Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. i ONTERFD Alles Overweldigend 1 was de stormloop, KAREL DE MOL. Voor. heerenbaai LOglSCQG FEUILLETON Winkelnieuws. GEMEENTERAAD. iREBMMMNG EB Mol dachten Zij..., gaat Voor! otaal \UMMER 52. ZATERDAG 27 JUNI 1931. 54e JAARGANG. 56 32 15 33 112 166 34 40 7 23 9 4 190 281 2 6 1 2 0 169 11 en,j Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40, DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. EERSTE BLAD De Staatsuitgaven. I.4 23.6 12.3 6.3 2.2 32.6 0.2 0.1 0.5 II.8 1.0 12.3 34.7 2.1 25.1 3.2 57.6 In het maandblad „De Opbouw" geeft mr. J. H. van Zanten belang wekkende vergelijkende cijfers over de Staatsuitgaven. Wij mogen er een enkelen greep uit doen. Hieronder volgt een overzicht in millioenen guldens van uitgaven, in 1900 1913 en 1917 gedaan voor ver- schillende belangrijke posten: 1900 1913 19°7 Algemeen Bestuur Binnenlandsche zaken Munt, Post, Statistiek, Spaarbank Justitie Buitenlandsche Zaken Landsverdediging Gezondh. en Volkshuis' vesting Arbeidszorg Armenzorg Onderwijs Landb. Handel, Nijverheid Waterstaat, Scheepv., Spoorw. Schuld O verige(hooidz. pensioenen) 10.0 22.0 2.7 10.6 22.8 4.1 9.3 41.9 65.0 0.8 14,0 2.2 54.1 1.4 2.9 35.2 122.4 5.2 5.4 16 1 35.9 38.1 169.0 14.5 75.6 Stormloop... is dat prettig? Wel bi| Mol... een plezier Bediening van een leien dakje, Ontevredenheid geen zier. Mol brengt variatie, Mol is goedkoop. Mol brengt kwaliteiten Daarop is Mol groot. Binnenlandsche Zaken Onderwijs Landsverdediging Spoorw., Scheepv., Water staat Arbeiderszorg Gezondh, en Volkshuisv. Landb., Handel, Nijverheid Justitie Schuld Overige (in hoofdz. pen sioenen) 1900 15.9 7.9 21.9 8.2 0.1 0.3 0.7 4.2 23.3 1913 1927 11.4 9.0 16.1 19.1 19.1 10.2 7.3 1.0 0.3 17.4 5.6 8.5 2.2 0.9 3.6 26.5 17.5 10.1 14.4 Totaal 149.0 219.3 639.9 Zeer opvallend Is in deze cijfers de geweldige stijging van sommige posten. Men zie maar eens voor Arbeiderszorg, 'n bewijs hoe ontzaglijk veel er in ons vaderland op sociaal gebied is gedaan. Verder lette men op Onderwijs. En op Landsverdediging. Een zuiver beeld krijgt men nog, wanneer men van de voornaamste onderdeelen uitrekent wat zij percents gewijze gekost hebben, d.w.z. welk percentage zij bedroegen van de totale staatsuitgaven. Daarvan geeit mr. Van Zanten het volgende staatje Totaal 100 100 100 Uit deze cijfers ziet men, hoe sterk de uitgaven voor landsverdediging naar verhouding zijn achteruit gegaan. N1EUWKUIJK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente gehouden op Dinsdag 23 juni. Aan de orde Verzoek der harmonie De Eendracht om de bestaande subsidie met f 50 te verhoogen. De heer A. Mostermans zegt verno men te hebben dat de leden 10 cent per week contributie betalen. Door B tn W. was besproken om f 25 subsidie te geven, mits de harmonie de kiosk in de kom der gemeente plaatst en er tweemaal per jaar een uitvoering op zal geven. De heer van Engelen vraagt waar of de kiosk dan zal geplaatst worden, waarop de Voorzitter antwoordt dat 't de bedoeling is onder de boomen tegenover G. de Goelj. B. en W. stellen voor om f25 subsidie te verleenen, wanneer de harmonie op eigen kosten de kiosk in het centrum der gemeente plaatst, daarop elk jaar 2 uitvoeringen zal geven en ook andere gezelschappen zooals b v. de liedertafel de beschik king over de kiosk zal geven. Na eenlge discussie wordt besloten de subsidie van f 25 te verleenen mits de kiosk in het dorp komt. De heer Wilgers stelt nog voor om de verlichting van de kiosk voor de gemeente te laten, hetgeen wordt goed gevonden. Ingekomen verzoek van de gemeente Haarsteeg om bij te dragen in de kosten van electrificatie van de wijk Hoeve. Ook de gemeente Herpt zou aan de kosten bijdragen. De bedoeling zou zijn dat dus elk dezer drie ge- ,10-43 meenten een derde van de kosten betaalt. De Voorzitter zegt aan Haarsteeg een begrooting der kosten gevraagd te hebben en deze nog in afwachting zijn. De heer Wilgers was van meening dat het de bedoeling was om slechts een zekere afname te garandeeren. De Voorzitter meent dat dit niet het geval is. Hij wacht nog nadere inlich tingen af. De heer Wilgers zou het een on billijke eisch van Haarsteeg vinden indien het de bedoeling zou zijn om in de kosten van aanleg te doen bij- term ii van „De Echo van het Zuiden". van Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 27. En toen zij Digby een arm gaf, moest Barbara onwillekeurig denken aan het meisje in St. Alousie; het zou niet eerlijk zijn, wanneer zij probeer de die te verdringen, terwijl zij zoo ver weg was. Je moet mij heel veel vertellen hoor, of je eet of niet, zei ze lachend, toen ze naast elkaar zaten. Je hebt twee jaar lang op een eiland gezeten, waar wij hier niets vanaf weten. Och, van St. Alousie is weinig te vertellen, antwoordde Harrel, die zijn oógen haast niet van Barbara kon afhouden. Hij merkte nauwelijks dat een bediende hem een schotel hors d'oeuvre aanbood, 't Is een klein ei land in West-Indië en ik heb daar een cacao-plantage. Toe, vertel toch wat meer bij zonderheden. Wat is dat precies, een cacao-plantage? Een stuk land, waar je cacao verbouwt. Zij lachte hartelijk en onwillekeu rig moest hij haar fijne vroolijkheid vergelijken met Eulalie's uitbundige, soms wilden lach. En hoe groot is die plantage? -'n Paar honderd hectare. Over drie jaar kan het land pas productief zijn; daarom heb ik mij voorloopig ook nog op de hijenteelt toegelegd. En denk je dat je slagen zult? J Ja, antwoordde hij krachtig. Ik j kom steeds meer op de hoogte van wat ik als West-Indisch planter be- j hoor te wetenen daarom begin ik in mijn succes te gelooven. De boel staat er uitstekend voor. Maar interesseert het je heusch? Natuurlijk. Ik heb al zes gangen van het diner verwaarloosd om het een en ander uit je los te wringen. Nu zijn we aan het desserten ik weet nog niets! Ik zal je alles vertellen van mijn leven en mijn werk daar als we eens rustig samen kunnen praten; het is hier zoo druk en roezemoezig, ant woordde hij, ofschoon het hem moei te kostte zijn verhaal niet direct te doen, terwijl zij blijk gaf van zooveel belangstelling. Harrel, die natuurlijk niets wist van de kwaadsprekerij van mevrouw Melville, had er geen idee van dat Barbara hem zeker op een andere manier zou hebben behandeld wanneer ze iets meer dan vriendschap had mogelijk geacht tusschen hen beiden. We moeten samen eens paard rijden, Babs, dan kan ik je alles ver tellen ging hij voort. Ik heb Ted beloofd dat ik alleen met hèm zou gaan paardrijden. Je moet het dus maar verder met hem in orde maken. —O, als dat alles is, komt het wel in orde! Mag ik je morgen komen halen? - Natuurlijk. En overmorgen ook, als je lust hebt, antwoordde zij har telijk. Wij vonden het echt vervelend, dat we je uit het oog verloren had den, Digby, en wij zullen het prettig vinden, als je zoo vaak hier komt, als 2Q-50ct,peron3 dragen. In elk geval zou hij de Hoe- vensche menschen zooveel mogelijk ter wille zijn. Men besluit het antwoord van Haar steeg af te wachten ter verdere be spreking. Onderzoek geloofsbrieven van de leden van den gemeenteraad. Een en ander wordt in orde bevonden en tot toe lating besloten. Bespreking schietbaan Burgerwacht. De Voorzitter zegt dat de schietbaan der Burgerwacht wegens het niet meer voldoen aan de gestelde eischen moet verplaatst worden De kosten hiervan worden geraamd op plm. f 1200. Na overweging echter vindt de Voorzitter het beter de baan in eigen beheer te houden. Wanneer we de subsidie van het Rijk hiervoor aannemen vreest de Voorzitter te groote kosten. Bovendien die wij deze week wederom boekten. De winkel was te klein, doch de klanten waren geduldig. lederen middag en avond RADIO CONCERT. je kunt. Zij zweeg even, in de hoop dat hij de diepere bedoeling van haar aan moediging begrijpen en haar langza merhand alles van zijn verhouding tot Eulalie vertellen zou. Ze had geen vermoeden dat daarover niets was te vertellen. Ik wil alles weten van je leven daar op St. Alousie, vervolgde ze, hem volkomen onbevangen in de oogen kijkend, alles hoor HOOFDSTUK XIII. Ik geloof dat ons dinertje uit stekend geslaagd is, zeide lady Bryant vergenoegd, toen zij met Barbara en Edward den volgenden morgen aan de ontbijttafel zat. Dat geloof ik ook, moeder, stemde Edward toe. Maar waar zal ik mee beginnen? Martin, geef mij die leverpastei eens aan! Ted, wees asjeblieft matig, waar schuwde Barbara. Je hebt me immers beloofd om met me te gaan rijden en ik ben bang, dat Hanger zoo'n zwaar gewicht niet kan dragen! Zeg jij maar niets, lachte Ed ward. Ik hield werkelijk mijn hart vast, toen ik jou gisteravond zoo gul zig zag eten, terwijl die arme Digby maar voortdurend praatte. Maar tus schen haakjes: heeft hij nog gezegd of hij vandaag hier kwam? j Ja, antwoordde Barbara. Hij be weerde, dat hij evenveel recht had om met mij te rijden als jij. En dat kon ik hem niet tegenspreken. Ik vind het best hoor, verklaar de haar broer grootmoedig. Maar heeft hij een paard? Cecily heeft paarden genoeg, mengde lady Bryant zich in het ge sprek. Hoe laat komt hij, Barbara? Daar heeft hij niets van gezegd. Maar je hebt toch zeker een af spraak met hem gemaakt, vroeg lady Bryant. Neen. Zooals Ted zooeven al heeft opgemerkt, werd ik veel te veel in beslag genomen door mijn oester pasteitjes om daaraan te denken. Maar in ieder geval ga ik om elf uur uit, of mijn West-Indische neef er is of niet! Hoewel zij den vorigen avond ge hoopt had, dat hij alle bijzonderheden over zijn leven in West-Indië en spe ciaal over Eulalie de Floissac zou ver tellen, zag ze nu toch tegen een tête- a-tête op en ze was heel blij dat haar broer zou meegaan. Digby daarente gen wenschte van harte, dat lord Ed ward om een of andere reden ver hinderd zou zijn en hij kon een ge voel van teleurstelling niet onder drukken toen hij, bij zij komst op Guthrie, twee rijpaarden voor 't huis zag staan. Ted en Barbara waren nergens te bekennen, toen hij met een sprong uit het zadel wipte, maar op de stoep ontdekte hij een klein kinderfiguurtje en hij begreep, dat dit het dochtertje van lord Noël Bryant moest zijn, waarvan Barbara hem had verteld. Digby was dol op kinderen en hij lachte het kleine meisje vriendelijk toe. Daag, zei hij opgewekt. Ga je ook mee rijden? Neen, ik kan nog niet zoo lang achter elkaar paardrijden, antwoord de het kind, terwijl zij met een eriti- schen blik zijn forsche gestalte en zijn bruin gezicht bekeek. Het onder zoek scheen haar te bevredigen, want ze stak hem haar handje toe en bab belde voort. Oom Ted leert mij paard rijden. Even zweeg zij en toen vroeg zij opeens; B-ent u die meneer, die tante Babs komt halen? Was het maar waar, dat ik Babs kwam halen! dacht Harrel bij zich zelf. Waarom vraag je dat? vroeg hij lachend. Heb je er iets op tegen? Neen, tenminste als u niet met haar gaat trouwen. Komt u haar ha len om met haar te trouwen? vroeg het kind in spanning. Neen hoor, maak je maar niet ongerust, antwoordde Harrel, die in wendig verbazende pret had om de opmerkingen van het meisje. Ik kom haar alleen halen om met haar te gaan paardrijden. Maar hoe heet je eigenlijk? Ik heet Kiddie en ik ben het dochtertje van lord Bryant. De vormelijke mededeeling klonk Harrel komisch-deftig in de ooren. Het kind sprak altijd met een zekere terughouding over haar somberen, norschen vaderze hield eigenlijk veel meer van haar joligen oom Ted, een genegenheid die duidelijk bleek, toen lord Edward even later in de deuropening verscheen, gevolgd door zijn zuster. Het kind vloog op hem af, hij pakte Kiddie onmiddellijk in zijn sterke armen en beurde haar hoog op, wat haar deed gillen van angstige I pret. Ga je mee rijden, Kiddie? Ja, i Babs, laten we haar ook meenemen, j (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwpsck en Langstraatscle Courant, 2.4 4.9

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1