Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen;^ ONTERFD Él FEUILLETON I NUMMER 47. WOENSDAG 10 JUNI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. WAALWIJKSCHE STOOMDI Telefoon No. 38. UITGAVE: 'RUKKERIJ ANTOON TIELEN, Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per Tegel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. VLIJMEN. De raad der gemeente Vlijmen kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de EdelAchtb. Heer O, R. v. d. Ven, burgemeester. De raad was voltallig. Na opening der vergadering spreekt de voorzitter enkele woorden ter na gedachtenis van het overleden raads lid den heer H. Boom. Vrij plotseling is door den dood uit ons midden weggenomen ons mede-lid de heer H. Boom. In 1903 werd hij tot lid van den gemeenteraad 'gekozen, en sinds is hij onafgebroken, dus gedu rende 28 jaren lid geweest, terwij! hij 6 jaren een wethoudersfunctie bekleed heeft. De overledene was toegerust met een veelzijdige kennis, die hij steeds in het belang der gemeenschap wist aan te wenden. Vooral ook in het verenigingsleven hier ter plaatse heeft de overledene een groote rol gespeeld, en er was schier geen vereeniging waarvan hij geen bestuurslid was. Het is ons plicht een woord van dank te brengen voor wat hij In het belang der gemeenschap gedaan heeft. Aan de kinderen van den overledene zal een brief van rouwbeklag worden gezonden. Naar aanleiding der notulen der vorige vergadering protesteert de heer van Sprang tegen de woorden „last en opdracht geven" in het betoog van Wethouder van Buul. Spr. zegt deze woorden niet te hebben gebezigd. Ook de woorden „Ueg er maar op los, er blijft allicht iets van hangen" zegt spr. nooit gebruikt te hebben. Hij verzoekt dan ook het betoog van wet- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 22. Nauwelijks was hij uit het struik gewas, dat de grens van zijn terrein vormde, te voorschijn gekomen en had hij zijn voet op den weg gezet, of in een wolk van stof kwam een ponnie aandraven en vóór hij de gelegenheid had zich in de struiken terug te trek ken, hield Eulalie de Floissac met een ruk haar paard in vlak bij hem. Hij had haar niet meer gesproken na het tochtje naar de watervallen en na het gesprek, dat hij met Morrence over haar had gehad, had hij zich voorgenomen om h(aar voorlaan te mijden. Maar dienzelfden dag was hij ziek geworden en hij had gehoopt van l'Opale te kunnen wegkomen, zonder dat hij afscheid van Eulalie behoefde te nemen. Het was hem bijzonder aan genaam geweest, dat ze hem tijdens zijn herstelperiode niet was komen opzoeken, maar dat aan de andere leden van de familie Salmon had overgelaten. Hij was eerst te zwak en daarop te zeer vervuld geweest van zijn aanstaand vertrek, om zich te verdiepen in de mogelijke reden van haar wegblijven. Hij had er geen idee van, dat zij de eerste was geweest die hem ziek in zijn verlaten huis had gevonden. Dokter Meillet had dit houder van Buul uit de notulen te schrappen, daar hij hieraan anders zijn goedkeuring zal moeten onthouden. De voorzitter merkt op dat het betoog van wethouder Van Buul let terlijk in de notulen is opgenomen, en dus niet meer veranderd behoeft te worden. De heer van Sprang stemt tegen goedkeuring der notulen. 1. Ingekomen stukken. Verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente—ontvangerin kas was f 3006.67. Idem bij den administrateur van het Q. E. B. in kas f 793 8772. Van Qed. Staten goedkeuring van verschillende raadsbesluiten. Van het Hoofdstembureau bericht over benoeming der nieuwe raadsleden. Schrijven der gemeente Hedikhuizen inzake de electrificatie der Mommer- steeg. Genoemde gemeente heeft hier tegen geen bezwaar, mits Vlijmen de kosten betaalt. De voorzitter licht toe dat dit in verband staat met het verzoek aan de gemeente Hedikhuizen om het eiectrl- sche net in Vlijmen door te trekken. Op de gestelde voorwaarde, n.l. dat Vlijmen de kosten betaalt kan natuur lijk niet worden ingegaan, temeer daar het verbruik slechts zeer gering is 26 5 K.W.U. per jaar. Van Ged. Staten schrijven naar aan leiding der voorkomende fraudes bij Burg. Armbesturen. In overweging wordt gegeven stipt de driemaande- lijksche controle te houden en boven dien den penningmeester van het plaat selijk Armbestuur een zekerheid te doen stellen. De voorzitter zegt dat de kasopne ming b(j het Burgerlijk Armbestuur steeds om de drie maanden geschiedt. Wat betreft de zekerheid, hiervoor is een wijziging der verordening noodig, angstvallig verzwegen. Zeer tot zijn spijt zag Harrel in, dat er geen ontkomen was aan een ge sprek met Eulalie. Vervelend, dacht hij, dat ze nu juist moest komen langs rijden! Ik ben blij, dat ik je nog zie, Eu lalie, begon hij niet heeleinaal in over eenstemming met de waarheid, nu heb ik gelegenheid om nog even af scheid van je te nemen. Haar oogen begonnen te gloeien en ze klemde haar tanden opeen. Het is dus waar u gaat dus heen? viel ze hem hartstochtelijk in de rede. In haar oogen lag een uit drukking, die hem een oogenblik on willekeurig deed schrikken. Ze heb ben mij niets verteld van uw aan staand vertrek tot vandaag! Ja! antwoordde hij rustig. Ik ga met vacantie naar Engeland. Ik ben ziek geweest koorts. Ik moet nu verandering van omgeving hebben om weer op krachten te komen. Had je er niets van gehoord? Neen! Zij deed haar uiterste best 0111 haar aandoening meester te blij ven. Zij hebben mij gemeen behan deld? Wie? vroeg Harrel verwonderd. Meneer Salmon dokter Meil let allemaal! riep ze hartstochte lijk. Kom, kom, Eulalie, je praat on zin, probeerde Harrel haar te kal- meeren. Waarom zouden ze je be driegen? OmdatZij aarzelde een oogenblik en wierp haar hoofd met een plotselinge beweging achterover. Ze hebben gezegd dat u te ziek was om bezoek te ontvangen, ging zij en een voorstel van B. en W. in dezen geest is dan ook binnenkort te wach ten. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een verzoek van het Vlljmensch Mannenkoor, dat op het concours te Zalt—Bommel den lsten prijs in de afd. uitmuntendheid be haalde, een verzoek om vergoeding der kosten voor dit concours gemaakt, tot een bedrag van f 150 Wordt gesteld in handen van B. en W. die advies zullen uitbrengen. 2. Verzoek van de R.K Midden- standsvereenigtng tot wijziging van de voorwaarden voor levering van elec- trische energie. Gevraagd wordt verlaging der ta rieven voor licht en kracht, invoering van het vastrechtsysteem en vrijstelling van meterhuur. Het adres wordt gesteld in handen van B. en W. en de electriciteits commissie die advies zullen uitbren gen en met adressanten een bespreking voort. Ik zal u alles vertellen. Ik ben hier geweest, toen u ziek in bed lag; ik was de eerste, die u vond. Maar hij, die oude akelige vent, stuurde mij weg en heeft u overgehaald om mij links te laten liggen. Anders was u uit uzelf toch wel afscheid komen nemen? Over wien heb je het eigenlijk? vroeg Harrel kortaf. Ik bedoel dr. Meillet. dien gemeenen huichelaar antwoordde zij woedend. Hij heeft u mij ontstolen! voegde ze er met haar typische onre delijkheid aan toe. Je was dus hier, toen ik ziek was?, vroeg Harrel, terwijl hij zijn voorhoofd fronste. En dr. Meillet stuurde je weg? Daar heb ik niets van geweten Neen, natuurlijk niet! Dat is z'n heele toeleg. Hij wil niet dat ik iets in uw leven ga beteekenen. Opeens, zooals het vaak bij het on evenwichtige meisje gebeurde, sloeg haar stemming plotseling over. Haar toomelooze woede zakte, haar oogen schoten vol tranen en met een smee- kende stem fluisterde zij: Ga toch niet heenblijf toch bij mijik kan niet zonder je leven Je bent jezelf niet vandaag en je weet niet, wat je zegt. Als ik terug kom zijn wij beiden alles vergeten, zei Harrel koel, hoewel niet onvrien delijk. Terugkomen?, herhaalde zij nn weer heftig. Je zult nooit terug ko men. Je gaat naar haar, naar dat blonde meisje! Dacht je dat ik het niet wist? Ik heb haar portret ver nield en ik ben er blij om! Zij lachte zullen houden. Het is natuurlijk onmo- gelijk alle eischen in te willigen. 3. Verzoek van de vereeniging van koffiehuishouders om den grondslag biljarten voor de personeele belasting te doen vervallen, daar ook hun bedrijf door den aigemeenen slechten toestand wordt gedrukt. De voorzitter licht toe dat de café houders thans voor hun biljart te be talen hebben f 20 pl.m. 87 opcenten, dus ongeveer f 37 per jaar. B. en W. meenen dat het request wel grond heeft en zouden graag de grondslag biljarten geheel schrappen om echter niet te diep in te grijpen in de ge meente—financiën stellen zij voor het bedrag op f 10 te brengen, zoodat de caféhouders met de opcenten nu nog f 18 zullen moeten betalen. Wethouder van Heivoirt merkt op dat dit de gemeente f 260 zou kosten, daar er 14 bfljarten®zijn. De heer van Engelen merkt op dat een café—houder zelfs 2 biljarten heeft aangeschaft, wel een bewijs dat er wel iets aan verdiend zit. De voorzitter gelooft niet dat de café—houders veel aan hun biljarten verdienen, doch zij worden eenvoudig gedwongen er een te plaatsen omdat men anders naar elders gaat. De heer van Heesbeen vindt een biljart het behoud van hel café. Het bedrag dat de exploitant hiervoor moet betalen weegt z. i. dan ook niet op tegen het voordeel dat het hem brengt. De voorzitter merkt op dat verschil lende gemeenten o.a. Hedikhuizen den grondslag geheel hebben doen ver vallen. Wethouder van Buul zegt dat B. en W. graag den grondslag geheel zouden doen vervallen, doch dit was niet mogelijk daar het nadeel voor de ge- meente dan te groot zou zijn. De heer van Wagenberg vindt de argumenten van B. en W. niet juist; z. i. is het een soort vermakelijkheids belasting. Er wordt zeer veel gebruik schril. Ik zou haar kunnen vermoor den! Ik weet niet hoe ze heet, maar altijd zal ik haar koud, bleek gezicht voor mij zien! Zij is een pop zij heeft geen bloed in haar aderen zij heeft geen gevoel zij Zij zweeg opeens. Harrel keek haar aan met den strengen blik, waarvoor zijn arbeiders sidderden. Plotseling had hij alles begrepen. Ga heen, zei hij op een toon, die geen tegenstand of tegenspraak toe liet. Ik wil niets meer met je te ma ken hebben, tot dat je jezelf weer meester bent. en hebt ingezien hoe schandelijk je je hebt misdragen. Met een ruk draaide hij zich om en verdween in het struikgewas en zon der een woord en zonder groet liet hij het meisje op den stoffigen weg staan. In den vroegen morgen van den vol genden dag verliet de kleine stoom boot de haven van Trinity. Het leek Harrel of het heele dorp uitgeloopen was om afscheid van hem te komen nemen! Dokter Meillet met Broeder Lazarus deden hem uitgeleide tot aan de loopplank. En ze overstelpten hem met goede wenschen voor een volle dig herstel en een behouden terug keer. Weinig kon hij vermoeden, dat, terwijl de gouvernementsstoomboot het haventje verliet, in de kamer van l'Opale, die bijna zijn sterfkamer was geworden, een meisje geknield lag, het hoofd in de handen geborgen. Eulalie de Floissac beweende met de onstuimigheid van haar Zuidelij ken aard den man, dien ze met al den gloed van haar wezen had liefgehad, gemaakt van de biljarts zoodat de café houders er de kosten wel zullen uit halen. Men moet bovendien in het oog houden dat alle Inkomsten der ge meente terugloopen, en men dus voorzichtig moet zijn. Spr, zou daar om een tusschen—voorstel willen doen en de belasting op f 15 brengen. Dit voorstel wordt aangenomen. 4. Voorstel van de Gezondheids commissie te Heusden tot onbewoon baarverklaring der woning plaatselijk gemerkt D 90 thans onbewoond. De voorzitter zegt dat genoemd huisje aan de gemeente toebehoort. De vroegere bewoner heeft het echter reeds verlaten, en het tot kippenkooi ingericht. B. en W. stellen voor het huisje onbewoonbaar te verklaren. Wordt goedgevonden. 5. Verzoek van J. SchelJ om ont heffing van de bepalingen betreffende de rooilijn. Op voorstel van B. en W. wordt deze ontheffing verleend. 5. Verzoek van den R.K. Blinden- bond St. Odilia om een bijdrage voor 1931. Op voorstel van B. en W. wordt een subsidie van f 10 toegestaan. 7. Verzoek der Commissie voor pachtvermindering der landpacht over 1930. B' en W. doen geen bepaald voor. stel, doch zouden willen adviseeren het verzoek af te wijzen, daar het zeker is dat anders nog tal van aan vragen om vermindering zullen in komen. Wordt afwijzend beschikt. 8. Verzoek der R. K. Voetbalver- eeniging „V. V. V." om een voetbal- terrein aan den Meerheuvel. B, en W. moeten tot hun spijt af wijzend beschikken, daar het ondoen lijk zou worden indien de gemeente voor alle voetbalclubs velden moest gaan inrichten. Bovendien wordt be doeld terrein in het najaar inseschaard die haar had versmaad voor een an dere en die nu voor altijd uit haar le ven was verdwenen, zooals ze meende. Plotseling deden zachte voetstap pen haar opkijken en het volgende oogenblik ontdekte ze de gestalte van een ouden neger in de hall. Het was Jacob, de neger, die door Hllrrel op staanden voet was ontslagen. Hij scheen het meisje niet bemerkt te hebben, want hij liep langzaam naar het raam en begon onderzoekend den houten wand te betasten. Na een poos je draaide hij een losse schroef uit 't raamkozijn, trok een plank terzijde en stak zijn arm -tot aan den elleboog in de opening, alsof hij iets zocht. De oude man heeft het verloren, de jonge man zal het niet vinden! Hij lachte gemeen en wreef zich verge noegd de handen. Ja, ja! Weggejaagd heeft hij mijNiemand dan oude Ja cob weet het en die zal het niemand vertellen, ha, ha, ha, ha. De neger schoof de plank weer voor de opening en verliet haastig 't huis zonder de schroef vast te draaien. Eulalie bleef luisteren, tot dat het geluid van zijn voetstappen verstorven was. Toen stond zij vlug op. Zij moest zich haasten, want Har- rel's plaatsvervanger zou dien dag zijn intrek op l'Opale nemen. Ge- ruischloos sloop zij naar het raam, trok de plank ter zijde en stak haar arm in de opening. Zij voelde iets, het leek een vergeeld stuk perkament, vochtig en vuil geworden, maar waar van het schrift nog goed leesbaar was. Zij las het stuk haastig door en borg het daarna weer in den muur. Toen draaide zij de schroef met haar pennemes vast. Wordt vervolgd. Waalwnbsche en Langstraatseke Conrant»

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1