het contract van overname, op 30 Juni a.s. geheel zal worden afgelost. Dit bedrag Is groot 160 000. De heer v. d. Rijken vraagt hoe B. en W. dit geld denken te beleggen. De Voorzitter zegt hiervoor rteds maatregelen te hebben genomen en waarschijnlijk zal het gebruikt worden ter verstrekking van kasgeldleeningen aan andere gemeenten. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat aan werkloozensteun is uitgekeerd een bedrag van f986.85. Aan 't Burg. Armbestuur is hiervoor een subsidie gevraagd, en deze is verleend tot een bedrag van f 300. Daar na het tijdstip van deze toekenning, op welk tijdstip pas f600 was uitgegeven, het uitge keerde bedrag nog is verhoogd, zullen B. en W. nogmaals een beroep doen op het Burg. Armbestuur en dit nog eens om subsidie verzoeken. Ingediend is de begrooting over 1931 voor het Burg. Armbestuur, sluitende op een bedrag van f 12.966. Namens de commissie van onderzoek dezer begrooting stelt de heer v. d Rijken voor tot goedkeuring te be sluiten. Alleen zou de commissie het Burg. Armbestuur willen adviseeren hare woningen te verkoopen, daar dan het gevaar dat deze een schadepost opleveren geweken is. In 1931 zijn de kosten van onderhoud der woningen (f305) hooger geweest dan de ont vangen huren (f 278), zoodat men' op deze huizen verlies heelt geleden. De commissie zou daarom tot verkoop willen adviseeren, zoodat men van het geld dat men in handen krijgt nog rente kan trekken. De heer Brokx is het in deze niet met de commissie eens Het mag immers ook een armenzorg genoemd worden, dat het Burg. Armbestuur goedkoope woningen verschaft aan de armen Verschillende menschen die nu In woningen van het Armbestuur wonen zouden bij particulieren niet onder kunnen komen. De heer v. d. Rijken meent dat het euvel dat de heer Brokx aanduidt wel te ondervangen zal zijn, door b.v. het Armbestuur een vergoeding in de huur te doen geven. Weth. Vloeimans merkt op dat het Armbestuur in dit geval veel meer zal moeten betalen. De heer v. d. Rijken is van meening dat het onderhoud van woningen die aan een openbaar lichaam behooren altijd veel duurder is dan dat van pariiculier bezit. Met algemeene stemmen wordt de begrooting hierna goedgekeurd. Wanneer de Voorzitter het voorstel der commissie om tot verkoop te adviseeren wil in stemming brengen, ontspint zich hierover nog een discussie. De heer Verschure meent dat de gemeenteraad hierdoor in de rechten van het Armbestuur zou treden. De Voorzitter bestrijdt dit standpunt en zegt dat de autonomie van het Burg. Armbestuur niet wordt aangetast De gemeenteraad heeft toch het recht om een advies uit te brengen. De heer Smits merkt op dat de tijd nu zeer slecht is om huizen te verkoo pen en dat men er slechts zeer weinig voor zou krijgen. Bovendien zouden verschillende huisgezinnen elders geen onderdak kunnen krijgen. Al zou men in princiep voor verkoop zijn, dan kan het toch nu zeker nog niet gebeuren, daar de woningen veel te weinig zouden opbrengen. De heer v. d. Rijken zegt niet ge adviseerd te hebben de huizen direct te verkoopen. Spr. wil in het geheel niet in de rechten van het Armbestuur treden, maar slechts een advies geven, en betreurt het dat de Raad 't advies dat de commissie met goede bedoeling gedaan heeft, verkeerd beoordeelt. Spr. wijst erop dat de commissie voor enkele jaren ook een dergelijke opmer king heeft gemaakt. Toen is er in den gemeenteraad niet over gesproken, maar is de commissie uitgenoodigd om hun standpunt in de vergadering van het Armbestuur uiteen te zetten. Het voorstel der commissie wordt verworpen met 3—8 stemmen. Vóór de heeren Langerwerf, Schaaps meerders en v. d. Rijken. Enkele wijzigingen in de begrooting 1930—31 worden goedgevonden. Tot leden van het hoofdstembureau worden op voorstel van B. en W. be noemd dhr. Verschure, Brokx en Vloei mans: Het voorstel tot het verleenen van hypotheken op te bouwen buizen, wordt van de agenda geschrapt, daar de heer Am, de Oraauw zijn verzoek heeft ingetrokken. Als stemlokalen worden op voorstel van B. en W. aangewezen voor stem- district 1 de Openbare Lagere School (Oude school) en voor stemdistrict II het lokaal bij dhr. J. Vloeimans. B. en W. stellen vervolgens voor een stukje grond te verkoopen aan O. de Hoogh. Het huis is reeds gebouwd en de eigenaar dacht oorspronkelijk, dat de grond aan de provincie behoorde, deze behoort echter aan de gemeente. Wordt besloten het stukje grond, pl.m. 50 M3 te verkoopen voor 50 ct. per M3 Werkloosheid. Van het bestuur der afd. Waspik van den RK. Werkliedenbond is een verzoek ingekomen om dewerkloozen werk te verschaffen. In het adres wordt gewezen op de groote werkloosheid die in deze gemeente heerscht en de prachtige werkgelegenheid, die er in den polder bestaat, zooals het ver breeden en verdiepen van verschillende waterleidingen en het maken van een dwarsweg. Gewezen wordt verder op de moeilijkheid, die de Waspiksche werkloozen ondervinden bij het zoeken van werk in andere gemeenten, daar men overal de eigen werkloozen voor rang verleent. De aangelegenheid is reeds in de vergadering van B. en W. besproken, waar besloten is over 14 dagen een conferentie te houden met het polder bestuur, armbestuur en de vrijgestelde van den bond. B. en W. schenken hieraan hun volle aandacht en zullen zoo spoedig mogelijk mede- deelen, hoever men gevorderd is. De heer v. d. Rijken vraagt of deze bijeenkomst niet bespoedigd kan worden, daar verschillende werkloozen in nijpend gebrek zitten. De voorzitter zegt, dat B. en W. de conferentie reeds volgende week had den willen houden, doch de vrljge stelde van de bond kon pas over 14 dagen. Spr. merkt op, dat er op het oogenbllk slechts weinig, een zestal werkloozen zijn. De heer v. d. Rijken herinnert er aan, dat indertijd de burgemeester van Zevenbergen hier een onderzoek heeft ingesteid, dat is al lang geleden, maar nog steeds is men geen stap verder gekomen. Spr. geeft toe, dat de werk loosheid niet groot is, maar de enkelen moeten toch geholpen worden. Spr. kent een huisgezin, dat in 4 weken tijd precies i 8 verdiend heeft. De Voorzitter zegt, dat het voorge stelde werk, de aanleg van een dwars weg, niet gering is. Indertijd zijn de kosten hiervan begroot op f22 000.—. Bovendien moet de benoodigde grond door de eigenaren worden afgestaan. De heer Rekkers vraagt wat de be doeling is met het baggeren in de haven. Zou dit niet in vlugger tempo kunnen geschieden. De Voorzitter antwoordt, dat men reeds aan het baggeren is Bij de be grooting is echter voor dit jaar een vast bedrag voor het baggeren vast gesteld, dat niet overschreden mag worden. De heer Smits vraagt of er nog werk. loozen waren, toen de steunverleening is stopgezet, waarop de Voorzitter antwoordt, dat er nog 2 werkloozen waren, die toen echter direct werk kregen. De heer Smits wijst erop, hoe overal den werkloozen steun wordt verleend. De werkloozen zullen op een of andere manier geholpen moeten worden, meent bij. De Voorzitter zou graag zien, dat het armbestuur ook eens wat meer optrad. De heer Smits zegt, dat dit hiervoor zexer te vinden zal zijn, doch bij het geven van werkverschaffing doen zich ontelbare moeilijkheden voor. De Voorzitter zegt, dat er nog altijd een steunregeling is, hij zal trachten hierop een subsidie van het rijk te krijgen. Mocht de werkverschaffing in den polder eventueel tot stand komen, dan zal het rijk hiervan ook een deel der kosten dragen. De heer Smits stelt voor f 500.— beschikbaar te stellen voor een steun, regeling voor georganiseerde werk loozen. De heer Brokx zou ook de onge organiseerden in de steunregeling wil len betrekken, indien er tenminste zijn. Weth. Vloeimans zou enkelen die reeds 20 21 weken zonder werk zijn laten baggeren. De heer Brokx wijst erop dat de steunregeling in Waspik tot aller ge noegen heeft gewerkt, in tegenstelling met die van andere gemeenten. De heer Smits merkt op, dat ten gevolge der werloosheid vele gezinnen Waspik verlaten, hetgeen ook niet in het belang der gemeente is. De heer v. d Rijken vraagt of de voorziter indien hij deze zaak met den minister behandelt, audiëntie wil aan vragen, daar dit vlugger gaat dan schriftelijke afwerking. Het voorstel van de heer Smits wordt aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Brokx of het verzoek der Radio-cen trale te Raamsdonksveer om vergunning voor het aanleggen van een Radio- distributienet, aan den raad of aan B. en W. gericht is. De Voorzitter zegt, dat dit gericht is tot B. en W. en deelt mede dat hierop afwijzend is beschikt daar zij vreesden, dat het weinig zou uithalen. De kosten van aanleg waren hier vrij hoog. In verband met de verkiezingen vraagt de heer Smits nog of men ook in een andere gemeente mag stemmen, wanneer men daar werkzaam is. nog het de ver- De Voorzitter antwoordt, dat dit niet geoorloofd is. Geen der leden verlangt woord en de Voorzitter sluit gadering. NIEUWKUIJK. Vrijdagavond 7 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergade ring bijeen. Afwezig het lid A. de Gouw, De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Procesverbaal van kasopname bij de gemeente—ontvanger, in kas was f 5319 97. Uitgebracht werd het verslag Com missie tot wering schoolverzuim. Subsidie—verzoek van den R.K Politiebond St. Michaël. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van de harmonie „De Eendracht" om de be. staande subsidie van f 100 met f 50 te verhoogen. De heer A. Mostermans zou graag weten hoeveel contributie er door de leden zelf betaald wordt. Als die er niet genoeg voor over hebben, dan behoeft de gemeente ook niets bij te dragen. De heer de subsidie van den Besselaar vindt reeds hoog genoegdeze is toch al f 50 hooger dan die van de liedertafel. De Voorzitter merkt op dat een har. monie meer geld noodig heeft ais een liedertafelhij zou daarom een ver. hooging willen geven van f 25. De heer A. Mostermans wil eerst informeeren hoeveel contributie de leden betalen, en de heer Wilgers vraagt of er geen finantieel verslag is van de harmonie, hetgeen niet het geval is. Wordt besloten dit verzoek aan te houden. Een verzoek van J, de Bont en Th. van Helvoirt om verlaging van honden- belasting. Wordt goedgevonden. De heer Wilgers vindt het moeielijk uit te maken in welke klasse aen hond behoort. De Voorzitter zegt dat een nieuwe regeling spoedig zal in werking treden. Voorzitter deelt mede een opgaaf gevraagd te hebben aan den schilder F. van Oord, voor opschildering der raadzaal. Deze stelde een bedrag van f 130.50 Daar dit bedrag nog al hoog is zal een nadere opgaaf gevraagd worden. Voorloopige vaststelling vergoeding lager onderwijswet. Wordt voor 1931 gesteld op: voor de jongensschool f 855 50 meisjesschool f 737.80 in totaal f 1593 waarvan 80 pCt. is f 1274.40 is te betalen in 4 termijnen. Een vraag van den beer Wilgers, aangaande de betaling van schoolgeld, wordt door den secretaris toegelicht Vaststelling van de 3 jaarlpsche afrekening der R.K. meisjesschool. Wordt goedgevonden. Wflziging gemeente begrooting 1930 Alsvoor. Benoeming leden schattings—com missie wegens periodieke aftreding van de heeren C. van den Broek, H.Mos termans, Th. van Mierle m A Mos- termans. De heer Wilgers stelt voor dezelfde leden bij acclamatie te herbenoemen, doch de voorzitter verlangt stemming, Gekozen worden de heeren C. van den Broek, H. Mostermans, Hub. van Engelen en A. Mostermans. De Voorzitter zegt, dat ookdezink- goten van het raadhuis zijn versleten. Verhoeven zal een en ander in orde brengen. Na nog enkele besprekingen aan gaande het fietspad Hoeve en de weg in de heide wordt door het lid Wilgers er op aangedrongen ook den weg in de heide door opbrenging van gruis in orde te maken Vooral met de tegenwoordige melkerij ter plaatse is met een goeden weg hier we! een alge- meen belang gediend. Word! toegezegd. BUITENLAND. Hevige botsingen te Madrid. De leden der monarchistische partij in Spanje hebben in hun clubgebouw een vergadering belegd, waarin ge- vraagd werd aaneensluiting der monar chistische vereenigingen, om de ver kiezingen te bestrijden. Verscheidene honderden commu nisten woonden deze bijeenkomst bij, na afloop waarvan jeugdige monar chisten hoera's op het koningschap uitbrachten. Toen een taxi chauffeur .Leve de republiek" riep, werd hij door monarchisten aangevallen, die hem met stokken sloegen, Toen voorbijgangers het voor den chauffeur opnamen, ontstond een heftig gevecht, waarbij verscheidene personen werden gewond. Aanvanke lijk werd van beide zijden met steenen geworpen, doch toen de republikeinen woedend werden, schoten zij op drie auto's der monarchisten, die tegenjjhet trottoir stonden. De politie te voet en te paard greep in, voerde eenige charges uit, doch het gevecht duurde voort. De politie trachtte met man en macht de orde te herstellen en arres teerde verscheidene monarchisten. Toen twee celwagens arriveerden, om de gearresteerden weg te voeren, deed de woedende menigte een aan val op een der celwagens, sleurde de gevangenen er uit en lynchte hen. Op hetzelfde oogenblik deed het bericht de ronde, dat de door de monar chisten aangevallen taxi-chauffeur in het ziekenhuis was overleden, waarop de gevechten met hernieuwde hevig heid begonnen en talrijke personen ernstig gewond werden. Dit is 't sein geworden voor een hevige oproer. Het gepeupel heeft zich gekand tegen de monarchisten en kloosters, waarvan er verschillende zijn in brand gestoken en vernietigd; men wierp kostbare stukken op straat. Er werd overal gechargeerd en ge schoten. De staat van beleg is afgekondigd. Vele monarchisten verlaten het land. Nederlandsche taal aan 't Belgische Hof. Aan het Hof, waar tot dusver het Fransch de eenige officieele taai was gebleven, worden thans maatregelen overwogen om het Nederlandsch, de taal der Viaamsche bevolking, tot haar recht te lafen komen. Deze maat regelen zullen zoowel de administratie van het koninklijk paleis als de eigenlijke hofhouding zelf betreffen. Succes van Briand in de Fransche Kamer. Het debat in de Kamer over Frank- rijks politiek met betrekking tot het Duitsch-Oostenrijksche tolunie plan is geëindigd met een stevige overwinning van Briand De motie van vertrouwen der meerderheidspartijen, waarmede de regeering zich accoord had ver klaard en waarin Briand's poliiiek wordt goedgekeurd, werd aangenomen met 430 tegen 52 stemmen. Een af zonderlijk deel der motie, waarin de Kamer haar afkeuring uitspreekt over de tolunie werd met alle 470 uitge brachte stemmen aangenomen. Briand's contra-project tegenover tolunie De Parijsche correspondent van de .Evening Standard" zegt op grond van inlichtingen van bevoegde zijde de grondslagen te kunnen mededeelen van het voorstel, dat Briand op 15 Mei aan den Volkenbondsraad te Genéve zal voorleggen ter vervanging van het plan inzake de Duitsch Oostenrijksche tolunie. Het plan van Briand zou volgens genoemden corres pondent de oprichting der „Vereenigde Staten van Europa" beoogen. Het zou samengesteld zijn uit een agrarisch en een industrieel gedeelte. Krachtens de agrarische overeenkomst zouden de industriestaten, n.l. Duitschland, Frankrijk, België, Oostenrijk, Cechoslo- vakije, Italië en zoo mogelijk ook Groot-Brittannië zich bereid moeten verklaren, het graanoverschot van de landbouwstaten Hongarije, Roemenië, Joegoslavië, Bulgarije en Polen op te nemen. Deze graanvoorraden zouden aan de genoemde landen naar ver houding van hun absorbeeringsver mogen en met toekenning van- een voorkeurstarief worden toegewezen De overzeesche landen, welke graan uitvoeren, zooals Canada, de Vefeenigde Staten en Argentinië, zullen aldus zou in het plan worden betoogd, geen ernstig nadeel van deze regeling lijden, daar het overschot der Euro- peesche graanianden niet zoo groot is. Als compensatie zou bij de Euro peesche landbouwstaten er op worden aangedrongen, hun tarieven voor bepaalde gefabriceerde producten te verlagen. Wat de voorstellen met betrekking tot de nijverheid betreft, zouden de Europeesche industrielanden zich be reid moeten verklaren tot een beper king van hun productie en een ver deeling der markten. Zij zouden zich voorts moeten vereenigen met een arbeidsdag van minder dan acht uur, vast te stellen door tusschenkomst van het Internationaal Arbeidsbureau. Ten siotte zou het plan, aldus de correspondent van het Londensche blad, een verlaging en nivelleering der tarieven behelzen. Voorts zou een regeling getroffen moeten worden voor het verleenen van credieten met lagen rentevoet zoowel aan de nijver heid als aan den landbouw. Volgens genoemden correspondent zou de algemeene opinie heerschen, dat de Kleine Entente het plan van Briand zal aanvaarden. De houding van Groot-Brittannië en Italië zou echter nog onzeker zijn. Voorts zou het vaststaan dat Frankrijk en Cecho- slovakije en waarschijnlijk ook Roe- menië, Joegoslavië en Polen te Genève nieis onbeproefd zullen laten om Oostenrijk en Duitschland te bewegen, hun tolunie plan op te geven. Nederland op de Intern Kol Expositie. Vrijdagavond heeft het Nederlandsch comité een groot gala banket gegeven Nerveus e,n omspannen, onrustige» i sIapeloos. Men gebruikehier tegen de zenuwstillende en zenuwsterkend. I Mijnhard! s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten in hotel Continental ter gelegenheid van de opening van het Nederlandsch Paviljoen. Een groot aantal Fransche en Nederlandsche autoriteiten was aanwezig, in hoofdzaak degenen dl de opening hadden bijgewoond In totaal een gezelschap van meer dar 150 personen. Nadat een dronk was uitgebracht op den president der Fransche republiek, Gaston Doumergue en koningin Wilhelmina, hield dè tafelpresident, mr. A. G. N. Swarf een rede namens mr. D. Fock. In deze rede wordt herinnerd aan het bezoek van den Franschen gouver neur-generaal Pasquier aan Neder landsch-Indië en aan de nauwe toe nadering tusschen beide landen. Beide hebben in de koloniën dezelfde belangen en streven hetzelfde doel na Beide landen hebben in de koloniën vruchtbaren arbeid te verrichten. Spr eindigde met te drinken op het welzfln van Frankrijk. Vervolgens gaf de Fransche minister van koloniën, Paul Reynaud in een geestig speechje allereerst uitdrukking aan zijn bewondering voor het Neder landsch paviljoen, dat hij niet alleen wat het exterieur, maar ook wat het interieur betreft een der fraaiste bouwwerken der tentoonstelling noem de. Ook het koloniale werk der Nederlanders noemde spr, voorbeeldig, Hij noemde de Nederlanders de leer meesters van de Fransche kolonisators, Het hart van Frankrijk klopt in hei Oosten dicht naast het hart van Nederland en spr. eindigde met de beste wenschen voor Nederland. Een korte rede hield vervolgens nog minister S. de Graaff, waarin hij Frankrijk hulde bracht voor het initiatief van deze tentoonstelling, terwijl hij aan de tallooze mede werkers dank zei voor hun gepres- teerden arbeid. Ten slotte huldigde de Nederlandsche gezant te Parijs, jhr. mr. Loudon, maarschalk Lyautey onder luid applaus der aanwezigen als de onder luid applaus der aanwezigen als de groote kolonisator van Frankrijk. De talrijke aanwezigen bleven nog langen tijd bijeen. President van Frankrijk, Heden heeft in Versatile de presi- l dentskeuze plaats. Het gaat tusschen Briand, minister van buitenlandsche 1 Zaken en Doumer, president van de Senaat. De verkiezing van Briand wordt waarschijnlijk geacht. BINNENLAND. Het Kamerlid Uyen. Naar men ons meldt, is eerstdaaji de benoeming te verwachten van den heer F. Uyen, lid van de Tweede Kamer te Eindhoven, tot burgemeester van Waalre. De heer Uyen zal na zijn zittingsperiode als Kamerlid geen nieuwe candidatuur aanvaarden. Drankwet. Bij de behandeling der Drankwet is aangenomen dat „Plaatselijke keuze niet in de Drankwet wordt opgenomen, Actie van Van Gend en Loos- A. 7. O.-Personeel Onder leiding van de resp. Hoofd besturen zijn de vertegenwoordigers van het Van Gend Loos—AT. 0- personeel, georganiseerd in den Cen traler] Bond van Transportarbeiders en den Ned. R. K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius" te Utrecht in Utrecht in vergadering bijeen ge- geweest, teneinde de verdere houding te bepalen tegenover de weigering van de directie, om aan de gestelde ver langens van het personeel tegemoet Is komen. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin den hoofdbesturen wordt opgedragen: a. door middel eener schriftelijke stem ming het personeel de vraag ter be slissing voor te leggen of de afwijzing der directie tot staking moet leiden; b. middelerwijl te pogen alsnog een bevredigende oplossing van het geschil te verkrijgen. Van bovenstaand besluit zal de Di rectie in kennis gesteld worden, zoo mede de Minister van Waterstaat, de Rijksbemiddelaar en de Directeur- Generaal van de Spoorwegen, de heer mr. H van Manen, als commissaris der N.V. Aan de hand van den uitslag der stemming zal op Zondag 31 Mei a.s een definitief besluit genomen worden, SPORT. PROMO TIE- COMPETITIE. W.S Cverliest van H E.C. met 2-1' De wispelturigheid van het voetbal spel is in deze promotie—competing weer eens opnieuw bewezen en be vestigd. HEC dat verleden week met groote

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2