Subsidie Bondsdag W. G. V, Gunning Raadhuisbouw. Subsidie Gids voor Waalwijk. .1 No. 26. Zaterd. 28 Mrt. '31. 54e Jrg. VIERDE BLAD. Gisterenavond kwam de Raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter de Edelacntb. heer E. C. Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo l.s. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd gotdgekeurd. Aan de orde ingekomen stukken, a, Vao den Directeur der R K Joogern Handelsschool alhier. Verslag over 1930 b Van den Directeur van den R K. Middelbaren Handelsavondcursus alhier. Verslag over 1930 C. Van de Wjningbouwvereeriging Jhardwijk* en de Bes< ijensche Wo plnsbouwvereeniging Verslag over I930 d. Van Qed. Staten Goedgekeurde raadsbesluiten van 27 Februari 1931 lol wijziging der verordening regelende bet beheer der gemeentebedrijven en lol ruiling v3n grond aan het Kerkpad met B J H. C. Timmermans. e. Van W F. P. Teurlings en L. J Slaats alhier. M-dedeeling aanneming banner benoeming tot lld/plaatsverv. lid van stembureau Nr lil De stukken a tot en met e worden voor kennisgevtng aangenomen. f. Van B. J. H. C. Timmermans alh er. Ontslagname als lid Commissie van Toezicht op bet Middelbaar Onderwijs. In diens plaats wordt op aanbeve ling van B. en W gekozen de heer J Smaiius met op i na algemeene slemmen. g Van het A V O -Cuni'é voor 'sHertogenbosch en Omstreken. Ver ruk toekenning subsidie 1931 Op voorsrel van B. en W. wordt besloten, met het oog op het goede doel dezer vereeniging. evenals vorig jaar een subsidie van f 50 e verleenen. li. Van RK. Waalwtjksche Gynna Slrkvereeniging „W G.V V rzoek toekenning subsidie van f 500 als bijdrage in de kosten van den in Wralwljk te houden bondsdag van den R.K Oiocesanen Gy nnastiekbond Voorzitter. Het groote sociaal belang van de beoefening der lymnasiieksport in het algemeen en heigeen de R K Waalwijksche Gymnastiek vereeniging In dii opzicht g-durende haar 35 jarig bestaan heeft gepresteerd noopt ons u voor te s eilen een subsidie van ten hoogste t 500 toe te staan op voor waarde ]p, dat de subsidie alleen dient om de uitgaven van den te houden Bonds dag te dekken, en 2e. dat B en W de bevoegdheid hebben zch te overtuigen van de doelmatigheid der gedane uitgaven of daarbij economisch Is te werk gegaan. Dit voorstel wordt met algemeene Stemmen aangenomen. i Van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers In de Lichamelijke Opvoeding in Nederland,'s Gravenhage. Afschrift van een aan den Minister van 0 derwijs, Kunsien en Wetensch rppen gericht adres naar aanleiding der Invoering van het onderwijs in de lichamelijke oefening. In dit adres wordt er door de fynnastiekleeraren op aangedrongen om als in 1936 de gymnastiek op de scholen verplichtend is gesteld, het onderricht niet door de gewone ge diplomeerde onderwijzsrs te doen ge ven, doch door openbare gymnastiek leeraren. Op voorstel van B en W wordt besloten dit adres voor kennisgeving san te nemen. 2. Beslissing omtrent gunning van den raadhuisbouw. ALorens tot behandeling van dit punt over te gaan gaat de raad, op voorstel van den voorzitter, in geheime zitting over. Na ongeveer een uur met gesloten deuren te hebben vergaderd wordt de Openbare zilitng weder heropend. Voorzitter Zooals de heeren gezien hebben is de heer J de Bont te Nl-uwkuljk de laagste inschrijver voor 1 '94 960 met leien gedekt, terwtil de jam ng van den architect f 200.000 beliep met pannen gedekt. Bij uitvoering geheel in eikenhout wordt de Inschrijving van den heer de Bont verhoogd met f 8300. dus totaal f 203260 De architect is sterk voor uitvoering in eikenhout wat duurzamer en minder brandbaar is en een royaler aanzicht geeft. Het College stelt daarom voor de opdracht te gunnen aan den heer J» de Bont te Nieuwkuijk, ui gevoerd met teienbedtkkir g en in eikenhout, dus voor totaal 1203 260 Hierbij wil ik ter toelichting nog het navolgende mededeelen Voor de cenrale verwarming was geraamd f20 000, De kosten van electriciteitaanlcg zijn niet in de aar. nemingssom begrepen, Deze worden geraamd op I4000.— teiwijl ook de kosten voor een Drand en Inoraakvrljt- kluisdeur, zijnde circa f 1000 hier onder niet begrepen zijn, Ue raming voor centrale verwarming bedraagt thans f9800 bij cokes-verwarming of f 12800 bij een stookinrichting voor olie en cokes. In totaal beioopen dus de kosten van elecrrische instal lade. klui>d ur en centrale verwarming (duuiste uitvoering) f17 800. De aannemingssom bediaagt (even eens in de duurste uitvoering) f 203260 maakt te samen #22»060, terwti' ei f 200000. - t 20 000 - f 220000.- was Degroot. In de biste ui'voerieg wordt de raming aus met f 1060 overschreden Hierbij moet echter nog worden op. gemerkt dat het salaris van een op. zichter er nog bijkomt. De heer Kropholler zou hiermede den heer de Hoog willen belasten die reeds een 10-tal jaren toezicht heeft uitgevoerd op door h m ontworpen gebouwen. Diens salaris bedraagt f325.— per maand. Het werk moet in 15 maanden voltooid zijn. doch laten we rekenen op 11 2 jaar, dan beloopt de vergoe ding voor den opzichter f5000.en wordt dus de totale overschrijding f6060.Een en ander geeft B. en W. aanleiding U te adviseeren den bouw te gunnen aan den heer J, de Bont te Nieuwkuijk en de uitvoering met leien dak en eikenhout te doen geschieden. De heer v. Driel vraagt of de vorm der leien reeds is vastgesteld, n.l. half ronde of vierkante leien. Hij voor zich vindt half ronde de mooiste. De Voorzitter zegt dat zulks reeds door den architect geregeld is aan wien men het ook dient over te laten. Er zullen vierkante leien op komen, die hoogerop kleiner worden en bijv. om de 10 rijen met brons afwisselen. De heer v. d. Waerden vraagt of een pannen-dak niet goed is. De Voorzitter zegt dat het wel goed zal zijn voor afvoer van regenwater, doch het is niet zoo mooi als een leien dak dat bij den stijl van het ge. bouw past en dat ook door den archi tect wordt verlangd. Voor dat betrek kelijk kleine verschil meent spr. dat men beter een leien dak kan nemen, waar men er 1 a 2 eeuwen tegenaan moet kijken. Ue heer R< x betreurt het, dat men geen deskundige heeft die inlichtingen kan versch ff n over de waarde van Oregonplne welke houtsoort aanmer- keltjk goedkooper is dan eikenhout. De voorzitter zegt, dat het eene Amerlkaansche bousoort Is, licht van kleur, duch de architict is er sterk voor het houtwerk in eiken te laten uitvoeren wat veel duurzamer en mooier Is een minder brandgevaar oplevert. De heer de Bont zou het trots die f 8000 meer liever in Ore gonplne uitgevoerd hebben, dat ge makkelijker te bewerken is dan eiken hout. De heer v. d Waerden kan er zich mee vereenigen, dat leien In plaats van pannen worden genomen, indien de architect dit beter oordeelt voor den bouwstijl. Wanneer de architect echter meent dat Oregonpine ook goed en moot hout is dan is spr. tegen het oversch'ijden van het groote geraamde bedrag en zou hij liever geen eiken hout nemen. De voorzitter meent, dat waar de begrooting nu nog maar met f '060 overschreden wordt men dte t 8300 meer voor eikenhout-uitvoering moet overhebben. De heer Spapens vindt, dat de aan. besteding buitengewoon goed Is ui» gevallen en zou bij zoo'n bedrag op zoo'n kleinigheid niet kijken en d« beste uitvoering nemen wat od der duur toch ook zijn voordeel zal hebben Het gebouw wordt er toch voor zoo veel jaren gebauwd. De voorzitter is het daarmede ge heel eens en is eveneens blij dat de aanbesteding zoo gunstig is verloopen en men zoo'n geschikte aannemer heeft getroffen. De heer van Driel is na ingewonnen deskundig advies ook van meening dat eikenhout het beste is. De heer Rox herhaalt nog eens zijn vroeger gestelde vraag of er nu. bij de aannemingssom later geen extra kos ten meer zullen komen. De voorzitter kan hem hieromtrent op gezag van den architect geruststel len. Er is voor alles voldoende reserve opgenomen. Op een desbetreffende vraag van den heer v. Driel, antwoordt de voor zitter dat de geprojecteerde tuin ook in de aanneming begrepen is. De heer Rox vraagt nog hoe hoog het peil is voor het nieuwe raadhuis boven de kruin van den weg. Een zoo sterke glooiing als bijv. bij de nieuwe R. K. kerk acht spr. niet gewenscht. Hij vraagt dit vooral in verband met zijn vroeger geuite wensch om het raadhuis zoover mogelijk achteruit te zetten, tenminste het Marktveld er voor zoo groot mogelijk te laten. Hoe verder achteruit het raadhuis komt, des te minder wordt de glooiing. De voorzitter zegt dat vooraan het terrein reeds 40 c.M. boven den weg ligt, dat loopt zoo op tot 90 c.m., dus een zeer zwakke glooiing, heel wat minder dan bij de kerk. Het raadhuis heeft de architect reeds zoo ver mo gelijk achteruit gezet. Nog verder achteruit zou aan het esthetisch ge heel afbreuk kunnen doen. Er blijft nu een terrein van 46 M. diepte over, dus het Marktplein wordt tweemaal zoo groot als nu. De heer Pullens zegt met genoegen te constateeren dat deze zaak thans gunstig door den raad beoordeeld wordt. Al is spr. niet ongevoelig voor een hoogere uitgave van 8000 voor eikenhout, toch meent hij dat zulks in deze omstandigheden voldoende verantwoord is. Verder vraagt spr. van welken aard de veranderingen zijn die in de con ciergewoning zijn aangebracht. De voorzitter zet hierop uiteen dat deze woning korter is geworden en er een verdieping opgekomen is. De toe gangsdeur is midden in den tuin. Verder geeft spr. nadere toelichting over de inrichting van binnen. Waar verder niemand meer hier over het woord verlangt en ook geen stemming wordt gevraagd, wordt het voorstel van B. en W. inzake de uit voering en de gunning zonder stem ming aangenomen. De Voorz. wenscht den Raad en de gemeente geluk met deze beslissing die thans de oplossing brengt van de raadhuiskwestie waaromheen zooveel te doen is geweest en welke oplossing naar spr. vertrouwt algemeene tevre denheid zal wekken. Zonder opmerking of stemming wordt verder aan B. W. machtiging verleend, om tot aanbesteding der cen trale verwarming over te gaan, welke binnen een maand moet plaats heb ben. Verder wordt besloten de begrooting 1931 zoodanig te wiizigen, dat de kos ten van den raadhuisbouw worden gekweten uit een leening, zulks in af wachting van de beslissing over de fi nancieering hiervan in de volgende vergadering te nemen. Dit is een zui ver formeele kwestie. 3. Beschikbaarstelling van 'n ere diet voor het te ontwerpen uitbrei dingsplan. Ged. Staten hebben goedkeuring verleend aan het gedeelte van het oude uitbreidingsplan, dat betreft de verbindingsstraat Mr. van Coothstr. Stationsstraat, onder voorwaarde, dat binnen anderhalf jaar het nieu we uitbreidingsplan door de gemeen te zou zijn voorgesteld. De Commis saris der Koningin heeft medegedeeld dat hij graag zou gekend worden in de benoeming van een ingenieur of ingenieursbureau, die met de uitvoe ring belast wordt," daar hij zeer veel belang stelt in de ontwikkeling der gemeente. Spreker heeft bij de Ver. van Ned. Gem. inlichtingen ingewonnen, welk bureau daartoe het best geschikt zou zijn, en deze heeft, naast op enkele andere bureaux, de aandacht geves tigd op hare eigen instelling, die al leen de werkelijk gemaakte kosten in rekening brengt en geen winstmarge behoeft te laten. De Comm. der Kon. kan er zich mede vereenigen, dat B. en W. met de diverse bureaux en met de Ver. v. Ned. Gem. in overleg traden, hetgeen dan ook geschied is. Het Bureau der vereeniging kon nog niet direct zeggen, wat de kosten zouden zijn, daar dit van vele om standigheden afhangt. Men schatte het echter op pl.m. 4000.Een der andere bureaux begrootte de kosten tusschen 3000.en 5000.B. en W. stellen voor haar een crediet toe te staan ten bedrage van 4000. teneinde het bureau der Ver. van Ned. Gem. opdracht te geven tot het ont werpen van een uitbreidingsplan, om vattende alle deelen der gemeente ('t oude uitbreidingsplan had alleen be trekking op oud-Waalwijk). Wordt aangenomen. 4. Voorstel inzake vaststelling huur gymnastieklokaal R.K. Hoogere Handelsschool. B. en W. stellen voor het Gym nastieklokaal der R.K. H.H.S. te ver huren aan de vereeniging O.M.O. in N.-Brabant, voor een bedrag van 1000 per jaar, met ingang van 1 Fe bruari 1931. Aangenomen. 5. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur van Baard wijk, wegens periodieke aftreding van het lid C. A. Baijens. Het bestuur stelt voor de heeren E. van Beijnen en A. de Leeuw. De heer De Leeuw wordt gekozen met 9 stemmen, 2 blanco en 1 van onwaarde. 6. Vaststelling vergoeding inge volge artikel .01 der L.O. Wet 1920 over 1929 voor de Bijzondere Scholen voor gewoon lager onderwijs en be paling voorschot op deze vergoeding voor het jaar 1931. Wordt besloten volgens prae-advies. Gids voor Waalwijk. Aanvullingsagenda Verzoek van de vereeniging Waal- wijks Belang om de uitgifte van een Gids voor Waalwijk van gemeente wege te steunen. De Voorzitter zegt, dat het stand punt van B. en W. hieromtrent reeds in het request der vereeniging is uit eengezet. Pulles. Naar aanleiding van het ver zoek van het bestuur van W. B. ge richt aan de Raad, heb ik wel een en ander naar voren te brengen. Op de eerste plaats breng ik hulde aan W. B. voor de moeite die zij zich getroost, om zooveel in haar vermogen j is, voor de belangen van Waalwijk op te komen en om den naam, zoowel wat betreft den Handel als Industrie zoo grootsch mogelijk naar buiten te dragen. Zij heeft dit reeds vroeger ge daan op tal van wijzen en een hiervan was zeker bevorderlijk voor de be kendheid aan deze plaats, door het uitgeven van een gids. Waar de oplage hiervan reeds se dert langen tijd was uitverkocht, (in dien ik dit woord kan bezigen) dan lag het voor de hand, dat, wilden zij blij ven voortgaan aan den vooruitgang de zer plaats mede te werken, zij ander maal moesten overwegen, op welke wijzen kunnen zij de belangen van Waalwijk weder het beste behartigen. Waar zij uit verschillende streken van ons land aanvragen ontvingen over bijzonderheden betreffende lig ging, toestanden, handel en industrie van Waalwijk, daar was het goed ge zien van dit bestuur, dat zij ander maal met een gids zouden uitkomen, Hiervoor is echter noodig een veelzij dige steun èn van industrieelen èn van handelaars en verder neringdoenden, doch vooral, en ik zou haast durven zeggen, op de eerste plaats van het gemeentebestuur zelve. Het heeft mij dan ook onaangenaam getroffen, toen ik op de laatste verga dering van Waalwijks Belang zijnde, moest vernemen, dat door W. B. een beroep was gedaan op het gemeente bestuur, doch dat dit bestuur op een voor een subsidie te verleenen. Het eerste stel ik ver voor het laatste. Juist deelnemen aan de gids is de meest sympathieke daad van ons bestuur ten opzichte van onze gemeente. Ik hoop dat de Raad in deze een an der inzicht heeft dan B. W. en hij gaarne zijne medewerking zal kunnen verleenen, in den vorm van het beslag leggen op een aantal pagina's, waarin op een zeer overzichtelijke wijze alle in aanmerking komende inrichtingen, zooals slachthuis, watertoren, gasfa briek, ons toekomstig gemeentehuis worden opgenomen. Ook onze kerken zouden deze gids niet ontsieren. De Voorzitter gaat nolens volens op het betoog van den heer Pullens in. Natuurlijk is het standpunt van B. en W. gemotiveerd, zij zijn n.l. van mee ning, dat een reclame voor handel en industrie van Waalwijk, dus voor 'n bepaalde groep in de gemeente, en wel de financieel meest krachtige groep, ook door deze categorie moet gdragen worden. Zi| zijn van meening dat het niet aangaat voor de gemeente om een aalmoes te geven, want een aalmoes zou het inderdaad zijn, wanneer de gemeente reclame ging maken in een intercommunale gids voor hare be drijven, die toch alechts een locaal belang hebben De belangensfeer van 'onze bedrijven beperkt zich tot onze gemeente. Oo de tweede plaats meenen B en W dat W. B. niet het aangewezen lichaam is om deze reclame op touw te zetten, dit diende te geschieden door de groepen die hier het rechts- streeksche belang bij hebben. Trou- wers W. B. wordt er toch slechts zijdelings in betrekken, daar de kosten voor de uitgave toch worden gedekt door de betrokkenen en de gememte- subsidie en de vereeniging zelf er niets aan betaalt. Het derde argument had spr. liever verzwegen, doch de bespreking dwingt hem ook dit in het geding te brengen. Eenige maanden geleden heeft men in het plaatselijk blad kunnen lezen dat de uitgever voor prijsvergelijking is. Dit heeft spr. zeer getrcff n, daar hij omtrent deze kwestie ervarirgen heeft opgedaan, die hij in geheime vergadertrg wel rader wil uiteen zetten Bovendien heeft het Col lege niet de zekerheid dat de reclamecampagne op de meest econo mische wijze wordt opgezet. Deze om standigheden hebben er toe geleid dat B. en W. er van afzagen reclame te maken in de Gids en de motieven door den heer Pullens aangevoerd, hebben het College niet kunnen over tuigen dat het een verkeerd standpunt heeft ingenomen. B. en W. alleen en niet de Raad hebben het recht om voor de gemeentebedrijven reclame te maken en zij zullen dan ook niet van hun standpunt terugkeeren. De finan- cieele deelname noemt spr. een andere zaak. Daartegen hebben B. en W. geen bezwaar, mits voor de uitgave enkele bepalingen gesteld worden Als eerste eisch stelt spr. dat de Gids makkelijk leesbaar is, daar hij anders weinig nut zal hebben, en daarom de eisch gesteld moeten worden dat de samenstelling van den Gids goedge keurd moet worden door B en W. B. en W stellen voor een subsidie tot 'n maximum van f 300.- te geven in het tekort der exploitatie, echter op voor waardedat 't college gemachtigd wordt zicher van te overtuigen dat de uitgave op de meest economische wijze ge schied is. Spr. wil hierover in gehei me vergadering nog enkele mededee- lingen doen, opdat de heeren naar aanleiding daarvan hun houding kun nen bepalen. De heer Spapen» zegt niet zonder verwondering het weigerend antwoord van B en W. gehoord te hebben. De mijn inziens zeer ongemotiveerde wij- gemeente heeft Jpeds verschillende ze zijn steun ontzegde. Dit ontstemde mij zeer, daar ik van de zijde van B. W. anders had verwacht. Ik vraag mij af, mogen wij hier al le goedwillenden alleen laten staan, of is het onze plicht als overheidsor gaan in deze voor te gaan en juist door ons voorbeeld anderen mede aan te sporen, steun en nog eens steun te verleenen aan dit grootsche plan. Wij moeten Waalwijk naar buiten bekend maken en wel zoo, dat hierop de aandacht wordt gevestigd in ge heel het land. Dit kunnen wij dan ook. Er zijn tal van gelegenheden en in richtingen die wij in onze plaats, in aanmerking genomen de grootte der plaats, naar voren kunnen brengen en die dan ook gerust genoemd kun nen worden. Laat ons deze gelegen heid benutten. Laat ons hierin zuiver het belang voor deze plaats zien en hiervoor royaal onzen steun verleenen. Op welke wijze kunnen wij het beste medewerken ter bereiking van het be oogde doel? Het Bestuur van W. B. stelt hiervoor twee wegen open, medewerking door de gemeente in dezen gids te doen uit komen door woord en beeld, of hier- malen een suh«idle verleend tot een bedrag van f300. voor veel eenvoudiger uitgaven, terwijl, nu er veel meer zorg aan de gids zal worden besteed en handel en industrie erin zullen worden opgenomen en hun volle medewerking hebben toegezegd. B. en W. zouden weigeren, daar hunne bedrijven er geen belang bij zouden hebben. Spr. is er van overtuigd dat de be drijven er weliswaar geen direct voor deel van zouden ondervinden, doch het gaat hier om het gemeentebelang in het algemeen. Waalwijk moet den vreemdeling kunnen toonen wat het beteekent en wat het den vreemdeling die zich hier zou willen vestlgeB.kan bieden. Ook voor de vestiging van nieuwe bedrijven is het van belang dat de ge meentebedrijven en inrichtingen als scholen e d die toch gerust genoemd mogen worden, in de gids voorkomen. Spr. onderschrijft volkomen dat de bedrijven hiervan geen direct voordeel zullen ondervinden, doch hij meent dat het algemeen belang hier deel name eischt. De meening van den Voorzitter, als zou alleen maar de groep handel en De Echo van het Zuiden. fiemeenteraad Waalwijk. J r miUm Ann ennciHio tiorloann rr»t pon

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 11