i Toegewijd aan Handel» Industrie en Cenfieentebelangen. hol scitnt lift lit giiiui, NOL stol lil Mttitii- Logisch pielt rfGDRDBPABATiD ONTERFD MÖisSr Prijsrennen te Waalwijk, Karei de Mol, Waalwijk. I Profiteert van onze Prijsrennen. Profiteert van ons Gratis Koopen. Mol Gaat Voor. FEUILLETON Winkalniatiws. i I II 26. ZATERDAG 28 MAART 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. DIÏ NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. EERSTE BLAD De organisatie van de Europeesche Unie. Te Parijs is op het oogenblik de commissie bijeen, welke de organisatie van de Europeesche Unie moet voor bereiden en wier voorstellen in Mei op de vergadering van de Europeesche Unie in behandeling zullen komen. Er zijn thans at bijna twaalf jaren verstreken sinds de vrede geteekend li, die een eind maakte aan den groo ten oorlog en het aanzijn schonk aan den Volkenbond. Van dat oogenblik leeft in veler harten de hoop op-het ontstaan van een beter, gelukkiger Europa, niet langer in zich zelf ver deeld en steeds gereed om onderlinge geschillen met de wapens te beslech ten, doch vreedzaam en eendrachtig. Al Is die hoop op een zware proef gesteld, gedoofd Is zij fn die twaalf jaren nog niet. De abele lieden, die het Europeesche heft in banden heb ben, zorgen dat zij telkenmale opnieuw ban opflikkeren. Het denkbeeld van een Pan—Europa, van verschillende zfden met geestdrift beleden, is door Briand in de sfeer van de practische politiek gebracht. Het fs niet op slag en stoot verwezenlijkt en het zal ook nog wel vele jaren duren eer het zoo- ver komt, doch met groote ernst wordt de weg voorbereid, zoekt men naar de middelen om geleidelijk aan de ver wezenlijking van het ideaal mogelijk Ie maken. Daartoe is In de eerste plaats de opzet noodig van een kader, waarin de verschillende maatregelen lot nauwere samenwerking gepast kannen worden, opdat deze onderling ie noodige eenheid blijven vertoonen. De studiecommissie te Parijs moet de lijnen voor dezen opzet ontwerpen Briand heeft in zfln openingsrede gewaarschuwd dat men die lijnen niet le ruim mag uitzetten, daar men neg tiechts met een voorloopig orgaan te doen zal hebben, maar dat zij ook niet te eng getrokken mogen worden, omdat men zekere ruimte moet over houden, daar de levensduur van het nieuwe orgaan nog niet is te voorzien. Hij liet deze aanmaning tot bedacht zaamheid voorafgaan door de opmer king dat onder den druk der omstan digheden de Europeesche Unie een dringende noodzakelflkheid is. Het was goed hierop den nadruk te leggen. De tfld dringt. De jammerlijke mis lukking van de oeconomiache confe rentie ls een waarschuwend teeken. Het plan voor een Duitsch—Oosten- rflksche tolunie, dat in vroegere ententekringen zoo'n schrik veroorzaakt heeft, stelt duidelijk In het licht hoe noodzakelijk het Is. dat men tot al- gemeene regelen komt, willen niet de oude tegenstellingen herleven, de bestaande, zoowel op politiek als oeconomisch gebied, verdiept worden. Een nog veel dreigender waarschuwing komt echter uit het Oosten. Bij de viering dezer dagen van den tienden verjaardag van de invoering van de nieuwe oeconomische politiek ln Rus land hebben de sowjetmachthebbers het nog eens duideltyk gezegd, die nieuwe oeconomische politiek is hun slechts middel geweest tot het groote doel van de collectivisatie en industria lisatie van de sowjetunie. Nu reeds voelt men de Russische dumping in vele landen als een bedreiging. Naar mate het vijfjarige plan verder ten uitvoer komt zal de druk van dien kant toenemen. Wanneer het den Sowjet gelukt, de door hunne eigen fouten reeds thans met een buiten gewoon zware oeconomische crisis worstelende kapitalistische staten door den woelarbeid harer propagandisten verder te besmetten en door de dum ping de productie dezer landen nog meer In de war te brengen, de ellende en de ontevredenheid in die landen zoo zeer zal stijgen, dat de Europeesche bodem geheel zal ondermijnd z^n. Dan zal waarschijnlijk de Sowjet— regeering den tijd gekomen achten, om ook militair tot den aanval over te gaan, vooral, wanneer Duitschland zijn verdere uitbuiting niet meer kan dragen en zich in zijn verbittering als bondgenoot aanbiedt. Men kan een land als Rusland niet verwijten, dat bet zich oeconomisch tracht te ver sterken, maar als uit die versterking oeconomische en politieke gevaren voor anderen voortvloeien, is voor dezen verweer geboden. Een eendrach tig, vereend Europa biedt zoowel in oeconomisch als politiek opzicht de beste waarborgen tegen een bolsje— wlekscbe overstrooming. Daarom is de organisatie van Europa van het hoogste belang en, geltyk Briand zelde, onder den druk der omstandigheden een dringende noodzakelijkheid. Geloof aan het ongeloof. Uit ten Berlijnschen brief in de N. R Ct." Paul Levi zeide mij eens, dat hij de bestrijding van den godsdienst door de Russen, afgezien van alle andere overwegingen, van hun stand punt uitgezien, onverstandig vond. Want, meende hij, de godsdienst ligt in de menschelljke natuur en een maatschappelijke of politieke richting, die zich tegen den godsdienst kant, zal zich daardoor op den duur niet minder schaden, dan wanneer den menschen het eten en drinken zou willen verbieden. Levi had gelijk, en toch vergiste hij zich. Toen was des trijd der goddeioozen nog niet op Duitsch gebied doorge drongen en men had zich nog niet Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zjjn. door aanschouwing kunnen overtuigen, dat er zoo iets bestaanbaar is als een geloof aan het ongeloof, dat star, dog matisch, dweepzuchtig, en bovenal in hooge mate onverdraagzaam is. Dit is geen vrijdenkerij, waarvoor het zich handig uitgeeft, het is de volsla gen afschaffing niet slechts van alle vrijheid van denken, maar van alle zelfstandig denken. Goddank, dat, zooals dezelfde cor respondent van hetzelfde blad meldt, de Duitsche sociaal—democraten bereid zijn met de katholieken tegen de com munistische godloosheid op te treden. Sluiting van een atheïstische-tentoon- stelling door den sociaal—democrati- schen politie-president te Berlijn en een verscherpt verbod tegen wereld lijke vermaken gedurende de stille week waren reeds het gevolg. De „Avondpost" vraagt; En wat zeggen de sociaal—demo craten in ons land er-van? Zij schreeuwen moord en brand als „De Tribune" uit een paar leeszalen wordt verwijderd. Hun vrienden in Duitschland echter treden op tegen vrfldenkerij en communisme, en confis- keeren" allerlei dingen, om het geloof te beschermen. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. HOOFDSTUK I. De hemel werd verduisterd door een gordijn van wollige wolken en de Mamme damp, die uit de vallei op steeg, voorspelde regen. Efen ponny strompelde over het hobbelige pad van den San-Joseph-berg en zijn be rijdster keek angstig achter zich naar 'Ie zich steeds dichter samenpakken de wolken. Een Noordwesten *wind be gon op te steken en nam met de mi nuut toe in kracht, terwijl Trinity nog twee mijlen verder lag. Toen het pad wat vlakker werd, zette ze zich steviger in het zadel en door de teu- gats strak te trekken, voerdle ze het kleine rijdier tot grooter sptoed aan. De meeste ruiters zouden dezen weg liefst niet anders dan in stap ge- 'eden hebben. Het was eigenlijk niet 'neer dan een bergpad, een ruw breed spoor, dat de negers hadden uitge houwen tusschen Trinity en Rêve d'Or en waarvan drie vertakkingen hepen van den voet van San Jo seph af naar L'Argent, Ie Saphir eu L'Opale, de suikerplantages* Het meisje reed het linksche van deze drie paden, dat langs de tuinett van L'Opale voerde en de snelste verbin ding vormde met het dorp Trinity. Ze zat te paard op de onverschillige, stoutmoedige manier van de inboor lingen van San Alousie, en rustig ver volgde ze haar weg over het ongelijke, met ruig gras en boomstronken be groeide, met steenen bezaaide berg pad, dat nauwelijks een pad mocht heeten. Dikke stralen vielen neer op den breedgeranden stroohoed van het jong meisje, toen ze het huis van L'Opale in zicht kreeg. Ze was van plan geweest, rechtstreeks naar Tri nity door te rijden, maai* het losbar stend noodweer hield haar ervan te rug dit voornemen uit te voeren. Ze moest een schuilplaats zoeken op de plantage en vóór zij den verwaarloos den tuin doorgereden was en stil hield voor de veranda, was ze al kletsnat, want de weinige mango- boomen gaven maar weinig beschut ting tegen den neerplassenden regen. Ze verwachtte op L'Opale alleen maar een gelegenheid te vinden om te schuilen, want de plantage was de laatste twee jaar niet meer bewoond of in bedrijf geweest, sinds de oude, zonderlinge Engelsche planter was vertrokken. Maar al kon ze dan niet in huis komen, de overdekte veranda bood beschutting en de ponny moest maar zooveel mogelijk bescherming vinden tegen den muur. Een van de zwarte bedienden van den vroegeren eigenaar, wiens hut nog op het ter rein stond, zwierf hier soms in de omgeving rond, om door het plukken van bananen of suikerriet, gratis wat etenswaren op te doen. Zonder veel verwachting hulp te zullen krijgen, riep het meisje van de veranda in de richting van de keuken, die op kor- Extra voordeelige prijzen: gezellig winkelenprettige vakkundige bedieningKoopen Is btl ons een genoegen lederen middag en avondRADIO-CONCERT. ten afstand van het huis stond. Hé, Jacob, kom eens gauw hier. Maar ze had meer succes dan ze had durven hopen. De schuifelende gestalte van den neger kwam om den hoek van het huis te voorschijn; hij klom traag de treden van de veranda op en zijn domme oogen bleven zon der eenige verbazing op het druip natte meisje rusten. O Jacob, kun je geen schuil plaats voor mijn ponny vinden?, vroeg ze. „Ik ben op weg van Rêve d'Or naar Trinity en ik kan in dit weer niet verder. Er zal toch wel een plaatsje in den stal zijn, als de deur tenminste niet op slot is. De oude man knikte alleen maar. j Hij draaide zich om, nam de ponny j bij den teugel en leidde het dier lang- j zaam weg, met kennelijke onverschil ligheid voor den stroomenden regen, die op hem neergutste. 't Meisje keek om zich heen en al spoedig ontdekte ze nog meer sporen van menschen. De openslaande deu ren, die toegang tot het huis gaven, waren niet op slot; in een hoek van de veranda stond een lage ruststoel en aan de slordige manier, waarop de kussens lagen was het duidelijk te zien, dat een man op dezen stoel ge legen moest hebben. Een ander tee ken, dat dit vermoeden bevestigde, was de sigarettenasch, die overal op den grond verspreid lag. Het geval begon het meisje te interesseeren. 't Huis op L'Opale had zóó lang leeg- gestaan, dat ze wel nieuwsgierig moest zijn naar den nieuwen be woner. De regen begon nu ook in de ver anda door te dringen en maakte den stoel en de kussens nat. Door haar vrouwelijk gevoel-van-netheid gedre ven, stond het meisje op het punt het meubelstuk naar binnen te sleepen, toen ze tot de conclusie kwam, dat ze die moeite kon sparen. Een van de glazen deuren werd met een ruk opengetrokken, op den drempel stond een jongeman in rij broek en met een flanellen sport hemd aan, het gewone costuum van de planters in St. Alousie. Ze zag bij den eersten oogopslag dat hij geen Creool was, of een afstammeling van de oorspronkelijke Fransche kolonis ten van het eiland. Zijn blond haar en heldere grijze oogen waren zoo ty pisch Engelsch, dat ze geen moment aan zijn nationaliteit twijfelde, en verwonderd vroeg ze zich af hoe hel doch kwam, dat hel nieuws van zijn komst Rêve d'Or nog niet had be reikt. Hij was een slanke stevige gespierde jongeman, zijn gezicht, dat niet bepaald knap was, drukte toch flinkheid en doorzettingsvermogen uit. Het had een buitengewoon vrien delijke uitdrukking en na de eerste, natuurlijke aarzeling, door de verras sing over haar aanwezigheid vroeg hij met de beleefdheid van een wel opgevoed man Schuilt u hier voor het nood weer? Komt u dan binnen. Hier op de veranda is het ook niet bepaald droog. Het weer overviel me, voordat ik Trinity bereiken kon, antwoordde ze glimlachend, met de onsewuste be haagzucht, die haar eigen was. Evenmin als zij aan zijn afkomst had getwijfeld, deed hij het aan het hare.' Haar zachte, vlugge manier van spreken, haar donkere oogen en don ker haar, haar bleeke gelaatskleur, toonden duidelijk haar Fransche af- komst. Ze was slank en fijn gebouwd, ze had 'n natuurlijke bevalligheid, die een prettigen indruk op haar maakte. Hij keek met welgevallen naar het ovale, olijfkleurige gezichtje, de roo- de lippen en de zachte oogen en hij moest zich zelf eerlijk bekennen dat dit onverwachte bezoek hem heele- maal niet onaangenaam was na de laatste dagen van eenzaamheid, met geen ander gezelschap dan de negers, die hij in dienst had genomen. Zal ik uw stoel naar binnen brengen?, vroeg zij. Die zal ook drijf nat worden! O neen, dank u; daar zal ik wel voor zorgen. Gaat u maar gauw zelf naar binnen; u bent al doornat. Het huis op L'Opale had een boven verdieping, in tegenstelling met de meeste planterswoningen op St. Alou sie en stond iets boven den beganen grond uit vrees voor de ,,fer de lance ue op het eiland inheemsche, vergif tige slang. De kamer, waarin de nieuwe bewoner zijn bezoekster leid de, was een soort hall of vestibule, waarop zoowel de voor- als de ach tergalerij uitkwam, benevens een aan tal deuren, die naar de slaapkamers gelijkvloers voerden. Rechts, door n boog van de hall gescheiden, lag een eetkamer, vanwaar een trap naar de bovenverdieping leidde. Terwijl haar gastheer den rust stoel naar binnen haalde, had het meisje gelegenheid de inrichting van de hall, die tevens als woonkamer dienst scheen te doen, op te nemen. Wordt vervolgd. ?l o aalwpsehe en Langstraatsc&e Courant, MAW3CHAPPy VAN YEBZEKERINGOP HETLEYETI L. lil

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1