SJ KJ Nienws oit Kaatsiteniel. Sproeten komen vroeg in wm keersregels in acht neemt, een'paal niet noodig is. Het iid Stap wenscht alle palen op te ruimen. De Voorzitter zegde toe de paalkwestie bi] de Sterre straat nog eens te zullen overwegen. Het lid Stap besprak de wenschelijk- beid van éénrichtingsverkeer >in de Ridderstraat, die erg smal is. 't Gevolg is, dat aan het Plein een bord zal worden aangebracht om het inrijden van dien kant te verbieden. Eindelijk wenscht het iid Metselaar nog, dat de weg aan de v.m. Conserven- fabriek recht zou worden gemaakt. De Voorzitter legde uit dat die weg nood zakelijk zoo moet blijven met het oog op het aangrenzende land en bovendien dat het onderhoud van dien weg be hoort tot de competentie van Water staat, zoodat de gemeente daar niets aan mag doen. En hiermede was de vergadering afgeloopen. BUITENLAND. Cermat burgemeester van Chicago. Big Bill Thompson, de vroegere repu- bllkeinsche burgemeester van Chicago, is niet herkozen. Hij heeft de nederlaag geleden tegenover den democratischen candidaat Cermat, die, zooals men weet, den bezem zat hanteeren tegenover alle corruptie—toestanden in Chicago. De bladen te Chicago zijn zeer vol daan over dezen uitslag en verklaren dat thans een einde zal komen aan de heerschappij van de misdaad, aan de corruptie en aan de terreur in de stad De nieuwe burgemeester, die van Tsjechische afkomst is, zal morgen zijn ambt aanvaarden. Hij heeft reeds aan gekondigd, dat overmorgen geen enkele bureauchef van den vroegeren burge meester meer op het stadhuis zal zijn Volgens niet—officieele uitslagen zou Cermat 667529 stemmen gekregen hebben en Thompson 475 613. Zoodra dit resultaat bekend was barstte er groote vreugde in de stad los, die met vuurwerk verlicht werd. Cermat is geboren te Praag en was als jongen ezeldrijver in een kolenmijn in Bohemen, terwijl hij later als straat handelaar in een karig onderhoud kon voorzien. Drie jaarsplan in nieuw Zuid-Wales Op de Paaschconferentie der Labour Parly van Nieuw Zuid—Wales were met 57 tegen 44 stemmen besloten tot een driejaarsplan, op denzelfden grond- Slag als het vijfjaarsplan van Sovjet Rusland. Dit besluit werd genomen na een rede van den premier Lang, waarin deze aandrong op socialisatie van de nijverheid als oplossing voor de pro blemen, welke zich thans in Australië voordoen. Volgens dit plan zouden aan de .regeering des volks" alle eigendoms- en beheersrechten worden verleend voor bepaalde categorieën eigendommen, alsmede voor zekere takken van nijverheid en voor het bankbedrijf. Vaticaansch geld In omloop. Met goedkeuring van den Paus is gisteren het Vaticaansche geld voor de eerste maal uitgegeven. Het zijn goud stukken van 100 en 20 lire met de beeltenis van den Paus, zilverstukken van 20 en 5 lire, alsmede nikkelgeld. De uitsluiting tn Noorwegen. Zooals gemeld, zijn de pogingen, om het groote arbeidscorflict in Noor wegen te voorkomen, mislukt. Van heden af zal h^t werk in een groot aantai industrieën, o w, de ijzer-, machine textiel—industrie, mijn- en woningbouw, alsmede in de drukke rijen der provinciale bladen worden stopgezet. Aanleiding is, naar men weet, een door de werkgevers geëischte loons verlaging. Zindelijkheid is haar grondslag! Dit bereikt' men met Per rilt Persil wascht, bleekt en desinfecteert zieken-; kinder- en kraam, j L vrouwenwasch grondig. Gebruik evenwel alleen Persil zonder toevoeging van zeep of zeeppoeder. Persil bestaat voor een zeer groot deel uit de beste zeep. specialist uit de stad komen. De me canicien kwam, bekeek den motor, sloeg met een hamer ergens een paar maal op en de motor liep weer prachtig De boer vroeg, hoeveel hij hem schuldig was. De mecanicien zeivijftig gulden alstublieft. De boer weigerde dit be drag te betalen, daar hij het veel te hoog vond en wilde wel eens een specificatie zien. De man schreef nu een nota, die luidde als volgt: Slaan met een hamer f 1.— Weten waar te slaan f 49 f 50.- Oplosslngen van de vorige week. 1 lentemaand eindhoven napoleon tilburg elburg marie anna aar nu d Landbouwtentoonstelling. Een bal. 4 De echo. I f Tot dusver zijn, zooals men weet, 43.000 arbeiders bij het conflict be trokken, doch de werkgevers hebben aangekondigd, dat zij van 15 April af ook in andere industrieën de bedrijven zullen stopzetten. Daardoor worden dan opnieuw 25 000 man getroffen. Afnemende werkloosheid In Duitschland. Omtrent het verslag van het rijks bureau voor werkverschaffing en werk- loozenverzekering, dat tegen morgen verwacht wordt, wordt thans reeds uit betrouwbare bron medegedeeld, dat het aantal werkloozen aanmerkelijk is gedaald. Naar verluidt, is het aantal werk loozen sinds het laatste verslag met ruim 200.000 verminderd. Opstandige beweging op Madeira. Er is op Madeira een opstand uit gebroken en de troepen, die eenige dagen geleden uit Portugal werden gezonden om den opstand te onder drukken. zijn naar de opstandelingen overgeloopen. Twee Portugeesche transportschepen en een kruiser, die reeds naar Madeira vertrokken zouden moeten zijn, bevinden zich volgens de laatste berichten nog op de rivier de Taag, aangezien de regeering niet overtuigd is van de trouw van den commandant. In Portugal wordt de censuur streng gehandhaafd. De toestand in Portugal is niet volkomen rustig. Onvoorziene gebeurtenissen kunnen zich ieder oogenblik voordoen. Brtand en de Tolunte. De .Echo de Paris" meent te weten, dat Briand plannen voor een economi sche organisatie zal doen voorbereiden, welke passen in zijn bedoelingen om het Duitsch—Oostenrtjksch tolverdrag een échec te doen lijden of om er op zijn minst de gevaarlijke gevolgen van te beperken. Tegen het einde van de week zullen er interministerieele be sprekingen plaats vinden. Onderzocht zal worden of Frankrijk preferentieele rechten kan toestaan aan de landbouw- staten van Centraal— en Oost- Europa. Het is mogelijk, dat aan het begin van de volgende week de toe komstige politiek der Fransche regee ring op deze wijze wordt vastgesteld en oiffcieel wordt aangekondigd. Sovjet— Paschen. Volgens den .Osservatore" vormde zich te Leningrad eenigen tijd vóór Paschen een bataljon van 800 actieve godloochenaars, om den strijd tegen het Paaschteest te leiden Te Moskou werden op Paasch— Zaterdag tal van propagandistische vergaderingen gehouden, waaraan alle arbeiders der fabrieken moesten deel nemen. Op deze vergaderingen werd een boodschap voorgelezen van Jaroslawski, getiteld: .Het Vaticaan aan het hoofd van een gewapende Interventie tegen de sovjets". Deze boodschap werd eveneens uitgezonden door de radio in ver schillende talen. Ook werd nog een resolutie aangenomen, volgens welke de dtfinltieve sluiting wordt geëischt van alle kerken, opdat voortaan in Rusland alle sporen van het Paasch feest verdwijnen. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. BINNENLAND, Het dansvraagstuk. De Bossche diocesane bonden .Voor Eer en Deugd" houden op Hemelvaarts dag te Tilburg een congres .ter be studeering van het dansvraagstuk". Prof P. J. A. M. Grinsven, hoogleeraar aan het Qroot—Seminarie te Haaren zal inleiden De godsdienstig-zedelijke zijde van het vraagstuk, mevrouw M. J. A. Meyer, lid van de Tweede Kamer: De overheidstaak met betrek king tot het dansgevaar. Daarna zullen spreken prof. dr. A. Weve O.P., hoog leeraar aan de R.K. Handelsschool, en pater Borromeus de Qreeve OFM. De dienst der directe belastingen, enz. Ter vermindering van overcompleet personeel bij den dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is aan de directeuren dier diensten een opgave gevraagd van ambtenaren van den actieven dienst van 55 jarigen leeftijd of ouder, die er geen bezwaar tegen hebben, dat aan hen niet op verzoek eervol ontslag wordt verleend. Het zou jammer zijn wanneer zulk een kostbare inrichting, door gebrek aan wederzijdsch inzicht door on voldoende belangstelling niet aan haar roeping zou kunnen beantwoor den, waardoor in dit geval de gemeen schapsbelangen ondermijnd worden. Mogen de Inspecteur van het N.O., de directeur en leeraren der school wel begrijpen, dat juist van het aanpas singsvermogen dezer inrichting hun en haar succes afhangt. Er bestaat mijnerzijds twijfel: of de voorlichting omtrent de mogelijk heden en de kijk op de mogelijkheden voldoende in orde zijn. Wordt de Inspecteur van het N.O. in deze wel overtuigend van de nood zakelijkheden der verschillende on- derwijsfactoren op de hoogte ge bracht? Bestaat er in die richting niet te veel ambtenarij heerscht er geen gebrek aan contact met de machinale schoenfabricatie Ziehier eenige vragen die zich aan belangstellenden als vanzelf opdrin gen, mits zij nagaan het aantal deel nemers aan het zoo strikt noodzake- Ons blad kan 's Woensdags en Zaterdags aan ons bureau worden afgehaald 10 cent per week. [VAOERLANOSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHAGE, 1*01 tegen beurskoers A 4 A A |o OBLIGATIE! 3 1IIU met jaarlijksche uitloting. brieksdam geloopen om zich nog voor het naar huis gaan even bij den kap per A. v. B. te doen scheren, die recht tegenover den uitrijdam der fabriek woont. Niet voldoende uitkijkend liep L. recht tegen de daar juist passee- rende auto aan van den leerhandelaar H. v. A. Met bloedende hoofdwonde en hand werd L. opgenomen. Aanvan kelijk werd voor hersenschudding van den aangeredene gevreesd, doch heden was de toestand van L. aan merkelijk verbeterd. Dr. Th. Cappetti, toevallig aanwezig, verleende de eer ste hulp. De autobestuurder trof ij deze naar de getuigenis van aanwezi gen, geen schuld. Missiebond. In de St. Jansschool alhier bestaat sinds eenigen tijd een Missiebond, op gericht en bestuurd door de leerlin gen van genoemde school. Deze bond die de zelfvolmaking der leden en daarnaast het welzijn der missies be oogt, heeft in de enkele maanden van zijn bestaan reeds heel wat goeds uit gewerkt. Geen gelegenheid wordt ver zuimd om een Missiebusje bij de voor lijke vakonderwijs in verhouding tot bomende familiefeesten of andere het aantal belanghebbenden in een ]-feestelijke bijeenkomsten te presen- streek waaraan „het schoeisel" zijn i teeren of op andere wijze den steun bekendheid gaf. I voor de noodlijdende missies te ver- Wanneer men de belangstelling na- brij gen. gaat van een inrichting die in een an- *n den Eerw. Broeder Vivinus heb- dere branche hetzelfde doel nastreeft, ^en de jongens voor hun werk een zooals b.v. de Tilburgsche Textiel- onmisbaren en zeer te waardeeren school, dan ziet men daar meer voor- steun en raadsman. Heden was het uitstrevendheid, véél meer cursussen, feest voor den Missiebond. Alle leden véél meer belangstelling voor de dag- 1 waren hedenmorgen ter H. Tafel ge en avondschool als.te Waalwijk. naderd voor het welzijn der Missie en Toch meen ik niet te overdrijven, om uur nam. werd in de patronaats als ik beweer, dat het aantal schoen- j zaa' de eerste algemeene vergadering fabrikanten, het aantal werknemers van den hond gehouden, zeker zoo groot is, het belang van de Behalve alle schooljongens van de ondernemingen en der gemeenschap j ^t. Jans- en St. Bernardusschool, wa- zeker zooveel interesse heeft bij de ren de Eerw. Broeders en onderwij- Rijksvakschool, als Tilburg en de Ne- Nleuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 29 letters 1 18—3—21 voorwerp van riet 25 11—27 niet arm 17-8-22—10 lichaamsdeel 18 13 4 een afsluiting 20-9—16—23 ontkenning 7-26-28-29 niet één 14—13—15 dient om iets te laten stilstaan 12—5—3—21 grondsoort Van links naar rechts en van boven naar beneden ben Ik iets waarnaar wij allen graag luisteren xxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxx plaats in Noord—Brabant xxxxxxxx jongensnaam xxxxxxx plaats in Noordprabant xxxxxx plaats aan de Zuiderzee xxxxx koning der dieren xxxx niet hoog xxx inwoner van Ierland xx op dit oogenblik x medeklinker Op de kruisjeslijn naar beneden komt te staan de naam van een jaar getijde waarnaar wij allen verlangen: plaats in 't Qooi ander woord voor „ooievaar" dient om mede te naaien familie—naam x jongensnaam OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN ONS JEUQDHOEKJE? INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. HET VRAAGSTUK DE MANNELIJKE WERKLOOSHEID EN DE VROUWELIJKE ARBEID IN DE FABRIEK, 2e Hoofdstuk. 2e Deel. De tweede vraag die ik zal behan delen luidt: Op welke wijze kan ik de jongens voor of in de stikkerij, 't snelst productief maken. WelEd. Heer. U stelt die vraag zeer practisch en wel overwogen. Ik zal ze UEd. uitvoe rig behandelen, U kunt dan daaruit Uw conclusie trekken. Het is noodzakelijk Uw vraag te splitsen in: de scholing voor de stik kerij en de scholing in de stikkerij. „De Scholing voorde stikkerij". Die scholing behoort thuis op de Vakscholen, dus ook op de Rijksvak school te Waalwijk. Maar...., men zal zich daar dan ook ten deze moe ten aanpassen niet voor de gelegen heid, ook niet wat de machines be treft, maaraan de belangen der Industrie en der gemeenschap. Waal wijk heeft wel de Rijksvakschool maar waar is de animo.... waar blijft of blijkt het rendement van die school, die toch op kosten van de gemeenschap door het Rijk, enz., gesubsidieerd wordt. Alle beginis moeilijk, doch die moeilijkheid kan trots alles, toch overwonnen worden. Of zij overwon nen is? Ik geloof het niet! De groote fout schuilt in de onvol doende samenwerking. Wanneer de animo voor die school op een andere wijze als voorheen moet worden aan gekweekt, dient men daar niet mede le wachten tot ze over haar hoogte punt heen geweest is. derlandsche textielnijverheid (waar voor ook meerdere scholen bestaan), bij de Tilburgsche Textielschool. Wanneer men de onderlinge ver houding tusschen personen uit het schoenmakers-vakonderwijs nagaat, dan valt het op, dat er beslist gebrek heerScht aan samenwerking. Iedere school drijft als het ware op zich zelf, waardoor het noodzakelijk verband zoek is, zeer ten nadeele niet alleen van het onderwijs, doch ook zeker van de leerlingen en de industrieele belangen. Aangezien het onderwijsvraagstuk zoowel als het leerlingwezen voor de industrie zeer urgent is, zal ik in een volgend schrijven daarover een in zicht schrijven. In het derde deel hoop ik, dus na de behandeling der binnen gekomen vragen, het onderwijs der L. S„ in verband met de mogelijke in lassing v. „vakwerk", te behandelen. Ik heb gemeend deze beschouwing omtrent het onderwijs te mogen in lassen, om de aandacht hunnerzijds ook voor deze en meerdere, hun aan gaande vragen, op te wekken. Kaatsheuvel, 9 April 1931. R.K. Kiesvereeniging Zondag 12 April houdt de R.K. Kiesvereeniging Par. St. Jan in de groote zaal van het Jongenspatronaat een algemeene ledenvergadering, wel ke om den beperkten tijd prompt op tijd zal aanvangen. Na opening en voorlezing der notulen zpl de Weled. Gestr. Heer Mr. Fr. Teulings le Secr. van de R.K. Staatspartij, een spreek beurt vervullen, waarna bestuursver kiezing en verkiezing der afgevaar- zers, de Hoogeerw. Heer Pastoor Völker, de Zeereerw. Heer Pastoor v. Enschot van de Par. Berkdijk, <fe Zeereerw. Overste van het Missiehuis St. Antonius, de Zeereerw. Vicaris van de Congregatie der Eerw. Broe ders van Liefde uit Gent, de Eerw. Broeder Overste uit Tilburg en de Eerw. Kapelaans uit de Parochie te genwoordig. Na de afwerking van het huishou delijk deel van het programma van den bond, werd de rest van den mid dag met zang en tooneel gevuld. Het was waarlijk koddig die kleine bazen te zien werken. Er werden scènes en tooneelwerkjes vertoond op een wijze waaraan grooteren menigmaal 'n les je konden nemen en een keer te meer werd bewezen, wat goede leiding ver- mag- Mgr. Völker sprak een woord van dank en opwekking, er op wijzende, dat op de allereerste plaats voor eigen volmaking moet gezorgd worden en dat de missiebond St. Franciscus Xa- verius met de E.K. daaraan zooveel kan medewerken. Met het werk van beiden was Mgr. verzekerd brave en degelijke mannen voor Kaatsheuvel te krijgen. Film Amstel Brouwerij. Voor een tjokvolle zaal draaide Woensdagavond in de zaal van den heer N. de Bondt in de Marktstraat, de groote bedrijfsfilm der Amstel- brouwerij uit Amsterdam. Deze film geeft een duidelijk beeld van de uit gebreide manipulaties welke in de moderne brouwerij noodig zjjn om van gerst, hop en water de smakelijke drank te vervaardigen, die sinds on heugelijke tijden met den naam van „bier" wordt aangeduid. Mede, dank zij de deskundige mon delinge toelichting bij het afdraaien van de film gegeven, was het opmer kelijk hoe de toeschouwers den waar lijk niet zoo gemakkelijk te volgen digden voor de algemeene vergaderin gen. Tevens zal de regeling besproken j g'ang van zaken in dit, wij mogen wel worden voor het afhalen met auto's zeggen, tot in het uiterste geperfec- van de zieken en gebrekkigen, die aan de stemming van a.s. Woensdag willen deelnemen en niet te voet het stembureau kunnen bereiken. De be langrijkheid dezer vergadering zal on getwijfeld velen doen besluiten van lionneerde en tevens zoo gecompli ceerde bedrijf, volkomen wisten te volgen. De aandachtige belangstelling en ingespannen stilte gedurende de voor stelling, waren voor ons het bewijs, hunne belangstelling blijk te geven, te dat de film voldeed aan haar doel nl meer waar een spreker als de heer j den niet-brouwer te geven een begrij- Teulings niet vaak op de agenda van pelijk beeld van het moderne brouw- onze R.K. Kiesvereen.-vergaderingen nrr»ppR Eon nrnppo fiat zooals de voorkomt. Aanrijding. Gisterenmiddag om 12 uur bij het uitgaan van de fabrieken, had een ernstige aanrijding plaats in de Hoofdstraat. De fabrieksarbeider A. L., werkzaam op de stoomschoenta- briek der firma Schalken-van Vugt, kwam eenigszins gehaast uit den fa- proces. Een proces dat, zooals film toont, in de eerste plaats gericht is op de productie van een constante en superieure qualiteit van het te fa briceer en bier. Dit doel ziet men bereiken èn door dat uitsluitend de allerbeste grond stoffen worden gebruikt èn daarnaas doordat een dusdanige geperfection- neerde outillage in bedrijf is, dat sto- £enig Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei 6c Cie. A. G., Düsseldorf W. A. PULLES, Tilburg.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6