NR8L \verzachi de pijn \geneestdewond\ Aan de orde was voorts vernieu- jaar bedragen, terwijl voor overuren wing van de voorloopige handelsover-i 25 toeslag moet worden betaald. eenkomst met Portugal, resp. haar vervanging door een duurzamer han dels- en scheepvaartverdrag. Over 't aanvankelijk dezerzijds in te nemen standpunt bestond eenstemmigheid. Ten slotte werden mededeelingen ver strekt over den voortgang der onder Over de noodzakelijkheid van over werk moeten de organisaties van werkgevers en mijnwerkers worden geboord. De overeenkomst zal in werking treden een half jaar, nadat zij door twee der belangrijkste productielan- handelingen over een nieuw handels- den is geratificeerd. Deze landen zijn verdrag tnsschen Nederland en Bel- j Duitschland, België, Frankrijk, Enge land, Nederland, Polen en Tsjecho- Slowakije. DE BIETENPRIJS DER CENTRALE SUIKER. De Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam heeft den prijs der bieten vastgesteld als volgt: ƒ11 per 1000 K.G. inclusief rijksgarantie voor le vering aan het water. Voor levering per voertuig aan de fabriek wordt de prijs met 1.per 1000 K.G. verhoogd. Bovendien wordt ook nog gekocht op suikerprijs. Woensdag j.l. is te Amsterdam de contingenteeringsovereenkomst voor de binnenlandsche suikermarkt door ning, langere vacantie, meer theater- I de verschillende fabrieken in Neder- biljetten en brandstof en beter onder- land onderteekend. wijs voor zijn kinderen. De arbeider CHR. A. VIEWEG f- moet zich die voorrechten elke maand I opnieuw verdienen door 20 procent Zondagavond is, zooals gemeld, te boven het minimum te produceeren. Nijmegen, 69 jaar oud, overleden de heer Chr. A. Vieweg, oud-directeur- GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN I boofdl.edacteur van de Prov. Gelder IN SPANJE. sche en Nijmeegsche Courant, oud- Zondag werden in geheel Spanje de voorzitter Ned. Dagbladpeis. PRODUCTIE-STIMULANS IN RUSLAND. De sovjetregeering heeft radicale wijzigingen gebracht in het systeem voor voedselverschaffing aan de fa brieksarbeiders. Voortaan zullen er 2 klassen arbeiders zijn, t.w. de goeden en de slechten. De goede arbeider moet 20% meer produceeren dan de minimum standaardproductie en krijgt dan gedurende een maand spe ciale kaarten, die hem niet alleen recht geven op meer levensmiddelen, kleeren, enz., doch ook op bediening vóór anderen met gewone kaarten. Tevens heeft hij recht op betere wo- verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden, waarvoor een buitengewoon groote belangstelling bestond. Uit de tot dusver bekende resulta ten is reeds gebleken, dat de republi keinen in bijna alle groote steden éclatante overwinningen hebben be haald, doch dat over het geheele land berekend ongeveer 65 procent van alle raadszetels vermoedelijk door monarchisten zullen worden ingeno- DE PLANNEN VOOR EEN ZEPPELIN-VERBINDING NEDERLAND—NED. INDIë. In een bericht van V.D. uit Frie- drichshafen wordt gemeld, dat dr. Eckener heeft verklaard, dat 't reeds vast staat, dat te Batavia of in de na bijheid van Batavia een luchtschepen haven zal worden aangelegd. DE STATENDAM. Het grootste schip der H.A.L. „De Alles is rustig, maar de toestand is Slatendam", dat een 500-tal passa- zeer ernstig. Het ministerie zal aftre- giers aan boord heeft, heeft 46 uur op den en het gerucht gaat dat^koning een zandbank bij de Engelsche kust i. gezeten. tenslotte hebben een 7-tal krachtige sleepbooten het vlot gekre gen en is de reis naar Amerika voort- men. Alfons in deze uitspraak van het volk een duidelijke aanwijzing ziet om te abdiceeren. PETER KüRTEN VOOR DE RECHTBANK. De massa-moordenaar Peter Kür- ten staat te Dusseldorf terecht. Hij wordt verdacht van 17 moorden en 11 aanrandingen, brandstichtingen enz. Hij heeft zich voor 7 moorden te verantwoorden. In den eersten zit tingsdag heeft hij een omstandig ver haal van z'n moorden gegeven. Er is groote belangstelling, o.a. 70 journalisten. CHICAGO'S BURGEMEESTER IN ACTIE. Gistermiddag om 4 uur is de nieuw gekozen burgemeester van Chicago Anton Cermak, in functie getreden Hij aanvaardde zijn ambt met het pre- sideeren van den gemeenteraad, die in buitengewone zitting bijeenkwam In zijn openingsrede verklaarde hij, dat hij Chicago een beter beheer wil de geven dan het in lange jaren had gehad. Reeds een paar uur te voren had hij den politieken bezem gehan teerd en 2200 ambtenaren, die onder het bewind van zijn voorganger, bur gemeester Thompson, waren aange steld, van de salarislijsten geschrapt terwijl nog ongeveer 800 zullen vol- gen. Daardoor zal de gemeente-admini stratie zijn ontlast van 3000 personen te laag is opgegeven) als een peul schilletje beschouwd. Bij de klasse—indeeling voor de fondsbelasting, belast men deze groep ook weer zoo zwaar mogelijk. Welk een onsympathiek gebaar, om bezwaar te maken wanneer het een geringe uitgave geldt voor deze groep, welke tevens het algemeen belang ten goede komt, terwijl men tegelijkertijd een aanzienlijk bedrag weg geeft om feest te vieren (op de waarde van de gym nastiek ding ik niets af). Waar blflft de logica? Om de kapitalen gevoteerd te krijgen voor den bouw van een Raadhuis, is een beroep gedaan op een stelling van prol. Kaag. Waarvan de heer Kaag intusschen zelf verklaart dat hij voor de juistheid ervan niet instaat. De uit gaaf van f 200.000 resp. f 300 000 werd verdedigd met het argument dat hierdoor de werkverschaffing werd bevorderd en de malaise bestreden. Laten we eens aannemen dat door den bouw van het Raadhuis direct en indirect aan 200 of 300 menschen gedurende één jaar werk wordt ver schaft. Wat heeft dat te beteekenen tegenover zulk een bedrag Springt daartegenover niet duidelijk in het oog, welk een belang het voor Waalwijk is, industrieele en andere ondernemingen te bezitten die aan een paar duizend menschen jaar in jaar uit, werk verschaffen En waar men er niet tegen opziet, groote kapitalen voor diverse doeleinden uit te geven, waardoor de gemeente—rekening ook in de toekomst zwaar wordt belast, is het daar verdedigbaar, degenen voor het hoofd te stooten zonder wie de gemeentekas onmogelijk kan worden gevuld Ik ben ervan overtuigd, dat het niet in het belang van Waalwijk is, wanneer het gemeentebestuur en de leiders van het economische leven van Waalwijk, met elkaar op gespannen voet staan Maar toch ben ik van meening dat het Bestuur van Waalwljks Belang goed heeft gedaan, het aanbod van het Qemeente—bestuur In de gegeven omstandigheden van de hand te wijzen Hoogachtend Een belangstellend lezer gezet. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. dpor de behandeling die het voorstel van Waalwljks Belang inzake den Gids voor Waalwijk, in den Raad ten deel viel. Teneinde mijn Paaschstemming niet te verstoren, legde ik het verslag weg, met de bedoeling, er later op terug te komen. Ik vertrouw, dat U alsnog mfjn opmerkingen omtrent deze kwestie zal plaatsen. Het spijt mQ, maar de hGuding van den Burgemeester geeft blijk van een zekere antipathie ten opzichte van Waalwijks Belang. Of het hier een kwestie is van het verwarren van personen met zaken, kan in het midden blijven, maar het maakt in elk geval .een pijnlijken indruk te zien, hoe een die volgens Cermak geen enkele werk- Vereeniging die buiten bezwaar der DRUNEN. Het was een zeer goede gedachte van „Bosch Tooneel" om ook hier in Drunen een uitvoering te komen geven, doch het was jammer dat het j 1. Zondag te mooi weer was, zoodat de zaal bij den heer Th. Elshout die zich prachtig voor een uitvoering leent, niet geheel gevuld was. Er were om 7 uur begonnen en met succes opgevoerd „Beurskoorts", tooneelspe' in drie bedrijven van Max. Reines en Otto Schwarz Er werd keurig gespeeld en men kon zien dat elk dillettant zijn rol volkomen meester was en dat er veel was gestudeerd. De moeilijke en zware rol van Peter Emmerling Apotheker werd schitterend vertolkt, Mijnheer de Redacteur, Ook de oude heer Dr. Lambrechts Ook Ik was onaangenaam ge,roken zaamheid in het belang der gemeente verrichtten en slechts als vriendjes van den thans afgetreden burgemees ter Thompson op de lijsten van het gemeentepersoneel waren geplaatst, om maandelijks salaris te kunnen ontvangen, waarvoor zij niets hoef den te doen. Van iedereen, die zich als bezoldigde in gemeentedienst bij de kas van het Stadhuis aanmeldt, zal in de komende maand onderzocht moeten worden, welke functie hij heeft en welke werkzaamheden hij in dienst der gemeente verricht. Zij, die slechts op de rol zullen blijken te staan als politieke vriendjes van wie dan ook, zullen onherroepelijk ge schrapt worden. (V. D.) BINNENLAND DE ARBEIDSTIJD IN DE MIJNEN. Volgens bericht uit Genève heeft 't internationale arbeidsbureau thans 'n internationale regeling van den ar beidstijd in den mijnbouw, welk ont werp op 28 Mei ter behandeling zal worden voorgelegd. Voorgesteld wordt een arbeidstijd van 7 3/4 uur. In afzonderlijk opgesomde uitzon deringsgevallen zal de werktijd met een half uur kunnen worden verlengd, doch zoo eenigszins mogelijk mag het aantal overuren niet meer dan 70 per gemeentekas, zoovéél heeft gedaan in het belang der gemeente en der inge zetenen, nu op weinig elegante wflze wordt bejegend en zelfs tegengewerkt. Via W B. treft deze houding echter ook den Handel en de Industrie. Her haaldelijk ziet men hoe de Besturen van Rijk, Provincie en Gemeente, met een zeker enthousiasme medewerken, wanneer het erom gaat, propaganda te maken voor het bedrijfsleven van het Land, het Gewest, de Plaats. Wat is hier nu geschied Men heeft argumen ten bijeen gezocht, die ntet in staat zijn, een gebrek aan goeden wil te bemantelen, terwijl men de logica ge weld aandoet. Is dan een propaganda voor Waalwljks' ondernemingen niet een algemeen Waaiwijksch belang? Dient men daardoor niet ook het be lang van den middenstand, van den werkman, ja van de Gemeente zelf? Wordt dan niet, wanneer er sprake is van salaris-verhooging van hoogere gemeente—ambtenaren, een beroep gedaan op het feit dat Waalwijk een industrieelegemeente is? Wanneer hel gaat over het opleggen van lasten aan de ondernemers dan is men niet karig Dan wordt een extra- de anderen zich hierbij goed aansloten Ook mogen we de dames niet vergeten want allen speelden onverbeterlijk zoodat alles af was. Er is onbedaarlijk gelachen van het begin tot het einde In café H. Pulles werd een ver gadering gehouden van de aldaar gevestigde Kanarlevereeniging „Ons Genot". Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Willigers. De leden der Boerenleenbank van Drunen en Elshout zullen a.s Zondag om half twee de jaarvergadering hou den in de zaal der Congregatie N1EUWKUIK. Op Zondag 19 April a.s zal onze voetbalvereniging .S.D.O." op haar eigen terrein den eindwed— strijd spelen voor het kampioenschap tegen „De Vlljmensche Boys II Gezien de verschillende overwinnin gen den laatsten tijd behaald, bestaat wel kans voor de onze dit kampioen schap te winnen. Bij gunstig weer wordt dan ook wel belangstelling van 't publiek verwacht voor dezen intres santen wedstrijd. „S D O." zet Zondag nu je beste beentje voor, De verkoop van het Emma— bloempje voor de t.b c. bestrijding heeft alhier f 37.85 opgebracht. In Maart j 1. herdacht onze Heder tafel „Oefening baart Kunst" haar 40 jarig bestaan. Men besloot dit fei binnenkort op een daarvoor nader vas te stellen datum feestelijk te herdenken VLIJMEN. Het Zondag door de Zangvereeniglng „Vlijmen's Mannen circulaires te verspreiden. Het zat hen echter niet bijzonder mee, want de Vlljmenaren schenen niet van deze propaganda gediend te zijn en jouwden de mannen na, hier en daar werden zij zelfs op enkele fiksche klappen getracteerd. Men schijnt hier dus niet veel met de S.D.A.P. op te hebben. Maandagavond vergaderde de veeverzekering St. Cunera in café Boom. Besloten werd de schatting voor jong vee te houden op 1 Aug a.s. A.s, Vrijdag zal in alle wijken de schatting van vee plaats hebben. Het kaartgezelschap „Gezeillg- tield kent geen tijd" ging j.l. Zondag op concours in St. MichielsGestel en keerde met den eersten prijs terug. SPRANG. Vrijdagavond had onder elding van Ds. Fokkema In de con sistorie der Ned. Herv. Kerk eene bijeenkomst plaats van meisjes, om te geraken tot oprichting van een Ned. lerv. Meisjesvereeniging op Geref. grondslag. De belangstelling daarvoor was groot. In totaal meldden zich 49 meisjes aan. Voor de afdeeling boven de 16 jaar gaven zich 21 op als lid, Totbestuurs- eden werden gekozenBetje de Jong, Ali de Bie, Dina Kuijsten en Marie v. Zeist. Tot de afdeeling der kleine meisjes traden 28 leden toe, welke tot bestuurs eden kozenAnna Timmermans, Geertje Versteeg, jo van der Schans en Teuntje van der Hammen. Mevr. Fokkema zal als leidster optreden, terwijl mej. D. Vos, die met ingang van 1 Mei is benoemd als onderwijzeres aan de Chr. School, daartoe eveneens zal worden aan gezocht. De Afd. „Sprang" van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond komt a.s. Vrijdagavond half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond in ver gadering bijeen. De Afd. „Sprang" van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" kwam j.l. Zaterdagavond In de zaal van den Chr. Volksbond In vergadering bijeen Na opening op gebruikelijke wijze door den Voorzitter, dhr. J. J. Dal- maijer en het lezen van de notulen, werd door den Voorzitter mededeeling gedaan van de gehouden besprekingen in het bestuur der Afd. om te trachten in onze plaats een z.g. dragersfonds te stichten. Waar het met het oog op het werken op fabrieken dikwijls zoo moeilijk is b^ begrafenissen dragers te vinden, achtte men het wenschelijk dat een 12-tal personen daarvoor vast werden aangesteld, die dan uit bedoeld fonds, waartoe alle ingezetenen als lid zouden kunnen toetreden, een daartoe vastgestelde vergoeding ontvangen. De bedoeling was dat de afdeeling Patrimonium daartoe he inititlef zou nemen, om op een later te houden openbare vergadering, een definitie bestuur te kiezen. Na breedvoerige bespreking werd besloten dit punt tot een volgende vergadering aan te houden. Tevens zal op deze vergadering getracht worden een deskundige voorlichting te verkrijgen. De Penningmeester bracht finantlee verslag uit Voor het nazien der boeken werden aangezocht de heeren J. Vos en J, C. de Roon. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Daimaijer, W. M. Dal maljer, C. van Heflst en J. W. Genuït Jz.. werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Nog werd besloten dezen zomer een plezierreis te maken, waartoe nog verdere voorstellen door het bestuur zullen worden gedaan op de volgende vergadering. Hierna werd met dankgebed ge< sloten. In verband met de afwezigheid van Ds. J. Fokkema, Ned. Herv predikant alhier, die een Palastinareis medemaakt, zal tot en met Zondag 10 Mei a.s. in den Dienst des Woords worden voorzien, des voormiddags door leespredikatie, terwijl naar wi vernemen des namiddags een predikant uit den Ring in de bediening des Woords hoopt voor te gaan. CAPELLE. Het le elftal der voetbal vereeniging „Excelsior" speelde j.l Zondagmiddag te Kaatsheuvel voor de le klasse B.N.B. tegen D.E.S.I., welke wedstrijd eindigde in een 3—1 neder- koor" gegeven concert is uitstekenc geslaagd^ De verschillende programma nummers werden door het koor en het gemengd kwartel prachtig uitge voerd, terwijl de heeren A. Schouten en J. Poort resp. een viool— en plano solo gaven, waarmede zij veel succes oogstten. Voor het slotnummer werd nog even een dankwoord gesproken door den heffing van f 4000.— per jaar in den 1 heer W, Hillebrandt, die den directeur, vorm van 50 opcenten op de Vermo-den heer M. van Heljst, een bloemstuk gens-belasting, (die er 8000 worden, aanbood, omdat het Rijk dit ook gaat heffen, Zondagmiddag trachtten alhier terwjjl de vraag is of het cijfer niet enkele propagandisten socialistische laag voor „Excelsior". Onze dorpsgenoote mej. G. v. d Waals, verpleegster te Utrecht, is me ingang van 1 Mei e k. in gelijke be trekking benoemd te Haarlem in he Groot Ziekenhuis. A.s. Donderdag 16 dezer van des voorin. 9—1 uur en des nam. van 2—4 uur en Vrijdag 17 dezer van des voorm. 9—1 uur zal In het Gymna stieklokaal der O.L. School in de Kom gelegenheid bestaan tot het afhalen van weggeldkaarten. WASPIK. Door de tooneelvereen „Entre—Nous" werd 1.1. Zondag en Maandag een druk bezochte uitvoering ;egeven in de concertzaal van den teer H. van Iersei, met medewerking van de harmonie .Volksvlijt en Volks vermaak" en het R K. Zangkoor .St, Caecilia". Behalve eenige muziek- en zangnummers werd opgevoerd de komische operette in één bedrjjf Cartouche". De uitvoering viel zeer in den smaak van het talrijke publiek, Tot notabel der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer C. van den Broek. Voor het doen ijken van maten en gewichten zal in deze gemeente gelegenheid worden gegeven in de v.m. Openbare Lagere School en wei op Vrijdag 24 April van 9—11 en van 1—4 uur voor diegenen, waarvan de geslachtsnaam begint met de letters A tot en met R, en op Zaterdag 25 April van 9—11 uur voor diegenen, waarvan de geslachtsnaam begint met de letters S tot en met Z. GEERTRUIDENBERG. In de afge- oopen week stonjen alhier 25 werk- oozen bij den correspondent der arbeidsbemiddeling ingeschreven. Zondag 19 April a.s. des nam, uur zal voor de Evangelisatie der Ned. Herv. Gemeente optreden Ds. van Willigen uit Capelle. Het bouwen van een café voor rekening van G. den Reijer is opge dragen aan den aannemer Ch. v. d, Ploeg. Op Vrijdag 17 April a.s. te 6.20 spreekt onze stadgenoot de heer W, Sassen te Leuven voor den Viaamschen Radio omroep. Door het Oudheidkundig Genoot schap alhier, is het navolgende verzoek tot den Raad gericht; Mijne Heeren, 't Oudheidkundig Genootschap heeft de eer zich tot Uw College te wenden met het volgende verzoek: Het doel van het Genootschap is: de historie van onze stad te bestudeeren, alles wat op de historie ervan betrek king heeft bijeen te brengen en te trachten te populariseeren en wel door het oprichten en instandhouden van een museum. Waar sedert een tiental jaren de gedaante van onze Gemeente zoodanige wflziglngen heeft ondergaan, dat het oude stadsbeeld slechts met moeite is te reconstueeren, waar historische stukken, door welke verwaarloozing dan ook, hoe langer hoe meer onvind baar worden, meende het Genootschap dat het hooge en dringende tijd werd in te grijpen en dat vast te leggen van verschillende situaties en bijeen te garen vao de geschiedkundige resten een voor de geschiedenis der plaats goed werk ware. Onze gemeente heeft in den loop der tijden mede een rol gespeeld in de gebeurtenissen en te betreuren zou het zijn, indien alles zou verloren gaan, wat aan de glorieuse tijden der vaderen herinnert. Bovendien zal het bestaan van een museum de liefde voor de plaats zeil bevorderen en mogelijk ingezetenen opwekken de oude traditie op te nemen en Geertruidenberg wederom die plaats te doen innemen, die het door zjjn ligging, zQn beduidenis in de geschie denis met recht mag opeischen. Ons Genootschap had zich gedacht het pand Markt 46 voor dat doel in te richten en de bijeengebrachte objecten als Museum aan de gemeente over te dragen. Waarvoor echter noodig is, dat bedoeld gebouw verder wordt gerestaureerd. Het nu ledig staande pand, dat op zichzelf reeds kostbaar is door bouw en inrichting zou door een restauratie van de benedenzaal eenvoudig en billijk in een voor museum geëigenden ruimte zijn om te werken. Het Genootschap verzocht U daarom wel te willen besluiten a. Het pand Markt 46 voor museum te willen bestemmen. b. Zoodanige veranderingen aan Ie brengen, dat het aan zijn doel be antwoordt. 't Welk doende enz, Door de R K. Tooneelvereenlging „I.V.B." alhier zal haar laatste Winter- uitvoering gegeven worden op 18 en 19 April a.s. in de zaal van Hotel Santbergen. Opgevoerd zal worden het drama in 3 bedrijven.Een zware schuld" en de militaire klucht in bedrijven.Jonas de Recruut". De uitvoering vangt aan om hall ts en is niet toegankelijk voor kinderen beneden 18 jaar. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 14 April 1931- Zaterdagmiddag werd In de Nuts- teekenschool een tentoonstelling van werk der leerlingen gehouden en naar viel een druk bezoek ten deel; nu was ook de moeite waard. Bij afwezig heid van Voorzitter van Ommeren, sprak de Heer de Haan de aanwezigen toe, waarna de Burgemeester ook nog het woord nam, om zijn groote tevre- gie.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2