Toegewijd een Hendel» Industrie en Cemeentebelengens ui III HIT ii li FEUILLETON IIHIIIIIBIIII IMMER 23 WOENSDAG 18 MAART 1931. 54e JAARGANG. en. ed. jer- eefl wel We len lein che edi er uil. bal- Dit blad verschijnt «OENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ene. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. /banco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr .-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ijl ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Zij, die zich met ingang van 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de tot daartoe ver schijnende nummers GRATIS, llllllllllllli BINNENLAND Mr. P. J. M. Aalberse. 1871 27 Maart 1931. Vrijdag 27 Maart hoopt Mr. P J M Aalberse. oud Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en lid der Tweede Kamer van de Staten Oeneraal. zijn zes'igsten verjaardag te herdenken. Petrus Joseptius Mattheus Aalberse werd geboren te Lelden. HU bezocht ld J?K OyranasiuiH te Katwijk a d. en studeerde verder aan de Uni versiteit te Leiden, waar hij eerst can- dldaat in de letteren werd en vervol, gens tot meevter in de rechten promo- veerde in 1897 op een proefschrift .Oneerlijke concurrentie en hare bestrij ding*. Door dit proefschrift werd reeds aanstonds de aandacht op den j rngen rechtsgeleerde gevestigd. Na zijn pro motie vestigde hij zich als advocaat in z|a geboortestad. Hij begaf zich al spoedig In de politiek, welke hem ge teel In beslag nam Door de R K Staatspartij werd Mr. Aalberse candi- laat gesteld voor den Leidschen ge meenteraad. welke hem tot wethouder benoemde. Vooral op sociaal gebied teelt Mr. Aalberse zich steeds veel bewogen, waarvan hij In Dultschland een grondige studie maakte. Mr Aal berse was redacteur van het .Ka h rliek Sociaal Weekblad". Voorts was hij medewerker van de door Futura uit gegeven .Sociale en Politieke S'udiën" De Kath. Sociale Actie benoemde hem tot haar aigemeenen secretaris, terwijl hij later tot directeur van het Centraal Bureau van deze organisatie werd aan gesteld. Mede door zijn toedoen wer den de R K. Middenstandsbonden op gericht, waarvan Mr. Aalberse adviseur werd voor het bisdom Haarlem. Bewoog hij zich als wethouder aan vankelljk uitsluitend op het terrein der gemeente-potitlek. a! spoedig breidde hij het terrein zijner werkzaamheid ui' en in 1902 werd Mr. Aalberse afge vaardigd naar de Tweede Kamer als opvolger van Schaepman. Oedurende dertien achtereenvolgende jaren bleef hij in dit college zitting houden, tot hij in 1916 benoemd werd tot hoog leeraar tn de soclologi: aan de Tech nische Hoogeschool te Delft. Na de verkiezingen In 1918 werd Mr. Aalberse geroepen de functie van Minister van Arbeid te vervullen. In 1922 werd bij het Departement van Arbeid ook Handel en Nijverheid in gedeeld, welke atdeellngen tot dan toe onder den Minister van Waterstaat ressorteerden. Zeven jaar lang heeft Mr Aalberse het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid beheerd. Als Kamerlid zoowel als Minister heeft hij z'cn als een sterk voorstander van .organisatie van het bedrijfsleven (col lectief arbeldscontrac) en vergaande wettelijke regeling doen kennen. Zoo wist hij als Kamerlid in 1915 een straf bepaling tegen oneerlijke concurrentie door een initiatiefvoorstel tot wet te krijgen. De totstandkoming van de Arbeids wet van 1919 Is voor het g'ootste deel aan zijn werkzaamheid te dar ken, als mede de deelneming van Nederland aan de Internationale Arbeidswetge ving. Door de tijdsomstandigheden moest hij van verder ingrijpende maat regelen afzien Ook is h-t aan zijn in. vloed te danken, dat de R K. bedrijfs- raden ontstonden. In 1922 wtst hij een wfjzigln g van de Arbeidswet te bewer ken. Tengevolge van de verkiezingen in 1925 moest Mr. Aalberse als Mi nister aftredenechter werd hij hei- kozen als lid der Tweede Kamer, als hoedanig hij thans nog zitting heeft In de Kamer is Mr. Aalberse een der meest invloedrijke leden hoewel hij slechts zeiden aan de discussies deel neemt, geeft hij er toch de leiding aarj. Van zijn hand verschenen verschillende geschriften, zoo o a. .Christelijke Po litlek" (1905), .Volksontwikkeling" (1905), .Een onbekende erq e naar vin „De Echo van het Zuiden. A arbeidstoestanden in 1841" (19l5) Ook heeft hij meermalen zijn medewerking verleend bij het samenstellen van het Sociaal jaarboek Mr. Aalberse was hoofdredacteur van .Het Centrum" en van .De Voorhoe e". Van .Het Cen trum" is Mr. Aalberse thans nog me: dewerker, alsmede van eenlge andere organen. Voorts Is hij nog Voorzitter van de Centrale Commissie voor Sta tistiek. lid vsn den Hoogen Raad v?n Arbeid en Rijkebemiddelaar In het 4e district. Mr Aalberse is ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw, grootolficier van de orde van het legi oen van eer van Frankrijk, ridder der orde van den H O'egorius den Qroote van den Heiligen Stoel, commandeu van het grootkruis der orde van De Wide Roos van Finland. Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen BUITENLAND. Naar het Engelsch door .1 VAN DER SLUYS Ja, antwoordde Hilary verbluft; begreep niet wat die vraag zoo op eens te beteekenen had. Nu! Ze had gelijk, volkómen ge lijk, Alleen gebeurt het wel eens dat het slot een beetje roestig is en dan kan de sleutel niet zoo gemakkelijk "ingedraaid worden. Maar open gaat de deur tenslotte toch en als je naar kinnen gaat, dan vind je dan vind ie een stuk van het paradijs. Hilary, slank en bekoorlijk, zooals 2e daar tegen den schoorsteenmantel leunde, keek met oogen, groot van yerbazing op de spreekster neer. Je moet niet denken dat ik gek Seworden ben, stelde mevrouw Der-J 'ield, die haar verwondering zag, haar gerust. Maar ik ben zoo boordevol van geluk dat ik niet als een normaal ®ensch kan praten, geloof ik. En je hoeft me ook niet te vertellen dat ik 'e oud ben om zoo gelukkig te zijn, Rat is onzin Ze dempte haar stem en keek weer droomerig in het vuur. Hiles Harding... O, Tante Anstice! Hilary kniel de naast den groeten fauteuil en vlij- ae haar hoofd tegen haar tante aan. Heeft hij eindelijk ontdekt dat u •t® grootste snoes op de wereld bent? Iets dergelijks!, antwoordde Anstice met een vleug van haar ge wonen humor. En toen weer ernstig: Werkelijk, ik had nooit gedacht dat hij zooveel lieve dingen zou kunnen zeggen. Zie je, Hilary, hij had een grooten muur van trots om zich heen gebouwd. Net als jouw Tony, maar toen hij er in slaagde om er over heen le klimmen of om hem af te breken, of toen hij een sleutel vond om een deur in dien muur te openen, ik weet niet precies wat het was, toen ontdek te hij, dat er achter dien muur een schat van liefde en teederheid ver borgen was. Was hij eerst te trots om iets te zeggen, vroeg Hilary langzaam. Veel te trots maar ik ik heb hem aan het verstand gebracht, dat trots een heel dwaas en overbodig ding is. Hoe hebt u dat gedaan? Hilary zat nu op den grond en leunde tegen de knieën van haar tante. Ik wou dat u mij het recept kon geven, misschien kon ik Tony ook wat van die medi cijn geven Misschien. misschien, An stice sprak op aarzelenden toon misschien heb ik my wel gebruikt om te kunnen overwinnen! Maar het was dc eenige manier. Ik kon toch niet toezien hoe hij voor een hersenschim zijn eigen leven en het mijne bedierf. En toch toch kon ik hem de volle waarheid niet vertellen. De volle waareid? Wel, dat als hij zijn trots niet overwon, hij mijn hart zou breken. Zoo onvrouwelijk, om hem dat te zeg gen, 'kon ik toch niet zijn, zelfs op ge vaar, aif dat Dat er twee levens vernield wa ren!, riep Hilary verontwaardigd. Ik geloof niet dat het onvrouwelijk rs om de volle waarheid te zeggen. Ik geloof dat de waarheid zeggen veel beter ,is dan er-om-heen-draaien. En als ik Tony ooit van zijn trots zal ge nezen, zal het door de volle waarheid zijn HOOFDSTUK XXII. DE VOLLE WAARHEID. Ik wil er niet meer over praten. Het spijt mij, tante Alice, dat ik het niet met u eens kan zijn, maar in geen geval praat ik er nog verder over. Tony's lippen verstrakten en uit er varing wist juffrouw Dunbar dat, als Tony zoo keek, er niets meer inet hem te beginnen was. Tante en neef waren na de lunch nog een poosje in de huiskamer blij ven zitten en juffrouw Dunbar had een poging gewaagd, om het gesprek op Hilary te brengen, maar het noe men van haar naam alleen was al ge noeg om Tony volslagen onhandel baar te maken. De discussie is gesloten, zei hij norsch, terwijl hij de asch uit zijn pijp klopte. Het is nutteloos om er verder nog een woord aan te verspil len; dus begint u er maar niet over. Eenige minuten was het stil en toen begon Tony op geheel anderen toon: Ik heb vandaag een eigenaardi- gen brief gehad, ik weet niet wat ik cr van denken moet. Leest u hem eens tante Alice en zeg dan eens wat u me raadt. Hij overhandigde haar een brief en zij las het getypte epistel tweemaal over voor ze haar meening te kennen gaf. Het is waarschijnlijk van iemand die van je gehoord heeft of van je werk. En die persoon is de meening toegedaan dat jij en jij alleen in beeld kunt brengen wat hij verlangt. Hm!, liet Tony hooren, maar ik vind het zoo'n grappig idee. De ziekte van Snowden. Volgens de „Öai'y Herald" is he* niet waarschijnlijk, dat Snowden, die Maandag met goed gevolg een ope ratie heeft ondergaan, bij de bespre kingen van de begrooting in het Lager huis aanwezig zal kunnen zijn. Belgle's landsverdediging. Het Katholieke arbtidsverbond van Belg heeft een motie aangenomen, waarin deze organisatie haar vertrou wen uitspreekt in den volkenbond en verder aan de Belgische regeering vraagt een onhvapeningsproject te maken dat aan de ontwapeningscon ferentie zal worden voorgelegd. Verder wordt er In gezegd, dat Belg'ë alleen militaire uitgaven mag doen die een defensief karakter hebben. Duttschland en de Sovjets. Bij de besprekingen die Maandag tusschen de leden der Du tsche Indus trieele delegatie naar Rusland en den rijkskanselier en eenige andere leden van het rijksbabinet hebben plaats gehad, weiden o a. de plannen be spre ken voor de voor- fi anclering van het Russische program. De voornaamste vraag hierbij was, in hoeverre het verstrekken van de gevraagde garanties zal kunnen leiden tot het ontlasten van de Duhsche arbeidsmarkt door de te verwachten orders. In sommige kringen g»tooft men, dat naar schatting 150 000 arbeiders te werk gesteld zou Jen kunnen worden voor de uitvoering der te verwachten Russische orders. In andere kringen acht men deze schatting echter overdreven. Strijd tegen critiek tn Rusland. De agitatie, die in verschillende landen wordt gevoerd tegen dwang arbeid In verschillende Russische in- dustrhën, heelt ook in Sovjet-Rusland zelf weerklank gevonden Het commu nistisch bureau te Smolensk heeft een speciale lof uiting van de regeering ontvangen voor zijn krachtig optreden tegen een groep schrijvers, die ineen plaatselijk blad de arbeidstoestanden in de Sovjet- Unie hadden bf critiseerd. Het bureau heeft de redactie van het blad afgezet en een strenge censuur ingesteld op alle publicaties in dit district. De voornaamste schuldige is de dichter Ozin, die verzen heett ge publiceerd, waarin hij den toestand der arbeiders heke t. De Sovjet —regeering heeft bevolen, dat vijf professoren van de universiteit te Ta jkent ontslagen moeten worden in verband met sabotagetendenzen in Hij nam den brief van Juffrouw Dunbar en las langzaam hardop: Geachte Heer. De nieuwe eigenaar van „Heide- zicht" dat, als wij ons niet vergis sen, niet ver van uw atelier afligt wil een schilderij gemaakt hebben van de heide, zooals men daarop uit een bepaald venster in genoemd huis een gezicht op heeft en draagt ons op om ons met u in verbinding te stellen om te vernemen of u dit werk op U zoudt wilien nemen. Als U er in prin cipe toe genegen zijt, zal onze cliënt naar „Heidezicht" komen om daar verder de opdracht met U te bespre ken. Wij zullen gaarne van U verne men welken dag en uur u het beste schikt. Hoogachtend, BRENT STETTON, Advocaten. Waarom stelt die eigenaar zich niet direct met mij in verbinding, vroeg Tony, waarom moeten in vre desnaam advocaten zich bemoeien met een opdracht voor een schilderij? Misschien is die eigenaar een of andere excentrieke oude heer, opper de juffrouw Dunbar, dat hij zijn za ken op zoo'n malle manier laat be handelen. Hebt u heelemaal niet gehoord aan wien die dames Drivers die oude kast verkocht hebben?, vroeg Tony. Neen. Nadat mevrouw Gardener gestorven is, had ik geen zin meer om me met die vreeselijke juffrouwen in te laten. Ik verlang ze nooit meer te zien of van ze te hooren. En toch geloof ik dat zij niet door eigen schuld zoo geworden zyn, het is natuurlijk een gevolg van de om standigheden, antwoordde Tony en hij moest denken aan den medelijden den blik in Hilary's oogen, en aan de medelijdende klank in haar stem toen ze over de bewoonsters van „Heide zicht gesproken had. Dan hadden ze maar flink ge noeg moeten zijn om boven die om standigheden uit te komen, viel juf frouw Dunbar snibbig uit. Ik heb geen geduld voor dat soort vrouwen. Ileusch Tony, ik krijg de rillingen over mijn rug als ik aan dat grieze lige stel denk. Ik hoop dat ze een heel eindj hier vandaan terecht zijn ge komen. Arme stakkers, zuchtte Tony en na een oogenblik peinzen ging hij voort: Dus u denkt dat hun opvolger een excentrieke oude heer is? Enfin, dat moeten we dus maar afwachten. In ieder geval kan ik een afspraak maken, om de bijzonderheden over de opdracht gewaar te worden. Daar is niets aan verloren. Natuurlijk moet je dat doen, viel juffrouw Dunbar hem opgewekt bij. Je weet nooit vooruit hoe je door deze relatie weer andere opdrachten krijgr. Dat zie je nu weer aan meneer Red- burn. Dat zou je tenminste zeggen aan het portret dat ik nu van hem moet maken als pendant van dat van zyn vrouw. En dan moet ik nog dat schil derijtje van kleine Babs gauw afma ken om aan haar vader te sturen. Tusschen haakjes, die schijnt voor- loopig wel in Indië te blijven. Dat is aan den eenen kant geluk kig, verklaarde juffrouw Dunbar met groote stelligheid. Ik zou het kind nu niet meer kunnen teruggeven! Ze heeft de weg gevonden in dé diepste diepten van uw hart, niet waar? Wordt vervolgd. UaUykstbf en Langstraatsclie Courant, SEC.. - 5 43.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1