lorstel B. en W. inzake financieering Raadhuisbouw aangenomen. [ij No. 34. Zaterdag 25 April '31. 54e Jrg. VIERDE BLAD. sieravond kwam de Raad dezer jente in openbare vergadering j, onder voorzitterschap van den iichtb. heer E. C. J. Moonen, i-meester. e leden waren aanwezig, notulen der vorige vergadering in na enkele opmerkingen van ieer Roxs. betreffende de glooiing het raadhuisterrein en de riool- in de St. Antoniusparochie en de gevraagde wijzigingen vast- :ld. jorens tot de agenda over te gaan de Voorzitter enkele mededee komt meermalen voor dat leden jen Raad over sommige punten tweemaal het woord voeren, (en feitelijk in strijd is met het ment van orde. In de toekomst hieraan streng de hand worden iiiden. v. d. Waerden meende, dat oorschriften den voorzitter de be gaven om een lid slechts ^al het woord te gevsn, doch dat uk toestemming kon geven om vcor meedere malen het woord fle.-nen. -/oorzitter licht toe dat de raad meel toestemming kan geven om meerdere malen in de discussie «Jen. rrolgens heeft de voorzitter nog oededeeling te doen betreffende (eheime vergadering die vorige naar aanleiding van het ver- itan Waalwijk s Belang gehouden gevoerde besprekingen zijn itan zoodanigen aard geweest dat iihouding noodig is, die is dan «iet opgelegd. INDE ORDE: [ekomen stukken. Fan Gedeputeerde Staten. Soedkeuring raadsbesluit van 27 Maart 1931, tot wijziging der be- pooting 1931. Van J. B. A. Smarius alhier. Werleeling aanneming zijner benoeming tot lid der commissie an toezicht op het middelbaar nderwijs. Van A. H. de Leeuw, alhier. Mededeeling aanneming zijner benoeming tot lid van het Bur- [erlijk Armbestuur van Baard wijk. Van J. C. L. van der Geld, alhier. Mededeeling, dat hij ontslag leemt als lid der commissie voor let gemeentelijk woningbedrijf, li,t. d. Waerden vraagi of de raad met meer redenen omkieed zou s weten, waarom de heer v. d. zich niet langer als lid beschik- steltde brief van de heer v d. geeft in deze weinig inlichtingen, heer v. d. Geld wil zijn ontslag toelichten, doch zegt zich eenigs- te moeten bekorten en sléchts Me samenvatting van den loop {ebeurtenissen te kunnen geven. s5 jaar heeft hij zitting in bedoel, «missie, doch reeds lang heeft hij niet met den gang van zaken kun- 'ereenigen. Thans heeft dit zulke tingen aangenomen, dat hij niet 'de verantwoordelijkheid wenscht agen. ontspint zich hierover een zeer discussie waarvan wij, op ver- 'an den Voorzitter, slechts een resume geven. verzoek van wethouder Eibers, 'der der commissie voor het ge- 'Wijk woningbedrijf, noemt de d. Geld eenige feiten. werden velschillende door de ttissie genomen besluiten niet of langen tijd door den gem.. 'kundige uitgevoerd, eigenlijke aanleiding tot zijn agname is1 een aanbesteding, die jorig jaar door den gemeente- idige is gehouden van verf- en ogwerk aan enkele gemeentewo- waarbij zonder medeweten der Slssie ook de woning van den kmeester werd betrokken. Spr. het onbillijk dat de commissie toen niet gekend is Het is niet 'doeling op het werk te vitten, ■k commissie had niet gepas- worden. "h. Eibers wijst er op dat de "ssie hem indertijd de bevoegd. Weven heeft om zelf zoo noo- en behangwerk te laten ver- l Spr. neemt zelf altijd eerst de 'n oogenschouw, doch begrij- trw'!5 heeft hij dit bij de woning 'n burgemeester niet willen doen, deze hem daartoe ook uitge- den door den gemeentebouw- (8e gemaakte lijst van woningen "herstellingen noodig waren, olt de woning van den burge meester vermeld. De Voorzitter licht da zaak nader toe en keurt de houding van den heer v. d. Geld af, wanneer een samenloop van feiten hem aanleiding heeft ge geven zijn ontslag in te dienen, had hij beter het behangwerk in d> burgerneesterswonlng buiten de dis cussie kunnen laten. Spr. licht toe dat het werk aan zijn woning noodig was en hetzelfde trouwens In andere gemeentewoningen reeds lang was verricht. Na nog eenige discussie word' overgegaan tot aanwijzing van een nieuw Hd. Bij eerste stemming verkrijgt dhr. Spapens 4, dhr. Rox 3. dhr. Klijn er Pullens 2 en dhr. Passier 1 stem. Bij herstemming verkrijgen dhr. Spapens en Roxs elk 5 stemmen, dhr. Roxs wordt bij loting g^k-nzen. c. Van het Centraal Bureau voor Verificatie enz., der Vereen, van Nederlandsche Gemeenten, te 's-Gravenhage. Rapporten betreffende gehouden kasopneming en controle van de administraties der gemeentelijke licht- en waterleidingbedrijven en van gemeentewerken. f. Van het Bestuur der R.K. Bijz. Meisjesschool aan de Minister Loeffstraat alhier. Verzoek toekenning eener jaar- lijksche vergoeding wegens vei bouwing en uitbreiding der school. DeVoorzifterhaeft met den gemeente architect den toes and in oogenschouw genomen het Kerkbestuur was var plan om een lokaal op de bes'sandf school te bouwen en dergelijke bij bouw zou echter niet aan de wettelijke eischen kunnen voldoen, zoodat er een nieuw lokaal aan de bestaande school moet worden bijgebouwd. Wordt besloten volgens prae-advies. g. Van den R.K. Bündenbond „Sint Odilia", Grave. Verzoek toekenning van 'n subsi die van 1 ct. per inw. en per jaar. Wordt aangehouden tot de behan deling der begrooting. h. Van de Waalwijksche Zwemver- eeniging. Verzoek toekenning van een sub sidie van 600.- B. en W. stellen voor aan de Waal wijksche Zwemvereeniging een rente loos voorschot van 450.toe te staan en de gemeente zelf het pad naar het bad te doen verbeteren; vol gens de door de bouwkundige gemaak te begrooting zal dit pl'.m. 150 kos ten en men heeft dan tevens het voor deel werkloozen aan het werk te kun nen zetten. Dhr. v. d. Waerden vraagt waarom inplaats van de gevraagde subsidie 'n renteloos voorschot wordt gegeven. De voorzitter licht toe, dat bij de oprichting der vereeniging door de ge meente een renteloos voorschot gege ven is, dat over 3 jaren zal zijn afbe taald. Over 3 jaren is de vereeniging dus feitelijk eigenaar van de inrich ting, en het lijkt B. en W. niet ver standig om in deze omstandigheden een subsidie te verstrekken. Begint men over 3 jaar dit renteloos voor schot af te lossen, dan is men over 5 jaar eigenaar van de gelegenheid. i. Van de R.K. Waalwijksche Gym- nastiekvereeniging alhier. Dankbetuiging voor het bij raads besluit van 27 Maart 1931 toege kende subsidie voor het hopden van den Bondsdag van den R.K. Diocesanen Gymnastiekbond bij gelegenheid van het 35-jarig be staan der vereeniging. j. Van de vereeniging „Waalwijks Belang", alhier. Mededeeling, dat zij het bij raads besluit van 27 Maart 1931 toege kende subsidie voor de uitgave van een nieuwen gids voor Waal wijk niet kan aanvaarden wegens de daarbij gestelde voorwaarden, de Commissie voor Werk- van meening dat wel met een lager welke er in 1930 nog als overschot bedrag, b.v. 10.— per couvert kan zouden zijn, zooals de heer van dei- worden volstaan. kosten toch ergens vandaan moet halen en dan komt de manier zooals k. van verruiming in de Schoenindustrie verzoek om bij gelegenheid van de 4 Mei a.s. te bonden persconfe rentie de receptiekosten voor re kening der gemeente te nemen. De voorzitter acht de reclame die er van een dergelijke excursie voor de plaats uitgaat, vooral door de artike len die erover in de bladen verschij nen, van groot belang. Als basis heb- Wordt besloten een maximum-be drag van 500.ter beschikking der C.W.S. te stellen voor dit doel. Het gemeentebestuur zal bij dit di ner als gastheer optreden. 1. Van het Kiosk-comité te v.m. Baardwijk, verzoek om voor den bouw van de kiosk te mogen beschikken over 7000 steenen en de twee gedenk- steenen afkomstig van het oude raad huis te v.m. Baardwijk. Wordt goedgevonden. 2 Vaststelling vergoeding ingevolge artikel 101 der L. O.-wet voor de Bijz. Nuts U.L.O.-school, over de jaren 1927—1929 en van het voor schot op die vergoeding voor het jaar 1931. Wordt besloten conform voorstel B en W. 3. Benoeming wegens periodieke af treding van de leden der schaf tingscommissie rijksinkomstenbe lasting, van een lid der commissie voor de lichamelijke opvoeding we gens periodieke aftreding van het lid H. G. Langemeijer en van een plaatsvervangend lid van stembu reau nr. II wegens overlijden van het plaatsvervangend lid A. J. M Jansen. Aftredende leden der scliattings commissie rijksinkomstenbelasting zijn dhrn. M. van Driel, J. v. d. Geld J. Loeff en P. Verwiel, welke laatste zich niet meer herkiesbaar stelde. Dhr. v. Driel, v. d. Geld en Loeff worden herkozen, terwijl voor de va catude Verwiel worden uitgebracht 3 stemmen op dhrn. V. Schiindel en Pas sier, 2 stemmen op dhrn. Pullens Klijn en Spapens en 1 stem op dhr Roxs. Bij herstemming wordt dhr. Passier met 6 stemmen gekozen, tegen 5 stem men op dhr. van Schiindel. Het aftredend lid der commissie voor lichamelijke opvoeding, Dr. H G. Langemeijer, wordt met algemeene stemmen herkozen. In de vacature-Jansen als plaats vervangend lid van stembureau II wordt op voorstel van B. en W. dhr P. v. Vliet met algemeene stemmen gekozen. 5. Voorstel inzake financiering van den Raadhuisbouw. (Zie prae-advies B. en W. in ons blad van Woensdag). De heer Rox, hierover het eerst hel woord verkrijgend, vraagt waarom hans het honorarium van den archi tect voor f 13660.— staat aangegeven terwijl in het financieringsplan dat hij m Februari ter inzage kreeg flO.OOC stond vermeld. De Voorzitter zegt dat bij die f 10 000 nog gekomen is een zeker percentage van de stichtingskosten voor het maken der teekeningen, zulks volgens voorwaarden van den bond van architecten. Dit was aanvankelijk over het hoofd gezien. Verder zegt de heer Roxs, dat men de bouwkosten, zijnde 270.000.- gedeeltelijk wil dekken uit het fonds voor bijzondere doeleinden. Als men nagaat, wat er in 4 jaren is gereser veerd voor het fonds, dan vormt dit een bedrag wat gelijk staat met een jaar belasting-opbrengst of wel 45% van de nagenoeg totale kosten van 't Raadhuis, met inclusief grondkosten. Begrooting '28 gereserveerd 30.000 Begrooting '29 gereserveerd 45.000 Begr. '30'31 gereserveerd 80.000 raar voorzichtige raming 1930 saldo 30.000 W aei den mededeelde bij de laatste j B. en W. voorstellen, en waardoor Totaal 185.000 rn mindering vernieuwing Stationsstraat 28.700 Rest 156.300 Ware er nu geen sprake van een te bouwen nieuw Raadhuis, dan moest dit bedrag toch ten goede komen aan den belastingbetaler, en nu heeft hij in 4 jaar reeds betaald 156.300. al zijn die dan ook voortgesproten uit belasting-meevallers en men is met den bouw nog niet begonnen. Het nemen van de 80.000 uit het fonds voor bijzondere doeleinden tot dekking der bouwkosten, acht ik niet toelaatbaar. Rekening houdende met de tijds omstandigheden, vraag ik mij af, zal de crisis die overal heerscht, zijn hoogtepunt bereikt hebben, of zal dat nog verslechteren. Indien het laatste het geval mocht zijn, dan moet men daar nu reeds rekening mede houden en de 80.000 laarvoor reserveeren. Al moge dan ook waar zijn, dat men voor het eene doel het gelei neemt uit een fonds, en voor een ander doel een leening sluit, in dit geval zou dat toch anders zijn. Zou ooit een steunregeling voor werkeloozen noodzakelijk worden, dan kan uit de beschikbare' fonds zooda nig worden bijgepast dat de arbei der dan nagenoeg zooveel ontvangt als zijn normaal loon. Zon later blij ken dat geen geldleening gesloten be- vaststelling van den belastingfactoi, en welke 24.000 ten goede zouden komen van den belastingbetaler? Wat betreft den looptijd der te slui ten leening, zijnde 50 jaren, deze zou ik zoolang mogelijk nemen als van hooger hand toelaatbaar wordt ge acht, doch minstens 60 jaren. Ten slotte stelt de heer Rox vooi, het bedrag noodig voor den bouw van het Raadhuis, zijnde naar zijne becijfering 263.000, voor het geheele bedrag een leening te sluiten, en den loop der leening vast te stellen op minstens 60 jaren. De heer van der Waerden, hierna het woord verkrijgende, zegt dat de heer Rox hem het gras voor de voeten heeft weggemaaid en bovendien nog enkele punten heeft aangehaald, die aan zijn aandacht ontsnapt zijn. Spr. deelt vooral het bezwaar van den heer Rox tegen het leeghalen van het fonds voor bijzondere doeleinden. Deze doeleinden werden in de dis cussies bij de begrooting 19301 van alle zijden sterk belicht en wel zon dit fonds o.a. moeten dienen voor het op vangen van belastingtegenvallers, voor bijzondere omstandigheden, zooals malaise en werkeloosheid. De toe standen zijn op het oogenblik zoo, dat een reservefonds nog wel eens zeer goede diensten zou kunnen bewijzen. Om nu praktisch gesproken dat fonds maar geheel uit te putten voor den Raadhuisbouw, daarmede zetten B. en W. eenvoudig een streep door de dui delijk uitgesproken beslissing van den Raad, dat het fonds zou dienen ook voor andere doeleinden. Pl.m. 75.000 is er al uitgehaald sinds de vorming en nu wordt weer 80.000 voorgesteld, zoodat pl.m. 9000 overblijft, terwijl de waarschijnlijkheid bestaat, dat ook dit overschot nog opgemaakt zal wor den, aangezien de crisisschuld niet in 1932 maar pas met 1 Jan. 1935 afloopt. Daartegen heeft spr. ernstige bezwa ren. Als men zich de luxe wil veroorlo ven een zoo duur Raadhuis te zetten, dan moet men daarvoor leenen op langen termijn zooals trouwens wordt voorgesteld, maar dan voor het ge heele bedrag, dat nog noodig zal zijn zijnde 270.000, hetgeen per jaar 4050 meer zal kosten aan rente en aflossing dan B. en W. berekenden. Voor zoover de gewone dienst de las ten van deze rente en aflossingver meerdering niet zou kunnen dragen, zal het fonds voor diverse doeleinden ■en dan zeer terecht zulks kunnen doen, om belastingverhooging te voor komen. Tenslotte wil spr. nog opmerken, dat, hoe men het ook draait of wendt, deze raadhuisbouw door zijn duurte inderdaad een belastingverhooging brengt, omdat zonder deze luxe-uit geen belastingverhooging noodig wordt, aan spr het meest geschikt voor. De heer Pullens merkt op dat in de toelichting wordt gesproken over de huuropbrengst van café Snijders tot 1933, terwijl die huur toch pas 1 Mei 1936 afloopt. De Voorzitter zegt dat hierbij is rekening gehouden met de mogelijk heid dat de heer Snijders reeds voor dien tijd elders een geschikte gelegen heid vond om zijn zaak te verplaat sen en dan zou de raad gaarne zijn toestemming geven om hem vroeger van de huur te ontheffen. 19 dat niet het geval dan komt de verdere huur opbrengst aan dezen opzet nog ten goede. De heer Pullens wil verder even in gaan op een opmerking van den heer v. d. Waerden, inzake bedoeling van den raad ten opzichte van het fonds voor bijzondere doeleinden en welke vooral bij de behandeling van het bcgrootingsrapport 1930 tot uiting is gekomen. Inderdaad stond de com missie er toen op den naam van raad huisfonds te veranderen in fonds voor bijzondere doeleinden. Inmiddels heb ben de feiten echter reeds bewezen dat er oek groote bedragen voor andere doeleinden reeds uit dit fonds genomen zijn, voornamelijk voor de Siationstraat en het nieuwe Marktplein. Daarom kan spr. zich heel goed met den opzet B. en W. vereenigen. Zou men ook die f 80.000 die B. en W. uit het fonds willen nemen gaan leenen dan zal men daarvoor allicht meer rente moeten betalen dan men voor het uitzetten van die gelden zou ontvangen. Het voorstel van de heeren Rox en v. d. Waerden zou dus den opzet nog duurder maken. Moeht later het geld voor andere doeleinden noodig blijken dan kan men het nog leenen, doch dat kan men beter afwachten dan het nu reeds te leenen. De Voorzitter wil er nog even aan toevoegen, dat met een eventueel overschot op de begrooting 1931 in het prae-advies van B. en W. nog geen rekening is gehouden. Mocht het inderdaad zooals de heer v.d Waer den destijds reeds becijferde f 24000.— bedragen dan kan dit bedrag alsnog naar verkiezing besteed worden. Verder wil spr. nog even terugkomen op de uitlatingen over mogelijke uit- keeringen bij een werkeloosheid crisis. Wanneer onverhoopt zulk een tijd zou komen dan zal de gemeente, zoo als ze dat vroeger ook gedaan heeft, getuige de nog steeds af te lossen crisisschuld, zeer zeker helpen en uitkeeren naar omstandigheden, waarin een gezin verkeert. Of er dan ai of niet veel in het potje is, zulks mag daarop niet van invloed zijn. In Eind hoven heeft men o.a. een reserve van voering de belasting dienovereenkom- i l'/a millioen gekweekt doch men zal stig verlaagd zou kunnen worden. j zich daardoor niet laten verleiden tot Spr. wil hopen, dat als er in dezen een ruimere uitkeering dan men naar Raad voorstellen ter tafel komen om j behoefte noodig oordeelt. Het gaat socialen nood te lenigen, er evenveel j niet aan, het nu reeds voor testellen ben B. en W. genomen een indertijd hoeft te worden voor werkeloosheid, door de K. v. K. gegeven diner, dat op dan kunnen nog altijd de 80.000. 15.— per couvert kwam. j reserve gebruikt worden ter vermin- Dhr. v. d. Waerden acht de basis, j dering der belasting of wel voor an- het feestdiner van de Kamer v. Koop- dere noodzakelijke doeleinden, handel, nogal ruim genomen. Spr. on- j Dan de post van 30.000.ver- derschat niet de beteekenis die de ex- kregen door voorzichtige raming. Is cursie voor onze plaats heeft, doch is in deze post ook begrepen de 24.000 gulheid ten toon gespreid zal worden De Voorzifter, de beide sprekers beantwoordend, wijst er op dat belden -en voorname zaak over het hoofd hebben gezien waar zij beweren dat Het fonds voor bijzondere doeleinden bijna geheel voor den raadhuisbouw wordt aangewend n.l. de vergrooting van de markt. Behalve het raadhuis krijgen we 'mmers een nieuw plein nog grooter dan het bestaande, op de perceelen He de gemeente van den beer v. Mi' en Maatschappij „Noord—Braband* Heeft aangekocht. De' kosten hiervan oedragen f 75000 HHrvan mag ge 'ust de helft of f 37 500 te koste var Het nieuwe marktplein worden ge bracht. dat eigenlijk veel meer waard is en dat aan markt-gelden en kermis taanplaatsen zijn rente wel opbrengt Voegt men daar nog bij de f 28.700 die reeds voor vernieuwing der Stations straat uit dat fonds genomen zijn, als mede de uitgaven voor lichtarmaturen ea Koninginnedag-viering dan ziet men lat er toch ook een groot bedrag voor andere doeleinden dan den raidhuis bouw uit het fonds is genomen. Wat het voorste! van den heer Rox betreft om de leening op 60 jaar te duiten, zulks Is onmogelijk daar Ged. Staten dit niet zouden goedkeuren. Spr betoogt verder dat het toch op betzelfde neerkomt of men nu alles gaat leenen of de gelden uit hetfouds neemt. Mochten deze gelden later nog "oor andere doeleinden noodig blijken dan kan men toch evengoed leenen en Is men nog even ver als nu. De gelden in het fonds zijn welis waar de laatste jaren door de inwoners opgebracht, maar het is volgens spr. billijk dat de thans levende generatie die dit raadhuis laat bouwen, die de keuze heeft over uitvoering en inrich ting, dat die ook iets meer daarvoor betaalt dan onze nakomelingen. Men moet niet alle kosten voor de verre toekomst op de inwoners gaan leggen. Uit dat oogpunt mede lijkt spr. het plan van B. en W. veel aantrekkelijker. Het moge waar zijn dat men anders deze gelden en die straks na aflossing crisisschuld vrijkomen anders voor belastingverlaging had kunnen aan wenden, maar het is toch logisch dat, als men eenmaal tot den bouw van een raadhuis besloten heeft, men deze of de gemeente bij een crisis-werke- Ioosheid haar plicht zou verzuimen. Dat zijn van die bespiegelingen die meer nut hebben als inderdaad de nood aan den man is en dan mag men er gerust oprekenen, dat de gemeente haar plicht begrijpen zal. Dan kan men zoo noodig nog gelden opnemen om echter nu reeds gelden te gaan leenen die men zelf beschikbaar heeft acht spr. oneconomisch. De heer Rox merkt nog op dat hij, na bij de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten inlichtingen te heb ben ingewonnen, zeker weet dat een leening na 60 jaar wel kan worden toegestaan in bepaalde gevallen en zulks in Rotterdam ook gebeurd is. De Voorzitter zegt dat hem dit ge val bekend is, doch hier heeft men met Ged. Staten van Noordbrabant te maken en die zullen het niet goed vinden. 50 jaar is reeds geen aantrek kelijke termijn om een leening goed. koop geplaatst te krijgen Toch heeft spr. hoop nog iets goedkooper dan tegen 4|/2 °/0 klaar te komen, hetgeen natuurlijk aan den opzet ten goede zou komen. Ook zal overeengekomen worden dat de leening converteer baar is. De heer Smolders is van meening dat door de heeren Rox en van der Waerden met hun bespiegelingen over werkloosheidsuitkeeriog om de zaak heengedraaid wordt. Dit doet immers aan de zaak niets af. Het gaat erom de voordeeligste weg te vinden om de kosten voor het raadhuis, da'de raad eenmaal besloten heeft te bouwen, te dekken. Laten we de gelden in het fonds, dan kosten ons deze bij leening meer dan ze ons anders zullen opbrengen. Dat zou dus geen voorzichtig fi at> cieel beleid zijn. Zou de crisis ver scherpen dan heeft het verleden wel bewezen dat de gemeente de werk loozen niet In den steek laat. Toen, zoowel ais thans reeds gebeurd, Is er voor hen gezorgd op een manier die de organisaties bevredigt. De Voorzitter vindt het wel interes sant in verband met deze besorekingen over de financeering van het nieuwe raadhuis eens een stukje geschiedenis van Waalwlik voor te lezen. Daaruit Jlljkt dat 25 Januari 1840 het raads. besluit werd genomen, dat 14 Febr. M 8 Echo van het Zuiden. emeenteraad Waalwijk. lt Ri:

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 11