Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HOL leiert D Oei leste Uil foor den prijs Belenen ban worden. Logische geioigifeiog. ONTERFD GELIJKE BELANGEN. Karei de Mol, Waalwijk, Voor. FEUILLETON ÏSasK" Winkelnieuws. Mol Gaat pfER 30. ZATERDAG 11 APRIL 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. TelegrAdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD De Brabantsche Industrie-dagen. Er is, nog niet zoo lang geleden, In dit blad over het voornemen, om in de maand September z.g. Brabantsche Industrie—dagen te houden gewag gemaakt. Dezerzijds is dat toen onmiddellijk van harte toegejuicht, omdat Brabant er door zou kunnen uitdragen tot ver over de landsgrenzen, wat deel uitmaakt van haar nijver beriaan. Hoe het spinnewiel snort.... De gensters spatten van het Ijzer Het wonder der eiectricileit leidt tot de meest vernuftige voortbrengselen der menschheirï Het „schoeisel" wordt gebracht tot Europeesche vermaardheid De sigaren en de tabak, het leer en de klompen, de lucifers en de chocola, worden gekweekt en verzorgd, met toewijding en bekwaamheid... Zóó dat er vermaardheid van uitgaat, over gansch den aardbol Om allen, die komen zullen, te laten jmaken van ons natuurschoon.. Te laten ervaren, hoe rustig, wel varend en genoegelljk ons leven hier voortrolt, in het Brabantsche Waar het lied van Schiller weerschali: Hab Sonne lm Herzen Ob's siürmt oder schnelt, Ob der Himmel voll Wolken Die Erde voll Streit. Hab Sonne im Herzen Dann komme was mag Das leuchtet voll Licht dir Den dunkeisten Tag. Eigenlijk schrijf ik dit allemaal, om 'n aanloop te hebben, voor het weer geven van een vraaggesprek, dat een collega van het „Dagblad van Noord- Brabant" gevoerd heeft met Mr. L. J. van der Valk, juridisch adviseur op de „Kunstzij" te Breda, en aan wlen zoo'n beetje de leiding van 't voorbereidend werk is opgedragen, door de onder nemende organisaties. Uit hetgeen Mr v. d Valk alzoo mededeelde, knip ik de volgende brok stukken. De Inrichting. ....Om reeds tijdig in den lande de aandacht voor Brabant te vragen, zal vanwege het uitvoerend comité door heel Nederland een artistiek verzorgd reclameschild verspreid worden onder die fi ma's, die Brabantsche producten verkoopen, afneemsters zijn van Bra bantsche fabrieken. Deze schilden zullen de aandacht vragen voor Brabant's voortbrengselen. Hoe ze op de juiste plaatsen te brengen, dat zal 't Comité nader nog bestudeeren. - Voorts zal er vanwege 't Üitvoerend Comité een boekwerkje uitgegeven worden gewijd aan Noord—Brabant. Het moet een voor zichzelf sprekend propaganda—boekje zijn en het zal Brabant's historie, zfln opkomst, zijn ups and downs behandelen. Het zal wijzen op zijn industrie en handel, op zijn landbouw en veeteelt, op zijn natuurschoon, zijn bosschen en vennen. Het zal in vier talen verschijnen en verzorgd worden door bij uitstek be voegde personen. Waar er, om het werkje aantrekkelijker te maken, geen advertenties in zullen worden opge nomen, en bet verder in binnen— en buitenland gratis verspreid zal worden, zal deze uitgave een flink stuk der flnancieele inkomsten opvorderen. En toch, het Uitvoerend Comité is ervan overtuigd, dat dit boekwerk er komen moet. Het is vooral in het buitenland de beste reclame. Vanfde pers in 't algemeen zult u in deze^toch wel iets verwachten Inderdaad, de steun der koningin der aarde is nu eenmaal onontbeerlijk. Onze Brabantsche bladen zullen gewis niet achterblijven en ais ik 't dan voor het zeggen had, zou ik hen willen van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 5). Harrel vertelde van wat hij tot nu toe ondernomen had en plotseling zei zijn gastheer: Als u nog een beetje ruimte op uw terrein over hebt, moest u bijen gaan houden. Bijen? Ja zeker, als u het goed aan pakt, is daar geld mee te verdienen. Dank u wel, ik zal het in mijn oor knoopen. Hij kreeg langzamerhand pleizier >n het tot ontwikkeling brengen van zijn bezitting. Hij had het gevoel, dat kern den eersten tijd had gekweld, na melijk dat het een hopeloos beginnen was, van zich af weten te zetten en had langzamerhand vertrouwen in de mogelijkheden van L'Opale gekregen. Alle oude herinneringen en verlan gens had hij resoluut uit zijn geest ge bannen en Engeland om zoo te zeg gen den rug toegekeerd. Als hij er in kon slagen, om van L'Opale iets goeds te maken, iets „dat-er-wezen- mocht", zou hij het gevoel hebben dat Hij zijn leven opnieuw gebouwd had en in geen enkel opzicht beklagens waardig was. Onder de verdere wandeling had zijn gastheer hem allerlei bijzonder heden over bijenteelt en bijzondere honingwinning uiteengezet en zijn geest was vervuld van plannen om Amerikaansche machines te laten ko men, zooals Salmon ze hem aanbe val. Hoeveel medelijden hij ook daarnet voor haar had gevoeld, aan Eulalie Floissac dacht hij op het oogenblik absoluut niet. Een van de zwarte stal jongens had „Columbus" voor hem gezadeld en hij steeg op met een vol daan gevoel, dat hij niet hoefde te loopen, want ofschoon het bergaf waarts ging, de zon naderde langza merhand haar hoogtepunt en de tro pische hitte hing als een looden be klemming over het land. Salmon drukte hem hartelijk de hand en voegde er bij, dat hij altijd welkom was, wanneer hij ook kwam aanrijden. Hij, Salmon zelf, kwam vrij vaak in Trinity en zou hem op L'Opale komen bezoeken. Graag, antwoordde Harrel dank baar. Dat moet u bepaald doen. U verricht er een goed werk mee! En laat de kinderen ook eens aankomen. Goed, maar als die komen, zit je ook met onze vuurpijl opgescheept. Juffrouw de Floissac heeft je 't eerst ontdekt, hé? Harrel gaf geen antwoord. Een breed blind in een der raamkozijnen Van het huis werd opengestooten. Er waren geen glasvensters, als de blin den gesloten waren, hielden ze zoowel licht als lucht buiten. Langs het raam, waarvan het blind geopend was, groeide een groote klim roos, welker bloemen een zachten geur verspreidden. En uit het sche merig donker van de kamer klonk een volle, lieflijke stem, die een oud Fransch liedje zong: viagen ons rcgetmaiig ie willen steunen met artikelen, gewijd aan onze indu- sfriedagen. Onzerzijds worden de buitenlandsche bladen zooveel mogelijk omtrent onze onderneming voorgelicht en wij zijn al in onderhandeling ge treden met buitenlandsche bladen, om speciale Brabantnummers te verkrijgen. Ik heb daarbij o a. op het oog een extra Brabantnummer van de „Com mercial" bijvoegsel van de Manchester Guardian en verder de „Times". En zoo zullen we ook in Dultschland, Frankrijk en andere landen de kringen van handel en industrie trachten te bereiken om hem te vertellen wat Noord—Brabant is en kan. Wie ullgenoodigd worden. Wie denkt u allemaal uit te noodigen tot het bijwonen der Indu strie—dagen Daarop is thans moeilijk reeds een defi mitief antwoord te geven Wel houdt het Comi rekening met een aantal genoodigden van 150 a 200. Wij noodigen natuurlijk ons lands bestuur uit, de ministers, kamerleden, de voorzitters van groote nailonale instellingen op gebied van handel en industrie, grootwerkgevers en werk nemers, en rekenen op de aanwezig- beid van circa 50 binnenlandsche en 30 buitenlandsche journalisten. De industrie—dagen worden officieel geopend op een Donderdagavond en eindigen Zondagmorgen d a.v. Diverse tochten door de provincie zijn ont- jL Snel vervliegt het geluk Dat de liefde kan geven Maar der liefde smart, Duurt heel het leven. Harrel twijfelde geen oogenblik, of het was Eulalie, die zong. Wie an ders hier in huis zou het Fransch zoo zuiver kunnen uitspreken? Salmon scheen van het gezang niets te mer ken; hij was er blijkbaar aan gewoon dat de gouvernante Fransche liedjes zong, maar voor Harrel was het als een openbaring. De rozen in zijn eigen tuin op L'Opale hadden andere her inneringen bij hem opgewekt, de ro zen, die Eulalie's venster op Rêve d'Or rankten, zouden in zijn geest al tijd verbonden blijven met de tonen van een zachte meisjesstem, die een gevoelvol en weemoedig liedje zong: .Maar der liefde smart Duurt heel het leven! HOOFDSTUK III. Trinity leek op het eerste gezicht niet veel meer dan een combinatie van negerhutten, een kerk en een lan dingssteiger aan het strand. Maar als men het dorp inliep, kwam men al spoedig aan een ruim plein, waarom heen vrij groote houten gebouwen, meest winkels stonden; de kerk vormde de noordzijde van het vier kant. Na eenige maanden vrijwel in af zondering op L'Opale te hebben door gebracht, kwam Harrel tot de ontdek king, dat een van die gebouwen aan het plein een openbare leeszaal was, waar verschillende Engelsche en Fransche kranten, al waren ze dan ook twee maanden oud, ter lezing la gen. De winkels, die voor deze afge- Uw belang is het daar te koopen, waar gij Solled, Vakkundig en Voordeelig bediend wordt; Ons belang is het, U deze voordeelen te bieden. Onzen steeds grooteren omzet bewijst, Dat wij dit niet alleen begrijpen, maar ook toepassen. lederen middag en avondRADIO CONCERT. i legen streek vrij goed gesorteerd wa ren, speciaal in artikelen die bij de negers aftrek vonden, ontvingen hun i waren met den kleinen kuststoomer, j die op gezette tijden van Port Gra?a& j kwam. Veel conversatie met blanken had Harrel overigens niet. De familie op Rêve d'Or, de paters van het klooster en de Fransche geneesheer, doctor Meillet, die eveneens in Trinity geves tigd was en sinds jaren zijn nuttige]} arbeid onder de zwarten verrichtte, ziedaar, alles! De eene dag leek wel heel erg op den anderen op dit eenzame eiland, vond hij. Maar toch wijdde hij zich rustig en energiek aan den arbeid, dien hij opgenomen had. Zes maan den van zijn leven waren nu voortge gleden tusschen de bananenboomen en de jonge cacaoplanten en hij had langzamerhand het gevoel, alsof hij hier bijna altijd gewoond had en de rest van zijn jaren zou wijden aan 't tot bloei brengen van zijn plantage. De regens waren nu voorbij en meer en meer had hij orde kunnen stellen op zijn bezit. Het had hem heel wat inspanning gekost, de trage negers tot spoed en geregelden arbeid aan te zetten, maar het heele terrein was nu vrij van onkruid en suikerriet; overal stonden cacaoplanten en bana nenboomen ertusschen voor de noo- dige schaduw. Hij werd door zijn werk in beslag genomen op een wijze, als hij zelf nooit had gedacht dat mogelijk zou zijn en met blijdschap ontdekte hij, dat het aanvankelijk doffe heimwee naar wat hij in Engeland had achter gelaten, plaats had gemaakt voor op gewekte belangstelling in de aangele genheden van zijn plantage, vooral sinds de nieuwste Amerikaansche ho ning was aangekomen en de honing- productie een groot succes beloofde te worden. Meer en meer werd hij het type van een echten St. Alousieplanter, Altijd in rijbroek met sporthemd, bracht hij zijn dagen in de velden door, deels te voet, deels op een van zijn vurige, ponnies. Zijn meest geregelde bezoeker was doctor Meillet, die veel op tournee was op het eiland om de zieken te be zoeken, de bevolking met raad en daad bij te staan en verbetering te brengen in de primitieve hygiënische toestanden. Dr. Gustave Meillet was thans een zestiger, nog flink en kloek en geheel gewend aan het tropische klimaat, goed gehumeurd, met een hart van goud en vol wereldwijs mededoogen voor al wat leed. Iedere man, vrouw7 en kind in de omgeving van Trinity kende hij en hij was ieders vriend en raadsman. In zijn jonge jaren, toen hij pas als arts was afgestudeerd, had een ongelukkige liefde hem uit Frankrijk gedreven. Hij was als zen dingsarts naar West-Indië gegaan en had daar de nooden der zwarte be volking leeren kennen; getrouwd was hij niet; heel ziin verdere leven was hij zich met hart en ziel blijven wij den aan de medbsche en hygiënische verzorging der negers en zoo was hij, steeds-begrijpende, hartelijk-deelne- mende en opbeuring-brengende, de vertrouwde geworden van de weinige blanken, die zijn pad in deze verre gewesten hadden gekruist. Hij ver richtte zijn menschlievend werk in de nauwste samenwerking en de voor treffelijkste harmonie met de paters van het klooster. Wordt vervolgd. lil 1)17,11 1 De Echo van het Zuiden, ^aalwybscbe en Langstraatsche Courant, m

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1