I Het W/ecyekind ADVERTEEREN IN PLAATSELIJKE BLADEN RUROL ADVERTEEREN IN DAGBLADEN li buitenland" natuurlijk veel beter en ook noodzakelijk. - - Heeren adverteerders Adverteeren in blad is dus noodzakelijk, maar ook voldoende. de administratie 7 „eerstgemelde onder kopijelijke me- „dedeeling van het advies van den 7 „dezer no. 89/384, belast met de uit voering dezes, waarvan afschriften „zullen worden gezonden aan het De partement van Financien en aan de „Algemeene Rekenkamer tot infor- „matie en narigt. ,,'s Gravenhage, den 14 February 1840. „(Geteekend) Willem „Vanwege den Koning, „(Geteekend) Van Doorn. „Accordeert met desselfs origi- „neel, „De Griffier der Staatssecre- „tarie „(Get.) A. G. A. van Rappard. „Voor eensluidend afschrift, „De Secretaris-Generaal bij 't „Minister van Binnenlandsche „Zaken, „(Get.) C. Vollenhoven. „Voor eensluidend afschrift, „De Griffier der Staten van „Noord-Braband, „(Get.) F. X. Verheyen. b. „Wij, Willem II, bij de Gratie „Gods, Koning der Nederlan den, Prins van Oranje-Nas- „sau, Groot-Hertog van Luxem burg, enz., enz., enz. „Gehoord het gemeenschappelijk „rapport en bijlagen van Onzen Mi „nister van Staat, belast met de Ge- „nerale Directie voor de Zaken der „Hervormde kerk, enz., en van Onzen „Minister van Binnenlandsche Zaken „van den 2 April 1842, no. 16. „Gezien het Koninklijk Besluit van „den 14 Februarij 1840, no. 95, waai „bij bepaald is, dat de Pastorij cum „annexis van den Hervormden predi „kant te Waalwijk (Noord-Braband) „van de Burgerlijke aan de Hervorm de Gemeente aldaar in eigendom zal „overgaan voor eene som van ƒ4800, „aan eerstgemelde uit te keeren, casu „quo, onder aftrekking van zoodanig „bedrag, als vereischt mogt worden „om de bedoelde pastorijwoning in „den gevorderden behoorlijken staat van onderhoud te brengen. „Gezien ons nader besluit van den ,.20 November 1841, no. 70. „Hebben goedgevonden en verstaan: „1. Van de voorschreven som van 4800 zal 500 (vijf honderd gul „den) worden uitbetaald ten behoeve „der Hervormde Gemeente van Waal „wijk, ten einde te worden aangewend „ter voorziening in de verbeteringen „en herstellingen van de bedoelde „Pastorij, waarna die Pastorij zal ge- „acht worden in den vereischten staat „van onderhoud te zijn gebragt, waar- „mede de Hervormde Gemeente voor noemd zal behooren genoegen te ne- „men. „2. De uitbetaling der evenver- „melde som van 500 zal geschieden „aan het Provinciaal Collegie van „Toezigt op de kerkelijke Administra tie der Hervormden in Noord-Bra band, ten einde onder toezigt en „goedkeuring van en verantwoording „aan dat Collegie, tot het voorschre- ,,ven doel te worden aangewend, zul- „Iende hetzelve na den afloop der „werkzaamheden daarvan verslag „doen aan Onzen Minister van Staat, „belast met de Generale Directie voor „de zaken der Hervormde Kerk, enz. „3. De overblijvende som van 4300 (vier duizend drie honderd „guldens) zal worden uitbetaald aan „het Gemeentebestuur van Waalwijk „door tusschenkomst van Onzen StaatsraadGouverneur van Noord- „Braband tegen eene verklaring, dat „hetzelve ten behoeve der Hervormde „Gemeente van Waalwijk voor altijd „heeft afgzien van het regt van eigen- „dom op de Pastorij van den Her vormden Predikant aldaar, met der „zeiver tuinen en het daarachter gele- „gen land, zoodanig als een en ander „bij den Hervormden Predikant in gebruik is geweest, zullende vervol- pens die verklaring door den Staats raad Gouverneur voornoemd worden „overgelegd aan Onzen Minister van „Staat voornoemd. „4. De voorschreven som van „ƒ4800 zal worden voldaan uit het „crediet van 500.000, voor het loo- „pende dienstjaar 1842 voor onvoor ziene uitgavenl ter onzer beschikking „gesteld. „Onze Minister van Staat voor noemd en Onze Minister van Binnen- „landsche Zaken zijn, ieder voor zoo- „veel hem betreft, belast met de uit voering van dit besluit, waarvan af schrift zal worden gezonden aan On- „zen Minister van Financien en aan „de Algemeene Rekenkamer, tot in- formatie. ,,'s-Gravenhage, den 9 April 1842. „(Geteekend) Willem. „De Minister van Staat, belast „met de Generale Directie voor „de zaken der Hervormde kerk, „enz., „(Geteekend) H. v. Zuylen van „Nijevelt. „De Minister van Binnenland- „sche Zaken, „(Geteekend) Schimmelpen- „ninck van der Oijen. „Accordeert met deszelfs ori- „gineel: „De Secretaris en Adviseur „Geteekend) Janssen. „Voor overeenkomstig afschrift „De Secretaris en Adviseur bij „het Departement voor de za- Moeders, geneest de roode of gesmette deelen van de kleine met en houdt 'thuidje droog met PUROLPOEDER „ken der Hervormde Kerk, enz. „Geteekend) Janssen. „Voor kopy conform, „De Griffier der Staten van „Noord-Braband, „(Get.) F. X. Verheyen. Als slot-artikel volgt nu nog de in „De Echo" van 10 Mei 1930 toegezeg de verklaring betreffende al den jam mer en de ellende, die in de jaren 1624 en 1625 door het heen- en weer- trekkende krijgsvolk aan deze stre ken werden toegebracht. Wordt vervolgd. Aanteekeningen. 1). Mr. Johan Frederik Mauritsz. Ganderheijden, zoon van Jasper en Petronella Adriana Mauritszwas 6 December 1789 te Zalt-Bommel gebo ren, werd rijks-advocaat in Noord- Brabant en overleed 3 Mei 1851 te Breda. 2). Op verzoek van Ged. Staten zouden die gelden besteed worden voor een nieuw Raadhuis. Hoe men tot het Tolunie—plan kwam. Jules Sauerwein heeft voor de Matin" een onderhoud gehad met den Oosterijkschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Schober, over de Europeesche economische kwesties en in het bijzonder over de Duitsch— Oostenrtjksche toiunie. Schober verklaarde hoe men na het mislukken van de economische onder handeling te Ger<ève tot het plan van een tolunie is gekomen. Curtlus en hij hadden het voornemen in de laatste dagen van April naar Genève te gaan om voor het bijeenkomen van de Europeesche commissie met Brland over het plan te spreken. In verband met de presidentverkiezingen in Fiank rijk is deze op t Mei vastgestelde bijeenkomst echter uitgesteld. Om ge heel correct te zijn, zijn Curtius en hij overeengekomen een gezamenlijk pro tocol op te stellen, dat, naar bekend is, in Maart werd gepubliceerd. Scho ber legde er in dit verband den nadruk op, dat men niet van een fait accompli kan spreken. Volgens Sauerwein ver klaarde Schober verder Daar de Volkenbond zich met de kwestie zal bezighouden, heb ik uit respect voor den Volkenbond opdracht gegeven alle werkzaamheden en on derhandelingen te onderbreken". Gevraagd naar de voordeelen, die de tolunie voor Oostenrijk kan ople- veren, verklaarde Schober, dat vooral de Oostenrijksche landbouw van de overeenkomst kan profiiteeren. De Oostenrijksche economen zullen het geheele vraagstuk nog ernstig moeten bestudeeren. Hij heeft het nieuwe plan van Briand in groote lijnen leeren kennen en behoeft niet te betoogen welk belang Oostenrijk hierbij heeft. Schober verklaarde ten slotte, dat hij er vast van overtuigd is, dat Briand uit het Duitsch—Oostenrijksche initia iief zeer belangrijke conclusies kan trekken. Bij de bespreking van het plan mogen er geen overwinnaars en overwonnenen zijn, wanneer niet ge heel Europa daaronder wil lijden. De Graf Zeppelin naar de Noordpool. Omtrent een overeenkomst tusschen de luchtschipwerf te Friedrichshafen en de Hearstpers Inzake een tocht van de Graf Zeppelin naar de Poolstreek, wordt gemeld, dat deze tocht een deel zal zijn van de wetenschappelijke expeditie naar de Poolstreek, welke reeds eenigen tijd in het voornemen lag, Men wil onderzoeken, of het luchtschip een geschikt middel is voor expedities in het Poolgebied, of om de verbinding te onderhouden met andere expedities die zich in het Poolgebied bevinden. De Graf Zeppelin zal een volledige Pooluitrusting meenemen met sleden, booten, kleeding, voorraden enz. Acht of negen vooraanstaande ge leerden en Poolonderzoekers, onder wie ook een vrouw, zullen aan den tocht deelnemen. Duitschland, Amerika, Engeland en de Sowjet—regeering zuilen op dezen tocht vertegenwoor digd zijn. Met inbegrip van de bemanning zullen waarschijnlijk 45 menschenaan boord van de Graf Zeppelin zijn. Het vertrek van de Graf Zeppeling hangt af van het tijdstip, waarop Sir Hubert Wilkins met de duikboot Nautilus vertrekt. Daar het luchtschip veel sneller is dan de onderzeeboot, zal het pas van de basis op Frans Josefs- land vertrekken, wanneer de Nautilus nog twee dagen van de Pool verwij derd is. Men gelooft, dat dit pas tegen midden Juli het geval zal zijn. Hearst financiert de expeditie. Belglë's Defensiestelsel. Bij de voortzetting van zijr. rede voering in de Kamer over de verdedi ging van België heeft minister De Broqueviile gerefereerd aan zekere beweringen, volgens welke het ver dedigingsstelsel gericht zou zijn tegen Nederland. Wij koesteren voor onze Nederland- .sche buren, aldus de minister, slechts hoogachting en vriendschap. Een oorlog tusschen onze Noordelijke buren en ons wordt in België be schouwd als een vreeselijke monstruo siteit, waaraan geen Belg denkt, zooals geen enkele Belg aan een oorlog tegen een anderen staat denkt. Dat is de innerlijke overtuiging van België en ik verzeker U, dat wy ons hieraan zullen houden en dat wjj onze geheele politiek daarnaar zullen richten. De regeering, zoo ging De Broque viile voort, laat zich uitsluitend leiden door de verdediging van het land en acht het onder de huidige omstandig heden gewenscht zich te beperken tot het sirikt noodzakelijke. Daarom is Antwerpen thans buiten beschouwing gelaten bij de voorstellen, die aan de Kamer zijn voorgelegd. De aangevraagde credieten van 600 millioen francs worden als volgt ver deeld 350 millioen voor een brugge- hoofd te Gent en voor de versterkingen bij Luik en Namen, met inbegrip van 80 miliioen francs voor de provincie Luxemburg, terwijl de resteereiide 250 miliioen zullen dienen vqor de ver betering der zware artillerie. De wet op het grondbezit In Engeland. Het lagerhuis heeft met 289 stemmen tegen 230 stemmen de wet betreffende de belasting op het grondbezit aange nomen. Deze wet was door Snowden aan gekondigd ter gedeeltelijke dekking van het tekort op de begrooting. is Woensdag door president Doumergue geopendheden wordt 't Nederlandsch- Indisch paviljoen officieel geopend. Koning Alfons en de republiek. Tijdens een onderhoud te Londen met den directeur van de „A.B C.", verklaarde koning Alfons, dat hij vast besloten is aan de republikeinsche regeering, die voor hem thans de regeering van Spanje is, geen enkele moeilijkheid in den weg te leggen. De monarchisten, die zijn aanwijzi- gingen willen volgen, zullen niet alleen geen moeilijkheden aan de nieuwe regeering moeten bezorgen, maar haar bovendien moeten steunen. Nooit zal hij goedkeuren, dat men het volk tegen het gezag ophitst, noch dat men spe culeert op den ongeiukkigen toestand van het land, om aan het nieuwe regime zijn prestige te ontnemen. De koning verklaarde eveneens, dat h|j aan alie officieren, die hij had kunnen bereiken, verzocht heeft, den eed van trouw aan de regeering af te leggen. Aan de monarchie in Spanje is een einde gekomen door den wil van het volk. Indien zij eenmaal moet hersteld worden, dan zal dit eveneens moeten geschieden door den wil van de bur gers van het land. De Defensie van België. De Belgische minister van Oorlog De Broqueviile heeft heden in de Kamer zijn rede voortgezet over de buiten gewone credieten voor de nationale verdediging. De verdedigingswerken van Antwer- pen en Gent, aldus de minister, moe ten een eventueelen aanval uit het Noorden, via Luik en Nederlandsch— Limbure, beletten met behulp van de 300.000 man van het Belgische leger. Deze verdedigingslinie zal zeer sterk zijn Het is onjuist, dat de oorlog van 1914 bevestigd heeft, dat vestingen ver ouderd zijn en evenzeer is het onjuist, dat de technici het niet eens zijn over de manier, waarop de forten moeten worden gebouwd. De meeningsver— schillen betreffende slechts de plaats, waar zij moeten komen, De minister wees vervolgens op de diensten, welke de Belgische forten in 1914 hebben bewezen en zeide, dat IS NATUURLIJK ZEER QOED, MAAR IS VOOR EEN BEPAALDE PLAATS OF STREEK Mogen wij eens een paar voorbeelden aanhalen, voor heeren adverteerders van groot belang? Weten zij b.v. dat dit blad in meer dan 85% van alle hulzen in Groot-Waal wijk komt? Weten zij b.v. dat dit blad in bijna 80% van alle huizen der gemeente Sprang-Capelle (Capelle, Sprang en Vrijhoeven) komt Dat wil dus zeggen dat geen enkel blad b.v. in die plaatsen een d e r g e 1 ij k e publiciteit biedt, waar hei natuurlijk ook mini- tieua gelezen wordt, anders zou men er zijn abonnementsgeld niet voor over hebben 1111! Volgens deze wet zal de waarde van 't grondbezit opnieuw worden ge taxeerd. De liberalen stemden voor de re geering, Lloyd George, die een derge lijke wet als minister reeds in 1909 had voorgesteld, verdedigde het wets- ontwerp krachtig. De conservatieven bestreden het echter scherp en verklaarden, dat de kosten, aan de taxatie verbonden, hooger zullen zijn dan de inkomsten, die van de wet verwacht kunnen wor den. Mislukte volkstelling in Engeland, De .Daily Mail" meldt, dat de volkstelling van 1931 een groote mis rekening zal worden, hetgeen niet is voorgekomen sinds de eerste Britsche volkstelling in 1801. Er zijn 2000 gevallen van mislukte telling door verschillende oorzaken, als het niet werken van telmachines, het vergeten van personen, die op buitenverblijven woonden, het zoek raken van gegevens, enzoovoorts Discontoverlaging In Amerika. In Amerika is 't disconto van 2 op l'/a verlaagd, speciaal voor steun aan 't bedrijfsleven en de effectenbeurs. De Koloniale Tentoonstelling. De koloniale tentoonstelling te Parijs het noodig is, dat België zijn defensie organiseert. Zeker, aldus spr., het ver- drag van Locarno is waardevol voor ons, maar niemand zou durven be weren, dat wij thans nooit meer een aanval zullen hebben af te slaan Met ons leger kunnen wij geen te uitge strekte ilnie verdedigen De verdedi ging van Antwerpen en Gent zal ons in staat stellen het verband te hand haven met de legers, die ons te hulp komen en eventueel tezamen met die legers den invallenden vijand aan te vallen. Het verdedigingsstelsel, dat België wil opbouwen is tegen niemand ge richt en beoogt slechts de verdediging van het land tegen eiken aanval. Men zal begrijpen, aldus de minister, dat ik niet In details treed over de orga nisatie der defensie zij omvat ook aanvallen door vliegtuigen en verde diging tegen gas attaques. Luik en Namen moeten dienen ter bescherming van onze mobilisatie en de concentratie van onze, troepen ten einde een plotselingen inval op ons gebied tot staan te brengen. Het be staan van forten rond bepaalde steden zal het gevaar voor de bevolking daar van niet vergrooten. De gelden, die er voor z|jn uitgegeven, verminderen de werkeloosheid. De minister crltiseerde vervolgens de houding der socialisten, die de ge vraagde credieten niet zullen goed keuren en spreker vraagt hen hoe z{| de verdediging van het land denken te organiseeren. Die te baseeren op een internationaal plan en op de samenwerking van alie pacifisten schijnt hem wat nevelachtig. Het zou niet baten als wij de wapens neerlegden in de hoop dat Europa dit voorbeeld zou volgen. Aan hen, die de regeering verwijten, dat zij drie provincies aan een inval ten prijs geeft, antwoordt De Broqueviile, dat de plannen soepel genoeg zijn om aan alle eventualiteiten te kunnen worden aangepast. Zal Snowden nog dit jaar aftreden De „Daily Telegraph" meldt van een zijde, die met den kanselier voor de schatkist Snowden in nauw contact staat, dat Snowden tegen het einde van het jaar zijn functie zal neerleggen Het wordt zelfs mogelijk geacht, dat hij zich nog eerder uit het politieke leeen zal terugtrekken. Een en ander hangt geheel af van den gezondheids toestand van den kanselier. De boycot van Engelsche katoen. Tengevolge van de inlandsche boy. cotbeweging tegen Britsche katoenen goederen werken 25 spinnerijen In Bombay thans met dubbele ploegen. Vijftien duizend arbeiders konden weer aan het werk worden gesteld. Ver- schillènde andere spinnerijen overwe gen eveneens dubbele ploegen in te voeren. In een protestvergadering aan de beurs te Manchester namen de leden van de beurs en de werkgevers en arbeiders der spinnerijen van Lancas hire Dinsdag een resolutie aan, waarin van de Britsche regeering geëischt wordt, dat zij by de Indische regeering dringende stappen zal doen vaot de opheiflng van den boycot, die honderd- duizenden Britsche arbeiders van hun bestaansmogeiykheid berooft. Toen Gandhi kennis kreeg van de resolutie van Manchester heeft hij ge antwoord, dat de boycot van Britsche producten een economische maatregel van zelfverdediging is van het half verhongerde volk. Inplaats van een dreigende houding tegenover indië aan te nemen, zouden de lieden in Man- Chester en Lancashire beter gedaan hebben naar middelen om te zien om hun producten naar andere landen uit te voeren, waar hun producten meer welkom zyn dan In Indië. SPORT. Promotiewedstrijden. Morgen de tweede plaatselijke ont. moetlng tusschen IV.S.C. en H.E.C. Zooals wij Woensdag reeds mede deelden is de wedstryd HEC—Picus op verzoek der laatste vereeniging uitgesteld en is hiervoor ingelascht de ontmoeting WSC— HEC. Er staat ons dus voor morgen weer een zeer intressante en tevens uiterst belangrijke wedstryd te wachten. Inderdaad is deze wedstrijd zeer belangryk, daar het einde dezer kleine competitie reeds in 't zicht is en dus geen der partyen iets meer verliezen mag. WSC heeft tot nu toe nog steeds de leiding en indien zy deze .morgen door een overwinning zou kunnen handhaven, biyft hare kans 't grootst, daar zij dan in Eindhoven slechts een gelijk spel behoeft te bevechten om tweede klasser te zyn. By gelijk spel of zelfs by verlies is WSC's kans weliswaar nog niet verkeken, doch wy behoeven niet te zeggen dat deze hierdoor beduidend slechter zou staan. Stellen wij hiertegenover hetgeen HEC te verspelen heeft. In ons verslag van Woensdag gaven wij haar nog slechts een theoretische kans. Deze club zal er zich dan ook wel bewust van zyn dat zy morgen hare laatste kans moet verdedigen en dat zy bij een verlies definitief naar de derde klasse degradeert. Waar er dus voor beide partijen zooveel op het spel staat durven wij weer een spannenden match ver wachten, waarin beide elftallen zich tot aan het eindsignaal ten volle zullen geven. Over den uitslag valt bitter weinig te voorspellen. Wel zyn we geneigd, na de groote nederlaag die HEC ver leden Zondag tegen Picus geleden heeft, WSC's papleren het hoogst aan te slaan, doch maar ai te dikwijls hebben we moeten ervaren welke wispelturigheden het voetbalspel nu eenmaal met zich brengen kan, vooral wanneer het plaatseiyke wedstrijden geldt en ware het niet dat we gevaar liepen in clichétaal te vervallen, dan zouden we de beruchte vergelijking van de voetbal en het rollende stuivertje nog eens aanhalen. Wat w(| wel kunnen voorspellen is dat de spelers morgen stuk voor siuk hun beste beentje voor zullen zetten en elkaar elke streep grond zullen be" twisten. Wy kunnen dan ook slechts hopen dat die partij die zich het meest waardig toont voor het tweede klasserschap morgen de overwinning zal behalen. Laat ons tot slot de hoop uitspreken dat de wedstryd op even aangename en faire wijze verloopen zal als by de eerste ontmoeting op het HEC-terrein het geval was, dit zal het sportlef i I' i Beide artikelen bij Apoth, en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6