Uw keuken de Hollandsche properheid! Henkel's gewild Schuur- en Reinigingsmiddel. Ural; m f 8). Mr. Antonius Josephus Lambertus Borret, geboren 12 Aug. 1782 te Gemert, was achtereenvolgens secretaris-gene raal van Justitie onder koning Lodewjjk, eereburger van Amsterdam, lid der Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant, Staatsraad, Gouverneur van Noord-Bra bant, enz. Hij overleed in 1858. 9). Mr. Jan Hendrik Sassen, geboren 27 Mei 1786 te 's-Hertogénbosch, zoon van Hubert Sassen en Antonia Maria Ruuiel. Hij was achtereenvolgens vooi- loopig pensionaris en secretaris zijner geboortestad, griffier bij 't vredegerecht Ie Boxtel en te 's-Hertogenbosch', advo caat aldaar, suppleant-rechter en grif fier der rechtbank aldaar; in 1813 werd hij als staatsgevangene naar Parijs ge voerd, doch wist te ontsnappen. Later (1815) werd hij lid der Staten van Noord- Brabant, advocaat van den Waterstaat cn (ie Publieke Werken en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij overleed 5 Mei 1830. Wijlen notaris August Sassen te Helmond moest groot vader tegen hem zeggen. Ala U altijd Ata gebruikt om te poetsen en te schu ren, dan heeft U schik in Uw werk. Er gaat niets boven het beproefde „Ata". Alles blijft als nieuw door BINNENLAND. De wijziging der Visscherijwet. Na het Paaschrecèi is door de Tweede Kimer behandeld het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling der Visscherijwet. De voornaamste grieven der sport- hengelaars tegen het wetsontwerp zijn de volgende 1. Het verplichtend stellen van akte en vergunning voor den hengel geaasd met visch 2. de mogelijkheid van het onttrekken van wateren aan de sport, zonder dat de grondslag hiertoe uitsluitend gelegen is in de bevordering der vischcultuur 3. de eenzijdige samenstelling van den Raad van Visscherijen. Dat dit wetsontwerp slechts verslech teringen inhoudt voor de sporthenge- laars, blijkt voldoende uit de bij de Kamer ingediende adressen van de vele protestvergaderingen die worden gehouden. Het kardinale punt is wel het ver plichtend stellen van akte en vergun ning voor den hengel geaasd met visch. Voor de minder gesitueerden, waartoe toch het grootste deel der hengelaars behoort, zal het bedrag dat voor deze vergunning gtë scht wordt, de grootste struikelblok zijn. De tweede grief is voortgesproten uit hetgeen de sport de laatste jaren- heeft ondervonden. Bij de behandeling der tegenwoordige Visscherijwet inde Kamer in 1908 verklaarde de toenmalige minister Talina uitdrukkelijk, dat grondslag voor het onttrekken van water aan de hengelarij moest gelegen zijn in de bevordering van de visch cultuur. Terwijl voor de rivieren het verbod voor het visschen met den hengel geaasd met visch bij algemeenen maat regel van bestuur wordt verboden, wordt voor de binnenwateren het eventueel verbod overgelaten aan den minister, hetgeen echter in strijd is met den tekst der wet. Vólgens arrest van den Hoogen Raad mist de minister dan ook deze bevoegdheid. Het verbod van den hengel geaasd met visch is in strijd met 't principe van den vrijen hengel in de openbare wateren. De bedoeling van den maat regel was slechts de snoek zooveel mogelijk alleen door het beroep te laten vangen. Wat betreft de derde grief is de minister van meening dat de Raad het karakter heeft van een bedrijfsvertegen woordiging, en dat dit karakter zich verzet tegen het opnemen van ver tegenwoordigers van de sport. De sport eischt geen evenredige vertegenwoor diging in dien Raad, waardoor zij een overwegende meerderheid zou paan vormen, maar wel een behoorlijke vertegenwoordiging harerzijds. Bij de voorgestelde wijzigingen wordt de sport totaal uitgesloten, hetgeen den Alg. Hengelaarsbond als een onrecht aanvoelt. In de ruim 60 plaatsen, waar de A. H. B. afdeelingen heeft, werd steeds naar genoegen van beide partijen met het beroep samengewerkt. Het verzet en de tegenweiking komt echter van de groothandelaren in visch, waarvan de beroepsvisschers afhankelijk zijn. In de eerste plaats kan devis<cheiij als bedrijf aanspraak maken op een behoorlijke bescherming der regeeririg, doch daarnaast mag het belang der tienduizenden sporlhengelaars niet uit het oog verloren worden. over Zeeland, de Zuid Hollandsche eilanden, de bollenvelden en Amster dam, waar het ontbijt zal klaar staan. Daarna gaat het over Noord—Holland, de Zuiderzeewerken, Utrecht en Breda terug naar Antwerpen. Het passeeren van de Belgische grens. Het Belgische grenskantoor Wuest- wezel, aan den weg van Breda, via Zundert naar Antwerpen, het drukste douanestation op de verbinding van Nederland met B Igië, zal voortaan voor het Internationale reizigersverkeer dag en nacht zijn geopend. De A.V.R.O. 1000 K.g. bieten dan bijbeen geringere gesprongen. tegenwoordige manier van regeeren Het kan toch niet door den beugel1 niet bestendigd kan noch mag wor- ophrengst Een flinke bietenopbrengst is echter alleen mogelijk bij een voldoende be mesting en bij deze bemesting speelt de stikstof weer een belangrijke rol. De stikstof geeft hooge meeropbreng sten en verlaagt daaiom den kostprijs per 1000 K.g. bieten. Het is dus zaak een voldoende stikstofbemesting te geven. Wanneer voldoende fosforzuur en kali gegeven zijn, zou besparen op de stikstof een zuinigheid zijn, die de wijsheid bedriegt. Aan welke eischen moet die stik stof bemesting voldoen In de eerste plaats moet zij goedkoop zijn. Zij moet .j salpetersstikstof bevatten, omdat bieten Verschenen is het jaarverslag der j salpeter-stikstof verkiezen en men alzon A.V.R.O. over 1930, Vastgesteld wordt, dat de bloei van het omroep instituut in 1930 nog grooter is geweest dan in 19.9. Het saldo bescfo'kbare middelen per 31 December 1930 bedroeg f 1 002 282, een stijging met rond f400.000 ten opzichte van 't saldo per 31 Dec 1929. Op 15 September 1930 bleek het aantal leden—luistervinken te bedragen 141.745, tegen plm 96 000 een jiar te voren Zij stortten over 1930 een bedrag van f 776 208 tegcu f 550.000 over 1929 De oniaag der Radio—bode bedroeg einde 1930 meer dan een kwart millioen. VADERLANDSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHAGE, tegen beurskoers A <f AA O |0 OBLIGATIES O 1UU met jaatlijksche uitloting. Noord—Brabantsche Maatschappij van Landbouw. In de te Breda gehouden vergade ring van de Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw, deelde de voorzitter, de heer P. M. Sneep, mede, dat de wet tot steun aan de suiker bietenteelt teleurstelling heeft gebracht. Om den ui'zaai te beperken wordt voor slechts 80 pet. van de in vorige jaren geteelde bietenpremie betaald. De steun aan de vlasindustrie heeft slechts werkverschêff ng tot doelaan het verleenen van hu'p vr or dtn land bouwer wordt niet gedacht De eenige maatregel die inderdaad kan helpen, is de Tarwewet. Die kan de tarwe teelt loonend maken. Ten opzichte van de oprichting van een stroocarton- fabriek in het zuiden des lands, nam de vergadering een afwachtende hou ding aan. Tot leden van het bestuur der ge westelijke tarweorganisatie voor Noordbrabant werden gekozen dhr. *P. M. Sneep, Dinteloord C. de Jong te. Almkerk en B. de Visser te Lage- Zwaluwe. LAND- EN TUINBOUW. Oordeelkundige bemesting van suiker, en voederbieten. Suiker- en voederbieten, vooral de laatsten, moeten, om een hooge op brengst te verkrijgen, zwaar bemest worden. Fosforzuur. kali, maar ook de stikstof dient niet vergeten te worden Door de bijzonder onzekere vooruit zichten voor den verbouw van bieten dit jaar. zal men ie licht geneigd zijn een gedeelte der stikstof weg te laten. Een gevolg hiervan zal zijn mindere o Het wetsontwerp wijziging Vischerij- wet, is Donderdag door de Tweede Ka mer aangenomen, nadat is aangenomen een amendement Zadelhof, met de be doeling, dat bij algemeenen maatregel van bestuur alleen vrije wateren kunnen worden gesloten, wanneer dit is ter be vordering van vischcultuur. De heer van Zadelhoff licht voorts het opbrengsten en daardoor een hoogen amendement toe, om behalve beroeps- tnefrirH€ ner mm W a «„lUor rd visschers ook sportvisschers vertegen- k0S\PT, ,PerD, g\ S„ eN woordiging te geven in den Raad voor voederbieten. Een lage kostprijs wordt visscherij. Spr. trekt het amendement in bereikt door een hooge bietenopbrengst nadat de minister toegezegd heeft, dat per H.A. Bij een hoogere opbrengst Sal bevorderen"'^6 Yertegenwoordiging kunnen alle vaste uitgaven per H.A. 1 J 0 c n" als daar zijn: grondbewerking, ver- Vlaamsche vliegtocht boven Nederland. p|egen en rooien der bieten, pacht, enz. Zondag 3 Mei wordt, van Antwerpen- op een naar verhouding grootere Deurne uit, door den Viaamschen hoeveelheid bieten omgeslagen worden. Toeristenbond een vliegtocht gehouden Bij een grooten oogst drukt dus een boven Nederland. Deze tocht zal gaan kleiner deel van deze kosten op iedere een flinke opbrengst per H.A. verk'ijgt. Dan moet zij den grond openhouden waardoor een snelle opkomst bevorderd wordt. En eindelijk moet hij suiker bieten geven met een hoog gehalte aan suiker en voederbieten met veel droge stof. Gelukkig dat wij in de kalksalpe'er een stikstofmeststof hebben, welke aan al deze eischen voldoet, Kalksalpeter is verreweg de goedkoopste stikstof meststof, werkt krachtig en zeker daar de stikstof' in salpetervorm aanwezig is, welke zeer gemakkelijk oplost. Bij bleten dus een gulle groei en een hooge opbrengst. Kalksalpeter werkt zeer gunstig op de structuur van den grond, maakt deze los en kruimelig, hetgeen vele weikzaamheden verge makkelijkt. Door zfln nieuwen korrel vorm strooit hij thans zeer gemakkelijk uit. Nu de benoodigde hoeveelheid. Zooals wij boven reeds schreven, ver langen suiker- en voederbieten een krachtige bemesting. De hoeveelheid zal echter van vele omstandigheden afhangen, in den regel kunnen wij zeegen, dat een bemesting van 500 750 K.g. per H A. een flinke bemesting is. Voor voederbieten kan men, indien geen stalmest is gebruikt, soms nog wel een honderd Kilogram hooger gaan Hoe kunnen wij het beste de kalk. salpeter toedienen In twee keeren, de eerste helft bij het zaaien der bleten de tweede helft na het opeenzetten als overbemesting. Sommigen geven er de voorkeur aan de tweede helft in twee keer te geven, na het opeenzetten en 14 dagen later. Men strooie de kalksalpeter bij droog weer en op het droge gewas. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, Wanneer men nota genomen heeft van hetgeen zich in de beide laatste raadsvergaderingen heeft afgespeeld, dan vraagt men zich af: „Wat is er toch met de dertien raadsleden, die de 10.000 inwoners van Waalwijk ver tegenwoordigen aan de hand?" Bij ieder voorstel van B. en W. waar een moeilijk te verteeren kantje aan zit, wordt onmiddellijk met algemeen goedvinden tot behandeling met „ge sloten deuren" besloten Wat er in die geheime vergaderin gen wordt uitgebroed, wordt dan ten slotte geformuleerd in een wettelijk noodzakelijk besluit, wat zonder ook maar één enkel woord van verklaring of toelichting voor het publiek, met algemeene stemmen tot wet wordt verheven. Er is in dit blad en ook van hooger hand herhaaldelijk betoogd: „wij 10.000 Waalwijkers moeten in het Dagelij ksch- en in het Gemeentebe stuur mannen hebben met RUGGE- GRAAD. hoe Waalwijks Belang is getracteerd geworden, hoe b.v. door B. en W. en den raad een derde dokter is binnen gehaald en met 1.000,contanten plus mogelijk allerlei toekomstbelof ten wordt vereerd, hoe aan de gym- nastiekfeesten voetstoots 500 wordt GESCHONKEN, terwijl aan de zwem inrichting, welke toch ongetwijfeld een algemeen volksbelang is, niet de gevraagde subsidie van 600.doch 450.wordt GELEEND, om in en kele jaren terug te betalen, terwijl 150.— ter beschikking wordt gesteld van den Gemeentebouwkundige om een weg naar de zwemkom aan te leg gen, waar, naar ik verneem, geen auto's over kunnen! Met wélk recht moet dit alles en nog veel meer in geheime vergaderin gen en besprekingen klaar worden gemaakt? Waarom wordt dit achter hermetisch gesloten deuren behan deld, waarom moet het publiek hier buiten worden gehouden? Hoe is het toch in Waalwijk mogelijk dat achter de gesloten deuren de elf raadsleden zich als één man laten bepraten en met hun stemmen de geheimdoenerij en de on-Waalwijksche wijze van za ken behandelen, dekken? Als er bij onze elf raadsleden en de twee wethouders zoo'n algfemeene in stemming bestaat voor geheime agen dapunten die niemand van tevoren heeft kunnen overwegen of onderzoe ken en alleen op mondelinge, eenzij dige toelichtingen worden aangeno- den. Dat de Kiezers van welken rang of stand of richting zij ook mogen we zen op de eerste plaats hun gezond verstand gebruiken en zij bij hun be sluit wie zij willen afvaardigen, zich alleen laten leiden door de overwe ging; Welke zijn in Waalwijk, Baard wijk en Besoijen de meest onafhanke lijke, geschiktste mannen om ons te vertegenwoordigen en Waalwijk weer met kracht vooruit te zetten, groot te maken en te houden. Laten wij niet langer ons in het ge heim laten regeeren, bedenken wij dat niet alles evangelie is wat het Dage- lijksch Bestuur den Gemeenteraad in praeadviezen en in geheime monde linge toelichtingen voorzet. Laat ons vertegenwoordigers kiezen die er een onafhankelijke eigen meening op na houden en zich niet direct in geheime en openbare vergaderingen laten be- bepraten of ompraten. Zoo kan het niet langer, de gelegen heid om gemaakte fouten te herstellen komt nu spoedig, kijkt goed uit, het welzijn onzer plaats hangt er van af. Met dank, EEN INGEZETENE, WIEN 'T WEL EN WEE DER GEMEENTE TER HARTE GAAT. Mijnheer de Redacteur, Uw bericht van Woensdag uit Els- hout behoeft aanvulling. men, dan moeten die punten wel zoo 'ieei Mook, die ruim 15 jaren belangrijk ziin dat de 10.000 inwoners a? 1"w«ne]r van onze, gemeente met van Waalwijk met het volste recht I UI <Jaa'n °P. e ernds heeft kunnen eischen dat ze in het publiek' 8ts aan' ee 4aar met gunstig behandeld worden en B. en W. van tevoren schriftelijk advies uitbren gen. Waarom mogen wij inwoners de motieven niet kennen die B. en W. er toe geleid hebben om een derden dok ter (de persoon staat natuurlijk hier geheel buiten) uit te noodigen zich hier te vestigen en hem de 1.000, vestigingskosten (een mooi woord) ter beschikking te stellen of zijn die 1.000,bedoeld als vergoeding voor eventueele kwade posten? Wij hebben toch twee prima doktoren, één als armendokter met 1600, salaris uit de gemeentekas. Is het nu zóó slecht met de geneeskundige ver zorging gesteld, dat door B. en W. een derde moet aangezocht worden en hem zoo maar 1.000,gegeven wordt? De raadsleden keuren na ge heime toelichting dit goed; als de toe stand dan zoo ernstig is dat 1.000, hiervoor moet worden gevoteerd, laat B. en W. dan den moed hebben open lijk hun voorstel te motiveeren, daar hebben de inwoners alle recht op; zij toch hebben de 1600 plus 1000 op te brengen. Laat toch ieder weldenkend en wel- meenend Waalwijker zich in de dagen die ons nog scheiden van de nieuwe verkiezingen eens goed en kalm re kenschap geven van hetgeen er in het oude Raadhuis den laatsten tijd ge beurd is en hoe velen onzer vertegen woordigers in den Raad zich van hun taak kwijten. Laten wij toch die raadsleden die blijk gegeven hebben aan een rugge- graadsziekte te lijden in de toekomst uit den Raad weg en laat ons in 's he melsnaam de door de R.K. Kiesver- eeniging geproclameerde en bij loting in volgorde gestelde candidatenlijst niet tot voorbeeld nemen, zooals hjj daar ligt. Waalwijk maakt onder dit bewind een gevaarlijke periode door, de ge meente is m.i. „en retour". Zoovele Het heeft er allen schijn van dat flinke, onafhankelijke mannen die het sommigen der tegenwoordig zitting alleen om het tot bloei brengen van getroffen. Als naar gewoonte schreef hij in naqr een standplaats, doch daar een ander wat hooger had ingeschre ven, greeg hij geen standplaats. Hij vroeg toen vergunning bij par ticulieren, hetwelk werd toegestaan. Hij plaatste zijn kraam aldaar, doch kreeg Zaterdag reeds proces verbaal van den gemeente-veldwachter en den majoor der rijksveldwacht, waar schijnlijk omreden hij te kort bij den publieken weg stond. Zondag kreeg hij eveneens een proces en Maandag wederom, waarbij het suikerwerk in beslag werd genomen. Dit is wederom teruggegeven. De toeloop van het pu bliek was zeer groot, wat met de ker mis wel te denken is. Nu a.s. Zondag en gedurende de maand Mei, alwaar hij ook reeds 15 jaren heeft gestaan, is zijn plaats niet meer bij de kerk, maar tusschen W. Kempenaar en mej. van Breugel. Hij moet 15 meter van den weg afblijven, zoodat zijn klanten aan een wegwijzer wel zullen zien waar de kraam met suikerwer ken is opgeslagen. UW ABONNE. Drunen, 30 April 1931. Mijnheer de Redacteur. Zooals ik uit goede bron verneem zal er dit jaar mei de kermis in een 8—tal café's gelegenheid zijn om fe dansen. Mocht het nu zijn, dat het des avonds een uur'je later mocht duren, dan konden de liefhebbers die elders werken ook nog wat prcfiteeren. Hoogachtend. ABONNÉ. hebbende leden van het Dagelijksch- en Gemeentebestuur aan Ruggegraads- verzwakking lijden! Het is toch niet te verdedigen op welke vreemde wijze er de laatste vergaderingen zonder eenig protest met het prestige onzer plaats, met de belangen der gemeente en gemeente naren en het belastinggeld wordt om- Waalwijk te doen was, onze raad vroeger telde, zoovele bewindvoerders zijn er thans helaas onder, die blijk baar gedreven worden door wildoor- drijverij, onkunde en gepraat voor de publieke tribune. Ieder wiens hart nog warm voor onze mooie gemeente klopt, geve er zich terdege rekenschap van dat de Kaatsheuvel, 30 April 1931. Aan de Redactie van „De Echo van het Zuiden" te Waalwtyk. Mijnheer de Redacteur. Zou ik naar aanleiding van een Ingezonden stuk in Uw veelgelezen blad, U mogen verzoeken om opname van onderstaande Bij voorbaat mijn dank. De inzender—belastingbetaler schijnt ook al erg bezorgd voor het beheer der gemeentezaken Mag dit in doorsnee worden gewaardeerd, erger is, dat h|j zich in deze bedient van een tg, zegsman, evenals alle praatzieke men- schen zich bedienen van het woordje „men". Zou ik U geachte schrijver In Handige strooiflesschen Prijs 13 cent. jkul Ecnig Importeur E. Oitermann in Co Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G., Düsseldoxf

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6