RECHTZAKEN. met vee. Aan de andere voetbalclub kon een veld gegeven worden, omdat dit juist op een hoek lag, wanneer het terrein aan den Meerheuvel zou worden afgestaan zou het geheele pachtsysteem moeten worden veran derd. De heer van Sprang is het eens met den voorzitter, bovendien zou daar geen goed voetbalveld kunnen worden gemaakt. Spr. vestigt echter de aandacht op een perceel, aan de Zil verkamp, wanneer het voorgras ge maaid is zou dit veld tot eind October te bespelen zijn, als oefen—terrein zou dit veld goed dienst kunnen doen. De heer van Heesbeen meent dat vooraan in het .Ven" nog een geschikt veld ligt, dat voor de gemeente toch geen waarde heett. De heer van Udenhout vraagt of beide clubs niet op hetzelfde terrein kunnen oefenen. De heer van Sprang zegt echter dat dit niet mogelijk is, wei is er tusschen belde clubs hierover overleg gepleegd. B. en W. zullen onderzoeken of er nog niet een ander geschikt veld te vinden is, en worden gemachtigd dit dan aan de vereeniging af te staan. 9. Verzoek van de vereeniging „de Zusters van liefde" te Veghel tot be schikbaarstelling van gelden voor uit breiding enverbouwing van de bij zondere lagere school in wQk E. Voor eenige maanden hebben B. en W. reeds een dergelijk verzoek gehad van deze vereeniging. Daar er echter geen uitgewerkt plan, en geen opgaaf van kosten bQ was, hebben B. en W. hierom verzocht. Toen deze na enkele maanden nog niet ontvangen waren hebben B. en W. zich opnieuw met de Zusters in ver binding gesteld en hen verzocht het oude verzoek te doen vervallen en een nieuw in te dienen, daar anders de termijn van 3 maanden waarbinnen de raad zijn besluil moet hebben geno men te spoedig verstreken zou zijn. De Zusters hebben hieraan gevolg gegeven en per 9 Maart een nieuw verzoek met opgaaf van kosten inge diend. B en W vinden dit plan echter veel te duur en hebben daarom de gemeente architect een nieuw ontwerp laten maken, dat aanzienlijk goed- kooper is. Het door de Zusters ingediende plan zou kosten f 10347 plus nog f,960 aan meubels, in totaal dus meer dan f 11000 voor het bijbouwen van één klaslokaal 1 Het plan van den gemeente-architect komt op ,pl.m. f 4500. B en W stellen dan ook voor het schoolbestuur de gevraagde medewer king niet te verleenen. Men gaat dan natuurlijk in beroep bij den minister, waar de gemeente hare bezwaren kan naar voren brengen. De Voorzitter zegt nog dat het ondoenbaar is voor zuik een kleine gemeente om voor één lokaal een dergelijke som uit te geven. Ook de gemeente Hedikhuizen, die veel kinderen op deze school heeft en er dus groot financieel belang bij heeft, is met dit plan op de hoogte gebracht en ook deze gemeente heeft er zijne afkeuring over uitgesproken. Het voorstel van B en W wordt z.h.s. aangenomen. 10. Verzoeken om ontheffing van den aanslag voor schoolgeld over 1930. Wordt besloten conform voorstel B en W. 11. Bespreking bestrating Orintweg met keien. In de vorige vergadering is op voorstel van het thans overleden lid H. Boom besloten op dezen weg een proef te nemen met keiverharding. Het is B en W echter gebleken dat een dergelijke verharding zou komen op niet minder dan f 20.000, zij hebben daarom de proef nog niet genomen en stellen thans voor de jhiervoor uitgetrokken f2000 te besteden voor een proef met klinkerbestrating, waar door deze weg op den duur veel beter zal worden. De heer van Heesbeen vindt deze weg niet slecht en zou daarom liever heelemaal van de proef afzien en de weg goed onderhoudeu met fijn grint. De heer van Wagenberg zou graag zien dat er een regeling gemaakt werd voor de bussen die langs dezen weg komen, zoodat deze een andere route konden volgen, wat in het belang der inwoners en der financien der gemeente zou zijn. De voorzitter zegt hiervoor zijn uiterste best te hebben gedaan, doch hij kan het bij Ged. Staten niet ge daan krijgen, twee bussen op dezelfde route te laten rijden. Weth. van Buul vestigt de aandacht op de gevaarlijke bocht in den Grint weg bij van Vugt en vraagt deze met klinkers te verharden, waartoe be sloten wordt. De weg zal verder met grint worden in orde gemaakt. 12. Wijzigingen begrooting 1930 1931. Wordt goedgevonden. 13. Onderzoek geloofsbrieven en toelating nieuw gekozen raadsleden. De geloofsbrieven der nieuwge- kozenen worden alle in orde be vonden. zoodat alle leden worden toegelaten. Niets meer aan de orde zijnde wordt hierna de vergadering gesloten. BUITENLAND. Het Facisme en de Kerk. De onderhandelingen tusschen het Vaticaan en het fascistisch bewind zijn op het doode punt, seinde Reuter aan Engelsche bladen. De door of op last van de regeering gesloten Katholieke jeugdvereenigingen zijn nog steeds niet heropendzelfs schijnt de regeering in het geheel niet van zins, ten deze toe te geven. Groote beteekenis hecht men te Rome, in dit verband met het feit. dat signor de Vecchi, de Italiaansche am bassadeur bij den H. Stoel, sinds 's Pausen protest niet meer ten Vatica.ne verscheen, zelfs niet om de gebrui kelijke gelukwenschen der regeering aan te bieden op 's Pausen verjaardag. Merkwaardig is ook, en naar ver luidt, wordt er in een nota van het Vaticaan nadrukkelijk op gewezen, dat de regeering geen maatregelen trof of verontschuldigingen aanbood, wegens de openlijke beleediging van den persoon des Opperpriesters, terwijl toch art. 8 van het verkrag van Late- ranen bepaalt, dat „openlijke belee- digingen, op Italiaansch grondgebied, den persoon van den Opperherder aangedaan door woorden, daden of in geschrift, op gelijke wijze strafbaar zijn, als beleedigingen van den koning van Italië gestraft worden. Men seint uit Rome: De Italiaansche regeering heeft aan den H. Stoel een in verzoenenden geest gestelde nota gericht, over welker tekst echter noganiets bepaalds bekend gemaakt is. De besprekingen op Chequers. Gedurende het week—end hebben de Duitsche rijkskanselier en minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Brüning- Curtius, het aangekondigde bezoek gebracht aan Engeland. Van de En gelsche ministers waren op het land goed „Chequers" aanwezig de premier, de min. van Buitenlandsche Zaken en de min. van Handel. Op vriendschappelijke wijze werd de toestand besproken, waarin het Duitsche rijk en andere industrie-staten zich op het oogenblik bevinden. De Duitsche vertegenwoordigers legden de nadruk op de moeilijke positie van Duitschland. terwijl de Engeische ministers wezen op de gevolgen die de wereldcrisis voor hun land heeft. Beide partijen waren het ervoor eens, dat internationale samenwerking voor de verbetering van den toestand nood zakelijk is en beide regeeringen zullen dan ook trachten in samenwerking met andere landen de crisis te be strijden. Op een noenmaal, aangeboden door de Engelsch—Duitsche vereeni ging, noemde Dr. Biüning de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Engeland—Duitschland een essentieele voorwaarde voor Europa's welzijn. Maandagmorgen werden Briining Curtius door de Engelsche Koning In audiëntie ontvangen. Het resultaat der besprekingen is dus gelijk te verwachten was, tot definitieve voorstellen is het niet ge komen, doch de eerste staf tot inter nationale samenwerking is genomen. Veel zal in deze situatie afhangen van de houding van Amerika inzake de schuldenkwestie. De Duitsche ministers hebben Mac Donald voor een tegenbezoek uitge noodigd. Het kabinet Renkln en het Nederlandsch. In de door Vlaamsche voorzitters bestuurde departementen wordt ver zekerd, dat de regeeringsverklaring van het kabinet Renkin, Donderdag in de Kamer en in den Senaat, voor de eerste maal sedert het bestaan van het koninkrijk Belgié, behalve in het Fransch, ook in het Nederlandsch zal worden voorgelezen. Hoewel het Fransch de taal is van de minderheid der bevolking en der parlementsleden zal het voorloopig, nog den ^voorrang hebben op het Nederlandsch. In 1925, bij het democratische kabinet Pouillet-Vandervelde, werd de regeeringsverklaring in de beide lands talen gedrukt en verspreid, maar alleen in het Fransch voorgelezen. Dit gebeurde ook in December 1929, onder voorzitter-president Jaapar. De Vlaamsch nationale fractie die toen juist met een verdubbelde ploeg in de Kamer was verschenen, drong met klem aan op een officieele Nederlandsche regeerings verklaring maar mocht geen voldoening bekomen. Verder wordt ook nog medegedeeld dat twee der nieuwe ministersprof Van Dievoet en mr. Van Isacker, die beiden tot de katholieke Vlaamsche Kamerfractie behooren, den feebruike- lijken grondwettelljken eed, ten Paleize, in het Nederlandsch aflegden. BINNENLAND. Aardschokken sfand de Noordzee. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden In vrijwel geheel Zuid— Engeland en ook Noordwaarts lichte aardschokken gevoeld. Deze aard beving. die de hevigste is die ooit in Engeland is geregistreerd, heeft in Edgeland nogal opschudding veroor zaakt. In verschillende sleden als Londen, Not folk, Lowestoft, Manchester en Huil vluchtten de menschen in nachtgewaad de straat op, om daar urenlang de verdere gebeurtenissen te blijveu af wachten. De schokken duurden volgens som migen wel 7 minuten, andere zeggen echter slechts 8 seconden. Op enkele plaatsen richtte de schokken schade aan. De aardbeving werd gevoeld langs de geheele Noordzeekust, ook in ons land. 'sGravenhage heeft een bange nacht doorgemaakt. Ook uit Haarlem, Texel, Utrecht en andere plaatsen kwamen mededeeiingen dat aldaar de schokken zijn waargenomen. Men hoorde in de slaapkamers glazen rinkelen, alsof zware vrachtauto's voorbij reden. Te Alkmaar was de trilling zelfs zoo hevig dat bij een inwoner de schilderijen van de muur vielen. Volgens de waarnemingsstations moet het epicentrum der beving gelegen hebban in de Noordzee tusschen Engeland en Denemarken. De Tijd. In De Tijd van Zaterdagavond vinden wij de volgende mededeeling: Er loopen gedurende de laatste dagen vele geruchten over ons blad in de Nederlandsche pers, waaromtrent onze lezers ons opheldering vragen. Deze geruchten zijn ten deele onjuist, ten deele voorbariger is omtrent het al of niet voortbestaan van De Tijd niets beslist. Alles wat omtrent ons volksdagblad De Amstelbode en onze drukkerij het Kasteel van Amstei is geschreven, spreken wij op de meest stellige wijze tegen. Zoodra vaststaande mededeeiingen zullen kunnen worden gedaan, zal hiervan aan onze lezers kennis worden gegeven. De Directie. R. K. Handelshogeschool, Het Curatorium der R. K. Handels- hoogeschool heeft voor het schooljaar 1931/1932 prof. mr. E. Gimbrére be noemd tot rector-magnificus. Koninklijke familie naar Parijs. H.M. de Koningin en Prinses Juliana zijn voornemens Maandag 15 juni, des avonds te half negen, van Amsterdam naar Parijs te vertrekken. De Koninklijke familie naar Tirol. De Nachtausgabe van het Wiener Extrablatt heeft een officieel bericht uit Innsbrück, volgens hetwelk de Nederlandsche Koninklijke familie in juli van dit jaar geruimen tijd in Tirol zal vertoeven. De reis zou incognito geschieden met klein gevolg, Van de Koloniale Tentoonstelling te Parijs zou het ge zelschap zich door Elzas-Lotharingen en Zwitserland naar het plaatsje Iglo in Tirol begeven. Het verblijf daar zou drie weken duren. Prins Hendrik zou in Tirol op jacht gaan. Dezer dagen wordt een der heeren van het hof te 's-Gravenhage te Innsbrück verwacht om voorbereidin gen te treffen, waartoe waarschijnlijk een particuliere villa in gereedheid zal worden gebracht.' De Oostenrijksche autoriteiten in het betreffende gebied hopen van dit bezoek althans volgens het bovengenoemde blad toeneming van het vreemde- lingenbezoek uit Nederland. Trambrievenbussen in N.'Brabant. Naar de Tel. verneemt is de N V. Zuider Stoomtrammaatschappij met de Posterijen overeengekomen, dat op de tramrijtuigen der maatschappij op de lijnen Breda—Oosterhout—Tilburg en Oosterhout—Geertruidenberg brieven bussen zullen worden aangebracht, terwijl ook de autobussen dezer maat schappij van brievenbussen zullen worden voorzien. Ook voor de plaatsen gelegen aan den door de N.V. Zuider Stoomtrammij. geëxploiteerden tramweg Antwerpen—Bergen op Zoom—Tholen zal eerstdaags een dergelijke overeen komst tot stand komen. Het behandelen van de brieven ge schiedt uitsluitend door de beëedigde conducteurs. Diefstal mejt inklimmlng. Het gerechtshof deed In hooger beroep uitspraak tegen A. M. A. H., schoenmaker te Waalwijk: Verdachte werd door de Rechtbank te 's Bosch veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf ter zake, dat hij den 27sten December te Waalwijk heeft weghenomen uit dc woning van A. van Schijndel Jr. uit een gesloten geldkistje ieder van f40.— en 2 bankbiljetten ieder van 10 gulden, eigendom van Ma. van Drunen, en zulks na zich den toegang te hebben verschaft door uit snijding van een ruit en door die opening naar binnen te klimmen. Vonnis bevestigd. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. HET VRAAGSTUK: DE BESTRIJDING DER MANNELIJKE WERKELOOSHEID EN DE VROUWELIJKE ARBEID IN DE FABRIEK. 3e Deel. 2e Hoofdstuk. „De werkeloosheid „uit 't land, met hulp ,,van eiken stand". Ter overweging De steun aan Nederlandsch fabri kaat zoo schreef ik in verschil lende vormen. Nu, wat hier volgt, is ook een „vorm" van werkloosheidbe- strijding, die nu niet precies zoo vriendelijk ontvangen zal worden, als de pelgrims bij den Paus, doch zoo wel als deze zalf geeft voor „de we- reldsche kwalen", zoowel zal het mij koud laten of deze of gene soms in 'n enkel woord, of regel of zin, 'n steen des aanstoots vindt, om van den schrijver iets te eischen of te ver langen, inplaats van beleefd te verzoeken, omdat het persoonlijke bij de algemeenheid van dit vraagstuk van zoo weinig beteekenis is; en zoo lang door mij niemand om zijn per- soonlijkhleid in zijn persoon wordt aangevallen, ik geen tijd heb me over „spijkers op laag water" druk te ma ken. Het algemeen belang gaat voor het individueele belang, ook wanneer het om mijn persoon gaat. Zij die in staat zijn de strekking de leidende gedachte de opbouwende critiek en de geest in dit vraagstuk, zooals ik het tot heden plaatste te beoordee- len, zullen de teergevoeligheid van 'n enkeling „naar waarde" schatten, wanneer deze juist over het één tien duizendste deel van het geheel strui kelt. Mocht ik hier of daar eens critisch en dubbelzinnig naar rechts of links te scherp zijn, dan treft mij niet den blaam „der laksheid" als vele fabri kanten, die tegenover dit vraagstuk de kat uit den boom trachten te kij ken en mogelijk aan mijn zelfstandig heid „graag" twijfelen, wier stilzwij gendheid en dubbelzinnige strijdvaar digheid tot werkeloosheid leiden kan. Begrepen? Da's wijs! Doch dan er naar te handelen, 't brengt den besten prijs Andere vormen. Naast critieke, bestaan er ook op bouwende vormen, om de werkeloos heid te bestrijden, vormen, die den gedachtengang bij al wat men koopt en geeft, moeten ol' dienen te bein- vloeden. De vorm van baatzuchtig heid voor de Nederlandsche industrie en van de werkverruiming, die dus van „het oordeel" afhankelijk is en ik den „oordeelsvorm" noem. Ik waag het er op, omdat het oordeel gevormd wordt. Misschien is de benaming professoraal wel in orde, zoo niet, dan kan de oordeels- vorm toch veel bijdragen tot de be zinning bij al wat men besteedt, bij al wat men van de winst, van het loon afneemt om het bestaan moge lijk te maken. Het bestaan, en de eischen die voor dat bestaan gesteld worden „dóór de bestaande", geeft maar al te veel de overtuiging dat men niet weet, dat het bestaansrecht ons door God geschonken is, vanaf het aanschouwen van het eerste levens licht, wat voor allen gelijk was. Ge lijk, zoowel als iedere dag 24 uren telt, zoowel als ieder uur zestig mi nuten en ieder minuut 60 seconden telt, zoowel als het fijnste en het or dinairste horloge op dat thema is in gericht' en wordt afgesteld. Vooral de eischen aan dat bestaan zijn paedago- gisch en democratisch over het alge meen aanvechtbaar. Vrijheid, Gelijkheid eg Broederschap was eenmaal de leuze der Franschen in werkelijkheid is er aldaar, zoomin als in ons land weinig van te bespeu ren. Een algeheele vrijheid, gelijkheid en broederschap is een ideaal, dat nooit te verwezenlijken valt, doch wel te bevorderen is„ ook in de schoen industrie, zonder dat de Fabrikanten er aan hun opvolgers minder om na behoeven te laten of meer in het graf zullen nemen, doch wel met eervolle en bevredigende resultaten het licht dezer wereld zullen zien uitgaan. Het ieder voor zich en God voor ons allen is nooit de leuze der leiders geweest Der leiders, zooals zij die zijn in hun zaak voor hun belangen, voor hun opvolgers, voor hun arbeiders, waar bij van hun inzicht de algemeene be langen afhankelijk zijn. Het grootste voordeel van hun lei ding kan tevens tegelijk het grootste nadeel op de samenleving tot gevolg hebben. De Taylor-methode maakt van den mensch een machine. Bij Emerson slaat niet de methode, doch de mensch voorop. De mensch „als mensch", als geschapen naar Gods beeld en gelij kenis, dus gelijk ook aan hen, die over aardsch geluk, door erfrecht of aan andere toevalligheden, niet te klagen hebben, en om hun positie als gevolg van het gemis aan oordeelkun digheid, bij de massa benijd wórden. Wanneer de hoogere standen de lagere eens anders voorgingen, zou de tevredenheid, de saamhoorigheid en de liefde ten zeerste bevorderd worden. Het openlijk vertoon, de genotzucht en andere kwalen zijn de oorzaak vah de te hoog opgevoerde eischen die men aan het leven stelt. Het is te waardeeren, dat de Kerkelijke over heid in deze richting haar waarschu wende stem door de wereld liet weer klinken. De afgunst, die tusschen personen, groepen en volksdeelen daardoor is ontstaan heeft de onderlinge samen werking verdeeld en met haat en nijd bezield, waardoor de liefde voor el kander zoek raakt. Een huisgezin zonder kinderen? Wat is een leider zonder liefde voor zijn onderhoorigen? Wat is een on- derhoorige zonder liefde voor zijn lei der en voor zijn werk? Zullen zij te samen opbouwend werk verrichten? Zullen zij elkaar het voordeel van den arbeid gunnen of bestrijden? Ik vraag het aan ieder weldenkend mensch: moet de toekomst op zulke fundamenten worden opgebouwd? Als een fabrikant naar zijn zwaard grijpt, mits hij meent dat het om zijn principes gaat, en er daarbij maar di rect op los slaat, zonder zich reken schap te geven op wie 'hij slaat, hoe of zijn slag aankomt, of hij slaat naar een weerloozen arbeider of naar een persoonlijke zelfstandigheid, die zijn belangen evengoed voorstaat, terwille der gemeenschap, als die van welke groep ook, is het paedagogisc.h en de mocratisch element in den leider zoek, Als leider kan men zijn gedachten- gang eens concentreeren op het vol gende knipseltje ter bevordering van zijn oordeelsvormMet de bezichtiging van de gebouwen ging een bezoek ge paard aan alle afdeelingen, een be zoek dat, hoe snel het zich ook vol trok, den journalisten, een blijvende indruk gaf van een machtig bedrijf in ons land, waar de nieuwste, waar onder ook EIGEN technische vindin gen zijn toegepast, en dat een plaats inneemt, welke door nog geen ander ter wereld terzijde kan worden ge streefd. Het was in Nederland, doch het is geen schoenfabriek, dit wil ik er even bijvoegen, doch het doet goed zooiets van landgenooten te kunnen lezen, 't Kan misschien een aansporing zijn tot activiteit in betere richting. 2e Deel. 3e Hoofdstuk. Openlijk vertoon en genotzucht houden met elkaar verband en zijn van invloed op de werkverruiming, omdat het van zoo groot belang is welk percentage der uitgaven besteedt wordt aan artikelen, waardoor de werkgelegenheid werkelijk zooveel mogelijk bevorderd wordt, welk per centage der uitgaven besteedt wordt aan snuisterijen, aan genotzucht, die aan werkgelegenheid in ons land en ook daarbuiten, zoo goed als vreemd zijn, welk percentage voor de werk verruiming verloren gaat uit hoofde van onoordeelkundige besteding. Naast het steunen van Neder landsch fabrikaat kan men deze nog meer bevorderen, door liever geld uit te geven voor „vervat in schoenen" te bezitten, dan door zich te behangen met overtollige futiliteiten, die alras in de rommeldoos wachten tot den grooten schoonmaak, om dan naar de vuilniskar te verhuizen. Eén of twee paar schoenen meer is bevorderlijke toon en genotzucht, Snutselarij „snutsel" en „larij" is onzinnig vertoon en zingenot. Het is vooral heden voor eiken mensch van groot belang, hoe en waaraan hij zijn geld besteedt. Het geld is thans niet het rollend materiaal der na-oor logsjaren, O neen! Het geld, 't is nog even rond, maar niet zoo rollend. D'e het heeft, waardeert het als een gun stig onderpand voor een grooten cri sis, en die het tekort komt, kan het gemakkelijk aanvoelen, hoe of hel wordt vastgehouden, hetgeen zeer ze ker van invloed is op de werkgelegen heid. Er wordt geleidelijk aan han del en industrie door de tactiek van het grootkapitaal te veel geld onttrok ken, om de werkgelegenheid naar be hooren te bevorderen. Bedrijven die van de Banken af"

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2