f H 11 tweede blad. No. 29. Woensd. 8 April '31. 54e Jrg. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 April 1931. JAAR- EN PREMIE-MARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 9 APRIL 1931. KLOOSTERJUBILEA. Maandag werd het feest der gou den jubilea der Eerw. Moeder Over ste en van Sr. Inigo ingezet met een feest voor de familie van Rev. Mêre. Des morgens werd een plechtige H. Mis gelezen in de kapel, die schitte rend was versierd met een schat van bloemen en waaronder het dameskoor een prachtige H. Mis zong.' Des middags werd een plechtig Lof gecelebreerd, waarna o.a. een huide rang door een paar familieleden der iubilaresse. Dinsdag werden de beide gouden klooster jubilea voor de inwoners van het gesticht en voor de ingezetenen van Waalwijk herdacht. Op de receptie, die 's morgens van 10—12 uur gehouden werd, kwamen vele notabelen uit de parochie St. Jan de beide zusters gelukwenschen. We zagen o.a. de geestelijkheid der ver schillende Par., de Burgemeester, dhren. Kerkm. der Par. St. Jan, Ovei- ste en Zusters van het klooster in de St. Antonius-par., vertegenwoordi gers der besturen van St. Vincentius- vereeniging, St. Elisabethsver., R. K. Vrouwenbond, Missienaaikring e.m.a. Namens het in de parochie St. Jan gevormde huldigingscomité felici teerde de Z.Eerw. Heer Pastoor van Riel de beide zusters. Hij wees erop dat het comité is sa. mengesteld uit de besturen van die vereenigingen die op bijzondere wijze belang stellen in het gesticht en de Zusters die er hun heilzaam werk ver richten. Namens de parochie bracht de Z.E. Heer van Riel zijne geluk wenschen over bij deze plechtige hei- denking van den dag dat de twee ju- bilaressen zich 50 jaar aan den dienst van God hebben toegewijd. Wat het zeggen wil zich 50 jaren met alle har tenliefde en toewijding te geven aan to dienst van God, laat zich beter token, dan dat het onder woorden te brengen is. Spr. meende, dat dit jubileum daarom reden geeft tot alle feestvreugde en jubel. Spr. meende het niet bij een geluk- xvensch te mogen laten, gezien hetgeen de Eerw. Zusters tegenover de paro chianen hebben gedaan. Ofschoon de Eerw. Mpeder in de parochie minder bekend is, meent spr. toch, dat de parochianen wel weten wat zij in de anderhalf jaar dat zij Overste is, voor het heil van het klooster gedaan heeft. Spr. weet wa< zij gedaan heeft voor de totstandko ming van het nieuwe Ziekenhuis en het is mede aan haar liefde, toewij ding en groote zorg te danken, dat dit ziekenhuis geworden is tot een inrich ting die de bewondering van allen wegdraagt. Zuster Inigo werkt thans 38 jaren in dit gesticht en heeft al deze jaren hare opofferende liefde getoond te genover de arme zieken en ouden van dagen, waarvoor zij dag en nacht hare lichamelijke en zielekrachten opof ferde. Wat het zeggen wil zich 38 ja ren' te hebben gegeven aan die taak, dit zullen allen begrijpen die maar eenigszins met dergelijke personen in betrekking staan. Het Comité was van meening, dat het op dezen dag ook een stoffelijk blijk van dank en waardeering moest brengen en heeft zich daarom tot de parochianen gewend. Spr. wees er op, dat vooral ook van de eenvoudigen die Zuster Inigo in haar werk gekend hebben, giften zijn ingekomen. Spre ker overhandigde een couvert met 'n bedrag van ƒ475.en vroeg dit ge schenk te willen beschouwen als een bewijs van dankbaarheid voor alles wat beide Zusters voor de inwoners van Waalwijk gedaan hebben. Spre ker hoopte dat beide jubilaressen nog vele jaren met dezelfde liefde en toe wijding haar taak tot heil der parochie zullen mogen vervullen. Onder de vele prachtige bloem stukken waren er van den heer en mevr. A. H. van Schijndel-van Well, R.K. Vrouwenbond, Missienaaikring e.a. Verder kwamen vele gelukstele grammen en andere bewijzen van be langstelling. Des avonds werd door de Harmo nie St. Crispijn aan de beide ju bilaressen èen serenade gebracht, waarvoor groote belangstelling be stond. De heer F. Passier feliciteerde na mens de R.K. Werkliedenvereeniging de beide Zusters, waarbij hij de hoop uitsprak dat zij nog lange jaren zich aan den dienst van God mogen wij den, en hun heilzaam werk in het be lang der plaats verrichten. De dag werd verder door Zusters en alle inwoners in feeststemming doorgebracht. Donderdag is het familiefeest voor zuster Inigo. LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". De Liedertafel gaf 2en Paaschdag haar tradioneel volksmatinée, dat niet zeer druk bezocht was. Alvorens met de afwerking van 't programma te beginnen, nam de voorzitter, de heer Aug. van der Heij den, het woord en sprak ongeveer als volgt Ik kan niet nalaten, alvorens me; deze uitvoering 'n aanvang te nemen, eenige woorden te wijden aan onzen helaas zoo ontijdig uit het leven weg- gerukten directeur, dhr. Sars. Zijn plotseling verscheiden trof ons diep en wij dachten eenige oogenblikken als daad van piëteit de repetities en uitvoeringen eenige weken te moeten staken. Echter gedachtig aan het spreekwoord: Men moet leven met de levenden, dat ook de heer Sars tij dens zijn leven steeds in toepassing bracht, hebben wij deze gedachte la ten varen en hebben de werkzaamhe den in onze vereeniging hun gewonen voortgang gevonden. Dankbaar echter herdenken wij, beide gouden jubilaressen uit het St. Theresia-gesticht te Waalwijk. Links de eerw. moeder- overste, rechts Soeur Inigo. wat de heer Sars gedurende zoovele jaren voor onze vereeniging heeft ge daan en de herinnering aan wat hij daardoor voor U en voor ons is ge weest zal immer bij allen blijven voortleven. Ik spreek de hoop uit, dat wij spoe dig een hem waardig opvolger zullen hebben gevonden tot groei en bloei onzer Liedertafel en dat het portret van wijlen Directeur Sars, naast dat van den heer De Cortie, nog lange ja- ren deze concertzaal zal mogen sieren. Een woord van dank richt ik bij deze tot den heer H. van Heijst, die zoo bei'eidwillig is geweest, tijdens de directeurs-vacatui$ zoolang deze taak op zich te willen nemen. Tenslotte verzoek ik U allen te willen opstaan als een laatste hulde aan onzen overleden directeur. Op het programma van dit matinée stonden eenige groote koorwerken, die onder leiding van den heer H. v. Heijst op uitnemende wijze werden uitgevoerd. We noemen Schweigen der Nacht, van Kreutzner, met bai*iton-solo van den heer P. van Ree; het groote koor Vi-ede, van R. Hol met tenor- en bari- tonsoli van de heeren J. de Bont en P. van Ree en het duet l'Hirondelle, gezongen door de heeren J. Burmanje en A. Wilmont, alles m. begeleiding v. den heer G. Knepflé. Een en ander oogstte een dankbaar applaus van het publiek. 's Avonds was er bal in Musis Sacrum, dat ditmaal een buitenge woon gezellig karakter droeg, wat voor het grootste gedeelte bewerkt werd door het ensemble Schouten, dat er deze keer een hoogst amusante stemming wist in te brengen en te houden. A.s. Zaterdag zal bestuursvergade ring worden gehouden en Zondag al- gemeene vergadering ter bespreking van de benoeming van een nieuwen directeur. UITSLAG AANBESTEDING. Uitslag der door het Architecten bureau van Ree Bossaerts, te Waal wijk gehouden publieke aanbesteding voor het bouwen van een photogra- fisch atelier voor den heer A. Oud- kerk te Waalwijk. H. M. Kramer, Waalwijk 2258 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 2035 C. Timmermans, Sprang 1993 Fa. Wed. A. Aarts, Waalwijk 1894 H. J. van Huiten, Waalwijk 1893 H. Maas, Waalwijk 1889 Gegund aan den laagsten inschrij ver. DE HEMELNAR. De tooneelvereeniging „Ons Onder ling Genoegen" heeft heel wat aange durfd met het in studie nemen van het symbolisch spel „De Hemel- nar", doch laat ons er direct aan toe voegen dat zij getoond heeft over krachten te beschikken, die bekwaam genoeg zijn een dergelijk, uiterst moeilijk spel in zijn volle waarde uit te beelden. We hebben werkelijk alle bewondering voor deze tooneelclub, die zich, dank zij voortdurende en ei'nstige tooneelstudie en de groote ambitie en vlijt harer leden, naast prima leiding, tot een dergelijk hoogstaand peil heeft weten op te werken. Een spel zooals we dat to zien kregen van H. van Engelen, de gebroeders H. en P. Brokken en C. Dekkers, grenst inderdaad aan be- roepswerk en kan slechts door den meest begaafden dilettant worden be reikt. Het is de eerste maal dat deze ver eeniging een tooneelstuk in verzen voor het voetlicht brengt. Des te meer dwingt het dan ook tot bewondering, dat de voordracht der vei'zen bij de hoofdpei-sonen zoo uitstekend ver zorgd was. Het rythme lag er uitste kend in en bleef zelfs in de meest op gewonden momenten bewaard. Ook de uitspraak was welverzorgd, en in dit opzicht viel vooral de koning (P Brokken) met zijn gave, volle stem te prijzen. Over den inhoud van het stuk zelf kunnen wij kort zijn, daar deze reeds 'ii enkele artikelen in dit blad uitvoe' rig is weergegeven. De Nar, met ziel en lichaam verpand aan den bedoiwen koning, komt door Gods genade tot inkeer. Gesterkt door deze genade en het woord van den Monnik, durft hij den koning op zijn fouten wijzen, als deze hem raad vraagt tegenover het oproerige, verhongerde volk. Hij wordt aan de beulen overgeleverd, die hem martelen en halfdood laten lig gen. Een stervende pestlijder staat hij bij, zelf wordt hij aangetast door deze ziekte en sterft. Dan verschijnt de ge vluchte koning weder; bij het zien van het lijk van den Nar komt hij tot inkeer, hij jaagt den duivel van zijn zij en draagt zijn kroon over aan den Hemelnar. De hoofdrollen wai-en allen in zeer goede handen, een bewijs dat de ver eeniging over een groot aantal goede krachten beschikt. „De Nar" werd op uitstekende wijze gespeeld door H. van Engelen. Hij was als geknipt voor deze rol, en gaf er zich geheel aan. Vooral in het eer- ste bedrijf, voor den koningstroon, gaf hij uitstekend spel te genieten. Ook in het voorspel gaf hij de worste ling, die in zijn binnenste plaats heeft, op voortreffelijke wijze weer. Naast hem moeten we noemen de Koning (P. Brokken), die werkelijk onverbeterlijk spel gaf. Hij typeerde den koning uitstekend, nu eens in z'n majesteit en hoogmoed en zucht naar wereldsch genot, dan weer in zijn angst voor het gevaar dat hij onbe wust in zich voelt nadei'en (zijn sa menspraken met den duivel). Ook diens broer H. Brokken gaf als duivel subliem spel te zien. Vooral in zijn fleemerij tegen koning en oproer lingen was hij goed, terwijl zijn grijns lach echt duivelsch was. Zijn vervloe king van den Nar in de laatste scene was uitstekend. G. Dekkers was een echte monnik, èn in uiterlijk, èn door zijn kalme, rustige manier van spreken. Ook de andere, kleinere rollen wa ren allen in goede handen, wij noe men vooral J. Wijkmans als Minister, J. van Delft als schatbewaarder, G. Duivenkamp als secretaris, B. Hensen als de pestlijder en W. Hooft als de dood. Tooneel en aankleeding wai-en tot in de puntjes verzorgd. De Middel- eeuwsche costuums werden geleverd door het bekende costuumhuis Henri Schippers te Rotterdam. De aanklee ding van het tooneel is ontworpen en uitgevoerd door den bekenden Hol- landschen tooneel-decorateur, den heer Piet Mossinkoff te 's-Bosch. De grime was van G. Schippers te Den Bosch. De vierstemmige gezangen achter de coulissen werden op loffelijke wij ze uitgevoerd door het Waalwijksche Mannenkwartet „Musica", onder lei ding von den heer Jan Kooien, en met begeleiding van L. de Graaff op het harmonium. De twee eerste uitvoeringen op Za terdag en Maandag j.l. trokken een volle zaal, wat dan ook alleszins ver diend was. Wij kunnen ieder tooneel- liefhebber aanraden een der nog vol gende voorstellingen te gaan bijwo nen, daar hier werkelijk iets bijzon ders geboden wordt en de uitsteken de pogingen om het volk in goed too neel op te voeden, door O.O.G. met 'n schitterend succes worden beloond en aller steun en belangstelling daar om dubbel waard zijn. Men schrijft ons: Hebben wij in .de Echo" reeds een beschrijving kunnen lezen van den inhoud van dit symbolisch spel, schrijver dezes had de eer het tooneel- s'uk te lezen reeds een maand voor de uitvoering en reeds toen zijn be wondering uitgesproken over den moed der dilletanten, die zulk een zwaar en moeilijk uit te beelden spel duifden op te voeren. Tweeden Paaschavond had ik het genoegen een wandeling te maken naar het einde der Antoniusstraat om met mijn dertigjarige ervaring op tooneel- gebied eens te aanschouwen wat de Heeren Tooneelisten in dit echt kafholiektooneelspel zouden presteeren Tot onze onuitsprekelijke vreugde hebben wij mogen constateeren dat de onderdeden als decor, belichting, cos tumeering, grimeering, zang en har monium muziek perfect waren maar och wat zou dit alles hebben gebaat als niet de tooneelisten op zulk een uitmuntende, onovertrefbare wijze de karakters hadden uitgebeeld. Wij wisten dat de R K Tooneelver eeniging O. O. O h xog staat aange «chreven bij den R K. Tooneelbond Wij wisten dat de vereeniging reeds hooge punten had mogen halen bij de tooneelwedstrljden van den bond, maar toch onze verwachtingen van deze betrekkelijk pas opgerichte dilletanten club te Waalwijk, zijn verre, zeer verre overtrcffin. De zwijgende figuren: de Moeder Gods en de Engel imponeerden door stand en houding De ondergeschikte rollen als beulen knechten, oproerlingen deden hun best de meer op den voorgrond tredende personen maakten van hunne rollen wat zij konden, meer stil spel en mede leven met de hoofdpersonen ware ge. wenscht geweest, doch de dragers van het stuk Nar, Koning, Monnik, Duivel Pestlijder en Dood hebben ons spe doen zien, waarin menig beroeps- tooneelist ver ten achter büjit. De strekking van het stuk is deze Al onze begeerte naar God, eer aanzien, grootheid en glorie, zinken in het niet bij de grootste aller genade de vrede der ziel. Dat de uitvbering indruk maakte op het publiek, dat de zaal geheel vulde was merkbaar door de tastbare stilte 't Was een avond van onvervalscht kunstgenot, dat ons dichter bracht bij God. Die dus van dit heerlijk spel genieten wil, op naar de uitvoeringen op 11 en 12 April. Met het oog op de talrijke aanvragen om kaarten voor de twee volgende opvoeringen heeft het bestuur van 0.0 G de plaatsbespreking eenigszins gewijzigd. Plaatsen kunnen vanaf ledenavond tot en met Zaterdagavond worden besproken in Café .De Linde boom" van den heer P van Daelen, Antoniusstraat telkens des avonds van 7-8 uur op de gewone voorwaarden. Gids voor Waalwijk enz. Naar wij met belangstelling vernemen heeft het bestuur van „Waalwijks Belang" van een schoenfab'ivant alhier een gift ontvangen van f 100— om, zooals hij daarbij bericht, de uitgave van een Gids van Waalwijk en Waal wijks Handel en Industrie in Beeld, och mede te helpen verwezenlijken, nu het bestuur z i. terecht gemeend heeft de gemeente-subsidie onder de gestelde voorwaarden ie moeten weigeren. RK..WG.V Het Uitvoerend Comi der Gymna- stiekfeesten op 20 en 21 |uni a s mocht dezer dagen van Zijne Excellentie Mr. Dr. L. N Deckers, Minister van De fensie de vereerende toezegging ont vangen. dat Zijne Excellentie het Beschermheerschap voor bovenge noemde feesten heeft aanvaard. Intu«schen traden nog tot het Eere- Comi toe De ZEerw. Heer N. H. J. van Riel, Pastoor der parochie van Sint Jan al- nier en Mr. R J Th. van der Heijden, Burgemeester van Drunen en Elshout. R.K. Volkspartij. Gisteravond hield oe R K. Volks partij in de Luxor Bioscoop een propa- ganda-avond, waarop het woord werd gevoerd d >or Mr Pius Arts uit Tilburg. Toen wij op het tijdstip van aan vang der vergadering de zaal betraden was er van spreker, noch publiek iets te bespeuren. Druppelsgewijs kwamen echter geleidelijk enkele toehoorders binnen, tot tensiolte ook de spreker arriveerde. De heer Arts bleek nogal optimis tisch en begon aanstonds zijn rede voor een gehoor van 13 man. Hij wees erop dat de R.K. Volks partij een democratische partij is. die den arbeid op den voorgrond schuift. Niets in de wereld acht spr voor namer dan de arbeid, daar hiervan heel de productie en daarmee heel de welvaart der wereld afhangt. De maatschappij moet zoo worden georganiseerd dat diegene die produ ceert, ook in voldoende mate van zijn product kan profiteeren. Mr. Arts moest constateeren dat het grootkapitaal zich ophoopt op enkele punten, terwijl de rest der wereld tot armoede vervalt. De grondslag der R K. Volkspartij is de hulp aan de minder-kapitaal- krach igen, zoodat dezen kunnen prcfi- teeren van de product n die zij zelf hebben helpen voortbrengen. Spr. behandelde voorts het program der Volkspartij, waaruit de democra- ilsche taak der partij blijkt. Als pro gramma punten noemde hij: verbetering van het onderwijs, medezeggenschap in de bediijven, vacantteregeling, premievrij pensioen en nationale ont wapening. Spr. was van meening dat ieder Katholiek van huis uit democraat is, getuige „Rerum Novarum" die op het stuk van den aibeld zeer veel inhoudt. Vervolgens kwam dhr Ar's tot de bespreking van de Piov. Staten ver kiezingen. Spr. noemde dit college van zeer veel belang, en wijst erop hoe de vertegenwoordigers der Volkspartij in dit college steeds hebben aant edrongt n op wegenverbeterirg afschaffing der weggeldbelasting op fi tsen, subsidiee- rlng vereenigingen voor R.K. Fabrieks meisjes. De R. K. Staatspartij noemde spr. te log. te conservatief. Hijno'mfehet een schande dat hier in Waa wijk zooveel stemmen op de S. D. A. P. worden uitgebracht en vreesde dat dit in deze malaisetijd nog erger zou worden. Geen enkele arbeider heeft reden om op de S D A.P te stemmen, meende spr., de S D.A P is een lauwe, burgerlijke boel. Spr. wees erop, dat naast het demo cratische, zijn partij ook het Katholieke princiep hooghoudt. Met een krachtig opwekkend woord eindigde de spr. zijn rede. Hierna werd 10 minuten pauze aan gekondigd, waarna de heer Felix Donders uit Tilburg zou optreden. De 10 min. duurden echter lang. het duurde een half uur, een uur, ander half uur en de spreker was nog niet gearriveerd. Het publiek, tijdens de rede van Mr. Arts nog wat aangedikt, scheen aanvankelijk nogal geduldig, doch ten slotte dropen de toehoorders een voor een af, tot de zaal even leeg was als op het aangekondigde aar.- vangsuur. We gelooven niet dat de heer Donders ,|i'! i u I."'; I i

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5