Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ONTERFD i m ïSÏhsRS FEUILLETO RECHTZAKEN. SUMMER 33. WOENSDAG 22 APRIL 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD BUITENLAND. DE OMWENTELING IN SPANJE. Alfons naar Londenl Volgens een B.T.A.-bericht uit Pa rijs wordt verklaard, dat zeer spoe dig een beslissing zal worden geno men over een reis van den verdreven koning van Spanje naar Engeland. De koning zou zonder zijn familie gaan. Volgens een bericht uit Parijs zal de Spaansche koninklijke familie morgen of overmorgen verhuizen naar Fontainebleau. De hertog van Miran da heeft verklaard, dat de definitieve verblijfplaats van de koninklijke fa milie zal afhangen van den loop, dien de zaken in Spanje nemen. Vanoch tend vertrekt de koning naar Londen, waar hij een onderhoud zal hebben met koning George, 's Konings ver blijf te Londen zal van korten duur zijn. Zijn reis heeft ten doel den in fant don Juan onder te brengen, die in Engeland zijn maritieme studie zal voltooien. Bij zijn terugkeer voegt de Koning zich dan bij zijn gezin te Fontainebleau, waar men waarschijn lijk langen tijd zal verblijven. De ge zondheidstoestand van den prins van Asturië, die geschokt was door de ont roeringen van de reis, is thans weer bevredigend. HET MOORDPROCES TE DUSSELDORF. In de Zaterdag gehouden zitting van het Kürten-proces werd voorle zing gedaan van de verklaringen, door zijn gescheiden echtgenoote voor den rechter-commissaris afgelegd. Zij had Kürten te Altenburg bij Leipzig lee- ren kennen en zij had van den begin ne af een antipathie tegen hem; niet- van „De Echo van het Zuiden" Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. Ze gaf hem zwijgend de hand. Toen aarzelend, sloeg ze de oogen naar hem op en begon te spreken, 't Was duide lijk, dat het haar moeite kostte. Ik heb nietgeprobeerd 11 te bedankentenminste De woorden stierven weg in de be klemmende herinnering aan 't oogen- hük dat ze zich aan hem had vastge klemd en zijn naam had gefluisterd. maar ik ben u toch ontzet tend dankbaar dat u mij gered hebt van ietsiets verschrikkelijks", eindigde ze gejaagd. Praat er niet meer over, zei hij kruusk. Het windt u maar op. Belooft u we, dat u niet weer alleen langs dit Pad naar Trinity zult rijden? Ze aarzelde. Hij merkte dat ze over kaar heele lichaam beefde en dat in haar oogen een uitdrukking van on uitsprekelijke ellende lag. „Goed, ik beloof het uals u dat zoo graag wilt", zei ze eindelijk wet trillende stem. „Goedenavond!" Harrel steeg weer op zijn ponnie en aanvaardde den terugweg naar l'Opa- Er was een vreemde verwarring in 2lJn hoofd en hart. Hij had Eulalie de temin is zij in Maart 1923 met hem getrouwd. Reeds te Altenburg, zoo verklaarde zij, had Kürten een groot aantal vrou welijke kennissen. Zij kon echter goed opschieten met haar man, die steeds zeer werkzaam was. Naar haar. oor deel was haar man steeds normaal. Zij wist niets van de straffen af, wel ke hij vóór zijn huwelijk had onder gaan. Op zekeren dag sprak zij eens met hem over de moordberichten in de krant. Hij zeide toen, dat de beschrij vingen, die van den dader werden ge geven, klopten met zijn uiterlijk, met liet onderscheid echter, dat er ge sproken werd over een 30-jarigen man. In den nacht, dat het meisje Hahn vermoord werd, kwam hij goed geluimd naar huis. De door Kürten gebruikte schaar heeft vrouw Kürten in huis gebruikt. Zijn bebloede kleeren heeft hij steeds zelf schoon gemaakt. Uit de voorlezing van verdere pro tocollen blijkt, dat Kürten in Alten burg een tijd lang lid is geweest van de Rijksbanier en van den arbeiders raad. Naar verder blijkt, heeft vrouw Kürten, wegens poging tot doodslag van haar man, een gevangenisstraf ondergaan van 5 jaren. Toen Kürten op den dag voor zijn arrestatie aan zijn vrouw zijn misda den bekende, voegde hij er aan toe: „Als je mij verraadt, maak ik je pre cies zoo koud". Op den avond voor dit gezegde had Kürten gehuild en haar doen beloven dat zij zich niets zou aandoen. Op den laatsten dag was hij zeer neer slachtig; hij zeide, uit Dusseldorp te wallen heengaan. Hij was echter te vens uiterst prikkelbaar. Zijn vrouw hield hem voor zeer weekhartig, voor al ten opzichte van arme menschen. De zitting werd daarop tot Maan dagmorgen 9 uur verdaagd. BINNENLAND- WINKELSLUITINGSWET. Naar het Hbl. verneemt, is binnen kort een Kon. Besluit te verwachten, waarin zal worden bekend gemaakt, dat de Rijkswinkelsluitingswet op 1 Juli in werking zal treden. DE RADIO-OMROEP. Naar aanleiding van het Zaterdag avond door Teun de Klepperman en zijn kornuiten voor de s.d. V.A.R.A. te berde gebracht, heeft het Lande lijk Comité Belangen Luisteraars, den volgenden brief gericht aan den mi nister van waterstaat: Gedurende de radio-uitzending van de V.A.R.A. op Zaterdag 18 April, des namiddags om ongeveer 9.45 uur, heeft de z.g. Teun de Klepperman op ergerlijke wijze den spot gedreven met den onlangs uit zijn land vertrok ken koning van Spanje. In dezen spot werd betrokken de in ons land gast vrijheid genietende ex-keizer van Duitschland, terwijl er zeer duidelijk Floissac niets te geven dan wat me delijden en wat vriendschap; hij was in geen enkel opzicht ontrouw aan zijn gevoelens voor de verre vriendin, wier portret dr. Meillet zoo had be wonderd. Maar dat nam niet weg dat geen man ter wereld kon volharden in onaandoenlijke koelheid voor de zoete stem, voor de vreemde, donkere oogen en de bekoorlijke manieren van het meisje, waarvan hij voor de poort van Rêve d'Or afscheid had ge nomen. Rêve d'Or Gouden Droom, bepeinsde hij, terwijl hij zijn paard wat inhield om te genieten van den wonderschoonen tropischen avond. Wat 'n poëtische namen geven ze die plantages hier toch. HOOFDSTUK IV. Goeden morgen, kapitein Mor- rence! Gaat u naar het poloveld? Ja. U kunt mij zeker wel zeggen of ik op den goeden weg ben, me vrouw Melville. Zeker. We gaan hier rechts af. Dan zult u direct het poloveld bene den u zien liggen. De dame wendde haar ponnie door een hek terzijde van den weg en daal de langzaam een ruwe, steenachtige helling af, die naar het poloterrein leidde, waar roode en witte figuren op hun kleine paardjes achter den bal draafden De man, dien zij als kapitein Mor- rence had aangesproken, volgde haar en keek met een critischen blik naar de voor hem rijdende dame. Hij was pas in Port Gracas aangekomen. maar hij was al voldoende op de hoogte van het feit, dat mevrouw Melville de „leidende figuur" in het garnizoen was, niet alleen-omdat ze de vrouw was van den troepencom mandant, maar ook en vooral om haar bazige, zelfingenomen persoon lijkheid. Hebt u eerder polo gespeeld? vroeg mevrouw Melville, nadat ze haar ponnie wat had ingehouden, om den kapitein gelegenheid te geven naast haar te komen rijden. Ja, in Indië. Ze hadden inmiddels het veld be reikt en reden langzaam toe op een ruw-houten tribune, waarop verschei dene dames zaten. Toen kapitein Mor rence naar de mannen keek, die ach ter den bal aanjoegen, speelde er een verraderlijk glimlachje om zijn mond- I hoeken. Ik ben bang, dat de polo-leerlin gen van den kolonel dat zijn deze jonge officieren immers? heel wat moeilijkheden te overwinnen zullen hebben, zei de kapitein droogjes, om te beginnen die van het terrein O zeker, het is tamelijk ongelijk, maar een echt sportliefhebber trekt zich daar niets van aan, antwoordde mevrouw Melville op een toon van meerderheid, die Morrence buitenge woon amuseerde. Ik ben bang, dat mijn spelkwali- teiten tekortschieten om polo te spe len op de helling van een heuvel, ver klaarde hij, terwyl hij van zijn pon nie sprong om zijn begeleidster bij 't afstijgen behulpzaam te zijn. Ja, het terrein is niet heel vlak, gaf mevrouw Melville toe. Maar, voeg- op gezinspeeld werd, dat een derge lijk gebeuren ook ons vorstenhuis zou kunnen overkomen. Ten slotte werd een en ander op belachelijke wijze in verband gebracht met een maatregel van B. en W. van een der Zuidhollandsche gemeenten, inzake werkloozenondersteuning. Wij meenen te mogen opmerken, dat het ons ontoelaatbaar voorkomt, dat al dan niet gewezen staatshoof den van met ons bevriende rijken op onkiesche wijze voor de microfoon belachelijk worden gemaakt, terwijl het o.i. evenmin door den beugel kan, dat handelingen van een besturend college op deze wijze worden gecriti- seerd. Beleefd vragen wij Uwe Exc.. hoe lang het nog duren moet, dat de Nederlandsche luisteraar dergelijke walgelijke uitzendingen zal moeten aanhooren en verzoeken u onverwijld maatregelen te nemen, dat zulks in de toekomst voorkomen wordt. DE UITKOMST DER VOLKSTELLING. Thans zijn de voorloopige cijfers volgens de volkstelling van 31 Decem ber 1930 bekend gemaakt. Blijkens die cijfers had ons land toen een bevolking van 7.920.464 zie len, waarvan de verschillende provin cies er in dalende reeks hadden: Zuid-Holland 1.951.170 Noord-Holland 1.503.356 Noord-Brabant 897.820 Gelderland 829.182 Limburg 550.669 Overijsel 520.882 Utrecht 405.820 Friesland 399.541 Groningen 392.148 Zeeland 247.531 Drente 222.405 De steden met meer dan 100.000 inwoners waren: Amsterdam 752.003, Rotterdam 581.899, 's-Gravenhage 436.568, Utrecht 153.884, Haarlem 119.159, Groningen 105.005. Boven 50.000 inwoners hebben: de ze er met zalige onwetendheid en op een toon van gezag aan toe: dat hindert toch heelemaal niet! En met deze woorden liep ze de tri bune op en begon haar kennissen met luidruchtige vriendelijkheid te begroe ten. Kapitein Morrence volgde lang zaam, inwendig dankbaar, dat hij z'n vrouw niet mee hier heen had behoe ven te nemen. Hij had de militaire conversatie nu al jaren meegemaakt en was er niet bijster verrukt van, speciaal niet in zulke garnizoenen als Port Gra?as. Hij kwam te zitten tusschen een jong meisje, dat het te druk had met den jongen luitenant, om notitie van hem te nemen en een officier met een geestig, leelijk gezicht, dat hem direct hartelijk begroette. Hallo Morrence! Kom je onze geweldige sportprestaties eens bekij ken? Je raad het precies! Mijn opvoe ding moet voltooid worden. Heb je een vlammetje voor me, Wilkinson? Dat wil zeggen je opvoeding vol gens de principes van mevrouw Mel ville, hé?, antwoordde doctor Tom Wilkinson, terwijl hij den anderen 'n brandenden lucifer reikte, halfluid. Als officier van gezondheid en diri- geerend garnizoensarts was hij van den aanvang af vrijwel in contact met mevrouw Melville gekomen, maar hij behoorde allerminst tot haar stoet van bewonderaars. Ze wil natuurlijk, dat je meespeelt. Dien indruk heb ik tenminste gekregen. Maar ik denk er niet aan, om polo te spelen op een helling. Moet je dat gedoe daar eens zienEn de ka- Priis der Advertentiên 20 cent per regel; minimum 1.50. Bii contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiên moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Eindhoven 94.731, Nijmegen 81.699, Tilburg 78.459, Arnhem 78.201, Lei den 70.860, Maastricht 60.533, Apel doorn 60.332, Hilversum 57.084, Dordrecht 55.888, Schiedam 52.802, Enschedé 53.795, Delft 50.609. Behalve Eindhoven en Tilburg heb ben in Noord-Brabant meer dan 20.000 zielen: Breda 44.868, 's-Hertogenbosch 41.969, Helmond 25.410, Roosendaal c.a. 22.053, Bergen-op-Zoom 21.618. Dure boutjes. Het Gerechtshof deed in hooger beroep uitspraak tegen D. V arbeider te Olsterwijk, ter zakedat hij op 2 Januari 1931 te Olsterwijk heeft weg genomen een tweetal tamme konijnen, eigendom van A. v. d Dungen. Verdachte werd door de Rechtbank te Breda veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf. Het Gerechtshof bevestigde het vonnis. De drank. R. v. B 28 jaar, kolenhandelaar te Vlijmen, had zich op 17 Febr. in café v. d Loo in Haarsteeg aan een drie» dubbel feit schuldig gemaakt en moest terecht staan wegens vernieling, be. leediging en mishandeling. Natuurlijk speelde de drank de hoofdrol in dit drama, wat verdachte wel heel duur komt te staan. In zijn dronken bui had hij H. v. d. Horst en daarna de politie onthaald op eenige flinke schoppen. Het natuurlijk gevolg was arresteeren. Hierover ontstak verdachte zoo in woede dat hij aan htt adres van de politie een lijst van beleedigingen zond en toen hij eenmaal veilig achter slot en grendel zat, begon het derde bedrijf in het drama en vernielde hij in de cel verschillende ruiten. Get A. v. d. Plas. 44 jaar, verklaart dat verdachte in gewone omstandig heden heel goed is en ook kalm. Bij feesten ech'er moet altijd eens op verd. worden gelet, vooral als hij iets pitein knikte in de richting van de ruiters, die met al het jeugdig vuur waarover zij beschikten, een bal ver volgden en hem bij iederen slag mist ten. Praat een beetje zachter, raadde Wilkinson. Als je bij mevrouw Mei- ville in ongenade valt, ben je nog niet gelukkig. Tusschen haakjes, de vrouw is niet bij je, hé? Morrence schudde het hoofd. Enfin, dat maakt je positie ta melijk onafhankelijk, verklaarde doc tor Tom, zooals de officier van ge zondheid in de wandeling werd ge noemd. Als je vrouw bij je was, zou je, of je wilde of niet, de vrouw van den kolonel naar de oogen moeten zien, anders zouden jullie hier ge woon geen leven hebben, dat garan deer ik je Dat zal wel. Ze ziet er niet uit of ze zich gemakkelijk terzijde laat schuiven. Terzijde schuiven? Ze is woe dend als ze niet overal nummer één is. Ik zal nooit vergeten wat er eens op een van de officierenbals is ge beurd! „Mevrouw de Commandante" bad een nieuwe protégé opgedaan; 'n schoone bloem uit de wildernissen van San Joseph, die nooit iemand hier tevoren had gezien. En alle jonge of ficieren verwaarloosden de bescherm ster voor de beschermelinge! Je kunt je het resultaat voorstellen Het arme kind! Wordt vervolgd. luUykscle en Langstraatsche Conrant» ho van het Zuide

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1