anti Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen^ lei ea o n ONTERFD en: 1 H FEUILLETOfl lelko ielko it Ui' GEMEENTERAAD. WOENSDAG 15 APRIL 1931. 64e JAARGANG. hare abriei B«bodef" ver, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per S maanden f 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. erceelen DEN H[ alsvolg! f 4800. f 550 lerdag 'ond« L. F e, I 13 lp vanoun B 8, A9 :ersR| ng-0| i Zuidei k van iaconie de Diai lenevens n de n. n. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD toomdri elen, 90. EEK. 0« ft 1911 OUDHEUSDEN EN ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Oudheusden gehouden op Maandag 13 April 1931 des avonds ten 7'/z uur. Voorzitter de Edelachtb. heer R. J. Th. v. d Heijden, burgemeester. Afwezig Weth. v. Herpt. De notulen werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. AGENDA 1. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming bij den gem.—ontvanger. In kas was f 903,82. Kas en boeken werden in orde bevonden. b. Kon. besluit d d. 12 Febr. 1931 waarbij goedkeuring verleend is aan het besluit tot heffing van secretarie- leges. c. Besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring verleend wordt aan het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening. d. Besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring verleend wordt aan de gem.—begrooting voor 1931. e. Besluit van Ged. Staten waarbij lie beslissing op het besluit tot wijzi ging der bouwverordening verdaagd wordt. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. f. Verzoekschrift van de commissie lot steun en hulp voor het werk van den R.K. Noordbrabantschen en G.l- derschen blindenbond „St. Odilia* om subsidie, met voorstel van Burg. en Weth. Den leden is het verslag der ver- tan „De Echo van het Zuiden". eeniging „St. Odilia" thuisgezonden, waaruit men heeft kunnen zien dat door het geven eener subsidie geen onnoodige daad zal verricht worden. Er wordt voor de blinden een zeer mooi en goed werk verricht, dat overal in Noordbrabant en Gelderland wordt geapprecieerd. Reeds meerdere gemeen ten hebben dan ook reeds subsidie toegezegd. B. en W. stellen dan ook voor de vereeniging tegemoet te komen door een jaarlljksche subsidie van 2 cent per inwoner of f 11. Dit voorstel werd aangenomen. 2. Benoeming van leden voor de schattingscommissie voor de Inkom stenbelasting. De aftredende leden, de heeren W. Klijn, J. Gijsels, Th. v. Grevenbroek en j. Brok, werden allen herbenoemd. De heer L. v. Herpt verwierf telkens 1 stem. 3. Beslissing op het in de vorige vergadering aangehouden verzoekschrift om vermindering van pacht. De Voorzitter licht toe dat dit verzoek de vorige vergadering was aangehou den, terwijl toen een commissie was benoemd die den Raad van advies zou dienen. De leden die in deze commissie benoemd zijn hebben echter bericht dat zij deze benoeming niet aannemen, zoodat de zaak zelf geen stap vooruit is gegaan, B. en W. meenen geen voorstel te moeten doen om een nieuwe commissie te benoemen, maar zij zijn van gevoelen dat zij hun voorstel om afwijzend te beschikken moeten handhaven. Alleen zouden B. en W. een uitzondering willen maken voor L. v. Bers, die aan de Eindsche Steeg de wegbermen tegen een veel te hoogen prijs gepacht neeft. Zij stellen voor den pacht van f10 te brengen op f5. Wordt zonder stemming aangenomen. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der gem.—begrooting 1930. Betreft overschrijving van verschil lende kleine posten. Wordt goedge vonden. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van een subsidie van f 7.50 aan het comiié monument Neder- landsch reddingswezen. B. en W. hebben een zeer uitvoerig schrijven gekregen van dit comité. De bedoeling is dat over het geheele land wordt bijgedragen voor de oprichting van een monument. Begrijpelijkerwijs is men in Brabant hiervoor niet zoo enthousiast als in de kustprovincies, doch B. en W. meenen dat de Raad er iets voor voelen zal en niet achter zal willen blijven in de saamhoorigheid van ons volk, dat zooveel nationalen moed getoond heeft. B. en W. stellen dan ook voor belangstelling en waar deering te toonen door een bijdrage van 17.50. Wordt goedgevonden, Hierna gaat de Raad .in geheime zitting over. BUITENLAND. Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. MADEIRA EN DE AZOREN. Op Madeira en de Azoren, twee Por- lugeesche kolonies, duurt de opstand voort. Er worden oorlogsschepen en militairen heengezonden, maar men is niet zeker van hunne betrouwbaar heid, zoodat ook hier de toestand vrij verontrustend genoemd mag worden. DE FINANCIEELE RESULTATEN DER ANTWERPSCHE TENTOONSTELLING. Te Antwerpen heeft een algemeent vergadering van aandeelhouders der wereldtentoonstelling plaats gehad. De Voorzitter, de heer Van den Broeck deelde mede, dat op 7 Nov. toen de maatschappij in likwidatie ging, de toestand heel goed geoor deeld werd. Op dien datum raamde men ruim 13.5 millioen terug te kunnen betalen op een kapitaal van 15 millioen. Toen had men geschat, dat uit den verkoop van gebouwen enz. nog ongeveer 7 millioen francs zou gemaakt worden, doch in werkelijkheid heeft dit tot nu toe maar 3.462.000 francs opgeleverd. Alles laat voorzien, dat het tekort op den tentoonstelling ongeveer vijf millioen zal bedragen, waardoor dus tweederde van het kapitaal zal wor den terugbetaald. Uit de balans van 31 December '30 nemen wij nog enkele cijfers om een denkbeeld te geven van de gemaakte onkosten. Betaald aan: den eereboog en monumenten 2,135.000 francs, het maken van het eeuwfeestplein 1435000 francs; de hallen der Belgische af dee ling 16 millioen; de hallen aan het eeuwfeestplein 9 millioen; Vlaam- sche kunst 3.445.000 francs; bureaux 3 millioen; tuinversiering 2 millioen; installatie van gas, electriciteit en wa ter 13 millioen, eeuwfeestpaleis 3.374.000 francs. In totaal 64 millioen. Van ontvangsten geven wij de vol gende cijfers: exploitatie (entrées) 32.8 millioen; verhuring van plaat sen 9.8 millioen; concessies 5.4 mil- 'ioen; tombola 13.5 millioen. PRINS KAREL NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Prins Karei van België, tweede zoon van koning Albert, is naar de Ver. Staten vertrokken, waar hij een studiereis gaat ondernemen. Hij zal verscheidene maanden in de nieuwe wereld blijven en mogelijk ook Cen traal en Zuid-Amerika bezoeken. NEDERLAND EN DE DUITSCH- OOSTENRIJKSCHE TOLUNIE. De commissie voor de herziening der handelsverdragen hield op 9 de zer te 's-Hage een vergadering, onder voorzitterschap van dr. J. A. Neder- bragt. Uitvoerige besprekingen wer den gewijd aan het Weensch protocol in zake de sluiting eener Duitsch- Oostenrijksche douane-unie. Bij ge brek aan aanwijzingen omtrent de uitwerking van het plan werd de voorstelling van een definitief oordeel over de gevolgen van zulk een tolunie, met name voor de Nederlandsche be langen, opgeschort. In de ontwikke ling, die de economische problemen vertoonen, meende de vergadering een reden te zien om te adviseeren tot voortgaan op den weg, welke door de conventie van Oslo is aangewezen. Overwogen werd de vraag of het oogenblik gunstig is voor de reeds lang voorgenomen onderhandelingen over de vervanging van de bestaande jegeling der handelsbetrekkingen met Frankrijk, door een definitief en al gemeen handelsverdrag op den voel van meestbegunstiging. Een eindoor deel kon nog niet worden uitgespro ken. Ook voor Digby Harrel waren de regelmatige bezoeken van den vrien delijken dokter met zijn zachte stem en zachte oogen, een telkens terug- keerende verkwikking, en als hij de nog kaarsrechte, slanke gestalte de Voorgalerij zag inkomen, sleepte hij met ongeveinsde blijdschap een ge- makkelijken stoel naar buiten. Zoo ook nu. Hallo, dokter, begroette Harre! zijn bezoeker. Ik heb u in geen weken gezien! Thee natuurlijk, hè? Daar op het tafeltje staan sigaretten. U be dient U zelf wel, nietwaar? Dr. Meillet, nog altijd man van de wereld, ondanks zijn jarenlang ver blijf ver van de beschaving, maakte het zich gemakkelijk en stak een si garet op, waarvan hij den rook beha- peüjk uitblies. Inmiddels haalde Har- rel thee voor zijn gast die op zijn ver moeiende tochten aan dezen drank de voorkeur gaf, en whisky-soda voor zichzelf. We hebben nogal wat zieken, ge had in Trinity, vertelde de dokter, loen ze eindelijk bij elkaar zaten. Druk geweest voor mij en voor de paters. Het doet me bepaald goed om weer de rust van L'Opale te genieten, wat een weelde van klontapm hnb je hier toch! Allemaal rozen Er viel een stilzwijgen en toen ver volgde de dokter op peinzenden toon: Bloemen doen altijd herinnerin gen opkomen. Mijn gedachten worden onweerstaanbaar getrokken naar een ouden tuin in Touraine, als ik die „gloire de Dyon" hier zie, een ouden tuin met mos-begroeide paden en bloeiende appelboomen Ik denk aan een ouden tuin in Engeland, begon Harrel, maar hij brak plotseling den zin af. „Wat schiet je op met al die herinneringen, ging hij op eenigszins grimmigen toon voort en zweeg toen weer, met een strakken trek om den mond. De dokter bleef het antwoord schul dig op den uitval van zijn jeugdigen gastheer. Zijn blikken dwaalden on willekeurig naar de hall, die Harrel als huiskamer gebruikte. De vloer was nu met tapijtjes bedekt en in den doorgang naar de eetkamer hingen gordijnen. Maar het waren niet deze dingen waarop dr. Meillet's aandacht i was gevestigd. Die richtte zich op een richel van de betimmering, waarop verschillende portretten waren neer gezet, dicht genoeg bij de plaats waal- hij zat, om ze duidelijk te kunnen onderscheiden. De opmerking die nu volgde was blijkbaar bedoeld als antwoord op Harrel's opmerking dat je met herin neringen niets opschoot. Toch sleep je je heele familie mee", zei dr. Meillet zacht. Dat daar is mijn vader, ant woordde de jongeman met een lichte zucht. „Het portret van mijn moedei staat ernaast. Oude gevoelens, weet u? Ze zijn allebei overleden. Aha! Verbleekte portretten zijn meestal zwijgende getuigen van den «laatl. la die dame daarnaast? Mijn zuster. Ze is nogal zwak, het arme kind, vooral sinds ze ge trouwd is. Ja, ik kan de gelijkenis zien. En die jongeman? Is dat een broer? O neen, een vriend. Een boven- ste-beste kerel! Officier bij de artil lerie. Misschien komt hij dan nog wel eens in Port Gragas in garnizoen. Daar ligt artillerie. Er zijn vreemder dingen in de wereld gebeurd. In Harrel's meestal koele oogen kwam een schittering van hoop en verlangen. Maar dat licht doofde het volgende oogenblik alweer uit. Ik denk niet dat zoo'n bof voor mij is weggelegd, dat Jack Morrence naar St. Alousie wordt gedetacheerd, zei hij kortaf. Die daarnaast is zijn vrouw. En die andere dame? O, een verre nicht! De dokter scheen in deze ietwat- onverschillige en bruusk geuite mede- deeling, een aanleiding te vinden om naar deze foto langer en ernstiger te kijken dan naar de andere. Hij stond zelfs op en nam het portret in de hand. Het was de beeltenis van een jonge vrouw in avondtoilet. Het is een heel mooi meisje, verklaarde hij op ernstigen toon, na een poosje van aandachtige beschou wing. In het algemeen werd ze toch geen schoonheid gevonden. Niet? En toch is ze voor mijn gevoel héél mooi, heel bijzonder voor- ai. Is ze blond? Donkerblond. Er klonk in Hai- rel's stem meer teederheid door, dan hij wel wenschte; het was zijn bedoe ling om zoo zakelijk mogelijk te pra ten;, „donkerblond haar, grijze oogen, •ea blaake, bleekt tint. Als ze Iaeht, komt er een kuiltje in haar wang en dat valt des te meer op, omdat ze ge woonlijk zoo ernstig is. en omdat ze nogal lang is. Bij kuiltjes in de wangen denk je gewoonlijk aan kleine vrouwen. Ze is ook een goede vroüw, be- sloot Meillet op beslisten toon, en 1 daarmede wendde hij zich van de foto af. Harrel hield een oogenblik den adem in. Het gezicht op de fotografie die Meillet zoo interesseerde, scheen hem opeens toe te lachen met j dien ernstigen glimlach die kuiltjes j tooverde in haar wang. Het eenige wat hij zei was: i Ja, het is een goede vrouw. Ondanks de kuiltjes? vroeg dr. Meillet op vroolijken toon. Meestal denk je daarbij aan luchtige naturen, aan vrouwen met een tikje coquette- l lie. Het zou bijvoorbeeld niemand verbazen kuiltjes te zien in de wangen 'van mademoiselle de Floissac! j Maar die heeft ze niet Neen, die heeft ze niet. Maar ze heeft andere aantrekkelijkheden. Ze is inderdaad een heel mooi meisje. En absoluut een goed karakter. Maar ze is impulsief, onevenwichtig, ze springt uit den band, een gevaar lijke natuur om mee om te gaan, Har rel. Van kind af aan is ze onhandel baar en weerbarstig geweest. Ze kan haar temperament niet beheerschen, maar aan den anderen kant, ze is goedhartig, edelmoedig zelfs en direct bereid haar fouten te erkennen. Maar de toekomst ziet er niet erg aanlok kelijk voor haar uit. Ze is van goede familie, maar bezit geen penny; ze is aangewezen op een betaalde betrek king by vreemden. B»halv« als ze trouwt, vi*l Har rel hem in de rede. Met wien zou ze moeten trouwen hier? Eerlijk gezegd weet ik dat óók niet! Ik had alleen maar zoo'n idee dat het toch eigenlijk ongerijmd zou zijn, als zoo'n mooi meisje niet zou trouwen. Terwijl hij dit zei dacht hij met ergernis aan de onverkwikkelijke grap van Salmon over Adrian Dupigny's gevoelens voor de gouvernante. Was er werkelijk geen andere toekomst voor Eulalie? Het is vrijwel buitengesloten dat ze trouwt, zoolang ze in Trinity blijft, verklaarde de dokter, terwijl hij op stond en zijn breedgeranden hoed nam. Mijn eenige troost is, zoolang ze geen kans heeft om te trouwen, evenmin kans heeft om verliefd te worden. Ik durf niet denken wat er met dit onstuimig wezentje zou ge beuren, als ze eens een onbeantwoor de liefde voor iemand zou opvatten. Het is een heel ander type dan dat lieve, rustige Engelsche meisje daar. Hij wees veelbeteekenend naar het portret op den richel en keek toen Harrel een moment recht in de oogen. Waarschuwde de dokter hem? dacht de jongeman, en waarvoor? Met een korten afscheidsgroet ging dr. Meillet heen en Harrel bleef hem op de veranda peinzend nastaren. Ten slotte, bedacht hij, had hij niets ver keerds gedaan, hij had gelachen en pret gemaakt met het jonge meisje en daarmee uit. Maar hij zou de onuit gesproken waarschuwing van den wereldwijzen dokter ter harte nemen. WertrUt VM-volgd. aalwpsck en Langstraatscne 8. js 4 iim IN L>0N( senbaar

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1