BEWAPEND EUROPA. Tusschen militaire deskundigen van verschillende landen is een publicis tisch gevecht gaande over de vraag, welk land de sterkste vredeslegers en oorlogsuitrustingen heeft. De Berliner Illustrierte Zeitung plaatst het volgende staatje van leger- serkten in vredestijd, om Frankrijk van milittairisme te kunnen betichten. Rusland 1.200.000 man. Frankrijk 650.700 man. Italië 638.300 man. Polen 299.041 man. Engeland 186.100 man. Duitschland 100.000 man. Een Fransch kolonel corrigeert het staatje echter in de Illustration, gelijk we in „Het Vaderland" lezen. Hy re kent onder de vredessterkten de vol gende factoren: le. staand leger; 2e. militaire forma ties, die het staand leger verdubbelen; 3e. militie met beroepskader, die zon der mobilisatie door plaatselijke auto riteiten opgeroepen kan worden; 4e. buiten Europa gestationneerde troe pen. Hij komt aldus tot een vredessterkte voor de voornaamste weermachten in volgorde le. Rusland 1.812.000 man. 2e. Gr.-Brittanje en Indië 780.000 3e. Italië 773.000 4e. Frankrijk 583.000 5e. Vereenigde Staten 565.000 6e. Duitschland 285.000 Voor Duitschland is daarbij gere kend behalve op de 100.000 man Reichswehr, op 150.000 man Schutz- polizei en 35.000 man Wasserschutz. Daarbii kunnen dan nog gevoegd wor den, de talrijke militaire formaties, grenswachten, vrijwilligers, die jaar lijks in de Reichswehr dienen, sport vereenieingen en militaire bonden als de Stahlhelm, welke laatste er heel anders uitziet dan een gewone ge oefende reserve. Laat men deze moeilijk te schatten formaties en de troepen buiten Europa buiten rekening, dan worden de vre dessterkten Rusland 1.812.000 man. Italië 721.000 Frankrijk 378.000 Engeland 332.000 Duitschland 285.000 We zullen ons niet mengen in de zen twist over de vraag, welk land het sterkst bewapend is. Doch in ieder ge val onthullen deze cijfers weer eens, welk een groote menschen-massa's er permanent in dienst staan van de mi litaire bewapening, hoe ver we nog van het ideaal der algemeene ontwa pening af zijn. Tevens zien we er duidelijk uit, welk een gevaarlijke bedreiging er ge sloten ligt in de Russische militaire macht. BUITENLAND. Küden ter dood veroordeeld. Het proces tegen den Dusseldorl schen massamoordenaar heeft Woens dag een einde genomen. 's Morgens hield de Oherstaatsanwal' zijn requisitoir, waarbij hfi wees op den buitengewoon grooten omvang van het P'oces en de buitengewone opw'n met zijn vrouw hun nestje gaan bou wen op de vensterbark van m<in slaapkamerraam En dat was zoo. Zij werkten hard samen en bouwden aan hun nestje dat het een aard had, en voor den laa'sten dag in Maart was aangebroken, hadden zij hun woning gereed. „Wat zijn jullie toch lief om mijn raam uit te ktezeti. Jullie weet zeker dat ik heel veel van jullie houd." Na een paar dagen lagen er vier eitjes in het ne'jes en hoewel meneer en mevrouw Lijsier heel waakzaam waren, hadden zij toch niet de minste angst als |eanne haar raam open of dicht maakte of het licht aan of uit deed Integendeel, het was alsof ze haar lederen dag vriendelijk aankeken, alsot ze zeggen wilden: „Wfi zijn zoo gelukkig." Daarna op een morgen, eenlge weken later, werd Jeanne ge wekt door een ontzettend leven en een kabaal, dat ze minstens dacht dat meneer en mevrouw Lijster een feest gaven. Maar dat was niet het geval. Jeanne stapte haar bed uit en keek door het open raam naar het nes'je, waar ze vier kleine Itjsters ontdekte, die zoo gauw als ze uit het ei te voorschijn kwamen, begonnen te roe pen„Honeer, honger, wat te eten alsjeblieft." Meneer en mevrouw Lijster waren vreeselfik trotsch op hen en ze groeiden zoo hard dat Jeanne zich vaak verwonderd afvroeg hoe het toch mogelijk was, dat zoo'n klein nes je zoo veel van die groote kinderen kon bevatten. Ze was erg nieuwsgierig wat er zou gebeuren als de kinder) j -s groot werden, als ze leerden vliegen. Nu. ze waren groot genoeg om voor zichzelf te zorgen en vlogen weldra weg Maar meneer en mevrouw Lijster bleven bij Jeanne wonen. OUDERS LEZEN UWE KINDEREN ONS JEUQDHOEKjE? ding, door de daden van Kfl-ten onder de bevolking van Dusseldorf gewekt. Niet minder dan 12 000 sporen moes ten door de politie worden nag gaan Ruim 200 personen hebben zichzelf van de moorden bij de politie bescnul d'gd en per dag kwamen ongeveer 300 aangiften bij de politie binnen. Vervolgens besprak hij den persoon van den beklaagde, wiens aanleg en karakter hij uitvoerig naging, waarbij hij er op wees. dat bet Kfi ten bfi de oevrediging van zijn sadistische lusten toch niet heeft ontbroken aan koel overleg, zooals verschillende gevallen oewijzen. Aan het einde van zijn requisitoir eischte de Obeistaatsanwalt, dr. Jansen, egen Kil ten wegens negen gevallen van moord, de doodstraf en wegens de overige pogingen tot moord, aan landingen en ontuchiige handelingen, 60 jaren tuchthuisstraf, die volgens de «et kunnen worden samengevat tot 15 jaren tuchthuisstraf met levenslang -erites der burgerlijke eererechten, net plaatsen onder levenslang politie toezicht en inbeslagneming van alle nooidweiktuigen. Na een korte pauze kwam de ver dediger, de Uusseldoitsche advocaat dr. Wihner, aan het woord. Pletter wees erop, dat hij als ver dediger hier voor een zeer moeilijke en ondankbare taak stond. Wanneer de rechtspleging eischt. dat ook de ergste misdadigers een verdediger toe gewezen krijgen, dan geschiedt dit op grond van de algemeene recntsgedachte. De ju y-leden dienden ondanks de afschuwelijkheid der daden duidelijk ie bestffen, dat de afschuw, die het gevoel overmeesterde, achter gesteld diende te worden bij een objectieve nouding tegenover den beklaagde. De verdediger verklaarde vei der, dat hij het zijn plicht acntte, eenige punten ter sprake te brengen, die twijfel doen ontstaan aan de straf echteilfike ver antwoordelijkheid van Kü ten. Wanneer de beklaagde zelfs voor het afslachten van onschuldige kinderen niet terugdeinst, Is dat volgens pleiter een bewijs, dat zijn geestvermogens niet normaal zijn en dat zijn zaak minstens behandeld dient te worden als een grensgeval in den zin van paragraaf 51 der strafwet. Kü ten zal steeds een pathologisch raadsel blijven.... Een voor een de verschillende mis daden van Kü ten nagaand, meende spreker te moeten concludeeren. dat beklaagde zijn onbedwingbare instincten niet meester was, zoodat men in zeker opzicht van een „noodlot" kon spreken, weshalve spreker de rechtbank en de jury leden verzocht, een rechtvaardig oordeel te willen vellen. Na een repliek van het O.M. kreeg de beklaagde zelf het woord voor een kort slotwoord: „Naar ik thans inzie, aldus Kü ten. zfin de door mfi gepleegde daden 2ÓÓ afschuwelijk en verafschuw ik mij zeil thans 2 dó zeer, dat ik het in 't geheel niet zal wagen ze te verontschuldigen." Hij verklaarde zich tenslotte bereid de gevolgen van zijn daden te dragen, waardoor hij hoopte gedeeltelijk te kunnen verzoenen wat hij misdaan had De rech bank trok zich daarna terug om over het vonnis te beraadslagen. Onder geweldige spanning van de geheele bezette zaal sprak de gerechts Oplossingen van de vorige week, 1 Beter laat dan neoit. 2 LENTEWEER Engeland Nijmegen Tarbot Emmer Waal Een En R 3 Wie goed doet, goed ontmoet. Nieuwe Raadsels. 1 Van boven naar beneden en van links naar rechts zijn we een feest.dat pas is geweest xxxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxxx plaats in Qroningen xxxxxxxxx een werelddeel xxxxxxxx plaats in Ltmburg xxxxxxx iemand die in China woont xxxxxx zeevisch xxxxx niet „nat" xxxx meisjesnaam xxx stof die lichter Is dan lucht xx voegwoord x medeklinker 2 Van boven naar beneden zijn wij iets. da* een der vorige weken gekleurd en gewoon veel gegeten is x klinker x klein paardenras x telwoord x j mgensnaam x plaats in de Betuwe x medeklinker 3 Welke mantel kan men nooit dragen Hoe heet Karei Keizers hond? dlrecfeur Rose het vonnis uit. Kü ien wordt voor eiken moord ter dood veroordeeld, wegens poging to* moord in zeven gevallen tot een totair straf van 15 jaar tuchthuis veroordeeld, met verlies van zfin burgetlijke rech en voor altijd. Bovendien wordt hij onder politietoezicht gesteld. De bij de misdaden gebruikte moord instrumenten, twee scharen, een hamer en een dolk, worden door bet gerecht in beslag genomen. Belgisch Ncder/andsch tolverbond. Na de Volksgazet, het sociaal democratisch dagblad, dat onder de leiding staat van oud minister Htys- mans, breekt thans de eveneens te Antwerpen verschijnende Métropole, een lans voor het sluiten van een Nederlandsch-Belgisch tolverbond. De thesis van dit blad is, dat nu heel Europa, politiek oeconomisch gesprj. ken, aan het gisten is en nieuwe combinaties in wording zijn, waardoor de kleine staten in het gedrang kunnen komen, de overeenkomst van Oslo ten spoedigste moet worden geconsolideerd. In de eerste plaats is daartoe noodtg, meent de Mé ropole, bet tot stand komen van een Neder, landsch Belgisch tolverbond. Een der. gelijk verbond zou, op het gebied van den internationalen handel, bijna evenveel beteekents hebben als F ank rijk. Het percentage van België inden wereldhandel bedraagt 2 6 pCidat van Nederland 2 9 pCt., samen 5 5 pCt., tegen Engeland 141 pC' Duischland 9 6 pCt.. F/aiiktijk 6.6 pC*. Italië 2 9 pCt. O >k op het terrein der internationale financiën zouden, aldus de Mé ropole verder, Belg'ë en Nederland samen een btUngifike rol kunnen sptLn. Het bezit van deze beide landen be. draagt 425 milliard Belgische francs voor België en ongeveer 640 milliard Belgische francs voor Neoertand. wat een totaal geeft van 1065 milliard. Alleen Engeland. Frankrijken Duitsch land zouden, in dit opzicht, vóór de Nederlandsch Belgische Unie komen te staan. Deze unie zou, op koloniaal gebied, eveneens heel wat te beteekenen hebben en op den dag der verwezen lijking van de Europeesche Federatie een zwaar gewicht in de weegschaal kunnen werpen, terwijl, in het andere geval, Belg en Nederland, ieder afzonderlijk veel minder zouden ver mogen. BINNENLAND. W. Vogt en de A.V.R.O. De commissie, bestaande uit prof. mr. C. W. de Vries, voorzitter, mr. B. de Gary Fortman en mr. C P. Romme, welke is samengekomen op verzoek van dr. J Th. de Visser, omtrent ge dragingen van den heer Vogt van de AVRO, heeft haar rapport uitgebracht Eendrachtig stelt zij vast, dat van eenige fraude of corruptie of van poging daartoe, niet is gebleken en naar haar stellige overtuiging ook geen sprake is. De commissie biUQkt de houding van den heer Vogt niet bij de om zetting van H.D.O. in den Radio- omroep, waar hfi niet was onder geschikte, maar mede.besiuurslid en ook niet de pogingen die hij deed bij den heer Holdert, om den heer Hulstfin, die oppositie voerde tegen bestuursmaatregelen van de AVRO bfi de „Telegraaf" te doenvenr kker. De rest de beschuldigingen in „De Qeider- lander" en andere bladen en geschrif ten leek haar volkomen ongegrond. Wijziging Drankwei. De datum van l Mei 1932 een jaar verschoven. Bij de Tweede Kamer is een vierde nota van wfiziglng ingediend betref fende het wetsontwerp houdende be paling tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken. De voorgestelde wijzigingen houden verband met de in werking tredlng van de g"wijzigde Gemeentewet op 15 April 1931 O.a. wordt de datum van 1 Me'1932 waarop vergunningen 'óór 1 Mei J904 en bijzondere ver gunningen, verleend aan vennootschap pen, zedelijke lichamen of aan bestu ren van deze, vervallen, een jaar ver schoven, omdat anders de tijd voor regeling en afwikkeling van bestaande verhoudingen te kort zou zijn. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN. Hieronder laten wy volgen de ver deeling der zetels in de verschillende provincies, met de vergelijkende cij fers van de vorige verkiezingen. Anti-Rev. Party 7 6 Christ. Hist. Unie 5 5 R.K. Staatsparty 1 2 OverUJsel: In '31. In '27. R.K. Staatsparty 13 12 Christ. Hist. Unie 8 8 Anti-Rev. Partij 6 7 Staatk. Ger, Party 1 1 S. D. A. P. 12 10 Vrijheidsbond 4 5 Vrijz. Dem. Bond 2 3 Plattelandersbond 1 Communisten 1 Gelderland In '31. In '27, R.K. Staatspartij 20 19 Christ. Hist. Unie 10 10 Anti-Rev. Party 8 8 Staatk. Ger. Party 1 1 S. D. A. P. 11 10 Vrijheidsbond 8 8 Vrijz. Dem. Bond 3 4 Democr. Partij 1 Plattelandersbond 1 Communisten 1 0 Noord-Holland In '31. In '27. S. D. A. P. 26 24 Vrijheidsbond 8 9 Vryz. Dem. 7 8 Communisten 3 3 Middenstandsparty 2 1 Onafh. Liberalen 1 R.K. Staatspartij 17 17 Christ. Hist. Unie 7 8 Anti Rev. Partij 6 6 Rev. Soc. Party 1 Zuid-Holland: In '31. In '27. S. D. A. P. 21 21 R.K. Staatsparty 16 16 Anti-Rev. 13 13 Vrijheidsbond 11 10 Christ. Hist. Unie 10 10 Staatk. Ger. Party 4 4 Vrijz. Dem. Bond 3 3 Communisten 2 2 Rev. Socialisten 1 0 Herv. Ger. Staatspartij 1 2 Plattelandersbond 1 Zeeland In '31. In '27. R.K. Staatsparty 8 8 Anti Rev. Partij 8 8 Christ. Hist. Unie 7 7 Staatk. Ger. Party 4 3 Vrijheidsbond 6 7 S. D. A. P. 6 5 Vrijz. Dem. 2 4 Ljjst van Dalsum 1 Friesland: S. D. A. P. Vrijheidsbond Vrijz. Dem. Bond Plattelander sbond Communisten Anti-Rev. Partij Chr. Hist. Unie R.K. Staatspartij In *31. In '27. 13 12 4 5 5 2 1 1 12 11 10 10 4 4 Een vergissing die in deze provin cie insloop, kan nog een kleine veran dering tengevolge hebben. Drenthe In '31. In '27. S. D. A. P. 10 9 Vryheidsbond 6 5 Vrijz. Dem. Bond 5 5 Plattelanderabo&d i 3 De Katholieke en Christelijke Par tijen hebben zich gehandhaafd; de socialisten zijn vooruitgegaan. De waarde van enkele stemmen. Zoowel in de provincie Zeeland als in de provincie Drenthe is bijzonder waar te nemen geweest, welk een waarde enkele stemmen ook in het stelsel van de evenredige vertegen woordiging kunnen hebben. Uit de be rekening blijkt immers, dat, wat Zee land betreft, de R.K. Staatsparty, in dien zy 19 stemmen minder had ver kregen, een zetel aan de Christ. Histo- rischen had moeten afstaan. Hetzelfde is het geval in Drenthe, waar tusschen de overschotten van den Vrijz. Dem. Bond (1651) en de R.K. Staatspartij (1646) slechts een verschil van 5 stemmen bestaat. Mocht dus de R.K. Staatsparty 6 stemmen meer hebben verkregen, dan zou de Vrijz. Dem. Bond een ze tel aan die party hebben moeten af staan. In Friesland verdient opgemerkt te worden, dat, indien lyst 10 (Anti Rev. Partij) 10 stemmen minder dan het vermelde aantal mocht hebben verkregen, de berekening op grond van het bepaalde in het 2e Hd van art. 100 der Kieswet anders had moeten zijn. In dat geval zou n.l. nadat aan alle daarvoor in aanmerking komen de overschotten een zetel zou zyn toe gewezen, nog één plaats te vervullen zijn geweest, welke plaats had moe ten worden toegekend aan de S.D.A.P. die dan het grootste gemiddelde aan tal stemmen per toegekende plaats zou aanwijzen. De Anti-Rev. Party zou dan één zetel minder krygen. CNGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red Geachte Redactie/ In verband met het bericht onder Binnenland In uw vorig numme> omtrent de V A R.A. en wat zfi du'» uiten ten opzichte van ons vorstelfik huls enz., trof mtj 't volgend ingezonder stukje dat Ik vond in een onzer groote bladen, U zult mfi genoegen doen dit over te nemen, om te doen zien waar *ve aan toe zijn, nu we meermalen ge. dwongen worden te luisteren naar de taal, voordrachten, lezingen en rede voeringen die kant noch wal raken en die ons hier In 't Zuiden zeker dubbel ergeren. Vooral als de V A. R A pre fi eert van den langen golf (1875 M kunnen we weer drie maanden van ergernis tegemoet gaan, als er door eendrachtig protest geen verandering komt. Hoogachtend, X. De omroep. Uirecht. 21 April 193! Mijnheer de Hoofdredacteur. Ik lees in het Avondblad van Maan dagavond blad D. dat het Landelijk Comité Belangen Luisteraars zich niet een brief tot den Minister van Water staat gewend heeft ter zake van de z.t. niet te pas komende ui latlngen van de V A.R A ten aanzien van gewezen staatshoofden en van ons eigen vorsten huis. Dergelijke uitlatingen van een anil, nationalen omroep behoeven ons trouwens niet te verwonderen. Is het niet diep beschamend. dal waar in republieken als Duitschland en Frankrijk en in een land met een arbeidersregeering als Engeland, de omroep 's avonds sluit met het nationale volkslied, in het Koninkrijk der Neder landen het programma op enkele avonden der week wordt gesloten met de „Internationale' Dank zfi de medewerking van den VP.R.O kan de V A.R.A ook nog op Vrijdagavond met de .Internationale' sluiten. Tenzij mq dit ontgaan is, verrast het mij, dat voorbedoeld Cumiié nimmer bezwaar gemaakt heett tegen het uit zenden door de V A R A. van een drama, onder den titel „In naam van net volk", diama gewijd aan de nagedachtenis van den moord op Sacco en Vanzetti. Komt het te pas, dat de onder slaat», com 6 e staande omroep een door recbteis van een bevriende mogendheid gewezen vonnis als „moord" be stempelt Of moet het soms zoover komen dat vertegenwoordigers van vreemde mo gendheden onzen Minister van Builen- andsche Zaken opmerkzaam maken ophetonwenschelfike van het uitzenden -an stukken van opruiende strekking •nder opruienden titel, waarin de eer tri moraliteit van een bevriend land woiden aangetast? EEN LEZER, HET VRAAGSTUK: DE MANNELIJKE WERKLOOSHEID EN DE VROUWELIJKE ARBEID IN DE FABRIEK. 2e Hoofdstuk. 2e Deel. De bevordering der accuratesse en prestatievermogens spelen hier 'n groote rol, ik wil hier 'n bevorderlijke richting uitstippelen, naar welke ieder dé zijne kan zoeken, Door één premie of premies kan men daartoe geraken, „voor wat hoort wat". Geld is de spil waar alles om draait in het dagelijksch leven. Welnu uw eigenbelang bevorderen door an deren daarvan mede te deelen. Dat is de richting. Accuraat zijn is naast een scherp gezicht 'n eerste vereischte voor dezen werkkring, die tevens vingervlugge en snelhandelende beoefenaars vraagt, Dat accuraat zijn, bestaat in de juiste behandeling der materialen het ge reedschap ook de machine en haar onderdeelen en het zoo volmaakt mogelijk afwerken van iedere presta tie. Die daarin de beste resultaten be reikt, komt iets extra's toe, evenzoo zijn opvolgers, in verhouding van die resultaten. Die extra's zijn ter veref fening van eventueel te maken stuk ken voor ieder persoonlijk. De maan- delijksche overschot wordt in contan ten uitbetaald. Ter voorkoming van te veel loon- aftrek, by minder geschikte personen, dient men vast te stellen, dat de we- kelijksche aftrek op het loon niet meer dan zooveel procent van het weekloon zal bedragen, doch in zijn geheel door den patroon opvorder- baar blyft. Het prestatievermogen. Ten opzichte van de hoeveelheid "an den arbeid komt men langs de zelfde richting in den goeden weg. Men zal daarbij een nieuwe rich ting ten opzichte van het werk moe ten inslaan en beginnen met den ar beid per Meters te berekenen. Dat geeft in het eerst eenig gescharrel en uitzoekerij, doch als men er regel van maakt is het, zoodra een nieuw arti kel komt of een artikel gewijzigd wordt, zóó voor mekaar. Als men zich zelf de vragen beantwoordt, die ik hier stel, en dat kan men bij eenig nadenken met de centimeters-maat in de hand, dan is men er. De vragen: Welke deelen van arti kel A worden geschalmd, waar wor den zij geschalmd, hoelang zijn die geschalmde lijnen per paar en per middelste serienummer totaal? Welke deelen van artikel A worden gecementeerd, omgeboekt en geper foreerd, hoelang zijn die lijnen voor ieder van deze drie werkzaamheden afzonderlijk? Welke deelen van artikel A worden gestikt of gespannen, met hoeveel rijen worden zij gestikt en wat is de totale lengte van de naden, die voor iedere afdeelingsgroep daarvan g6" stikt wordt? Dat is nu alles, staat dit eenmaal vast, dan is dat voor eens en altijd voldoende, mits men er goede nota van neemt. Zeker bestaat er verschil tusschen meters lastig en gemakkelijk stik werk, doch dit maakt op het werk der jeugdafdeeling niet zoo'n groot ver-

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6