V Wieows ail Kaatsljenvel. Voortaan rfij"CRÈME vragen, wie toch wel Uw itostnan is. Want wanneer wij de uljen goed beschouwen, dan moet He zegsman toch altijd iemand zijn. jle heel nauw betrekking heeft met ledoelde aff ilremogelijk staat hij er gel zoo nauw mee in verband dat hij glel vrij te pleiten is van tekortschie toen in deze, althans, wanneer hij naarheid spreekt Ik breng dit slechts jjaf voren, omdat in het aangenomen ,(Val een berisping aan het adres van Uï zegsman (kletsman) mogelijk niet misplaatst was. Wij mogen toch vrij jjnnemen dat, wanneer die zegsman I iemand is die over de rekening verantwoording van een Burgerlijk Armbestuur zich officieel heeft uit te spreken, hij met de zaken al heel «einlg op de hoogte kan zijn dan illeen van hooren zeegen, evenals U. u dan zou hier wel te pas komen hooren zeggen, leert men veel Mn I Hoe het dan ook zij, het heele geval u mij koud langs de kleeren hebben itloopen, zoo hierin niet stilzwijgend betrokken wordt wijlen den heer J Vfjemans, die de belangen van het Armbestuur tot aan zijn stervensuur zoo em'nente wijze en met de meest nauwgezette eerlijkheid in zijn iretilange kwaliteit als voorzitter heeft behartigd. Mocht de heer Wijdemans li zaken niet zoo bureaucratisch be- ^ken hebben, dan wensch ik hierbij lull te protesteeren tegen dergelijke lilatingen, waar het hier betreft een woon die in zijn moraliteit wel zoo stond en mocht staan aangeschre- itn, dat beweringen als in het inge- londen stuk voorkomende niet door Ifit beugel kunnen. En is het niet monsterachtig over mand, die reeds een jaar ruim van he wereld is gescheiden, zich aldus 1 te laten Als I'd van het Burgerlijk Armbssfuur ib ik lang als zijn rechterhand ge leglljk met onzen voorzitter samm- perkt, en voor wat betreft de reke- ilig-verantwoordingaande gemeente, to ik inzender en zijn zegsman vol taen gerust stellen. Daarvan is men bevoegder plaatse voldoende op It hoogte. En dan die laconieke uitdaging ,Wie weet het". Neen, geachte inzender, aar staan wij radicaal boven. Kreegt het schrijven van die drie woor- én niet een huivering over uwe lede «alen, zonder de beteekenis daarvan snappen Dat was de verontwaar- Igende blik, die de heer Wijdemans vmhooger plaats op u neersloeg, faaan, genoeg daarmee. Ik zal ilels liever zien, dan dat de inzender in zijn zegsman eens even by mij komen kennis maken, nu ik de heer Wijdemans als voorzitter ben opgevolgd Gedachtig de woorden„onbekend laakt onbemind" zal ik my gelukkig achten U beiden eens op een beter ipoor te kunnen brengen, maar tonder natuurlijk instructies van Uw iant aan te nemen. Deze bevoegdh id uil gij U toch wel niet aanmatigen lit voeg hieraan nog toe dat ik met ill schrijven volsta en dus op verdere ilukken niet meer antwoord. C. SNOEREN, Voorzitter v. h. Burg. Armbestuur. geneest Mijnheer de Redacteur. In 't Kerkklokje van vo ige week slaan twee algemeene jaarvergaderingen aangekondigd van het Wit—Qele K'uis. Eene In Waalwijk en eene in Loon op Zand. Hier in Kaatsheuvel hebben 'e ook zoo'n instelling. Van een alge meene ledenvergadering is hier echter looit iets te hooren geweest Hoe die bestuursleden gekozen of bijeen zyn geraapt, weet niemand. De gelden 'alien wel goed besteed en verant •oord worden, doch hoe weet niemand Ik hoorde laatst mompelen dat we baamverpleegster8 kregen, doch op 't 'ogenblik is hiervan nog niets te be. 'peuren, ofschoon ieder weet dat dit Punt zeer urgent is. Kan iemand van de lezers mij soms omtrent algemeene ledenvergaderingen verpleegsters eic. op de hoogte en. Het zou my zeer aangenaam Een lid van 't Wit-Gele Kruis Kaatsheuvel, 30 April 1931. HET VRAAGSTUK: DE BESTRIJDING °ER MANNELIJKE WERKELOOSHEID EN DE VROUWELIJKE ARBEID IN DE FABRIEK. 2e Deel. 4e Hoofdstuk. Volgaarne voldoe ik aan de gestelde raag om een inzicht te schrijven om- j den hedendaagschen toestand in de noenindustrie. Doch ik zal me bepalen zirht a^erno°dzakelijkste in dat op- j omdat er behalve den voorsprong "uitenlandsche industrie, zoovele ';ien zÜn waar te nemen, die ook hun n°f de Schoenindustrie hebben, p' allernoodzakelijkste zijn heer>mmerCiee* en technisch bedrijfsbe- drie woorden vragen de alge- aandacht in dezen tijd van elk nmensch, doch niet minder van de Nederlandsche Schoenfabrikanten in 't algemeen en ook individueel. In dat opzicht moet men onderling den toestand eens ernstig onder het oog zien. Het is' nu de tijd om meedoogenloos al le methodes in dat opzicht te onderzoe ken. Men kan niet voortgaan op dezelfde manier van thans, dus zoo spoedig mo gelijk breken. Geen studie van uw zaak en van andere zaken maken op grond van meeningen, doch.op grond van feiten. De feiten die ge zelf kunt waar nemen. Men late zich dus niet beïnvloe den, noch door den eene, noch door den andere, die meent „goed voor te lichten" zoolang ge U omtrent die voor lichting niet kunt overtuigen. Vervang dus Uw meeningen door /ei- ten. Heeft men de feiten van zijn zaak ver zameld. Weet men wat de kosten per eenheid zijn. j Weet men van welke factoren die kos- I en afhankelijk zijn. I Verstaat men de kunst van organisee- ren? Kan men deelen van zijn verantwoor- I (lelijkheid overdragen aan anderen? Weet men den rechten man te kiezen en op de rechte plaats te brengen? I Heeft men studie gemaakt omtrent methode en resultaten van werken? I Zijn de ondergeschikten goed afge licht, worden zij goed geleid? j Houdt men zijn menschen geregeld aan den gang? Kent men het onderscheid tusschen 'n werkplaats en een fabriek? Zijn de meest voorkomende werk zaamheden gestandariseerd? Zoo zou ik kunnen voortgaan, doch ik geef iedereen in overweging derge lijke vragen op alle onderdeelen van het bedrijf, op alles wat aan het bedrijf ver want is en van belang kan zijn, op te stellen. Zet er daarna het antwoord eens ach ter. Ik ben benieuwd hoe of U er dan zelf overheen ziet, en ziet „hoe" of U over alles heengekeken hebt. Als iedereen dit doet, verzamelt men „bossen" met „feiten" ter bestrijding van „trossen" van „meeningen". Men kan en zal zeer vele feiten vinden die men coöperatief kan oplossen, even eens waar men zelf moet vervangen en verbeteren. De feiten vormen den rots vasten ondergrond van Uw zaak en van den algemeenen toestand. Die feiten leert gij kennen door de kennis der efficiency en efficiency is de kern van „Wetenschappelijke Bedrijfsleiding". De algemeene toestand in de Schoen industrie heeft er toe bijgedragen, dat men thans zeker over het geheel geno men „tekort" schiet. Niemand zal me dit bestrijden, het is EEN FEIT. Welnu, dan is het ook logisch, dat er in dat op zicht iets gedaan wordt ter bevordering van dat: Wetenschappelijk Commercieel Bedrijfsbeheer en Wetenschappelijk Technisch Bedrijfsbeheer. Het feit is er en de gelegenheid zal men vinden in de Waalwijksche Rijks vakschool voor Schoenmakers. Ik geef hier goeden raad. Laat 5 dagen per week werken en neem den Zaterdag voor „Studie" in de bovengenoemde 2 vakken. Toont U allen Democratische fabri kanten. Gij allen van de hoogste tot de laagste. Toont „Liefde voor Uw Zaak", „Liefde voor Uw volk", „Liefde voor de Alffemeene Welvaart". Kweek liefde voor uw zaak, voor uw persoon. Men dient te trachten het hooast mogelijke in den handel en in de indu strie te bereiken, omdat „de banken daar geld op geven". Geld! Geld! Als de industrie steun noodig heeft „financieele steun". Welnu, ik vraag u, „wat wilt gij?" Geld Ik zeg u gij kunt hel halen aan de Rijksvakschool te Waalwijk. Velen zullen de schouders ophalen en zich afvragen „wat wilt gij?". Is dat mo gelijk? Ja. dat bestaat met medewerking van de Regeering en het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenscheppen. Men kan, mits de algemeene belang stelling voor die cursussen bevorderd wordt, daar geven ..wat U Heeren Fabri kanten" noodig hebt. ter bevordering der Nederlandsche Schoenindustrie, wat noodig is ter bevordering van een zeer groote groep arbeiders en zakenmen- schen, wier bestaan afhankelijk is, ook van de inzichten Uwerzijds. Men zoekt in alle richtingen, dnch moet de hoofdzaak niet uit het cog ver liezen. Men moet zeggen, waar het op zit, eerlijk en menschlievend, goede lei ding geven. 2e Deel. 5e Hoofdstuk. ,,Met steun aan Neerlandsch Fabrikaat, Is eiken stand gebaat". Met steun in verschillende vormen! Men zal het daarover wel eens zfjn. Over den door mij bedoelden steun, hoop ik, dat men het evenzoo „eens is", dan is dat „de belangrijkste steun". Het kan zijn nut hebben daarover eens verder uit te wijden, omdat niet alle lefcers, le zen en logisch denken en wanbegrip pen een aanleiding zijn voor verkeerde handelingen. „De bedrjjfshuishoudkunde" vormt de grondslag van elk bedrijf, zij vormt het fundament der bedrijfsorga nisatie, waarvan de toekomst der „zaak" afhankelijk is. Zonder de capaciteiten van wie ook te onderschatten, zou het mij verwonde ren, mits er stemmen opgaan„niet noo dig", ik ben in beide „heer en meester", of „mijn fabriek zal ik wel leiden". Omdat, het is logisch, hij dat maar juist zoolang kan, totdat „anderen" be ter leiden. Een enkeling is geen direct, en kan toch „voor dezulke" een indirect gevaar" zijn. Men mag daar wel eens over denken. Als er malaise is, kan men daar den tijd toe nemen. Wanneer men er reeds aan gedacht heeft de exportmogelijkheid te bevorde ren, dan zal dat zonder dezen steun moeilijk een „succes" worden. Men zal zich dan opofferingen moeten getroosten, niet alleen financieele, doch ook persoonlijke, omdat door de per soonlijke opoffering de financieele of fers tot hun recht komen. Ik stel me voor, dat alle Fabrikanten uit de navolgende drie cursussen, waar in alle mogelijke wijzigingen kunnen ge bracht worden, gemakkelijk hun keuze kunnen doen. Zonder het C.W.S.-begin sel boven zijn taxatieprijs te noteeren, heb ik, om in de lijn te blijven, deze 3 letters aangehouden. Ik stel U voor, één ontwerp C.W.S.-cursussen, die mijns in ziens het overwegen waard zijn. C-Cursus. Betrouwbaarheid, Onbevangenheid, Bekwaamheid, Initiatief. B. Organisatievermogen. Doorzettings kracht. Practische levenskunst. C. Waarde en Productie. D. Rechtsvormen van ondernemers. E. Concentratievormen. F. Kapitalisatie der bedrijven. G. Financieering in verband met eigen en vreemd kapitaal. H. Crisisgevaar bij liquiditeit, solvabili teit, rentabiliteit. I. Boekhoudsystemen. T. Kantoormachines. K. Succesvol koopmanschap. Inkoop Verkoop. Repetitiewerk voor Diploma. Cursus W. A. Vestigingsplaats, bedrijfsindeeling, arbeidsverdeeling, standariseering. B. Kettingbandsystemen, Taylorsyste- men, Modder-Bureaucratisch en Mi- litaire-systemen. C. Arbeidsloon, Loonstelsels, Premie stelsels. D. Factoren en inzichten omtrent kost prijs. E. Normale bedrjjfsdrukte, bedrjjfsop- timum. F. Productiviteit en rentabiliteit. G. Normalisatie en massaproductie. H. Expansie. Statistiek. Reclame. I. Rationalisatie en Liquidatie. L. Repetitiewerk voor Diploma. Cursus S. A. Maatverhoudingen. Leestenbouw. B. Copieeren. Modelleeren. Serieën. C. Snijden. Schalmen. Omboeken. Per- foreeren, D. Spannen. Stikken. Platstikken. Aan naaien. Omtrekken. E. Practische beschouwingen omtrent dezen arbeid en de machines. F. Arbeidsverdeeling. Specialiseering. Arbeidsloonen. G. Stanzerlj. Snljderij. Materialenken- nis. H. Zwikkerjj voor verschillende beves tigingssystemen. I. Opzool- en hakafdeeling in verschil lende bevestigingssystemen. J. Schrooierij. Schuurderij. Bimzerij. K. Polier- en Vernis-afdeeling. L. Practische beschouwingen omtrent arbeid en machines. M. Repetitiewerk voor Diploma. CONCENTREER, uw gedachten op, WETENSCHAPPELIJKE SYSTEMEN. Het buitenland heeft in ons „dierbaar Vaderland" een prettig afzetgebied, tot dat de Heeren Fabrikanten de liefde voor de Nederlandsche Industrie doen op laaien tot een geconcentreerd verzet, met de beste wapenen voor het behoud van onze welvaart. Het is overbodig en prikkelbaar de invoerstatistieken te copieeren, den im port met den export te vergelijken. De heeren Fabrikanten zullen en die nen die te kennen, daar het van het grootste belang is te weten: „Wat wordt er ingevoerd". „Wat kunnen wij uitvoeren", om zich in die richting te oriënteeren en waar mogelijk aan te passen. Het is ook van groot belang die arti kelen aan een nauwkeurig onderzoek omtrent: pasvorm, afwerking, bevesti gingen, materialen en uitvoering, inkoop prijzen, verpakking, enz., enz., te onder werpen. Het is leerzaam en verruimt de inzichten. Er is in velerlei opzicht „leering" te trekken uit catalogussen van Importeurs, waarvan ik zal trachten „Een sprekende „film" te maken, onder de naam: „Geen orders". W. A." PULLES, Tilburg. (Wordt vervolgd). Kaatsheuvel, 30 April '31. Juliana-concert. Onder veel belangstelling opende Euphonia gisteravond het zomercon- certenprogramma op de kiosk met 'n concert ter gelegenheid van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Het weer, in verhouding der laatste weken niet ongunstig, was echter nog niet van dien aard, dat het voor mu zikanten of luisteraars gezellig was te noemen, stil te staan of te zitten. Toch werd er aandachtig geluisterd en van de mooie muziek die Eupho nia te hooren gaf, volop geprofiteerd. Zilveren Ambtsjubileum. Onze actieve Kaatsheuvelsche me dewerker, de heer J. Tuerlings, die op deze plaats reeds zoovele jubilea- vieringen van Kaatsheuvelsche inge zetenen heeft beschreven en hunne verdiensten daarbij in het licht heeft gesteld, is vandaag zelf jubilaris en wij grijpen dankbaar deze gelegen heid aan, om nu eens een woord van gelukwensch, hulde en waardeering te wijden aan hem zelf, die, ieder ingezetene zal het ons beamen, in Kaatsheuvel reeds jarenlang een lei dende figuur is geweest en zeer vele verdiensten voor deze plaats heeft ge had. Onverschillig wat of op welk gebied er iets werd opgezet, de heer J. Tuer lings behoorde tot de initiatiefnemers of had op een of andere wijze een groot aandeel in de totstandkoming en het welslagen er van. De oprichting van verschillende vereenigingen en het organiseeren van tal van festiviteiten die het be lang der ingezetenen dienden en den goeden naam van Kaatsheuvel op verschillend gebied naar buiten droe gen, mag voor een groot deel worden toegeschreven aan zijn activiteit, on dernemingslust en liefde voor zijn woonplaats. Wij mogen hierbij me- moreeren de oprichting van Kaats- heuvelsch Belang, waarvan hij de ac tieve secretaris is; de stichting van de lang verbeide liedertafel „Bel Canto", die onder zijn verdienstelijke leiding in hare korte bestaansperiode reeds op zoo schitterende successen kan bo gen; de bouwvereen. Volksbelang, waarvan hij het secretariaat waar neemt, de Pluimveevereeniging, waar voor hij als Voorzitter zoo'n speciale zorg aan den dag legt, als zijnde zelf een bekend pluimveefokker en specia list op dat gebied. Kortom op elk ter rein heeft de heer J. Tuerlings als op richter, bestuurslid of comitélid, groote verdiensten voor deze plaats gehad. Het is dus niet te verwonderen, dal velen het feit, dat hij zijn zilveren ju bileum als onderwijzer vierde, gretig aangrepen om hem van hun waardee ring te doen blijken. Op de eerste plaats bij het onder wijs zelf. Omringd door de leerlingen werd de jubilaris aan de St. Bernardus- school door den Eerw. Overste in zeer waardeerende woorden toege sproken en gecomplimenteerd. Een zijner leerlingen, C. den Teu ling, hield een keurig toespraakje na mens alle jongens der 3e klasse. Een fraai bouquet en een souvenir werd hem hierbij aangeboden. Een deputatie van leerlingen van de St. Janschool kwam hun oud- leeraar tevens een aardig opgestelde gelukwensch overhandigen. De jubilaris dankte getroffen voor al die hulde en bezorgde de jeugd een tractatie. Er werden nog eenige liede ren gezongen in de feestelijk versier de klas en tot hun vreugde hoorden de leerlingen dat het 's middags geen school zou zijn en men in verschillen de ploegen een uitstapje zou maken. Van het gemeentebestuurr mocht de jubilaris een prachtig bloemstuk ontvangen als waardeering voor het geen hij al die jaren voor het onder wijs en de opvoeding der jeugd had gedaan. De Edelachtb. Heer Burgemeester van Besouw en Wethouder van der Horst kwamen hem ten zijnen huize persoonlijk feliciteeren. Verder ontving de jubilaris nog tal van fraaie bloemstukken van verschil lende vereenigingen en particulieren, o.a. van „Bel Canto" en de Hoender club, alsmede legio gelukwenschen in den vorm van telegrammen en kaart jes. Waar de heer Tuerlings zelf bijna geen aandacht aan dit jubileum ge schonken had, was hij door al die on verwachte hulde ten hoogste verrast. Het zal hem niettemin groote vol doening schenken te zien, hoe zijn werken in het belang van klein en groot, in Kaatsheuvel door iedereen wordt gewaardeerd. Bij de vele gelukwenschen voegen wij gaarne de onze, de hoop uitspre kende, dat hij nog vele jaren niet al leen aan het onderwijs en aan de vele organisaties, maar ook aan de mede werking aan ons blad zijn beste zor gen zal blijven wijden. Vermelden wij nog, dat de heer Tuerlings sinds 1 Mei 1912 te Kaats heuvel als onderwijzer werkzaam is. Voordien was hij van 1 Mei 1906 tot Mei 1911 onderwijzer te Vlijmen en van 1 Mei 1911 tot 1 Mei 1912 onder wijzer te Tilburg. Verkiezing. Men deelt ons mede, dat de candi- datenlijst der Protestanten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing is vast gesteld als volgt: 1. Jac. Vos. 2. J. Zwart. 3. A. A. Rosenbrand. 4. J. van Os. 5. L. J. Heurter. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 2 Mei 1931. In de R K. Kiesvereeniging zijn 9 candidaten ingediend voor de aan. staande raadsv rkiezing. De stemming 'oor de grosiyst hetft plaats a.s. Zon dag. Naby de Wyksche Pont werd een fietser aangereden door een au'o. Het 'ijwiel werd ernstig beschadigd, terwyi ie man het er afbracht met vele ont vellingen en gescheurde kleeren De politie stelde een onderzoek in. Zaterdag neemt Lonea deel aan ten seriewedstryd by S D.O. te Sprang en zal uitkomen tegen „Stormvogels". De processie naar Brielle ter eere de H H. Martelaren van Ootkum zal dit jaar plaats hebben op 3 juni. GEMENGD NIEUWS. - De moord te Rotterdam. De dader tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Het Haagsche Qerechtshof heeft he den vernietigd het vonnis der Rotter- lamsche rechtbank, waarby de 23 j irige O. Maliepaard uit Oss, wegens loodslag, gepleegd op 29 Sept 1930, op zyn schoonzuster in baar woning aan de Willebrordusstraat te Rotterdam s veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf. Opnieuw recht doende veroordeelde het Hof hem thans, overeenkomstig het requisitoir van den procureur- generaal tot levenslange gevangenis draf. Expresstreln in vlam 38 dooden en 36 gewonden. Volgens berichten uit Kaïro is gis teren de Ahxandrlë—K ïro—express in brand geraakt. Hierbij moeten 38 oersonen, waaronder 10 kinderen den dood gevonden hebben. Drie bezwe ken na aankomst in het ziekenhuis en 36 anderen werden zwaar gewond. Vele lyken waren onherkenbaar ver minkt. De toestand van vele gewonden s ernstig O^der de dooden bevindt zich shchts één Europeaan. De brand is waarschijniyk ontstaan, doordat een ■ter assen is warm geloopen. Drie nouten wagons gingen in vlammen op. Oe iocomotieibestuurder had van den brand niets bemerkt en werd eerst later door een baanwachter op het uitslaande vuur attent gemaakt. De trein, die by Benha in brand gevlogen is, bestond uit het oudste materieel Er bestond geen er kei mid- lel om met den machinist in verbin- ling te komen en de pogingen om zijn aandacht te trekken bleven langen yd vruchteloos. Door de snelheid van Jen trein, sloeg de brand snel op drie vagons over en de reizigers in deze brandende hel verstikten. Mannen, vrouwen en kinderen sprongen half gek van angst uit de rijtuigen. Over een geruimen afstand lagen half ver kor 1de lijken, zieltogenden en zwaar >ewonden langs de spoorbaan, waar- 1 >or het moeiiyk is het aantal slacht ff jrs te bepalen. Toen de machinist tenslotte stopte, vas het onmogeiyk den brand nog te blusschen de drie brandende wagons verden afgehaakt en brandden geheel uit. Toen er hulp verscheen, waren de gewonden spoedig te K*ï o in het ziekenhuis ondergebracht. Velen zyn er zeer slecht aan toe. De machinist fs in afwachting van het onderzoek aangehouden. een zachte mooie huid mPSIlf "jn. I. In doozen 1gid-60-30-20ct Potten 1g!d. Tuben 75-45' 3Oct.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 7