„KLEIN PARUS" STEEDS LAGER Dames-, Heeren en Kinderconfectie. No. 35. Woensdag 29 April '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. JAARMARKT TE WAALWIJK, OP DONDERDAG 30 APRIL 1931. Waalwijk, 29 April 1931. Algemeene vergadering Boerenbond. (Afdeeling Baardwijk.) In de Patronaatszaal te v m. Baardwijk hield de NCB. Maandagavond zijn algemeene vergadering, waarvoor groote belangstelling was Na opening met den Chri3t. groet heette de voorzitter de heer J. v. Loon allen welkom, In het bijzonder den Z Eerw. heer adviseur en den directeur der Bijbank der Ha delsvereeniging te 's Bosch, den heer de Lange. De notulen werden na voorlezing door den secretaris, den heer van Spaandonk, onveranderd goedgekeurd De voorzitter deed vervolgens enkele mededeelingen betreffende den verkoop van het pakhuis aan de St. Antonius straat aan de Oöp Handelsvereeniging te Veghel. Reeds 4 jaar geleden heeft de NCB. geprobeerd het pakhuis te verkoopen, en is dit in de bestuurs vergadering besproken. Men bemerkte echter al gauw dat van den verkoop niet veel zou komen, daar er slechts een zeer kleine omzet was. Toen heeft het bestuur pogingen gedaan om den omzet te vergrooten. De secretaris is de leden gaan bezoeken teneinde kunst mest en zaden te verkoopen. Dank zij de bijzondere toewijding van den secretaris en de goede kwaliteit der waren, was al spoedig verbetering merkbaar, en het laatste jaar bedroeg de omzet f50 000. Omdat de afdeeling nog steeds met haar oude schuld bleei zitten, is nu nogmaals een poging ge waagd, en met succes. De Handels vereeniging gaat er nu op in, daar zij hei pakhuis bij zulk een omzet wel rendabel acht. De verkoopsprijs is gesteld op f 7000 en speciaal om goedkeuring voor deze transactie te krijgen is deze vergadering belegd. Dhr. F v. d Broek vraagt of het geen aanbeveling zou verdienen het pakhuis publiek te verkoopen. Hij meent dat nooit geprobeerd is het publiek te verkoopen. Wel is hij er niet zeker van dat de opbrengst meer zal zijn maar het kan toch geprobeerd worden Spr. wijst op de mooie ligging van 't pakhuis en de oniwikkelingsrnogelijk heid die daaruit voortvloeit. De voorzitter zegt dat, wanneer men indertijd de gelegenheid gehad had om het pakhuis aan particulieren te ver koopen, men dit zeker gedaan zou hebben. Nu moet men echter deze gelegenheid aangrijpen f 7000 is een prachtige prijs, vooral als men bedenkt dat er nog onderhoudskosten aan zijn verbonden. De Z Eerw. heer adviseur waarschuwt voor publieken verkoop. Mocht het dan minder opbrengen, dan zal de Coöp. Handelsvereeniging niet meer bereid zijn deze prachtige som te betalen. De secretaris merkt nog op dat verleden week een extra bestuurs vergadering is belegd teneinde te weten hoe het met de schuld staat, indien tot verkoop wordt overgegaan. Het bestuur heeft alles in het werk gesteld om uit de schuld te geraken. Vorig jaar inde spr. de aandeelen, doch in de wintermaanden kwam hiervan dik wijls niet veel terecht. De voorzitter heeft zich toen beschikbaar gesteld om de achterstallige stortingen op de aan deelen op de halen om zoodoende een gunstiger cijfer te krijgen. Dit heeft de som van f261.82 opgebracht. Hierbij komt nog '/4 deel der winst van de Boerenleenbank f 105 een be drag aan kasgeld van f30 en het verschil der rente van de schuld met de huur van het pakhuis f50. Rekent men hierbij de opbrengt van't pakhuis f 7000 dan krijgt men een tetaal bedrag tot dekking der schuld van f7446.82. De schuld bedraagt f8067; het resteererde bedrag van f 700 wordt ruimschoots gedekt door aandeelen der Coöp. Handelsverenigingen, die on het oogenblik tot een bedrag van f 700 aanwezig zijn De voorzitter geeft den leden nog een aansporing het voorstel goed te keuren. De vergadering keurt den verkoop goed en draagt het bestuur op om voor de verdere afwikkeling zorg te dragen. De voorzitter brengt een dankwoord aan de vergadering voor dit besluit. Ook dankt spr. de Coöp. Handels vereeniging, die zulk een flink bedrag heeft willen geven om de afdeeling uit de financieele moeilijkheden te helpen. D-ink ook aan het hoofdbestuur van den N C.B. te Tilburg en aan de Boerenleenbank voor de bijdragen tot dekking der schuld. Spr. zegt nog dat, wanneer er nu winst gemaakt wordt, de aandeelen zullen worden afgelosthet eerst natuurlijk de volgestorte. Ingekomen is een schrijven van Ir. Huizinga te Breda betreffende de land- prijzen, met verzoek hem in te lichten omtrent den pachtprijs fn deze omge ving, zoowel van geheele boerderijen als van los land Van de Provinciale commissie tot bevordering van de varkensfokkerij in Noord—Brabant, seer. Dr. Deckers, is een verzoek ingekomen om subsidie voor den fokdag die op 11 Juni a.s te 's Bosch zal worden gehouden. Het bestuursvoorstel om f 5 subsidie te geven wordt aangenomen. Bij de rondvraag verkiijgt de heer W v. d Mee het woord om namens de leden een woord van dank te brengen aan het bestuur van de afdeeling voor de wijze waarop zij de financieele moeilijkheden overwonnen heeft Spr. hoopt dat de leden vertrouwen zullen blijven stellen in de Ci öp. Handels vereeniging en hun benoodigheden ook van het pakhuis zullen blijven be trekken. Spr. ziet verschillende aan wezigen die geen lid zijn van de Boerenleenbank Ieder landbouwer, die zijn eigen belang begrijpt, moest lid zijn van deze instelling, die reeds bijna 30 jaar bewezen heeft van groot nut te zijn. Hij hoopt dat diegenen die geen lid der bank zijn zich zoo spoedig mogelijk zullen opgeven. De voorzitter sluit hierna de ver gadering met den Chr. groet. De secretaris de heer v, Spaandonk sprak na afloop nog een opwekkend woord in verband met de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Vergadering Boerenleenbank. Direct na afloop der vergadering van den N.C B., vergaderde de Boerenleen bank, onder voorzitterschap van dhr. L. v. d. Broek, vice—voorzitter. Na opening met den Chr. groet, spreekt de voorzitter een woord van nagedachtenis aan hat overleden lidJ Klerk3. Reeds in de laatste vergadering werd medegedeeld dat hij waarschijn, lijk niet meer aan de bestuurstafel zou aanzitten. Vanaf de oprichting in 1904 heeft hij zitting gehad in het bestuur. Door zijn trouwe opkomst ter vergadering en zijn beleidvol optreden is de leen bank veel aan hem verplicht. Spr hoopt dan ook dat de Gever van alle goeds hem voor al het goede hier ver. richt de eeuwige rust mag schenken Als secretaris wordt aangewezen dhr. J. v. d. Mee, en als slemopnemers dhr. Herman Klijn en W. Pullens De notulen worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is: Aanvulling van art. 3 van het Huishoudelijk Reglement betreffende bloed- of aanverwantschap in den lsten of 2den graad tusschen bestuur, raad van toezicht en kassier. Op de algemeene vergadering te Eindhoven op 27 Mei 1929 is dit art. gewijzigd. Tot nog toe regelde dit art. de bloed, en aanverwantschap tusschen bestuur en raad van toezicht, thans zal hierin ook de kassier betrokken worden. De vergadering kan zich hiermee vereenigen. Hierna wordt een bestuurslid be. noemd wegens overlijden van Klerks. Om stemversnippering te voorkomen, stelt het bestuur twee candldaten voor n.l.Arn. Pullens en Nic. Verhoeven. Uit de vergadering wordt hieraan nog toegevoegd Nic Klerks jzn. Bij eerste stemming verkrijgt A. Pullens 10 stemmen, N Verhoeven 19 stemmen en N. Klerks 32 stemmen, er werd echter geen meerderheid verkre. gen. Ook bij tweede vrije stemming werd geen meerderheid behaald. Bij derde stemming tusschen Nic Klerks en N!c. Veihoeven, wordt N Klerks gekozen met 50 stemmen, nadat de heer N. Veihoeven had te kennen gegeven niet voor een benoeming in aanmerking te willen komen. Van de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven is een schrijven ingekomen, mtt mededeeling van wijziging vanh-, t rente—percentage 1 Juni as. Op het oogenblik zijn de percenta ges bij deze leenbank als volgt Voor spaargelden van leden 3'/2 pet. Voor spaargelden van niet—leden 3 pet. Voor deposito met 1 jaar opzegging 4 pet. Debiteuren 4'/a pcf. Het bestuur stelt voor deze cijfers te wijzigen als volgt Voor spaargelden leden 3 pet. Voor spaargelden niet—leden 23/4 pet. Voor deposito met 1 jaar opzegging 3'/a pet. Debiteuren 43/4 pet. Dhr. C. Klerks vreest dat vele spaar ders weg zullen gaan als de rente zoo laag is. De voorzitter ziet niet in welke reden hiervoor zou bestaan; bij geen enkele andere bank zat men een hoogere rente bedingen. Verschillende leden klagen er over dat bet verschil van rente in rekening courant debet en credit, dat vroeger 1 pet. was, thans op l'/« wordt ge bracht. De heer van Heesbeen stelt voor de rente in rekening—courant te bren gen op 4 pet en 3 pet. resp. debet en credit. De kassier dhr. J. v. d. Mee, wijst erop dat de wijziging vanuit Eindho. ven wordt aangeraden; men is bij de Centr. Bank beter met de geldmarkt op de hoogte dan hier Spr. zou den voorzichtigsten weg willen bewandelen en de bank een fl nke winst willen verzekeren, ter versterking der reserve, wellicht is dit in moeilijke jaren nog wel eens noodtg. Ook de voorzitter vindt het zeer gewaagd om de wijziging op die pCt. te laten afstuiten en hij zal zich wel wachten om de Centr. Bank voor lichting te geven iri geldzaken. Spr. vreest trouwens dat de Centr. Bank een ander besluit niet zal goedkeuren Dhr. van Heesbeen wil voorlooplg den toestand afwachten en de oude regeling handhaven, loopt het verkeerd dan kan aliijd nog een vergadering worden belegd om een ander besluit te nemen. Spr. vreest dat vele spaar ders naar elders zullen gaan indien de rente verlaagd wordt. Het bestuursvoorstel wordt afge wezen. Van de rondvraag wordt door geen der aanwezigen gebruik gemaakt De voorzitter memoreert nog de woorden die de heer J, v. d. Mee in de vergadering van den N.C B heeft gesproken en hoopt dat diegenen die nog geen lid zijn zich bij den kassier zullen vervoegen om ingeschreven te worden. Het lidmaatschap van de bank brengt geen risico, wei voordeel met zich. Hierna wordt de vergadering gesloten met den gebruikelijken groet gaan de prijzen bij wegens opheffing der zaak Nog groote voorraad Alles moet weg. SPOTPRIJZEN. Verregaande baldadigheid Toen de heer R. v. M. alhier Maan dagavond ten omstreeks half tien met twee zoons en iemand uit Kaatsheuvel per auto van Tilburg huiswaarts keerde, vond hij tusschen L. v. d. Ka en Kaatsheuvel een telefoonpaal dwars over den weg gelegd. Gelukkig reed hij een zeer matige vaart, zoodat hij tijdig kon stoppenin 't andere geval waren de gevolgen niet te overzien geweest, waar het een baas van een telefoonpaal was, die men met vier per sonen met moeite langs den weg kon sjouwen. De heer v. M heeft bij de politie te Kaatsheuvel direct aangifte gedaan Men is op die hoogte bezig de tele foonpalen te verzetten met het oog op de verbreeding van den weg en men moet toch al vergaand baldadig zijn er lust in te hebben op deze wijze den weg te versperren wat haast zeker ongelukken tengevolge moet hebben 1 Hollandsche Buurtspoorwegen. Naar men ons mededeelt zal de N.V. Holiandsche Buurtspoorwegen binnenkort, naast hare lijnen, een uitgebreide vrachtautodienst openen, die nader in dit blad zal worden bekend gemaakt. Kunst en Vriendschap. De gemengde tooneelvereeniging .Kunst en Vriendschap" gaf Zondag avond op verzoek een heropvoering van .Een die niet geteld wordt". Er werd weer aardig spel gegeven, waaruit bleek dat de vereeniging onder leiding van haren regisseur dhr C v. d. Meijdenberg, nog steeds vooruitgang maakt. Wij gaven reeds eerder uitvoerig verslag van het stuk en zijn vertolking, zoodat we dit thans gevoegelijk achterwege kunnen laten. We hopen .Kunst en Vriendschap" spoedig weer op de planken te zien. De uitvoering werd gegeven in de zaal van de wed. J. van Helvolrt en werd met etn gezellig bal besloten. Aanbesteding. Maandagmiddag werd door B. en W. aanbesteed de slooping van het oude raadhuis te v.m. Baardwijk. De uitslag was als volgt Nic. de Wit, Drunen f 1100.— M. Klerks, f 825 W. v. Heesch, Waalwijk f 810 J Koolen-v. Huiten f 800. C. de Wijs, Made f 650 J. Trompen, Waalwijk f 650.— A. v. Ingen, Vlijmen f 600 Venus-Stupers, f 557 Hornix. Goes f 333. Gegund aan den hoogsten inschrijver. De Statenverkiezingen in Noord Brabant. Van officieele zjjde deelt men ons mee, dat bfl het opmaken van den uitslag van de verkiezing van leden van de Provinciale Staten in Noord Brabant een vergissing is gemaakt. Bij de toewijziging van de zetels krachlens de bepaling in het eerste lid van art. 100 der Kieswet (deeling van den Kiesdeeler op de stemcijfers der lijstengroepen, te stellen gelijkluidende lijsten en de op zichzelf staande lijsten) werden toegekend 55 plaatsen, zoodat nog te vervullen bleven 9 plaatsen. Deze 9 plaatsen zijn toege wezen overeenkomstig de bepaling in art 100, 2de lid (grootste overschotten) Nu bevat echter het derde lid van art 100 van genoemde wet een uitzonde ring op de toewijzing van de zooge naamde overschotzetels, indien het aantal dier zetels meer dan acht be< draagt. In dit geval moet de verdeeling plaats hebben naar de grootste ge middelden. Deze laatste bepaling is bij het opmaken van den uitslag over het hoofd gezien. Het gevolg hiervan is, dat ten onrechte een zetel is toe ewezen aan de lijsten Arts c s. (R K Volkspartij), de lijst der S D. A P. en aan de lijsten De Broekert c.s. (Vrij zinnig democraten). In de plaats hier van behoorden te zijn toegewezen een zetel aan lijst 3 van kieskring I, een zetel aan lijst 3 van kieskring V en een zetel aan lijst 2 van kieskring VII. De heeren Van den Bergh, Walder en De Broekert zijn derhalve ten on rechte benoemd verklaaid tot lid van de Prov. Statenbenoemd verklaard hadden moeten zijn de heeren G.J.M. Wagenaar te Heeswijk, F. Ch. van Lith te Veghel en A, v. d. Poel te Glnneken. Het centraal stembureau zal Donder dag den uitslag met inachtneming van de bovenvermelde wijzigingen opnieuw vaststellen en in openbare zitting be kend maken. De roomsch—katholieken krijgen nu drie zetels meer en winnen daarmee drie zetels. De vrijzinnig—democraten verdwijnen uit de Staten de R K.Volks partij wint geen zetel, maar blijft gelijk en de S.D.A P. wint slechts één zetel. Ambachtsavondschool. Het bestuur der vereeniging .Ons Ambachtsonderwijs voor Waalwijk en Omstreken" ontving in dato 20 April het navolgend schrijven van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen .In verband met Uw verzoek om subsidie voor het jaar 1931, teneinde de thans bestaande gemeentelijke Avondteekenschool dusdanig uit te breiden, dat deze als Avond-ambacht, school door het bestuur van Uwe vereeniging geëxploiteerd kan worden, deel ik U mede, dat het in verband met den toestand van 's Lands middelen niet mogelijk is geweest op de begroo ting van mijn Departement voor het jaar 1931 de noodige gelden aan te vragen. Uw subsidieaanvrage voor dat jaar is derhalve niet voor inwilliging vatbaar". Het bestuur blijft intusschen ten deze diligent. Jan Verhoeven in Rotterdam. Naar aanleiding van de voordracht oefening door leerlingen van den pianist Jan Verhoeven, schrijft het Rotter damsch Nieuwsblad .De leerlingen van den pianoleeraar Jan Verhoeven die gistermiddag in de Tivoli—bovenzaal een proeve van pianistische bekwaamheid moesten afliggen vonden een groot aantal be langstellenden voor het podium. Zou dit voor velen een reden geweest zijn hun kalmte voor het klavier te verliezen en uit pure zenuwachtigheid er eens heerlijk naast te slaan, voor de Lientjes, de Miesjes, de Greetjes, de Pieten en Koosen, die de heer Verhoeven onder zijn discipelen telt was de groote aan dachtige schare juist een aanmoediging om hun beste beentje voor te zetten Het programma vermeldde Galopp voor 6 handen. Pas redoublé idem en walsen voor 4 handen. Daarnaast was plaats gelaten voor het meer bijzondere. Zoo brachten verschillende leerlingen op verdienstelijke wijze composities van Schubert, Scharwenka, Chopin, Moussorgsky e a. ten gehoore, waar mede de jeugdige executanten terecht veel succes behaalden. Trouwens, het moet gezegd, alle pianistjes in den dop die zich dezen middag lieten belui steren, verdienden een gullen bijval, die zij na hun .optreden" van de zijde der toehoorders ontvingen. De heer Jan Verhoeven zelf vergasfie de aanwezigen met de vertolking van de bekende Ballade in g-moil van Chopin, van een tweetal Mazurka's van den grooten Pool, Rapsodia .Vie- nese" van Tedesco en van een in dit opzicht geheel uit het kader vallende .Blues" van Joe Edwards". De „Voorwaarts" Voor een volle Tivoli—bovenzaal organiseerde de pianist Jan Verhoeven Zondagmiddag een uitvoering van zfjn leerlingen en hij bewees een goed leeraar te zijn. Verschillende piano— soli, quatre—mains enz. werden ten beste gegeven. Van de veel gewraakte zenuwachtigheid der debutanten was weinig te bespeuren en het pleit zeker voor een goede leiding, dat allen er goed „in" bleven. Verschillende stuk ken werden uitstekend vertolkt. Aardig waren eenige nummertjes van de jongste leerlingen. De heer Verhoeven besloot met een forsche vertolking van de Rapsodia „Vienese* van Tedesco en de.Blues" van Joe Edwards. Deze uitvoering, aangevuld door eenige reidansen, slaag de zeer goed. Brabantsche Industriedagen. Op de begroetingsavond te Eind. hoven op Donderdag 10 September spreekt de heer Ch. Siulemtyer, voor zitter van het algemeen comné, over: Het karakter van de industriedagen als zoodanig. De heer Vincent Geer- din, griffier van de Provinciale Staten van Noordbrabant, zal daarna iets over de histqrie van Noordbrabant mee- deelen. Op Vrijdag 11 September zal aan het noenmaal te Eindhoven de bur gemeester dier gemeente, de heer A. Verdijk, spreken overDe Eindhoven- sche industrie. Aan het einde van dien dag zal de commissaris der Koningin in Noordbrabant mr, dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, spreken over: De ontwikkelingsmogelijkheden van de provincie Noordbrabant. Op Zaterdag 12 September zal aan het noenmaal te Tilburg mr. M. P. C. Steenberghe, voorzitter van de Alge meene R K. Werkgevers—vereeniging, spreken over: .De ontwikkelingsmo gelijkheden van de provincie Noord brabant", Aan de thee. welke den genoodig- den wordt aangeboden door de N.V. Hollandsche Kunstzijde—Industrie te Breda, zal de heer F. B. J. Frencken spreken over: .Het sociale werk in de provincie Noordbrabant". En dien zelfden dag zal aan den maaltijd de heer mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda, het woord voeren over: .De aantrekkelijkheden van de provincie Noordbrabant". Het ligt in de bedoeling, deze rede voeringen per radio uit te zenden. Strijd tegen de klomp. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor, hen te machtigen voortaan aan schoolgaande kinderen, die voor het ontvangen van schoeisel van gemeentewege in aanmerking komen, schoenen in plaats van klom pen te verstrekken en voor het her* stellen dier schoenen te doen zorg dragen. Kosten f 94 300. Bossche Diocesane Mariabond. 26e Jaarvergadering, welke zal worden gehouden te 's Hertogenbosch op Woensdag 6 Mei a.s. in Huize .Lohengrin", Groote Markt. De dagorde luidt als volgt le. Ten 10 uur H. Mts, op te dragen door den ZeerEerwaarden Heer Pastoor N. H. J van Riel, Gees telijk Adviseur, in de Kathedraal aan het versierde Maria-Altaar (onder den koepel) De plaatsen in den midden gang zijn gereserveerd voor de Afge vaardigden en de leden der Maria- Vereenigingen. Tijdens deze H. Mis zal het Zangkoortje der Mariaver- eeniging uit Eindhoven (par. St. Catha- rina) gewijde gezangen zingen. Na de H. Mis wordt gezamenlijk gezongen het Volkslied ter eere der Zoete Lieve Vrouwe van den Bosch. 2e. Van elf uur tot halfeen het 1ste gedeelte der vergadering, daarna Pauze tot 2 uur, waarna voortzetting der vergadering in hetzelfde lokaal. Aan stonds na de Pauze zal de aanbieding en wijding van het nieuwe Bonds- vaandei plaatsvinden. WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie der cen trale recherche te Rotterdam waar schuwt 't publiek tegen de praktijken van M. VAN WEERDEN, wonende Schiedamscheweg te Rotterdam, die zaken doet onder de namen „Alge meene Spaar- en Credietbank" (post box 50), „Particuliere Spaar- en Voor schotbank" (postbox 841) en „Van Weerden's Nieuwe Rotterdamsche Spaarbank" (postbox 1196). Tevens wordt gewaarschuwd tegen W. J. DE HAAS, wonende aan de Op pert te Rotterdam, die zaken doet on der de namen: „N.V. Maatschappij Nationaal Belang" (postbox 801) en „Administratie en Trusteekantoor", beide gevestigd aan de Leuvehaven 43a, te Rotterdam. Al deze instellingen houden zich bezig met kredietverleening. De gega digden moeten evenwel vooruit een bedrag storten voor iedere aange vraagde 100 en krijgen dit bedrag eerst na eenige jaren terug, terwijl het verlangde krediet meestal niet wordt verleend. De Commissaris van Politie te Dordrecht geeft belanghebbenden in overweging inlichtingen in te winnen aan zijn bureau, Groenmarkt 69, afd. recherche, alvorens relaties aan te knoopen met A. L. VAN DE GRAAF,

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5