffmde de vestiging van een Fabriek te Amster dam. Het voor den bouw bestemde terrein nabil de Nieuwe Havens-West, dat aan Ford zal worden vetkoctn heeft een oppervlakte van 16 17 H A. De fabriek zal aan ongeveer 1500 man werk verschaffen. De or'js van het terrein dat aan de N V. Ford Motorcompa y in Holland wordt verkocht bedraagt f 850 000. Een belangrijke clausule in het contract is, dat indien de Fordfabrieken door omstandigheden haar fabrieken ter plaatse niet zullen bouwen, de grond tegen denzeifden prijs aan de gemeente Amsterdam zal worden ver kocht. De kali verschepingen. De Antwerpsche burgemeester mr. van Cauwelaert is Vrijdagavond uit Parijs te Antwerpen teruggekeerd Aan journalisten verklaarde de burgemees ter omtrent het resultaat van zijn rets inzake de kali verschepingen over Antwerpen en Rotterdam nog zekere discretie aan den dag te moeten leggen, daar hij eerst wethouders en raads leden der Scheldestad daarvan op de hoogte wenschte te brengen. Op de vraag, of alles nu geregeld is, antwoordde van Cauwelaert: Wij zijn het eens geworden over 'ig-heel. De modaliteiten zullen nu door de technici worden geregeld. Bij de Fransche autoriteiten, evenals trouwens bij de Fransche ambassade le Brussel mocht ik het gunstigste onthaal ge nieten en het bestaan constateeren van den oprechten wil ons voldoening te geven. De Antwerpsche burgemeester zeide verder nog zich ten zeerste te verheu gen over de gelukkige opl< ssing van het ernstige vraagstuk, dat de Ant werpsche haven met 'n ramp bedreigde en nog altijd niet te begrijoen om welke redenen de Sooé des Potasses d'Alsace met Rotterdam ging onder, handelen en dit in het grootste geheim deed. Maar, voegde hij er aan toe, het resultaat heeft meer belang dan de oorzaak, en einde goed, alles goed. Uit een andere uitlating van burge. meester van Cauwelaert zou blijken dat het accoord. als verwacht, bereikt is op een regeling, bepalend, dat voor de kaii.verschepingen van Anlwerpens beschikbare opslagplaatsen steeds vo' ledig gebruik zou worden gemaakt en eerst daarna tot verscheping over Rotterdam zo» mogen overgaan. Naar de Tel. van zeer goede bron verneemt is het niet uitgesloten, dat Antwerpen zijn installaties zal moeten uitbreiden, daar er in de toekomst gerekend moet worden op een grooter kaltvervoer dan het tegenwonrd'ge, dat voor Antwerpen circa 500 000 ton omvat. Het accoord is dan ook g-heel oo een grooter kalivervoer gebaseerd. Ritterdam zou dus een deel krijgen. Antwerpen zou zijn huidig deel be houden en wat de toeneming betreft zal een verdeeling plaats hebben Vermoedelijk zal in den loop van de volgende week een contract op dezen door gevatte krude. zwaar gevoel in hoofd en ledematen, li fluenzs, Uriep, kheumatische pijnen, alsook vastzittende tloest: in al deze gevallen zullen Hi|nhardt*s Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. grondslag geteekend worden. Dit wordt thans voorbereid. Allereerst zal een en ander aan B en W. van Antwerpen worden voorgelegd. Nieuw lid Eerste Kamer. In plaats van wijlen van Voorst tot Voorst, is benopmd tot lid der Eerste Kamer de heer F. L. D. Nivard, wet houder van Rotterdam. Steun Beetworteisuikerverbouw. De regeering heeft een wetsontwerp Ingediend ter wijziging van hoofdstuk XI der Rijksbegrooting 1931 Voor gesteld wordt een memoriepost uit te trekken voor het doen van uitkeeringen ten behoeve van de verbouwers van suikerbieten o<er den oogst 1931. uit te betalen in 1931, zoo noodig In 1932, alsmede voor het verleenen van voor schotten op die uitkeeringen. Economische conferentie te Oslo. Op uitnoodiging van Noorwegen zullen op 2 Maart a.s in plaats van te Den Haag vertegenwoordigers uit de industrie in Nederland. Zweden en Denemarken, te Oslo bijeenkomen. Men zal o.a. besprekingen voeren over de douanetarieven en over het voorstel van den Noorschen premier Mowinckel te Ge è^e ingediend, tot het scheppen van een douanebestand. Voorts zal de samenwerking tusschen de verschil lende landen een onderwerp van bespreking uitmaken. HOOGE KA AD. De Bennekomsche moordzaak. Maandag heeft de Hooge Raad ver worpen het cassatieberoep van Jan Hoek die in de Bennekomsche moord zaak door het gerechtshof te Arnhtm in hooger beroep is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De palingdiefstallen te Woudrichem Ter veranrwoording werd geroepen J B, 28 jaar te Woudrichem. verdacht ter zake: dat hij in het najaar 1930 te Woudrichem heelt weggenomen op verschillende tijdstippen een hoeveel heid paling, eigendom van Teunis Wijnbelt. Er waren door het O. M. 4 getui gen gedagvaard. De Off cier deelde mede, dat de zaak was ingetrokken. ponnis bevestigd Het gerechtshof uitspraak doende in hooger beroep, bevestigde het vonnis, doch niet voorwaardelijk, tegen A. C. M metaalwerker te Geertruidenberg, door de Rechtbank te Breda veroor deeld tot 6 weken gevangenisstraf voorwaardelijk ter zakedat hij te Raamsdonksveer op 30 Juni 19J0 po ging tot zware mishandeling pleegde, tegen G. B. Maijer, door hem met een mes in de hand in de richting van den rug te slaan. De aangevallene wist te ontkomen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Maart 1931. f Notaris Jansen, f In den ouderdom van 65 jaren overleed Maandag 1.1. in het Zieken huis te Tilburg de heer A. J. M. Jansen, notaris alhier. De heer Jansen werd J7 Augustus 1912 na eenlgen tijd alhier waarnemer te zijn geweest, benoemd tot notaris te Waalwijk en mocht zich om zijn capaciteiten en tal van goede karak ter—eigenschappen jn een drukke praktijk en in groote populariteit verheugen. Hij verleende Rrootelijks steun aan tal van vereeniglngen op charitatief, sociaal en maatschappelijk terrein, was een groot bevorderaar der kunst, speciaal der vocale kunst en vooral de sport droeg hij een warm hart toe. De hippische sport vond in hem een trouw en deskundig beoefenaar, maar ook op ander terrein verleende hij steun door woord en daad. wat o.m. blijkt uit z'n beschermheerschap van de R K Waalwijksche Gymnastiek vereniging. Steun aan werken van godsdienstigen en charitatieven aard verleende hij steeds met milde hand en de stille armen en zieken werden door hem ruimschoots bedacht. Een duidelijk staal1 je van z'n bijzonderen karaktertrek ten deze was nog toen hij bij de opening van het St. N colaas-Ztekenhuis alle zieken, oude mannen en vrouwen van het St. Theresia— gesticht met een extra tractatie bedacht. In zijn notariaat was hij de goede raadgever en trouwe helper van zeer 1 velen en z'n uitgebreide clientele in i Waalwijk en omgeving zal hem noode missen en met weemoed gedenken her vele wat hij voor haar deed en de wijze waarop hij zulks deed Waalwijk verliest in notaris Jansen weer Iemand die in 't volle leven stond en het Waalwijksche leven meeleefde en steun verleende waar het de belangen der plaats gold. Nimmer deed men daarvoor tevergeefs een beroep op z'n persoonlijken en fi tancieelen steun en medewerking. En wie onzer lad kunnen vermoeden, dat deze crachtige, levenslustige en sportieve figuur, die er zoo prat op ging nooi ziek geweest te zijn. in zoo korten tijd zou worden opgeroepen naar betere gewesten. Waalwijk verliest in notaris ansen een man, die in tal van opzich ten een leemte achterlaat, een man wiens nagedachtenis in hooge eere er dankbaarheid onder ons zal blijven voortleven. Hij ruste in vrede. Notaris Jansen was vele jaren com missaris d?r N.V. Kon. Stoomschoenen abriek A. H. van Schijndel. De plechtige uitvaart en begrafenis zullen a.s. Vrijdag ten 10 uur te Waalwijk plaats hebben. Propaganda-ocrgadering. De afdeeling Lederbewerkers van den R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" hield Maandagavond in den Gildenbond een groote propa- ganda-vergadering, waarvoor zeer groote belangstellng bestond. Na de vergadering met den Chr. groet geopend te hebben, heette de heer Passier alle aanwezigen, in het bijzonder den spreker, den heer b. Brussel, welkom. Het bestuur heeft gemeend een propaganda-avond te moeten beleggen, omdat nog steeds velen buiten de gelederen van het R.K. verband blijven staan, ondanks het waarschuwend woord van den Paus, nu 40 jaar geleden. De tijd is daar, dat ieder van de noodzakelijkheid der organisatie overtuigd moet zijn. Spr. doet nog een mededeeling be treffende de spaarkas voor een reis naar Utrecht, ter gelegenheid van de herdenking van de uitvaardiging van Rerum Novarum. Het bestuur zal a.s. Zaterdag van 6 tot 7 ;uür in de Biblio theek zitting houden om de gelden der deelnemers in ontvangst te ne men. Spr. hoopt dat Waalwijk in grooten getale te Utrecht zal verte genwoordigd zijn. Hierna verkrijgt de heer Brussel 't woord, en zegt gaarne gevolg te heb ben gegeven aan de uitnoodiging van het bestuur om hier te komen spre ken. Met genoegen heeft spr. kunnen constateeren dat het resultaat van den vorigen avond, waarop hij ook 't woord heeft gevoerd, niet zonder be- teekenis is geweest, en dat de Bra- bantsche arbeiders in Waalwijk ge hoor hebben gegeven om zich aan te sluiten in de gelederen der arbeiders klasse, vergetend al wat klein en min derwaardig is, doch alleen het groote doel nastrevend, dat de organisatie voor oogen heeft. Spr. begint dan met te zeggen dat er wellicht nog geen tijdperk in de wereldgeschiedenis geweest is, zooals wij thans beleven. Overal in de we reid kan men het wanhoopsspook dei- nieuwe ziekte: werkloosheid, consta teeren. Tientallen millioenen van arbeiders zijn niet alleen werkloos, maar totaal uitgeschakeld van het productiepro ces en dat met het droevig vooruit zicht, dat het aanstonds nog veel er ger zal worden. Vorige maal heeft spr. gewezen op hetgeen komen zou, men heeft het ge zien, maar wat nu te voorspellen valt is niet veel beter. Spr. meent goed te doen, waar de zaken thans zóó staan, enkele woorden te wijden aan den ar beid. Voor de Christelijke tijdreke ning werd de arbeid geringschat, men verwonderde er zich over als een slaaf goed behandeld werd. En wat hebben we nu te constateeren? Dat er duizen den menschen wederom worden neer gedrukt, dat er landen in Europa zijn waar de arbeiders werken voor 5 gul den per week. Dat gaat weer gelijken op het slaventijdperk van voor de komst van Christus. De komst van het Christendom leer de den arbeid waardeeren, en leerde den algemeenen plicht om te werken De adeldom van den arbeid werd door het Christendom gepropageerd Spr. zegt, dat er in dezen tijd jonge krachten van 20 jaar en ouder zijn, die nog nooit de gelegenheid hebben gehad om te werken. Welk een mo raal moet dat kweeken onder het ko mende geslacht dat aanstonds zal regeeren? Vervolgens beschouwt spr. het sy steem der Middeleeuwen, dat geheel op Christelijken grondslag gebouwd was. Er bestond «Mt hand tusschen den mensch en zijn werk, en dat was het wat aan het leven zijn mooie en schoone eenvoud schonk. Er was geen slaaf meer in heel de wereld. Echter blijkt dat met het achteruit dringen der Christelijke beginselen ook de waardeering van den arbeid is gaan verminderen. Op het einde der 13e en 14e eeuw ziet men reeds het streven naar monopoliseering. Aan 't meesterstuk worden steeds hoogere eischen gesteld, eerst als eer, maar later om den stroom van gezellen naar den meesterstand tegen te hou den. Er werden voor het meesterschap eischen gesteld, die de gezellen onmo gelijk konden nakomen, en zoodoende kwamen de eerste gezellenbonden en begon voor velen het isolement. Ook de arbeidswijze is veranderd, eerst in besloten ruimte, daarna in fabrieken. De grondslag voor 't loon was niet meer het product, maar den tijd dien men eraan besteed had. De banden van het oude systeem werden verbroken en tenslotte door de Fran sche Revolutie geheel aan kant gezet. De arbeid heeft een persoonlijk ka rakter -en is het gevolg van een per soonlijke prestatie, daarom moet dat gene wat door arbeid wordt voortge bracht, worden gewaardeerd. Daar om heeft elke mensch recht op de vruchten van zijn arbeid en spr. meem dan ook dat de tijd niet ver meer is, dat Rerum Novarum een ander licht zal doen schijnen als tot nog toe het geval geweest is. De tijd nadert dat de begrippen over eigendom andere vormen zullen aannemen. Aanstonds gaan we Rerum Novarum opnieuw iezen, omdat er dingen in staan, die redding kunnen brengen in deze ont redderde maatschappij, zegt spr. De geldmacht heeft zich ontwik keld, zooals het zelfs in de ergste tij den van het heidendom niet heeft be staan. Trusts en concerns, zooals Bata b.v. in de schoenindustrie, trekken steeds meer landen tot zich, houwen reusachtige fabrieken, die echter in verhouding tot de kleinere bedrijven veel minder arbeiders noodig hebben, en bedreigen zoodoende het levensbe- staan van millioenen menschen. Het systeem van onzen tijd is erop gebaseerd hoe de grootste winst te maken. Er kan bijna geen slechtere maatschappij denkbaar zijn. Veel zou spr. hierovef nog kunnen zeggen. Het is echter alleen zijn be doeling aan te toonen dat de wereld geregeerd wordt door het bankkapi taal, dat alles doet wat in zijn kraam te pas komt, zonder rekening te hou den met de waardigheid van vrouwen, meisjes en kinderen. Deze bankwereld is tot heerschen- de macht geworden, en zoolang zij zoo bestaat, is alle wettelijke bescher ming zonder resultaat. (Applaus). Meer en meer spitsen de toestanden zich toe. De klassen bekampen elkaar waar geen strijd mocht zijn, en in het grijpen naar de middelen is men niet kieskeurig, noch aan de zijde onzer tegenstanders, noch aan die der libe raal-katholieken. De menschelijke en Christenplicht worden met voeten ge treden. Men misgunt de arbeiders hooge loonen en noemt deze buiten sporig, maar diegenen die dit zeggen orotesteeren niet tegen de hooge divi denden en tantièmes. Hemelschrei end noemt spr. het, hoe men aan de eene zijde steeds maar de löonen der arbeiders afbrokkelt, terwijl de be stuurders der bedrijven met honderd duizenden worden getracteerd. Loons verlaging acht spr. het ergste wat 'n dezen crisistijd kan geschieden. De 8-urige werkdag noemt spr. nonsens, als men kijkt naar Duitschland, waar men de arbeiders schande lijk lang laat werken, terwijl mil lioenen werkloos blijven. Wat ook de oorzaak van den crisis mag zijn, men zal tenslotte moeten komen tot een sterke bekorting van den arbeidsduur, die men zal moeten bereiken óf door invoering van de 5-daagsche werk week, ófwel door den 6-urigen werk dag. De bevolking der wereld neemt elk jaar toe met 1%, de productie echter met 2%, na den oorlog zelfs met 45%. Het kan dus niet uitblijven dat groote hoeveelheden producten onbenut blijven liggen, en dit alles wordt nog verergerd door het schan delijke kwaad, niet met name te noemen waardoor millioenen men schen voor de consumptie zijn ont trokken. Ook een vacantieregeling acht spr. in dezen tijd noodzakelijk, om de ar beiders gelegenheid te geven hun ge stel weer op peil te brengen en daar door een behoorlijken leeftijd te kun nen bereiken. De Zondagarbeid, die het familie leven en het menschelijk gestel ver woest, is uit den booze. Spr. gelooft dat juist nu de organi satie meer dan ooit noodzakelijk is. Er moet een wereld gemaakt worden, waarin ieder die wil, kan werken. Spr constateert, dat de massa langzamer hand begint te ontwaken, en in te zien, dat er iets verkeerd loopt. Dit is een heugelijk verschijnsel, doch het is jammer, dat men dat niet vroeger beeft begrepen, dan had veel van de ellende die nu geleden wordt, kunnen worden voorkomen. Spr. herinnert aan het Kaïnswoorc uit de Schrift: Ben ik mijns Broeders hoeder? Ieder moet meewerken om te zorgen, dat de sociale orde zoo is als Stof en microben besluipen Ik keel op dit moment Vlug, neen Wybert! Wybert beschermt desinfecteert. God die wil. Het solidariteitsbeginsel moet gaan overheerschen in de maatschappij, de arbeider moet medezeggenschap heb ben in alle bedrijven en instellingen. Hoe men ook protesteert, het zal niet baten, als dat niet komt, komt iets veel ergers. Spr. wijst er op, hoe reeds in ver schillende landen de regeering niet meer gevoerd wordt door hen, die de wereld in dezen chaos hebben ge-, bracht, maar door mannen uit arbei derskringen, die nu trachten het schip in veiliger haven te brengen. De arbeiders kunnen het wel, als ze maar opleiding krijgen; de geschiede nis leert dat dikwijls de knapste man nen uit de laagste deelen van het volk zijn voortgekomen. (Applaus). Niet alleen moet de strijd worden aangebonden tegen socialisme, maar cok tegen het kapitalisme, dat er de schandelijkste practijken op na houdt. Wie zijn arbeider het rechtvaardig loon onthoudt, pleegt een misdaad, de ergste misdaad die er bestaat. Reeds 40 jaar geleden is Rerum Novarum uitgevaardigd. Hoe komt 't dan dat de massa nu pas gaat ont waken? Dat komt omdat men te lauw en te gemakzuchtig was, en de ernst van het leven niet onder de oogen wilde zien. Had men toen ge luisterd, dan zou de wereld er nu niet zoo krankzinnig uitzien! Zooals het gaat op het terrein van den arbeid, gaat het op elk gebied, ook op poli tiek, ook daar is men gewaarschuwd, Zij die de journalistiek opdienen, moeten zich wel bewust zijn van de groote verantwoordelijkheid die op hen rust. Spr. wijst nog op het gevaar, dat uit het Oosten, uit Rusland, dreigt, en zegt, dat er geen vrede mogelijk is, op geen enkel terrein, wanneer het Christendom verloochend wordt. Spr. spoort allen aan kloek te zijn. en zich aan te sluiten in het katho liek vakverbond. De vraag: Wat is kapitalisme?, zal spr. practisch, aan de hand van fei ten beantwoorden. In Brazilië werden vorig jaar 4 mil- lioen koffiestruiken vernietigd, om de productie te beperken, en de prijzen hoog te houden, men gebruikt koffie voor kunstmest, waardoor kunstmesf- fabrieken weer met groote voorraden blijven zitten. De Ned. Ind. Handelscomp. heeft 1000 H.L. kruiden vernietigd, om de prijzen hoog te houden. Amerika en Egypte verbranden ka toen; de Ver. Staten verbranden groan; in China stierven 2 millioen menschen den hongerdood. Nog tal van andere voorbeelden haalt spr. aan, en komt dan tot de conclusie, dat de taak van de arbei dersklasse is om dit kapitalistisch sy steem met alle mogelijke middelen te bestrijden. Als Philips 12.50 vraagt voor zijn radiolampen, dan kosten die hemzelf maar 50 cent; welken naam geeft men aan zulk een handel?, vraagt spreker. (Woeker!, wordt van uit de zaal geroepen). Spr. eindigt met de woorden: Gij moet mannen zijn uit één stuk, en den frisschen strijd durven voeren, Als gij dit doet dan is alles nog niet verloren. Een krachtig applaus bewijst de in stemming van het publiek met deze woorden. De heer Passier brengt den spre ker hierna dank, en merkt op, dat ieder heeft kunnen constateeren, dat de toekomst er donker uit ziet, maar het slotwoord heeft weer moed gege ven. Ook in de plaatselijke schoen industrie zijn tallooze werkloozen; vooral voor de jongeren moet dit een aansporing zijn om mee te werken Spr. hoopt dat de rede van den heer Brussel vruchten zal afwerpen. Hierna werd een film vertoond waarin duidelijk werd getoond, wat de katholieke arbeider heeft te doel om niet te worden meegesleurd door den stroom van het communisme. De opening van het nieuwe sport terrein van R.W.B. R.W.B. is gaan verhuizen. Het voor uitstrevende bestuur van de oude Be- soijensche club heeft ingezien, dat 'n voortdurende oefening der spelers. op een ver afgelegen terrein als het oude bij café „Landzicht", zeer moeilijk was, temeer daar dit veld door zijne lage ligging dikwijls zeer slecht te be spelen was. Toen dan ook in het na jaar het oude veld onder water stond- en er vooreerst geen kans op was dat het weer spoedig bespeelbaar zou zijn. begon men naar een nieuw, beter ge- legen terrein uit te zien, en vond da' aan de Burg. van der Klokkenlaan, even voorbij het Kerkpad. Wij gel"0 ven dat de zeer gunstige ligging van dit terrein ook van grooten invloed zal zijn op de belangstelling die er voor de wedstrijden van R.W.B. be staat. Vanaf de spoorlijn biedt het teI' In origin, doozen 25, 45 en 65 c

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2