I B. Kolsteren-Lagarde H. Kolsteren-Lagarde, IJ ik H. de Bont-v. Huiten Extra Aanbieding. Prima Roode Zalm «m derde blad. II >nst ieff eri 22. Zaterdag 14 Maart '31. 54e irg. du n 91 ifl «M IJK. m p 10R DAN p oaltscbe Schoenindustrie. Bata de gevreesde concurrent iVan een bijzonderen correspondent van de Maasbode te Berlijn.) Voor Nederland la de export van jchoenen naar Duitschland van groote üeieekenis. Daarom is het ook voor Nederland van belang om evenals de pulische schoenenindustrie, alle expan ilepog ngen van Bata na te gaan. De Outtsche invoerrechten op schoenen eerden immers reeds eenmaal met liet oog op Bata verhoogd. Ook aan :fn laatste fusie onderhandelingen met liet Busie-Busdichowski concern wordt joer de Duitsche economische en iiantieele pers uitvoerig en gedeelte- lljfe met groote koppen aandacht ge schonken. Gelijktijdig wordt onder ioctit, hoe de Duitsche buitenlandsche handel zich in de laatste t|jd heeft ontwikkeld. De invoer betrof sedert jaren hoofd rtkelijk licht, goedkoop damesschoen wk Hletbij stond Tsjecho Slowakije tn met name Bata weer ver bovenaan Qt uitvoer van Duitsch schoenwerk 0 daarentegen tot een minimum gedaald. De groote inspanning en het geldige succes van Bata zijn oorzaak geweest, dat de Duitsche schoenindus Irie ongeveer tegen het eind van 1929 baar passiviteit heeft laten varen. Zij hebben op de eerste plaats getracht ie slaatsprotectie te verkrijgen. Dit is ook gelukt. Het invoerrecht op licht damesschoenwerk, dat zooals ge :egd verreweg 't grootste gedeelte «an den Duitschen schoeneninvoer uitmaakt, werd verhoogd. Tot dit tijd Hip was dit invoerrecht sedert 1902 onveranderd gebleven. In verband met ten tariefovereenkomst met Oostenrijk kon de verandering van de wet, die ran 22 Dec. 1929 dateert, eerst op 2 februari 1931 in werking treden. In iel afgeloopen jaar heeft de ontwik keling van de Duitsche buitenlandsche iandel van schoenen dus nog plaats gevonden onder dezelfde omstandig heden als in het jaar 1929. Een ver sterkte protectie van de Duitsche productie bestond in 1930 nog niet. Het ontwaken der Duitsche schoen- Industrie kwam ook in het particuliere Initiatief tot uitdrukking. In 1930 heb. ben meerdere firma's zich gespeciali seerd. Dit had rationalisatie van hun bedrijven, standaardiseering van hun oduden en goedkoopere verkoop tooi oprichting van eigen filialen ten gevolge. Hier moet o.a. Ling el und Hess genoemd worden. De buiten landsche concurrentie had dus een dubbele uitwerking. Zij dwong de werkelijk od den achtergrond geraakte Duitsche frma's allereerst tot een betere t concurrentie met de buiten landsche firma's en bovendien ontstond nlt dezen strijd om afzetgebied een versterkte concurrentie en dus een tationalisatiestreven van de Duitsche tchoenfabrieken onderling. Kaas Chaletkaas Jt 6 en 12 portionen Qruyè'e Kaas '/3 ponds pakken Pindakaas Ontbijtgember Prima Honing jam Appelstroop Chocolade Hagelslag Kwatta-vlokken Fondant Korrels Qestampte Muisjes Aanbevelend, W a a I w ij k. ZIET ONZE ETALAGES. tweede halfjaar van 1930, waarin de productie sterk verminderd is. Des ondanks is de verdriedubbeling van den omzet er een bewijs voor dat het concurrentie-vermogen der Duitsche schoenenindustrie aanzienlijk is ver beterd. Dit oordeel wordt nog door de feiten aangevu'd. dat n.l. een verlies van R.M. 351 000 uit het vorige boek. jaar gedekt kon worden, terwijl boven dien nog een winst overblijft van R.M. 43 000 Hierbij werd reeds voldoende afgeschreven, n.l. ongeveer 20 pet. op de fabrieken, installaties enz. welke nu voor R.M. 13 millioen geboekt staan. Dit resultaat moet alle Duitsche schoenfabrieken welke rationaliseeren tot voorbeeld dienen. In de toekomst zal de buitenlandsche schoeninvoer dus een sterkere Duitsche concurrentie tegenover zich vinden Deze zal nog meer voelbaar worden door de intusschen verhoogde be schermende tarieven, tegen welke vera hooging de Federatie van Neder landsche schoer.enfabrtkanten in Oct. 1930 nog stelling heeft genomen. Wanneer echter ondanks alles b.v door de plannen van Bata wederom een nerveuze stemming in de Duitsche schoenenindustrie is ontstaan, dan schijnt dit er op te wijzen, dat voor een goed geleide import in Duitschland nog vergaande mogelijkheden gezien worden. Er is echter in geen geval op te rekenen, dat nu nog nieuwe be schermingsmaatregelen van regeerings wege zouden genomen worden. den tweeden Dinsdag in Mei, 12 Mei overal geschied Wij komen op de candidaatstelling. de wijze van stemming en meer andere aangelegenheden de verkiezing betref fende nog uitvoeriger terug. De R.K. Werkliedenvereniging richt zich in eene circulaire tot hare leden, hen met nadruk aanmanende lid te worden der R.K. Kiesvereni ging, speciaal met het oog op de a.s. verkiezingen voor den gemeenteraad. Wij willen deze aanmaning gaarne met kracht ondersteunen, maar willen dit verzoek uitbreiden tot alle katho lieke kiezers in onze gemeente, ledereen voelt toch vooral in de huidige omstandigheden wat de ver kiezingen voor den gemeenteraad beteekenen, de bijna verloopen periode heeft toch wel duidelijk gedemon. streerd wat vereischt wordt voor de goede samenstelling van een gemeente raad voor eene plaats als de onze. Laat ieder toch zorgen dat zijn stem geldt bij de samenstelling van de candidatenlijst, laat elke stand in onze samenleving zorgen dat onze ge meenschap in al z'n geledingen door de be 4e menschen worden vertegen woordigd. Daarom is het ook noodig dat- iedere katholieke kiezer lid worde der R.K Kiesvereeniging. per blikje 48 cent. Ook verkrijgbaar vaatjes prima Gekrulde Ansjovis en Zoute Ansjovis in potjes van 10, 20 en 30 stuks. Aanbevelend, Grootestraat 201 Waalwijk. HET BEKENDE JOZO-ZOUT bij ons verkrijgbaar. Qrootestraat Telefoon 109. eet' U Invoer gedaald, uttvoer gestegen. De invoer van Duitschland is in 1930 in vergelijking met 1929 belang iljf gedaald. Zij bereikte bijna het lol dusverre bereikte laagste invoer- niveau van het jaar 1924 en bleef ook beden het invoercijfer van 1913. Daarentegen Is de uitvoer van leder- tchoenen met lederzolen dusdanig gestegen, dat de gunstigste stand van het jrar 1924 eveneens bijna werd bereikt,. De cijfers van 1925 tot 1929 fij» over het algemeen overtroffen. Wat to hoeveelheid betreft, beteekent dit ichter nog niet al te veel. De R M. 397 millioen uitvoer maakt slechts 5 5 PCI. van de totale productie van de Duitsche schoenindustrie uit. Ook om andere reden kan de Duitsche schoenindustrie hieruit niet al te ver- taande conclusies met betrekking lol haar t o.v. het buitenland ge— liegen concurrentiecapactteit trekken, loist voor haar waren 1929 en nog in linkere mate 1930 zeer zware crisis jaren. Het kwam er voor haar op aan toet geweld den afzet te vergrooten en bel prijsniveau met het oog hierop te blagen onverschillig of tijdelijk met "teer of minder verlies moest worden verkocht. Volgens een artikel in de vertoont de capaciteit in 1930 (msschen haakjes worden de overeen komstige cijfers voor 1929 gegeven) oe volgende ontwikkelingMei 78 pet Juli 50 pet. (55) December 48 Pc'< (61). In de eerste 4 maanden van 1930 bedroeg de totale productie 24 7 wilioen paar schoenen, hetgeen 7 pet. was dan in de overeenkomstige Periode van 1929. Daarna daalde de productie sterk, zooals uit de zooeven vermelde steekproeven blijkt, zoodat bet eindresultaat van 1930 tn vergelij- klng met 1929 een afneming van de productie met 3 pet. oplevert, van belang voor de beoordeeling de situatie Is het, dat niettemin van de firma's, welke sterk gerationaliseerd „ben. een vrij gnnstlg jaar hebben gemaakt. Tot dusverre is alleen het Jaarverslag der Eduard Lingel ver- n' ^et boekjaar dezer onder ming sluit echter reeds per 30 |an «U. Het omvat dus nfet meer bet PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 13 Maart 1931. Militaire zaken. Naar het Bureau voor Mi). Zaken ons mededeelt, zullen de zittingen in 1931 voor het geneeskundig onderzoek van de ingeschrevenen der lichting 1932 en van de tijdelijk ongeschikt^n der lichting 1931, in deze gemeente worden gehouden voor de gemeejnte Orunen op 27 Maart, voor Sprang— Capelie op 27 en 28 Maart, voor Waalwijk op 28 en 30 Maart en vpor Loonopzand op 1 en 2 April a.s. in het gymnastieklokaal der openbare Lagere School, Stationsstraat 24. Waalwijks Belang. In ons vorig nummer hebben wij de agenda opgenomen van de jaar. vergadering van Waalwijks Belang, die a. s. Maandagavond in hotel Verwiel wordt gehouden. Wij willea de leden aansporen deze vergadering zoeveel doenlijk bij te wonen, uit belangstelling in 't werk dezer vereeniging, die sfiaks 23 jaar bestaat, anderzijds om die zaken mede te behandelen en bespreken die strekken kunnen in 't belang onzer plaats. Volkstelling. De offlcieuse uitslag van de volk stelling in onze gemeente op 1 Jan. 1931 is 5010 mannen en 4908 vrou wen 9918, R.K. Kiesvereeniging. Gisterenavond hteid bovengenoemde vereen, hare bestuursvergadering. Bij de openingjWerd het nieuwbenoemde bestuurslid voor de parochie St. Jan, de heer van Heesbeen geïnstalleerd. Uitvoerige besprekingen werden ge wijd aan het houden van een propa. ganda-vergadering voor deProv. Staten verkiezing en de voorbereidende werk zaamheden voor de candidaatstelling voor den gemeenteraad. Besloten werd op Maandag 30 Mrt. een propaganda-vergadering te houden zoo mogelijk met spreker voor de Prov. Staten-verkieztngen. Vastgesteld werd als datum voor de cat dictaatstelling voor den gemeente raad in de kiesvereeniging Zaterdag 11 April, waartoe dan een commissie uit 't bestuur, nl. de heeren J. v. d. Geld, v. Heesbeen en F. Smolders op zaal 21 van het Bondsgebouw van 5 tol 6 uur zullen zitting houden. Op Maandag 27 Apiil wordt een algemeene vergadering gehouden, waarop gelegenheid gegeven zal wor* den tot bespreking van de gestelde candidaten. De stemming voor de groslijst in de R K. Kiesvereeniging heeft Zondag 3 Mei in de gebruikelijke stembureaux plaats, zoodat dan alles klaar kan zijn voor de olficieele candidaatstelling die HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEED ING. Ontwikkeungsavond. Donderdag werd in de groote zaal van den Gildenbond de laatste der serie ontwikkelingsavonden gegeven, waarvoor jammer genoeg slechts zeer geringe beiangsielllng bestond. Spreker was de ZeerEerw. Heer Pater Zuure van de Witte Paters te Boxiel, over het onderwerpGeheim zinnig Afrika". De spreker werd ingeleid door den WelEerw. Heer Beekmans, adviseur der R K. Werkliedenvereniging, die hem allereerst welkom heette en erop wees dat hij tot nog toe hier alleen door zijn pennevruchten bekend was. Spreker deelde mee dat Pater Zuure tangen lijd tn Afrika heeft doorgebracht, zoodat hij dus uitstekend metdstiand en zijn bevolking op de hoogte is. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat men van deze lezing vruchten zal meenemen en dat men in de toekomst zat meeleven met het moeilijke missie werk der paters in Afrika en dit voorat zal steunen door gebed. Hierna begon Pater Zuure zijn voor dracht met te vertellen dat hij niet minder dan 20 jaar in Afrika heeft doorgebracht, waardoor hij aan die zwarte menschen gehecht is geworden en zijn hart er vol van is. Hij spreekt aiieen uit eigen ervaring, alles heeft hij zelf gezien en meegemaakt. In het eerste deel zijner lezing ver telde spr. aan de hand van talrijke prachtig gekleurde lichtbeelden een karavaantocht door de oerwouden, met al de daaraan verbonden moeilijkheden, zooals het overtrekken van rivieren, hel doorwaden van moerassen enz. Verder schetste spr. de gevaren die men van de wilde dieren te wachten heeft, niet de grootste zijn hiervan de gevaarlijkste, integendeel juist de aller kleinste die ontstekingen en ziekten veroorzaken. De spreker wist zijn gehoor overigens goed te amuseeren door het voordra gen van negerliedjes en het vertellen van zijn avonturen. Spr. schetste de zeden en gebruiken der inlanders, bij wie altijd een gedachte aan den Schepper te bespeuren is, overal in de natuur zien wij hiervan de voorbeelden. In het tweede gedeelte zijner lezing vertelde spr over den zeer moeilijken arbeid, die door de paters in de bin nenlanden moet verricht worden en liet hij ons zien hoe de missionarissen daar werken. De op zeer aangename wQze ge houden voordracht werd door de aan wezigen met groote aandacht gevolgd en herhaaldelijk gaf het publiek door applaus zijn voldoening te kennen over de woorden van dezen alleszins sym pathieken spreker, die wij nog meer dere malen hier hopen terug te zien. Benoemd. In de vacature van voorzitter van het waterschap .De Binnen- en Bui tenpolder van Baardwijk" ontstaan door het overlijden van den heer jac.Klerx werd dezer dagen de heer Ant. Baaijens tot voorzitter benoemd. Onteigeningen. Wetsontwerpen zijn ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor den aanleg en de verbetering van een weg van Waalwijk naar Tilburg, in de gemeenten Waal wijk, Sprang—Capelie, Loonopzand en Tilburg. Bouwen. Met belangstelling vernemen wij dat de lederfabriek „de Amstei" belangrijk zat worden uitgebreid, terwijl aan ivo van Haren's Schoenfabrieken nieuwe kantoren en magazijnen zullen worden aangebouwd. Voorts zullen nog verschillende woningen langs de Burg. van der Klokkenlaan en Burg. Smeelelaan binnenkort worden aanbesteed, Muziek behoort bij een goede opvoeding, leert piano- of orgelspelen. Jan Veihoeven, Pianist-Organist, Wm. Buyiewechstr. 149, Rotterdam, geeft les te Waalwijk en omstreken. (Adv.) Lederhandel A. van Helvoirt—de Nijs. Op 't ruime terrein van 't vroegere woonhuis der familie Zeckendorf in de Groote Straat heeft de heer j. van Helvoirt (fa. A. v. Helvoirt—de Nijs) thans, naast een mooi en practisch woonhuis een modern ledermagazijn doen verrijzen, daarmede het bewijs leverende eenerzijds, dat hij de eischen des lljds begrijpt en de malaise- tijden het hoofd durft bieden, anderzijds dat z'n steeds groeiend bedrijf belang rijke uitbreiding van ruimte vraagt. Het front zeif draagt een teakhouten gevelplaat waarop in metalen letters wordt aangegeven dat hier een'leder handel is gevestigd, wat zich nog duidelijker demonstreert in het reus achtige overleer—magazijn, dat aan 't kantoor aansluit. Een magazijn, dat lietst 38 Meter lang is en dat met z'n groote stellages, waarop een enorme voorraad en verscheidenheid van over- ledersoorten, met z'n prachtige en practische uitlegtafels met triphx be dekt, zeer ruim en overzichtelijk is ingericht en evengoed voor kooper als eigenaar alle gemakken biedt vooreen duidelijk overzicht van den voorraad en een uitstekende gelegenheid voor juiste en goede beoordeeling. Achter dit magazijn volgt een ruim pakhuis en dito garage, voorts de stookgelegenheid voor de cenlrale verwarming, die magazijnen, kantoren en woonhuis verwarmen. Het kantoor ligt aan de straatzijde direct bi] de entiéi en biedt ook die inrichting en gemakken die een moderne kantoor— installatie op elk gebied vraagt. Zoowei kanitoor, magazijnen, als de verdere entourage hebben zoowel in— en uitwendig een voornaam en practisch cachet en dit gedeelte onzer gemeente,' maar niet minder de lederhandel onzer plaats is een eerste—klas inrichting rijker geworden, waarmede wij den heer J. van Helvoirt van harte lelici- teeren en hem alle succes toewenschen voor zijn zich steeds ultbieidenden en hloeienden leder— en fournituren- handel. Het geheel is gebouwd naar de plannen van architect Bossaerts, door den heer Ligtvoet uit Oosterhout, De beschildering, afwerking en verdere verzorging was opgedragen aan de firma W. Hens Zonen alhier, wien allen een woord van lof toekomt voor hun bijzonder werk. Handels. Kantoor- en Winkelbedienden. Dinsdag 10 Maart hield de afd. Waalwijk van den Ned. R K. Bond van Handels— Kantoor— en Winkel bedienden „St. Franciscus van Assisië', haar maandelijksche ledenvergadering Om half negen opende de Voorzitter de vergadering met den Chr. groet, heette alien hartelijk welkom, in het bijzonder den heer P. A. v. d. Ven en bracht hem een oprecht woord van dank voor al hetgeen hij tn het afge loopen jaar voor deze afdeeling had gedaan. Volgens spreker kunnen we met voldoening terugzien op de ge» houden jaarvergadering en al is de aanwinst van de ongeorganiseerden, die zich als lid opgaven gering, ze zijn toch allen weer eens wakker ge schud; het huisbezotk moet nu de rest doen. Hij verzoekt daarom de aanwezigen zich allen na de vergade ring als propagandist op te geven, daar de propagandaclub noodzakelijk uitgebreid moet worden, opdat de leuze van het bondsbestuur in vervui ling gaat; .voor de a.s. bondsvergade ring de 5000!" Mededeeling werd gedaan dat de afdeeling op het oogenblik in corres pondentie is met de gemeente Waalwijk inzake de Winkelsluiting en 't standpunt dat de bond in deze inneemt. De damesleden werd medegedeeld, dat er na ook voor haar Insignes ver krijgbaar zijn, In verband met de herdenking van de uitvaardiging der encycliek .Rerum Novarum" in Mei a.s., memoreerde de voorzitter het voorstel van den W.Eerw. heer Beekmans om inplaats van naar Rome naar Utrecht te gaan, alwaar in September a s. een congres gehouden zal worden ter viering van dit jubileum Om de deelname hieraan zoo talrijk mogelijk ie maken, werd besloten eg reiskas op te richten, waar alle aan wezigen zich voor opgaven. Daarna kwam in behandeling de Beschrijvingsbrief van de buitengewone bondsvergadering, die op 12 April a.s. te Utrecht zal gehouden worden, welke tot geen bijzondere discussies aanlei ding gaf. Tot afgevaardigde voor deze vergadering werd de voorzitter aan gewezen. Na de rondvraag, waarvan geen gebruik werd gemaakt, volgde sluiting. Plaatselijke actie voor werkverruiming tn de Schoenindustrie. Te Nijmegen is een zeer druk be zochte vergadering gehouden, uitgaande van de afd. Nijmegen van den Ned. R.K. Bond van Schoenwinkeliersen Schoenmakerspatroonsvereeniging in samenwerking met de Nljmeegsche schoenmakersbonden en plaatselijke schoenfabrikanten. Doel dezer bfleen- komst was te bespreken, op welke wijze de actie, die uitgaat van de Landelijke Commissie tot Werkverrui ming in de Schoenindustrie, te steunen. Er werd o.m. gewezen op het feit dat in een stad als Nijmegen der bevolking op Nededandsche schoenen loopt. Door advertenties, reclames zai men trachten het publiek wakker te schud den en te winnen voor de idee Nederlandsch fabrikaat Nijmegen geeft hiermee een goed voorbeeld ter navolging. R.K. Middelbare Handelsavondcursus te Waalwijk. Wij ontvingen het verslag over het kalenderjaar 1930. Na de mededeelingen omtrent be stuur en personeel, zegt het verslag o.m. Onderwijs. Gedurende het geheele jaar werd onderwijs gegeven in den 3-klassigen cursus, in 2 vervolgcursussen voor Godsdienst, idem voor Boekhouden en Engelsch, 2 cursussen voor Machi- neschrijven en 1 voor Stenografie. Ook dit jaar konden wegens te ge ringe deelname geen examencursus sen voor Fransch en Duitsch worden gevormd. Als eisch van toelating werd 1 Sep tember bij de opening van den nieu wen cursus gesteld: het met voldoen de cijfers beëindigd hebben van het 7e leerjaar der lagere school. Examens. Voor het eindexamen van den 3-ja- rigen cursus slaagden 9 candidaten, 1 werd afgewezen. 3 Leerlingen kon den voor het einddiploma niet in aan merking komen, omdat door hen niet alle verplichte vakken werden ge volgd. Van de vervolgcursussen slaagden, voor het Practijkexamen Machine- schrijven 5 leerlingen en voor het di ploma Stenografie 4 leerlingen. Voor 't Practijkexamen Boekhouden slaag den 2 leerlingen. Van klas I naar II werden bevor derd 8 leerlingen, niet bevorderd 8 leerlingen. Van Klas II naaf IIDwerden bevoi- derd 9 leerlingen, niet bevorderd 5 leerlingen. Leerlingen: Aantal leerlingen op 31 Dec. 1929: 82; in den loop van het jaar bijgeko men 26; totaal 108. Vertrokken 27. Stand op 31 Dec. 1930: 81 leerlingen. Aantal leerlingen op 31 Dec. 1928: 78; in den loop van het jaar bijgeko men: 23; totaal 101. Vertrokken 19. Stand op 31 Dec. 1929: 82. Wegens vertrek verlieten 5 leerlin gen de school; 2 wegens wangedrag; 5 wegens drukke werkzaamheden; 3 wegens te weinig Ijver; 6 wegens te weinig vordering; 4 wegens beëindi ging van studie; 2 zonder motivee ring. Per 31 Dec. 1930 bedroeg het aan tal leerlingen Klas I: 10 meisjes, 18 jongens. Klas II4 Meisjes, 7 jongens. Klas III: 2 meisjes, 7 jongens. Vervolgcursussen 14 meisjes, 19 jongens. Gedrag en vlijt gaven over het alge meen reden tot tevredenheid. DRUNEN. Algemeene J^arvereade ring van de Varkensverzekering ge houden in de zaal der Jongenscon gregatie. De Voorzitter, M. v. Halder, opende de vergadering en sprak een welkomst woord. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris M. v. Dommelen, bleek dat dit jaar een 14-tal nieuwe leden zijn ingeschreven, zoodat er thans 74 leden zijn. Aan 26 ongevallen werd uitbetaald f 430 75, De inkoms'en be droegen in 1929 in totaal f 574 43, w.o. ontvangen premiën f500 92. Op 31 Dec. 1929 was in kas 188.41, de uitgaven bedroegen in totaal f 572.61, zoodat in kas was op 31 Dec. 1930 f90.23. Bü de Boerenleenbank was belegd f 109 6t, terwijl de totale reserve bedroeg f594.21. De rekening werd goedgekeurd. Een bestuursvoorstel tot verhooging der premie met 5 cent tot 15 cent per maand en van de zeugen tot 40 ets. werd goedgekeurd. Verder werd besloten het inleggeld met ingang van het volgende jaar te verhoogen. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering door den Voorzitter onder dankzegging gesloten. No. ie Kan 3

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 9