Zonnebrand PUROL uitwerking, die de encycliek op de (ijle en politieke actie in ons land ■eft gehad. Namens het Werkliedenverbond >rd aan Z. H. den Paus 700 voor st. Pieterspenning aangeboden. üH. de Paus dankte in het Fransch. g. zeide, dat het wel geen bezwaar 6dat hij niet in het Nederlandsch jak, want de Nederlanders zijn po- iotten. Allen zijn den H. Vader wel- u maar zeker de bevoorrechte kin- ien uit Holland, die hem zoo dier- jrzijn. Met groote vreugde had hij rede van den Aartsbisschop aan- J. In Holland is de Encycliek Re- Novarum uitgevoerd volgens de lachte van Paus Leo XIII. Pe Paus sprak verder een geluk- asch met de inzegening en opening het Hollandsch college. Toen zijn zegen gegeven had, zongen i het: Aan U, o, Koning der iwen JOH. DE MEESTER Sr. t [aterdagnaïniddag is de bekende aanschrijver en oud-journalist Jo- de Meester Senior zeer plotse- te Utrecht overleden. Hij was irheen gereisd om een inleidend ord te spreken bij de opening van tentoonstelling in „Voor de Kunst", aan het werk van zijn jong sterren jeugd-vriend, den weinig iaden Utrechtschen schilder A. G. ridder van Rappard. Johan de ester heeft, naar men uit Utrecht Ut, de aangekondigde toespraak kunnen houden, maar het is zijn iste openbare daad geweest. Nadat gesproken had, voelde hij zich on- Hij begaf zich naar een ander Irek, waar hij kort daarna bezwe- DE ECONOMISCHE VOOR LICHTINGSDIENST. Ie Regeering heeft thans bij de ten-Generaal een wetsontwerp in tend tot wijziging en verhooging het tiende hoofdstuk van de ïsbegrooting met het doel te ko- itot de organisatie van een econo men voorlichtingsdienst, e minister van arbeid, enz. ver- iit o.a. in de memorie van toelich- de instelling te zullen bevorde- van een Economischen Raad. Een sontwerp daartoe hoopt hij spoe- in te dienen. PHILIPS' GLOEILAMPEN, de gisteren gehouden vergade- van commissarissen der N.V. ilips' Gloeilampenfabrieken, Eind en, werd besloten aan de jaarlijk- e algemeene vergadering van aan- ftouders voor te stellen over het fkjaar 1930 een dividend uit te kee- jopde preferente aandeelen van 6 f(v.j. 9) en op de gewone aandee- een dividend van 6 pCt. (v. j. 21). -De Raad van Beheer der N. V. oeenschappelijk Bezit van Aandee- Philips' Gloeilampenfabrieken ft besloten op de preferente aan- len een dividend uit te keeren van Ct. (v. j. 9) en op de gewone aan- len een dividend van 6 pCt. (v. j. RECHTZAKEN. ZEDENMISDRIJF. let Gerechtshof veroordeelde in iger beroep M. H., gewezen onder- te Werkendam, wegens zeden- drijf art. 247 W. v. Str. tot 3 mnd. «agenisstraf met 5 jaar verbod van lerwijs geven. DIEFSTAL VAN PALING. 'j hooger beroep werd de strafzaak hndeld tegen J. B., visschers- fcht te Woudrichem. fedachte werd veroordeeld tot 4 unden gevangenisstraf, terwijl 6 'fflden was geëischt ter zake: dat in dienstbetrekking bij Teunis 'inheit paling had ontvreemd, to- naar schatting 1000 pond, ter inde van 60 cent per pond. adv. gen. vond geen termen tot jing der straf en eischte beves- I van het vonnis. ^spraak 1 Juni. GELIJKHEID IS MAAR ALLES, i k, arbeider te Vlijmen, had aan 'jIUv Biezemans 10 geleend. Toen '"ngeruimen tijd niets hoorde over 'ngbetalen en zijn geduld zoo lang proef was gesteld dat het voor 'uid plaats maakte, bèsloot hij, ,ai' eens om zijn geleende centen, 1 '°eh zijn eigendom waren, te vra- 1 Maar al dadelijk bleek, dat hij P de koude koffie kwam". In de ®ats van zijn tien gulden terug te (gen, greep vrouw Biezemans een 1P en riep „ik zal ze je terug be- J en zwaaide en slingerde met wapen zoodanig dat P., beangst een pak slaag, begon te schelden eemge zeer leelijke woorden a' J>et hoofd slingerde. Wegens be- 'dieiii; moest hij terecht staan en la|de 10 tegen zich eischen. sPraak conform. h SPORT. «OMOTIE-WEDSTRIJDEN. Plcus promoveert naar de Tweede Klasse. l^isle wedstrijd HEC-Plcus 1-3. kenPT0,ie-wedstr|Jden.die ettelijke m, |.H n8 de volle belangstelling Qer sportlievend Waalwljker hebben gaande gehouden, zijn Zondag j.l gtë ndigd met de promotie van de Eindhovensche club Plcus naar de tweede klasse. Het is een aantal mooie en span nende wedsti ijlen geweest, een 'ournooi zooals we in lange jaren niet hebben meegemaakt en waaraan we waarschijnlijk nog dikwijls zullen terugdenken. De hier in Waalwijk gespeelde wedstrijden hebben telkens een record aantal toeschouwers getrokken en zijn ongetwijfeld een mooie propaganda geweest voor de voetbalsport in onze plaats. Bezien we echter nu de emotie voorbij is het resultaat, dan zijn we pessimistischer gestemd. Qeen der twee Waalwijksche candidaten is als overwinnaar uit den strijd gekomen, zoodat we het 't volgend jaar zonder tweede klasser zullen moeten stellen en in de derde klas niet minder dan vier plaatselijke concurrenten elkaar zullen moeten bestrijden. HEC ziet hierdoor dus haar loop baan als tweede klasser afgesneden en zal het volgend jaar haar geluk moeten beproeven in de derde kiasse, waar haar een zware strijd wacht. Qroote successen heeft HEC welis waar in de tweede klasse niet te boeken gehad, maar zij is steeds een gevaarlijk tegenstander geweest, waar mede terdege rekening gehouden moest worden. Vooral op eigen terrein hebben de HEC'ers af en toe, ook dit laatste jaar, leelijk van zich afge beten en menig kampioenscandidaat heeft aan haar één of meer puntjes moeten verspelen. HEC heeft nu een ongelukkig seizoen achter den rug en bleek dit jaar voor de tweede klas absoluut te zwak. De laatste wedstrijden hebben echter bewezen dat er nog genoeg oit in zit om het volgend jaar een hartig woordje mee te spreken. WSC heeft weer eens op het laatste moment het loodje moeten leggen, iets wat deze club maar al te dikwijls overkomt. Zij verloor slechts een wedstrijd in de heele competitie. Qaan we de geschiedenis onzer oudste club na, dan zien we dat WSC vanaf hare herdooping. dus sinds ongeveer 10 jaren, jaar ir« jaar uit een hartig woordje heeft meegesproken in den strijd om het kampioenschap en steeds op een der bovenste plaatsen heeft geprijkt, zonder het echter tot een promotie te kunnen brengen. Het geluk is nu eenmaal niet met WSC, wat ook deze promotie competitie weer eens opnieuw bewezen heeft Of is het niet merkwaardig dat WSC juist tegen het promoveerende Picus 3 punten behaalde, terwijl zij er aan het toch ongetwijfeld zwakkere HEC 3 moest afstaan? Het „plaatselijke", onberekenbaar element by voetbal wedstrijden, heeft ook nu WSC weer parten gespeeld. Nog zien wij de honderden WSC-supporters op het veld van Picus te Eindhoven, vol hoop: als hun jongens nog een paar rnjriuten stand hielden zou hun club eens werkelijk tweede klasser zyn Maar het mocht als altijd niet zoo zijn, één mistrap maakte aan alle illusies een einde, alles was down met één slag. Inderdaad is WSC een pech-ciub, maar niet minder waar is het dat zij weet van volhouden en zich niet laat ontmoedigen. Zij zal het volgend jaar de zaken weer even energiek aan pakken als zij dit thans gedaan heeft, komt er dan iets meer geluk bij. dan maar laten we de zaak niet vooruit loopen. Zeker is dat èn WSC èn HEC het volgend jaar een zware strijd wacht. De laatste wedstryd heeft geen verrassing opgeleverd. Wat we ver wachtten is gebeurd, een overwinning van Picus. Het moet echter worden vooropgesteld dat zij de overwinning niet cadeau heeft gekregen, vooral in de eerste helft was HEC zeer gevaar lijk en met een tikje geluk had 'ttoen gemakkelijk gelijk kunnen zyn, De overwinning was echter verdiend. Het weer liet zich aanvankeiyk niet byster goed aanzien. Den geheelen morgen regende het er lustig op los. tot vlak voor den wedstryd. Deson danks was er toch nog een zeer groot aantal toeschouwers opgekomen. Om half drie fluit scheidsrechter Grcffen de elftallen in het veld, Reeds direct na den aftrap onderneemt Picus enkele gevaarlijke aanvallen en het spel is dan ook pas enkele minuten oud, als Picus door een misverstand in de HEC achterhoede weet te doel punten. HEC laat zich door dit spoedige doelpunt niet ontmoedigen, en onderneemt enkele gevaariyke aanvallen, waarby het Plcus-doel tot tweemaal toe op het laatste nippertje aan een doorboring ontkomt. De strijd gaat gelijk op, geen der partijen geeft iets toe. De aanvallen zyn telkens zeer ge- vaariyk en beide doelen ontkomen enkele malen slechts ternauwernood aan een doelpunt. Na een half uur spelens heeft Picus echter opnieuw succes (0—2). Bij een der vele en goed opgezette HEC-aanvallen bewerkt een der Eind hovensche backs den bal met de hand, waarvoor de scheidsrechter een' penal y toestaat. H. Verhoofdstad weet deze echter niet te benutten en de doelman kan het veel te zachte schot vallende keeren. Het is echter uitstel van execuiie, want dezelfde speler herstelt zien even hierna prachtig, als hy een schitterend schot lost van verren afstand. De keeper kan de bal nog juist tegen den paal ttppen, doch de HEC-ltnksbinnen schiet den bal hard in. HEC forcetri nog enkele corners, die echter geen resuliaat opleveren en direct hierna kan Hensen een prachtig schot slechts met veel moeite keeren. Tot rust gebeurt er weinig belang- ryks meer, alleen zien we H. Ver- hoofstad een goed genomen corner juist naast koppen. Na rust zet HEC direct in met enkele goede aanvallen, doch het gevaar komt het eerst aan de andere zijde en niet zonder geluk kan Hensen een doelpunt voorkomen. Bij een der aanvallen van HEC lost de Werd een goed schot, dal juist langs den paal gaat. Picus komt geieideiyk meer in den aanval en weet verschillende corners te forceeren. Vooral de linksbuiten Huybrechts neemt deze voorirtffHljk, een er van belandde zeifs rechtstreeks in het doel en Hensen had veel moeite om een doelpunt te voorkomen. Bij een aanval van HEC lost de midvoor een goed schot dat evenwei gestopt wordt. Direct hierna gaat een Picus man er zeer gevaariyk tusschen uit, hij passeert de HEC-achtei hoede en stoimi op het doel af. Door ver uit te loopen kan Hensen nog juist hei gevaar voorkomen. De Picus aanvallen blijven echter zeer gevaarlijk, vooral Huijbrechts op den linkervleugel vali op en het is dan ook uit een zyner prachtige voorzetten dat de midvooi het derde doelpunt langs Hensen weel te koppen. HEC geett zich nog niei verloren en pakt terstond weer flink aan, haar aanval strandt echter op buitenspel. Er ontstaat een gevaarlijke worste ling voor het doel van HEC, waaruit tenslotte de rechtsbinnen hard inschiet, üe scheidsrechter had echter reeds buitenspel geconstateerd en kende het doelpunt dan ook niet toe. Hierna krygt HEC een vrije schop juist buiten het stratschopgebied. H. Verhoofstad schiet den bal keihard in, doch een der Prcus backs die in het doel staai opgesteld steekt er moedig het hoofd onder en kopt de bal corner. De kop bal scheen den speler echter niet wel te bekomen, tenminste hy bleef enkele oogenbllkken liggen. De corner leverde geen resultaat op. Er gebeurde verder weinig belang rijks meer. naarmate het einde naderde kwam Picus meer in de meerderheid en de overwinning was dan ook reeds zoo zeker, dat de Eindhovenaren hun duiven loslieten, om het nieuws thuis te gaan vertellen Picus tweede klasser. Toen het einde aanbrak daalde et een miezerig motregenije neer, dat goed paste bij de stemming van menig Waaiwyks voetbai-anthousiasi na dezen wedstrijd. Geven wij tot slot den eindstand: Picus 4 2 11 13—7 5 WSC 4 12 1 6-6 4 HEC 4 112 6-12 3 Na deze spannende eindspurt is het voetbalseizoen voor onze plaats afge loopen. WAALWIJK. TIMTUR-ELFTAL. Vrijdag 15 Mei speelde een elftal van TIMTUR tegen NEO uit Sprang. De wedstrijd werd prachtig gespeeld; enkele goede spelers willen we hier noemen, b.v. de rechtsbuiten H. Nou- wens deed uitstekend werk en zijn collega B. van Gennep benutte de kan sen die hem geboden werden en doel puntte 8 maal en H. Nouwens 4 maal, terwijl NEO viermaal onzen reserve doelman wist te passeeren, daar on ze. doelman P. Fijneman 10 minuten na den aanvang moest uitvallen, daar hij een spier verrekte. Voor vele vereenigingen zal dit een aansporing zijn het TIMTUR-elf- tal uit te noodigen, daar het een zeer goed elftal is. Vriendschappelijk is steeds onze leus. SPRANG. Zaterdag behaalde S.D.O. I op den seriewedstrijd uitgeschreven door de voetbalvereen. Sparta, Vrijh.-Capelle, den eersten prijs. Eerst speelde SDO tegen NEO' uit Sprang en wonnen verdiend met 30. In de eindfinale speelde SDO tegen Neerlandia uit Kaatsheuvel. Hoewel dit elftal veel sterker was dan NEO, wisten onze SDO-mannetjes hen te kloppen en wel met 51. SDO-jongens, steeds zulk spel ge ven en vele eerste prijzen zullen u nog staan te wachten. Supporters van SDO, allen mee op naar Wijk bij Heusden, den 2en Pink sterdag, om uwe spelers aan te moe digen. j, Hierbij doen we een beroep op het gemeentebestuur van Sprang om me dewerking te verleenen voor een ter rein; daar we dit hard noodig heb ben. K. N. V. B. Uitslagen van Zondag. Om het landskampioenschap. PSVGo-Ahead 52 VelocitasAjax HET ZUIDEN. RoermondWilhelmina 11 DongenBleijerheide 33 Promotiecompetitie 3e klasse. TerneuzenAlliance 41 HEC—PICUS 1—3 Heerlen Sp.Groene St. 2—3 3e klasse C. RWBSporLverg. 1920 af gel. ue' klasse D. ZaltbommelEindh. 3 41 Promotie Reserve 2e klasse. Longa 2Wilhelmina 2 22 OVERZICHT. Kampioenschap van Nederland. De eerste verrassing van het Noor den is er: den Amsterdammers, die Donderdag er zoo'n smul in hadden, dat Ajax in het Stadion de Gronin gers met 70 inmaakte, verging thans het lachen, want Ajax kon het tegen Velocitas niet verder brengen dan 22 en verspeelde daardoor een derde punt. Dit succes zal Velocitas wel een aansporing zijn ook in de volgende wedstrijden geducht van zich af te bijten. P.S.V. had aanvankelijk veel moei te de zege van Donderdag nog eens over te doen. Met rust had Go Ahead in Eindhoven zelfs met 01 de lei ding. Maar in het laatste half uur werd de strijd beslist, toen PSV bin nen vijf minuten den stand op 31 had gebracht. Tenslotte werd het 52. PSV Ajax Feijenoord Velocitas Go Ahead 3 2 1 0 0 14—6 15—9 5—2 2—14 2—7 Promotiewedstrijden. De beide winnaars van Donderdag brachten het no niet verder dan een gelijk spel. Wilhelmina hield zich in Roermond taai en dank zij een direct na den aanvang gescoord doelpunt, konden de Bosschenaren een 1—1 ge lijk spel veroveren. Ook Bleijerheide kwam er in Don gen goed van af. Nadat de thuisclub reeds een 20 voorsprong had ver overd, brachten de Limburgers, dank zij eenige flaters der Brabanters, den stand op 23. Toch maakte Dongen nog gelijk. Bleijerheide 2 1 1 0 3 63 Wilhelmina 2 1 1 0 3 21 Dongen 2 0 111 34 Roermond 2 0 1 1 1 14 GEMENGD NIEUWS. Voor welk feit zullen de daders van den Haagschen roofmoord veroordeeld worden Naar de .Avondpost" meldt, is bij een tweede huiszoeking in de kamer van verdachte K., een concept contract gevonden voor verkoop van 't „Konlng's klomppatent" naar Engeland, waarin voor den heer Eschauzier zeer ongun stige bepalingen voorkomen. Men vraagt zich af, of de heer Eschauzier ty zyn bezoek aan K geweigerd heeft dit contract te teeke nen en of inen hem daarna met opzet heeft gedood om door berooving van het lijk toch geld machtig te worden. Dit alles moet echter nog nader worden onderzocht en dit onderzoek zal de eerstvolgende dagen nog wel in beslag nemen. Voor moord toch, is bewijs van voorbedachte rade noodig, m.a.w. men moet kunnen aantoonen, dat tevoren na rijp beraad en kalm overleg het plan is gemaakt den heer Eschauzier van het leven te berooven. Hiervoor is momenteel geen enkel bewijs aan wezig. Men zou daarom de verdachten ten hoogste kunnen vervolgen wegens doodslag onder verzwarende omstan digheden (de berooving). Voor dood slag echter moet .het opzet om te dooden" bewezen worden, en ook dit gaat met moeiiykheden gepaard, omdai men te dezen opzichte voorioopig geheel is aangewezen op de mede deelingen van de verdachten. Deze nu verklaren alleen de bedoeling te hebben gehad den heer Eschauzier te bedwel men, om Jiem vetvolgens geld af te persen. Zou dit ten slotte werkeiyk als juist moeten worden aangenomen, dan zou alleen een vervolging kunnen plaats hebben op grond van art. 303, even tueel art. 304 ten derde van het Wet boek van Strafrecht Art. 303 betreft zware mishandeling met voorbedachten rade den dood ten gevolge hebbende waarop een gevangenisstraf van 12 jaar staat. Art. 304 ten derde verhoogt deze straf tot 16 jaar, wanneer de dood het gevolg is van toediening van voor het leven schadelijke stoffen. Zou dus de dood van den heer Eschauzier een gevolg zijn van de aetherbedwelming, dan zouden in dil geval de daders ten hoogste tot 16 jaar gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld. De politie neemt echter de ver klaringen der verdachten nog maar niet zoo voetstoots aan en er zijn aan wijzingen, dat wellicht toch van doodslag kan worden gesproken. Begrafenis van het slachtoffer. Zaterdagvoormiddag heeft onder enorme belangstelling op de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage de ter aardebestelling plaats gehad van den heer W. G J. Eschauzier. Vooral in de omgeving van het honderden been. Op den overtahyke onder wie wereld en belangstellenden op de doodenakker wachtte een menigte deelnemenden, velen uit de fl ancleele uit de Indische Culturen, den rouwstoet op. Een schat van bloemen dekte de baar. De politie had uitgebreide orde maatregelen genomen. Aan de groeve werd niet gesproken. Een familielid dankte voor de belang stelling. Azijnexlract Ingegeven. Te 's-Gravenzande werd verleden week het l'/2 jarige dochtertje van den tuinder E Valstar ernstig ziek. Daar de huisdokter geen raad met het geval wist, werd de kleine naar het St. Hip- politusgesticht te Delft vervoerd en gesteld onder de behandeling van dr. De Walle. Ook deze kon geen oorzaak van de ongesteldheid vinden. Tot groote ontsteltenis van de ouders ver toonden zich Dinsdagmiddag 1 uur dezelfde ziekteverschijnselen bij een kind van een half jaar oud. Dit werd onmiddellijk naar Delft vervoerd, waar het om 3 uur aankwam en om 4 uur is overleden. Daar dr. De Walle de doodsoorzaak niet kon vaststellen, gaf hij hiervan den commissaris van politie te Delft kennis. De commissaris werd daarop door de justitie gemachtigd, het lijkje gerechtelijk te doen schouwen. De doctoren Rochat en van der Graaf, uit Den Haag, vonden bij sectii op het lijkje sporen van azijnextract in de keelorganen, waaruit werd afgeleid, dat het kind was gestikt door het op zwellen van die organen tengevolge van het stikken door het extract. De heer Valstar, die naar's-Gravenzande was teruggekeerd, verzocht den com- missaris, in overleg met den chef veldwachter van 's-Gravenzande een onderzoek in te stellen. Het gevolg hiervan was, dat de commissaris aan leiding vond, de dienstbode te arrestee- ren. Zij ontkende aanvankelijk alle schuld, doch des morgens heeft zij te Delft een volledige bekentenis afgelegd en daarbij meegedeeld, dat zij de kinderen azijnextract had ingegeven, omdat zij lastig waren. De dienstbode, de 14-jarige M. F. uit Schiedam stond, onder gezinsvoogdij, wijl zij zich in een dienstbetrekking te Maassluis h<d schuldig gemaakt aan diefstal. Zij was ongeveer zes weken in dienst bij de familie V. Uit de verhooren der politie is ge bleken dat de jeugdige daderes haar handeling te voren heeft overwogen. Eenige weken geleden heeft zij azijn toegevoegd aan de thee van de veld- arbeiders, naar zij voorgaf uit wraak over plagerij. Ook heeft zij eenigen tijd te voren aan een familielid gevraagd wat de uitwerking zou zijn van het toedienen van azijn.extract, waarop dit familielid gezegd heeft dat die uitwer. king doodelijk zou zijn. Maandag heeft zij het anderhalfjarig dochtertje Elisa beth uit een kroesje azijn extract laten drinken. Eenige uren later werd het kind onwel waarop een geneesheer werd gewaarschuwd, die, omdat de verschijnselen op vergiftiging wezen, overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Het meisje heeft de uitwerking van haar daad op het eerste kind gade geslagen en op de vraag van de moeder wat er gebeurd was, gezegd dat zij de kleine een beetje melk en koffie te drinken had gegeven. Men vond dit reeds vreemd omdat het kind dezen drank nog nimmer gekregen had. Niettemin heeft de dienstbode den volgenden dag aan het jongste kind, den zts maanden ouden Nicolaas, met een lepeltje even- eens azijn extract te drinken gegeven, met het gevolg, dat het kind overleed. Omtrent de motieven tot deze daden tast men nog eenigermate in het duister. Het meisje beweerde dat zij een hekel aan de familie had, die regelmatig rapporten aan haar voogdes moest uitbrengen. Het kind was met tegenzin in haar betrekking. Zij wilde liever op een fabriek werken dan dienstbode zijn. Nadat zij haar bekentenis had afgelegd en geconfronteerd was met het lijkje is het meisje ter beschikking van de Justitie gesteld. Drie jarig ventje gedood. Een driejarig jongetje, dat gisteren avond uit een van de voortuintjes aan den Kometensingel te Amsterdam te voorschijn kwam en den weg opliep geraakte onder een auto en werd op slag gedood'. De wagen reed heel kalm maar het ongeluk was niet te voor komen. Door een antobus gegrepen. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur heeft in de Vrolijkstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. Een jongetje van 4'/2 jaar, dat daar aan het spelen was, stak plotseling den rijweg over en werd door een gemeen telijke autobus gegrepen. Bewusteloos en zwaar gewond werd het knaapje naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis overgebracht, waar men slechts den A A gesp. gew. gel. verl. doelp. punten Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Doos 30. Tube 80 ct. Bij Apoth. Drogisten }V ov 9'

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3