Flinke jongedam zoekt plaatsing op kantoor 4-lamps Radio toeslel Geen nood I Bierlaagh-v. d. Heijden. §M! Nieuw Uuis. flanzicmsHaarien Troiiwkaarlen ol Trouwbrieven. u TE KOOP Ho 1840 door de kroon werd goedge keurd, dat de pastorie der Herv. ge meente voor 14800, aan de kerk. voogdij werd verkocht. Op 8 Juli 1842 besluit de raad deze opbrengst te reserveeren voor den koop of aan. bouw van een nieuw raadhuis. Dit was dus het eerste en een werkeHik .raadhuisoo'je". Op 28 April 1854 keurde G;d. Staten goed het raads besluit van 22 Maart 1854 om van Joseph Vincent Hoffmans koopman te Antwerpen aan te koopen hu s, erven en bierbrouwerij aan de Grootestraat om dit tot raadtiuts te verbouwen voor den prijs van f 4000 met de kosten te samen komende op f 4520 Dat is het raadhuis geworden waar de raad thans aanwezig is. Na verbouwing werden mede in het raadhuis ondergebrachtde tee- kenschool, maréchaussée-kazerne, ge vangenis en veldwachterswoning. Ge- leidelijk zijn deze naar elders verhuisd omdat de gemeente de ruimte zelf noodig had. Hetzelfde is ook nu ge beurd. Ook thans worden er organen in het nieuwe raadhuis ondergebracht die men later, als de gemeente zich sterk mocht uitbreiden, elders zou kunnen onderbrengen. De heer v d. Waerden zegt, door de uiteenzetting van den voorzitter nog niet overtuigd te zijn, dat het fonds voor bijzondere doeleinden niet voor het grootste deel voor het raadhuis is bestemd geworden. Naar zijn bere kening wordt hiervoor tweemaal zoo veel uit het fonds genomen dan voor andere dooleinden. Hij is het ook niet met den Voorzitter eens, dat het het zelfde is of men thans het fonds aan spreekt en men later, als het voor werk- loozensteun noodig blijkt, het geld gaat leenen of dat men nu het fonds intact laat en al het benoodigde geld leent. Z. i. zal men, als er een flinke reserve is, gemakkelijker te vinden zijn j om le uitkeeringen wat ruimer te I maken. Spr. blijft bezwaar maken tegen het verder aanspreken van het fonds en stelt voor, voor het geheele be noodigde bedrag een leening te sluiten. De heer Puilens betoogt nogmaals dai het niet economisch zou zijn de gelden van het fonds niet aan te spreken. Men zou de gemeente daardoor on- j noodig op grootere kosten jagen. Wanneer er inderdaad groote werk loosheid komt, zal de gemeente haar plicht wel begrijpen en kan het geld altijd nog geleend worden. De heer Eibers kan maar niet be grijpen dat de heeren zoo lang om hetzelfde paaltje blijven heendraaien. Geen enkele zakenman zou toch geld gaan leenen ais hij zelf f80 000 heeft liggen. Dat zou toch zeer on- practisch zijn. Ook de heer Spapens is dezelfde meening toegedaan, ledereen weet toch dat men voor op te nemen gelden meer rente moet betalen dan voor uit te zetten gelden ontvangt. Het is dus eenvoudig dat de manier die door B. en W. wordt voorgesteld de voor— deeligste is. De heer Passier zal er ook niet ver meer op ingaan. Hij begrijpt niet waarom de heeren v. d. Waerden en Roxs met het oog op mogelijke werk- loosheidsuitkeeringen zoo tegen den opzet van B. en W zijn. Spr. meent dat in het verleden voldoende bewezen is dat Waalwijk er mag zijn als het er op uan komt den nood de lenigen. Daarom kan spr. met het voorstel van B. en W. volkomen accoord gaan. De Voorzitter brengt hierna het voorstel van B. en W. in omvraag, dat met 11 tegen 2 stemmen wordt goedgekeurd. Tegen stemden de heeren v. d. Waerden en Rox. De heer Passier wil in verband met het Raadhuis nog even opmerken, dat naar hem ter oore is gekomen, de aannemer iemand van buiten de ge meente heeft te werk gesteld, terwijl hij een werkman uit Waalwijk met heeft aangenomen. Zulks is to.h in strijd met de voorwaarden en met de bedoeling van den Raad. De Voorzitter zegt reeds zijn voile aandacht aan die aangelegenheid te hebben geschonken. Inderdaad is er een timmerman uit Sprang-Capelle aangesteld. De aannemer, hiernaar gevraagd, gaf als excuus op, dat er j zich geen enkele Waalwijker had aan- gemeld. Nadien heeft hij nog twee Waalwijkers aangesteld. Hij heeft bo vendien nog twee andere vaste knechts in dienst. Nader zal geïnfor meerd worden, of de eene werklooze timmerman die nog in Waalwijk is, ook zelfstandig kan werken. De heer van der Waerden zou het nogal erg vinden, als die timmerman uit Sprang-Capelle, die gehuwd is, misschien ontslagen zou worden voor een ongehuwde Waalwijksche tim merman, doch de Voorzitter meent, dat het aan de overeenkomst de hand dient te houden, en hier het spreek woord in practijk komt, dat het hemd nader is dan de rok. De heer Rox zou in verband met den Raadhuisbouw ook nog een vraag willen stellen. Gezien de groote be langstelling van het publiek bij de be handeling dezer aangelegenheid m den Raad, verwacht hij dat men ook zeer nieuwsgierig zal zijn naar de vordering der werkzaamheden aan den bouw en vraagt of het niet ge- wenscht zou zijn om de maand of om de 6 weken op een Zaterdagmiddag 't publiek vrij op het bouwterrein toe te laten. De Voorzitter meent, dat de werk zaamheden vanaf den Winterdijk heel goed te zien zijn. Dit is trouwens een kwestie die den aannemer aan gaat, die daar zijn materiaal heeft liggen. Zoo noodig kan dit wel eens onder het oog gezien worden. Na aanbieding van het gemeente- j verslag over 1930 schorst de voorzit ter de openbare vergadering om in geheime zitting eenige reclames over vergunnngsrecht te behandelen, ter wijl hij tevens nog eenige mededee- lingen heeft te doen. Na heropening der openbare zitting doet de Voorzitter mededeeling van een ingekomen schrijven van Dr. Kol- ster, waarin deze melding maakt van zijn vestiging alhier. Naar aanleiding daarvan wordt door den Raad beslo ten aan Dr. Kolster een tegemoetko ming van 1000 voor het jaar 1931 1932 te verleenen in de kosten van vesti ging. Ongecorrigeerd gehouden worden, dat gewijd zal zijn aan een of meerdere belangrijke onder VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. R.KKiesvereeniging Waalwijk. Nog 2 belangrijke data wachten de leden der R.K. Kiesvereeniging voor de voorbereiding in de vereeniging van de gemeenteraadsverkiezingen. Op de le plaats Donderdag 30 April Dan heeft er een algemeene leden, vergadering plaats, waarin de heer Krijgsman uit Den Bosch zal spreken. Na diens rede zal den leden gelegen heid worden gegeven de gestelde candidaten aan te bevelen. Degenen, the van deze gelegenheid gebruik wenscben te maken, moeten daarvan bij het begin der vergadering aan den voorzitter kennis geven. Op de 2e plaats Zondag 3 Me), de dag der stemming over de groslijst. Zooals bekend is heelt het bestuur de candidaten in volgorde door loting bepaald op de groslijst geplaatst. Deze volgorde zegt niets absoluut niets omtrent de volgorde, die de candidaten zullen hebben op de lijst die bij de officieele candidaatstelling door ons zal worden ingediend. De rangschikking voor de officieele can- didatenlijst geschiedt door de leden der R.K. Kiesvereeniging zelf, door de uitoefening van hun stemrecht in die organisatie. Het reglement bepaalt hieromtrent als volgt: „Op een Zondag minstens 8 dagen voorafgaande aan de wettelijke candi daatstelling kan ieder lid zijn stem uitbrengen op 6 candidaten, volgens het puntenstelsel. Dit puntenstelsel werkt als volgt: Door de leden worden 6 candidaten genummerd en wel van 1 toten met 6. No. 1 geeft men hem, die men als eerste geplaatst wil zien, terwijl dit nummer voor 6 punten telt. Die men als tweede geplaatst wil zien, geeft men No. 2, dit nummer geldt voor 5 punten en zoo vervolgens tot en met No. 6, welk nummer voor 1 punt telt. Na afloop der stemming wordt het aantal punten, door iederen candidaat behaald, vastgesteld De candidaat. die het hoogst aanta punten op zich heeft vereenigd, wordt als eerste op de officieele candidaten- lijst geplaatst. De candidaat, die op één na het hoogste aantal punten op zich heeft vereenigd wordt als tweede geplaatst en zoo vervolgens. Dag, uur en plaatsen waar de stem ming 'zal plaats hebben, wordt den leden minstens 3 dagen te voren be kend gemaakt." Tot zoover het reglement. Het be- stuur zal zorgen dat de oproepings- kaarten tijdig in het bezit der leden komen. Mocht iemand meenen wel lid der R.K. Kiesvereeniging te zijn en recht tot stemmen te hebben, maar geen kaart ontvangen hebben, dan vervoege hij zich aan een of ander stembureau, waar men zijn geval kan onderzoeken. Het bestuur hoopt, dat zeer velen van hun stemrecht gebruik zullen maken. HET BESTUUR. R.K. Kantooren Handelsbedienden. I Dinsdag 21 April hield da afdeeling Waalwijk van den Ned R K Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St Frandscus van Assisle", haar maandelljksche ledenvergadering, welke 1 ditmaal slechts matig bezocht was. Om c.a. 8'/, uur opende de Voorzitter de vergadering, heette allen hartelijk welkom en ging vervolgens over tot de installatie ven 3 nieuwe leden, die zich In den afgeloopen maand hadden aangemeld Hij wenschte hen geluk met hun genomen besluit, spoorde hen aan Ijverige leden te worden en hoopte, dat meerdere Waalwijksche collega's hun voorbeeld zouden volgen. De Conuóle—commissie bracht ver. volgens verslag uit van de gehouden conti öle over boeken en bescheiden van den Penningmeester, welke In orde waren bevonden. Na eenige huis houdelijke mededeelingen, kwam in behandeling een circulaire betreffende de Zomerpropaganda. In herinnering werd gebracht het in 1930 te Amers foort gehouden congres, hetwelk zoo schitterend is geslaagd en den or.der- lingen propagandistlschen geest zoo zeer ten goede is gekomen. Er zal dan ook dezen zomer wederom een congres werpen de bedienden betrtffende De Voorzitter wekte alle aanwezigen op zooveel mogelijk aan dit congres deel te nemen. Besloten werd zich aan te sluiten bij de afd. 's Bosch. Ais een goede zomerpropaganda j geeft het Bondsbes'uur verder ook aan het houden van excursies, welke nuttig kunnen zijn voor den Bond, indien in acht wordt genomen, dat die uitsluitend een propagandistisch karakter dienen te draden en onder verantwoordelijke leiding staan. Dit jaar zal tevens door het Bonds- bestuur aan de werkgevers onzer leden een rondschrijven worden gezonden, waarin aangedrongen zal worden op het geven van minstens 14 dagen vacantie aan het bedlendenpersoneel. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat bij het afdelingsbestuur in voorbereiding is de propaganda onder ret wif kelpersoneel en de jeugdige kantoorbedienden Spreker meende een jeroep te mogen doen op de ouders, op wie toch feitelijk den plicht rust om zorg te dragen, dat hun kinderen zich tijdig bij deRK organisatie aansluiten. Spreker verzocht ook de medewer- cing van de propagandaciub en hoopte, dat door intensief werken vele redienden In de afdeeling zullen wor den opgenomen. Op voorstel van het Afdeelingsbe- stuur, werd vervolgens met algemeene stemmen een besluit genomen, inzake het geven verslagen aan de pers. Tenslotte bracht de Voorziiter als afgevaardigde verslag uit van de op 12 April 11. te Utrecht gehouden Buitengewone Bondsvergadering. Met belangstelling werd door de leden kennis genomen van de aldaar genomen besluiten In verband met de reorga nisatie, waardoor het doel om een zoo groot mogelijke saamhoorigheld in den Bond te verzekeren, volkomen werd bereikt De Bondsvoorzitter deed de verblijdende mededeling, dat het ledental tot bijna 5000 gestegen is, bracht dank aan allen, die medege werkt hebben om dit mooie resultaat te bereiken en verzocht dien dank aan de afdeelingen over te brengen. Na nog enkele bijzonderheden medegedeeld te hebben, bf ëindigde de afgevaardigde zijn belang'ijk verslag, waarvoor hem namens de vergadering dank werd gebracht. j Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter deze geanimeerde ver» j gadeilng. j Overleden. Het vieajarig dochtertje van den heer Brok, Stationstraat alhier, dat zich zooals wij in ons vorig nummer meldden ernstig bij het spelen met lucifers had verbrand, is na hevige pijnen gisteren overleden. Aanbesteding. Uitslag der door het Architecten bureau Van Ree en Bossaerts te Waal- wijk gehouden aanbesteding voor hft bouwen van een woonhuis aan de Mr. van Coothstraat alhier, voor reke ning van den Heer Adr. van Helvolri- de Nfls te Waalwijk: C. J. Kerstens, Raamsdonksveer H. Maas, Waalwijk J. Kooien, Waalwijk J. van der Meijs, Waalwijk W. van Heesch, Waalwijk C. Timmermans. Sprang H. M. Kramer, Waalwijk j. W. Nieuwenhuizen, Sprang van der Aa, Waalwijk A. van Huiten—Krol Gegund aan den laagsten Inschrijver. Ned. Herv. Kerk, Waalwijk. Zevende lezing op Dinsdag 28 April 1931, des avonds te 8 uur precies. Spreker: de WelEerw. heer Ds. G. Oberman, pred. der Ned. Herv. Gem. i te Utrecht. Onderwerp: Uit het dag boek van een stadspredikant. De lezing wordt gehouden in de kerkzaak Staatsdomeingronden. In verband met een onjuist bericht in een der bladen over vermoedelijke pachtverlaging voor pachters van do meingronden, willen wij betrokkenen even er op wijzen dat het door de pachters vorig jaar ingediende adres reeds lang is afgehandeld. De minister kon nog niet besluiten tot verlaging, vooraleer hij bekend was met het ver- j loop der tijdsomstandigheden gedu- rende den geheelen loopenden pacht- termijn van 6 jaren, dat is dus tot en met 1933. Eerst als bleek dat de pacht prijzen gemiddeld te hoog waren ge weest ten opzichte van het algemeen niveau, zou verlaging in overweging genomen worden. Voor eenigen tijd is nog een nieuw verzoek, ditmaal van een aantal pach ters, tot den minister gericht, om ver vroegde beëindiging van den pacht- termijn. Dit adres is thans bij de ont vangers om advies en omtrent eene be slissing van den minister valt dus nog niets te zeggen. Men scheppe zich dus niet te spoe dig illusies. Delftsche Leerlooierij en Drijfriemen- fabriek vlh. Alex Adam. Aan het jaarverslag over 1930 der Delftsche Leerlooierij en Drijfriemen- fabriek v h. Alex Adam, Delft ontlee- nen we Het jaar 1930 Is ongetwijfeld tot de ongunstige jaren voor de industrie te rekenen. Was de gang van zaken in het eerste halfjaar betrekkelijk nog bevredigend, In het tweede semester liet de algemeene conjunctuur—depres sie zich in sterke mate gelden. De prijs der grondstifDn daalde buiten gemeen, de concurrentie zoowel in binnen- ais buitenland scherpte zich toe, zoodat het ook voor de Venn, moeilijk werd tegen winstgevende prijzen te verkoopen. Het j aar sluit met een verlies van f 4363 'Oiig jaar winst f 42 890) zonder dat afschrijvingen op vaste activa werden toegepast. Dit verlies vermin derde het winsisaldo van vorige jaren, dat met f 4909 te boek stond tot 1 546 Gelet op de xceptionee! ongunstige omstandigheden, kan dit resultaat niet als geheel onbevredigend worden be schouwd. De waardeering der voorraden ge schiedde wederom zooals gebruikelijk tot kostenden prijs, tenzij de markt waarde lager was. Van het verloop der conjunctuur zal het grootendeels afhangen welke re sultaten voor de naaste toekomst zullen worden behaaldfabriek en machines verkeeren in zeer goeden staat, het fabrikaat verheugt zich in een goeden roep, zoodat, indien de omstandig heden keeren, het bedrijf de mogelijk heid biedt tot hef behalen van betere resultaten. Op de balans vinden we onder acti va: ongeplaatste aandeelen f 1.059 000 >nv gebouwen eti terreinen f 215 800 (onv.). machinerh ëo en gereedschap pen f 147 698 (144 577) aandeelen in- en voorschotten aan aanverw. onder nemingen f 452.352 (424 333) voor ra-ien f 119 371 (139.227). debiteuren f 72.896 (116 577), kas en kassiers f 16 264 (13 005) en ondrr passiva kapiiaal f 2 000 000 (tti« obligatie- leening f 30 000 (32 000) byomhefk 00 gebouw Amsterdam f 26 000 (27 000), crediteuren 132 740(25 862). De winst- en verliesrekening slu t met een eindcijfer van f 6939. De 16 April te Delft gehouden jaar. lijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Delftsche leer looierij en drijfriemenfabrhk v h. Alex Adam te Delft heeft de balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd het dividend bedraagt nihil (als v j De heer L. J Plemp van Duiveland werd als commissaris herkozen. DRONGELEN. Wegens het bedan ken van den heer P. W. Treffers als voorzitter van het fanfare-corps „Ex celsior", is in diens plaats met meer derheid van stemmen gekozen de heer M. Treffers Bzn. AGENDA'S. WAALWIJK, Zaterdag GEEN repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zaterdag 561/» uur. Gymnastiek voor de aspiranten B Q V. Zaterdag 8 uur. Witte Bioscoop „De ochtend—patrouille". Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop „De groote vijver". Zaterdag 8'/2 uur. Bestuursvergade ring Liedertatel Oefening en Vermaak. Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum, Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst*. Zondag 6 en 8'/a uur. Witte Bioscoop, „De ochtend—pairouille". Zondag 6 en 8'/2 u. Luxor Bioscoop, „De groote vijver" Maandag 8 u Luxor „De groote vijver". Bioscoop, AD VERTEN TlëN. Heden overleed tot onze diepe droefheid, door een noodlottig ongeval, ons innig geliefd dochtertje en zusje NELLY, in den nog jeugdigen leeftijd van 4 jaar. A. BROK E. BROK-de Kroon en Kinderen. Waalwijk, 24 April 1931. INGEZONDEN-STUKKEN. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing voor het volgende Het schijnt, dat een Waalwijker in zijn eigen gemeente niet geheel meer vrij over straat kan loopen. Toen ik Dinsdagmorgen een bood schap had gedaan in Waalwijk en op de autobus naar 's-Bosch moest wach ten, passeerde mij een der Waalwijk sche gemeenteagenten, die mij onder zoekend aankeek. Dit scheen niet vol doende te zijn, want dezelfde agent bleef op en neer loopen en hield mij opvallend in 't oog. Toen ik dit be merkte, deed ik hetzelfde, liep van den eenen kant van* de straat naar den an- deren, in afwachting dat hij me zou aanspreken, want ik vermoedde dat het daarop wel zou neerkomen. En ja wel, even later kreeg ik te hooren: „Wat kom jij hier doen?" Toen ik Z.Ed. gevraagd had, of die vriendelijke vraag aan mijn adres gericht was, werd mij zelfs gevraagd of ik kwam venten of anderzins. Ik kreeg in de gaten dat het meenens was en dat het er slecht met me bijstond, want de dienaar van Hermandad keek me zeer verontwaardigd aan. Gelukkig stond er juist een buurman van me in de huurt, die door zijn vriendelijk „Goe dendag buurman", den agent er op attent maakte, dat hij de plank mis was. Mij was ook een steen van het hart, want ik mocht weer in vrede gaan. Mijnheer de Redacteur, in gemoede, is zooiets niet wat al te ijverig? Beleefd dankend, W.'« J- Tr. leeftijd 16 jaar, voor lichte werkzaamheden. Brieven a. h. Bureau v. d. blad onder No, der advertentie. 46340 wegens overcompleet volgens de nieuwste constructie met Telefunken luidspreker, in prima staat. N. GRAGTMANS. Grootes'raat, W a a 1 w ij k. O 3 voor Land en Tuinbouw, als ge uw gereedschap 2 koopt bij t» o. Eng. Mestvorken f225, o Duitsche Mestvorken 60 ct. Zweedsche Mestvorken f 1.95. 3 o o (O 9 <0 ai n m Botten en spaden gesmeed, 5 Holl. fabrikaat f 1.80 en 1.65. ^Hegscharen f200, •j Siioeischaren f 1.00, 1.50, 1.75, 2.00 Rozenscharen fijn vernikkeld f125. Plantenschopjes, Wiedvorkjes, 5 Kinderspaden, Schoffels, Harken vanat 18 cent. a o A e O en, HJflP WINKELIERS, die van het nieuwe Raadhuis willen verkoopen, kunnen deze bekomen bij Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. 1 i: f Buiten ver:intwoordelijkheid der Red f 6699— 6600— 6590— 6583— 6577— 6447— 6424— 6275— „6173- 6153— BI (n

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 12