Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. mgoödbpabamu ONTERFD eien, )DE FEUILLETON DüQOR ERN4VRJ£Ü2 TEBR.r~ GEMEENTERAAD. invet 'onde WOENSDAG 13 MEI 1931. 54e JAARGANG. 1 wot 'an ie el eet gaat! ■46 da 25 18 12 9 8 7 svera Vetma ie Liei ie Liet luslsS etitle nkuns Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD De Provinciale Staten verkiezing In Noord-Brabant. Het derde lid van art. lOO der Kieswet. van and Zilvete en i "RING ng rwachl belan e vlerli jubileu tiiginge en moe gen v n welf IQS, itsheai Zooals de bladen voor eenigen lijd reeds gemeld hebben was bij de toe. wijzing der zetels na de Provinciale Statenverkiezing, een vergissing ge maakt welke zeer belangrijke gevolgen met zich bracht, en waardoor de R.K. Staatspartij een 3-tal zetels te weinig kreeg. Na eerste deeling. Ingevolge het eerste lid van artikel 100 der Kieswet waren slechts 55 zetels toegewezen. Er moesten dus nog 9 zetels worden verdeeld, hetgeen geschiedde overeen komstig het tweede lid van genoemd artikel, door deze toe te wijzen aan de lijsten met de grootste overschotten, daarbij In acht nemende de vereischte van een gemiddeld stemmental van 75°/o van den kiesdeeler per toegewezen zetel. Deze laatste toewijzing was echter niet juist, het Centraal Stem bureau vergat daarbij nl rekening te houden met het dei de Hd van art. 100 dat een ullzonderlng maakt op deze tweede verdeeling naar maatstaf der grootste overschotten, wanneer bij de eerste verdeeling minder dan het totaal aantal min 8 zetels zijn opge - dee,d- Ter verduidelijking halen wij hier genoemd artikel aan Even zoovele malen als de kies deeler Is begrepen In het stemcflfer eener lijst, wordt aan die lijst eene der te vervullen plaatsen toegekend. Is de som van de uitkomsten, die zijn verkregen door deeling van den kiesdeeler in het stemcljfer van ieder der Iflsten, kleiner dan het aantal der e vervullen plaatsen dan wordt, be- loudens in de gevallen in het derde id bedoeld, van de nog te vervullen jlaafsen achtereenvolgens ééne toege- cend aan die lijsten, wier stemcijfers, jij deeling door den kiesdeeler, de grootste overschotten hebben gelaten, bij welke toekenning lijsten die geen overschot hebben gelaten, worden ge acht lijsten te zijn met het kleinste overschot. Voor het toekennen van de overblijvende plaatsen komen, behou dens in het geval, ln den volgenden zin bedoeld, niet in aanmerking lijsten, die na toekenning eener plaats een gemiddeld aantal stemmen van minder dan 75 pCt. van den kiesdeeler per toegekende plaats zouden aanwijzen. Wanneer alle lasten, die hiervoor in aanmerking komen, een der overblij vende plaatsen hebben ontvangen en er nog plaatsen toe te kennen blijven, worden deze plaatsen toegekend in dier voege dat aan de lijst, die na toekenning eener plaats het grootste gemiddelde aantal stemmen per toege- kende plaats zou aanwijzen, 't eerste een plaats wordt toegekend en zoo achtereenvolgens met dien verstande, dat bij deze toekenning aan dezelfde lijst niet meer dan eene plaats wordt toegekend. Is de som van de uitkomsten in den aanhef bij het tweede Hd bedoeld, bij eene verkiezing van de leden der Eer ste Kamer in eenige groep van pro vinciën kleiner dan het aantal te ver vullen plaatsen verminderd met vijf bij eene verkiezing van de leden der Tweede Kamer kleiner dan 85, of bij eene verkiezing van de leden der Provinciale Staten kleiner dan het aantal te vervullen plaatsen verminderd met acht, dan wordt, in afwflkingvan het ln het tweede lid bepaalde, van de nog te vervullen plaatsen achter eenvolgens eene toegekend aan de lijst, die na toekenning der plaats het grootste gemiddelde aantal stemmen per toegekende plaats zou aanwijzen. Indien twee of meer van deze gemid delden gelijk zijn, beslist, zoo noodlg het lot." In 1923 na de verkiezingen voor de Tweede Kamer, bleek dat het artikel 100, toen nog zonder het derde lid. de mogelijkheid opende, van een niet geringe zetelwinst voor die partij die haar lijsten tot een aantal zelfstandige groepen verbond, inplaats van tot één groep. Om dit te voorkomen is het derde Hd toegevoegd. De mogelijkheid die het oude artikel openliet was ongewenscht, vooral wanneer meerdere partijen dit toepas ten, en daardoor de uitslag voor een groot deel aan het toeval zou worden overgelaten. Had elke partij ln onze provincie zijn listen tot slechts een groep verbonden, dan zou zich het geval van het derde lid niet hebben voorgedaan, en zouden bij eerste ver- deeling minstens 56 zetels zijn opge- van „De Echo yan het Zuiden". 9 jaai ;r advei Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. APPEI it 1 talwj :d VOS kunne 14. ber/atctv beste, ldrljven TOltf Harrel liep onder 't praten naar de achtergalerij. Laten we nog een wandelingetje door den tuin maken, voor de grootste hitte komt, stelde hij voor. Morrence volgde zijn vriend. Ze lie pen langs de rozenstruiken, waarvan de weelderige bloemenpracht iets zwoelzoets aan de atmosfeer gaf. Je moet zeker weer nieuwe bloe men voor je vazen hebben, merkte Morrence droogweg op. ,,Ze zullen wel verlept zijn sedert mijn komst en ik geloof niet dat je ze ververscht hebt, wel? Die heb ik zelf niet neergezet. Je moet voor een nieuwen voorraad tot vanmiddag wachten. De nuchter-zakelijke toon waarop Harrel dit zei, gaf Morrence een lich ten schok. Er was maar één vrouwe lijk wezen in den omtrek, die de va zen met bloemen kon hebben gevuld en de kapitein vroeg zich af of het niet tot het besef van zijn vriend door drong, dat Eulalie de Floissac lang zaam maar zeker bezig was zich te dringen in zijn huis, zoo niet in zijn hart. Zorgde diezelfde hand, die de bloemen schikte, ook voor de kussen- deeld. De R K. Staatspartij hield echter hare lijsten in de verschillende kies kringen afzonderlijk, teneinde uit de overschotten zetelwinst te maken. Het gevolg was dat minder dan 56 zetels terstond werden toegewezen, en de overblijvende zetels volgens de ge middelden moesten worden verdeeld, hetgeen tengevolge had dat de R. K. Staatspartij een drietal zetels meer werden toegekend. lntusschen blijkt hieruit weer eens welke verrassingen ons evenredigheids stelsel kan brengen. In dit geval had de evenredigheid in ons kiesstelsel beter betracht geweest indien de tweede verdeeling, volgens de grootste overschotten, gevolgd was. Tot nog toe telden de Staten immers 14 niet- R. K. Staatspartijers, terwijl dit getal nu op 11 is teruggebracht. Vergelijken wij nu echter de cijfers van 1927 en 1931, dan zien wij dat thans procents- gewijs zelfs een ietsje meer stemmen zijn uitgebracht op de partijen buiten de R.K. Staatspartij dan zulks in 1927 het geval wasDe billijkheid van het toegevoeg e derde lid komt lntusschen door de ervaring, die, we bij de jongste statenverkiezing in deze pro vincie hebben opgedaan, wel eenigs zins in het gedrang. WASPIK. overtrekken' Ja. En ook voor de geplooide gor dijnen? Ja. Aha! Weet je, juffrouw de Floissac heeft een massa vrijen tijd nu Alice grooter wordt, legde Harrel uit. En ze vindt het verschrikkelijk om niets te doen te hebben. Daarom heeft ze me gevraagd of ze het hier een beetje huiselijk voor me mocht maken. Het spreekt vanzelf, dat de paar blanken, die hier wonen, elkaar vriendelijkhe den bewijzen. Ze heeft zoo weinig af leiding het arme kind, en op Rêve d'Or wordt haar goede smaak niet ge waardeerd. Ik kon haar moeilijk wei geren dit voor mij te doen, dat zie je toch wel in? Maar waarom maakt ze geen kussenovertrekken voor de menschen waar ze in betrekking is, als ze zoo n behoefte heeft aan bezigheid? Dat zou ze met het grootste ple zier doen en nog veel meer ook. Maar Mevrouw Salmon is zoo verba zend nuchter; die vindt dat soort din gen in een tropisch land allemaal maar overtolligen last. Bovendien heb ben ze er altijd een heelen troep hon den rondloopen en die ruïneeren al dat mooie goed toch maar, zegt me vrouw Salmon. Juist. Ik ben er achter. En juf frouw de Floissac komt hier af en toe binnenvallen om de bloemen te ver- verschen en het huis gezellig te ma ken? Ja. Dikwijls, als ik des middags op de plantage aan het werk ben ge weest en ik kom thuis, vind ik derge ljjke verrassingen, antwoordde Digby Vergadering van den gemeenteraad van Waspik gehouden op Vrijdag 8 Mei, des nam. ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer P. Dekkers. Alle leden waren aanwezig. Nadat de vergadering met gebed is geopend, worden de notulen door den Secretaris voorgelezen zonder bemer kingen worden deze goedgekeurd. De Voorzitter doet dan enkele mede deelingen. Ter visie ligt het verslag der volks huisvesting. De voorlooplge ultkeering aan deze gemeente voor de nieuwe finantieele verhoudingswet over het jaar 1931 1932 zal bedragen 4.6362 per inwoner of f 16.302.58. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw inzake het request der raadsleden Pruissers en Ruitenberg, betreffende de verleening van een subsidie van f5000 aan de kerk te Waspik-Boven. De minister acht geen termen aanwezig om op het verzoek dezer beide heeren, om het besluit ongeldig te verklaren, in te gaan. Naar aanleiding van het verslag van de exploitatie van woningen, merkt de heer Brokx op dat een huurder, die inmiddels vertrokken is, f 33 huur achter was. Spr. vraagt of het niet mogelijk Is dit bedrag op het loon van bedoelden huurder te verhalen. Weth. Vloeimans zegt toe dit te zullen probeeren. Uitgebracht wordt het rapport be treffende boeken en bescheiden van den secr.—penn. van het Armbestuur. Uit het verslag blijkt dat het tekort in de kas van het Armbestuur totaal is aangezuiverd. Het geheele aangezui verde bedrag, met rente en kosten, bedraagt f 11 674 65. Van den R.K. BlindenbondSt. Odilia is een verzoek ingekomen om een jaarlijksche subsidie tot een bedrag van 1 cent per inwoner. Dit verzoek zal bij de begrooting behandeld worden. Ter visie wordt gelegd het verslag der verrichtingen van den Waren- keuringsdienst district Breda. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente—ontvanger. In kas was f6912.85. Boeken en bescheiden zijn in orde bevonden. Van dePNEMkwamdemededeeling in dat het resteerende bedrag der overname van het electriciteiisnet in deze gemeente, ingevolge art. 2 van vaag. Hij had zijn schreden verhaast om een gesprek aan te knoopen met twee negerjongens, die in de schaduw van een paar mango-boomen bezig waren een trek-os, die blijkbaar een gewonde plek had, van zijn juk te ontdoen. Morrence zuchtte. Hij had verder geen gelegenheid om Harrel te onder vragen; dus hij was aangewezen op de waarnemingen, welke hij zou kun nen doen als Eulalie de Floissac straks verscheen. Met een bijna be droefden blik keek hij naar het por tret van Barbara Howard, toen hij de woonkamer weer binnenkwam, en hij bedacht met weemoed, hoe weinig kans de herinnering aan haar had, tegen de tastbare werkelijkheid van Harrei's aantrekkelijk buurmeisje. Het drietal van Rêve d'Or verscheen prompt om 4 uur. Morrence zat te droomen op de achtergalerij, toen ze aankwamen; hij keek uit over den rozentuin naar de zacht-groene hel lingen van den San Joseph. Het eer ste wat hij hoorde van de nadering der bezoekers was het stampen van de hoeven der ponnies op het stal- plein en even later een heldere pret tige kinderstem, die riep: Harrel Hij keek om. Een klein, in het wit gekleed figuurtje was de voorgalerij komen binnenstuiven. Toen ze hem zag, bleef het meisje met een ruk stil staan, schudde haar welige krullen en riep over haar schouder naar iemand, die Morrence niet zien kon: Hij is hier niet, Bob. Neen, dat zal wel, antwoordde haar broer, die nu ook zichtbaar werd arm in arm met zijn gastheer. Alice vloog op haar br^edgeschou- derden vriend af en klemde zich aan zijn vrijen arm vast. We hebben er reuzenlang over gereden, vertelde ze opgewonden, want Eulalie vond dat het veel te warm was om hard te rijden. Maar de ponnies Zijjn nog h^ejefnaal frjisch, dus laten we maar direct weggaan en den theeboel meenemen! Een beetje kalm, Alice, ver maande Harrel. Ga eerst mee en laat ik je voorstellen aan kapitein Mor rence O, pardon, zei het kind vrijmoe- dig-beleefd, terwijl ze Morrence een hand gaf. Ze keek hem met haar bruine oogen zoo vriendelijk aan, dat ze meteen zijn hart won. Maar als we niet direct gaan, hebben we maar zoo weinig tijd bij de watervallen, voegde ze er als verontschuldigend aan toe. Ik zal maar zeggen dat ze den theeboel moeten inpakken, verklaarde Harrel bereidwillig. We kunnen een extra ponnie voor de proviand mee nemen. Hè toe, vleide Alice, neem liever den ezel. En toen: „Kapitein Morren ce, dit is onze gouvernante, juffrouw de Floissac. Morrence zag, dat nog een an dere bezoekster, die Harrel in het voorbijgaan had gegroet, was binnen gekomen, een slank, fijngebouwd meisje in een witlinnen japon en een grooten zonnehoed op, onder den rand waarvan hij een paar wonderlijk-don kere oogen en een edel-gesneden ge zicht ontdekte. Hij hield een moment den adem in. .Werkelijk, ze hadden hem niet te veel van haar verteld Met een beleefden koelen groet antwoord op een strakke buiging stak ze hem de hand toe en wendde zich toen onmiddellijk ot Alice: We hoeven ons absoluut niet te haasten. Meneer Harrel ïorgt voer de ponnies. Haar stem was laag en diep pre cies de stem die bij dit uiterlijk paste, vond Morrence en hij voelde, dat de moed hem ontzonk. Ze trok hem niet in het minst aan; hij hield niet van dit type vrouwen, maar hij kon zich levendig voorstellen, dat andere man nen wel onder haar machtige beko ring moesten komen. Wat beteekert- den een portret en een pijnlijite ner- innering tegenover zooveel levende en levendige schoonheid!, bedacht hij met diepen weemoed. De kleine ruitertroep zette zich in beweging. Eulalie zat al even vast in het zadel als de beide kinderen en Morrence bewonderde ondanks zich- zelven, de manier waarop ze haar rij dier in de hand had; maar wat hem minder aanstond, was het feit, dat Harrel zij aan zij met haar reed. Hij zelf had Alice tot gezelschap en het kind babbelde gezellig, alsof ze elkaar al jaren kenden. Bobby vormde de achterhoede met den ezel, die den mondvoorraad droeg. De weg naar de watervallen voerde eerst door de verlaten terreinen van Le Saphir. Toen hij den verwaarloos den toestand zag, waarin zij zich be vonden, waardeerde Morrence des te meer de energie waarmee zijn vriend L'Opale, dat waarschijnlijk even ver wilderd'was geweest, tot nieuwen bloei gebracht had. 1 il I en Waalwijbsclic en Langstraatscbe Courant* 'MAAiaCrtAPPy VAN YERZtKf RING OP H£TLEVtf1 I k

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1