Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Alles smukt zich, feuilleton ONTERFD .7 KAREL DE MOL. Voor. Winkelnieuws. Mol Gaat Steeds Het Nieuwste MOL. 'tijd ïnen, «lijk Ische oma. schen con- taand nter. anzeli etuum :hend. spoit. kotten mout, lebben VUMMER 41 WOENSDAG 20 MEI 1931. 54e JAARGANG. oorUjk dat hij 1 wilde 46452 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. Zaterdagmiddag kwam de raad der gemeente LoonopZand In open bare vergadering bijeen, ten gemeente huize. Voorzitter de EdelAchtb. Heer J. van Besouw, burgemeester. Atwezig de heeren v. d. Heuvel en Roestenberg. Naar aanleiding van de notulen zegt de heer Beerens in het debat tusschen de heeren v. d. Heuvel en Roestenberg, de bevestiging te missen, die de voor zitter gegeven heeft van de woorden van den heer Roestenberg. De notulen zullen in dezen geest worden aangevuld. 1. Ingekomen stukken. a. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten van Noord-Brabant ten aanzien van den verkoop van een perceelsge deelte grond, ten behoeve van de ver betering van den Prov. weg van Be- soijen over Loon op Zand naai Til burg. b. Goedkeuringsbesluit van Geel. Staten van N.-Br. ten aanzien van den verkoop van een bouwterreintjé in de Telefoonstraat te Kaatsheuvel aan de Bouwvereeniging „Volksbelang" te Kaatsheuvel. c. Schrijven van Ged. Staten van N -Br. tot toekenning van een Prov. subsidie van 12.5% in de kosten van werkverschaffing. d. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw tot verlenging van de Rijkssubsidie in de kosten van werkverschaffing tot 30 Mei a.s. e Afschrift van een sehrijven van Ged. St. van N.-Br. aan Jan Zwart e.a. te Kaatsheuvel inzake wegverbetenng Regtvaart en Hooge Zandschel. In hei scniijxen worüi o a. gezegd dat afgewacht dient te worden welke maatregelen door de gemeenten geno men zullen worden, en dat zonder medewerking der ingezetenen geen af doende verbetering van gemeentewege zal kunnen worden verkregen. Op voorstel van B. en W. worden al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. 2. Een. adres van het R.K. Kerk- bestuur te Berkdijk, houdende ver zoek om toekenning eener jaarlijksche subsidie van 200 300, in de kosten van stichting van een Paro chiehuis aldaar. De Voorztiter zet de bedoeling van het kerkbestuur uiteen. Het is niet alleen het doel de schoolvrije jeugd in goede banen te leiden en te houden, maar ook de ouderen op maatschap pelijk en cultureel gebied op hooger plan te brengen. Hierdoor zal in een dringende behoefte worden voorzien en zeer zeker zal deze stichting ook een gemeentebelang zijn. B. en W. meenen daarom de parochie Berkdijk, die wel de minst kapitaalkrachtige is, te moeten tegemoetkomen, en een sub sidie verleenen van f 1000 te verdee- len over 5 jaren. B en W. kunnen niet zien wat de toekomst zal brengen, op het oogenblik zijn de inkomsten algemeen minder. Over 5 jaar kan men eventueel nog verder zien, doch spr. meent voorloopig niet verder te kun nen gaan. Spr. zegt dat vermoedelijk de andere parochies nu ook om sub sidie zullen aankloppen, maar B. en W. hebben voor Berkdijk een uitzondering willen maken. De heer Snoeren acht het beter de subsidie elk jaar opnieuw te regelen, dan behoeft de gemeente zich niet voor 5 jaar vast te leggen. Spr. is het met den voorzitter eens dat er misschien nog meer parochies om subsidie zullen komen, De heer Beerens zou met het oog op de mindere financlëele c raagkracht der parochie wel tot deze subsidie kunnen besluiten. Spr. is van meening dat het noodzakelijk zal zijn de hel pende hand toe te reiken. Voor even- tueele aanvragen van andere parochies vreest spr. niet, de raad behoudt im mers zijn zelfstandigheid. Dergelijke instellingen behooren zichzelf te bedruipen, doch wanneer dit niet mogelijk is moeten maatrege len genomen worden. Spr. acht het dan ook geen bezwaar dat andere pa rochies ook subsidie zullen vragen. De heer van Amelsfoort kan mee gaan met de woorden van den heer Snoeren, mits dan het eerste jaar f 300 gegeven wordt. De heer Snoeren kan zich hiermee zeer goed vereenigen. Weih. v. d. Horst zou liever aan de f 200 vasthouden. Ais men met f 300 begint blijft men daaraan immers van zelf vastzitten, daar het moeilijk is een volgend jaar minder te geven. Daarbij comt nog iets: wanneer men 5 jaar achtereen f 200 krijgt kan men wat verder in de toekomst zien, en zien welke kosten gemaakt mogen worden. Spr. meent dat de parochie er zeer mee gebaat zou zijn wanneer het voorstel van B. en W, wordt aange nomen, daar men dan met de nog komende kosten kan rekening houden. Het is voor het kerkbestuur altijd on prettig wanneer het in een volgend jaar niet van de subsidie verzekerd is. Ook deze spr. wijst op de uitzonde ringspositie die Berkdijk ten opzichte der andere parochies inneemt. De heer van Amelsfoort metkt op dat de beginjaren juist altijd het moeilijkst zullen zijn, wanneer de zaak eenmaal rolt dan kan ze veel gemak kelijker rendabel worden gemaakt Sor. zou daarom de eerste 3 jaren f 300 en de volgende jaren f 200 willen geven De heer v. d. Hoven wijst op het nut van een patronaat voor de pa rochie, en zegt dat zoo'n instelling zich op slechts weinig plaatsen kan bedruipen. De heer Beerens voelt het meest voor het voorstel van B. en W. Hij is er niet voor dergelijke zaken aan de willekeur vau den raad over te laten, misschien zou een volgend jaar de subsidie worden ingehouden waardoor de instèlling weer ten gronde zou gaan. De Voorzitter zou, gezien het groote nut van een patronaat, de parochie Berkdijk voor 5 jaar een subsidie willen toestaan De subsidie van jaar tot jaar vaststellen acht hij gevaarlijk, daar men vandaag zoo spreekt en morgen misschien anders, en per slot van rekening de instelling hierdoor in gevaar zou worden gebracht. ^^VOflêlen in de hoornen, Wieeden zich welhaast met haar heerlijksten tooi Ookd" mensch viert het komen van die verrukkelijkste der jaargetijden hij toch wil niet achterstaan bij vogelen en bloemen. Vnoriaar en Zomer in onze zaak een waardige ontvangst bereid. Duizenden der Nieuwste en Mooiste Artikelen lokken tot koopen Duizenden oer ts tooien, ziet eens bij ons, breng S.'SÏÏ-TaaT'on"'. doe, Uw keuze e„ voldaan keer, U huiswaarts. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 16). Maar meneer Harrel, zei Alice ernstig, ze werken heusch wel met Obeah en het helpt ook! Er was een man in Trinity en die begon een pro ces tegen meneer Dupigny en meneer Dupigny ging naar den Obeah-man, die werkte Obeah en meneer Dupigny won het proces. Dat is waarschijnlijk de manier waarop zoo'n Obeah-man rijk wordt, verklaarde Morrence nuchter. Inboor lingen geven hun laatste penny om vergelding te krijgen voor vermeend onrecht. Maar als het alleen maar helpt om een proces te winnen, dan zijn die heeren minder griezelig dan de meeste bezitters van het „booze °°g!" Zoo eenvoudig is het niet, spotte Harrel. Hun bezweringen werken door middel van leege sodawater- fleschjes en veeren en keisteenen. Als je merkt, dat een negerkind aan het spelen is geweest met den rommel van den vuilnishoop op je erf, reken dan maar, dat ze met Obeah tegen je aan het werk is. Maar ik denk niet, dat het veel effect heeft Maar hoe verklaart u dan die geschiedenis met het proces?, vroeg Eulalie. Omkooping! Harrel haalde de schouders op. „De Obeahman heeft geld van Dupigny gekregen en daar mee waarschijnlijk de jury omge- kocht De menschen worden soms ziek, zei Eulalie huiverend. Morrence zag, dat ze bleek geworden was en dat er een uitdrukking van grooten angst in haar oogen was gekomen. Wat een zonderling mengsel van allerlei won derlijke eigenschappen was dat meis je toch, dacht hij, toen hij merkte hoe opgelucht zij was, dat ze hun paarden wendden en niemand er meer over sprak om de hut van den Obeah-man te bezoeken. Neen, een vrouw voor Digby was ze beslist niet. Het begon al donker te worden, toen ze op L'Opale terugkwamen en als de kinderen met hun gouvernante tijdig op Rêve d'Or terug wilden zijn, was er geen tijd meer voor een lang ademig afscheid. Morrence wenschte zichzelf geluk met dezen loop van Zeiken» Ik zou wel aangeboden hebben om ze thuis te brengen, zei Harrel, toen ze tegenover elkaar in een ge- makkelijken rieten stoel een sigaret zaten te rooken, maar ik dacht dat jij er misschien geen zin in zoudt heb ben. Eerlijk gezegd, heb je het bij het rechte eind, bekende Morrence ruiter- lijk» Enfin, ik geloof niet, dat er wat gebeuren kanze zijn met z n drieën, zei Harrel peinzend. Het lijkt me toe dat juffrouw de Floissac uitstekend op zichzelf kan passen! verklaarde de kapitein op drogen toon. Ofschoon: als ze alleen was geweest, er niet anders had opge zeten dan haar te ^begeleiden. Jij kent de buurt hier niet, bracht Harrel in het midden. Het is verschrikkelijk eenzaam op den San Joseph. Maar ik geloof dat jij het niet erg op Eulalie begrepen hebt, Jack? Je was allesbehalve vriendelijk tegen haar. Ik gevoel geen innerlijke ver wantschap met weerhanen. Sommige menschen vergelijken vrouwen graag met het weer in April en vinden on evenwichtigheid en ongestadigheid en plotselinge wisseling van stemmingen een attractie in een vrouw. Ik voor mij vind als een vrouw niet net zoo veel gezond verstand heeft als een man, zij evenmin aangenaam gezel schap is als een pasgeboren kind of een idioot. Jac'ks oordeel liet aan duidelijk heid niets te wenschen overhij had het heel nuttig gevonden om dat oordeel in dezen krassen vorm te uiten HOOFDSTUK VII. Ik vind het verschrikkelijk jam mer, dat je maar zoo kort verlof hebt Jack, maar het was in ieder geval heerlijk om je een poosje hier te heb ben! Den volgenden keer hoop ik lan ger te kunnen blijven. Ja, zie dat voor elkaar te krijgen. Je weet niet wat het voor mij betee- kent gezelschap te hebbenen dan nog wel jouw gezelschap. Het is hier zoo drommels eenzaam, zoo zon der eenige aanspraak. Arme jongen, ik wou dat je niet zoo ver van Port Gra^as woonde. Ik zou je dolgraag dichterbij hebben, want die conversatie in de hoold- plaats is óók niet alles je zou die conversatie meer op prijs stellen, als je anderhalf jaar in je 'eentje hier had gezeten. Het ver baast me niets dat die achterneef van me een beetje zonderling is geworden. Als ik de Salmons niet had gehad, was ik gek geworden, geloof ik. Ik weet niet of de remedie niet erger is dan de kwaal, merkte Moi- rence bruusk op. Kijk eens Digby, het zijn mijn zaken niet en ik weet wel dat onge vraagde adviezen dikwijls niet wel kom zijn. Maar dat moet ik riskeeren. Ben je je er van bewust waar je heen- drijft? A Heendrijft. Hoe bebdoel je? Met wat? Met wie? Met dat meisje! Er kwam een ernstige uitdrukking op Harrels gezicht. Het was het laat ste vertrouwelijke gesprek dat zij voorloopig zouden hebben. Over een half uur moesten ze naar Trinity ver trekken, vanwaar de kleine stoomboot Morrence naar de garnizoensplaats zou terugbrengen. Je bedoelt Eulalie de Floissac?, vroeg Harrel na een langdurig stil zwijgen. Het was duidelijk dat hij zeer tegen zijn zin over dit onderwerp sprak. Waarom vraag je haar niet ten hu welijk, als je het hier zoo eenzaam hebt?? Morrence stelde deze rechtstreek- sche vraag om zijn vriend te dwingen open kaart te spelen. In de eerste ilaats tegenover zichzelf. Ik verlang niet met haar te trou wen, antwoordde Harrel op wanho- pigen toon. Je hebt er geen idee van hoe ze me probeert in te palmen. Je hebt zelf kunnen zien wat voor char me er van haar uitgaat, Jack. En toch heb ik nooit de bedoeling gehad om anders dan vriendschappelijk mei haar om te gaan. Ik denk er eenvou dig niet over om met haar te trouwen, barstte hij plotseling uit. Al mijn ge dachten en verlangens gaan nog altijd uit naar Barbara Howard. Ik zou geen andere vrouw naast me kunnen dul den. Denk toch vooral niet dat ik een lichtzinnig spelletje speel met Eula lie de Floissac, Jack! Ik begrijp je, ouwe jongen. En ik bewonder je standvastigheid. Als ik bedenk hoe eenzaam je het hier hebt. In het begin, toen ik pas hier was, zei Harrel langzaam, dacht ik, dat het alleen maar speclsche behaag zucht van haar was en ik plaagde haar en maakte grapjes, zooals je het met een onschuldig kind doet. Toen drong het opeens tot me door, dat het van haar kant wel eens ernst zou kun nen zijn en toen hield ik er onmiddel lijk mee op. Het was die nobele oude kerel, dr. Meillet, die mijn oogen heeft geopend, voor het kwaad dat ik zou kunnen stichten. Wordt vervolgd. De Echo van hel Zuiden, Waahvijksck en Langstraatscne

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1