Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ONTERFD l FEUILLETON II 'jIHMk- \UMMER 51. WOENSDAG 24 JUNI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiên: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiên moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Men kon het Zaterdagmiddag zien dat er iets in de lucht hing, dat er weer eens iets groots in onze plaats ging gebeuren. De straten waren ge stoken in eeri kleurige en feestelijke vlaggentooi, terwijl tal van loud speakers er den muzikalen toon aan gaven. Witgebroekte gymnasten fla neerden door de straten, steeds meei naarmate het aanvangsuur der wed strijden naderde. Ongeveer half vijf, nadat de jury in de foyer van „Musis Sacrum" ver gaderd had, namen de wedstrijden een aanvang in de drie volgende za len Gemeente Gymnastieklokaal, Gymnastieklokaal der R.K. H.B.S. en H.H.S. en „Musis Sacrum". Wij hebben een kijkje genomen in laatstgenoemde zaal, waar voor de werktuigoefeningen de turners van den eersten graad aan het werk wa ren. Ook onze burgemeester en de WelEerw. heer Sanders, adviseur der W.G.V., gaven hier blijk van belang stelling. Er werd zeer goede sport gegeven, vooral de oefeningen aan rek, brug en ringen werden zeer goed uitgevoerd. Voor het publiek zetten de feeste lijkheden in met een marsch der ju- bileerende vereeniging door de ge meente, onder begeleiding der har monie St. Crispijn. Overal trokken onze gymnasten groote belangstel- ling. Inmiddels wies de stroom van vreemdelingen naar onze plaats ge durende den middag steeds aan. Per fiets, auto of ander vervoermiddel kwamen tal van belangstellenden uit den verren omtrek, zoodat het zeer druk werd in de straten, vooral na tuurlijk in de buurt van de Markt. Toen de gymnasten even na 8 uur na hun marsch op het plancher op de Markt verschenen, bevolkte een on gekende menigte het Marktplein. De demonstratie die de Waalwijksche gymnasten gaven werd door de groote menigte met aandacht gevolgd. De turners verdienden het dan ook vol komen, zij gaven tal van kranige ge durfde oefeningen te zien aan de ver schillende werktuigen, terwijl ook de vrije oefeningen zeer goed werden uit gevoerd. Alles was prachtig af. Tel kens, na elke oefening, weerklonk een krachtig applaus. Deze eerste avond werd besloten met een groot concert door de Kon. Erk. Harmonie „Apollö" te Kaatsheu vel, aangeboden door „Waalwijks Be lang". Ondanks het te late uur, dat zij kon beginnen en ondanks het fris- sche weer, werd het prachtige con cert door een zeer groote menigte aanhoord. De Kaatsheuvelsche har monie blies zooals we dat van haai gewoon zijn, uitstekend en had dan ook na elk nummer een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Voor al het slotnummer „De Slag van Wa terloo" had een uitbundig succes. Den geheelen avond, tot aan het middernachtelijk uur, heerschte er een gezellige drukte in de straten en in de verschillende café's'. 't Was er druk en er heerschte een prettige stemming. Was de eerste dag uitstekend ge slaagd, Zondag begon het feest pas voor goed. Reeds om 8 uur werden de wedstrijden in de zalen voortge zet. Om half twaalf trokken de tur ners op naar de turnersmis in de pa rochiekerk van St. Jan, die opgedra gen werd door den adviseur der W. G.V., den WelEerw. heer Sanders. Het was een indrukwekkend gezicht, de groote kerk geheel gevuld met gymnasten en langs het hoofdaltaar de talrijke kleurige vaandels ge- schaard. Vooral het tromgeroffel en bazuingeschal tijdens de consecratie maakte diepen indruk op alle aanwe zigen. Kwart over twaalf begon de lieder tafel „Oefening en Verfmaak" haar matinée op de kiosk, waarvoor flinke belangstelling was. Voor het eerst hadden we de gelegenheid de presta ties der liedertafel onder haar nieu wen directeur te bewonderen, en on danks het ondankbaar buiten zingen, bleek zij onder de bekwame leiding van den heer Gerritsen op den goeden weg te zijn. Intusschen weerklonk op verschil lende punten onophoudelijk tromge roffel en bazuingeschal, en trokken de verschillende deelnemende veree- nigingen onder groote belangstelling naar het Stationsplein, waar de op stelling voor den grooten marschwed- strijd plaats had. Ongeveer twee uur zette de lange stoet van een duizend tal gymnasten, begeleid door een drie tal harmonieën, zich in beweging, om na een marsch naar de Haven op te van „De Echo van het Zuiden Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 26. Zij was overtuigd, dat lord Bryant geen bezwaar zou maken, dat zij zich met de opvoeding van het kind be lastte, terwijl haar moeder dankbaar zou zijn, wanneer zij zoo gemakkelijk van haar verantwoordelijkheid voor haar kleindochter afkwam. En zelf verlangde Barbara innig zich te wij den aan de opvoeding van het kind, waaraan zij zich met haar geheele hart had gehecht. Maar één ding weerhield haar: de herinnering aan een avond, kort voor Digby Harrel uit haar leven verdwe nen was, zonder dat zij wist waar heen. Het was op een groot tuinfeest ge weest en ze had met Digby zitten praten, ver van het gewoel der gasten in een prieel dat heelemaal omrankt was met roode rozen. Altijd moest ze aan dien avond denken, als de geur van rozen haar tegemoet kwam. Har- rel had allerlei grappen zitten vertel len op zijn gewonen, jongensachtigen, achtigen toon, maar langzamerhand had zijn stem een ernstigen klank, hadden zijn oogen een ernstige uit drukking gekregen. Je zult wel denken, dat ik mets trekken naar het Gemeentehuis, waar1 de officieele ontvangst van het hoofd bestuur en de besturen der deelne mende vereenigingen door den Edel- achtbaren heer Burgemeester Moo- nen plaats had. Officieele ontvangst. In de raadszaal, waar de ontvangst plaats vond, bemerkten wij naast den burgemeester d|e buitte wethouders, de heeren W. Eibers en F. Smolders, de loco-secretaris, de heer J. van Mierlo, het bondsbestuur van den Bosschen Diocesanen Gymnastiek- bond, de juryleden en de hoofdleider van den Bondsdag, de heer L. Ter voort, 't bestuur der W.G.V. met den WelEerw. Adviseur en de besturen der deelnemende vereenigingen. Na ronddiening van den eerewijn spreekt de EdelAchtb. heer Moonen als volgt: Namens het gemeentebestuur van Waalwijk roep ik het bestuur van de R.K. W.G.V. een hartelijk welkom toe. Een vereeniging, die onafgebro ken ijvert en gedurende 35 jaar heeft geijverd voor een zoo vooraanstaand sociaal doel heeft recht op de mede werking der organen van het open baar gezag. Een vereeniging als de uwe kan slechts bloeien wanneer zij zich ge dragen weet door de belangstelling van zeer velen, die door hun voor beeld, ijver en toewijding en door hun opwekkend woord het doel en streven der vereeniging bevorderen. Daarom verheugen wij ons er over, heden in ons midden te zien het bondsbestuur en de vertegenwoordigers van de ver schillende vereenigingen, die hier te genwoordig zijn en die door de func tie die zij bekleeden, getoond hebben dat hun hart warm klopt voor de gymnastiekbeweging. De bevordering der volksgezond heid en het opvoeren der volkskracht, wat eigenlijk het eerste, althans het naaste doel is van de vereenigingen, die hier zijn vertegenwoordigd, is een anders kan dan grappen maken, had bij toen plotseling gezegd. Maar dat lijkt alleen maar zoo! Babs, zou je mij kunnen gelooven als ik je iets ernstigs vertelde, iets heel ïrnstigs^ Zij herinnerde zich niet wat ze had geantwoord. En weer zag ze zijn grijze oogen voor zich, onrustig en dwalend. Zij had hem werktuiglijk haar hand toegestoken, waarop hij teeder en ont roerd een kus had gedrukt. En toen waren zij gestoord. Het groote oogen- blik was voorbij gegaan en enkele dagen later had zij gehoord, dat zijn vooruitzichten vernietigd waren door een of andere zonderlinge bepaling in het testament van zijn vader. Hij had haar een kort, nuchter-zakelijk briefje geschreven, waarin hij af scheid van haar nam en in haar wan hoop had zij volkomen begrepen, waarom hij haar niet persoonlijk was komen vaarwel zeggen. Maar nog steeds bewaarde zij diep in haar hart de herinnering aan dien avond. Zij voelde, dat een huwelijk met Kenyan het zoetste van haar le ven zou uitwisschen. Zij had haar uiterste best. gedaan om dat, wat zij als onvermijdelijk beschouwde, te aanvaarden; het leek haar nutteloos en zwak haar leven lang te blijven treuren over een droom, die vervlogen wasT~ Maar plotseling had mevrouw Mel ville verteld, dat Digby Harrel was teruggekomen en in den omtrek lo geerde en ze besefte dat haar heele zware strijd opnieuw zou aanvangen. De oude vlam in Barbara's hart was weer opgelaaidhet viel haar thans zwaar om het offer te brengen uitnemend sociaal belang, dat de re geering bij tal van maatregelen steeds voor oogen heeft gehad. Ik noem de Arbeidswet, de verschillende Onder wijswetten, de Woningwet, de Wa- renkeuringswet, de Hinderwet en an dere overheidsmaatregelen. Deze maatregelen beoogen echter slechts het voorkomen van nadeelen voor de volksgezondheid, maar de gymnastiek staat op een heel wat hooger plan, want zij beijvert zich de volksgezondheid te bevorderen door het aanvoeren van nieuwe lichame lijke en geestelijke kracht, door het versterken van de energie en het kweeken van een gezonden levenslust, die niet bij den minsten tegenslag tot moedeloosheid ineenzinkt. Om deze reden verheugt het ge meentebestuur zich bijzonder, dat de Bondsdag dit jaar in Waalwijk wordt gehouden, temeer nog omdat het een bij uitstek geschikt middel is om de aandacht te vestigen op het groote voordeel aan de gymnastiek verbon den, speciaal voor onze industrieele gemeente is dat zoo broodnoodig. Daarom hoop en vertrouw ik dat de propaganda, die van dezen dag uit gaat, voor onze gemeente rijpe vruch ten zal afwerpen en op dit resultaat wensch ik dit glas te ledigen. Maar ook als bewijs van sympathie met 't bestuur der W.G.V. en den geestelij ken adviseur wil ik dezen heildronk beschouwen, en tevens als welkom aan al diegenen, die van verre zijn gekomen en daardoor hebben getoond dat zij het belang der gymnastiek in zien en steunen. Moge Gods zegen op hun arbeid rusten. Nadat het glas was geledigd, sprak de Bondsvoorzitter, de heer J. van Rijzewijk te Tilburg als volgt: Het zij mij vergund aan het ge meentebestuur een hartelijk woord van dank te brengen voor de harte lijke wijze van ontvangst en de sym pathieke woorden die u hebt willen waartoe ze na langen zelfstrijd beslo ten was geweest. Maar zij zou haar eenmaal genomen besluit met betrekking tot Kenyan niet veranderen! Dat West-Indische meisje, Eulalie de Floissac, mocht dan volgens lady Bryant geen ge schikte partij voor Digby zijn, toch was Barbara in haar ziel overtuigd, dat er reeds een zekere band bestond tusschen haar en Harrel, een verhou ding, waarvan zij den aard wel niet precies kende, maar die ze in elk geval nooit zou willen verstoren. Digby behoorde moreel gesproken naar Barbara's meening nu aan een ander en daarom mochten zij voort aan alleen als vrienden met elkaar omgaan. Ze was moedig genoeg om niet te trachten hem te ontloopen. Lady Bryant voerde haar voorne men om Digby en zijn zuster te dinee- ren te vragen, al spoedig uit en ze besteedde bijzondere zorg aan de voorbereidingen. Lord Edward deed in eigen persoon een keuze uit de oude wijnen, waarvan de kelders op Guthrie nog steeds goed voorzien waren. We zullen Digby eens laten zien hoe men in Engeland een behoorlijk diner geeft, verklaarde lady Bryant, die in de meening scheen te verkee- ren, dat St. Alousie ieder contact met de Westersche beschaving miste. De arme jongen weet natuurlijk niet eens meer, hoe een goed diner er uit ziet en hoe het smaakt. Het moet een ge not voor hem zijn om weer in een beschaafde en verfijnde omgeving te verkeeren. En wie hebt u nog meer uitge- noodigd? vroeg Barbara. Sir Edward Lewis en Maisi. Sir Edward is een oude brombeer, maar Maisi moet ik beslist hebben en dus moet ik hèm op den koop toe nemen. Verder den dominee en meneer en mevrouw Melville. Dus totaal tien personen. Digby wordt jouw tafel buur, Babs! Waarom? vroeg Barbara kalm. Hij zou het waarschijnlijk heel wat prettiger vinden als Maisi zijn tafel dame was. Wij kennen elkander al zoo lang en dus zou onze conversatie toch maar saai zijn. Ma^r de niets vermoedende lady Bryant dacht er anders over; ze vond dat Digby in zijn hoedanigheid van zij het verwijderd famlielid en na zijn terugkomst uit den vreemde, recht had om de dochter des huizes aan tafel te geleiden. Doordat Barbara nog even Kiddie goedennacht wilde zeggen, moest lady Bryant den avond van het diner haar gasten alleen ontvangen. Barbara kwam enkele minuten later in den salon, waar allen zich reeds hadden verzameld. Met opgewekte gemakke lijkheid ging ze den kring rond. Ze was een opvallend mooie en aristocra tische verschijning in haar eenvoudige roomkleurige zijden avondjapon, met geen andere versiering dan een paar frissche roode rozen. Digby Harrel stond aan het andere eind van de kamer te praten met de gastvrouw. Zwijgend, met onuitspre kelijke ontroering en bewondering, keek hij naar haar, terwijl zij telkens stil stond om met de gasten een praat je te maken. Hij had het gevoel, alsof een droom werkelijkheid was gewor den. Ik ben blij, dat je eindelijk weer terug gekomen bent, Digby, zei zij vroolijk, nadat ze hem hartelijk de hand had gedrukt. Je hebt ons alle maal zoo schandelijk in den steek ge laten! We dachten werkelijk, dat je op een of ander eiland in de stille Zuidzee zat. Het scheen hem toe, alsof hij haar nog maar enkele uren geleden voor het laatst had gesproken. Hij was niet in staat om direct te antwoorden. Het eenige wat hij kon doen was haar aankijken. Nooit had hij in zijn een zaamheid beseft, hoe sterk zijn ver langen naar haar blonde schoonheid, haar gezicht en haar stem eigenlijk wel geweest was Ik ben ziek geweest, vertelde hij toen het gesprek eindelijk een beetje op gang was gekomen. Een hevige aanval van koorts, zooals je dat in West-Indië hebben kunt. Nu, je ziet er anders heelemaal niet slecht uit hoor! verzekerde zij, alleen een beetje mager geworden. Cecily heeft eer van haar werk, die heeft je natuurlijk kolossaal ver wend Digby en Babs, willen jullie aan tafel gaan, stoorde lady Bryant hun gesprek, en ze zei het op zoo'n huise- lijken toon, dat Barbara er onwille keurig van schrok. Maar ze begreep direct dat haar moeder hem op zijn gemak wilde zetten door hem geheel als een lid van de famiiié te behan delen. (Wordt vervolgd). Waalwpscïic en Langstraatscbe Courant*

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1