..•natuurlijk ze is ook uitstekend! Sproeten komen vroeg in RECHTZAKEN. eerder in het Ontwerp opgenomen voorstel tot invoering van een maxi mumstelsel voor de verloven voorden verkoop van zwak—alcoholische dran ken achten zij haar bijzondere belangen ernstig bedreigd, Zij achten haar bedrijven zelfs met den ondergang bedreigd en verzoeken het thans aanhangige bntwerp goed te keuren niet dan nadat daarin de in het request omschreven wijzigingen zullen zijn aangebracht en in het bi zonder het voorstel tot invoering van het maximumstelsel voor de verloven daaruit zal zijn gelicht. Het bierverbruik. Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt, henben de brou. werijeH in 1930 2 280 000 H.L bier afgeleverd, tegenover 2 316 000 H L. in het vorige jaar. De afzet met binnen- landsche bestemming ging 20 000 H.L. (of 1 pCt.), de export 16 000 H.L (of 10 pCt.) achteruit. Het binnenlandsch verbruik van bier veranderde weinig. Het totale verbruik bedroeg 2 171 000 H.L. (na 2.176000 H L in 1929); het verbruik per hoofd 27 5 (na 28 0 liter). De vermindering van het verbruik per hoofd wordt toegeschreven aan het ongunstige zomerwederdeels ook aan de toenemende malaise en werkloos heid. Baitenlandsche bestelling bij de Ned. Scheepsbouw Mij. De N V. Nederlandsche Scheeps bouw—Maatschappij heeft dezer dagen een opdracht ontvangen, die zeker wel de belangrijkste is, sinds geruimen tijd op scheepsbouwgebied in Nederland geplaatst Deze bestelling betreft den bouw van drie enkelschroefsmotorpassa giers- en vrachtschepen, met een draag vermogen van 9500 ton elk, voor een buitenlandsche reederij. De hoofdafmetingen zullen bedragen: 485' 0" x 611-3" x 39*6". De schepen worden voorzien van een groote koelruimte voor het ver voeren van vruchten en visch. De voortstuwingsinstallaties zullen zijn Stork—A E Q Hesselman—mo toren van het dubbelwerkende twee- tact-type, die elk een normaal vermo gen zuilen ontwikkelen van ca 8000 1 P K., terwijl de hulpmotoren, welke eveneens door de N.V. Machinefabriek Qebr. Stork Co. vervaardigd zullen worden, per schip 1400 IP K, zullen ontwikkelen. De snelheid der schepen zal ca. 16 mijl zijn. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur. Ik meen dat het een stuk was van Baron van Wijnbergen dat Ik laatst las, waarin betoogd werd dat het een voordeel geacht moet worden wanneer bij zaken van eenig aanbelang door alle partijen aan behandeling en dis cussieering deelgenomen wordt. In Uw blad van 1.1. Zaterdag wordt m i. den aftredenden Raad geen recht gedaan. Dat ook thans geen volkomen werk kan aangeboden worden laat zich verstaan, omdat aan alle menschenwerk tenslotte gebreken kleven. Toch geloof ik dat de laatste periode nu niet de slechtste is geweest. Als men b.v. de Qroote Straat en andere wegen onbevangen aanziet kan men toch moeilijk aan den indruk ontkomen dat juist in den laatsten tijd flink de hand aan den ploeg geslagen is en we doen verkeerd zoo we dit tegenover het huidig gemeentebestuur niet vol mondig erkennen. Dezer dagen las ik een aanbeveling voor de nieuwe raadsverkiezing Hierin werd ook de subsidieverleening naar voren gebracht en zou de subsidie verleening zoo ongeveer het compas moeten zijn waarop de kiezer naar 't slemhokje moet varen. Hoewel dit niet van belang ontbloot is, zit er toch deze gevaarlijke kant aan, dat wie nu maar 't meeste los weet te krijgen, dat die tenslotte de man is. Neen, dan liever straks naar de stembus geleid door andere motieven Als we dan buiten ons land de ontreddering zien, ja dat zelfs de stem van 't geweten met geweld onderdrukt wordt, dan doen we verkeerd wanneer we de rust en den welstand die in ons land heerscht gaan losmaken van 'de geestelijke factoren die in ons hand heerschen. Het wordt algemeen erkend dat In de huidige wereldmalaise ons land geen slecht figuur slaat. Wat sociale wetgeving en woningvoorziening aan gaat staan we mee aan de spits. Ook bij een gemeenteraadsverkiezing hebben we voor oogen te houden dat de geestelijke vrijheden, die verkregen zijn in den weg van zelfopoffering en zelfverloochening, behouden blijven We kunnen dan gerust iedere partij in zijn eer laten, maar het is toch een genot als we straks naar de stembus gaan in de volle overtuiging dat in den poliiieken weg, dien wij kiezen alleen de dageraad voor land en volk kan opgaan. Naast deze geestelijke factoren dienen er echter ook andere in 't oog gehou den te worden en Ijjkt mij een gezonde verhouding van werkgever en werk nemer met middenstand niet de slecht ste. Ook is het van belang dat het in tellectueel element voldoende vertegen woordigd is. Zoo wacht dengenen die straks den -r-OE NIEUWE MARGARINE nieuwen Raad zullen vormen een dank bare taak. Want er zal ioch eene vol doening in moeten liggen zich afge vaardigd te weten in de gemeente politiek tot, in de eerste plaats, de zuivere uitoefening van het recht voor alle groepen van de bevolking, groot en klein, rijk en arm. Hierbij zal toegenegenheid en ge moedelijkheid buiten de deur gezet dienen te worden. En ik voor mij geloof tenslotte dat een gemeente, onverschillig welke, zich gelukkig mag achten zoo de uitoefening van deze taak medebrengt, al is dit niet het voornaamste, dat de politieke schakee- ring van den Raad zich ongeveer weerspiegelt in den publieken dienst der gemeente, die in de uitoefening van zijn taak de belangen van de algemeene zaak behartigt. U, Mijnheer de Redacteur, dank voor de opname, Hoogachtend, X. ELSHOUT. Nauwelijks is de heer lijke schoone Meimaand aangebroken of honderden pelgrims maken zich gereed om op te trekken naarElshout om daar de Wonderbare Moeder dank te brengen en hare gunsten af te smeeken. J.l. Zondag was dan ook wederom een ware devotiedag. De kerk was smaakvol versierd en ter eere van de Meimaand was 'n Mariatroon opgericht, waarbij het altaar straalde in een zee van licht. Om 6 uur was de kerk tjokvol en naderden honderden pelgrims ter H. Tafel. Ook bij de andere diensten was de kerk te klein om allen te bergen. Vanaf de huizen wapperde de nationale driekleur om luister bij te zetten voor de groote processie uit Tilburg, die om 10 uur arriveerde met extra trams, opge luisterd door de Harmonie van Huize Nazareth en trok onder muziek kerk waarts, alwaar door den Eerw. heer Qloudeman een plechtige H. Mis werd gecelebreerd met assistentie van den ZeerEerw. Heer Pastoor Willems en den Eerw. heer Kooymans uit Heeswijk. Het zangkoor uit Tilburg voerde de twee-stemmige H. Mis In Nomine Jezu van Uiteren op zeer verdienste lijke wijze uit, onder leiding van den heer Spijkers. Na de H. Mis werd door den Eerw. Pater Antonius een predikatie gehouden. Om twee uur plechtige Kruisweg, daarna werd de prachtige stoet opgesteld en trok men in grooten getale biddend en zingend, opgeluisterd door de Harmonie naar de kapel, talrijke vaandels en banieren werden medegedragen, alsmede het beeld van Maria. Bij de kapel werd een loflied gezongen. De ZeerEerwi heer Pr stoor hield een schitterende predicatie over de vereering der Wonderbare Moeder Enkele gebeden werden gestort voor intentie, vooral voor den HoogEerw heer Deken van Tilburg, voor de ze zeeeen hli durft ze jeugdorganisatie waarvan de ZeerEerw. sk - y uum heer van Oorschot als Directeur was van een muur ter afsluiting van de Algemeene begraafplaats te Sprang werd ai3 volgt ingeschreven Gebrs. Spierings, Capelle f 1238 C Michael, Vrljh Cappel f 1232.— C. P. Spttljbroek. Sprang f 1170.— J Quirijns, Capelle f 1110.- J. W.Nieuwenhuizen, Sprang f 1097.— Mijnheer de Redacteur. De strijd in de Kiesvereeniging is weer gestreden, we hebben nu rust tot Juni. Veel fraais is er ook al niet voor den dag gekomen bij de aanbe veling van candidaten, zooals dat gewoonlijk is. Al heel minderwaardig was m.i. 't biljet afkomstig z g. van de arbeiderszijde. Niets minder waar dan dat, het was afkomstig van heel hooge autoriteiten in onze gemeente, al heeft men er ten slotte een arbeiders- candidaat achter gezet om 't epistel te laten drukken en verspreiden. 't Is zoo makkelijk voor het volte te schrijven over die „Heeren van Waal- wijks Belang", die heeren van „de Heerensocieteit", „die hebben een stukje van hun macht ingeboet" enz. „Meerderen van de eerste klas inge zetenen kunnen onzen burgemeester niet zetten" daar is alle reden voer, want willen aan". Dat is erg gemakkelijk gezegd, maar erg goedkoop, en 't werkt zoo buiten gewoon goed op 't volk, op de ver houding en de samenwerking in eene gemeente. En dat vooral als 't komt, niet uit 't volk zelf, maar van bovenaf, yan diegenen die zichzelf zoo graag een pluim op den hoed zetten en wiens haan de laatste jaren hier alleen moet koning kraaien en in den Raad ook kraalt ondanks Oud—Waalwijk en de Waalwijkers. Nogmaals 't is erg goedkoop, laag bij den grond en werkt m.i. uiterst nadeelig. Ik dank U, X. IJ. Z. Kaatsheuvel, 5 Mei 1931. Mijnheer de Redacteur. Met groote verbazing heb ik in Uw blad van vorigen Zondag het schrijven gelezen van den heer Snoeren, omtrent het Armbestuur. En ik vraag mezelf af, hoe komt die man er toe om zooiets te vertellen. Hij doet het voorkomen alsof mijn schrijven een aanklacht tegen den persoon van wijlen den heer J. Wijdemans zou beteekenen. Doch daar is geen oogenblik aan gedacht, waarde heer. Daar gaat het heelemaal niet over. U draait om de zaak heen. Het gaat gewoon over het feit dat door het Gemeentebestuur jaarlijks een som van f 10.000 aan 't Armbestuur wordt gegeven en daar omtrent nooit geen schriftelijke of mondelinge verantwoording aan het Gemeentebestuur gedaan wordt, het geen toch wettelijk voorschrift is. Durft de heer Snoeren deze bewering een leugen noemen Hij zegt wel niet meer te zullen antwoorden, doch dat is hij aan zichzelf verplicht. Hij bewijst anders in deze zaak heel zwak te staan. Doch ik zou hem dan willen verzoeken zakelijk te blijven en geen dingen er met de haren bij te slepen welke er niet bij hooren. Het gaat hier om het aan gegeven feitIs dat waar of is dat niet waar Dankend voor de plaatsruimte, Een belastingbetaler. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. benoemd en voor zieken. Tot slot werd Tilburgs smeeklied gezongen. Daarna trok men zeer devoot naar het Kerkhof alwaar de sacraments processie werd gehouden, bij het rustaitaar hield de Eerw. heer Kooy mans een predikatie, waarbij het Ave Maria werd gezongen, daarna werd de Tantum Ergo gezongen begeleid door de Harmonie en de Zegen ge geven, waarna wederom naar de kerk werd getrokken. Om 6 uur werd een afschetdsoefening gehouden en tevens alles gewijd, daarna werd door de Harmonie bij den ZeerEerw. heer Pastoor Willems een serenade gebracht en trok men wederom naar de ge reedstaande trams om de terugreis te aanvaarden. De heer J. Hoslie bracht dank aan den ZeerEerw. Heer Pastoor, aan de Harmonie en zangers en allen die tot het welslagen der processie hebben bijgedragen. Het was een buitengewoon drukke dag geweest. CAPELLE. Gedurende de maand April werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 6251.44 en terugbetaald f 4218 33. Ds. A. van Willigen alhier heefi voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Mastenbroek bedankt. In de vorige week Donderdag, avond gehouden vergadering der A R. Kiesvereeniging te dezer plaatse werd in verband met de verkiezing van leden van den gemeenteraad de vol gende candidatenlijst samengesteld 1 H. Kerst, 2 P. Faro, 3 W Kuijpers, 4 A. Paans en 5 j. van Drongelen. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden gedurende de maand April ter gemeente—secretarie aangegeven 16 runderen, 53 varkens en 3 geiten. Het onderzoek der verlofgangers van de lichtingen 1919 en 1922 dezer gemeente zal plaats hebben op 30 juni e.k. des nam. half een in de oude school te Waspik. De op 13 Juni a.s. alhier te hou den Landdag van den Ring, 's Grevel- duin—Capelle e o. van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen zal staan onder leiding van den ring- voorzitter Ds. A. v. Willigen. Bij de j.l. Zaterdag door Burge meester en Wethouders der gemeente Sprang—Capelle ten Raadhuize ge houden aanbesteding van het zetten A, H. Wiliemsz, Sprang f 1075 M, van Campen. Capelle f 1032 H. J. Versteeg. Capelle f 1012 Gebrs. van Willigenburg, Sprang f 999.— Het werk is gegund aan den laagsfen inschrijver. Tot bestuursleden van het water schap „Het Zuiderafwateringskanaa zijn o m. gekozen de heeren R. Mid delkoop en J. Huijsman alhier. Na gehouden aanbesteding is de levering van hooi en stroo vaor het garnizoen te 's Hertogenbosch gedu rende het tijdvak van 1 Mei 31 Jun a.s. opgedragen aan de N.V. Oerle mans Zonen, fourage. en bouw materialenhandel te Vrijhoeve-Capelle J.l. Zondag hield de postduivenvereni ging „de Luchtvaart", gevestigd in het café j van Mej. de weduwe A. v. d. Haart, in combinatie met de Kaatsheuvelsche ver eeniging „De getrouwe Duit" een wedvlucht vanuit Noyon met den volgenden uitslag: j Chr. v. Heeswijk 1 9 11 26 33, Q. Vos 2 i 5 30, H. Netten 3 27, H. v. Campen 6 8 20; I E. Haverhals 7, A. Versteeg 10 28, Luchters I 12, H. Rosenbrand 13 32, H. Dekkers 14 25 37, Q. Treffers 15 22, J. v. Ree 16 17 21 J. Spierings 18, Lichtvoet 19 35, P. v. d Velden 23 40, A. Donders 24 39, P. Groot- zwagers 29, P. Nieuwenhuizen 31 38, P, Snoeren 34 41 en Stubben 36. Overduiven A. Zwart, P. van der Velden en G. Vos. Het tweede elftal onzer voetbal- vereeniging „Excelsior" speelde j i Zondag te 's Hertogenbosch een com petitiewedstrijd voor de tweede klasse BVB tegen BW 6 en verloor met 7.2. De stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad alhier is bepaald op 23 Juni e.k. 11. Zondagmorgen werd Ds. A. v. Willigen, nadat deze bekend gemaakt had, dat hij weder bedankt had voor een op hem uitgebracht beroep, namens de gemeente toegesproken door den ouderling G. v. d. Schans, op wiens verzoek zijn Eerw. toegezongen werd Ps. 126: 3. Door een groep kiezers uit de landbouwers zal naar men ons mede- deelt bij a s. gemeenteraadsverkiezing met de volgende candidaten worden uitgekomen1 H. Boer, 2 H. Mes, 3 A. A. Michael, 4 C. L. de Rooij, 5 A. P. Snijders en 6 M. Kuljsten. Voor de vacant komende betrek king van zaakvoerder der Coöperatieve aankoopvereeniging Sprang—Capelle e o. hebben zich een 5-tal sollicitanten aangemeld In verband met het overlijden van den heer A. Huijsman a d. Loon- schendijk is een vacature ontstaan in den kerkeraad der Ned. Herv. gem. en in het bestuur der Chr. school aldaar. Vanwege het gemeentebestuur van Loonopzand is aan verschillende eigenaars van landerijen, gelegen aan de Hooge—Zandschel een schrijven gericht houdende verzoek om in ver. band met den aanleg van een nieuwen weg zooveel mogelijk medewerking te verleenen. Aan de bijzondere lagere school aan de Nieuwstraat alhier zal wegens toeneming van het aantal leerlingen een lokaal worden bijgebouwd. De voetbalvereeniging „Sparta" te Vrijhoeve—Capelle behaalde op den door DVO te Sprang gehouden serie wedstrijd den lsten prijs. De Postduivenvereeniging „Nog Sneller" alhier hield 3 Mei een wed vlucht uit Noljen (257 K.M. tot Breda.) De uitslag was als volgt: F. Oerlemans 1, C. Groeneveld 2, 5, 14, M, Mesch 3, 4, L. Verduin 6, 15, J. Treffers 7 H, Vos 8, M. van Peer 9, 16, P. v. Rooij 10, J v. Oosterhout 11, H. Boeserl2, T. Groene veld 13. Eerste overduif L. Heurter. Eerste constateering 12.49.8 uur, laatste I.59.7 uur. Bij deze vlucht zij nog vermeldens waardig dat de eerste prijs 15 minuten voor den tweeden prijs vloog. A.s. Donderdag 7 Mei des avonds half acht houdt de vereeniging een algemeene ledenvergadering. WASPIK. Door Burg. en Weth. is aan de N V. Nederlandsche Petroleum Maatschappij „Purflna" gevestigd te Rotterdam ingevolge de Hinderwet ver. gunning verleend tot plaatsing van een benzinetank en een pomp voor het perceel wijk A Nr. 32. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 April 1.1. 243 op de R K Bijzondere Jongensschool, 195 op de R K. Bij zondere Meisjesschool en 75 op de Chr. School. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Waspik op Vrijdag den 8en Mei 1931 des namiddags ten 6 ure. Aan de orde is 1. Mededeelingen. 2. Verkoop grond aan J. de Hoogh. 3. Besluit tot het, verleenen van by- potheken op te bouwen woon huizen. 4. Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1931. 5. Wijziging begrootingj 1930 en '31. 6. Verordening tot aanwijzing van Stemlokalen. 7. Benoeming Hoofdstetnbureau. GEERTRUIDENBERG. Donderdag 7 Mei a s. zal de Commissaris der Koningin in deze Provincie een bezoek brengen aan deze gemeente. Ingezetenen, die Zijn HoogEdelge. strenge over zaken, rakende de be langen der gemeente, wenschen te spreken, zullen daarto^ gelegenheid hebben des namiddags om half drie. Een audiëntielijst ligt voor dat doel ter Gemeente secretarie ter teeke- ning. De ingezetenen worden beleefd verzocht door het uitsteken van de nationale driekleur een blijk van waardeering te geven. Mej. M. Pijnenburg Is met in gang van 1 Mei benoemd tot onder wijzeres van bijstand aan de Bijzondere lagere Meisjesschool alhier. Het verbouwen van een woon huis voor rekening van den heer Q, de Bot alhier, is opgedragen aan Q, de Nier te Teteringen. Het bouwen van een winkel en woonhuis voor rekening van den heer A. Bakx is opgedragen aan C. en Th. du Pont. Voor de Evangelisatie der Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag a.s. des namiddags half zes voor te gaan Ds. van Beem uit Rotterdam. De Processie naar Brielle zal plaats hebben op Donderdag 18 juni a.s. Tot badmeester bij de Geer- truidenbergsche Zwemclub is benoemd de heer Van Daalen, gepensioneerd adjudant-onderofficier, voorheen bad meester van de militaire badinrichting te Breda. De eindstemming in de R.K. Kiesvereeniging voor de stemming van leden voor den Gemeenteraad zal gehouden worden op Zondag 10 Mei a.s. in de R K Militaire Vereeniging, Gelegenheid tot stemmen bestaat van des voormiddags 11 uur tot des namiddags 5 uur. Naar wij vernemen zal in de Gasthuisstraat, hoek Havendijkstraat een winkelhuis met bakkerij worden gebouwd voor rekening van C Machieisen te Raamsdonksveer. Verleden week vond In intiemen kring het afscheid plaats van den Stationschef G. Arend. Bij monde van dhr. G. v. Hal werd hij toegesproken, welke hem namens 't personeel den dank overbracht voor alles wat dhr. Arends tijdens zijn verblijf hier ter plaatse voor zijn personeel heeft gedaan. Spreker zeide o.a. dat hij steeds in den bres sprong, indien dit ook maar noodig bleek te zijn. Niet het minste heeft hij klaar gestaan voor zijn perso- neel dat promotie wilde maken, wat hij steeds met onuitputtelijk geduid opleidde voor het daaraan verbond«n examen. Na nog meer hartelijke woorden te hebben gesproken, bood de heer van Hal hem namens het geheele personeel een prachtig cadeau aan. Hierna dankte de heer Arends eenigszlns ontroerd voor het hem aangeboden cadeau. Spreker zeide het altijd als zijn plicht te hebben be schouwd om steeds voor het publiek en personeel klaar te staan. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand April 1931 ngelegd f 8479.33 en terugbetaald 11.395.02. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7360. Op de Zondag j.l. gehouden vergadering van de Voetbalvereeniging Good—Luck werd ais Voorzitter gekozen de heer L. Lambregts, erwijl de heeren C. Stal, P. de Kroon, W. van Dongen en C. Zijlmans werden herkozen. 't Gaat niet meer. M. P„ arbeider te Herpt was ver oordeeld tot f 75 boete subs 50 dagen hechtenis wegens overtreding der achtwet. By het uitspreken van het vonnis had zoowel verdachte als het O M. afgezien van hooger beroep. Nu verdachte toch in hooger beroep cwam en er nog wel een advocaat voor had bekostigd, werd hem beduid, dat zijn beroep niet meer ontvankelijk was. Die zet het op 'n grieven I A. v. d V. uit Werkendam, 20 jaar ;ewoon dienstplichtig soldaat te Go- rinchem had aldaar op 13 Maart zijn meerdere den sergeant titulair van den 3erg de bedreiging toegevoegd„Blijf maar even staan, dan zal ik je met een handspaak, de hersens inslaan I" Z'n zenuwen hadden hem blijkbaar parten gespeeld. Hij is een goed sol daat, maar wordt hem een op- of aanmerking gemaakt, dat zet hij 't op een grieven. Voor den Krijgsraad kon hij geen woord uitbrengen. De eisch luidde tegen hem 14 dagen gev. straf voor waardelijk. Ernstige mishandeling. Het gerechtshof wees in hooger beroep vonnis tegenG. C. van B., arbeider, Dussen. Verdachre werd door de Rb. te 's Bosch veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf ter zake dat hij op of omstreeks 25 Dec. 1930 te Eethen opzettelijk gewelddadig A. van Herwijnen en B. van Herwijnen heeft geslagen en pijnlijk verwond. Het vonnis is bevestigd.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2