Het voorstel B. en W. wordt zonder hoofdeltlke stemming aangenomen 3. Een verzoek van het Schoolbe stuur der Bijz. Lag. School voor Meis jes te Berkdijk, waarbij verzocht wordt om ingevolge art. 72 der L. O. wet 1920 de noodige gelden ter be schikking te stellen voor aanschaf fing van twaalf Kooymans Mes ban ken, in verband met de toename van het aantal leerlingen. Burg, en Weth. stellen voor aan 't verzoek te voldoen. Wordt goedgevonden. 4. Een schrijven van het schoolbe stuur der R.K. Meisjesschool, Gast huisstraat 15 te Kaatsheuvel, waarbij verzocht wordt de noodige gelden te voteeren, voor aanschaffing van eeni- ge meubelen in verband met de in richting van een vijfde leslokaal. Het betreft de aanschaffing van een bu- ieau, een tafeltje met twee stoelen en een klok, tot een gezamenlijk bedrag van 80.—. 8 Burg. en Weth. stellen voor het ge vraagde toe te staan, waarmede dt raad zich kan vereenigen. De heer van Amelsfoort merkt naai aanleiding van deze verzoeken op da verschillende instellingen hun benoo- dlgdheden In andere gemeenten gaai. koopen, hij zou dan ook witten vet zoeken de meubels in Kaatsheuvel u koopen. De heer Beerens meent dat een dei- gelijk verzotk meer van een vereent- ging als Kaatsheuvels Belang moet uit gaan, doch veiscmilcnde leden zijn het hiermede niet eens, De voorzitter zegt toe het verzoek te zullen doen, hoewel hij de scnoot- besiureu natuurlgtc niet kan verpiicnten 5. Vaste aanstelling Gemeente- personeel. Burg. en Weth. dragen hiertoe voor: D. Balvers en H. P. Akkermans. die voor enKetc jaren ujuciijk ztji, aangesteld en hun taak naar behooren gedaan hebben. Us heer Snoeren acht het wensche- lijk dat de ééne gemeentewerker n, LoonopZand enkele dagen ln dt week wat hulp krijgt. Hg kan het werk onmogeigK alleen at, waaidout de wegen er dikwijls bij overscmeiei. moeten. Ue heer van Lier is het met vorigen spreker eens. De verschillende baantjes die de gemeentewerker heett laten hem niet genoeg tijd over om de we gen goed te onderhouden. Ue Voorzitter zegt hierover met den gemeente—opzichier te zullen spreken eu zoo mogelijk verbetering ie brengen 6. Contract Kaatsheuvels Nieuws blad, betreffende het plaatsen van al le bekendmakingen vanwege de ge meente. Het komt Burgemeester en Wet houders gewenscht voor, een contract met genoemd blad af te sluiten tot 't plaatsen van alle bekendmakingen, die thans door aanplakking h.i. op onvoldoende wijze ter kennis van het publiek komen. Aangezien over den omvang van de te plaatsen bekendmakingen geen voldoende overzicht is te geven, stel len Burgemeester en Wethouders voor, bij wijze van proef, een contract voor een jaar af te sluiten, tegen een prijs van 150. Uit is vooral gedaan naar aanleiding van de laatste stemming. Toen is er over gekieagd dat velen niet op de kiezersigst voorkwamen Aan de wejte- lijke publicatie is toen wel voldaan, maar daarnaar komt zelden iemand kijken. Plaatst men die mededeeiingen in zuik een blaadje dan wordt er licht meer notitie van genomen. De heer Wijaemans en Beerens vinden het een bezwaar dat hei blaadje niet meer gratis verspreid wordt, de laatste acht verschillende dingen niet voor opname geschikt, en zou ook de publicatie zooals deze op het oogenblik geschiedt nog willen handnaven. De Voorzitter zegt de bedoeling te hebben alles op te nemen, en de pu bncaiie op het aanplakbord ook te handhaven. Naar aanleiding van de vele klachten over de kiezerslijst vraagt de heer Beerens deze in de toekomst beter te controleeren, opdat dergelijke moei lijkheden ondervangen worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 7. Een schrijven van het bestuur der Bijz. Lagere School voor Meisjes te Berkdijk, houdende verzoek tot aanschaffing van een naaimachine voor het zevende leerjaar. Burgemeester en Wethouders stel len voor, het gevraagde toe te staan. Wordt goedgevonden. De heer van Amelsfoort herhaalt hier weer zijn verzoek, doch weth. v. d. Horst zegt dat hieraan niet kan worden voldaan, daar men bij directe afname aan de fabriek een zeer groote korting krijgt. Wel zal de machine door bemiddeling van een plaatselijk handelaar worden gekocht. Doch deze verdient hieraan geen cent. 8. Vaststelling der vergoeding over 1929 ingevolge artikel 101, le lid der L. O. Wet 1920 aan de bestu ren van bijzondere scholen uit te be talen. De kosten per leerling over 1929 der openbare lagere scholen, bedroe gen 7.57. Op grond van dit artikel is de ver goeding voor bijzondere scholen vast te stellen als volgt: 1. Bijz. School voor N. H. Loonsehen- dijk 1003.02, 132 leerlingen. 2. Bijz. Meisjesschool, Kaatsheu vel 3173.72, 419 leerlingen. 3. Bijz. Meisjesschool, Loon op Zand 1402.34, 185 leerlingen. 4. Bijz. Meisjesschool Berkdijk 840.27, 111 leerlingen. 5. Bijz. Jongensschool, Loon op Zand 1404.23, 185 leerlingen. 6. Bijz. Jongensschool,' Berkdijk 1025.73, 135 leerlingen. 7. Bijz. Jongensschool St. Jan, Kaatsheuvel 4 mnd., 696.44, 276 leerlingen. 8. Bijz. Jongensschool St. Bernar dus, Kaatsheuvel 4 mnd., 512,24, 203 leerlingen. Vaststelling van het voorschot aan de besturen der Bijzondere scholen, te verleenen op de vergoeding inge volge artikel 101, le lid der L. O. wet 1920, over het jaar 1931. Het voorschot bedraagt 80% van de te verleenen vergoeding en is te stellen op: 1. Bijz. School voor N. H., Loon schendijk 750.94. 2. Bijz. Meisjesschool, Loon op Zand 1180.92. 3. Bijz. Jongensschool, Loon-op Zand 1162,76. 4. Bijz. Meisjesschool, Berkdijk 708.55. 5. Bijz. Jongensschool, Berkdijk 841.78. 6. Bijz. Jongensschool St. Jan, Kaatsheuvel 1659.34. 7. Bijz. Jongensschool, St. Bernar- dus, Kaatsheuvel 1344.43. 8. Bijz'. Meisjesschool Theresia te Kaatsheuvel 1956.09. 9. Bijz. Meisjesschool Mariaschool te Kaatsheuvel 1150.64. Wordt goedgevonden. Van de rondvraag maakt de heer Snaphaan gebruik om terug te komen op de verlichting der Rechtvaart. Hij iad gedacht dat de voorzitter hierover na de vergadering van de commissie *el een woordje gezegd zou hebben De voorzitter antwoordt dat de licht- commissie de zaak besproken heeft, en ot de conclusie gekomen is dat het liet kan, tenzij de menschen 10 ct. per M meer betalen, en ze nemen vol doende af. De heer Snoeren merkt op dat de iirecteur der iichtbedrijven heeft ge zegd dat het te dom zou zijn, wanneer bet de laatste wijk was die aangeslo ten moest worden. Wanneer echter >ok de andere deelen zouden moeten worden aangesloten zou de gemeente een strop krijgen. Hij is er dan ook niet voor de verlichting aan te brengen. De heer Beerens acht dit geen goed ■rgument, dat zou een onbillijkheic zijn. Spr. acht het echter bezwaarlijk tweeerlei tarieven in te voeren. De heer Snaphaan, meent nog eens bet voorbeeld van Berkdijk te moeten aanhalen Daar garaudeerde men 12000 KWU, spr, meent dat de Recht vaart met 22 aansluitingen voldoende afname kon garandeeren om het net rendabel te maken. De uiteaven voor de Rechtvaart zouden f 520o zijn, in gelijke verhou ding als Berkdijk zou deze wijk dan 2000 KWU afname moeten garandeeren. De heer Snoeren zou graag zien dat de raadsleden het rapport van den directeur dat in de lichtcommissie be sproken is, ter inzage kregen. De voorzitter zegt dat toe het punt zal in de volgende vergadering nog maals besproken worden. Hierna wordt de openbare vergade. ring gesloten en gaat de taad over in geheime zitting. DUSSEN. JUe~Fanfare Kunst na Arbeid" te Capelle herdenkt feestelijk haar 10-jarig van U 5 FestimI' wm ™lk eerste gedeelte we in ons no. van t l Zaterdag verslag gaven. Wij fotografeeren thans 't kranige feest chael, Av. d Waals, H. Kerst, J. kraak, L. Heurter, Adr. Verheiiden Voorzu. d. Hoek, G. de Bas, A. Spie rings en E. Colet. Openbare vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Viijdag 15 I Mei 's nam. 6 uur. Voorzitter de Edelacht. heer J. Snij ders, burgemeester. - Afwezig is de heer Berm, 1 Vacature. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Ingekomen Van den Warenkeuringsdienst te Breda mededeellng van begrootings- wijziglng van Ged. Staten mededeeling inzake vergoeding ingevolge de lager onderwijswet; wordt ter afdoening gesteld in handen van B. en W. Van de Landarbeidersstichting ver slag over het afgeloopen jaar, de rekening sluit op een bedrag van f 108184; wordt ter inzage gelegd voor de leden. Van den Bond van Vereenigingen en Slichtingen te Groningen verzoek om adheasie betuiging aan haar adres tot verlaging van den rentevoet van 4°/0 geeischt in de landarbeiderswet. De Voorzitter merkt hierbij op, dat het tegenwoording onmogelijk is geld te krijgen beneden 4°/0 doch spr. heeft geen bezwaar adheasie te beluigen al meent hij dat men weinig succes zal hebben. Aldus wordt besloten. Het vljf.jaarlijksch verslag der ge meente w rdt ter inzage gelegd, evenals het verslag van hetgeen met betrekking tot de volkshuisvesting in deze ge meente in de laatste jaren gedaan is. Van de Limburgsche dakpannen- fabriek „de Zwaan" verzoek om mede werking ter bevordering van den bloei in dezen tak van industrie die zich in moeilijke tijden bevindt, door zooveel mogelijk het gebruik van Nederlandsch materiaal te bevorderen. De raad verleent gaarne de gevraag de medewerking Betreffende de bij drage aan de barakken te Gorcum, deelt de voorzitter nog mede pogingen te hebben aangewend tot aansluiting bij Oosterhout, dat hierop echter niet berekend was Spr. zal nog probeeren of den Bosch geen gunstiger voor waarden stelt dan Gorcum. Het punt wordt daarom nog aangehouden. Van een bankinstelling is de mede deeling ingekomen, dat de uitgelote obligatie no. 14 der 4'/, °/9 obl. leening groot f 35 000, bij aanbieding door den gemeente-ontvanger niet werd afgelost, daar deze zeide, dat het niet was uitgeloot. Nu echter de coupon, groot f 22 50, werd aangeboden, werd deze afgewezen met de mededeeling, dat bedoelde obligatie reeds was uit geloot. Adressante vraagt vergoeding der door haar geleden schade, ten bedrage van f 22 50. De Voorzitter zegt de zaak te hebben onderzocht, waarbij gebleken is, dat bedoeld stuk wel is uitgeloot. De vergissing is echter ontstaan door een ab'jis in de gemeente-administratie, n dezen zin heeft spr. ook de bank geantwoord. B. en W. stellen voor de gevraagde vergoeding toe te staan, heigeen wordt goedgevonden. De gemeente lijdt hier door toch geen schade, daar zij in- tusschen van het geld ook rente heeft getrokken. Van de 4 bonden van onderwijzers in de lichamelijke opvoeding, die in verband met de invoering van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding in de scholen, een adres tot den minister gericht hebben om hiervoor ook onderwijzers in de lichamelijke opvoeding aan te stellen, verzoek om adheasie betuiging aan dit adres. B. en W. zijn van meening, dat in een plattelandsgemeente als deze geen afzonderlijke gymnastiek onderwijzers noodig zijn en stellen daarom voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, hetgeen wordt goedgevonden. Van de bewoners van den Kornhoek Is een verzoek ingekomen tot het ver krijgen van een betere waterleiding in het Ooscelijk deel tusschen Kornhoek en Achterhoek. De Voorzitter zegt, dat de drink waterkwestie nog altijd in behandeling is bij de daarvoor ingestelde commis sie. Spr. heeft de zaak ook besproken met den directeur van den Waren keuringsdienst. De commissie is al jaren aan het werk, doch de hnancieele kosten vormen een groot struikelblok, ïr zal nu een bespreking met de regeering gehouden worden, om mede werking van het rijk te verkrijgen bij de verbetering, van de voorziening Daarom zou de voorzitter voorloopig niet veel kosten maken. B. en W stellen dan ook voor het request aan te houden. De heer Smink zou de bewoners »raag tegemoet komen, wanneer de kosten het toelaten, daar de toestand zeer slecht is. Ook de heer Middelkoop voelt er veel voor de bewoners te helpen, wan neer het met geringe kosten kan ge beuren. De Vqorzitter zegt, dat het niet alleen bij de eerste kosten zal blijven, maar dat er ook nog onderhoudskosten bij zullen komen. Hij zal echter de heer van Dijk, voorzitter van het polder bestuur uitnoodigen in de vergadering van B. en W, teneinde hierover te spreken. Wanneer het met kleine kosten kan gebeuren, zal ook hij de bewoners graag ter wille zijn. De zaak wordt voorloopig aan B. en W overgelaten. 2 Tegemoetkoming art. 13 L,O. wet 1920 Van D. Nederveen is een verzoek om vergoeding ingekomen voor zijn zoon die de Ulo-school te Sleeuwijk bezocht. De kosten zijn f 1.25 per week. De Voorzitter heeft de zaak onder zochtop voorstel van B. en W. wordt het verzoek ingewilligd. 3 Aanvraag subsidie RK. Blinden- bond „St. Odilia". Verzocht wordt een jaarlljksche sub sidie van 1 ct. per inwoner, teneinde een vastere fhancieële basis in de vereeniging te verkrijgen. De Voorzitter acht 1 ct. per Inwoner te veel, doch zou niet willen achter blijven dit heilzame werk te steunen met een subsidie van flO,per jaar. Wordt goedgevonden. 4. Onderzoek geloofsbrieven P. Lee mans, De heer van Dijk eerstvolgende op de lijst heeft bericht zijn benoeming niet aan te nemen, waardoor de heer P Leemans aan de beurt isdeze neemt zijn benoeming wel aan. De vergadering wordt geschorst en de geloofsbrieven worden onderzocht door de heeren Herman, Jongbloets en de Graaff, Na heropening der vergadering zegt de heer Herman de stukken in orde te hebben bevonden en adviseert tot toelating. Den heer Leemans wordt toelating verleend tot de vergadering, hij is echter niet aanwezig. 5 Wijziging begrooting 1931. Wordt goedgevonden. 6. Aanvragen bouwvoorschot. Aanvragen zijn ingekomen van M. Heijs, A. van Delft, A. van Heesch en C. de Wit. De Voorzitter wil hierover eerst een jespreking houden in geheime verga dering. het punt wordt daarom nog even uitgesteld. 7. Vaststelling kohier hondenbelas ting 1931. Wordt vastgesteld als concept. Het kohier heeft 231 volgnummers tot een bedrag van f 2011. 8. Benoeming leden schattingscom missie inkomstenbelasting. De aftredende leden, de heeren Snijders, van Balkom, van Mierlo en van Vugt worden allen herbenoemd. 9. Vaststelling begrooting en rekening van het Burg. Armbestuur. Daar de begrooting en de rekening nog niet door het Armbestuur zelf zijn goedgekeurd, wordt dit punt nog aangehouden. Bij de Rondvraag vraagt de heer Smink of men de verzakking van den dijk niet kan tegengaan, door de werk- loozen hier aan te werk te stellen. De Voorzitter heeft hierover ook reeds gedacht, hij heeft echter uiteen loopende adviezen gekregen. Het zal met betonplaten in orde gemaakt moe ten worden, wat dus nogal een heel werkje zal zijn. De heer Smink vraagt nog of de voorzitter nog pogingen in het werk stelt om de werkloozen aan de brug In het werk te stellen. De Voorzitter zegt hierover met een ingenieur te hebben gesproken, die zeer tevreden was over de Dussensche arbeiders. Men krijgt echter dagelijks talrijke aanvragen Spr. raadt de werk loozen aan zelf ook eens te gaan vragen. Wanneer de werkloosheid nog lang aanhoudt zal toch weer een ot ander werk moeten worden begonnen, b.v. aan de Dussen.Er is hiervoor nog een vrij belangrijke som beschikbaar Spr. zegt de zaak eens te zuilen onderzoeken. De heer Herman vraagt of men nu bij het werk aan de brug de Dussensche arbeiders niet zou zijn te bevoordeelen, daar het toch een werk in het belang der gemeente is. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval zal zijn daar het werk uit 's Rijks kas betaald wordt. Hierna gaat de raad over In geheime vergadering, ter bespreking der bouw- voorschotten. BUITENLAND. HET PLAN VAN BRIAND. De „Lavoro Fascista" publiceert de juiste bijzonderheden van het plan van Briand. Dit plan keert zich tegen de Duitsch-Oostenrijksche tolunie, waar tegen de reeds bekende Fransche ar gumenten te berde worden gebracht. De Fransche regeering is van mee ning, dat een opbouwend plan moet worden uitgewerkt, dat geschikt is om onmiddellijke en practische op lossingen te krijgen voor de actueele economische problemen, teneinde Duitschland en Oostenrijk voldoende verlichting te geven. Dit plan zou van 4 punten kunnen uitgaan, n.l. de graanafzet van de agrarische landen van midden- en Oost-Europa, de afzetcrisis van de in dustrielanden, het gebrek aan kapi- taal en de moeilijkheden, die voor de meeste middel-Europeesche staten bij het verschaffen van credieten bestaan en ten slotte de bijzondere posten van Oostenrijk. Inzake de financiering der oogst- credieten op korten en middelmatig langen termijn worden practische maatregelen voorbereid. RUST IN SPANJE OVERAL TERUG GEKEERD. Volgens een officieele verklaring heeft de Spaansche regeering thans de situatie volkomen in handen en is overal de rust teruggekeerd. Te Ma drid en ook in de verschillende pro vincies worden nog voortdurend ra dicale elementen gearresteerd. Hoewel het inderdaad op het oogen blik overal kalm is, heerscht er toch een eenigszins zenuwachtige stem ming. De soldaten, die met de bajonet op het geweer voor kloosters en ker ken de wacht houden, schijnen volko men overbodig, doch velen meenen, dat zoodra de staat van beleg zal zijn opgeheven, de aanvallen op de kloos ters weer zullen worden hervat. TOLUNIE-KWESTIE VOOR HET PERMANENTE HOF VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. Havas meent te weten, dat, ten einde te beslissen over de Fransche en Duitsche opvattingen ten aanzien van het plan eener Duitsch-Oosten rijksche tolunie, het juridisch advies zal worden gevraagd van het Perma nente Hof voor Internationale Justi tie te 's-Gravenhage. Bij de voortzetting van de algemee- ne discussies in de Europeesche com missie over de economische crisis van Europa, werden vanmiddag drie groote redevoeringen gehouden, n.l. door Grandi, Frangois Poncet en Schober. Uit de rede van Grandi was zeer op vallend zijn categorische van-de-hand wijzing van de tol-unieplannen. Na Poncet, sprak Schober, die een uiteenzetting gaf van de lijdensge schiedenis van de economische be moeiingen van den volkenbond en van de vergeefsche pogingen van Oostenrijk om hulp te vinden op eco nomisch gebied bij de meeste zijner naburen. Tenslotte heeft Oostenrijk geen an der middel gezien, dan eentol-unie met Duitschland. Oostenrijk moest do economische hulp aannemen, van welke zijde het die ook geboden werd. De toestand van Oostenrijk was on- dragelijk. Oostenrijk is echter bereid, ook tot andere plannen dan een tol unie, zijn toestemming te geven, in dien de geboden hulp snel en zeker zal zijn. GROOTER AANTAL EMIGRANTEN DAN IMMIGRANTEN. De emigratie uit de Vereenigde Sta ten was in het eerste kwartaal van 1931 grooter dan de immigratie. Vol gens een mededeeling van president Hoover beliep de immigratie in deze periode bijna 11.000 personen, terwijl ruim 21000 personen het land vrij willig of onvrijwillig hebben verlaten. DE TAALKWESTIE IN BELGIë. Minister-president Jaspar heeft in de kamer een regeeringsvoorstel inge diend voor het regelen van de taal kwestie op administratief gebied. Als algemeen principe wordt voor- op gezet: Vlaamsch in het Vlaamsche land en Fransch in Wallonië. Voor Brussel en voorsteden wil Jaspar de gemeentebesturen laten uit maken, of zij een Fransch, of een Vlaamsch regime willen. Dit is na tuurlijk absurd en geheel den Waal Jaspar waardig, die wel weet, dat al de gemeentebesturen van Brussel en voorsteden het Fransch regime zul len kiezen. In hun briefwisseling met andere gemeenten, zullen zij de taal moeten gebruiken, waarin zij aangeschreven zijn. Jaspar wil klaarblijkelijk met dit systeem al de in Groot-Brussel wo nende Vlamingen een uitsluitend Fransche administratie opdringen, wat nu wel juist van geen leien dak je zal loopen. Voor het middenbestuur zal men van de tweede landstaal maar rudi mentaire begrippen moeten hebben en dan nog maar van den graad van di recteur af. F Deze regeling zou ook toepasselijk worden gemaakt op de gerechterlijke parketten en de gendarmerie. TEXTIELSTAKING IN NOORD FRANKRIJK. De algemeene staking in de textiel bedrijven is Maandag begonnen. Het aantal stakers wordt op 100.000 ge schat. Naar schatting zijn 20.000 25.000 arbeiders aan het werk geble ven. BINNEN LAND~ DE RERUM-NOVARUM-HERDEN- KING TE ROME. Audiëntie bij den Paus. Zaterdag-namiddag zijn de Neder- landsche Rerum-Novarum-pelgrims door den H. Vader in bijzondere audiëntie ontvangen. Bij die gelegenheid heeft de aarts bisschop van Utrecht, Z.H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, een toespraak tot den

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2