ÉiïlÜlT ZUI1SI ik iMerl in dit bid. Meisjes Woensdag 24 Juni 1931. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. lesoije OVINCIAAL NIEUWS. RMARKT en premiemarkt TE WAALWIJK DONDERDAG 25 JUNI 1931. Gemeenteraad. adering van den raad dezer nte, te houden op Vrijdag, 26 1931, des namiddags 7 uur, ten >ntehuize. de orde Ingekomen stukken. Van de Commissie voor Werk verruiming in de Schoenindu strie Tilburg. Dankbemigtng voor de verhoo ging van het subsidie voor de op 4 Mei 1931 gehouden pers conferentie. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Nederl. Oemeenten, 'sGraven- hage. Rapport betreffende conti ole jaarstukken van de Gemeente lijke Licht— en Waterleiding bedrijven over 1930. Van de Gedeputeerde Staten. Mededeeling verdaging beslis sing omtrent goedkeuring raads besluiten van 29 Mei 1931 tot deelname in het aandeelen kapitaal der N V. tot keuilng van Electrische Materialen te Arnhem en tot aanwijzing van een deskundige voor kasopne ming gemeente—ontvanger. Voorstel inzake verlaging der Icitettstarieven en tot vaststelling i, verordening, regelende de al- gemeene voorwaarden voor het doen van leveringen en het verrichten van werkzaamheden door het Gas—, het Electrici- teiis— en het Waterleiding bedrijf der gemeente Waalwijk i, verordening, regelende de finan cieele verhouding tusschen de Gas—, Eiectriciteits— en Wa terbedrijven der gemeente Waalwijk en hunne afnemers Voorstel tot wijziging der ver- Besoijejjng op den keuringsdienst van Besoijf jvleesch in de gemeente Waalwijk Voorstel tot vaststelling eener idening, als bedoeld in artikel der Winkelsluitingswet. Voorstel om het Centraal Bureau Verificatie en Financieele Advie der Vereeniging van Nederland- 1 Oemeenten te belasten met deug retklaring van de rekeningen der ven. Voorstel tot verkoop van een el bouwterrein aan de Baardwijk Straat. Prae—adviezen. een der laatste vergaderingen van college werd besproken de wen ijkheid, om de bestaande verorde en Inzake gas—, eiectriciteits watervoorziening te herzien. Tot in bestonden afzonderlijke verorde en betreffende levering enz. van van electriciteit en van water, verordeningen zijn in den loop aten herhaaldelflk gewijzigd, terwijl laarin opgenomen tarieven nader- vaak in afzonderlijke raadsbeslui- werden verwerkt, zoodat de raad- ng der verordeningen met zeer moeilijkheid gepaard gaat. ivendien is bij deze besprekingen eken, dat het voorkeur verdient voor gas—, eiectriciteits— en «levering zooveel mogelijk gelijk ende bepalingen vast te stellen en lom de voorschriften der 3 be nde verordeningen samen te voegen le stof te splitsen in twee nieuwe ordeningen, nl. een betreffende de uing van gas, electriciteit en water ten betreffende de financieele ver ding tusschen de bedrijven en de Iers. le ontwerp—verordeningen bieden U hierbij ter vaststelling aan. Pülian deze gelegenheid maken wij Besoije Besoijf dubbel-tarief van 40-15 cl. zou daartoe de gelegenheid kunnen geven. De ver- hooging van den prijs tot 40 cents per K.W.h. tijdens den spertijd is een rem voor een te hooge afname tijdens de uren van gecombineerde licht— en krachtbelasting. Daartegenover zal het tarief van 15 cents per K.W.h. buiten den spertijd aanlokken tot een hooger verbruik buiten de uren van hooge belasting. De meerdere meterhuur is een rem voor degenen, waarvoor dit tarief slechts een denkbeeldig voor deel biedt. Aangezien ons echter geen cijfers aangaande de practische resultaten dezer laatste tariefsverlaging ten dienste staan, en dienaangaande ook bij be nadering niets kan worden voorspeld, verdient het aanbeveling om aanvanke- ijk alleen voor enkele grootere ver bruikers het verlaagde tarief, bij wijze van proef, in te voeren. In verband met het vorenstaande stellen wij U voor: le. de electriciteitstarieven voor huis- toudelijk gebruik en voor kleinkracht- verbruik te verlagen zooals is aan gegeven, 2e. ons te machtigen om, bij wijze van proef, de vooromschreven tariefs verlaging voor winkeliers enz. bij en- iteie grootere verbruikers toe te passen. os gebruik, Uwen Raad voor te in de electriciteitstarieven te ver- i. De aanleiding hiertoe hebben gevonden in de zeer gunstige icleele resultaten van hetelectrici bedrijf over 1930. aar onze meening komen in de plaats voor verlaging in aan king de tarieven van stroom voor oudeiijk gebruik en daarnaast kleinkrachtstroom. financieele gevolgen van de [gestelde verlagingen zijn door ons volgt berekend laatlljksche vermindering der inkom door verlaging van het huishonde- larief van 32/29 cents tot een Iformen prijs van 26 cents f 6100 Isvoor wegens evenredige ging van het vastrechttarief f 1075 oor wegens verlaging der einkrachttarieven G en H met cents per K.W.h., dus van 16 17 op 14 en 15 cents per r.W.h. f 3000 zoodat de totale jaarlflksche in- JP,omstenvermindering bedraagt f 10175 aB Deze verlaagde tarieven zijn in de B1 hierbij ter vaststelling aangeboden ptwerp—verordening, regelende de ancieele verhouding tusschen de lrijven en de afnemers bereids rmeld. Bovendien stellen wij U voor om. st de genoemde verlagingen, aan schillende groepen van lichtverbrui s, waaronder ook de winkeliers, egenheid te geven om buiten den nijd stroom af te nemen tegen laagd tarief. Het tegenwoordige De Winkelsluitingswet 1930 Stbl. 460, waarvan de inwerkingtreding binnenkort te verwachten is, bepaalt dat winkels voor het publiek gesloten moeten zijn a. den geheelen Zondag b. op werkdagen na des namiddags uur. De sluiting gedurende den Zondag vindt geen toepassing ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, gelegen tusschen 9 uur voor middag en 8 uur namiddag, doch uitsluitend voor den verkoop yan deze waren. De sluiting op de werkdagen des namiddags om 8 uur vindt geen toe passing lo. op den Zaterdag; 2o. op den dag voorafgaande aan den Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, Maria Hemelvaart en Allerheiligen, onder voorwaarde dat onderscheiden lijk op den Goeden Vrijdag, Hemel vaartsdag, Maria Hemelvaart en Aller heiligen de Zondagsluiting zal gelden 3o. in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December (St. Nicolaas- drukte), alsmede in het tijdvak van 18 tot en me» 24 Dec (Kerstmisdruktè). Voor de sub lo, 2o en 3o genoemde dagen is de sluiting bepaald op 10 uur namiddag. Naast deze bij de wet genoemde dagen, waarop dus de sluiting om 8 uur niet geldt, wordt den Gemeente- raad de bevoegdheid gelaten bij ver ordening nog ten hoogste 21 dagen aan te wijzen, waarop de bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden of een later uur van sluiten vast te stellen. Die 21 dagen zullen gebruikt wor den b.v. voor jaarlijks terugkeerende feesten en dergelijke (kermisweek, carnaval). Een zoodanige verordening zal eerst in het leven worden geroepen, indien daaraan behoefte blijkt te bestaan. Door het bestuur van den R K. Middenstand alhier nu is bij schrijven van 27 April 1931, met welk schrijven het Bestuur van de Waalwljksche Winkeliersvereeniging volgens haar schrijven van 11 Mei j 1 zich kan vereenigen, tot Uwen Raad het ver zoek gericht van de in de wet neer gelegde bevoegdheid, in het belang van den Waalwlikschen Winkelstand, gebruik te maken en over te gaan tot vaststelling eener verordening, 21 dagen aanwijzende, voor welke de in de wet genoemde sluitingstijd van 8 uur niet geldt. Volgens gemeld verzoek, hetwelk ter inzage ligt, wordt een latere sluiting dan 8 uur namiddag gevraagd voor Maandag en Dinsdag van Vasten avond, Donderdag en Vrijdag voor Paschen, 2e Paaschdag, Donderdag en Vrijdag voor Pinksteren, 2e Pink sterdag, Donderdag en Vrijdag voor kerstmis, Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zondag van de kermisweek, 31 Aug., December, 2e Kerstdag en 31 Dec O.i. kunnen gemelde dagen niet alle voor de regeling in aanmerking komen. Voor de opgegeven Zondagen laat de wet geen afwijkende regeling toe. terwijl ons op den 2en Paasch-, Pinkster- en Kerstdag een later slui tingsuur niet gewenscht voorkomt. Ook achten wij geen termen aanwezig den Donderdag en Vrijdag van de kermisweek, alsmede den 6en en 31en December met den Zaterdag gelijk te stellen. De 31e December behoort o.i. niet voor deze regeling in aanmerking te komen, omdat naar onze meening op dien dag na des avonds 8 uur door het publiek weinig inkoopen zullen gedaan worden, terwijl het winkelpersoneel zoodoende in de gelegenheid wordt gesteld den Oude jaarsavond in den huiselljken kiing door te brengen. Er blijven mitsdien nog 12 dagen over, waarvoor het gewenscht is een later sluitingsuur dan 8 uur namiddag vast te stellen. Wij stellen Uwen Raad dan ook voor het sluitingsuur voor winkels op bedoelde 12 dagen met dat van den Zaterdag gelijk te stellen, waarvoor een concept-verordening ter vast stelling hierneven gaat. Etalage'week. Zooals aangekondigd werd de Winkelweek Zaterdagmiddag geopend door een tweetal herauten in keurige uniformen, die met bazuingeschal de opening der Winkelweek in de ge- heele gemeente van Oost tot West en Noord tot Zuid bekend maakten. Daarop zijn de feestelijkheden der gymnastiek dagen begonnen en 't deed wel feestelijk aan dat nu juist die alleraardigste straatversiering was aan gebracht dat was een buitengewoon teuk gezicht in onze rechte straten. Ook het aantal vlaggen is ons niet tegengevallen, hoewei algemeen vlag gen blijkbaar moeite kost. Maandagavond werd doorTAVENU onder leiding van den heer Duivelaar, door de Chr. Zangvereeniging, „Halle- lujah" onder dtiectie van den heer van der Kolk een concert gegeven op de Markt, wat veel belangstelling trok De beide gemengde koren lieten zien wel van hun beste zijde doen kennen er werd uitstekend gezongen en het was niet te verwonderen dat het publiek zoo aandaentig luisterde en zoo gul was met hartelijk applaus opnieuw werd bevestigd dat wij htei een paar uitnemende gemengde zang vereenigingen hebben en 't ware wtl te wenschen dat deze vereenigingen zich in 't zomerseizoen eens wat meer buiten lieten hooren, dat kan slechts de ambitie en waardeering bij publiek en leden doen toenemen. Dinsdagavond was de beurt aan de harmonie „St. Crispijn" om met hare zusterverenigingen opnieuw te be wijzen, dat zij tot de feestelijkheden, dte in Waalwijk het algemeen belang beoogen, steeds gaarne het hare belangeloos wil bijdragen. Zij heeft dit gedaan door een muzikale wande* üng door de St. Antontus-parochie en Stationsstraat naar de Markt, waai zij onder flinke belangstelling een uitnemend concert heeft gegeven. De nummers waren goed gekozen en werden uitstekend vertolkt. Bewijs werd geleverd, dat men ondanks moeilijkheden met kracht alles in 't wetk stelt om te blijven op 't peil waarop onze harmonie ls Dat verdient waardeering als die eens gevraagd zou de feestelijkheden tot gekomen, en steun, worden. Dit over dusverre. Nu leis over de etalage-week zelf Zaterdag en Zondag zijn natuurlijk duizenden en duizenden vreemdelingen in onze plaats geweest en heboen kunnen genieten van de talrijke uit nemende etalages, die de verschillende winkeliers heoben ingericht. Over 't geheel zijn ze goed. al zijn er nog verschillende die zich bij 't gewone gebleven zijn, anderen hebben er heel veel werk van gemaakt. We noemen er enkelen en dan wijzen we speciaal op den heer Ntc, van Dongen, bloemist, die telkens en telkens iets nieuws weet te bedenken en uit te voeren en geen kosten en moeiten schroomt. Nu weer geeft hij ons een stilleven, dat smaakvol ts gearrangeerd, zoowel als trouwens z'n geheele etalage. Voorts noemen wij de KEMI waarop we hieronder nader terug komen, Versteijnen, Het Handels huis, P. T. Blerlaagh, C. Marks, L. v Adelberg, de Koia, Mulders-Sars, e.m.a. We mogen met genoegen consta- teeren, dat men hoe langer hoe meer begint te begrijpen dat de etalages en artikelen zelf de voornaamste attracties moeten zijn voor eene Etalage- of Reclame-week, naast dan de feestelijkheden, attracties in den vorm van raden, verloten of wat ook In elk geval vele inwoners en vreemdelingen geven van hunne be langstelling door kijken en koopen blijk en ontegenzeggelijk wordt de naam van onze plaats als Winkel centrum zeer bevorderd door eene organisatie ais thans.' Wij weten wel dat de tijden door kortere werkgelegenheid niet gunstig /ijn, maar wij doen toch een beroep op allen, vooral degenen die van den nood der tijden niet zooveel te lijden hebben, van hun belangstelling te doen blijken zooveel als mogelijk is; de etalages in- en uitwendig, de moeite en kosten die de vereenigingen en de winkeliers zich zelf gegeven hebben, verdienen dat ten volle. Men trekke er eens gezamenlijk op uit om de etalages te gaan bekijken, om te koopen, om bons te vragen en te raden (men kwam ergens de eerste dagen reeds tot 600 raders) naar de prachtige prijzen die beschikbaar zijn. Dus allen er op uit Voor de a.s. dagen vestigen wij de speciale aandacht op de premieharkt, de M.C. keuringen en verrichtings- proef op Donderdag. Des avonds rondgang en concert door de harmonie St. Jan. Vrijdagavond ten 8 uur film-avond Ned. Fabrikaat in de Luxor-bioscoop, voor eenieder gratis toegankelijk; natuurlijk worden de winkeliers en zaltenmenschen hier op de eerste plaats verwacht. Zaterdag des namiddags ten 5 uur Concert van de mondharmonica-ver- eeniging „Crescendo" van Dubbel dam; des avonds ten 8 uur groot Con cert van Euphonia en tot slot ten pl.m. 10^2 uur groot Vuurwerk op den Winterdijk, ongeveer achter de Markt. gelegenheid heeft om haar uitspraak I te doen. De etalages Ned. Fabrikaat duren dus ook nog de volgende week door. Men houde hier wel rekening mee. Tentoonstelling K.EM Wij hebben gaarne voldaan aan de invitatie van de directie der meubel fabriek Kemi fa Th. van Wijck, voor een bezoek aan hare show—rooms ter gelegenheid der Waalwljksche Etalage-—week, omdat wij ten zeerste waardeeren het streven dat op zulke schitterende wijze wordt medegewerkt om aan deze week een bijzonder cachet te geven en om de Waalwijkers en anderen te laten zien wat hier ver vaardigd wordt, zoodat het duidelp is dat men nagenoeg met alles op dit terrein in deze zaak terecht kan. in haar gewone show-room heeft de firma moderne eiken salon- en slaap, kamer ameublementen geëxposeerd, smaakvol gearrageerd en 't geheel keurig verzorgd, terwijl in een andere zaal een prachtig mahonie.ameuble- ment is opgesteld, waaronder een paar bijzondere mooie dressoirs van modernen stijl en lp. Achter heeft zij nog een paar speciale show-rooms ingericht, in den geest vaneen tentoonstellings-rxpositie netjiS met koord afgemaakt, waar zij in de benedenzaal exposeert KEMI- tapijten, loopers enz van Z V.T. en linoleum van de bekende fabrieken te Krommenie, in groote verscheidenheid van kleuren en tinten. Op de boven zalen een uitgebreide meubel-coliectie, meerendeels eigen fabrikaat een ge weldige keuze op elk gebied, van het gewone tot 't beste. De voorzalen bieden U lal van ameublementen, zitkamer, slaapkamer, salon, grootere en kleinere meubels in rpe verscheidenheid. Onze indruk is dat men hier schit. terend terecht kan. voor meubels in elk genre, van moderne lp en stijl en prima materiaal, in hoofdzaak eigen fabrikaat, zoodat alles desgewenscht naar eigen of ander ontwerp kan worden vervaardigd. Iedereen moet dezer dagen deze pracht-expositie, dat met een week verlengd wordt, gaan zienhet is werkelp voor eene plaats als de onze iets zeer bponders. Men steune der. gelijk initiatief door de noodige belangstelling. Geslaagd. Op het 20 Juni te 's Bosch gehou den examen L. O. slaagde mej. M. v. d, Sanden uit v.m. Besoijen. Geslaagde proficiat. De Collecte Gew. Dienst. in onze gemeente gehouden Nederlandsch Fabrikaat. De medailles en diploma's voorden wedslrp Ned. Fabrikaat zijn aange komen en voor ons bureau te bezich tigen. De beoordeeling der etalages Ned. Fabrikaat zal plaats hebben de vol gende week, waar de juiy eerst dan collecte voor den Gewapenden Dienst heefi opgebracht de som van f 82 36. Eindexamen R.K. Hoogere Handelsschool. Voor het eindexamen der R.K. HHS alhier slaagden de heeren: H Bergmans, A. de Jongh, A. Mombers, Chr. Thpsen en F Trommelen allen te Waalwijk en C. Rijkers te Sprang—Capelle. Afgewezen werd 1 candidaat Gouden bruiloft. Op 29 September a.s. hopen de echtelieden Nic. Hooijmapr—Epe I te Waalwp (v.m. Besoijen), hun gouden huwelijksfeest te vieren. Café Royal. De heer J. v. d, Lee opende Zaterdag m'ddag zp nieuwe Café—Restaurant R yal" in de Grooiesiraat nabij de Markt. De nieuwe zaak ziet er prachtig uit, en de moderne roode bekleeding schept een gezellig milieu. Het ruime terras biedt op dit drukke punt een zeer gezellig zitje. Wij gelooven wel dat Café „Royal" met zp uitstekende consumptie en bediening, spoedig ingeburgerd zal zijn, deze week, met de reclameweek feesten tenminste was het nieuwe café eiken avond druk bezet, jasz-band muziek zorgde voor de noodige op— vroolpirg. Van verschillende zpen mocht de heer v. d, Lee met de opening zper zaak gelukwenschen ontvangen, o a. kwamen tal van bloemstukken in. Ook wij feliciteeren den ondernemenden eigenaar met de opening dezer prachtige zaak, die een sieriaad voor de straat genoemd mag worden. Vermissing. De 18—jarige H. alhier, die zooals wij j 1. Zaterdag meldden vermist werd, bleek Zaterdagmiddag in hetSt Elisa beth—Ziekenhuis te Tilburg te ver toeven. H had in de nieuwe badinrichting te Tilburg een bad genomen en wilde daarna per fiels naar Waalwp terug- keeren. Onderweg kreeg hij echter een hevige neusbloeding, hij werd onwel en meldde zich op hét politiebureau Heikant, vanwaar men hem naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis bracht. Vrijdag en Zaterdagmorgen kon de patient nog ntet uit het Ziekenhui» ontslagen worden. Toen de vader van den patient zich Zaterdagmiddag vervoegde bij den Commissaris van Politie, wist deze geen inlichtingen te verstrekken. Toe valligerwijs ontmoette de heer H hier den Inspecteur van 't bureau Heikant die van het geval afwist, ofschoon het buiten zijn diensttijd geschied was. Deze verwees den heer H. naar het St. Elisabeth—Ziekenhuis, waar zijn zoon nog steeds verpleegd werd. De „vermiste" kon Maandagmorgen uit het Ziekenhuis ontslagen worden. Het geheele geval zou dus, naar men ons mededeelt, berusten op een grove nalatigheid van den gemeente lijken geneeskundigen dienst en de recherche te Tilburg die noch aan de familie, noch aan het kosthuis van H iets hebben medegedeeld. Ongeval. Zondagmiddag werd een dochtertje van de Wed P. in de Stationsstraat, dat de straat wilde oversteken, aan gereden door een auto. Het kind sloeg met: het hoofd tegen een bumper, en werd hevig bloedend opgenomen en door Dr. Kolster behandeld. De ver wondingen waren gelukkig niet van ernstigen aard. De P N E.M. en de gemeenten. Donderdag 25 Juni as. wordt te 's-Bosch eene vergadering gehouden van de Brabantscne gemeenten, aan gesloten bij de Vereeniging van Siroomdistributte—bediijveii, rer be handeling van de vei houding van dc P.N.E M. tot de Noordbrabanischc gemeenten, een en ander naar aanlci ding van een geschil tusschen Bergen op Zoom en dc P.in.E M, Groote fabrieksbrand te Waspik. Gisteravond omstreeks halt elt ont stond brand ln de Ncdeil. Cnroom ledeifabriek te Waspik, voorheen to F. Haagen. ln een ommezien stonu nel gcneele fabrieksgebouw in hchre laaie, zoodat aan brusschen mei ie denken viel Een der arbeiders had de tegenwoordigheid van geest dc fabriek binnen ie dringen en den stoomketel at te sluiten waardoor grooier onheil werd voorkomen. L>e brandweer moest zich beperken lot het natnouden der omtiggenoe gebou werr <tocn kon niet vernoeden uat de woning van de Wed. Boelaars mede een prooi der vlammen werd. Dc woningen van Dr. Wrjiels en van den neer TitnmeiS Weiden met groote moeite behouden. Wijt uitbreiding van den brand zeer te vreczen was werd de auto brandspuit van Waal wijk gertquirecra die zeer spoedig ler plaatse was doch wegens gebrek aan water geert dienst kon doen. Zeer veel personen van vei uit de omgeving sloegen den brano gade. De oorzaak is onbekend. De fabriek is tegen herbouw verzekerd het personeel tegen bedrijfsschade. De verkiezingen in Den Bosch. In Den Boscn rommelt het noga erg na over den uitslag der verkiezrn gen voor leden van den gemeenteraad Naar het heet zouden in eerrig stem bureau de meentngen der leden ver schillend zijn geweest in zake het al dan niet van onwaarde verklaren vat een aantal stemmen. Dit zou oorzaak kunnen zijn, dat aan lijst 5 van dc groep Kuijpers den vijlden zetel was ontgaan. De heer H. van Alfen, Den Bosch, heeft zich thans met een schrijven gericht tot het Centraal Stembureau en met verzoek tot hel opnieuw opnemen van de Stembiljetten uit alle stem districten. Onregelmatigheden bij „De Donge'. De naar aanleiding van het gebleken tekort in de boeken van het waterschap De Donge bijeengeroepen vergadering v-.n ingelanden, heeft heden te Tilburg onder voorzitterschap van den burge meester van Tilburg, mr. dr. Vonk de Boih, tevens voorzitter van genoemd waterschap, plaats gehad. De voorzitter deelde de vergadering mede, dat uit het onderzoek van den waarnemend-penningmeester, drs. Po- chat, accountant te Tilburg, zou geble ken zijn, dat de vroegere secretaris penningmeester, ex-burgemeester van de gemeente Dongen, circa f 16.000 niet verantwoord zou het ben. Er loopt een borgtocht van f 6000, zoodat het verlies voor het waterschap De Donge op totaal f i0.000 gesteld kan worden. Spr. herinnerde er aan, dat reeds in t9i8 de inning van vorderingen niet regelmatig geschiedde, waarop besloten werd een post uit te trekken voor het instellen van een niet-ambtelijke con- trö.e, ten einde vast te stellen hoe de toestand van het waterschap was Het op 14 April 1930 uiige rachte rapport van den accountant De Groot toonde aan, dat per 31 Maart 1930 een bedrag van f 19.886 83 te innen was. Aange. zien dit bedrag voor een klein waier- schap als dat van De Donge veel te hoog geacht werd, kreeg de vroegere penningmeester opdracht zorg te dra gen, dat de opeastaande posten binnen vier maanden zouden zijn geind. Op 22 December l9oO bleek evenwel het tegendeelde vorderingen waren toen reeds tot een totaal van ruim f 24 000 opgeloopen en werd op dien datum bovendien nog een kastekort geconsta teerd. Het bestuur onttrok hem daarop in het begin van de maand Januari l93t alle beheer en stelde de admini stratie in handen van de heeren G. Kevenaar en drs. Pochat, resp waar nemend-secretaris en penningmeester. Na deze uiteenzettingen werd een voorstel tot schorsing van den vroege- ren secretaris-penningmeester z.h s. aangenomen, terwijl de ver jaderingeen voorstel tot het aangaan van een kas- geldleening, groot f 20 000 tot dekking der gemaakte schulden n- eenige dus- cussie eveneens goedkeurde. Tot slot volgde nog de niededeelingen, dat niet behoefde te worden overgegaan tot be lastingverhooging. De rekening voor het dienstjaar 193132 heeft het be stuur zonder zoodanige extra-kosten sluitend weten te krijgen. Gids voor Venlo. Wij ontvingen van de V.V.V. te Venlo een smaakvol uitgevoerde gids voor dit stadje. Het boekje bevat een overzicht van alles wat het centrum van Noord-Limburg biedt op het gebied van oudheid, natuur, handel, nijverheid en venteer. De tekst is met talrijke prachtige foto's verluchtigd Voor wie in de mooie omgeving van Venlo een uitstapje wil maken, hetzij per fiets, te voet of per auto, geeft het boekje nuttige aanwijzingen. Verslag K. v. K. te Tilburg. fn het jaarverslag der K v. K. en F. voor Tilburg en Omstreken over 1930 lezen we het volgende: Schoenindustrie. Ook voor de schoenindustrie, die na de textielindustrie de voornaamste tak van nijverheid vormt in het gebied onzer Kamer, wgs het afgeloopen jaar verre van gunstig te noemen. Het langdurige slechte weder in het voorjaar was oorzaak dat er in den detailhandel slechts weinig werd ver kocht, waarvan ook de industrie den terugslag ondervond, doordat nabe stellingen der voorjaarsgoederen slechts langzaam en in onvoldoende mate bin nenkwamen. Weliswaar kwam er in de maanden Juli en Augustus eenige opleving, doch deze was niet van dien omvang, dat daardoor de mindere omzet van het begin des jaars kon worden goed gemaakt. Toch kon gedurende de eerste helft -ran 1930 nagenoeg algemeen de pro- luctie nog op haar normaal peil ge- hrndhaafd worden, wat echier moei lijker en voor sommige ondernemingen onmogelijk werd, toen met het voort schrijden van het jaar de gevolgen van de algemeene malaise en van de verminderde koopkracht, veroorzaakt door de toenemende werkloosheid, zich ook in de schoenindustrie deden ge voelen. Gedurende het laatste kwartaal was het dan ook vrijwel or mogelijk de gebruikelijke voorjaarsorders binnen te krijgen en de maanden October en November kenmerkten zich door een slapte, welke men in jaren niet gekend tieeft. De prijzen der schoenen daalden in den loop van 1930 door een samen loop van verschillende oorzaken tot beneden het niveau van voor den oorlog. Op de eerste plaats door de daling der grondst. ffenprijzen, welke steeds bij de afnemers een verwachting wekt ten aanzien van de prijsdaling van het eindproduct, welke geenszins in over eenstemming is met den Invloed, welken de prijs der gronds'cffen in werkelijk- neid op de productiekosten uitoefent, doch tot welker bevrediging in meer Jan gerechtvaardigde mate de concur rentie maar al te vaak dwingt. Deze concurrentie, welke in scherpte steeds toeneemt, is een tweede factor in het proces der prijsdaling Het feit, dat de export tengevolge van de steeds hoogere tarieven, waarmede het buiten land voortgaat zijn Industrie te be schermen, eik jaar moeilijker wordt, noodzaakt de Nederiandsche schoen fabrikanten hun afzetgebied op de eerste plaats in eigen land te zoeken, waar zij elkander trachten te verdringen door het voeren eener prijspolitiek, waarvoor als eenige rechtvaardigings grond kan worden aangevoerd, dat gesteld voor de keuze productiebe perking of leveren tegen fancy.-prijzen de fabiikanten wel genoodzaakt worden voor het laatste te kiezen, omdat pro ductiebeperking collectief door gebrek aan saamhoortgheid onbereikbaar is en individueel toegepast hen het zaken doen spoedig geheel onmogelijk zou maken. Ook van de concurrentie welke de detailhandel ondervindt van de toe nemende vestiging in Nederland van verkoopsorganisaties van buitenland- sche schoenfabrieken, ondervi idt onze schoenindustrie in sterke mate de gevolgen. „Wie trouwens eenige aan dacht schenkt" zoo lezen wij in een verslag over de schoenindustrie in 1930 „aan de schoener étalages in de hoofdstraten onzer steden, zal niet ontkomen aan den indruk, dat het hier gaat om een Siiljd op leven en dood." In het Duitsche Schoenen.centrum ziet het er ook ntet rooskleurig uit. Arbetdszoekenden waren er volgens het arbeids—bureau varr den k<i"g Pirmasens 1 Juni 4231 mannen, 1899 vrouwen, tesamen 6130 15 juni 4577 mannen. 2072 vrouwen, tesamen 6649, een toename van 519. Werkloozen—ondersteuning genoten 15 Juni 3299 personen tegen 286! op L Juni crisis—ondersteuning 1528 egen 1452 op 1 Juni. De jaariijksche verslechtering in de schoenindustrie nam verder toe Alleen naar't mode artikel „Ooanken" heerscht een gewel dige vrajg, zoodat bedrijven, die zich soeclaal met gevlochten damesschoenen bezighouden, bijna niet genoeg kunnen leveren De verdere conjunctuur van dit artikel hangt geheel van 't weer af. In de* andere artikelen zijn geen mer kelijke veranderingen vast te siellen. De Duitsche vakschool in Pirma sens nadert het einde van het school* jrar; het proefwerk is aan den gang en gevraagd wordt het maken van 4 paar dames en 2 paar heerenschoenen, dte naar eigen ontwerp gemaaki kunnen worden. Voor het nieuwe schooljaar zijn reeds talrijke aanvragen ingekomen, ook utt het buitenland, maar deze worden pas na de binnenlandsche aangenomen. De aanmeldingen uit Pirmasens en omgeving zijn gering, ln de vacantie zal een cursus van 8—14 dagen gegeven worden voor werkmeesters, en 16 17 en 18 Juli wordt een cursus voor Schupo— agenten uit Pruisen gehouden, en in Augustus in Munchen een cursus voor militairen, speciaal van de intendance uit Berlijn, Koningsbergen, Miinchen enz. Een goede huidverzorging is een eisch des tijds. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een nuttig boekje over huidverzorging. i_ -Cu I

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5