r^r'TnrnPi Daar ualt zijn baard:Hilarius Verandert in Mathild, Die, plots'ling voor haar Diedrick staand', Van enkel blijdschap gilt. De kloof, die tusschen het echte lijk geluk van Diederick en Machteld gaapte, was gedempt, en in onge stoorde zaligheid en gelukkig in hun geliefd kind want het wicht* het welk Hilarius (dat was Machteld mede naar Palestina genomen en aan Diederick toevertrouwd had, was hun eigen kind, geboren tijdens Diedc- ricks afwezigheid sleten zij hunne verdere levensdagen. De snoode Wulfert, om de wraak van zijnen heer te ontgaan, stortte zich echter van een der burchttorens naar beneden en plofte in de Maas. ZU11 lijk werd nimmer teruggevon den Dit is de „legende van Nijenrode", gelijk ze zich de eeuwen door van ge slacht tot geslacht heeft voortgeplant en thans nog in den geest des volks voortleeft. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. HET VRAAGSTUK: DE BESTRIJDING DER MANNELIJKE WERKELOOSHEID EN DE VROUWELIJKE ARBEID IN DE FABRIEK. 3é Hoofdstuk. 7e Deel. De intense schooïaangelegenheden zal ik verder buiten beschouwing la ten. Dat ook daarin verandering komen moet is zeker, zoowel als het noodig is dat de leerplannen der Dru- nensche-, Dongensche-, Tilburgsche- en Waalwijksche VAKDAGSCHOLEN ernstig vergeleken worden door ter zake kundige personen, ter bevorde ring van het Vakonderwijs. Men zal dan wel tot de conclusie komen, dat het met de acte's voor het vakonder wijs ook niet in orde is, dat ook hier in hoog noodig gereorganiseerd moet worden. Als men het Lager Vakon derwijs voor de Schoenindustrie, vol gens voorgaande richting in de ge noemde scholen toepast, kan de Rijksvakschool op voldoende belang stelling voor „Hooger Vakonderwijs" voor de Schoenindustrie rekenen. Het „Hooger Vakonderwijs" kan gegeven worden in de richting als in de C.W.S.-cursussen aangeduid. Aldus komt de vraag: Fabrikanten wilt gij dien steun en kunt gij dien steun ten behoeve der industrie en tot behoud Uwer Vakscholen verlee- nen. 't Antwoord kunt ge niet schul dig blijven, omdat het vakonderwijs van thans ook afstuit op verschillen de andere bezwaren. Waarom wordt niet uitgezien hoe den toestand ook geleerde practisch toe te passen wordt in dat opzicht te verbeteren. Zou dat niet gaan, dan twijfel ik sterk aan het bestaansrecht der hedendaagsche genoemde „Vakscholen", welke zoo geringe resultaten afwerpen, trots de groote financieele offers. Men zal mij opmerken: dat is uw meening. Ja, en die meening berust op fei ten die ik ter mijner beschikking heb. Die daaraan twijfelt, is niet „op de hoogte" en kan zijn meening hierom trent met het volgende trachten te wijzigen: Het noodzakelijk verband tusschen de school en de fabriek is zoek. Drie jaren totale loonderving beteekent voor vele gezinnen een „strop". De resultaten met „dagvakschoolleerlin gen" in de fabriek, zijn van dien aard, dat zij geen aansporing zijn, zooals thans door te gaan. De jogens staan na hun leertijd der vakschool, meestal „als katten in een vreemd pakhuis" in de fabriek. De veelzijdigheid der vakschool werkt door gebrek aan inzicht op het fabrieksleven en den productieven achterstand deprimeerend op de meeste jongelieden. Zij voelen zich niet op hun plaats. De kans om het geleerde practisch toe te passen, is zeer gering. Deze alle gemakkelijk waar te nemen feiten, breken de vakschoolopleiding af. Het noodzakelijk verband tusschen school en fabriek ontstaat door het gegeven twee ploegenstelsel. De leer ling krijgt veel spoediger een inzicht omtrent het vak, waardoor zijn be langstelling voor alles, zoowel in de school als in de fabriek. De ouders missen slechts een half weekloon Het aanpassingsvermogen der jon gens wordt ten zeerste bevorderd. De productiviteit wordt door ver ruiming van inzichten omtrent den arbeid, mede gebaat. De kans om het geleerle practisch toe te passen wordi grooter, omdat in die 4 jaren in elke fabriek zich de gelegenheden met tientallen voordoen, waarbij door ziekte verlet vertrek deze jongens kunnen invallen. Den voor sprong, dien zij door 't vakonderwijs opdoen, maakt van hen bruikbare remplacanten, waarvoor de patroons als vanzelf belangstelling toonen. Daarbij komt, dat een jongen van 17 jaar in doorsnee een beter inzicht en meerdere bevorderlijke hoedanigheden zal bezitten dan een jongen van 14 jaar. Verder zal ik daarover niet uit wijden, ik heb geen reden om aan de mogelijkheid te twijfelen, en zij die het groote voordeel zoo niet snappen, zijn met woorden niet te overtuigen; de dagvakscholen waren zoowel als de industrieele belangen op deze wij ze ten zeerste gebaat. Het Hoogere Vakschoolonderwijs. is met het in de fabriek practisch te werk stellen van leerlingen ten zeer ste gebaat. Men dient daar evenzoo- zeer rekening mede te houden als met de noodzakelijkheid van handelson derwijs, omdat door beide het be lang der leerlingen, der industrie en der school gebaat is. Ik herhaal het om de noodzakelijkheid. De toekom stige patroons en fabrieksdirecteuren moeten commercieel en technisch pri ma onderlegd zijn, om trots de con currentie hun bedrijf met succes te leiden. Men dient de verschillende onderwijsvakken te concentreeren in de Rijksvakschool. Daardoor ontstaat de kans dat de belangstelling grooter wordt. Veron derstel: een zoon van een fabrikant dient voor de zaak te worden opge leid. Hij gaat van de Lagere School tot en met de 3- of 5-jarige H.B.S. of gelijkstaand Lyceum-onderwijs. Hij is dan pl.m. 17 a 19 jaar, dient daar na naar de Rijksvakschool en daar na naar de R.K. of Neutrale Handels- Hoogeschool te gaan. Hij is dan 24 a 25 jaar en kan zich practisch gaan inwerken. Zoodra men het zoo kan inrichten, dat zulke jongelui met hun 20e jaar in Waalwijk „klaar" dus afgestudeerd zijn, dan, ik meen het, is Waalwijk er ook mee klaa-r. Dan heeft het, met recht een veelzijdige .onderwijsinrich ting ten bate der Schoenindustrie. Mochten dan alle gemeentebestu ren in de omgeving waar de schoen industrie de toestanden beïnvloedt, er Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. Vlug gegeten en de deur uit, Ja, daar zag hij Knap al staan, Op hem wachtend, om tezamen, Langzaam aan naar schooi te gaan. Langzaam, 't was toch nog te vroeg, En de schooldeur was nog dicht, O, ze hadden veel te praten Over zaken van gewicht, Die zij te bespreken hadden. Knap was 'l, die al gauw begon, Daad'lijk wou hij nu maar weten, Of op Knip hij rekenen kon. „Zeg me nu eens Knip, hoe vind je, 't Plan dat tk heb uitgedacht?" „'k Heb er over leggen denken, 'k Geloof haast heel den nacht. Nu zeg op, wat meen je, Staal mijn plan je heusch wel aan, Durf je stil van huis te loopen, En met mij op 't schip te gaan »'k Zal je zeggen, Knip, ik durf wel, Maar, als Ik ons huis verliet, Weet ik zeker dat mijn ouders, Zouden hebben veel verdriet. En als wij eens samen zaten, In die kist, ik ben toch bang, Dat wij het zonder eten. zeker, Al die dagen, nachten lang, Toch niet prettig zouden hebben, En dan is er nog wat, hoor: Als men ons daar eens ontdekte, Stel je dat eens voor!" Knap liet Knip maar rustig praten, Maar hij dachtDat gaat niet goed. 't Is met Knip weer 't oude liedje, Het ontbreekt hem weer aan moed, Maar toen Knip dan uitgepraat was, Sprak zijn vriend „'k Begrijp 't vent, Dat je altijd nog dezelfde, Oroote, dwaze sukkel bent." (Wordt vervolgd.) De Dierenclub opent zlfn clubhouse. „Ik kan bijna niet meer wachten", zei Mevrouw Mui9, „tra—la—la, tra- la-la". Zij was druk bezig de tafel voor het middageten te dekken, liep heen en weer naar de keuken, steeds maar zingende: tra la—la, tra—la la 1 Zij was zoo opgewonden, dat zij rondsprong met in haar eene voor pootje een schotel met heerlijk gebra den spekzwoerdjes en in haar andere voorpootje een kannetje met melk. Haar man zat in een gemakkelijken stoel bij den haard en las het avond blad van de „Dierengazette", die zoo juist gekomen was. Hij hield even op met lezen, keek eens naar zijn vrouw en schudde toen zijn wijze hoofd. Ook haar zoontje Willie, die met blokjes bezig wa9 het a-b-c le leggen en haar dochtertje Hetty schudde hun hoofdjes, zooals zij het hun vader zagen doen. „Wees voorzichtig, dat je geen melk morst", zei mijnheer Mui9 tegen zijn vrouw. „Wat is er met je Emmaline, waar kun je haast niet meer op wach ten?" „Waarom dansten zingt u zoo?" vroeg Willie. „En mag ik vast een klein stukje zwoerd, moeder", vroeg Hetty, want ik heb heel netjes alles op tafel gezet. Mevrouw had zoo'n pret, dat zij alles goed vond en lachende zei zij tegen haar man; „Ik kan bijna niet wachten tot vanavond, tot het clubhuis geopend wordt". Het bericht in de Courant. „Ik zal je even uit de courant voorlezen, wat het voornaamste nieuws is", zei myn heer Muis tegen zijn vrouw, „alle dieren, die in de club komen, moeten er voor zorgen dat hun kleeren keurig geborsteld zijn. Dit is het voornaamste punt en de redacteur mijnheer Eek hoorn heeft het dik laten drukken". Mevrouw Muis antwoordde„Onze kleeren hangen allemaal klaar, keurig ontvlekt en opgeperst." „Ja", vervolg de mijnheer Muis, „mijnheer Langoor schrijft aan den redacteur, dat hij den laatsten tijd zoo'n groot aantal nieuwe kleeren heeft verkocht, dat hij er bijna zeker van is, dat ledereen in het nieuw komt en die geen kleeren heeft ge kocht, kwam toch tenminste een nieuwe kleerborstel halen. Er wordt ontzettend veel werk van het feest ge maakt, trouwens het clubhuis moet prachtig zijn. En ik hoorde van een neef van mijnheer Beer, dat er twee prachtige portretten van hem geschil, derd zijn, een als arme heer en een als oprichter en eigenaar van het club huis, in een speciaal daarvoor ont worpen costuum". "Nu", zei mevrouw Muis, „onze buurvrouw vertelde me, dat er verschillende gezelschapsspelen zijn, waaraan iedereen bij mee mag doen en dat mevrouw Beer een spe ciaal hoekje heeft voor limonade en allerlei lekkers. En er is ook een groot orkest, dat dansen zal spelen. Wat heerlijk hé, kan jij nog wachten Mijnheer Muis, dte ondertusschen het middageten op de borden had ge daan, vond nu, dat de familie eerst rustig moet gaan eten en daarna konden zij samen, als de kinderen naar bed waren, er verder over spreken, terwijl zij zich dan aankleeden voor het groote feest. Mijnheer Muis kwam het idee van het clubhuls eigenlijk toe. Op zekeren dag had hij tegen fen Beer gezegd: „Mijnheer Beer, weet u, wat wij hier eigenlijk missen?" En mijn heer Beer had dadelijk geantwoord „Nu» wat dan?" „Wel een clubhuis, waar wij allemaal bij elkaar kunnen komen, waar wij muziek kunnen hoo- ren, kunnen dansen, naar een lezing kunnen luisteren, enz". Mijnheer Beer had het idee toegejuicht, was later heelemaal vergeten dat mijnheer Muis hem op de gedachte had gebracht en had overal verteld, dat hij van plan was een clubhuis te laten bouwen. Niet lang daarna was zijn neef, een timmerman, aan het werk geslagen en nu hedenavond werd het huis met groote praal geopend. Het heele die. rendorp was steeds gaan kijken, hoe ver het huis al vorderde en heel het Een Toiletgeheim. Men behoeft niet te zien dat U crème ge bruikt alle crèmes blijven min of meer op de huid liggen. Alleen „Zij"-Crême wordt l volkomen in de huid opgenomen, zoodat j niemand kan zien dat U crème gebruikt heeft, terwijl de huid er toch soepel door wordt en fraai van teint. toe te bewegen zijn, jaarlijks één of meer „Studiebeurzen voor Hooger- uitgebreid Vak- en Handelsonderwijs in te stellen voor de beste leerlingen die de Lagere Dagvakscholen in de verschillende plaatsen bezoeken, .dan is daarmede de Rijksvakschool te Waalwijk evengoed gebaat als ande re inrichtingen van Hooger onderwijs in Noord-Brabant. Het kan voor de C.W.S. en het Dagblad van Noordbraband een aan sporing zijn om hun veelzijdige be schouwingen nog eens te herlezen, om tot het inzicht te geraken, dat er naast hun conclusie's toch nog an dere zijn. Een schoenmaker kan wel geen „speciale verslaggever" of jour nalist zijn, doch een speciale verslag gever, of een journalist zijn vooreerst in de schoenenbranche niet op de hoogte. Breedvoerig is niet altijd „de beste studie". De C.W.S. behoeft in geen glazen huisje te wonen. W. A. PULLES, Tilburg (Wordt vervolgd). BUITENLAND. Het conflict tusschen kerk en staat in Italië. Bij de ontvangst van de priesters van het college voor de emigratie heeft de Paus levendig geprotesteerd tegen de mededeeling (van fascistische zijde. Reddat de order tot onmiddellijke ontbinding van alle jeugdorganisaties, die niet behoorden tot het nationale werk van de baliila of de fascistische partij, zonder incidenten is uitgevoerd De Paus verklaarde, dat hij leed bij de gedachte aan alle incidenten, ge weldplegingen. buitensporigheden, ver nielingen, beslagnemingen en vanda- lismen, die in verschillende deelen van Italië zijn voorgekomen en dat al. (es met beleediging van de souvereine persoon van de pauselijke waardigheid. De Paus wees vervolgens op een andere veelbeteekenende uitdrukking in bovengenoemde mededeeling, die over jeugdorganisaties. Dat is het dus, waarop men doelt, zei Z.H. het Is de mannelijke en vrouwelijke katholieke jeugd, die men treffen wilde. Deze dorp had over niets anders gesproken. De tijd ging langzaam voorbij maar tenslotte was de tijd van opening toch aangebroken. Precies om 8 uur gingen de deuren open en stroomden de dieren naar binnen, bewonderden het heele huls van boven tot beneden, luisterden naar de woorden van welkom van den Beer en besloten toen een dansje te maken. Mevrouw Muis, die met den Eekhoorn in het rond walste zei tegen hem „O, wat is dansen toch heerlijk, vindt u ook niet „Ja, ik ook" ant woordde de Eekhoorn. „Maar ik heb uw man nog niet gezien vanavond". „O. hij is dadelijk naar de bibliotheek gegaan en zit nu eenige oude verzen van mijnheer Uil te lezen." Alle dielren hadden evenveel pleizier. Mevrouw Beer danste met mijnheer Haas, mijnheer Vos, die het liefst een Fox—trot had gedanst, sprong rond met mevrouw Das, terwijl mijnheer ïeer zich te goed deed aan een heer lijk portie honing, dat op de tafel bij de verfrischsingen stond. Daarna ging hij voor den haard staan en dacht er over na dat alle dieren hem wei als ^resident van. het clubhuis zouden kiezen, vandaar dat hij niet mee danste, want een president kon toch niet dan sen, vond hij. En zoo bleef hij by de haard staan, zijn twee voorpooten op den rug en dacht na. Opeens klapte hij in zijn voorpooten, vroeg de aan dacht en begon: „Lieve dieren—dames en dieren— ieeren, mag ik even om een oogen- blikje aandacht verzoeken „Hoera voor onzen president", riepen de dieren n koor. „Nog niet, nog niet", zei mynheer Beer, een poot in de hoogte stekend. „Maar het komt u toch toe", riepen zij in koor. „Neen, neen" ik ïerlnnerde my zoo juist, dat ik hel heelemaal niet ben geweest, die het eerste het plan voor dit clubhuis heeft uitgedacht, maar onzen vriend Henry Muis. Hij vertelde het aan my en daarom vind ik, dat Henry Muis onze eerste voorzitter behoort te zyn. Wat denken jullie allemaal daarvan?" Daar klonk opeens uit alle monden Ja, hoera voor Henry Muis, onze eerste president". „Maar waar is hij vroeg mynheer Beer nu. „In de bibli otheek", antwoordde zyn trotsche vrouw. Vlug werd hij geroepen en zoodra hy binnen kwam brulden alle j dieren: „Lang zal onze president van den Dierenclub Henry Muis leven", j Nu gingenalle dieren naar het hoekje waar mevrouw Beer allerlei lekkers ad en bleven nog lang en gezellig) dien avond by elkaar. uitdrukking is veelbeteekenend, want zij leert ons, dat het juist de katholieke jeugd is, die gevaariyk zou zyn voor het land en de gemeenschap. Men heeft maatregelen tegen haar genomen en daarmede tegen den Paus, die nooit zyn verantwoordeiykheid gescheiden heeft van die van zijn geliefde zonen, die hem liefhadden en gehoorzaamden! Men heeft die orders niet volgens een wet uitgevoerd, want de katholieke actie staat onder bescherming van art, 43 van het concordaat, maar zuiver als politiemaatregelen. Het is treurig en belachelijk om ver denking te hebben, om zelfs devrou. weiyke katholieke jeugd van politiek te beschuldigen en het van de manne- iyke jeugd te beweren, waarvan in de laatste jaren meer dan 5400 tot het priesterambt werden bestemd. Men heeft inbreuk gemaakt op het natuurlijke recht van vereeniglng, dat gebruikt werd voor het heil van de zielen en van den naaste. Men heeft het recht van de kerk aangetast om de jonge zielen te vormen en te be« stemmen voor het bovenaardsche en het apostolisch leven. Dit is een god- deiyke recht, dat op goddeiyke wijze aan de kerk is toevertrouwd. Dit alles moet gezegd worden, herinnerd wor den aan hen, die zich een monopolie aanmatigen, die zelfs willen gaan beslissen over de opvoeding in het geloof der vaderen. En dit alles zal als men duldeiyk ziet, haat, gewed, oneerbiedigheid tot zelfs goddeloosheid meebrengen. De verkiezingen In Egypte. De verkiezingen voor het nieuwe Egyptische parlement zyn in volle orde gehouden. Ongeveer 90 procent van de voor eenigen tijd, volgens de nieuwe kieswet gekozen kiesmannen, hebben hun stem uitgebracht. Tot dusver hebben de beide regeerings- partyen 114 van de 150 zetels ver worven, kleine correcties zyn evenwel nog mogeiyk. De ministerpresident noemde dit resultaat niet slechts een overwinning doch een triomf. Met Ford naar Keulen. Binnen enkele weken zal de Ford Motor Compary A.G. haar nieuwe fabrieken te Keulen-Niehl in bedrijf nemen, de officieele plechtigheid zal plaats vinden op 14 Juni a.s. Om dezen openingsdag op waardige wyze te vieren heeft de Ford Motor Company A Q. een „Rallye Automobile" naar Oplossingen van de vorige week. 1 Een goede buur is beter dan een verre vriend. 2 r een brief brussel bromvlieg reisverhaal loodrecht lachbui braam ras 1 s-HERTOQENBOSCH. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 36 letters 4—5—10 huisdier 11-2-9-3-12-15 stad in Oostenrijk 1—8—10—6 meisjesnaam 7—17—23—13 vrucht 16—14—21—35—31—36 maniyk paard 19—20—27 telwoord 22—29—30—31 zuivelproduct 32—24—25—34 grondsoort 28—33—27 verkorte jongensnaam 26—3 voegwoord 2 Met p ben ik een vrucht I kom ik van de koe v zit ik aan de kip b ben ik een roofdier sp ben ik een wapen m ben ik een groot water 3 Van links naar rechts en vanboven naar beneden ben ik een sport die nu veel beoefend wordt; xxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxx volksvoedsel xxxxxxxx is in elke winkel xxxxxxx dorp in Gelderland xxxxxx jongensnaam xxxxx jongensnaam xxxx vrucht xxx lichaamsdeel xx zit aan een zeilschip x medeklinker i

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6